FREDERIK NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK UIT DE OMGEVING ZATERDAG 22 JANUARI 1949 DE LEID5E COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 ALPHEN AAN DEN RIJN Officiële ontvangst „VanderSteng". Het propagandaschip van '„Onze Marine" de „VanderSteng" is na een rondzwerving vanaf 1 October II. over Hollands binnenwateren gistermor gen te Alphen aan den Rijn door een groot geze.schap autoriteiten, wearonder, behalve de burgemees ter, de wethouders, gemeente-secre taris en andere autoriteiten, officieel ontvangen. De commandant, de heer T. Bijlsma, sprak het gezelschap toe, zette het doel van de rondvaart uit een en van de vereniging „Onze Ma rine", die in 1921 werd opgericht, leidde de aanwezigen, waarvan ve len met him dames rond en expli ceerde de op het schip ingerichte ten toonstelling. De „VanderSteng", door Wilton- Feijenoord te Rotterdam, direct na de bevrijding gebouwd van materialen, welke als oorlogsbuit werden be schouwd, heeft een lengte van 43 me ter, is 6.80 m. breed en heeft een diepgang van 2.10 meter. Het contact vaartuig is zeewaardig en kan via de binnenwateren toch nog ongeveer 4-00 gemeenten bezoeken. Uit ^ele feiten is sedert de ingebruikname ge bleken, dat het propagandavaartuig aan het doel beantwoord. In Sept. 1947 kwam het in de vaart. Geduren de dat en -het volgend jaar lag het te Amsterdam en trok bijna dagelijks heel veel belangstellenden. Talrijke brieven en ook geschenken zijn bijna evenzovele bewijzen van dankbaar heid die de commandant in de loop van de vaart ontving voor de we tenschap, die men tijdens dagtochten en bezoeken opdoet met betrekking tot de scheepvaart in de ruimste zin. Nederland teert nog op de oude roem als zeevarend volk. Thans is ons volk min of meer agrarisch en industrieel geworden. Uit vragen blijkt hoe wei nig men eigenlijk af weet van de scheepvaart. De „VanderSteng" blijft tot en met 23 Januari aan de Rijnkade te Al phen aan den Rijn, bij de brug, ge meerd en is dagelijks te bezichtigen van 10—12 en van 2—5 en van 7—10 uur. Zondag van 25 en van 7.30 10 uur. Een bezoek is aanbevelenswaardig. ALKEMADE Oorlogsgedenkteken thans goedgekeurd Reeds vele malen hebben wij de vraag horen stellen. „Hoe staat het toch met het ooriogs-ge'denkteken, waarvoor eertijds regelmatig geld ingezameld is?" De secr. der commis sie tot oprichitng van een oorlogs- gcdenkteken in Alkemade, de heer W. A. van Harteveld, heeft ons hier over inlichtingen versrtekt. Aanvan kelijk was door de kunstschilder Van Wely een ontwerp gemaakt, en dit zou dan een monument worden met een Christusbeeld. Een bekend bee1dhouwer zou dit ontwerp uit voeren. Dit gaf eohter vele bezwaren Allereerst kon dit geen genade vin den bij de prov. Commissie voor oor- logs- of vredesgedenktekens, daar deze voorstelling te religieus geacht werd. Ook maakte een bepaalde groep der bevolking bezwaren, om dat dit ontwerp te weinig de nationa le gedachte naar voren bracht. On der voorzitterschap van burgemees ter J. H. M. L. Hoynck van Papen- drecht heeft de commissie getracht een oplossing te zoeken, en men is daarin vo'ledig geslaagd. Doordat de heer van Wely bereid was zich te rug te trekken, kon men opnieuw een opdracht geven. Thans aan de kuns tenaar P. Hillaars uit Tegeleri, is .een nieuw ontwerp opgedragen. Dit is intussen gereed gekomen, en door de Prov. Commissie voor oorlogs- en vredesgedenktekens goedgekeurd. Op 8 Jan. 1949 kwam de ministeriële goedkeuring en ook de gemeentelijke commissie kon zich in principe met het ontwerp verenigen. Een minia tuur van het te vervaardigen monu ment was reeds aanwezig. Volgens de beschrijving wordt de hoogte' van het voetstuk ca. 2' m en 'het beeld ca. 2.40 a 2.50 on. Het gedenkteken stelt voor het verzet in de voorbije oor logsjaren, de onderdrukking, die ons vo^k heeft gekend, en de velen, die hierbij ten offer zijn gevallen. Op het voetstuk zal een opschrift ge plaatst worden, dat nog nader be paald zal worden. De plaats, waar dit monument moet komen, is reeds een veel om streden punt geweest. Elk der dor pen, die in de gemeente Alkemade zijn gelegen, - zou natuurlijk gaarne d;it monumeht in de eigen plaats zien. Om allen tevreden te stellen, zal het monument vermoedelijk ge plaatst worden aan de z.g. drie sprong bij Nieuwe Wetering, nabij het viaduct, daar dit punt zo onge veer in het centrum van de ge meente is gelegen. Er bestaat ook een redelijke kans, dat het gedenk teken op 5 Mei 1949 a.s. onthuld zal worden. De inwoners van Roelof- arendsveen zullen zich bij het lezen van dit alles wel enigszins ^teleur gesteld gevoelen. Immers, zij had den zich reeds zo vertrouwd ge maakt met de gedachte aan een H. Hart-monument. Maar ook zij ^kun nen gerust zijn. Want naar wij zij delings hebben vernemen, is de ge dachte aan een H. Hart-monument voor Roelofarendsveen nog in het geheel niet van de baan. Dit beeld zal dan mogelijk op de grens der beide parochies komen te staan. Dit laatste plan is echter nog niet con creet uitgewerkt. Zodra ook hier over meer definitief bekend is, ho pen wij daar nog nader op terug te komen. TER AAR Geboren: Adrianus G., z. van B.C. Otto en A. C. Uljee; Maria M., d. van J. den Haan en J. C. v. d. Hoorn. Ondertrouwd: J, C. Wassenburg 42 j. en W. M. A. Koeleman 40 j. BOSKOOP Geboren: Lijdia d. v. M. Gou- driaan en M. v. Rijswijk; Jacobus Hendrikus z. v. L. H. de Heiden en N. A. Droog: Wilhelmus Martinus Gerardus z. v. W. A. Nederhof en M. van Hemert. Ondertrouwd: G. T. Hooftman 26 j en M. S. Kluis 28 jr; G. Groensstein 25 jr en A. C. van Voskuilen 22 jr; L. J. van der Quast 39 jr en P. D. Groeneveld 37 jr. LEIMUIDEN Bevolking. Vertrokken 120, overleden 8, ingekomen 92, geboren 68 (33 m. en 35 vr.). Totale bevol king 1159 m.. en 1152 vr. Toename 32. ROELOFARENDSVEEN K.V.P. Uit het jaarverslag vap de secr., de heer N. Bakker, bleek dat het ledental nog stijgende is en thans 163 bedraagt. De heer J. Ver del bracht verslag uit van de kring vergadering Leiden en de heer C. de Jong van de Statenkring Gouda. Uit het financieel verslag van de penningm., de heer L. Bontje, bleek, dat het kassaldo van 1190,50 tot 910,61 was teruggelopen, waarbij de heer W. Rietbroek een voor de penningm. goedgunstig kascontrole- verslag uitbracht. Het bestuur in zijn geheel werd bij acclamatie her kozen. In de vacature B. Machielse werd na gehouden stemming de heer J. v. Veen Cz. gekozen. Tot kascon trole werden benoemd de heren J. v. d. Hoorn Jacz. en W. Rietbroek. Voorzitter L. v. d. Poel werd bij stemming herkozen. De contributie werd wederom op 1,25 vastgesteld. Het ontwerp-reglement Centrale Al kemade K.V.P. onderging een diep gaande bespreking, waarin de me ning naar voren kwam, dat bepaalde groepen door dit regl. in het ge drang konden komen bij eventuele candidaatstelling. Van de 25 geldige stemmen waren er 15 voor en 10 te gen, zodat het werd aangenomen. Bij dé rondvraag verzocht de heer N. Verhaar Jz. het bestuur, bij de gemeenteraadsfractie der K.V.P. aan hangig te maken, de mogelijkheid te doen onderzoeken van industrialisatie le gemeente Alkemade. De tuin derij biedt niet genoeg bestaans mogelijkheid yoor alle werknemers, daarom gaan velen naar de fabriek in omgeving en de stad. Vele geva ren zijn hieraan verbonden en daar om is industrie in eigen plaats van groot behang. Spr. informeert voorts naar de waarheid van een gerucht, dat-het gemeentebestuur een verzoek van Philips voor een te vestigen in dustrie had afgewezen. Weth. v. d. Meer antwoordde, dat de burgemees ter een warm voorstander van in dustrialisatie is. RIJNSATERWOUDE Bevolking. Ingekomen 37, ge boren 24 (13 m. en 11 vr.), vertrok ken 59. overleden 6. Totaal inwoner tal 445 m. en 394 vr. Verminde ring 4. ZOETERWOUDE Wat doe ik met vrije tijd? Gisteravond vergaderde de K.A.B. afd. I. Een zeer groot aantal leden woonde de vergadering bij. Na ver schillende jaarverslagen van de pen- ningsmeesters, welke een duidelijk beeld gaven, dat de afd. I. dit afgelo pen jaar goed werk verrichtte, werd door een modern „echtpaar" Thomas- vaer en Pieternel, het jaarverslag op rijm ten gehore gebracht. Hierna gaf de voorzitter het woord aan de haer van Ooijen, voorzitter van de K.A.B. te Leiden, die in eenvoudige woorden een zeer mooi? uiteenzetting gaf, over het onderwerp: Personeels-vereni- ging en vrije tijd-besteding. Spr. schetste de personeelsverenigingen als gevaarlijk. Wij moeten deze om 3 redenen vermijden. Ten eerste be paalt de personeedsvereniging zich als regel alleen tot de ontspanning. Onze vrije tijd is persoonlijk bezit, en wij kunnen de* wel beter gebruiken dan alleen voor muziek en dansen met al de verkeerde gevolgen hieraan ver bonden. Op de tweede nlaats moet zo'n vereniging „neutraal" zijn, wat betekent, dat wij katholieken als re gel in de minderheid zijn, zodat van iets positiefs geen sprake kan zijn. Ten derde is zij nadelig voor de vakbon den, omdat de leiders van de perso neelsvereniging indirect contact staan mt de directie van de bedrijven en dus wordt de vakbond als het ware uitgeschakeld^ Even stond spr. stil bij de z.g. sociale verzorgster, ook de ze instelling levert vaak een zeer groot gevaar op voor het godsdien stig peil in onze gezinnen, want een kleine op- of aanmerking is sotis vol doende om een heel gezin stuk te slaan. Maar, zegt spr.: is dan voor ons het besteden van de vrije tijd geen probleem? Neen, wij moeten in onze vrije uren datgene doen, wat de ar beider kan opvoeren naar geluk, door in de gezinnen de sfeer te scheppen, die onze ouders daarin hebben ge bracht, in een woord: hun voorbeeld navolgen, niet in oudere en versle ten denkbeelden, maar aangepast aan de hedendaagse tijd. Maak of laat ma ken muziek, zang, vertel iets, maak het gezellig, en tracht vóór alles te weren, wat schade aan het gezin be tekent. Wij moeten geen verschil ma ken tussen leer en leven. Op 900 plaatsen in ons land is het program der K.A.B. voor ons een voorlichting. Wij hebben ailes zelf. Er liggen 60 jaren achter ons, waarifi de piofiiers ons een schitterend voorbeeld hebben gegeven, wat door moed, beleid en liefde te bereiken is. Als wij zo de toekomst tegemoet gaan zullen we ze ker slagen. Een welgemeend woord van dank van de voorz. en een harte lijk applaus beloonde de spreker. De g. a. kap. Huibers gaf een kort woord, om vooral de jongeren nog eens wakker te schudden en te wij zen op het grote gebrek van deze tijd n.l. te weinig ontwikkeling op gods dienstig terrein. Spr. noemde dit een „bloedarmoede" waaraan reeds zove- len ten gronde gegaan zijn. Met het beantwoorden van enkele vragen die gesteld werden, was het reeds tame lijk laat toen de vergadering huis waarts keerde, maar de herinnering aan deze avond, zal menigeen de weg kunnen wijze, op de vraag, wat doe ik met mijn vrije tijd? LEÏDSCHENDAM Gasprijs moet verhoogd worden. De prijs van de kolen is met ingang van 1 Januari jl. verhoogd met 7.80 per ton. Tegelijkertijd is het van rijkswege toegekende subsidie op de verkochte cokes ten bedrage van ƒ3.30 per ton over 90 K van de verkochte hoeveelheid ingetrokken. Als gevolg hiervan vermeerderen de alsten van het gemeentelijk gasbe drijf voor 1949 met ƒ35.247. Dit na deel zal alleen zijn op te vangen lasten van het gemeentelijk gasbe- over de gehele linie met 2 cent per kub. meter en een tegelijktijdige ver hoging van de cokesprijs met 4.80 per ton. Aangezien voor 1949 de ge raamde winst van het gasbedrijf 600 bedraagt achten B. en W. het noodzakelijk tot genoemde verhogin gen over te gaan. Gouden huwelijkspaar. Het echtpaar J. F. Bleijs en E. M. H. BleijsGodding hoopt op 8 Februari a.s. zijn gouden huwelijksfeest te hedenken. Uit dit huwelijk zijn 11 kinderen geboren, waarvan 1 gestor ven is, twee dochters zijn in het klooster getreden. De heer Bleijs, thans 78 jaar, is geboortig uit Stomp- wijk en heeft zich voor de publieke zpak buitengewoon verdienstelijk ge maakt. Hij was mede-oprichter en jaren lang bestuurslid van de R.K. Hanze en 36 jaar lid van het R.K. Armbestuur van Veur waarvan 15 jaar voorzitter. Voor deze werk zaamheden werd hij onderscheiden met het erekruis „Pro Ecclesia et Pontifice". Verder was de jubilaris jarenlang bestuurslid van maat schappelijk hulpbetoon en bestuurs lid van de bedelingscommissie „Nie mand kept zijn toekomstig lot". De gouden bruid heeft zich even eens zeer verdienstelijk gemaakt en wel als presidente van de St. Eli- sabeth-vereniging, van de missiege nootschappen, van de Derde Orde, van het Wit-Gele Kruis en van Blanca Liefdewerk. De bruid, een geboren Venlose, van 75 jaar, geniet nog steeds een goede gezondheid. en het avontuur met Notaris Zwingelhout verteld door Hubert Vet 74 ïï"\e straatveger staakte zijn zoeken en liep op Frederik en Ko Krauw toe die naast het karretje post gevat hadden. „Laat eens kijken...." peinsde de straatveger, „een notaris., eh.. nee., ik geloof het niet. U be doelt toch niet die Notaris uit het politieb'ad?'' „Ja", antwoordde Fre derik. „Neen, die heb ik niet gezien", zei de straatveger. Hij veegde wat schil- len van de straat en gooide ze door de spleet in het deksel po de schoot van Notaris Zwingelhout. „Neen", zei hij nog eens, terwijl je aan zijn hele gezicht kon zien, dat hij sterk nadacht. Hij prikte aan zijn bezem een halfvergane appel en gooide die bij de schillen in de schoot van de notaris. Toen nam hij zijn karretje op en plaatste hem langs de kant van het steegje,'-want in de verte naderde een zware bierwagen met een nog zwaarder paard er voor. „Hij moet hier tóch langs gekomen zijn!" schreeuwde Frederik boven het rumoer van de ratelende wielen uit. De straatveger lette niet eens op Frederik. Vol ergernis oogde hij dc wagen na en nam zijn bezem en schep ter hand. „Zo'n paard toch!" mop perde hij kwaad, en begaf zich naar het midden van de straat. Maar nu werd het de notaris te vnachtig. „Ho!" riep hij, „Niet doen! Die vieze schillen en die appel op mijn schoot is al erg genoeg! Alles heeft zijn grenzen!" Hij schoof het deksel terug en kroop stoffig en be smeurd te voorschijn. „Genade!" smeekte hij Frederik en Ko Krauw. „Ik heb er spijt van! Ik zal nooit meer oneerlijk zijn. Ik ben een betere notaris geworden!" Twijfelend nam Ko Krauw de be- rouwvolles notaris op. De straatve ger was naderbij gekomen en staar de met open mond naar de notaris. „Heren!" zei hij, „ik heb hiermee niets te maken, hoor!" Ik heb hem er werkelijk niet ingestopt. Ik heb eens in een krant gelezen dat er een kolenboer was, die een inbreker in een'van zijn kolen zakken vond en toen vier en twintig^jaar gevangenis straf kreeg omdat hijnee, dat was weer een ander geval. Ik herinner me nog hoe. Ko Krauw legde de straatveger met een kort gebaar het zwijgen op. LISSE Kath. Middenstand. Er is een batig saldo van 234,69. De Santos commissie kon een bedrag van 44209 afdragen. De aftr. bestuurs leden G. A. Randsdorp, voorz., N. P. van Rooijen en N. W. Castien werden herkozen. Omtrent de contributie-inning werd gediscussieerd, waarbij de heer Borsten, lid van het hoofdbestuur, een nadere toelichting gaf. De voorz. deelde mede, dat de op heffing overwogen wordt van het comité „Lisse Vooruit". Spr. heeft STERK VERHAAL In „de Linie" van 24 December 1.1. stond een sterk verhaal over een Jeugdhuis in New York. Leide- naars hoeyen 't anders zo ver niet te zoeken: veel sterkere verhalen spelen zich wekelijks af in het hart je van hun eigen stad! 't Is Maandagavond, kwart over zes:. Voor de deur van het per ceel aan de Nieuwe Rijn staan een viertal jongens,.waarvan de grootste in het middelpunt van de belang stelling staat. Hij is immers al lang lid van de „Vrije Club", zoals de Instuif van Jongensstad in hun mond wordt genoemd. Hij is zodoen de de vraagbaak voor degenen, voor wie de Vrije Club nog een geheim zinnig geval is. „Wat ken je daarbinnen alle maal doen?" „Nou, dammen, kaarten, lezen, sjoelbakken en zo". „Boksen ook?" „Ja, boken ook". „O, dan gaan ik boksen. M'n vader is ook bokser en ik gaan het ook leren". Hij neemt een bokshou ding aan: een vuist voor z'n ogen en de ander voor z'n maag „Mag je nog knoeren ook?", vraagt de tweede met glinsterende ogen. „Tuurlijk. En hard...!!" Een enorme beenzwaai onderstreept de snelheid. „En kan je nog lachen?", vraagt de derde. „Je lacht je 'n sch.t", is het onparlementaire, maar enthousias- 'te antwoord. „Maar hoe ken je je daiv op geven? Ken je zomaar naar binnen gaan?" „Ja, je gaat gewoon naar bin nen. Dan komt de domrpee in een bruin hemd en die schrijft je naam op. Nou, en dan ben je lid". Hij is blijkbaar niet de enigste ronselaar. Van alle kanten komen groepjes jongens aanslenteren. Over een halfuur gaat de deur pas open. Als altijd zijn ze vroeg. De bijeen komst bestaat immers niet alleen in wat ze doen na de opening. Ook het proberen om clandestien binnen te komen en, als dat niet lukt, het op stelten zetten van de buurt, be hoort tot de bezigheden van de Vrije Club. Ring Ring De telefoon. „Stichting voor Katholieke So ciale Jeugdzorg". „Niet om het een of ander, meneer, maar m'n spiegelruit dreigt te bezwijken als U nog twee minu- verlaten, want de portiek staat vol met jongens". Ring RingDe broodjes- man. „Dergelijke klandizie ruïneert m'n zaak. 'k Heb met behulp van ip'n kok en de portier de stoep schoongeveegd". Ring Wel verdraaid! „Met de Politie. Ik kwam zo juist langs Uw gebouw gefietst en toen werd ik door een stel van Uw jongens uitgejouwd. Dit is toch geen manier van doen. Wilt U dit onder hun aandacht brengen?" „Ik zal m'n best doen". „Waarom laat U die jongens toch niet binnen? Er.stonden er minstens 100". „Het begint pas onf zeven uur. Daar kunnen wij toch niets aan doen als ze zó graag komen, dat ze er een half uur wachten voor over hebben". Eindelijk slaat de Stadhuistoren zeven uur. Onophoudelijk gaat nu de voordeurbel. De Staf staat klaar. Een blik naar buiten heeft haar ge waarschuwd, dat het vanavond weer zal spannen, want er is een enorme opkomst. Een leider opent de deur. Twee anderen staan ach ter hem en dienen axs dukdalf. Als door een enorme, onweerstaanbare magneet aangetrokken, perst zich een massa jongens: tussen de nauwe deurposten door en zwermt uiteen in de drie achter elkaar gelegen za len. De voorste zaal is de „salon". Hier staan tafels en stoelen. De muren zijn versierd met leuke kabouter- schilderingen. De gaskachels snor ren. Op de tafels liggen dam-, kaart-, sjoel-, ping-pong-, en andere gezel schapsspelen in bonte verscheiden heid uitgestald, evenals spannende jongensboeken. „Juf, ik had „Kapitein Rob" het eerst en nou hèt hij 'm afge pakt". D^e zaal is het domein van de vrouw. Twee leidsters zorgen voor de huiselijke sfeer. Orde moet er zijn en de ondervinding heeft ge leerd, dat in deze zaal de handha ving daarvan het beste geschiedt door het zwakke geslacht. Na een kwartier is hebbeen en weer geloop afscheiding vormt met de achter zaal, dreigt te kraken. Hier wordt op dit ogenblik „gerugbied". Een kluwen van een tiental jongens om ringen iets, dat de bal moet zijn. Het doel is in de hoek. In tegen stelling met het voetbalspel moet de zware bal in het doel gedrukt worden. Schel klinkt dan ook het fluitje van de scheidsrechter als de bal loskomt en met een zwaai over de hoofden van de jongens1 heen te gen de houten wand beland. „Hé, meester, een potje worste len?" Hij - vecht liever man tegen man dan met het rugbyspel in de verdrukking te komen. Zonder antr woord af te wachten, ligt hij om m'n nek. Terwijl ik de lastige aanvaller tracht af te schudden, voel ik een hard voorwerp vrij onzacht mijn achterdeel bewerken. In een hoek van de zaal groept een stel jongens samen rondom een worstelende massa op de grond. Twee jongens zijn slaags geraakt. Het kost moeite om aan deze verbe ten strijd een einde te maken. Het spel gaat verder en de twee kemp hanen spelen weer broederlijk naast elkaar. Een ander groepje jongens staat bij de gaskachel. Een van hen steekt een lucifer aan. Met een geweldige knal vliegt de pijp van de kachel door de zaaL 'n Pracht sport om de kachel eerst vol met gas te laten lopen en er dan een vlammetje bij te houden. De elleboog van de pijp is finaal opengebarsten. De dader wordt gevankelijk weg gevoerd en op straat gezet. „Ik ga toch niet meer naar de kerk toe" en onlogisch laat hij er op volgen: ,,'t Evangelie kan me ge stolen worden". Ik vraag hem, of hij wel weet wat het Evangelie is en wat or in staat. Trots, nu hij zijn kennis kan tonen, begint hij te ver tellen: „Ja, op een dag zal er een groot vuur komen, dat ailes ver brandt en een boel water en dan is de aarde weg. Is 't niet?" Ik beaam dit en vraag, of hij sojns nog meer weet. „Er was eens een meneer Noël „Noach bedoel je zeker". „Ja, Noach en die had een gro te schuit. Daar dee hij éen stel goeie mensen in en dieren en toen ging ie op een hoge berg zitten. Toen liet O. L. Heer het heel hard regenen en toen verzalle slech te mensen. Nou, en toen liet Noach een' duif uit en die kwam niet te rug. En nog een en die kwam ook niet terug. En nog een en die kwam terug met een groen takkie. Nou. én toen wist ie dat het droog was. Hij liet zich met z'n schuit van de berg afglijen en toen waren er alleen maar goeie mensen op de wereld". „Dan moet er toch één onder afgelopen en klinkt alleen nog het duiker in dit schuit gezeten hebben", schuiven van de damstenen, het Grinnekend trok hij- af. klikken van de sjoelbakstenen en het lispelen van de woorden uit een leesboek. Af en toe wordt deze rust onderbroken door een rondvliegen- ten wacht met openen", de damsteen, gevolgd door een Ring... Ring.,. scheldwoord. De opkomende ruzie „Pater, ik moet om zeven uur wordt echter in de kiem gesmoord, den schoppen en trappen daar een op een vergadering zijn, maar ik Plotseling klinkt er een geweldi- dertigtal jongens verwoed naai* de kan met goed fatsoen m'n huis niet ge klap. Het houten schot, dat de bal. Tot voor enige maanden was De derde zaal wordt „gelucht". Om het half uur gaat de deur open en kunnen de jongens drinken en naar de W.C. gaan. In deze zaal wordt „gevoetbald" ofwel geraust. Met transpirerende, vuurrode hoof- het levensgevaarlijk om als leider in deze zaal toezieht te moeten hou den. Nu behoeven alleen breekbare voorwerpen, zoals brillen en vul pennen, in veiligheid gebracht te - worden. In deze zaal kan geen blind paard kwaad doen. Wat er in het begin nog aan de muur zat, isi er inmid dels afgeschoten. De ramen zijn met sterk gaas beveiligd. De drie glazen plafonniers, welke successievelijk gesneuveld zijn, zijn vervangen door ijzeren korven. Het laven der dorstigen is afge lopen. De zaal stroomt weer vol. De deur gaat op slót en de bal knalt weer. Het is inmiddels acht uur gewor den. In de „salon" wordt het rumoe riger. Het valt voor een echte Hol landse jongen ook niet mee om een uur lang z'n gemak te houden. Een paar knapen beginnen hun benen te strekken. Kwasi onschuldig lopen zij tussen de tafeltjes door. Af en toe bukken ze zich als om iets op te rapen. Daar begint het gedonder. De ijze ren pennen zijn uit de poten ge trokken en als op commando zakken enige kaptafels op de grond. Dit is het sein voor de aanval. De overige tafels worcfen snel op hun kant ge zet en vormen zo een prachtige ge vechtsstelling. Dam- en sjoelbak stenen suizen door de lucht. Een ping-pongballetje huppelt er vro lijk tussendoor. In allerijl komen leiders uit de tweede za,al de gelederen van de vrouwelijke staf versterken. Even snel als de oorlog uitbrak is de vre de getekend. Nadat al het spelmateriaal weer opgeraapt exi de' orde hersteld is, klimt de Aalmoezenier op een stoel om te gaan voorlezen. Tot half ne gen, sluitingstijd, hangen de knapen als het ware aan de lippen van verteller. Dit is dan de Vrije Club. Haar voorgeschiedenis dateert va/i Augus- tus 1948, toen in de duinen van Noordwijkerhout bet Oranjekamp gehouden werd. Met de dertig kna pen, die aan dit kamp hebben deel genomen, is de Vrije Club begon nen. Trans is haar ledental gegroeid tot 143 man, waarvan 8090 jon gens regelmatig twee maal per week bijeenkomen. Deze enorme toeloop in bijna vijf maanden tijd bewijst wel de nood zaak van haar bestaan. Dit en he4 grote nut van deze z.g. instuif doet de grote financiële offers mét graag te brengen. Het leidersprobleem doet zich ook hier gevoelen. De huidige staf ziet zich voor een bijna onmogelijke taak geplaatst. Om deze taak te verlich ten zijn plannen in voorbereiding om te komen totz.g. hobbyclubs, clubs, waarop handenarbeid ver richt kan worden. Hier ontstaat een dankbaar ^werkterrein voor elkeen! die liefde voor jongens en enige handigheid bezit en genegen is om hieraan enige uren per week te be steden. Tot slot: zij, die zich geroepen voe- Ten het beroep van leeuwentemmer te kiezen, kunnen op Nieuwe Rijn 52 in training gaan! vernomen, dat verschillende winke liers een vereniging hebben opge richt om zelf stappen te onder nemen. De heer Vos deelde mede dat het comité „Lisse Vooruit" nog steeds be staat en acties ontplooit. Alleen heeft een groep winkeliers zich verenigd om een verkoop-actie te ontplooien. De heer Barnhoorn acht deze han delwijze niet juist, doch een af braak van de organisaties. Losse groepen mogen niet ontstaan. Dat de actie uitgaat van „Lisse Vooruit" is wel goed. De heer Borsten gaf een uiteen zetting van principieel standpunt. Men moet elkaar vinden in en via de organisaties. Een bespreking tussen de organi saties en het gevormd comité om de ze aangelegenheid op te helderen zal plaats hebben. Hengelsport „Advendo" Het aantal leden bedraagt 92. Het bestuur werd als volgt samengesteld: A. Va- neve'd, voorz.; J. van der Laan, secr; J. Duinmeyer, penn.; J. Mens, P. Ev^leens, W. Maarschalk en J. Ka merman. Vermakelijkheden. De verma kelijkheidsbelasting in deze gemeen te heeft in het jaar 1948 opgebracht een som van 18.623. Ruim 50.600 personen zijn in het afgelopen jaar te Lisse naar een bioscoopvoorstel ling geweest; terwijl het aantal be zoekers van de diverse sportwed strijden ruim 32.100 bedraagt, be halve de donateurs. NOORDWIJK Chr. Middenstandsvereniging. De Ohr. -Middenst. vereniging is al hier heropgericht. In het bestuur hebben zitting genomen de heren G. Vogelaar, voorz., W- Poortier, A. G. v. Asten, W. Baalbergen, N. v. Veen, J. de Monije en E. L. de Witt. Geboren: Leonard A., z. van D. v. d. Haaik-v. d. Sluijs, Simon A., z. van D. v. d. Haak-v, d. Sluijs, Mar tinus C., z. van J. Admiraal-v. d. Lee, Pieter, z. van P F. Korbee-v. Duin, Johannes M., z. van J. A. v. d. Raad-Vink, Liesbeth, d. van H. Hoo- gewoning-v. d. Wiel, Alida A. Th., d. van A. G. Brakelmans-v. -Heijn, Wilhelmina J. M., d. van P. L. Koe- lewijn-v.Tongeren, Alida P. J. M., d. van H. W. Steenvoorden-Hooger- vorst, Dirk M„ z. van J. Aandewiel- v. d. Zwan, Joseph L. M.. z. van S. W. Neefjes-v. Eisen, René G. M., z. van H. C. Rijnbeek-Damen. Ondertrouwd: H. v. Tilburg en A. Deurlo. Overleden: Frederika E. Quartel. 58 j. geh. met S. Bakker, Arend Smit 61 j. Willem Smit 69 jaar. VOORHOUT Oranjevereniging. 18 leden had den acte dc préscnce gegeven. De heren Schuurink, Hoek en Jirka waren met kennisgeving afwezig. Het financieel verslag zag er als •volgt uit: Inkomsten 2629,45, uit gaven 2521,27; Saldo '108,18. De kascommissie bestond uit de heren G. M. Prins, Th- v. d. Hulst en J. v. Dijk. Er was een schrijven binnengekomen van „St. Caecilia" betreffende het jubileum instrumen tenfonds. Na zeer verwarde discus sies werd besloten op 2 Febr. een feestavond te organiseren met een bijdrage van 4,per paar. De voorz. deelde nrade, dat het bestuur moet aftreden en er door de organisaties een nieuw bestuur ge kozen moet worden. Aan B. en W. en de voorz. van de K.A.B. is een brief gericht, ter herinnering dat dit spoedig gebeuren moet. Ouden van dagen. Gisteren is overleden de heer A. v. Schouten. Hij was de oudste Inwoner van Voorhout en zou 7 Juli a.s. 92 jaar geworden zijn. Zijn opvolger is de heer Koos Warmerdam, die echter ernstif ziek is

Leidse Courant | 1949 | | pagina 7