Het rèsultaat van New Delhi Een advies aan de Veiligheidsraad P i J% - ,5 i Vier R.K. Bouwvakarbeiders ontvingen hun diploma vte Q°v\ MAANDAG 24 JANUARI 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 rvE AZIATISCHE CONFERENTIE is geëindigd. Nadat enige dagen lang met gesloten deuren is gediscussieerd tussen de vertegenwoordigers van de Aziatische landen is een resolutie aangenomen, welke een aan tal adviezen bevat, die aan de*Veiligheidsraad zullen worden overge bracht. Zoa's te verwachten was, bevatten resolutie en adviezen een af keuring van het optreden van Nederland. ONMIDDELLIJKE VRIJHEID VOOR DE REPUBLIEK De aanbevelingen aan de -Veilig heidsraad houden in: De leden der Republikeinse rege ring en andere Republikeinse leiders moeten onmiddellijk en volledig in vrijheid worden gesteld. De Republikeinse regering moet in staat worden gesteld vrijelijk te han delen waartoe: a. het bestuur van Djokjakarta onmiddellijk teruggegeven wordt aan de Republiek; b. de gebieden op Java, Sumatra en Madoera, die op 12 December in het bezit van de Republiek waren, weer aan de Republiek komen en zulks niet later dan 15 Maart; c. de Nederlandse troepen terug- getroken worden: 1. Onmiddellijk uit de residentie Djokjakarta; 2. ge leidelijk uit de rest van het Republi keinse gebied. Dit terugtrekken moet niet later voltooid zijn dan 15 Maart; d. aPe beperkingen, door de Ne derlandse autoriteiten aan de handel van de Republiek opgelegd, onmid dellijk zullen moeten worden opge heven. Een interim-regering moet worden gevormd, samengesteld uit afgevaar digden van de Republiek en afge vaardigden van de gebieden in Indo nesië die niet onder bestuur van de Repubhek staan en die het vertrou wen van het Indonesische volk heb ben, maar niet later dan 15 Maart, met goedkeuring en hulp van de Commissie van Goede Diensten of ieder ander lichaam dat door de Vei ligheidsraad zou worden aangewe zen. Een dergelijke interim-regering moei volledige regeringsbevoegdheid hebben, waaronder de controle over de gewapende strijdkrachten van die regering. Om dit alles te verzekeren, moeten ahe Nederlandse troepen uit geheel Indonesië teruggetrokken worden op een tijdstip vast te stellen door de Commissie van Goede Diensten of ieder ancier lichaam aangewezen door de Veiligheidsraad. Hangende dit te rugtrekken moeten de Nederlandse troepen niet worden gebruikt voor het handhaven van wet en orde be halve wanneer dë interim-reeering er om vraagt en 'de C. v. G. D. dit DE TOESTAND VAN KOOS VORRINK. Naar wij van de zijde van Aero- Holland vernemen, is de toestand van de heer Koos Vorrink gestadig vooruitgaande. De temperatuur is normaal en de eetlust goed. Prof. dr. W. G. Sillevis Smitt uit Utrecht was tevreden over de behandeling en de toestand van de patiënt. Prof. Sille vis Smitt vertrok Zondag naar Ne derland om naar Utrecht terug te keren. DE HAVENSTAKING TE AMSTERDAM. Op een vergadering van de vaste havenarbeiders van alle scheepvaart maatschappijen circa 500 waren aanwezig werd het huidige con flict besproken en kwam ook een voorstel uit de vergadering in dis cussie, om vandaag een sympathie staking van 24 uur tc proclameren. Een beslissing in deze zin werd niet genomen, zodat deze ochtend de ar beiders normaal aan het werk zijn gegaan. Alleen 37 bootwerkers van het Verenigd Cargadoorskantoor ver lieten om half tien hun werk voor 24 uur. Van hét personeel van het Amster damse Havenbedrijf, waarvan het grootste'deel reeds veertien dagen in staking is>, hebben zich vanochtend nog enige controleurs bij de stakers aangesloten. Het kleine Noorse vrachtschip „Brish" van het Ver. Carg.kantoor. dat Zaterdag j.l. had moeten vertrekken, ligt als gevolg van de staking nog in de haven. 506e STAATSLOTERIJ. Ie klasse, le lijst. Dè prijs van 20.000 viel op 2063-1. goedkeurt, dat de verkiezingen voor een ccnsiituerende vergadering van Indonesië voor 1 October voltooid moeten zijn. De macht over geheel Indonesië moet volledig worden overgedragen vóór 1 Januari 1950 aan de Verenig de Staten van Indonesië. In geval een van de beide partijen niet voldoet aan de aanbevelingen van de Veiligheidsraad, moet, de raad tot doeltreffende actie overgaan. HET HAD ERGER GEKUND. De bepalingen van resolutie en ad' viezen zijn niet zo krachtig, als ve. len bij de opening van de conferentie meenden dat zij zouden worden. Er is niet aangedrongen op het treffen van economische sancties tegen de Nederlanders. Wel hebben deelnemers aan de conferentie verklaard, dat het, indien de Veiligheidsraad geen doel treffende maatregelen zou nemen, het noodzakelijk zou kunnen zijn om een tweede conferentie te beleggen. AMERIKAANS KOLONEL IN GRIEKENLAND OMGEKOMEN Naar verluidt zou de Amerikaan se kolonel Edner, lid van de Ame rikaanse missie in Griekenland, ver ongeluk zijn, toen een Grieks waar- nemingsvliegtuig, waarin hij was ge zeten, in de bergen een noodlanding moest maken. Volgens andere be richten zou de kolonel nog in leven zijn. KOUDEGOLF IN WEST-AMERIKA Door de sneeuw en de koudegolf in het westen van de V. S. wordt de toestand voor het vee steeds hache lijker in de staten Wyoming, Mon tana, Colorado, Zuid-Dakota, Nebras ka, Kansas, Nevada en Nutah. Onge veer twee millioen stuks vee dreigen om het leven te komen. Zestien lege vliegtuigen, die voedsel voor de die ren zouden uitwerpen, konden door het slechte weer niet starten. Het is de strengste winter, die men in deze streken heeft beleefd. In de staten Nevada en Utah, waar de sneeuw in de winter normaal slechts vier a vijf centimeter dik is, ligt thans een sneeuwlaag van meer dan een meter. MOORDENAAR VAN TOLBEAMBTE GEARRESTEERD. Een jonge Nederlander, Jan van Eyzeren uit Amsterdam, die te Eynatten, nabij' Eupen is geaiTes- teerd, heeft bekend te Strass aan de NederlandsDuitse grens een tol beambte te hebben vermoord. Hij voegde er aan toe, dat hij, samen met twee andere Nederlanders, on der wie een gewezen S.S.-man."ëen gewapende bende had gevormd om in Duitsland te plunderen. De bende had in Keulen haar in trek genomen bij de verloofde van een der leden. Na de misdaad te Strass vlucht ten de medeplichtigen van Van Ey zeren naar Nederland waar zij ten gevolge van het verlies van een portefeuille geïdentificeerd werden. Van Eyzeren vluchtte naar Duits land en wilde zich in Frankrijk bij het vreemdelingenlegioen aanslui ten. Op het ogenblik van zijn arres tatie was een Belgische deserteur in zijn gezëlschap, die uit vrees voor een nieuwe misdaad van Jan wan Eyzeren de Belgische rijkswacht had gewaarschuwd. Van de zijde der Amsterdamse politie, die het bericht uit Brussel bevestigt, vernemen wij nader, dat van Eyzeren de vermoedelijke da der is van een diefstal, gepleegd in de Kraaipanstraat te Amsterdam. Daarbij werd een geldkistje ont vreemd. Ook vermoedt de politie, dat hy een der twee tot nu toe on bekende daders is van een onlangs in Zeist gepleegde roofoverval. Met de politie in Zeist wordt thans sa mengewerkt om ook deze affaire tot klaarheid te brengen. KONINKLIJKE FAMILIE IN FEBRUARI NAAR TYROL? Koningin Juliana zal in de maand Februari enige weken doorbrengen in Sankt Anton in Tyrol, zo werd door het ANP vernomen De Koningin bracht als kroonprinses verscheidene wintervacanties in Oostenrijk door. Koningin Juliana zal vergezeld wor den door Z.K.H. Prins Bernhard en de Pri Na informatie te bevoegder plaat se vernam het A.N.P., dat de ko- ninkMjke familie inderdaad het voor nemen heeft enige tijd in de Alpen te verblijven, doch dat dit verblijf geheel zal afhangen van de ontwik keling der politieke toestand. Een overzicht van de tussen de berg engelegen winterbadp1 aats'. Ge heel rechts het Hotel Post, het be kendste hotel in Sankt Anton. OMVANGRIJKE DIEFSTAL VAN CACAO ONTDEKT. De rijkspolitie te Diemen is er na een onderzoek van enkele weken in geslaagd een aanzienlijke diefstal van cacaopoeder, repen chocolade, choco ladepoeder en flikken bij de Bloo- ker's cacaofabriek te Amsterdam aan het licht te brengen. De waarde van het gestolene beloopt enkele tiendui zenden guldens. Het was de rijkspolitie opgevallen, dat bij de manufacturenhandel O. te Diemen geregeld Amsterdammers kwamen, die, als ze vertrokken, gro te tassen bij zich droegen. Aanvan kelijk dacht men aan een smokkel- complot. Toen echter een van deze bezoekers werd aangehouden, bleek de man 100 repen chocolade en ver scheidene rollen flikken, afkomstig uit de Blooker-fabriek, bij zich te hebben. Het onderzoek, dat daarop volgde, heeft tot resultaat gehad, dat op het ogenblik acht personen in arrest zijn. Drie arrestanten waren als arbei der op de cacaofabriek werkzaam. De grondstoffen, die zij hier stalen, wer den via de echtgenote van een der arbeiders, D., aan de chocoladefa brikant S. te Amsterdam verkocht. Ook S. is gearresteerd. De politie ontdekte tevens, dat be halve chocolade ook koffie, thee en vet gestolen en verhandeld werden. Het onderzoek.wordt nog voortgezet. PREMIE NACHTVORST BESTRIJDER EN SNOEIHOUT- OPRULMER IN DE FRUITTEELT Teneinde te komen tot een effec tieve bestrijding van de schade door nachtvorst in de fruitteelt schrijft de subcommissie „fruitteelt"' van de technische commissie der stichting voor de Iandhouw/werktuigencom- missie van de Nederlandse fruittelers organisatie, een prijsvraag uit voor ontwerpers en uitvoerders v. machi nes, toestellen of midde'en, die kun nen dienen voor nachtvorstbestrij- ding of voor het opruimen van snoei- hout in de fruitteelt. Voor de bekroonde inzending voor een nachtvorstbestrijder wordt een premie van f 1000 (2x f 500) uitge loofd. Voorzover met de fabrikage niet reeds werd begonnen, wordt ver zocht eerst de tekeningen in te zen den. Voor het bekroonde ontwerp is dan f 500 beschikbaar, terwijl, wan neer de machine is gebouwd, weer f 500 wordt toegekend. Voor snoeihout-opruimer is de helft van deze bedragen beschikbaar De inzender van alle ontwerpen blijven hun voPe rechten daarop be houden. Inzendingen worden inge wacht tot 1 Maart 1949 bij het se cretariaat van bovengenoemde com missie, Raamweg 27 's-Gravenhage. RAAD VAN CASSATIE. Katwijkse ongerechtigheden. Tot negen jaar gevangenisstraf was G. J. van der Linden uit Katwijk door het Bijz. Gerechtshof veroordeeld, omdat hij als groepscommandant in bezettingstijd beruchte activiteit had betoond. Hij hielp zoeken naar ille gale werkers en de gebr. Kaptein vonden mede door het optreden van verd. de dood. Nu beweerde verd. dat hij de jongens na arrestatie aan de gewone politie had overgegeven, doch de president constateerde: „Dat is eigenlijk een Pilatus-houding van u, want men wist toch wel, dat ze clan bij de Duitsers terecht kwa men." Maar verdachte had dat niet begrepen.zei hij. Volgens zijn be wering had hij, toen vanwege een schietpartij op een Duitse soldaat in Katwijk 100 gijzelaars waren gear resteerd, dadelijk reeds 90 van hen vrij gekregen. De president wilde weten, bij wie geinformeerd kon worden, dat dit aan verd. te danken was, waartoe verd. verwees naar de gemeente-secretaris van Katwijk. De raadsman, mr. M. B. Vos uit Leiden, gispte ernstig de houding der Katwijkse politie, Inzonderheid van de inspecteur Buiens, die in zijn func- te is overgeplaatst, en rechercheur Brandsma, die uitgezuiverd schijnt te zijn. „Wanneer men nagaat dat de Kat wijkse politie 80 arrestaties heeft helpen verrichten, en deze verd. 3 in een half jaar, dan steekt het verschil wel af", aldus pl., die om clementie verzocht. Daar vond': de proc.-fis- caal echter geen reden voor, want verdachte sanctioneerde door zijn optreden toch maar de" vrijheidsbero vingen, en maakte zich geen zorgen over de gevolgen. De eis was 14 jaar geweest; het vonnis 9 jaar,, zodat spr. concludeerde tot verwerping van het beroep. Uitspraak op 19 Febr. HAAGSE POLITIERECHTER. Het economisch delict. De bank werker A. van M. te Leiden had in distributiebonnen „gedaan" voor welk feit-de Officier 25 boeter of 10 da gen hechtenis eiste en voorwaardelijk twee maanden gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. Dat werd ook het vonnis. De bollenhandelaar G. van Z. te Rijnsburg zou in strijd gehandeld hebben met de teeltvergunning, doch die ten laste legging bleek niet juist te zijn, zodat hij conform de eis werd vrijgesproken. Zich nijdig gemaakt. Het is om nijdig te worden, dat kon zelfs de Politierechter zich voorstellen, doch daarom had de suppoost A. B. te Leiden nog geen reden om een wil lekeurig iemand af te rossen. Er werd iedere avond aan de woning van B. aan de bel getrokken, het geen op zichzelf onaangenaam is en een laffe kwajongensstreek, doch in dit geval temeer, omdat er twee men sen ziek lagen. Woedend was B. naar buiten gegaan, en had een voorbij- gangster, van die hij dacht, dat die aan de bel had getrokken, een klap in het gezicht gegeven. Dat ontkende verd. wel, doch de Officier vond be wijs genoeg om tegen hem ƒ40 boe te of 20 dagen hechtenis te eisen. Het vonnis luidde 20 of 10 dagen. SOCIALE ZONDAG VAN „ST. JOSEPH" „WIJ MOETEN EERBIED hebben voor deze pioniers, die als werkende mensen de nood van hun tijd begrepen hebben en propaganda maak ten voor de katholieke organisatie. Ik ben daarom blij als blijk van waar aan deze vier pioniers de diploma's te mogen uitreiken." Met deze enkele woorden sprak de geestelijk adviseur, pater G. Engering, O.F.M., uit, wat de aanwezige leden van de R.K. Bouwvakarbeidersbond „St. Jóseph" dach ten, toen gisteren, tijdens een Sociale Zondagmorgen", vier van hun me de-leden werden onderscheiden De heer L. van Tol ontving het diploma voor zijn veertigjarig lidmaatschap, terwijl de heren Chr. Bugel, J. Rijs- bergen en C. Klein eenzelfde document ontvingen, ter gelegenheid van hun zilveren jubileum als leden van „St. Joseph".. De K A.B. moet nog meer groeien Pater Engering wees er In het ver volg van zijn toespraak op, dat Chris- tus de grootste vijand van het kapi- talisme geweest was en dat de Paus zich ook in dit opzicht een plaatsbe kleder van Hem toont. De andere partij doet wel alsof zij strijdt voor rechtvaardigheid, maar in hun egois me brengen deze mensen slechts een nog grotere chaos. Hun oogmerk is eigenlijk slechts een verplaatsing van het kapitalisme. Ook de kath. arbei ders strijden voor een betere toe komst; dat zijn zij verplicht t.o.v. hun mede-arbeiders, hun vrouwen en hun kinderen. Zij moeten de rechten, ia de encyclieken beschreven, verdedi gen, want die rechten komen van God. Maar zij doen dit bouwend aan een ordelijke maatschappij. Wij streven niet naar een paradijs op aarde zonder God, maar naar een goede wereld, waarin God als Vader erkend wordt. Geen dictatuur van het proletariaat, maar dictatuur van rechtvaardigheid en liefde. Daarom moeten- de kath. arbeiders georgani seerd zijn in de K.A.B., om hun rech ten te verdedigen tegen de mammon. De K.AJ3. groeit, maar moet nog meer groeien; niet alleen uitwendig, door een nog groter ledental, maar ook inwendig, door een betere kwa liteit leden. Geen papieren leden, maar mensen, die iets over hebben voor de goede zaak. De propaganda, die de oudere leden hebben gemaakt om de beweging groot te maken, moet voor de jongeren een stimu lans zijn mee te helpen werken aan de verdere uitbouw van een krach tige organisatie, als een bescherming tegen het aankomende gevaar. „Wij zijn allemaal bouwers, letterlijk ea figuurlijk, en wij kunnen allemaal meehelpen een huis te bouwen, waar in iedere steen waarde heeft en iedere plank een taak. Niemand kan gemist worden, opdat dit huis groot en sterk zij". Medezeggenschap. Nadat het applaus, dat op deze be geesterende toespraak volgde, be daard was, werd de koffie rondge diend en speelde het muzikale trio, o.l.v. de heer Jan Gordijn, weer en kele nummers, waarna de heer Wil- lemse de catheder besteeg. De secretaris van het Hoofdbèstuur behandelde de medezeggenschap, met als achtergrond het geheel Van de komende P.B.O., daarbij de nadruit leggend op het mede-beslissen, dat in de medezeggenschap ligt vervat. Daar wij reeds vaker over dit on derwerp schreven, kunen we thans volstaan met enkele losse opmerkin gen uit deze zeer interressante rede, waarin de heer Willemse blijk gaf BINNENLAND Bij Kon. Besl. is jhr. rar. W. F. Quarle: van Ufford, thans burge meester - van de twee gemeenten Fijnaart en Willemstad, benoemd tot burgemeester van Putten (Gld.). De hoogeerw. heer G. Rhoen, plebaan-deken van Roermond, is be noemd tot proost van het kathedraal kapittel van het bisdom Roermond als opvolger van de onlangs overle den mgr. W. H. Cloots. Tot kanun nik in. genoemd kapittel is benoemd de hoogeerw. heer P. J. Jansen, professor aan het groot-seminarie te Roermond. De arts de B. uit Den Haag is met zijn auto te Venlo-in het donker legen een barricade gereden. De heer de B. was vrijwel op slag dood. De 58-jarige havenarbeider N. T. te Amsterdam is aldaar met zijn rijwiel geslipt en door een auto aan gereden en spoedig daarna overle den. deze moeilijke materie te beheersen. Spr. wees er op, dat de medezeg genschap niet alleen betrekking' neeft op de sociale, maar ook op de economische problemen, zodat het dringende noodzaak is, dat de arbei ders zich deze stof eigen maken, om inderdaad een woordje mee te kun nen spreken. Het zou verkeerd zijn, aldus spr., wanneer de arbeiders meenden, dat met de medezeggen schap een direct einde komt aan de beperkte huidige lonen. Dat zou zeer voorbarig zijn, want er moet steeds rekening gehouden worden met het algemeen belang. Bovendien leven we nog als arme mensen in een arm "•and. Een voorbeeld van medezeggen schap vinden we reeds in de Mid deleeuwen, toen, in Christelijke broederschapsgedachte, werkgevers en werknemers verbonden waren in de Gilden, waarin geen plaats was voor een kapitalistische winstgedach- te. Doordat de mensen zich echter van God afkeerden, ontstond er een groot verval, waaruit' tenslotte het liberalisme omhoog rees, met als te genstander een Marxistisch stelsel. Toen echter verhieven de Pausen hun stem in de encyclieken en wer den de katholieke vakbonden ge sticht, waaiwan wij thans reeds vele vruchten plukken, zoals de sociale wetgeving, enz. Met een opwekking trouw te blijven aan en ondanks communistische agitatie propa ganda te maken voor de kath. orga nisatie, besloot de heer Willemse zijn rede, die wederom met een dank baar applaus werd beloond, waarop de voorzitter, tegen het middaguur, de bijeenkomst sloot. HERDENKING 274STE DIES DER LEIDSE UNIVERSITEIT. Zoals wij reeds eerder meldden, zal een der hoogtepunten van de Diesherdenking der Leidse universi teit dit jaar bestaan in de televisie uitzending, welke uit de operatiezaal van prof. dr. W. F. Suermondt door Philips zal worden verzorgd. Evenwel, dit is slechts een klein onderdeel van het lijvige program ma, dat voor deze dieshsrdenking, welke op 5, 6, 7 en 8 Februari zal plaats hebben, en dat bestaat uit een groot aantal bijeenkomsten, colleges en demonstraties, waarvoor evenals vorige jaren ongetwijfeld grote be langstelling zal bestaan. Op de eerste dag zal de oud-Lui tenant-Gouverneur-Generaal dr. H. J. van Mook in het Academiege bouw een voordracht houden over „De politieke ligging van Indonesia in de wereld". Het Leids Studententoneel zal op Zaterdagavond en volgende dagen tezamen met de Toneelvereniging van Vrouwelijke Studenten in de Leidse Schouwburg een uitvoering geven van „The Vinegar Tree" van Paul Osborn in de Nederlandse ver taling van mej. G. -de Vries. De Zondagmorgen is gewijd aan kerkelijke bijeenkomsten. Voor de katholieke studenten en oud-studen ten wordt te 9.15 in de St. Lode- wijkskerk een H. Mis opgedragen door de studentenpastoor, prof. dr. H. L. M. van Rooyen O.S.C. Om 12 uur wordt in de Zuiderkerk onder auspiciën van de Christen Studen tenraad een bijeenkomst gehouden, waar prof. dr. W. den Boer en prof. dr. H. L. M. van Rooyen zullen spre ken, resp. over; „Wetenschap en Christendom" en „Roeping, plaats en verantwoordelijkheid van de civis academicus in deze tijd". Het Studium Generale houdt des middags weer een bijeenkomst in de Leidse Schouwburg, waar prof. dr. N. Tinbergen zal spreken over: „Wisselwerking tussen instincten". Op de stichtingsdag der universi teit, 8 Februari, zal de rector mag nificus, prof. dr. C. C. Berg, de dies rede houden, '-s middags te- 2 uur in de Zuiderkerk. Het Leids Studenten- muziekensenrble „Sempre Crescen do" zal hierbij zijn medewerking verlenen. DE VACANT1E VAN M) - HOOFDSTUK X Bij het aanbreken van de dageraad werd mevrouw Dupuy wakker en keek het huisje rond, in de verwach ting, dat ze haar man in bed zou zien liggen. Maar zijn bed was on- beslapen. Ze bedacht, dat hij toch wel doodop imoest zijn na een slapeloze nacht en bleef een poosje wakker liggen wachten, of ze geen auto 'hoorde aankomen. Maar er kwam niets; en ten slotte al was de zon nog niet op kwam ze uit bed, kleedde zich rustig aan en ging naar buiten. Er kwam een auto de weg langs, met drie of vier mensen; een ogen blik later reed die wagen de oprij laan in, stopte bij de Molen en bleef staan. De passagiers stapten uit. Ze hadden mevrouw Dupuy nog niet zien staan, toen Privé de keukendeur uitkwam en zij zich om hem heen verdrongen. Mevrouw Dupuy keek met pret toe hoe Privé de held van het ogenblik was en daar rechtop en fier hun vra gen stond te beantwoorden en zich liet fotograferen. Ze kwam nader bij, zodat ze hen kon •beluisteren. Ze bemerkte, dat het verslaggevers wa ren en maakte daaruit op, dat het ge val nu algemeen bekencf was ge worden. Daarop verscheen Bé; en wat Ia- ter kwam Queyrat cp zijn motor aan stuiven. Nog voordat zijn motor stil stond, stoven de bezoekers op hem af. Van af de drempel van de Molen bleven mevrouw Dupuy en Bé lachend naar het groepje staan kij ken, totdat ze plotseling, naar aan leiding van een gezegde van Quey rat, er vandoor gingen. Queyrat grinnikte en kwam naar de Molen toe en mevrouw Dupuy vroeg hem: „Wat heb je wel tegen hen gezegd?" „Ik heb de limousine gevonden," antwoordde de jonge politieman. ..Ergens in het bos verstopt. De num merplaten zijn er af gehaald, zodat ze er toch niets wijzer door worden, maar er ligt bloedt op de bodem. Ik heb het hun verteld, om hen uit de weg te hebben, zodat ik Ongestoord met mijnheer Dupuy kan praten." „Hij is hier niet," deelde ze hem mee. „Hij is de hele nacht niet thuis geweest." Queyrat trok een bezorgd gezicht „Maar u moet uzeTf daar niets van aantrekken, mevrouw," zei hij on zeker. „Oer, ik maak me ook niet onge rust, tenminste niet erg," antwoordde zij glimlachend. „Arthur is met hem meegegaan. Bent u van plan hier te wachten? Of hebt u een boodschap, die ik kan overbrengen?" „Och, er is geen haast bij. Ze heb ben alleen wat last gekregen met het opvissen van de wagen uit de groe ve. Ze zullen hem er niet vóór de middag uit kunnen krijgen. Hij wil de het graag' weten, omdat hij er bij' wilde zijn." En toen vertelde hij haar: „Ik heb nog* een ander baan tje voor hem op te knappen. Ik moet een meisje te spreken zien te krijgen en uithoren." Mevi-ouw Dupuy glimlachte en zei: „Ik zal hem de boodschap overbren gen, zodi'a hij komt." Om even over tienen ikwam Du puy, samen met Arthur Bruce te rug, in gezelschap van een rustige man op jaren, die hartelijk door Bé werd begroet. „Maar, mijnheer Eberlé, riep ze uit en zacht verwijtend vervolgde ze: „U hebt me heel erg aan het schrikken gemaakt, toen ik naar het kamp van Petit telefoneerde en u daar niet trof!" Mevrouw Dupuy wijdde al haar aandacht aan haar man alleen. Zijn ogen waren rood en hij zag er be trokken uit. Hij vroeg haar: „Nog iets nieuws?" „Queyrat is hier geweest, om te zeggen, dat ze de wagen pas tegen de middag zullen omhoog halen," gaf ze ten antwoord. Dupuy keek vlug om zich heen en zei toen te gen de bejaarde heer: „Mijnheer Eberlé, wilt u zo goed zijn, hier te blijven?" Eberlé stemde daarin toe. Arthur en Bé hadden zich samen terug getrokken. En de inspecteur zei tot zijn vrouw: „Je kunt onze koffers wel pakken. Het zou me niets ver wonderen, als we in de namiddag hier vandaan konden gaan." „Ben je er dan achter?" vroeg ze zachtjes. „Ik ben genoeg te weten geko men," antwoordde hij grimmig.... Toen Joseph Danet er op uitge gaan was, om Sarton naar huis te rug te halen, had hij Ed Prin, een aan het kantoor van Lacombre verbon den detective meegenomen. Ze be reikten ten slotte het particuliere ziekenhuis, waarin ^Sarton opgeno men was, en toonden de besturende geneesheer hun papieren. De dokter hie'd vol, dat Sarton niet voor de volgende morgen zonder gevaar op reis kon. Het was zodoende even voor achten geworden, voordat Jo seph hem met Prin en de dokter ging opzoeken. Danet nam hét woord met al de aanmatiging van een onbete kenend man. „Mynheer Sarton," begon hij, „mijn naam is Danet. Ik ben assis tent van mijnheer Lacombre; mijn chef heeft me gezonden om u bij hem te brengen." Sarton, wiens hoofd geheel in verband zat, keek met gezwollen en doorgelopen ogen Joseph loom aan. „Waarvoor?" vroeg hij suffig. Danet keek Prin aan als wilde hij hem opmerkzaam maken op zijn om zichtig optreden. „Mijnheer Lacom bre zal u dat zelf we1 meedelen," antwoordde hij, maar kon toch niet nalaten er bij te voegen: „als u dat zelf al niet weet!" „Ik weet nergens van," zei Sar ton. „Maar ik moet nodig naar mijn kbntoor." „Ik vrees, dat dit niet gaan zal," zei Joseph gewichtig. „Maar als u het verlangt, dan wil ik daar wel 1a- ten weten, dat u de eerst dagen nog niet komen kunt." „De eerste dagen?" Danet lachte grimmig. „Dat is zo zacht mogelijk uitgedrukt!" zei hij en kreeg een kleur, toen hijgde blik van Prin op zich gevestigd voelde. Maar verder praatte hij zijn mond niet meer voorbij. Sarton maakte geen nieuwe bezwaren en ten slotte gingen ze op weg. Prin reed en Da net zat met de gewonde op de ach terbank van de wagen. Sarton zat een poos lang met doffe ogen voor zich uit te staren, zonder een woord te zeggen; en ten slotte s'iep hij in. met het hoofd achterover en de mond wijd open. Soms, als de wagen schokte, vertrok zijn gezicht, alsof hij van pijn ineenkromp. Toen ze tegen de middag het ge rechtsgebouw bereikten, gingen Da net en Prin met Sarton, die ze bijna moesten dragen, zo 2:wak was hij, de - oude, krakende trappen op. En* Da net wierp de deur van het bureau van Lacombre open met een wijde zwaai, om met alle plechtigheid bin nen te komen. Maar Lacombre was er niet en al leen zijn nicht, Jeannette Lacombre, was op het kantoor. Ze was een bleek zacht meisje, in wier ogen La combre een oude, stuntelige man was tegenover de knaupe jonge Danet. Ze keek hem verlegen bty aan en Joseph zei luchtigjes: „Zo, Jeannette! Is alles op het kantoor zonder mij goed gegaan?"

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2