f| Nieuw wetsontwerp winkelsluiting Een missionaris keerde terug uit China Leidse Bloedtransfusiedienst mag tevreden zijn HUIBERS ZATERDAG 22 JANUARI 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Kard. Mindszenty van wilskracht berooid „II Quotidiano", ihet blad van de Italiaanse K.A., verklaart, volgens een bericht in de „Volkskrant", dat de Hongaarse geheime politie kardi naal Mindszenty van het gebruik van zijn verstand heeft beroofd door hem ,actedron" toe te dienen. Dit is een stof, die wordt ingespoten óf inge geven om „bekentenissen", af te per sen. De „Ósservatore Romano" be vestigd dit bericht. Het b'ad wijst op de kort voor zijn arrestatie door kar dinaal Mindszenty aan' alle Hongaar se bisschoppen gezonden brief waar in hij waarschuwde: „Ik verklaar iedere bekentenis", die ik in ge van ■genschap zal afleggen, bij voorbaat nietig. Wanneer Gij hoort, dat ik „bekend" heb. weet dan, dat mid delen op mij zijn toegepast waarte gen een mens geestelijk of lichame lijk niet bestand is." Associated Press meldt uit Wenen, dat d^e „Wiener Kurier" een verkla ring bevat van een Hongaars politic autoriteit, die bevestigd heeft, dat kardinaal Mindszenty verlammende middelen woraen toegediend. Deze Hongaarse po'itie-ambtenaar heeft verklaard, dat de kardinaal eind vo rige week 82 uur onafgebroken is verhoord. Tijdens de gehele onder vraging moest hij blijven staan. Toen zijn weerstand ongebroken bleef, werden hem zogenaamde „Verver- singspillen" ingegeven. Hiermee al dus de politiefunctionaris „werd het gewenste resultaat bereikt." De „Wiener Kurier" geeft tot slot een beschrijving van de fo1 termetho des, die worden toegepast op de per sonen, die als ..medeplichtigen" van de kardinaal zijn gearresteerd. Deze martelingen overtrefen de Duitse concentratiekampen in wreedheid, aldus het blad. DE STRAAT DER GODLOZEN Uit Riga komen berichten binnen over de bittere strüd die de' Sovj.:t Russische bezettingsmacht in de Bj'- tisc'ne landen voert tegen de gods dienst. Dit komt duidelijk tot uiting in het „omdopen van de straatna men". De „Kerk van net H. Kru'sstrast" heet thans Straat der Toekomst", de „Christus-Kerkstraat" is „Straat der Godlozen" geworden en de Bis- „Dfr- lr. Jos. Th. J. Cuypers t Bouwmeester van de Haarlemse Kathedraal Donderdag is te Meerssen bij Maastricht in de ouderdom van 87 jaar overleden ir. Jos. Th. J. Cuy pers, de bouwmeester van de St. Bavo-kathedraal in Haarlem en van vele andere kerken in Haarlem. Ir. Joseph Theodorus Joannes Cuy pers werd, als zoon van de even eens zeer bekende architect P. J. 1/. Cuypers, op 10 Juni 1861 te Roer mond geboren. Zijn eerste opleiding ontving hij aan de H.B.S. te Rolduc, hij studeerde daarna aan de Poly technische school te Delft, welke hij in 1883 als civiel en bouwkundig in genieur verliet. Na een jaar ge werkt te hebben in het atelier van zijn vader maakte hij een studiereis naar Frankrijk, Italië en Duitsland. In 1885 keerde hij te Roermond te rug, waar hij gedurende 25 jaar de technische leiding had van het bu reau van zijn vader. Hier was hij vooral voor de kerkbouw werkzaam, en bouwde onder meer vier kerken, doch bovendien behartigde hij tul van restauraties. In samenwerking met Jan Stuyt is hij ontwerper en uitvoerder van een grote serie dorpskerkjes, waar van de eerste waren die van Aar- landerveen en Oude Tonge. Tot Cuypers eerste werk behoort het pension Oud-Leyerhoven te Am sterdam. Later bouwde hij de kerk van Nes en Zwaluwenbuurt aan de Amstel te Amsterdam. Daarop volg den o.a. de Rozenkranskerk te Am sterdam, kerken te Oegstgeest, Zoe- terwoude (Zuidbuurt), Steenbergen, 's-Hertogenbosch, Ginneken, Breda, Schimmert, Bussum, Utrecht, Haar lem (kerk van Joh. de Doper), En schede. Dongen, Beverwijk en Sche- veningen. In Rangoon bouwde hij een kathedraal Zijn meest bekende werk is wel de kathedrale kerk van St. Bavo te Haarlem, waarvoor, na enige jaren van voorbereiding, op 15 Juni 1895 de eerste paal werd geslagen. Op 25 Februari 1906 werd dit bouw werk, hoewel nog niet geheel vol tooid, in gebruik genomen. Eerst op 27 Juni 1930 was de kathedraal vol tooid. Ook op het gebied van we reldlijke gebouwen genoot ir. Cuy pers een grote reputatie. Zijn be kendste werk op dit gebied is on getwijfeld de koopmansbeurs te Am sterdam. Sedert 1910 was ir. Cuypers leider van de kunstwerkplaatsen Cuypers Co te Roermond. Vele der ge noemde bouwwerken ontwierp hij in samenwerking met zijn oudste zoon Pierre Cuypers. Zijn verdiensten zijn onder meer erkend door zijn benoeming tot rid der in de Orde van de Nederlandse Leeuw, officier in de orde van Oranje-Nassau en ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grote. Sinds 1945 had hij zich uit het practische werk teruggetrokken en leefde sindsdien te Meerssen in de schaduw van de basiliek, welke h(j HAAGSE POLITIERECHTER. Ze betaalden teveel. De Econo mische Politierechter heeft vele zaak jes te behandelen gekregen van werkgevers, die aan nun personeel hoger loon betaalden, dan volgens de voorschriften was toegestaan. Het be trof vaak verschillende werknemers, waardoor dus meer boeten werden opgelegd. Het betrof ditmaal vrijwel uitslui tend bakkers. Veroordeeld werden: A. M. de K. te Noordwljkerhout, 2 maal f 10; eis 2 maal f 25; J. L. S. uit Hillegom, 2 maal f 10, eis 2 maal f 25; A. L. O., Voorhout f 20, eis f 25; C. J. G. v. d. M. te Leiden 2 maal f 10, eis 2 maal f 25. A. V. te Koudekerk aan de Rijn 2 maal f 5, eis 2 maal f 25; W. J. A. te Nieuwkoop 2 maal f 10, eis 2 maal f 25; E. A. P. te Hazers- had gerestaureerd. Op zijn 85stewoude, 3 maal f 5, eis 3 maal f 20; verjaardag bood de stad Roermond A. van E. te Noordwijkerhout 2 maai haar stadgenoot de zilveren ere- f 10, eis 2 maal f 25. T. H. A. W. te penning van Roermond aan. 1 Warmond, 2 maal f 10, eis conform. Een uniforme halve vrije dag Donderdag kunnen winkels open zijn tot 9 uur, andere dagen werkdagen tot 7 uur De minister van economische za ken heeft aan een aantal instanties ter advies gezonden een voor-cmt- werp van wet tot regeling van de winkelsluiting. Hier volgt een beknopt overzicht van de inhoud van het onderhavige ontwerp. 1. Alle winkels moeten gesloten zijn gedurende de Zondag, en voorts cp Donderdag vóór 5 en na 21 uur en op de overige werkdagen vóór 5 en na 19 uur, Afwijkingen zijn toe gestaan voor enkele dagen vóór Sint- Nicolaas en Kerstmis en, voor be paalde winkels, op 30 of 31 Decem ber (artikelen 2 en 3). 2. Alle winkels moeten bovendien gesloten zijn op Dinsdag na 13 uur. Deze middagsluiting kan wegens plaatselijke bijzondere omstandig heden door de gemeenteraad onder goedkeuring van de kroon vervangen worden door sluiting gedurende een morgen of een andere middag, met uitzondering van Donderdagmiddag. Geen sluiting voor de weken, waarin algemeen erkende christelijke feest dagen vallen, op enkele dagen vóór Sint Nicolaas en Kerstmis en, voor bepaalde winkels, op 30 of 31 Decem ber. Voorts wordt door burgemeester en wethouders vrijstelling van de sluitng verleend aan winkeliers, die uit godsdienstige overwegingen hun winkels gedurende Sabbath of zeven de dag gesloten houden. 3. De gemeenteraad kan voor res taurants, koffiehuizen en dergelijke inrichtingen sluiting gedurende een dag per week voorschrijven, met uit zondering voor bepaalde stationsres taurants (artikel 6). 4. De gemeenteraad kan ten be hoeve van vacantie van ondernemer of winkelpersoneel sluiting van be paalde groepen van winkels geduren de een aantal werkdagen per jaar, ten hoogste twaalf, voorschrijven. 5. Het bedienen van het publiek in de onmiddellijke nabijheid van of vanuit een winkel of zijn aanhorig- heden, is verboden gedurende de •tijd, dat de winkel gesloten moet zijn. Enkele uitzonderingen zijn er waar onder een z.g. „afhelp'-halfuur". 6. Het anders dan in de uitoefening van de straathandel te koop aanbie den, verkopen en afleveren aan de huizen van waren, welke vanuit een winkel ten verkoop aan het publiek zyn medegenomen, is verboden ge durende de sluitingstijd van de win kels, waar uitsluitend die waren ver kocht worden. Uitzondering voor brood en melk. 7. Voor de straat-, de markt- en de rivierhandel gelden de verkoop- tijden als hierboven onder 1 voor de winkels zijn genoemd. De uitzonde ring voor het venten met geringe eet waren op Zondagen en algemeen er kende christelijke feestdagen is ko men te vervallen. Evenwel is er geen verkoopverbod voor de Dinsdagmid dag of de halve werkdag, die daar voor op grond van plaatselijke bij zondere omstandigheden in de plaats treedt. 8. De gemeenteraad kan op grond van plaatselijke bijzondere omstan digheden afwijkingen van vorenbe doelde regelingen vaststellen onder goedkeuring van de kroon. Voorts mag hij nog voor ten hoogste een en twintig werkdagen per jaar ean af wijkende regeling vaststellen zonder die goedkeuring te behoeven. 9. Burgemeester en wethouders kunnen voor enkele gevallen onthef fing verlenen van sommige bepalin gen van de wet. 10. De minister van Economische Zaken kan, op grond van buitengewo- ne omstandigheden van kortstondige aard, burgemeester en wethouders machtigen tot het verlenen van ont heffing van sommige bepalingen dei- wet 11. Voor openbare middelen van vervoer, hotels, restaurant, koffiehui zen en dergelijke inrichtingen, apo theken en enkele andere groepen van winkels, alsmede voor de straat-, markt- en rivierhandel in enkele ar tikelen, geldt een algemene uitzon dering van de voor winkels, onder scheidenlijk voor die takken van han del, geldende bepalingen, uit hoofde van verkeers- en dergelijke belangen. 12. De verkoop door middel van al dan niet in winkels geplaatste bui ten-automaten blijft mogelijk ook ge durende de sluitingstijd der winkels. Slechts mogen zij niet worden bij gevuld gedurende de tifd, dat de win kel, waarbij zy behoren, gesloten moet zijn, of, als zij niet bij een win kel behoren, gedurende d - tijd, dat winkels gesloten moeten zijn, waar ui*tsluiten de waren worden verkocht, die fle automaat bevat. Uitzondering op dit bijvullend verbod is er voor enkele groepen van verkoopautoma ten. Vrijmaken van woonruimte De Staatscourant van gisteren be vat een beschikking van de ministers van binnenlandse zaken, van weder opbouw en volkshuisvesting en van financiën, volgens welke aan de ge meenten een tegemoetkoming uit s Rijks kas wordt verleend in de kos ten, welke door haar zijn vergoed: A. Aan degene, die, met het oogmerk aan meer gezinnen dan waarvoor het onroerend goed zich in de oorspron kelijke toestand leende, woongelegen heid te verschaffen, voorzieningen aan dit goed laat uitvoeren zonder hiermede gebaat te zijn. B. Aan de gene, die om mede te werKen, dat meer woongelegenheid ter beschik king kopt, bij hem in gebruik zijnde woonruimte vrijmaakt dienten gevolge kosten moet maken voor ver huizing. De tegemoetkoming bedraagt 75 van de door de gemeente werkelijk betaalde vergoeding, met diei. ver stande, dat d_ tegemoetkoming van het rijk aan dgemeente ten hoogste kan bedragen: voor voorzieningen, bedoeld onder a: een bedrag van f 300 per pefceel. voor verhuizingen, een bedi-ag, gelijk aan 50 van de huurwaarde der ontruimde woning (woninggedeelte), vastgesteld over eenkomstig de wet op de personele belasting 1896. En vertelt van zijn ervaringen r\E NATIONALE VLAG MET DE PAUSELIJKE WIMPEL, uitwaaie- ^rend in de strakke Westenwind, van het huis van de familie Molen kamp, was het uiterlijke teken dat daarbinnen blijdschap heerste, blijd schap om de priesterzoon, die na ruim tien jaren van zware pioniersarbeid in het missiegebied van Noord-China nu weer temidden van zijn dierba ren was teruggekeerd. En inderdaad vonden we binnenshuis ook een blij de stemming, waarvan natuurlijk fr. Sanctes het middelpunt vormde. By het handen drukken keken we naar een glundere kop met eens blond, maar nu grijs geworden naar, die een stevige pijp rookte. De rest van frater Sanctes was echter gehuld in iets, waar we wel niet enige be vreemding onze ogen op lieten vai- len. „Ja, dat ls nu een Chinese Jas", legde de drager er van ons uit. „Die dragen we bij ons in China ahijd, 's zomers in 't wit en 's winters in 't zwart. Wordt 't erg koud, dan kno pen we er warme voering in, en wordt 't dan nog kouder, dan vullen we hem op met watten." Dit kledingstuk gaf onze pater dar. ook werkelijk een ietwat Oosters tintje; en blijkbaar om in de stijl te blijven werd ons een grote, donker uitziende en in cellophaan verpakte sigaar aangeboden. „Regelrecht uit Shanghai, echte Manilla-import", werd ons verzekerd. Wij bedankte beleefd voor de eer, bij gebrek aan ervaring met dat soort rookgerei, en stelden ons gaarne te vreden met een sigaret. „En hoe is uw reis verlopen, pa ter?" ,Vrij vlot, kan ik wel zeggen. Bij elkaar heb ik zo'n 16.000 kilometer vliegen er op zitten. Op 30 December vertrok ik uit Siijan in de provin cie Sjansji, wat mijn laatste stand plaats was, per vliegtuig naar Shang hai. Daar bracht ik 14 dagen door met het in orde maken van visa e.d. en op 14 Januari vertrok ik met de Air France uit Shanghai. In Karachie zijn we nog twee da gen blijven staan met motorpech, maar tens.otte ariveerde ik Woens dagavond uit Parijs behouden op Schiphol. 't Gaat wel vlot zo door de lucht." „Werd u alleen naar huis ge stuurd?" „Neen, ik had gezelschap van 1 Spaanse, 1 Zwitserse en 4 Duitse pa ters en nog 3 Luxemburgse zusters." Een gevaarlijke onderneming. „Hadden de rode troepen uw laat ste standplaats al bezet?" „Neen, ze waren er nog een kilo meter of tien vandaan. Maar in mijn voorlaatste parochie heb ik nog tien maanden onder de communistische bezetting gewerkt, totdat ik terugge roepen werd en samen met een an dere pater er in slaagde over de ri vier te komen." „Ja, daar hebben we toen het een en ander van vernomen. Dat was wel een gevaarvolle onderneming, waar bij u er niet zonder kleerscheuren afkwam." Een handbeweging wuift de rest weg. „Ach ja, 't was een waagstuk, maar 't liep gelukkig goed af". De pater zwijgt over de vijandelijke mi- troileurkogels die toen om hem heen vlogen, over de sporen die de kogels op zijn lichaam hebben achtergela ten en die nu door de Chinese jas bedekt worden, en over het feit, dat hij tengevolg daarvan enige dagen bewusteloos had gelegen door bloed verlies, uitputting en wondkoorts. Chinees met de Chinezen. „Hoe zijn uw ervaringen op het gebied van 't missiewerk?" „Het missioneringswerk in China is heel mooi, m&ar ook heel zwaar, vooral nu er geen normale toestan den heersen vanwege de oorlog. De bevolking is er in doorsnee arm, en je moet de mensen in hoofdzaak op je hand zien te krijgen door er ge woon mee op te leven en eenzelfde leven er op na te houden als zij. Het zijn daar uitgestrekte gebieden met in hoofdzaak plattelandsbevolking, die wel bevattelijk zijn voor het Ka tholicisme. Zoals in alle missiegebie den is het ook hier zeer van belang om reeds bij de jeugd te beginnen, •dus door midde van scholen en ca techisten. De mensen zijn ook zeer gevoelig voor b.v. wat medische hulp, die wonderen kan doen." Het missiewerk en de „communisten". .,Hoe treden de communisten op in de door hen bezetten gebieden?" PATER SANCTES MOLENKAMP O.F.M. uit Oegstgeest die jarenlang in China het Evangelie verkondigde. itf- JLIET IS NU ONGEVEER twee weken geleden, dat de afd. Leiden van het Ned. Rode Kruis haar actie begon om vrijwilligers te werven voor het geven van Bloedplasma ten bate van de zo uitstekend werkende Bloedtransfusiedienst. Die actie hebben wij gesteund zoveel wij kon den en de redenen daarvan hebben we in verschillende artikelen uiteen gezet. En wij zijn het ook De steun, die wy daarmede aan de Bloedtransfusiedienst wilden geven, was maar niet een gril, doch kwam voort uit de overtuiging, dat de ge zonde mens verplicht is de lijdende evenmens te helpen en zulks temeer naarmate de gezondheid van de een groter en de behoefte van de ander sterker is. Nu, zo ongeveer aan het einde der actie, kunnen we de resultaten ervan overzien en we mogen zeggen, dat de afd. Leiden van het Rode Kruis te vreden is. En wij, die het zeker even goed als onze plicht hebben be schouwd deze actie te steunen, zijn het eveneens. Wij hebben vorige week de Vrij willigers van het Bloed herhaaldelijk gewezen op hun plicht edelmoedig te zijn tegenover de naaste, die hulp vraagt. We hebben VA duizend vrij willigers gevraagd en ziet: tot heden- morgen waren 1245 aanmeldingen binnen. Het visitekaartje van pater Molen kamp. In het midden van boven naar beneden de naam. de minister van binnenlandse zaken vastgesteld. Deze beschikking is slechts van toepassing op de kosten, welke door belanghebbenden na 31 De tegemoetkomingen worden door December 1948 zijn gemaakt. „Dat is verschillend. Zij passen na tuurlijk steeds de hun eigen metho den toe, de armen tegen de rijken op te zetten en de rijken hun bezit te ohtnemen, met het gevolg, dat dan iedereen arm is en zij zelf er wèl bij varen. En ook passen zij terreur methoden toe, maar dat is ook plaat selijk weer zeer verschillend. U weet dat b.v. pater Bruns vermoord is; maar ir"r. Pessers en vier zusters genieten na een tijdelijke gevangen schap nu weer een beperkte bewe gingsvrijheid en kunnen zich weer aan zielzorg en hospitaalwerk wij den. In sommige gebieden, die door de roden bezet zijn, moet het mis siewerk clandestien geschieden, op andere plaatsen kan het vrij onge stoord voortging vinden. Vooral in de laatste maanden worden de com munisten wat schappelyker, maar daar zit natuurlijk ook weer politiek achter. Ze naderen nu de grote ste den, waar veel buitenlanders zitten, en tegenover hen kunnen zij zich toch niet van hun slechtste kant laten zien, met het oog op toekomgtige be trekkingen. Hun uiteindelijk doel is tenslotte toch, héél China onder hun invloed te la-ijgen en daar dan volgens de beproefde methode alles gelijk te schakelen. „Zou u na uw verlof weer naar China terug wilen?" „Heel graag zélfs. Aleen en hier trekt pater Sanctes een zorgelijk ge zicht het^s zéér de vraag of dat nog ooit mogelijk zal zijn. Niemand kan op het ogenblik bekijken, hoe de toestand zich daar verder zal ont wikkelen. Dat zal de tijd moeten le ren". We krijgen nog het visitekaartje van pater Sanctes te aanschouwen een aantal Chinese karakteristieken op een stukje papier, dat we toch niet kunnen lezen en dan willen we de pater met zijn familie alleen laten. Met de enkelen, die nog een aan meldingsformulier hebben aange vraagd, wdrdt het aantal van 1250 overschreden. 'n Prachtig resultaat, dat de Bloed transfusiedienst weer 'n heel eind op streek helpt, 'n prachtig resultaat, dat de Vrijwilligers, die zich hebben aangemeld, ten zeerste adelt. En nu? Nu is het woord aan de edelmoe- digen, die zich aanmeldden, hun woord gestand te doen. Dinsdagavond begint in het Acade misch Ziekenhuis de bloedafname. De oproepkaarten voor de eerste avond zijn bereids verzonden. Het Rode Kruis vraagt thans: komt thans allen op het uur, dat de oproepkaart ver meldt Er is ontzaggelijk veel werk verbonden om deze actie thans tot goed einde te brengen. Maar ook daarvoor is aller medewerking nodig en we hopen, dat niemand het Rode Kruis in de steek laat, maar dat al len hun gegeven woord gestand zul len blijven. Indien men absoluut ver hinderd is op de vastgestelde avond te komen, schrijve men even aan het Rode Kruis, Rijnsburgerweg 3, op dat later een nieuwe aanschrijving kan volgen. Wij vertrouwen, dat niemand ach terwege zal blijven: wie A gezegd heeft, zegge ook B. Ambtenaar geef ons een huis EEN GESLAAGDE OPVOERING VAN „DE JORDAAN OP DE PLANKEN" Dat er woningnood is, weten we allen. Wat dat betekent, beseffen we pas volkomen als wij het zelf aan den lijve ondervinden. Maar als het probleem ons wordt/ voorgehouden op het toneel of een zo onderhou dende, pakkende en „echte" manier als de „Jordaan op de planken" dat doet, dan beginnen we toch ook in te zien, dat woningnood niet alleen maar woningtekort betekent, maar ook wel degelijk „nood". Het toneel is immers de spie?el van het leven en het is dat vooral, wanneer de spelers ons het leven laten zien, zo als het is, eerlijk en zonder phrasen, recht uit het hart en met een ruwe openhartigheid, zoals alleen de Am sterdamse Jordaan dat kent. De spelers van het Amsterdara.se Volkstoneel „De Jordaan op de pin ken", zijn allen amateurs en allen afkomstig uit deze befaamde Am sterdamse volksbuurt. Wanneer er dus een spel als „Ambtenaar, geef ons een huis" opvoeren, voelen zij zich thuis, zijn ze op eigen terrein. En dat geeft aan hun spel iets onge dwongens, iets wat recht van hart tot hart spreekt. Zij spreken hun eigen taal, het echte Amsterdamse idioom met zangerige uithalen, die geboren en getogen Leidenaars on middellijk herkennen als nauw ver want aan het eigen Leidse „toontje". Is het misschien daarom, dat de op voering van de Jordaners in de Leid se Schouwburg gisteravond zo'n succes is geworden? De zaal was stampvol en men heeft braaf ge lachen en bij open doek geapolau- disseerd bij de rake pittige taal van het Jordaanvolkje. De rake uit het werkelijke leven gegrepen taal, de wat rauwe maar eerlijke reacties van het volk op de misstanden in de maatschappij Vormden ongetwijfeld één van de grootste attracties van dit volkstoneel in zijn beste vorm, maar het was toch ook het leggen van de vinger op de ware aard van het euvel van het woninggebrek, dat bij het publiek insloeg en de aan dacht pakte. Een bepaalde geschie denis werd nauwelijks verteld, een intrigue was slechts sporadisch merk baar. Het ging alleen om de schilde ring van het milieu, om de tekening van de situatie. Als het doek opgaat, bevinden wij ons in een café-tje, waar juist het afscheid gevierd wordt van Jan, die als matroos naar Indië moet. En gul als de Jordaners zijn, betrekken zy ons mede in de feestviering, zodat we en passant meedoen met een hul de aan de jongens, die in Indië hun plicht doen. Vooral dank zij de le vendige ceremoniemeester laat de zaal zich gemakkelijk meeslepen. Maar na het vertrek van Jan begin nen de moeilijkheden. Jan's meisje trouwt met diens broer Henk en zy trouwen in bij de ouders van Jan en Henk. Wat dat betekent voor men sem die van hun hart geen smoor kuil maken, ervaren we al heel spoe dig. Ruzie tussen dochter en schoon moeder, waar de zoon jammerlijk 4 uur. tussen bekneld zit. Maar zij zijn nog zo gelukkig een onderdak te hebben. Een buurvrouw is er erger aai^ toe; zij wordt uit haar huis gezet, omdat zy er clandestien in woonde. Maar ook voor Henk doemt het noodlot op, als het bericht komt, dat Jan ge wond is zijn rechterarm afgescho ten en dat hy nu spoedig naar huis zal terugkeren. Waar moet dan het getrouwde paar blijven? „Ik kan er ook niets aan doen", zegt de amb tenaar van de huisvesting. En zo luidt dan het hartstochtelijk beroep van de Jordaan aan het slot: „Mede mens, geef ons een huis", een beroep op allen, die met wat inschikkelijk heid een hokje kunnen vrijmaken, waar een ander een onderdak kan vinden. Aan het eind van de avond werd het wakkere Jordaangroepjq harte lijk toegejuicht. De dames werden met bloemen vereerd en ook de jongste actrice een Shirley Tem ple in de dop! kreeg bloemen, waarvoor zij gracieus dankte! Een zeer geslaagde avond, die ho pelijk resultaat zal hebben. De op voering werd gegeven onder auspi ciën van de Kath. Actie en verschei dene geestelijken uit stad en omge ving woonden de voorstelling bij. Haarlemmerstraat 123, Leiden ▼oor 4 Geboorteaankondigingen VRIENDENKRING TER ERE VAN HET ALLERHEILIGSTE SACRAMENT Parochie St. Petrus. Zondagmorgen a.s. vindt in de pa rochie van St. Petrus het Plechtig Aanbiddingsfeest plaats. Alle leden van de Vriendenkring worden hierbij nog eens herinnerd aan hun bezoek-halfuur bij het Aller heiligste. De uitnodigingskaart is in het bezit va!n allen. Vooral de vele jongeren, die de laatste tijd tot de Vriendenkring zijn. toegetreden, zullen goed doen hun vrijwillig aangegane belofte vanaf het begin als een ereplicht te be schouwen. Moge niemand van de 800 leden van de Vriendenkring in onze paro chie, zonder ernstige redenen ontbre ken, opdat in deze voor millioenen katholieken zeer zware tijd ons gebed er toe moge bijdragen, als God het wil, de vervolging te doen ophouden, of anders Gods hulp en bijstand af te smeken voor de vervolgden. „OP NAAR DE BURCHT." Het bestuur van Kath. Thuisfront der St. Petrus-Parochie vestigt nog maals de aandacht op de grote Thuis frontavond op Dinsdag 25 Januari a.s. in „De Burcht". Het wekt nog eens al le parochianen en verdere belangstel lende op, om deze avond bij te wo nen. Er mag niemand ontbreken. Wij vormen het echte ware Thuisfront. Onze jongens geven hun krachten ginds ver weg van ons in de tropen onder dikwijls zeer moeilijke omstan digheden. Wij hier in Holland moe ten een hecht front vormen als een muur achter hun rug. Waarop ze kun nen rekenen. Dit is onze plicht ten opzichte van hen. Op 25 Januari komt het front in beweging. Dan zullen we tesamen optrekken naar .,De Burcht" en we zullen deze vesting stormerhand ver overen. Wij vestigen u verder de aandacht op de advertentie in dit nummer. Kath. Thuisfront St. Petrus. Het Bestuur DR. D. J. KUENEN NAAR LEIDEN? Naar wij vernemen is binnenkort de benoeming te verwachten van dr. Zoölogisch laboratorium hier ter stede. Dr. Kuenen is sedert April 1941 als entymoloog aan Zeeland's proeftuin te Goes verbonden. DISTRIBUTIEKRING LEIDEN. Bonkaarten-uitreiking. Tot en met 10 Februari dagelijks (behalve Zaterdags) uitreiking van bonkaarten 903 te Leiden. Medene- men: stamkaarten, inwisselingsbon nen van de thans lopende bonkaart, de bon „Tabak 07" respectievelijk „Diversen 10" en het datumkaartje. Voor de datum van afhalen raadple ge men het datumkaartje. Werkkleding. Dagelijks te Leiden en Katwijk in levering van aanvraagformulieren voor werkkleding. Inlevering van aanvraagformulie ren voor werkkleding te: Zoeterwonde: Maandagmorgen 8.30 tot 12 uur. Leiderdorp. Maandagmiddag 1.30 tot 4 uur. Oegstgeest: Dinsdagmorgen 8.30 tot 12 uur. Warmond: Dinsdagmiddag 1.30 tot 4 uur. Roelof arendsveen: Woensdagmor gen 8.30 tot 12 uur. Rijpwetering. Woensdagmiddag 1.30 tot 4 uur. Hazerswoudc (Rijndijk): Donder dagmorgen 8.30 tot 12 uur. Hazerswonde (dorp): Donderdag middag 1.30 tot 4 uur. Oegstgeest: Vrijdagmorgen 8.30 tot 12 uur. Rijnsbnrg. Vrijdagmiddag 1.30 tot

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2