Besparing op import van veevoer van 200 millioen gulden per jaar noodzakelijk Aetherklanken De televisie- mogelijkheden in Nederland Levenslang tegen kampbewaker geëist 'U DONDERDAG 20 JANUARI 1949 DE LEIDSE COURANT TWEDE BLAD PAGINA 1 De afd. voorlichting van het mi nisterie van Landbouw schrijft o.m.: Nederland zal door een belangrij ke opvoering van de eigen productie van veevoeder naar schatting 200 millioen gulden 's jaars kunnen be sparen op de invoer van krachtvoer, die voornamelijk uit de dollargebie- den plaats heeft. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening heeft reeds in de memorie van toelichting op de jongste begro tinguiteengezet, waarom deze ver groting van eigen productie tot stand moet komen. Ten behoeve van een lonende bedrijfsvoering alsook voor de betere voorziening van de bevol king met vlees en dergelijke is het enerzijds zeer gewenst, dat de vee stapel wordt uitgebreid tot ongeveer de vooroorlogse omvang. Het moet echter anderzijds op grond van de deviezensituatie onmogelijk worden geacht, dat Nederland in staat zal blijken de importen van veevoeder op voor-oorlogse schaal te hervatten. Het totale vooroorlogse krachtvoer- verbruik in Nederland bedroeg on geveer 2.9 mill, waarvan ongeveer 1.8 millioen werd geimporteerd. Een nadere berekening heeft nu aange toond, dat door vergroting van de productie van ruwvoeders en door opoevxing van de kwaliteit, 't kracht- voer-verbruik bij een veestapel van voor-oorlogse omvang terug te bren gen is tot 1.9 millioen ton, waaraan dan 0.8 millioen ton geimporteerd zal moeten worden, zoals gezegd, komt dit overeen met een besparing van 200 millioen gulden. De mogelijkheden tot opbrengst- vermeerdering van gras en klaver- land zijn ruimschoots aanwezig. De daartoe te nemen maatregelen vallen in twee groepen uiteen: namelijk ten eerste die maatregelen, welke een doelmatiger indeling en een betere verzorging van de gronden betref fen en ten tweede maatregelen, die beogen de verliezen bij de verwer king van gewonnen productie tot het uiterste te beperken. Voor vele gras landen in ons land (ongeveer 500.000 HA) zijn, om ons tot de eerstge noemde groep te beperken, cultuur technische werken o.a. ruilverkave ling, dringend noodzakelijk. Door be mesting van talrijke graslanden zal over een reeks van jaren de gemid- HILVERSUM I (301 m) 7.00 Nieuws; 7.30 Accordeon orkest, 8.00 Nieuws, 8.15 „P^u'k de dag" 9 00 Cal vet kwartet (gr.pl), 9.35 Schoolra dio, 10.05 Londens Fhilharmonisch Orkest, 11.00 „De Zonnebloem", 12.03 Zang en viool, 12.30 Land- en tuin- bouiwnieuws, 12.33 Promenade orkest 13.00 Nieuws, 13.50 „Op de korrel", 14.00 Trio, 14.30 De liefdesdrank, 15.25 Johann Strauss-progr. 16.00 „De Zonnebloem", 17.00 Na schoo1- tijd, 17.15 Het blaasinstrument in de kamermuziek, 17.45 „Wat het bui tenland leest", 18.30 Strijdkr., 19.00 Nieuws, 19.30 Brabants halfuur, 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man, 20.12 Het Concertgebouworkest o.l.v. Eduard van Beinum, 20.45 „De tien geboden", 21.30 Omroep orkest, 23.00 Nieuws, 23.15 Lichte avondklanken. HILVERSUM II (415 m) 7.00 Nieuws, 7.15 Muziek bij het ontbijt, 8.00 Nieuws, 8.18 Opera-pro gramma, 9.00 Mozart-concert, 9.35 Licht instrumentaal progr., 10.00 Morgenwijding, 10.30 Voor de vrouw, 10.45 Joh an v.l d. lBoogert, piano, 11.35 Accordeonorkest, 12.00 Pierre Palïa en trio Mendia, 12.30 Land- en tuinbouwnieuws, 13.00 Nieüws, 13.20 Metropole orkest, 14.00 Kocfkkunst 14.20 De Kwintetspelers, 15.00 Over zicht der nieuwste Nederlandse poë zie, 17.20 Wouter Paap over „Meyer beer", 18.00 Nieuws, 18.45 Silvestri- kwartet, 19.00 Denk om de bocht, 19.30 De aard der bevolking van Gel derland", 20.00 Nieuws, 20.05 Vier handig pianospe1, 20.30 „Verdraag zaamheid, dr H. J. Mispelboom Beyer 21.00 Men vraagten wij draaien 22.40 „Vandaag", mej. dr N. A. Brui- 21.30 Hoorspel, 22.00 Weekoverzicht, ning, 22.45 Avondwijding, 23.00 Nieuws, 23.15 In huwelijk en gezin, 23.30 Sfmphonie no 2 in b kl. t., Bo rodin. DE VACANT1E VAN 24) Bonnet wankelde en viel bijna; en Dupuy liet zijn enkel los, greep hem bij de arm en hieM hem overeind. Toen vroeg de oude heer: „Heb je ooit wel eens ijzeren beslag onder je hakken gedragen?" Bonnet's ogen flikkerden even. „Neen, mijnheer." „Zeker niet?" „Nu ja... ik heb een oud paar schoenen met beslag er onder." „Heb je die in de laatste tij'd gedra gen?" „Neen, mijnheer." Dupuy knikte goedkeurend en zei: „Bonnet, er bevonden zich in de zak ken van de overall, door de man ge dragen, enige dingen. Een klepmeter en een mes met een metalen hand vat, waarop een meetschaal stond in centimeters. Heb je zo'n- soort mes ooit gezien?" Bonnet schudde koppig het hoofd. delde opbrengst van grasland in Ne derland ca. 18 procent kunnen stij gen. Een verdere mogelijkheid voor een belangrijke opvoering van de grasland-productie is gelegen voor een belangrijke opvoering op groter schaal. Deze bemesting immers kan in de toekomst welhaast ongelimi teerd worden toegepast, omdat zelfs bij vrij hoge giften de opbrengstver meerdering nog evenredig blijft aan de toegediende hoeveelheden. Als tweede groep van maatregelen, die de verhoging van de zetmeelpro- ductie van graslanden kunnen be werkstelligen, werden de vebeterde winnings- en bewaringsmethoden genoemd. Voorts zal uitbreiding van het aardappel-areaal, voor enkele stre ken noodzakelijk zijn. Met name op de Noord-Brabantse zandgronden zal de teelt van aardappelen, die daar nog slechts ongeveer 12 procent van het totale bouwland in beslag neemt, ten behoeve van de daar van oudsher inheemse varkensteelt kunnen wor den uitgebreid. Reeds is in het bovenstaande tot uiting gekomen, dat de veranderin gen in de veerantsoenen voor de ak kerbouw een verandering in het bouwplan noodzakelijk maken, wel ke in dp komende jaren tot stand zal moeten worden gebracht. KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ Kieskring Leiden De Kringvergadering za1 worden gehouden op Zaterdag 12 Februai-i 1949 des namiddags te half drie uur in het gebouw „Concordia", Westha ven 27 te Gouda. De agenda vermeldt o.m.: Verslag van de Partijraadsvergadering van 13 November. Verkiezing van 7 plaatsvervangers voor Afgevaardig den naar de Partijraad. Behandeling van de voorstellen tot reglementswijzigingen betreffende: a. Het College v. Beraad; b. de Propa ganda leiding; c. diverse Weine wij zigingen. Behandeling van het Ontwerp- program voor de Gemeenteraads verkiezingen. DATA VAN EINDEXAMENS BEPAALD. Het schriftelijke gedeelte van de eindexamens van de openbare en bij zondere hogere burgerscholen met vier- en vijfjarige cursus en van de afdelingen H.B.S. van de openbare en bijzondere lycea zal dit jaar op 16, 17, 18, 19, 20 'en 23 Mei worden gehouden. Voor de openbare en bijzondere middelbare scholen voor meisjes wordt het schriftelijke gedeelte ge houden op 30 en 31 Mei. Op 25, 27, 30 en 31 Mei zullen de leerlingen van de openbare en bij zondere handelsdagscholen het schrif telijke gedeelte van de eindexamens van de openbare en bijzondere gym nasia en van de afdelingen gymna sia van de openbare en bijzondere lycea wordt op 23, 24 en 25 Mei ge houden. staat Gij èlk oogenb/ik aan besmetting bloot Neem daarom elke avond een AKKERTJE De N.V. Philips Gloeilampenfa briek in Eindhoven is optimistisch ten aanzien van de toekomst der te levisie in Nederland. Overal in den .ande toont men een enorme be- langsteling voor dit nieuwe techni sche „wonder" dat in de V.S. en vooral in New York in vele gezinnen reeds een onderdeel is geworden van de huishoudelijke apparatuur. Min der optimistisch is men in Eindhoven over het bereiken van een interlan delijke West-Europese televisie-poli tiek in de naaste toekomst. Er be staat, volgens een der directieleden van de N.V., weinig eensgezindheid over het televisiesysteem, dat in ternationaal aanvaardbaard aan de ontvangers de beste beelden kan bie den. Er zijn vele factoren, meest van technische aard, waarmede de Nederlandse televisie-commissie re kening moet houden. Het aantal golflengten, dat voor televisie-uitzen dingen beschikbaar is gebleven, is uiterst beperkt en bovendien slechts gedeeltelijk bruikbaar, omdat be paalde golfgebieden dure ontvang apparaten noodzakelijk zouden ma ken. Het systeem, dat thans in Enge land wordt gebruikt is naar het oor deel der Philips-deskundigen ver ouderd en niet geschikt voor een in terlandelijke Europese standaard. De beelden laten aan 'duidelijkheid te wensen en voldoen niet geheel aan de eisen, die men nu stelt. Een factor, die veel heeft bijgedragen tot de heersende verschillen in opvatting is, dat in Frankrijk onlangs een wet is aangenomen, waarbij wordt vastge steld, dat een systeem van 819 lijnen (bepaalde frequentie in de beeldpro jectie) moet worden gebruikt. Ook dit systeem heeft, naar de deskundigen menen, vele nadelen. Het is duur en biedt ook overigens bepaalde techni sche moeilijkheden, die het vrijwel ontoegankelijk maken voor privége- bruik. De Franse standaard wordt hoofdzakelijk gebruikt voor profes sionale doeleinden. De beslissing, die in Frankrijk is getroffen, heeft hier en daar enige twijfel doen ontstaan en er is nog geen bereidheid de stan daard te aanvaarden, die in Neder land en o.a. ook in Denemarken, als de meest aceptabele geldt. Het is nu komen vast te staan, dat in strijd met de tot nu toe aanvaarde opvattingen, de teievisiegolven een groot gebied bestrijken als kunnen zij niet buiten een bepaalde omtrek worden omgezet „We1 dat is grappig," pruttelde Du puy. „Je werkt voor Sarton. Je bent zijn chauffeur. Je woont boven zijn garage. En die hondendeken kwam uit die garage; de overall en de trui kwamen uit de machinekamer ach ter die garage, waar jij je werkkle ding hebt liggen. Ik denk, dat ze van jou zelf zijn. Ze passen je zeker. Bo vendien ben je niet hier vandaan. Dat mes kwam uit het buitenland. Ik heb er hier in het land nog nooit zo een gezien." En opeens schreeuwde hij hem toe: „Waarom probeer je, te ontkennen? De overall en de trui en het mes en die klepmeter hebben we op de dode gevonden. En, niettegen staande je ontkenning, Bonnet, be hoorden a1 die dingen aan jou toe!"* „Neen!" riep Bonnet wanhopig. „Neen, mijnheer, niet waar!" „Nu goed!" zei Dupuy. „Vertel ons dan eerlijk op, wat jij te vertellen hebt. Je hebt je vrouw vermist en bent op zoek naar haar gegaan. Je hoorde, dat er hier in „Ver weg" een dode man of tenminste een dode was gevonden en je bent ko men kijken, of zij het soms was. Wil je het zó laten?" „Ja mijnheer." „Waarom dacht je, dat ze mis schien wel dood zou zijn?" „Ik heb gehoord, dat de coupé hierheen gekomen is," mompelde in optische beelden. De teievisiegol ven kunnen op afstanden van hon derden kilometers doorwerken en zouden een storende invloed hebben cp uitzendingen van gelijke frequen tie. Dit maakt het te meer noodzake lijk een West-Europese televisie stan daard in te stellen en de toewijzing van golflengte internationaal te re gelen. OPHEFFING MAXIMUMPRIJZEN ALLE SOORTEN VERSE ZEEVIS. De minister van Landbouw, Visse rij en voedselvoorziening heeft goed gekeurd, dat per 1 Februari 1949 de maximumprijsregeling, welke ten aanzien van bepaalde soorten verse zeevis nog van kracht is, wordt in getrokken. Reeds eerder werden de maximum prijzen van de fijne vissoorten t.w. tong, tarbot, griet, enz. vrijgelaten, doch voor makreel, scholvis, kabel jauw, koolvis, wijting, schol en schar bleef de maximumprijsregeling ge handhaafd. De bestaande maximumprijsrege ling voor haring en haringproducten blijft onverminderd van kracht. NIEUW INDUSTRIETERREIN VAN DORDRECHT Bij de nieuwe ha ven van Dordrecht zullen verschil lende nieuwe industrieën verrijzen, waarvoor het terrein thans in aanleg is. Aan de kademuur komt een aan legsteiger van 16 bij 6 meter, waarou rads zijn aange'egd, die het de rij dende kranen mogelijk zal maken het einde van de steiger te bereiken. Op het terrein zelf komen twee gro te loodsen van ieder 100 meter leng te. DURE KOSTGANGERS In Santpoort dartelen in de hokken van één der grootste fokkerijen op dat gebied in ons land een 70 moeras bevers. Onder de goede zorgen van de heer van der Steen, bestuurslid van de Ned Ver van Nutria-fokkers, gedijen deze sub-tropische knaagdie ren uitstekend. Zij leveren het zeer j kostbare nutriabont, dat ontstaat door de lange boven haren te ver wijderen. De bevers leven uitsrui- j tend van plantaardig voedsel en zijn i goede afnemers van de doorgedraai- de groente van de Beverwijkse vei- j üng. I De heer van der Steen met drie i van zijn uiterst schuwe en kostbare kostgangers. „Ik ken deze getuigen niet en heb hen nooit mishandeld. Het is alle maal sensatie en er is geen woord van waar", aldus gisterochtend voor het bijzonder gerechtshof te Amster dam de 49-jarige J. van Kampen, van beroep varensgezel te Rotterdam en tijdens de Duitse bezetting kampbe waarder in Ommen en Heerte (Duits land). Rechercheur A. de Rijke, die het onderzoek had geleid verklaarde voor .het Hof, dat de verdachte „een uiterst moeilijke klant" was. Hij ont kende alle beschuldigingen. Vele getuigen legden verklaringen af, waarin zij een fel licht wierpen op de wreedheden, die vooral in het Duitse kamp Heerte werden begaan. Zij vertelden hoe de verdachte niet schroomde de gevangenen voor de kleinste vergrijpen langdurig met dc geweerkolf te bewerken. Een hunner vertelde dat hij voor het oprapen van een koolraap zodanig door ver dachte in de lendenen was geslagen, dat hij er een nieraandoening van heeft overgehouden. Verdachte had volgens deze getuige tegen een an dere kampbewaarder gezegd: „Die kerel moest ik eigenlijk doodschie ten. Hij is niet dood te slaan." Steeds weer gaven de getuigen het zelfde relaas. Allen herkenden hun beul op het e~rste gezicht, doch tel kenmale was het comemntaar van v. K.: „Het is gelogen", of „het is fan tasie". Hij beschuldigde zelfs een der getuigen van meineed. Getuige Raven, een 34-jarige ar tist, gaf op verzoek van de president een demonstratie van het z.g. „gra- mofoonplaatje draaien'". Hij wond zich hierbij zo op, dat hij onder het uitschreeuwen van een aantal scheld woorden aan het adres van de ver dachte deze te lijf wilde gaan, het geen echter door ijlings toeschieten- ÉfÉfeiÉ de parketwachters kon worden ver hinderd. Een vrouwelijke getuige, wier broer door de beestactige behande ling van verdachte aan zijn verwon dingen was bezweken, moest her haalde malen door de president tot de orde worden geroepen, evenals enkele getuigen. Het publiek op de tribune liet herhaaldelijk kreten van afkeuring horen. Van de drie a dé charge opgeroepen getuigen, wa^en twee voor mishandelingen in de kam pen te Ommen en Heerte tot 18 en 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De derde getuige, evenals de twee anderen een collega van verdachte, legde voor hem uitermate bezwaren de verklaringen af. Van K. ontkende echter alles. De advocaat-fiscaal zeide: „Voor deze verdachte, die tegen beter we ten in alles ontkent, is geen reden voor clementie. Ik ben geneigd te gen deze man de hoogste straf te eisen, maar er zijn redenen, waar op ik niet nader wil ingaan, waar om ik levenslange gevangenisstraf eis en ontzetting uit de burgerlijke rechten." De verdediger verzocht een psy chiatrisch rapport te doen uitbren gen. VROUW BIJ BRAND ERNSTIG GEWOND Een vrouw van middelbare leeftijd is vrij ernstig gewond bij een kleine- uitslaande brand, welke gistermiddag heeft gewoed in het nand van de fa briek en groothandel in cosmetische artikelen en parfumerieën „Hawe", aan de Sarphatistraat hoek Weesper- plein te Amsterdam. Het personeel was om vijf uur naar huis gegaan en de brand brak omstreeks tien over vijf vermoedelijk in het sous- terrain uit. De dame, mevrouw B. de moeder van de eigenaar, bevond zich toen alleen in het huis. De che mische stoffen, die in het gebouw opgeslagen zijn, geraakten spoedig in brand. Bij een poging het huis te verlaten geraakten de kleren van de vrouw in brand, waardoor zij ernstige brandwonden over het hele lichaam opliep. Zij is naar het Onze Lieve Vrouwe gasthuis overgebracht. Haar toestand was gisteravond nog zo ernstig, dat zij niet door de po litie kon worden gehoord, zodat de oorzaak van de brand nog niet kon worden vastgesteld. Het sousterrain, de beletage en een kantoorlokaal op de eerste etage kregen aanzienlijke brandschade. Rond het herenhuis hing een door dringende acetonlucht. BOB SCHOLTE de VERMAARDE Radiozanger zingt op GRAMOFOONPLATEN Groot repertoir in voorraad H. G. van Luijken, Breestraat 97 BIOSCOPEN. Casino: „II Poverello", 14 jaar. Lido: „San Antonio". 18 jaar. Luxor. „Niet tevergeefs", volwas- nen, Rex: „Gorilla", 18 jaar. Trianon: '„Weekend at the Waldorf", 14 jaar. NATIONAAL KATHOLIEK CONGRES VOOR DE CHRISTE LIJKE MATIGHEID Zondag 24 April wordt ter gele genheid van het gouden jubileum van „Sobriëtas" in het le jaarbeurs gebouw te Utrecht een nationaal ka tholiek congres voor de christelijke matigheid gehouden. Het congres, dat minister mr. J. H. van Maarsse- veen zal openen, wordt georgani seerd door de katholieke federatie voor matigheid. Het algemeen on derwerp is „de zedenverwildering". Sprekers zijn: mgr. prof. dr. F. Fe- ron, vicaris-generaal van het bis dom Roermond, baron van der Stra tenWaillet, minister van volksge zondheid in België en prof. dr. G. Brom, hoogleraar te Nijmegen. Heden heeft aan de Universiteit van Leuven de erepromotie paats gehad van prof. dr E. M. Meijers van Leiden en prof. dr W. P. J. Pompe van Utrecht. Prof Meijers heeft bij deze gelegenheid een reden gehou den over: „Het vóór en tegen van een vernieuwing van het Burgelyk Wetboek" en prof Pompe sprak over: „Drie trappen van het strafrecht: Tuchtrecht. Staatsstrafrecht. Interna tionaal Strafrecht." letjaatt IN INDI E I P. MEYER Hazerswoude (Rd.) sergeant, viert zijn 3e tropische ver jaardag op 21 Januari. BERTUS OTTO Rijpwetering. geboren 21 Januri 1926, viert zijn 2e Indische verjaardag op Madura. (Foto's van in Indië verblijvende mi litairen kunnen worden ingestuurd bij de redactie tot uiterlijk een weck voor de verjaardag. Foto's welke la ter worden ingezonden, kunnen niet meer worden opgenomen). Bonnet. „En zij was er mee wegge reden. Zij heeft die wagen van huis meegenomen." „Wel, ik weet niet, waar zij is," zei Dupuy. „Maar ik kan je wel vertel len. waar die wagen zich bevindt. Die ligt in een put van de leigroeve, op de berg boven het huis van Sar ton. Morgen zullen we hem lichten." Bonnet uitte een zachte, onver staanbare kreet. En Dupuy zweeg in de verwachting, dat de man nu iets zou zeggen. Maar toen Bonnet zijn mond hie'd, vroeg de inspecteur: „Weet je daar soms iets van af?" „Neen!" schreeuwde Bonnet en zijn stem sloeg over. „Best," zei Dupuy, gebruik ma kend van zijn voorsprong. „Waarom heb je Laforge en Sarton dan verle den week Vrijdag niet naar hun huis gebracht?... Neen, niet liegen! We weten, dat je met hen beiden in de wagen uit Parijs bent weggereden Wat héb je met Laforge en Sarton onderweg uitgevoerd?" Na enkele ogenblikken antwoordde Bonnet. „Wel... ik heb motorpech gehad, mijnheer. Het zag er naar uit, dat de reparatie een hele tijd zou duren. Ze riepen toen een voorbij rijdende auto aan en mochten een eind meerijden en ze zeiden tegen mij, dat ze verder wel met de trein naar huis zouden gaan. Ik kreeg de motor buiten verwachting gauw in orde en reed door. Ik haalde de trein in te Beauchamp, maar ze wa ren niet meegekomen." „Haha!" zei Dupuy grimmig. „Het heeft lang geduurd, voordat ie dit verzonnen hebt. Waar ben je sedert dat ogenblik geweest?" „Ik heb naar mijn vrouw gezocht, op verschillende plaatsen, vaar ik ik meende, dat ze zijn kon." „Waar dan wel?" „Wel, eerst in de ene plaats, en daarna een andere. Verder ben ik naar de vil1 a van mijnheer Laforge in de heuvels geweest, waar zij hem wel eens moet rijden, als hij wat va- cantie wil nemen. Ik dacht, -dat ze misschien daar nog zou zyri „En was ze daar?" vroeg Dupuy scherp. „Neen, mijnheer." „Was daar niemand?" vroeg Du puy weer. „Jawel. Mijnheer Eberié was er. Maar hij had haar niet gezien." „Eber'é?" herhaalde Dupuy ver bluft. „Is die daar dan nu nog?" „Ja, mijnheer. Hij ging er soms wel samen met mijnheer Laforge heen." Plotseling kalmeerde Dupuy. „Bonnet," zei hij. „Het spijt me verschrikkelijk voor je vrouw. Je moet me niet onbescheiden vinden. Maar..had je soms iets tegen haar?" „Ze was een best mens, mijn heer," zei Bonnet. „Maar daarom juist vond ik het zo vervelend, dat ze vaak hele weekeinden weg was, als ik alleen thuis zat, of niet met haar mee kon, omdat mijnheer Sar ton me bezig hie'd." „En waar ben jy het laatste week eind geweest? Tien dagen geleden? Hier of in Parys?" „In Parijs, mijnheer. Mijnheer Sarton moest daar blijven voor za ken." „Was mijnheer Laforge ook in Pa rijs?" „Dat weet ik niet, mijnheer." „En je vrouw7" „Die was op bezoek bij een nicht." Dupuy knikte en vroeg vorsend verder: „Je bent immers in dienst ge weest bij mijn hoer Laforge? Hoe kwam het, dat je bij hem wegge gaan bent?" „Omdat mijnheer Sarton me graag wilde hebben." „Was je vrouw het met die ver andering eens?" „Ja, mijnheer. Ze had het er niet op begrepen, dat ik bij mijnheer La forge in betrekking was." „En jijzelf? Was hij een goede pa troon?" „Je wist nooit, wat je aan hem had," legde Bonnet vrij afwezig uit. „De ene dag was hij zo vriendelijk, als je maar wensen kon en de vol gende dag sprak hij soms geen woord tegen je. Je zou gezegd heb ben, dat hij niet dezelfde man was." Dupuy staarde de forse man een poosje nadenkend aan en vroeg toen gewoontjes: „Mijnheer Sarton behan delde je hee1 menselijk nietwaar?"' „Ja, mijnheer." De man scheen zien. op zijn gemak te voelen en was niet op zijn hoede. Opeens vroeg Dupuy vinnig: „Waarom heb je hem dan een slag op zijn hoofd gegeven en hem langs de weg laten liggen in de buurt van Vigean, bewusteloos en met een gespleten schedel op ae vo rige Zaterdagmorgen?" herhaalde Durpuy dringen. „Waarom, Bonnet?" Bonnet was op geen enkele wijze voorbereid op die aan va'. Hij sta melde verward: „Hij zei, dat ik het doen moest! Hij wilde het hebben!" Bij die bekentenis floot Arthur zachtjes tussen de tanden en grijns de van pret over het slagen van die sluwe gissing van Dupuy. „Onzin!" riep Dupuy bruusk. „Wou je mij wijsmaken, dat hij je gezegd neeft, dat je hem dood moest slaan?" „Neen, mijnheer. Ik moest hem al leen een slag geven," zei Bonnet kla gelijk. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5