FREDERIK LEIDSCHE VOETBALBOND Stand der eerste klassers (2nze Samrubriek Onze schaatsen rijders naar Oslo Invoering totalisator in April De bolsjewisering van Polen Gemiddeld 25 priesters per maand in arrest VRIJDAG 21 JANUARI 1949 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 le Klasse A. Grote verrassingen hebben de wedstrijden van Zondag 1.1. niet gebracht. Alle drie de thuis clubs wonnen van tegenstanders, die alle drie lager op de ranglijst stonden. Naast de royale overwinningen van Altior en Rijpwetering staat de zeer kleine 2—1 zege van Warmunda op Kagia, die desalnietttemin bewijst dat de Warmondsnaren, ondanks hun ne derlaag tegen Z.L.C. van de vorige week, de moed niet opgegeven heb' ben. Wat de wedstrijden van a.s. Zondag betreft, menen we dat Meerburg het thuis wel zal klaren tegen Z.L.C, die overigens een lastige tegenstander kan zijn. We achten dit op een na de zwaarste wedstrijd, die de Meerbur- gers nog te spelen hebben. Kagia- Morschkwartier lijkt ons zonder meer een overwinning voor de Kaagbewo ners en Altior kan thuis winnen van Rijpwetering, ai hoewel we over de ze uitslag nie; gaarne een voorspel ling zouden doen. Stomp wij kse Boys krijgen het hard te verduren tegen het bezoekende Warmunda. Op papier moeten de Warmondernaren winnen en we achten hen daartoe zeer zeker in staat. Door de uitslagen van Zondag 1.1. zijn geen verschuivingen op de rang lijst ontstaan, hoewel na de neder laag van A.ZL. haar kans op de on derste plaats aanmerkelijk vergroot is. Dit zal wel een kwestie worden, die tot aan het einde van de competi tie onbeslist blijft. Meerburg Warmunda Z.L.C Altior Kagia Rijpwetering S'compw. Boys A.Z.L. Morschkwartier 1 0 0 2 23 20 12 7 1 4 15 12 12 3 0 9 le Klasse B. Verrassend was in deze afdeling da overwinning van S.J.Z. op de bezoekende Leidse Boys, die met een 32 nederlaag naar de Sleutelstad werden teruggestuuro. De Zoeterwouders stegen daardoor twee plaatsen op de ranglijst, terwijl de Leidenaars een plaatsje zakten. Nog verrassender was het gelijke spel, dat St. Bernardus bij V.T.L. uit het vuur wist te slepen, eerlijk gezegd tegen onze verwachtingen in. Zo ziet men maar weer dat voetbal altijd onbere kenbaar blijft! V.V.L.V. behaalde een rorale zege op Foreholte, dat dit sei zoen zeer zwj.ar gehandicapt werd, door het vertrek van 7 eerste elftal spelers naar Indonesië. Ondertussen is door deze uitslagen de strijd om de onderste plaats niet duidelijker ge worden. al blijven de Bernardus-man- nen vooralsnog onderaan staan. A.s. Zondag krijgt St. Bernardus al een heel zware kluif, wanneer Oranje Groen op bezoek komt In dit verband mogen we wijzen op de zeer geringe 2—1 overwinning die V.V.L.V. bij St. Bern. uit het vuur moest slepen. Het wordt voor de Leidenaars dus geens zins een bij voorbaat gewonnen par tij! Als V.T.L. en S.J.Z. beide hun vorm van 1.1. Zondag gestand doen, kon deze wedstrijd in Leiden wel eens meevallen voor de Zoeterwou-1 ders, alhoewel we niet al te optimis- tisch mogen zijn. Even onzeker moe ten we blijven voor de wedstrijd ATHLETIDK W. SLIJKHUIS ZAL STARTEN IN DE WANAMAKER MILE. Het staat thans vast, dat Wim Slijk huis in de Verenigde Staten ook zal deelnemen aan de bekende Wanaker Mile op 29 Januari. Met hem zal ook de Amerikaan Germann aan de start komen en Reiff of Ahlden. Er zullen slechts vijf of zes athleten aan deze race mogen deelnemen^ o.w. waarschijnlijk de Amerikanen Quinn, Ellis en O'ConneL V.N.A.Foreholte. De Leidenaars achten we sterker, maar Foreholte kan soms rare dingen doen. V.V.L.V. —Wet Boys kan volgens berekening een overwinning voor de Voorschote naren worden, als zij het tenminste niet al te gemakkelk opvatter. tegen een tegenstander, die zeker de laat ste tijd niet onderschat mag worden, V.V.L.V. Oranje Groen Wet. Boys Leidse Boys V.N.A. S.J.Z. V.T.L. Foreholte St. Bernardus 12 11 1 0 23 11 8 1 2 17 11 6 1 4 13 12 6 1 5 13 12 3 4 5 10 11 3 2 6 8 13 3 2 8 8 10 3 0 7 6 12 2 2 8 6 Docos. De strijd van a.s Zondag is tegen Teylingen op het terrein a. d. Haagweg. Aanvang 2.30 uur. De opstelling luidt als volgt: G. Rooyak- kers. C. Lith, W. Varkevisser, P, Poll- mann, J. Post, C. Vrisekoop; Th! Lud- lage, W. Goddijn, G. v. Dam, J. Ba- velaar, P. Dubbeldeman. Het tweede speelt tegen Teylingen II. Vertrek per bus vanaf de Boer- haavelaan om 1 uur. Docos 4 gaat op bezoek bij UDO 2. Vertrek per fiets vanaf het station om 1.15 uur. Junioren: Om 2 uur VVSB a—DO COS a. Vertrek per bus v.a de Re mise om 12 30 uur. Thuis speelt om 1.10 uur DOCOS bVVSB b en om 12 uur DCCOS dWarmunda b. DOCOS c gaat te gast bij Lisse c. Vertrek per bus om 11 uur v.a. de Boerhaavelaan. Adspirantwedstrijden Docos. Morgen vinden op het terrein Haag- weg de onderlinge wedstrijden plaats voor adspiranten. Alle soelers zijn door loting in de verschillende elftallen opgesteld, zowel de oude als de vele nieuwe leden, die nog niet gespeeld hebben. Deze wedstrijden gelden als een onderling sportfeest voor de viering van het 12%-jarig bestaan, doch te vens om de vele nieuwe leden gelegenheid te geven om een pi: je in één van de elftallen te ver werven. Er wordt gespeeld 2 x 10 min. zonder te rusten. Denkt er aan allemaal op tijd te zijn, zodat het programma, dat in het clubge bouw bekend gemaakt wordt, tijd zal ziin afgewerkt. Aanvang 2 uur, terwijl om 5.30 uur het hele programma moet zijn afgewerkt. V.V.L.V. Van de senioren komt alleen het le elftal in het veld. We teringse Boys komt op bezoek in Voorschoten. Aanvang 2 uur. De B- jun, spelen om 12 uur in Oegstgecst tegen UDO B. Thuis spelen om 12 uur de benjamins der junioren het C-elf- tal tegen Lisse B. Teylingen. Zondag speelt Teyl. I haar laatste uitwedstrijd tegen DO COS I. Thuis werd door Teyl. gewon nen met het kleinst mogelijke ver schil, maar wij menen, dat Teyl. nu wel een zware dobber zal hebben. Teylingen 2 ontvangt DOCOS 2 te Sassenheim. Aanvang 2 uur. De B- jun. krijgen om 12 uur SJC B op be zoek. D.O.S.R. Het eerste heeft Zon dag rust. DOSR II speelt thuis om 2,40 uur tegen Lugdunüm IV. Om 1.20 uur krijgt DOSR III bezoek van Roodenburg V. DOSR a jun. gaat reis per dienstbus van 10.lf uur naar Noordwijk en speelt daar om 12 uur tegen SJC a. Eveneens per dienstbus om 12.15 gaat DOSR b naar KRV. Aanvang te 2 uur. DOSR c is de gastheer om 12 uur var Altior b. Voorts vragen wij de aandacht voor de juniorenvergadering op Dinsdag in het clublokaal, des avonds te 8 uur, waarbij natuurlijk alle junio ren aanwezig zijn Wet. Boys. Per extra bus gaan Wet! Boys I en II gezamenlijk de reis aanvaarden, waarvan Wet. Boys I naar Voorschoten voor de belangrijke wedstrijd tegen VVLV I, Aanvang te 2 uur en vertrek te kwart voor één. Ook supporters kunnen de reis mede- maken, maar moeten zich opgeven bij het bestuur. Wet. Boys II gaat naar SJZ n. Aanvang te 2 uui. Wet. Boys III isr te 2 uur gastheer van Altior III Om 12 uur speelt eWt. Boys A thuis tegen St. Bern, A. Wet. Boys B tenslotte gaat naar WSB c. Aanvang 12 uur. Meerburg. Meerburg I krijgt Zondag visite van ZLC I, dat er on langs in slaagde Warmunda twee kostbare punten af te snoepen. Laten de Meerburgers op hun hoede zijn. Aanvang 2 uur. Voor Meerburg 2 staat ook al een uiterst belangrijke wedstrijd op het programma, n.l. te gen Oranje Groen 2. Aanvang 2 uur. Vertrek 1.15 uur per fiets vanaf de Rijnegommestra&t. De 'un. zullen het thuis tegen SJZ-jun. wel klaren. Aanvang 12 uur. Altior. Programma voor Zondag: Altior IRijpwetering I, 2.30 uur; Weter. Boys IIIAltior III, 2 uur; DOSR-jun. cAltior b-jun., 12 uur, R.K.A.V.V, Zondag heeft het eerste een moeilijke opdracht als gastvrouw van Tonegido. AVV 2 gaat naar VVP 2 in het Zuiderpark; AVV 3 blijft thuis en speelt tegen Vogel 3( terwijl AVV 4 ook uit gaat en wel naar DSO 4; AVV b gaat naar Nootdorp; AVV c speelt op eigen terrein tegen Wit-Blauw; AVV d gaat naar Blauw Zwart; ook AVV e speelt uit tegen GDS. G.D.S. Zondag om 12 uur GDS 4VEP 4. Om halt drie GDS 3—Nic. Boys 3. Boskoop. Het eerste ontvangt de leider Unio. Twee en drie hebben rust en vier ontvangt RVC 4. VVSB. Zondag speelt het 2e te gen \varmunda 2. riet 3e ontvangt JVS 6. VVSB 4 gaat naar VTL 3. De jun. A spelen hun big match tegen Docos A. Deze wedsirijd wordt ge speeld op het hoofdterrein, jun. B gaan Docos B Dekampen. Het C-elf- tal zorgt natuurlijk voor punten op Wetei. Boys B. UJJ.O. Het eerste elftal staat wederom voor een zeer lastige opga ve en zal de uitwedstrijd tegen Lisse 3 moeten winnen, om nog een kansje op de bovenste plaats te behouden. Aanvang 2 uur; vertrek per bus om 1 uur van Leidse Buurt. U.D.O. 2 ont vangt op eigen terrein om 2 uur Do cos 4, en UJJ.O. (B) speelt om 12 uur thuis tegen V.V.L.V. (B). Lugdunum. De opstelling van Lugöunum voor de a.s. Zondag te spelen wedstrijd tegen Alph. Boys is als volgt: doel: van Oudshoorn; ach ter: Bronsgeest, van Berkel; midden: Volkers, van Egmond, Pardon; voor: Teeuwen, P. v. Berkel, Verseput, Ver hoeven, Douma. Alle correspondentie betreffende deze rubriek gelieve men te zenden aan W. J. v. d. Voort, Rustoordstraat 3, Nieuw Vennep. PROBLEEM No. 15. Auteur: W. J. v. d. Voort, N.-Vennep. le publicatie. _r_-y -*m 4 Zwart: 8. II 14, 17/20, 22, 27 en 36 Wit: 28/31, 33, 37. 39, 43, 45 en 50. Ook voor -het volgende vraagstuk vraag ik de bijzondere aandacht van on~3 'ezers Velen zullen zich onge twijfeld nog herinneren hoe Gaer- lings voorheen in daze rubriek her haaldelijk heeft laten genieten van zijn geestesproducten, die ware mees terstukjes zijn: Laten wij hopen, dat Geerlings opnieuw van zijn groot meesterschap zal blijk geven. PROBLEEM no. 10. Auteur: G. Geerlings, Leiden. Er wordt naar gestreefd om de totalisator bij harddraverijen en paar denrennen in de loop van April a.s. in werking te stellen, en dit bete kent dat nog hard aangepakt zal moeten worden om het zover te krijgen, al is er reeds veel bereikt. Speciale stichting zal apparatuur leiden De bedoeling Is voor de totalisator een speciale stichting in het leven te roepen onder een gezaghebbende voorzitter en met een sterke verte genwoordiging van de overheid in het bestuur. Deze stichting zal de al gemene leiding over de totalisator hebben. Zij zal deze zelf kunnen or ganiseren, maar het is ook mogelijk, en zelfs waarschijnlijk, dat de uitvoe ring geheel of gedeeltelk zal worden uitbesteed. Aan verschillende in aan merking komende gegadigden is het verzoek gedaa.i voorstellen in te die nen, en thans is de toestand zo, dat een keus kan worden gedaan uit se rieuze aanbiedingen van bestaande bonafide instellingen, zowel Neder landse als buitenlandse. Er zal gewerkt worden met een vrijwel geheel nieuwe apparatuur. Wat uit de bezettingstijd is overge- bleven is of verouderd of verkeert in niet al te beste staat, doch zal voor zover mogelijk nog gebruikt worden. Voorts is de eis gesteld, dat de órga- nisatie zodanig wordt opgezet, dat op één dag twee courses, een grote eh een kleine, kunnen worden gehouden, waarbij de toto werkt. Meer dan twee courses zullen er in geen geval op één da kunnen plaats hebben. Wat het bij de weddenschappen te volgen systeem aangaat, is men nog niet tot een besluit gekomen. Enige maanden geleden heeft men zich ge- oriënteerd in Frankrijk waar o.m. te Auteuil en Longchamps de daar toe gepaste stelsels werden bestudeerd. De zaak is nog in een vergevorderd stadium van onderzoek, maar vast staat momenteel alleen, dat het sys teem van de bezettingstijd in elk ge val niet zal worden gekozen. Naast de stichting voor de tota lisator zal een nieuwe top-organisa- tie worden gevormd voor het draf en renwezen die het course-wezen in het gehele land zal coördineren en leiden. Zy komt iu de plaats van het cen traal bestuur voor het draf en ren wezen, krijgt een neutrale, door de minister van landbouw te benoemen voorzitter aan het hoofd en zal uiter aard ook in het bestuur van de stich ting voor de totalisator zijn vertegen woordigd. Een bepaalde datum voor de in werkingtreding van de totalisator, waarmee de opening van het nieuwe seizoen most samenvallen, kan niet worden aangegeven. De veelheid van courses op het platteland bezorgt de organisatoren veel moeilijkheden: had men alleen te maken me. een beperkt aantal steden dan zou de zaak veel eexivoudiger zijn. Men neemt het standpunt in, dat de toto ineens goed moet werken, en stelt de invoering liever een week uit dan de kans te lopen, dat in de begin periode al dadelijk allerlei leemten en tekort komingen aan de dag zouden treden. Maar vertrouwd mag worden, dat in de maand April een degelijke toto- organisatie haar werk zal kunnen be ginnen. Twee weken na de Europese kam- pioenschappn te Davos worden te Oslo, op 19 en 20 Februari, de we reldkampioenschappen in het hard rijden gehouden.. Men mag aanne men, dat enkele Nederlandse rijders, die op het ogenblik te Davos vertoe ven, door de K.N.S.B. naar de wed strijden om de wereldtitiel zullen worden uitgezonden. Voorwaarde i? evenwel, dat Broekman, Langedijk, Huiskes en Van der Voort in het k.assement over de vier afstanden te Davos onder de eerste twaalf zullen behoren. Hoewel Langedijk, Van der Voort en Huiskes reeds geruime tijd in Davos vertoeven is de training nog niet zo intensief geweest, omdat er nog geen 400 meter baan op het ijs was uitgezet, een handicap, welke dezer dagen zal verdwijnen, nu de or ganisatoren van de Europese kam pioenschappen van plan zijn de baan uit te zetten. Van de Voort en Lan gedijk bevinden zich in goede condi- tei en vooral de eerste blijkt reeds goed in vorm te zijn. Met Huiskes is het niet zo goed gegaan, omdat hij last heeft gehad van een griepje, het geen niet benaald bevorderlijk is ge weest voor zijn vorm. Van vandaag af is ook Broekman in Davos en dan zal het viertal onder leiding van dr. L R. A. F. van der Scheer de trai ning voortzetten. Een week na de wereldkampioen schappen worden te Helsinki inter nationale wedstrijden gehouden op uitnodiging over de vier klassieke af standen. Broekman heeft hiervoor een invitatie gekregen en naar wij vernemen zal hij op 26 en 27 Febr. in de Finse hoofdstad aan de start verschijnen. Verder is de mogelijk heid groot, dat hij on 5 en 6 Maart voor de laatste maal in Noorwegen zal rijden, namelijk te Brandbu, het stadje waar Liaklev vandaan komt, die hem heeft uitgenodigd de strijd aan te binden op het „eigen terrein" van de Noor. WATERPOLO „De Zijl". Gisterenavond vond in de Jacobizaal van den Burcht de jaarlijkse algemene ledenvergade ring plaats van de Leidse zwem- er Polovereniging „de Zijl". De op komst was nu niet bepaald groot te noemen. De voorz., de heer W. v. Steen, opende mst een toepasselijk woord de vergadering. Da uitgebrei de jaarverslagen van secr., polo- sacr. en penn. werden zonder op- of aanmerking en met een woord van dank van de Voorz. goedgekeurd. De voorz., de heer W. v. d. Steen, werd herkozen. Eveneens werden de aftredende bestuursleden de he ren J. H. Key, H. J. v. Veggel en H. P. de Wekker herkozen. ZEILEN FIREFLIES OOK OP DE OLYMPISCHE SPELEN TE HELSINKI. Op de vergadering van de Inter national Yacht Racing Union, kwam 'n voorstel op tafel om by de Olym- 11, 18, 19 22, 24, 28 Zwart: 8 29. 32 en 36. Wit: 21, 25, 37, 39/44, 48 en 50. Voor beiden geldt: Wit speelt en wint. Oplossingen worden gaarne inge wacht binnen 3 weken, aan boven staand adres. VOOR BEGINNERS. Hieronder volgen een drietal een voudige vraagstukjes van schrijver dezes: No. 1. Zwart: 11, 13, 14, 24, 26 en 35. Wit: 22 27, 28, 33, 39 en 40. No. 2. Zwart: 6, 14. 18, 22, 23 en 28. Wit: 21, 24, 26, 34, 38 en 47. No. 3: Zwart: 12, 13, 17, 18, 23 30 en 43. Wit: 21, 27, 31, 32, 33, 38 en 49. Op'ossingen inzenden binnen drie weken. Oplossingen problemen voor begin ners uit de rubriek van 27 Decem ber no. 1 tot en met 5. No. 1: Wit: 19—14x3, (43—48) 3x23 gew. No. 2. Wit: 35—30, 30—25 en 25x5 gew. No. 3. Wit: 23—1,9. 19—14 en 15x2 gew. No. 4. Wit: 22—18, 25—20 en 40x7 gew. No. 5. Wit: 28—22, 33x4 en 4x13 enz. gew. Correcte oplossingen ontvangen al leen van H. C. Pieëte te Leiden. Oplossingen (voor beginners) pr. nos 1/8, alsmede de prijswinnaar in de eerstvolgende rubriek, alsmede van de Kerstprijsvragen. OPROEP. Wij doen een beroep op alle pro- blemisten uit onze lezerskring, om ons eens van een flinke voorraad te voorzien, zodat wij weke"ijks uit sluitend onze rubriek kunnen vullen met composities van problemisten uit eigen kring. Alles is welkom, i. problemen, eindspelen, lolczet- ten, partijstanden, slagzetten enz. enz. Ik zie een stroom van vraag stukken tegemoet! RECTIFICATIE. In pr. No. 14 is in de dia gramstand een fout geslopen nl., be hoort op ruit 41 geen stuk te staan. Ik wil de 'ezers aanraden, om al' tijd de cijferstanden te controleren. PROBLEMISTEN-WEDSTRIJD. Wij kunnen alvast mededelen, dat in de volgende rubriek een proble misten-wedstrijd zal worden uitge schreven, om mooie prijzen. De Damredacteur. POOLSE BISSCHOPPEN TE ROME De aanwezigheid van twee Poolse bisschopp-.'ij in Rome, mgr Klepacz Lodz en mgr Zahrzewski (Plock), die op het ogenblik besprekingen voeren met Z.H. de Paus en met 'ei dende persoonlijkheden van het Staatssecretariaat, duidt er volgens kerkelijke kringen op*aldus het Kath. Ned. Persbureau dat het conflict tussen Kerk en Staat in Po len nog geen scherpe vormen heeft aangenomen, zoals in Hongarije. In het communistische kamp zouden lange conferenties worden gehouden over de methodes van de strijd te gen de Kerk, waarbij men voorlopig nog van een opelijke vervolging van de Kerk zou moeten afzien. Voor de lange duur koestert men in katholiek Polen echter geen illusies en vreest, dat de nieuwe Poolse Primaat, Mgr. Stefan Wyschinsky, eveneens bet lot van Kardinaal Mindszenty zal on dergaan. Verscherpt optreden tegen de Kerk Bovenstaand K.N.P.-bericht vindt een toelichting in hetgeen een cor respondent uit Warschau aan de „Volkskrant" schrijft. Daarin wordt geconstateerd, da' de houding te genover de Katholieke Kerk in dc laatste weken is verscherpt. Kortgeleden hebben alle I oolse re deringsbladen een artikel gepubli ceerd: „Het wordt tijd, dat het grote voorlichtingswerk begint." Hierin wordt geëist, dat de Kern van haar invloed op de opvoeding van de jeugd zal worden beroofd, en dat al le particuliere scholen moeten wor den opgehev-.T De regering heeft reeds een speciale commissie voor dc inspectie van katholieke scholen be noemd. Deze heeft tot taak de katho lieke scholen te compromitteren door bijvoorbeeld gebrek aan hygiëne foutief onderwijs enz. te constateren. Ze heeft het recht zo nodig tot slui ting van „reactionnaire onderwijs inrichtingen" over te gaan. De oro- cesaen tegen katholieke geestelijken worden over het gehele land voort gezet. Over het algemeen wordt ge tracht de priesters van onregelmatig heden of misdaden te beschuldigen. Zeer go'iefd schijnt het betichten van een immoreel vergrijp te zijn. De bedoeling van dit allés is het aan zien van de geestelijken in de ogen van het volk naar beneden te halen. Men schat het aantal priesters, dat maandelijks wordt gearresteerd, oo ongoveer vijf en twintig. Kosten' noch moeiten worden gespaard om de Kerk verdacht te maken. In Kiel- ce werden enkele weken gebeden ne gen schooljongens van een katholie ke school weggestuurd, omdat ze lid waren geworden van het communis tische jeugdverbond. Onmiddellijk -reageerde de communistische pers met sdhameere artikelen over het gebeurde. De weggezonden ventjes werden geinterviewd en hun werd gevraagd naar het gedrag van hun onderwijzers. Op deze wijze wordt de ieui^d verleid te"cn haar opvoeders in ver/et te komen. SCHAKEN. Kampioenschap van Alpfeen. In de strijd om het kampioenschap scha ken van Alphen staat Brunt nu met 3 punteh uit 3 wedstrijden aan de kop. Gisteren was het Zweers, die door Brunt verslagen werd. De partij Kan tebeen Verburg eindigde na veel veel spanning in remise. De stand is nu: 1. C. Brunt 3 ptn uit 3 wedstrijden; 2. L. Kantebeen IA punt uit 3 wed strijden; 3. A. Zweers 1 p. uit 2; 4. H. Verburg A uit 1, 1 afg.. 5. A. H. Hooijer 0 uit 1, 1 afg.; 6. D. Posthuma 0 uit 2 wedstrijden. Zuiveringsacties De arrestaties er. zuiveringsacties duren onverminderd voort. De UB volgt reeds geruime tijd een bijzon dere tactiek en ze zoekt vlijtig naar een bcpaa'd soort mensen. Politieke „misdaden" schijnen op het ogenblik betrekkelijk weinig voor te komen, zodat op dit gebied niet veel te ar resteren valt. Bovendien zijn de ille gale organisaties, die politieke acties of revanches ondernemen, zo veilig en handig opgesteld, dat de UB er geen vat op kan krijgen. Het aan tal priesters dat in handen van de UB vaH is slechts een fractie van het totale aantal personen, dat om poli tieke redenen naar de gevangenis sen en concentratiekampen wordt ge- sleeot. De staatspolitie heeft het soe- ciaal begreoen op personen tussen 14 en 30 jaar. Volgens betrouwbare berichten be staat circa negentig percent van de arrestanten uit jonge menden. Klaar blijkelijk dienen de UB-°evange- nissen in de overgangstijd als oovoe- dings'nste'Jingen. De lichamelijke straffen en mishandelingen zijn er „draa"lijker" dan in de kampen,* waar de kapitalisten, de fascistische provocateurs en de dollaragenten" zijn ondergebracht. Het is oudere Po len ongevallen, dat jeugdige perso nen, d'e een tijdje hebben gezeten, gemakkelijk een baan kriigen. In middels is de onzet van deze ver toning w^l duide'ijk. Dienen moor denaars zitten met de nolitieke ge vangenen in de-elfde cellen. Aan hen wordt weinig aandacht besteed. De UB interesseert zich niet voor crimi nele gevallen. Voor de aangifte van inbra'-en en straatroof kan men bij de politie nauwelijks terecht. Een slechte naam hebben de straf gevangenissen van de afde'ing „Mi litaire Informatie". Deze ziin over vol. Een deel der slachtoffers ver dwijnt sooorloos, doorgaans naar de Sowjet-Unie. Bijna de helft is aan geklaagd wegens lasterpraat!es. Per sonen, die politieke monpen vertel len, 1open "rote risico's Een man, die Molo+of on'angs een Mongools opeerr boofrt noemde, kreeg vüftlen jaar. Het is ondoenlijk aile redenen op te noemen, die tot arrestatie Kunnen leiden. Een verzwarende omstandig heid is bet dra<?en van moderne kle ding on het ogen^'k, waarop da ar restatie plaats 'heeft. „Poli tr uk" Aan de politieke opvoeding van het leger wordt ook de nodige aan dacht besteed. Maarschalk Zymierski heeft voor alle offirieren het volgen van een cursus in de politiek ver plicht gesteld. Bij alle divisies, bri gades en mi'itaire besturen is het be ruchte „politrvksvsteem" ingevoeld. Alle bataions hebben een politieke hoofdofficier toegewezen gekregen, terwijl bij de compagnieën politieke officieren zijn ingedeeld. De „poli- truk" moet er op toezien dat alle na tionalistische, anti-Russische en anti- Joodse tendenzert totaa1 verdwijnen. Deze maatregelen houden nauw ver band met de zuiveringsacties, die on der de officieren van het oude Pool se le^er aan de gang zijn, voorname lijk onder diegenen, die in het Wes ten dienst hebben gedaan. Er wordt de nadruk op gelegd, dat de <*ehele Poolse militaire traditie van de Na poleontische tijd moet worden her vormd. Gebruik Uw claxon niet als ellebogen Om U door het verkeer heen te wringen. pis-che Spelen in 1952 te Helsinki wed strijden te zeilen in de volgende vier klassen: De Fireflies, de Internatio nale zes meter klasse, de Zwaluw en de 5.5 m. driemansboot. Dit punt zal aan het Finse Organisatie-comité wor den voorgelegd. Verder zal nog besproken worden een voorstel van prins Olaf om de contro e op de Drakenklasse uit han den van de Scandinavische bonden nemen en over te dragen aan de Y. R. U. Bovendien zal gevraagd worden de uitvoering van het besluit op te schorten, waarbij de levensduur van de internationale acht en zes meter klasse tot 5 jaar beperkt werd. Dit in verband met het feit, dat zo veel nieuwe 6 meter jachten ge bouwd zijn voor de Olympische Spe len en voor andere internationale wedstrijden. en het avontuur met Notaris Zwingelhout verteld door Hubert Vet schrok Notaris Zwingelhout opnieuw. „Wat moet ik beginnen?" De straatveger stond, met zijn rug naar de notaris gewend, met grote aan dacht een advertentie te lezen waarin aan het ge- eerd 'publiek mededeling gedaan werd dat de Pom- Pom-kiespijn-'pillen on overtroffen waren, snel werkten en dat het publiek moest hoeden voor namaak omdat namaak altijd maar namaak blijft, vooral waar het Pom-Pom-kiespijn- pilien betrof. De straatveger knikte waarderend. „Juist wat ik altijd gezegd heb!" prevelde hij voor zich heen, en toen draaide hij het Vodje krant om en begon de andere zijde te bestude ren. Het was een gemeenteraadsver- slag en juist het stukje waarin hei raadslid van der Voort in een gloeiend betoog uiteenzette dat het met de verlichting in het park Hier hield het verslag op doordat het stukje krant niet verder reikte, en de straatveger begon energiek naar de andere helft te zoeken, zodat hij zou weten wat de heer v. d. Voort nu wel over de parkverlichting tc zeggen zou hebben. Al zoekend ver wijderde de straatvegear zich een flink eind van zijn wagentje en nu zich zaë de notaris zijn kans schoon cn zich in het vehikel te verstoppen. Voorzichtig zonder gedruis te maken, schoof hij het deksel naar achteren, zette zijn ene been in het wagentje, ging zitten, trok zijn andere been naar binnen en schoof toen het dek sel, op een kleine spleet na, boven zijn hoofd dicht „Ziezo!" zuchtte de geplaagde no taris Zwingelhout, „ik geloof vast niet, dat ze mij hier zullen zoeken. Wie hoorde ooit van een Notaris in een vuilniskar! Als ik nu kan ont snappen zal ik proberen een eerlijk leven te gaan leiden en nooit meer iemand te bedriegen. Had ik vroeger toch maar cp school beter opgepast, dan zou het me misschien niet zo moeilijk vailen. Ach Hier onderbrak de notaris zijn al leenspraak. Hij hoorde de stemmen van Frederik en Ko Krauw die bij de straatveger informeerden of hij niet een vluchtende notaris gezien had.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6