7 Hoe werkt het Rode Kruis in Indonesië EEN WEEK HEEFT DAGEN Ss^iusz-- ZATERDAG 22 JANUARI 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Wij kunnen trots zijn op het werk van het Rode Kruis in Indonesië. Trots, omdat dit werk voor de be volking zo zegenrijk is. Maar: moet deze trots niet ver mengd zijn met schaamte? Schaamte, omdat wij weinig of niets doen, om dat Rode Kruis-werk te laten voortbestaan en het de no dige uitbreiding te geven. Vandaag zu'len wij enkele bijzon derheden over het werk mededelen, waardoor de plicht van het Neder landse vokl tot daadwerkelijke be langstelling kan worden verleven digd. Op 15 Juni 1945 werd de Oost- Indische Kamer van het Nederlandse Rode Kruis geinsta'leerd -door de toenmalige voorzitster Prinses Julia na. Haar taak is: a Het Hoofdbestuur vair het Ne derlandse Rode Kruis te adviseren in aangelegenheden betreffende In donesië. b Hulpacties in Indonesië orga niseren. Voorzitter van dé Oost-Indische Kamer is de gep. It. gen. M. Boerstra. In het geheel zijn uitgezonden 22 teams, waarvan één door de stad Rotterdam en twee door de kring Friesland van het Nederlandse Rode Kruis. Een team bestaat uit minstens één arts, 2 gediplomeerde verpleegsters, 4 verp'eegbulpen, 1 apothekersas sistente of analyste, benevens vier of vijf personen behorende tot de ad ministratieve of technische staf. ,De kosten van uitrusting (met een zeer bescheiden instrumentarium) en uitzending van één mobiel team be draagt voor één jaar f 100.000. Behalve voor de teams werd door het' Nederlandse Rode Kruis perso neel opgeleid en uitgezonden voor de repatriëring, voor de Dienst van de Volksgezondheid en voor de mili taire hospitalen. Het Nederlandse Rode Kruis heeft in het geheel 1700 medewerkers en medewerksters voor Indonesië uit gerust en uitgezonden met een één-* of tweejarig contract. Van deze zijn thans nog 600 daar werkzaam, t.w. 24 artsen, 320 verp^egsters en plm. 250 andere Rode Kruiswerksters- en werkers. Van de aldus uitzondenen werden 200 door het Nederlandse Rode Kruis in Nederland tot verpleeghulp opge leid. Nog 200 werden opgeleid op verzoek van het Dep. v. O.G. en in Gouvernementsdienst uitgezonden. Op het ogenblik werken nog 17 mobiele teams in Indonesië. De door het Nederlandse Rode Kruis uitge zonden teamleden werken naast en met de ve'e honderden personen die meest vrijwillig in dienst staan van het Nederlandse Rode Kruis, af deling Indonesië. De ziekten, waaraan de Indonesi sche bevolking voornamelijk lijdt, zijn avitaminose, malaria, dysente rie, mijn wurm, schurf en framboe- sia. Ook is een groot deel der Indo nesische bevolking aangetast door t.b.c. VIER MEISJES GEWOND BIJ KINDEROPERETTE Bij de opvoering van de kinder operette „Goudmuiltjë" te Goor heeft zich Donderdagavond een soortgelijk ongeluk voorgedaan, als enige tijd ge'eden te Amsterdam, waar de baard van een kerstmannetje vlam vatte Gelukkig waren de gevolgen te Goor minder ernstig. Niettemin kregen vier tienjarige meisjes brand wonden. Het ongeluk gebeurdè, toen het kaarsje in een der kabouter-lan taarntjes omviel, waardoor dit vlam vatte en de baard van het kabouter tje in brand stak. In haar schrik sloeg het meisje om zich heen en draaide zich tegelijkertijd om, waar- De geneesmiddelen, waaraan de i ^oor JH'ur aan haar- Rode Kruiswerkers in Indonesië voor hun arbeid onder de Indonesische be- vo'king behoefte hebben, zijn in de eerste plaats alasphine en scabicidol. Daarbij heeft men een dringend ge brek aan melk voor kinderen, t.b.c.- patiënten en voor vele gevallen van ernstige ondervoeding. Scabicidol is schurftzalf; alasphine is een salver- san-preparaat, waarmede de fram- boesia bestreden moet worden. Framboesia is een besmette1 ijke huidziekte, die grote verzweringen doet ontstaan, doch die door injecties met alasphine niet. alleen genezen kan worden, doch waarvan de be smettelijkheid door het medicament wordt verminderd. Alasphine kost f 1200 per kg. Uit één kg kan men ongeveer 4000 injecties geven. Het is geen uitzondering dat één team op een dag 800 a 1000 inspuitingen ver richt. en patient is met 3 tot 8 alas phine injecties geheel te genezen. Altijd wordt de medische arbeid van het Rode Kruis bedreigd door gebrek aan voldoende medicamenten. Om die reden doet het Nederland se Rode Kruis een beroep op het Nederlandse vo'k, opdat het voort kan gaan met hulp brengen aan de bevolking van Indonesië en speciaal aan de bevolking van de nu ontslo ten gebieden, die zoveel langer ge leden hebben onder verwaarlozing van hun gezondheidstoestand, veela1 onder levensmiddelengébrek, en on der 'het voortwoekeren van al van besmettingen. Door medewerking \ran de P.T.T. is de mogelijkheid geschapen op het speciale gironummer 8540 ten name van het Hoofdbestuur van het Ne derlandse Rode Kruis te Den Haag giften in ontvangst te nemen voor de Rode Kruis-hulp aan de bevol king van Indonesië. Ook is het mo gelijk op een briefkaart of een cou- ver een bedrag aan postzegels te o'aken tot-één gulden, welk bedrag door de P.T.T. na aftrek van de fran- keerkosten aan het Nederlandse Ro de Kruis zal worden uitbetaald. Op de adreszijde moet vermeld worden: „Rode Kruis hulp aan Indonesië". len van drie andere kabouters mee- dte7de. "Boor het KOidaat. optreden van de oneelknech en enkele neren uit üe zaal, die onmiddellijk het toneel op sprongen, werd erger vooi komen. •VL.t zijn stofjas slaagde de toneel knecht er in, vóór de kinderen ern stige brandwonden hadden opgelo pen, het ergste vuur te doven. TWEE DODEN DOOR DE STORM De storm heeft Woénsdag twee slachtoffers gemaakt. In Maarssen moet de 32-jarige ongehuwde mej. B. Buitenhuis in het Merwedekanaal zijn gevaken en verdronken. Hoewel de politie de hele dag in het kanaal gedregd heeft, had iqen des avonds het lichaam nog niet gevonden. Ook in Delft is Woensdag een on geluk met dodelijke afloop gebeurd. De 26-jarige wielrijder N. v. d. Gaag raakte door een rukwind de macht overzijn stuur kwijt en werd door een auto overreden. In het zieken huis is hij Donderdag aan zijn ver wondingen bezweken. schijnt hij mij in de droom! Dokter, (staat bekend als cynicus): Zeg hem dan eens, dat ik nog steeds 120.van hem krijg. goed Het sigarencentje. de strikvraag voelen. uitwaren, begon de gids Toen de rechter in Den Haag vorige week een vol gende zaak aankondigde, werd en stok-oud manne tje binnengebracht, dat begon met ae twee meest populaire fouten te maken. Allereerst struikelde hij over de drempt! en ver- Volgens nam nij onder de indruk van de gewich tige sfeer plaats in de getuigenbank. Door be middeling van een altijd gedienstige beambte be landde verdachte spoedig op zijn eigen plaats en kon ae reentspraak begin nen. „Zo, dus U hebt een schaap geslacht?" begon de rechter. „Wat zeit die mijn heer?'' informeerde het mannetje aan de gedien stige. „Of ie een schaap ge slacht nebt?". zei deze. „Ja zeker, mijnheer!' Maar bekennen alleen is niet alles. Er behoort ook een zekere omschrijving bij. En in dit laatste was ^olnT zo iazen wij, heeft het mannetje niet sterk. ^j,j zijn inhuldiging niet Na verloop van tijd was minder dan 34 meisjes ge- het echter duidelijk dat kust, uit elke „state" een. verdachte elf gulden Aangezien er op het ouderdomspensioen had en ogenblik meer „states" zijn voor een sigarencentje het stonden ook in dit opzicat schaap had geslacht. rfe kansen van Truman er ,Dan slacht U zeker al- best voor. ?,Het v/as juist de eerste een relaas, dat eindigde mijnheer!" merkte ver- met de woorden: „De aan- défohte gevat op. „Tien gulden boete," zei de rechter. „Wilt U nog in 3ger beroep?" „Dat is best", zei het mannetje. „U hebt toch goed ver staan, wat ik vroeg?" her nam de rechter. „Of in hoger beroep wilt?" „Nee, laat dat maar zit ten", zei het mannetje. We gingen naar huis met het blijde gevoel, dat het recht had getriompheerd! He kansen van Truman. Donderdag heeft presi dent Truman zijp ambts eed afgelegd op een bij bel, die 25 pond weegt en voor 1250 andere pon den is verzekerd. Een de zer dagen lazen wij een artikeltje, waarin een Amerikaanse journalist merkwaardige voorvallen vertelde bij vroegere in huldigingen. De brave Abraham Lin- ieg van deze tunnel heeft 2C millioen gulden gekost". „Dat is ie ook ten volle waard", merkte een jong paartje op, dat op huwe lijksreis was. Zo gaat het. In Washington, het cen trum van de Marshall hulp, zit men een beetje in verlegenheid. Mevrouw Peron. de echtgenote van het Argentijnse staats hoofd, heeft de stad be dacht met 600 pakketjes, waarin zich k.eertjes etc. bevinden. Precies dezelf de pakketten, die de Ame rikanen naar Europa zen den. In officië.è kringen bewaart men het stilzwij gen, want niemand weet, hoe mevrouw Peron op dit Toen wij enige tijd ge- gingen, troffen wij hem, toen hij juist met zijn ega in een schriftje aan het schrijven was. Bij infor matie bleken zij samen een boekhouding bij te houden van de huishoude lijke uitgaven. Gisteren ontmoetten wij onze kennis op de Bree- straat. ..En hoe gaat het met de boekhouding?", vroegen wij belangstel'end „Ach, wat zal ik daar van zeggen", zei hij moe deloos. ..In het begin ging succesrijkste schrijver van het goed, maar de laatste Nederland, en misschien tijd komen er veel uitga- wel van de hele wereld, van een liefdadigheidsinstel ling. heeft aan de Argen tijnse gezant echter een geldelijke gift gevraagd voor haar werk. Heeft de gezant vermoedelijk zijn boodschap verkeerd over gebracht! Maar er zullen best Ame rikanen zijn, die er ge bruik van willen maken. Tip voor schrijvers. Eergisteren hebben we de i voor met de omschrij- ontmoet. ving D. H. M. W." Tijdens een interview „Wat betekent dat dan", verklaarde hij, dat hij ge- vroegen WJJ. „De Hemel Mag 't We ten". was het antwoord. Het ijzer smeden Aetherklanken ZONDAG. I HILVERSUM I (301 m). 8.00 Nieuws, 8.15 Russisch Symph. Orkest, 8.25 Inleiding Hoogmis, 8.30 Hoogmis in de kapel van het Mis siehuis St. Antonius, 9.30 Nieuws, 9.45 Boyd Neel Strijkorkest, 11.30 Na de kerkdienst, 12.15 Apologie', 12.40 Lunchconcert door Orkest Zonder Naam, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws, daarna Kath. Nieuws en Boekennieuws, 13.25 Vervolg Lunchconcert, 13.50 Buffalo Bill, 14.05 Gooise Kring, 14.45 Gesprek ken met kunstenaars, 14.55 Volks huisvesting, 15.05 Gocise Kring. 15.40 Omroep Kamerorkest, 16.10 Voetbalreportage. 16.25 Internatio nale bidweek, 18.30 Progr. Ned. Strijdkrachten, 19.00 NCRV-kwartet, 19.30 Nieuws, 19.45 BBC theater- orkest, 19.50 In het boeckhuijs, 20.05 De gewone man, 20.12 Uit en thuis (met o.a. gramofoonplaten verzoek programma), 22.37 Actualiteiten, 23.00 Nieuws, 23.15 Avondconcert. HILVERSUM II (415 m). 8.00 Nieuws, 3.30 Voor het platte land, 8.40 Intermezzo, 9.12 'Sport, 9.15 Men vraagtwij draaien, 10.00 Messter-trio, 10.30 Briefge heim, 10.50 Jonge Flierefluiters, 11.15 Triangel, 12.00 Musicorda, 12.40 De Speeldoos, 13.00 Nieuws, 13.15 Gram.muziek, 13.20 Bandi Ba- logh, 13.50 Even afrekenen, 14.05 Boekenhalfuur, 14.30 Radio Philhar- monisch Orkest, 15.30 Filmpraatje, 16.35 Wekelijkse Sportrevue, 17.00 De Merels, 17.30 Ome Keesje, 17.50 Sport, 18.00 Nieuws. 20.00 Nieuws, 20.05 Reportagedienst, 20.15 Waltz- time, 20.45 Bsau Gsste, hoorspel, 21.20 Au salon des variétés anno 1900, 22.00 Hersengymnastiek, 23.00 Nieuws, 23.15 Gram.muziek. DE EXPLOSIE TE AMSTERDAM, 3 kg springgelatine veroorzaakte de Ontploffing. De recherche, die gisteren naar de oorzaak van de ontploffing op de kantoorark van de firma Van den Akker heeft gezocht, is tot de de i conclusie gekomen, dat zich 3 kg pringgelatine aan boord moet heb ben bevonden. Eep assistent-uit voerder heeft nl. verklaard, dat hij Donderdagavond een der thans overleden mannen deze springstof heeft overhandigd. Het was een ge bruikelijk, doch geen dringend voorschrift, dat deze explosieven werden bewaard op een speciaal voor dat doel bestemd klein vaar tuig. Dit bootje is 50 meter van de wal gelegen. Aangenomen wordt, dat de spring gelatine Donderdagavond aan boord van de kantoorark is opgeslagen en dat deze 3 kg tot ontoloffing is ge komen met alle gevolgen van dien. De slachtoffers van de explosie. MAANDAG. HILVERSUM I (301 m). 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Reveille. 7.45 Woord voor dag. 8.00 Nieuws. 9.15 Ochtendbe zoek bij jonge zieken. 9.30 Muziek bij het werk. 11.00 Balletsuite. 11.20 Van oude en nieuwe schrijvers. 11.40 Zangrecital van W. Krone. 12.10 The Masqueraders. 12.33 NCRV-koor. 13.00 Nieuws. 13.15 Mandolinata. 14.00 Schoolradio. 16.45 Clavecimbel recital. 17.00 Kleuterklokje. 17.15 Popul. Orgelbespeling. 17.45 Over zeese rubriek. 18.00 Duo de Raaff en Schutte. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Progr. Ned. Strijdkr. 19.00. Nieuws. 19.15 Boekbespreking. 20.00 Nieuws. 20.15 Met band en plaat. 20.45 Fer dinand Huijck, hoorspel. 21.30 Wil lem de Zwijger-kooi-. 22.00 Hollands Strijkorkest. 23.00 Nieuws. 23.30 Se renade. 23.40 Zang met orkest bege leiding. De 5 slachtoffers, die gistermor- HILVERSUM II (405 m). Sen bü de ontploffing op de kan- toorark van de firma Van den Ak- 7.00 Nieuws. 7.15 Muziek bij het '?er om het leven zijn gekomen, zijn: ontbijt. 8.00 Nieuws. 8.18 Filmselec- de 26-;arige W. Schofcbe, Rotterdam, ties. 9.00 Gram.muziek. 9.35 Gram.- duiker; de 40-jarige K. Lips, Slie- muziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 j 'recht, duiker; G. Bos, Rotterdam, De regenboog. 11.40 He't Kleinood, duiker; de 56-jarige D. Koning, voordracht. 12.00 Promenade orkest. Overflakkeestraat, Amsterdam, ma- WÊÊ 12.33 Voor het platteland. 13.00 gazijnmeester; de 19-jsrige W'. Ous- de auto vanmorgen geparkeerd voor Nieuws. 13.20 Accordeola. 13.50 Pot- !nrsn a - - pourri. 14.00 Jonge Ned. Kunstenaars 14.45 Verkorte opera. 15.35 Ontmoe ting in de nacht, hoorspel. 16.35 Spaanse muziek. 17.00 De school is uit. 17.30 Ramblers. 18.00 Nieuws. 18.15 Varia. 18.20 Frans cabaret. 18.45 Parlementair overzicht. 19.00 Halt douane. 20.00 Nieuws. 20.05 Din gen van de dag. 20.15 Pennies from heaven. 20.50 DeDucdalf. 21.10 Volksconcert. 22.10 Het Indonesisch vraagstuk. 22.35 Nieuwe Notenkra ker. 23.00 Nieuws. 23.15 Gevarieerd programma. lijd schapen voor een si garencentje?" vroeg de rechter scherpzinnig. Op het ge aat van» de r__ oude baas kronkelde een bus door een van de groot- soort glimlach, die mensen ste tunnels van Zwitser- man is nu al drie jaar plegen te vertonen als ze land. Toen ze er eindelijk dood en iedere nacht ver- Bij de dokter verscheen Op huwelijksreis, een dame om raad. Het volgende interessante ge- Een gezelschap reed per sprek ontspon zich. Dame: Ach dokter, mijn durende zijn hele leven slechts 10 zinnen had ge publiceerd. „Maar", vrpegen wij on gelovig, „daar kunt u toch niet van leven?" Ze hebben mij honderd duizend gulden opge bracht", antwoordde hij raadselachtig. Later bleek zijn pub'ica- tie een lirwelijksadverten- tie te zijn! Diphterie in een kleuterklasse Drie kinderen overleden Onder de leerlingen van een der klassen van de gemeentelijke kleu terschool aan de Koning William- straat te Zaandam heerst in ernstige mate diphtherie. Reeds drie kleuters zijp aan de ziekte overleden, terwijl in de loop van Donderdag nog vijf patiëntjes naar de barakken van het Gemeentelijk Ziekenhuis zijn ver voerd', van wie er drie in levensge vaar verkpren. Onder de patiënten, die in het Ge meentelijk Ziekenhuis worden ver pleegd, bevindt zich ook een moeder van schoolgaande kinderen. Men is er nog niet in geslaagd de haard van de ziekte op te sporen. DOKTER MET WILD-WEST ALLURES. Een motorrijder, die gisteravond on geveer 10 uur op 't Damrak te Am sterdam reed, werd plotseling opge schrikt door een hem in snelle vezrt passerende auto. Op de treepplank van deze auto stond namelijk een man, die luidkeels „hulp, politie" riep en kennelijk de grootste moeite had om niet van de auto af te vallen. Even later passeerde de auto weder om de motorrijder en ditmaal hing de schreeuwende man achterop de auto. De motorrijder besloot de auto te volgen en te proberen haar tot stoppen te dwingen. Dit gelukte hem bij Sic terlij k, maar de bestuurder j wist zo handig te manoeuvreren, dat de nog steeds schreeuwende passagier tegen wil en dank geen kans zag van de auto af te springen en zo moest hij wederom de onvrijwillige reis voort zetten. Inmiddels had echter de mo terrijder kans gezien het nummer van de auto te noteren. Hij waarschuwde de politie en deze cp haar beurt vond soren, Noord-Bevelandstraat, Am'- sterdam, signaalhouder. De laatste was de enige, die niet op slag gedood werd. Zwaar ge wond werd hij naar het Binnengast huis vervoerd, waar hij hedenmor gen overleed. De 68-jarige J. de B. uit Utrecht werd licht gewond. CACAO PER I FEBR. VRIJ. Naar wij vernemen, zou de ophef fing van de distributie van cacao per 1 Februari plaats vinden. een perceel aan de Amstel. Weldra vond men ook de bestuurder, een arts uit een klein plaatsje in de provincie, die bij zijn verhoor verklaarde it. de stad een *>aar borrels gedronken te hebben en. bijna een voetgange1* te hebben -aangereden. Deze voetganger was toen op de treeplank gesprongen en de arts had gepoogd door snel te rijden en scherpe bochten te maken ae man kwijt te raken, hetgeen hem tenslotte op de Overtoom was gelukt. De politie verzoekt thans de onvrij willige passagier nadere inlichtingen over het gebeurde te verschaffen. TWEEDE KAMER De Tweede Kamer heeft in behan deling genomen de begroting van Wa terstaat. Na een reeks sprekers is de minister aan het woord gekomen. De minister van Verkeer en Water staat, de Leer Spitzen, uitte zijn er kentelijkheid voor de wijze, waarop men hem als pasgeboren minister heeft willen jntvangen. Na even te zijn ingegaan op de wet autovervoer goederen en de wet autovervoer per sonen, belichtte hij nader de reorgani satie van het departement met name ten aanzien van de verkeerssector. Te half vijf gistermiddag brak de minister zijn rede af, om deze in een volgende vergadering te vervolgen. De vergadering it daarop gesloten. Bij de aanvang der vergadering was nog besloten volgende week na de begroting van verkeer en waterstaat onder andere te behandelen de be grotingen van de PTT en het Zuider- zeefonds en enige andere wetsont werpen. In de avondvergaderingen van Dinsdag en Donderdag zullen da begx-otingen van oorlog en marine aan de orde komen. De begroting van bui tenlandse zaken kan nog niet aan de orde gesteld worden, omdat de mi nister niet aanwezig kan zijn. DE FILM „HET IJZEREN GORDIJN" WORDT NIET TOEGELATEN. Naar de Centrale Commissie voor Filmkeuring mededeelt, heeft zij de film „The Iron Curtain) (Het IJze ren Gordijn) niet voor vertoning in ons land toegelaten. In het buitenland heeft deze film verzet uitgelokt van de zijde der communisten. Hoewel de Centrale Commissie voor de Filmkeuring weigerde haar besluit te motiveren, ligt aldus de Maasbode" de veronderstelling voor de hand, dat zij vreest voor communistische agitatie tegen deze film, welke verstoring van de open bare orde tot gevolg zou kunnen hebben. TWEE S.S.-ERS TER DOOD VEROORDEELD. Het Amsterdams Bijzonder Ge rechtshof heeft de 31-jarige SS'er Bart Slop, Voorburg en de 33-jarige SS-er Willem Polak uit Utrecht, wegens het uitvoeren van zg. Sil- bertanne-moorden, conform de eis ter dood veroordeeld. Meer witte bloem De minister van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening heeft in dertijd maatregelen getroffen, om een zekere hoeveelheid witte bloem be schikbaar te stellen voor 't zg. witte brood. Als proef is toen genomen een percentage van 25 van de totale hoeveelheid meel en bloem voor brood, waarmee men dacht aan de vraag te hébben voldaan. Nadien is wel gebleken, dat de vraag in het algemeen groter was, al is dit plaats en streeksgewijs zeer verschillend. Deze grotere vraag, waaraan lang niet overal kon worden voldaan, heeft aanleiding gegeven tot onge wenste misstanden, b.v. tot het euvel van het uitzeven van de voor het gewone brood bestemde bloem. De minister heeft nu besloten, met in gang van Maandag 24 Januari 1949, witte-bloem in ruimere mater ter beschikking te stellen en tevens niet meer vast te houden aan het voor schrift dat in iedere plaats 25 pet. be schikbaar moet worden gesteld. Op deze wijze hoopt de regering dat de bloemverstrekking beter aan de vraag naar wittebrood zal aanpassen en dat de bestaande misstanden zul len verdwijnen. De bakkers zijn evenwel wettelijk verplicht steeds in voldoende mate gewoon brood be schikbaar te hebben, zowel in de winkel als bij de bezorging aan huis, zodat niemand gedwongen wordt het uit de aard d^j zaak duurdere witte brood tegen zijn wil te kopen. Op de naleving van dit voorschrift, alsme de op de handhaving van de kwali teit van het gewone brood zal, naar het ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening ons me dedeelt, streng worden toegezien. AMSTERDAMSE BEURS. De ondernemingslust ten opzichte van de effectenbeurs was gisteren weer niet groot. In de meeste afde lingen was de affaire van zeer 'be- scheiden afmetingen. En de alge mene stemming was aan de gedruk te kant De beleggingsmarkt was stil. Van de Nederlandse Staatsobligatiën zakte de conversielening 1947 een fractie in. Gehandeld werd tegen 97% en later op de middag tegen 9724- Overigens waren de Neder landse Staatspapieren zo goed als onveranderd. De Amerikaanse markt was veronachtzaamd. DE VACANT1E VAN 26) Zonder een woord te zeggen, draaide Dupuy zich om en liep de Molen binnen, regelrecht naar de eet kamer toe. Arthur en Lacombre voegden hem De beide mannen aan tafel keken op. Chantéry rees over eind. „Zo, Dupuy!" zei hij. Dupuy staarde hem verbluft aan. „Ik wist wel, dat ik u meer gezien had," zei hij. „Maar waar ergens?" De ander aarzelde even. „Leidt u het onderzoek in deze zaak, inspec teur?" Dupuy knikte opeens, als herin nerde hij zich iets. „U komt voor een particulier detectivebureau, is het zo niet?" vroeg hij op goed geluk af.' „Hmja," antwoordde Chan téry aarzelend. „Enwat is uw doel?" Chantéry keek met twijfel en arg wanende blikken de anderen aan, als een hond, die op een vreemd erf verzeild is geraakt. De inspecteur vervolgde met nadruk: „Mijnheer Chantéry, dit is mijnheer Lacombre. U zult met ons moeten meewerken U bent hier Maandagavond geweest, op zoek naar een-gestolen wagen dat zei u tenminste. Waarom bent u teruggekomen?" „Omdat we hoorden, dat er hier een lijk gevonden was." „Wat zou dat?"'Chantéry gaf geen antwoord. „Wie heeft u hierop uitgestuurd? Van welk agentschap bent u? Van Brodelet of Meyers?" „Van Meyers," antwoorde Chan téry eindelijk. „Jullie moeten hier vannacht ven, jongelui," zei Dupuy bevelend. „Wat een hoge toon slaat u aan,'' sputterde Chantéry tegen. „Waar haalt u het gezag vandaan?" Maar Arthur Bruce zei bedaard: „Ik ben van het departement van Justitie. En ik sta achter mijnheer Dupuy. En, als u er over kibbelen wilt, de heer Lacombre^staat op het- zelfde standpunt." „O, mij goed," gaf Chantéry mop perig toe. „U hebt de overhand, Du puy. We zullen meedoen!" Bé De'imont zei: „Heren, ik zal u een huisje wijzen," en ze (gingen met haar mee. Zodra ze weg waren, begaf Dupuy zich haastig naar de telefoon, die zich in een kast onder de trap be vond. Ze hoorden hem gedempt spre ken. Een poosje daarna kwam hij met stralende ogen weer te voor schijn, maar hij zei alleen tot La combre: „Nu kerel, dat is wel alles wat we voor vanavond kunnen uit richten. Je moest Bonnet nu maar meenemen naar de stad." Toen wendde hij zich tot Queyrat en trok hem, zonder tegenover de anderen enig excuus te maken, ter zijde. „Zeg, jongen," vroeg hij, „ben jij goed bekend met Céline Tenant.... de dochter van Sarton's tuinman?'" „Zeker," antwoordde Alfred grin nikend. „E-en bar aardige meid." De oude heer knikte. „Mooi zo. Ga jij dat meisje dan eens opzoekenvanavond of morgenochtend. Haar vader vertel de. dat ze yer.kefd was op Robert Fline, de piloot van Sarton. Vraag haar, wanneer ze Robert voor het laatst gezien heeft en alles, wat ze je verder wil vertellen." Best!" stemde Alfred toe. Dupuy wendde zich dan tot de an deren. Toen zeide hij tot Lacombre: „Ver geet vooral niet dokter Metton op te dragen, onderzoek te doen naar gifgas in de longen van het lük en naar bedwelmende middelen. En nu, goede avond. Ik zie u morgenoch tend wel bij de leigroeve." Lacombre stemde er gewichtig in toe en begaf zich naar zijn auto.. Toen ze weg waren, veegde Dupuy zich het zweet van het voorhoofd en wendde zich zuchtend tot zijn vrouw. „Ik moet hem kwijt zijn," zei hij. „Als hij om me heen is, heb ik zo'n gevoel, of ik een piano aan het ver sjouwen ben. Hij is zo langzaam... zo zwaar op de hand. Nu kan ik pas goed aan de gang." De telefoon belde en Arthur liep er heen en nam de hoorn op. Me vrouw Dupuy vroeg bezorgd: „Moet je nu vanavond bes'ist nog meer doen? Je bent al zo moe." Ik zal morgen wel rusten, vrouw lief,beloofde hij glimlachend. „Ja heus, ik ben van plan, morgen vier en twintig uur aan één stuk door te slapen. Ga jij" maar naar bed." buiten. Maar voordat ze de kamer uit was, kwam Arthur van de telefoon terug en Bé, die aan Chantéry en Béale hun huisje gewezen had, kwam ook binnen. „Ze hebben zich a7s zoete kinderen goed ingestopt," zei ze lachend. „Zo gedwee en lief. Ik had er pret in, zoals u hen er tussen had." Dupuy grijnsde en vroeg: „Juf frouw Delmont, weet u iets af van een buiten ergens achter in de ber gen? Een villa~van Laforge?" „O ja," antwoordde ze meteen. „Hoe dat zo?" „Mijnheer Eberlé is daar," zei Du puy. Ze uitte een kreet van verwon dering en opluchting en Dupuy vroeg „Arthur, weet ^ij óók, waar het is?" Arthur schudde van neen. „Ver telt u «het hem dan, jufrouw Del mont," zei Dupuy. „Ik zou mijnheer Eberlé graag eens spreken. En u kon me nu die brief van "mijnheer Lafcrge we1 eens geven. Ik zal hem die dan meteen overhandigen." Bé deed het gewillig en terstond. „Hoe weet u, dat hij daar is?" vroeg ze. „Bonnet heeft het ons gezegd," zei Dupuy en voegde er gerustellend aan toe: „En nu u Chantéry en Beale zo netjes naar bed hebt gebracht, moest u mijn vrouw ook maar eens fknk er onder stoppen." Hij keek zijn vrouw aan: „Of blijf je liever •hier op de Molen slapen, lieve?' „Neen, ik 7ig bij voorkeur in mijn eigen bed," zei mevrouw Dupuy. Ze ping dus met Bé op weg en Dupuy bleef alleen met Arthur achter. Du puy veegde zijin voorhoofd af en vroeg: „Heb jij soms ook slaap Ar thur?" „Och, "dat kan ik niet zeggen!" antwoorde Arthur glimlachend. „Dat telefoontje daarnet was voor mij, in specteur uit PaPijs. Ze hebben Zon dag dat vliegtuig uit het water ge haald, maar het was zó vernield, dat ze geen oorzaak van het ongeluk konden vaststeken." „Zozei Dupuy. „Nu, kom dan maar mee." Arthur vroeg op goed geluk af: „Soms naar mijnheer Eberié?" „Odh, je," zei Dupuy glimlachend. „Maar we zullen eerst die twee de tectives ophalen en hen meenemen." „Waarvoor?" „Om mij aan hun cliënt voor te stellen." „Cliënt?" vroeg Arthur scherp. „Is dat Eberié soms?" „Neen, Arthur," zei Dupuy ernstig. „Dat is juffrouw Laforge!" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6