De centralisatie in de woningbouwpolitiek 's Avonds Geen arbeiderswoningbouw in „Deyleroord" DONDERDAG 20 jANUARI 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Tweede Kamer Vertrouwen in de minister Gistermiddag heeft de Tweede Ka mer de algemene beschouwingen over de begroting van het departement van Wederopbouw en Volkshuisves ting voortgezet. De heer van der Feltz (C.H.), zijn Dinsdag afgebroken rede voortzet tende, zeide van mening te zijn, dat de minister met de decentralisa tie op de goede weg is. Dat ministers mededelingen doen op partijvergaderingen achtte ook spr. niet juist. Naar zijn opvatting mag een huurverhoging geen aanleiding geven tot een derde loonronde, de verhoging mag ook niet gekoppeld worden aan de loon- en prijspolitiek, maar ze dient te worden bezien als een afzonderlijk vraagstuk. Tenslotte klaagde hij erover, dat voor de we deropbouw te langzaam gewerkt wordt, buiten de minister om. De heer Oud (V.V.D.) uitte zijn vreugde erover, dat deze minister voor de eerste maal de begroting ver dedigt. Aan het hoofd van het de partement hebben eerst technici ge staan, thans is er een minister, die meer aandacht besteedt aan de be- stuurskanten. Hij zeide hem met groot vertiouwen te begroeten. Waarom is bouwen zo duur? De heer van Vliet (K.V.P.) vroeg inlichtingen over de basis van toe wijzing van volume. Aan huurverho ging zal niet zijn te ontkomen. Spr. meent, dat de bouwkosten verlaagd zullen moeten worden. Nog merkte hij o,m. op, dat de bouwkosten thans drie maal zo hoog zijn dan voor "de oorlog. De lonen zijn echter niet in die mate gestegen, noch de kosten der materialen. Dus zouden de onderne mers nu meer verdienen, maar dat ontkennen ze. Spr. vroeg hiervan een uitleg. De heer Posthumus (Arb.) bleek verontrust te zijn door de kleinheid, waarmede in het bouwprogram aan de industrialisatie is gedacht. De heer Biewenga (Arb.) vond de minister te optimistisch ten aanzien van de herbouw van boerderijen. Hij wilde een spoedige definitieve finan cieringsregeling. De heer Droesen (K.V.P.) achtte de door de minister ingeslagen weg ten aanzien van de boerderij enbouw de juiste. De heer Ritmeester (V.V.D.) gaf uiting aan zijn dank en waardering jegens de minister, die de wederop bouw weer in de juiste baan heeft gebracht. Er moet met kracht naar gestreefd worden, zoveel mogelijk bouwvakarbeiders op -te leiden. Nog vroeg hij, of de minister voornemens is. de plafond vrije tarieven voor het gehele land in te voeren. Hij gaf in overweging een regeling te ontwer pen om bewoners in de gelegenheid te stellen eigenaar van hun huis te worden. De heer van Dis (S.G.) bepleittè o.a. een snelle financiële afwikkeling ten behoeve der aannemers. De heer Algera (A.R.) meende, dat de minister nog niet ver genoeg gaat in zh'n streven naar decentralisatie. De minister aan het woord. In deze vergadering is de minister, óe heer In 't Veld, begonnen met beantwoording der gemaakte opmer kingen. Allereerst gaf hij uitng aan zijn waardering voor het vele werk, door zijn ambtsvoorgangers gedaan en voor de arbeid zijner ambtenaren. Spr. zeide zich met grote kracht, met liefde en met overtuiging te heb ben toegelegd op doorvoering der decentralisatiegedachte. Het staat z.i. wel vast, dat men door inschakeling der lagere organen het volk veel ge makkelijker bereikt. Het werk kan wel eens langzaam gaan, dat erkent hij, doch er is toch wel verbetering merkbaar. De kansen voor realisering van het bouwplan 1949 zijn heel wat groter, dap bij het bouwplan 1946. Bezuiniging op deviezen zaj zeer zeker niet gevonden mogen worden op het bouwplan en de woningbouw, zo is de opvatting der regering. Het tekort aan materialen doet zich ster ker gevoelen dan het tekort aan ar beidskrachten. Verbetering in de ma- terialenpositie zal de arbeidsprestatie nog ten goede komen. De baksteen- en kalkzandsteenproductie heeft de bij zondere aandacht. Modernisering der fabrieken vond spr. beter dan inscha keling van achterlijke fabrieken. Ge streefd wordt ook naar opvoering der dakpannenproductie. Men kan z.i. niet zeggen, dat minder tabaksgebruik zou betekenen, dat er meer deviezen voor bouwmaterialen zouden komen. Minder jeneverge- VRAGEN IN DE TWEEDE KAMER OVER BEHANDELING VAN HATTA Welke ambtenaar of ambtenaren zijn indien de feiten juist zijn direct verantwoordelijk voor het handelen in strijd met de besluiten van de Nederlandse regering en wel ke ambtenaar of ambtenaren zijn in verzuim gebleven de uitvoering van die besluiten tijdig te controleren? Aldus vraagt het lid van de Tweede Kamer de heer Van der Goes van Naters schriftelijk aan de minister president, de ministers van overzeese gebiedsdelen en buitenlandse zaken, .aar aanleiding van Hatta c.s. op Bapka. Hij besluit met de vraag: Welke stappen heeft de regering ge nomen om aan de gesignaleerde fei- :n en de daaruit voortvloeiende ver pakking van Nederlands gezag een c rrde tc maken? bruik echter zou de woningbouw wel ten goede kunnen komen. In verband met de opmerking van de heer Gort zak, dat er minder voor militaire doeleinden moest worden uitgegeven, zeide spr., dat hij deze uitgaven ook zo laag mogelijk zou willen zien, maar er is nu eenmaal onrust in de wereld en die wordt mede verwekt door landen, waarmede de heer Gort zak in nauwe relatie staat. In „The Economist" is vermeld, dat de Sov jet-Unie 12]/i procent van haar natio nale inkomen uitgeeft voor militaire doeleinden en bovendien nog 6 pro cent voor voorradenvorming. In Ne derland blijft dit percentage zeker beneden 10 procent van het nationale inkomen. De bankgebouwen, die ge reed gekomen zijn waren merendeels reeds tijdens de bezetting onder han den. Vooreerst zal er wel niets komen van toewijzing van bouwvolume aan banken. De minister zal zoveel mogelijk achter de zwarte bouwerij heen zit ten. Tegenover meer contact met het bedrijfsleven staat spr. niet onwel willend. In verband met het Utrecht se congres zeide hij, dat de aanne mers daarvoor noch daarna getracht hebben hem hun grieven kenbaar te maken. Tegen inschakeling van klei ne aannemers had hij geen bezwaar. Tegen kwart voor zes heeft de mi nister zijn rede afgebroken. De ver gadering is daarop verdaagd tot Don derdagmiddag een uur. Huldiging Marie Koenen Voor een groot aantal autoriteiten uit de Limburgse bevolking, onder wie tallozen uit de culturele milieu's van deze provincie, is gisteravond op het provinciaal gouvernement te Maastricht een academische zitting gehouden ter huldiging van de Lim burgse romanschrijfster Marie Koe nen, die gisteren 70 jaar werd. De schrijfster zelf kon wegens haar ge zondheidstoestand tot haar spijt niet aanwezig zijn. Onder de aanwezigen bevonden zidh de gouverneur van Belgisch Limburg, de heer H. Ver- wilghen, de secretaris van het bis dom Roermond de heer P. van Odijk, de burgemeester van 's-Hertogen- bosch, mr. H. J. M- Loeff en familie leden van Marie Koenen. De commissaris der koningen in Limburg, mr. dr. F. Houben, opende deze zitting met een korte belich ting van de figuur van Marie Koe nen. Hij deelde mede, dat het H. M. do Koningin behaagd haC de sc^rü*- ster te benoemen tot ridder in de orde van oranje nassau. Na een openingswoord van de voorzitter van het actiecomité, de Limburgse schrijver Matthias Kemp, en de uitvoering door een jongens koor een door Catharina van Ren- getoonzet gedicht van Marie Koenen heeft de oud-minister van onderwijs, kunsten en wetenschap pen dr. Jos. J. Gielen de waarde van de te huldigen schrijfster belidht. Hij schetste haar als een lyrische romanschrijfster van betekenis en legde er nadruk op, dat Marie Koe nen de vrouw van de twintigste eeuw in haar eer heeft willen her stellen tegenover vele ook door vrouwen geschreven romans van deze tijd. Dr. H. Endepols sprak namens de maatschappij der Nederlandse let terkunde en wees met grote waar dering op vele taalkundig en letter kundig belangrijke facetten in het werk van de schrijfster. Hierna heeft de heer Jos. Schoofs als ver tegenwoordiger van ae vereniging van Limburgse schrijvers in Hasselt Marie Koenen geprezen niet alleen als een centrale litteraire figuur voor Nederlands Limburg, doch ook voor Belgisch Limburg. Hij bcorl haar r et erelidmaaschap van zijn vereniging aan met een schilderij van een dei- beste Belgisch-Limburgse schilders, Gaston Wallaert. Dr. M. van Can sprak namens de culturele raad Limburg en dr. E. Batta, voorzitter van het geschied en oudheidkundig genootschap in Limburg, bood Marie Koenen het erelidmaatschap van dit genoot schap aan. Tenslotte is een te'egram van hulde en waardering uit raam van alle aanwezigen aan Marie Koe nen verzonden. DE TOESTAND VAN KOOS VORRINK. In een onderhoud, dat het A.N.P. gisteravond met een der genees heren van het ziekenhuis te Nykjo- bing had over de toestand van de heer Vorrink, verklaarde deze, dat de berichten, die spraken van een blaasverlamming, onjuist zijn. Wel is aanvankelijk een stoornis in de nierfunctie ingetreden, hetgeen wel meer voorkomt bjj zeer hevige schokken. Tengevolge hiervan was zijn toestand hedenochtend minder goed en gaf zelfs reden tot enige bezorgdheid. In de loop van de na middag is echter een verbetering ingetreden en tegen middernacht meende de geneesheer te kunnen geloven, dat de stoornis in de nier- functie is opgeheven. Ook is enige verbetering in de ingewandsaan doening te constateren. De Deense geneesheer, geloofde niet dat nog levensgevaar aanwezig is. NOG EEN KANS OM ..HALVE" MUNTEN KWIJT TE RAKEN. Het ministerie van financiën deelt mede, dat in verband met de vele verzoeken tot na-inlevering van hal ve guldens, halve stuivers en halve centen over enige maanden alsnog een laatste gelegenheid tot omwisse ling van deze munten zal worden ge geven. Te zijner tijd zal nader be kend worden gemaakt, wanneer deze gelegenheid tot omwisseling nogmaals zal worden geboden. Derde bonaanwijzing voor sinaasappelen Dank zij de versnelde aanvoer van overzee is het mogelijk een derde bon voor sinaasappelen aan te wijzen. Uiterlijk 29 Januari moet het pu bliek de bonnen 573 en 579 algemeen bij een handelaar in groenten en/of fruit inleveren. Bon 573 algemeen (voorkomende op de B-, B- en C- kaarten) geeft recht op 500 gram, bon 579 algemeen (voorkomende op de D- en E-kaarten) op één kilogram sinaasappelen. Detaillisten moeten de bonnen geplakt op opplakvellen uiterlijk 1 Februari inleveren bij een grossier in sinaasappelen. Deze die nen de bonnen uiterlijk 3 Februari in te leveren bij de rayonleider van het bedrijfschap voor groenten en fruit, waaronder zij ressorteren. De rayonleiders tenslotte moeten uiter lijk 5 Februari de bonnen bij de dis tributiediensten inleveren ter verkrij ging van een ontvangstbewijs. Instel lingen kunnen zich ter verkrijging van sinaasappelen tot de rayonleiders wenden. Bij de aflevering op de nieuwe bon nen hebben oude bonnen voorrang. Verwacht wordt, dat dé eerste en tweede bon zeer spoedig in het ge hele land zullen zijn gehonoreerd. PLAN OM TEXTIEL OP I JULI VRIJ TE GEVEN. „Parool" verneemt, dat de rege ring thans overweegt de textieldis tributie 1 Juli volledig op te heffen. Zoals bekend werd reeds eerder als vaststaand aangenomen, dat de textielrantsoenering in 1949 geheel zou verdwijnen in verband met de 1 Januari 1950 ingaande economische (Jnie met België en Luxemburg. Het laat zich echter aanzien, dat men het niet nodig acht tot het eind van het jaar te wachten. 1 Juli is althans vastgesteld als „streefdatum". De grootste bezwaren tegen op heffing liggen niet meer aan de pro ductie-zijde, al zal per 1 Juli de voorraad eenvoudige textielgoederen, als lakens, badhanddoeken, slopen, enz., nog niet ruim zijn. Het vraag stuk heeft echter een sociale kant. Men vreest dat aan de z.g.n. inhaal vraag per 1 Juli niet zal kunnen wor den voldaan, ten gevolge van gebrek aan contante middelen bij de kopers. Het gevolg hiervan zal zijn, dat de spanning tussen lonen en prijzen zou toenemen. JBONNEN, DIE WAARDELOOS ZIJN VERKLAARD Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen „Textiel reserve P" en „Textiel JP vijf pun ten" der textielkaarten VA 804 niet zullen worden aangewezen en der halve vernietigd kunnen worden. De bon „Textiel R vijf punten" moet bewaard worden. DE SITUATIE IN DE EIERHANDEL. Invoering van exportzegels. Nederland bezit thans ca. 10 mil- lioen kippen, verdeeld over bijna 200.000 pluimveehouders. De hoen ders produceren ca. 1600 millioen eieren per jaar. Voor de instandhou ding van de hoenderstapel is ca. 500.000 ton voeder nodig, dat voor een groot deel moet worden geïmpor teerd en in harde (valuta betaald. Daarom is omvang en uitbreiding van de kippenstapel ten nauwste verbon den met de exportmogelijkheden van eieren. Het aantal in 1949 uit te broe den kuikens, dat aanvankelijk was vastgesteld op 20 millioen stuks, is in verband met de onzekere import mogelijkheden van krachtvoeder vei ligheidshalve teruggebracht op 15 millioen stuks, hetgeen geen noe menswaardige uitbreiding van de pluimveestapel betekent. In 1948 werden ca. 360 millioen eie ren geëxporteerd, van welke hoeveel heid bijna de helft naar Engeland werd uitgevoerd. Evenals in het thans afgewikkelde handelsverdrag met dit land zal ook in het kader van het nog te sluiten nieuwe verdrag met Enge land een contingent eieren moeten worden geleverd, in welk contract de Engelsen de in het voorjaar (wanneer de eierproductie hoog is) af te ne men hoeveelheid eieren afhankelijk zullen stellen van het in het najaar (wanneer de productie laag is) door Nederland "te leveren kwantum. Een complicatie vormt de export prijs van de eieren. Nu de distributie is opgeheven en de inleveringsplicht van eieren wordt opgeheven, zal bij een eventuele exportprijs, die lager is dan de binnenlandse prijs, geen en kele eierhandelaar geneigd zijn voor de export te leveren. Teneinde toch de voor export nodige hoeveelheid te verkrijgen, zullen z.g. export-zegels worden ingevoerd, die recht geven op toewijzing van voeder. KOEIEN STIERVEN DOOR LOOD- VERGIFTIGING. Zoals bekend stierven in December van het vorige jaar een aantal koeien van de veehouder Kersten uit Assen delft aan een geheimzinnige ziekte, die veel op dolheid leek. Het voedsel, dat voor de dieren was gebruikt, is ter onderzoek opgestuurd naar de kli niek voor inwendige ziekten van de veeartsenijkundige diénst in Utrecht, die onder leiding staat van prof. J. A. Beyers. De uitslag van het onderzoek is •thans bekend. Dat er een voedselver giftiging in het spel moest zijn, was duidelijk, en ook, dat er een vergif in was opgenomen, dat speciaal het zenuwstelsel aantastte. De aandacht viel op een partij co- cosmeel, dat als „gebroeid" meel was gekocht en dus niet volkomen nor maal was. Aangezien de verschijnse len het meest aan lood-intoxicatie de den denken, hebben prof. Seekles en dr. de Waal, respectievelijk directeur en conservator van het laboratorium voor medische veterinaire chemie het onderzoek verricht. Door de moeilij ke destructie van het materiaal heeft dit veel tyd gevergd. Het blijkt nu, dat niet minder dan één procent lood in het meel aanwezig was, bovendien voor gezonde tanden TANDPASTA-INDUSTRIE HILVERSUM een gi'ote hoeveelheid ijzer. Het lijdt geen twijfel, of men heeft hier dus met een loodvergiftiging te doen ge had. Runderen, evenals andere her kauwers, zijn zeer gevoelig voor zwa re metalen en hun verbindingen, zo als bij voorbeeld kwik, lood, zilver, veel meer dan bijvoorbeeld een paard. RUMOER IN DE GEMEENTERAAD VAN AMSTERDAM. Gisteren kwam de gemeenteraad van Amsterdam onder voorzitterschap van mr. Arn. J. d'Aailly in openbare vergadering bijeen. Voordat met de behandeling van de agenda eÊn begin werd gemaakt stelde de heer Brandsen (C.P.N.) voor: terstond aan de orde stellen van een ingekomen adres van de staken de schoonmaaksters der gemeentelij ke was- en andere inrichtingen hou dende verzoek om verhoging van haar uurloon. Na geringe discussie (wethouder Franke verklaarde elk debat op-dit ogenblik vruchteloos) werd het voorstel-Brandsen met 23 tegen 9 stemmen verworpen. Voor stemden de C.P.N.-fractie en mevr. Heyermans (Onafh.). Van de publieke tribune klonken stemmen: „We kunnen niet langer wachten". „De scholen gaan stinken", „Dat noemen zich socialisten" etc. Men ging door met dat geroep, ter wijl de tribune werd ontruimd. En kele communistische raadsleden vroe gen het woord. De voorz. schorste daarop de vergadering, In de zaal zet ten de C.P.N.-fractieleden het geroep nog enige tijd voort. Na ca. 5 minuten werd de zitting heropend. Nadat enkele punten waren behan deld. vroeg de heer van Wijk (C.P. N.) het woord om een verklaring af te leggen n.a.v. het bij het begin der zitting voorgevallene. Voorz. gaf hem die gelegenheid niet. De heer v. Wijk sprak door het gehamer van voorzitter heen. Uitroepen van zijn fractiegenoten, als „bij vorige gelegenheden werd cok het spreken niet belet", begeleid den de in het rumoer onverstaanbare woorden van de spreker. Voorzitter schorste om 5 over half drie opnieuw de zitting tot kwart voor drie. Terstond na de heropening riep de heer v. Wijk (C.P.N.) door het voor- zittersgehamer heen dat hij en zijn fractie de zitting niet langer zullen bijwonen. Onder voortdurend geroep o.m. naar de P. v. d. A.'ers: „klas severraders zijn jullie" verlieten de C.P.N.-afgevaardigden de zaal. Het onafhankelijk lid mevr. Heyer mans sloot zich bij hen aan. SOCIALE ZAKEN OPGELICHT VOOR 35.000.— Een directeur van een radiatoren- fabriek in Amsterdam werd gisteren wegens oplichting van het departe ment van Sociale Zaken voor een bedrag van 35.000, gearresteerd. In de oorlog had hij het doen voor komen, alsof hij, wegens slapte in het bedrijf, zijn personeel moest ont slaan. en hij vroeg derhalve subsidie ten departemente aan, om zijn perso neel wachtgeld te kunnen uitbeta len. Maar intussen werkte zijn fabriek door, zij het dan, dat er geen radia toren. maar wel noodkacheltjes en carbidlampen werden vervaardigd. De arbeidslonen werden als wacht gelden gedeclareerd aan de gemeen te Amsterdam, in het geheel 35.000. SLEPENDE EFFECTEN-BEURS Het publiek betoonde zich ten op- zidhte van de effectenbeurs gisteren uiterst gereserveerd en er waren ook bijna geen orders. De gehele middag droeg ce handel een slepend karak ter en ci* was geen speelruimte voor fluctuates van betekenis. Van een bepaalde stemming kon geen gewag worden gemaakt. De koersen waren ten opzichte van eergisteren maar weinig veranderd en daarbij waren enkele soorten iets hoger en andere een kleinigheid lager. Koninklijke werden iets beneden het vorige slot ingezet, trokken een kleinigheid aan, maar lagen vervolgens zo goed ate onbewogen in de markt. Met de in dustriëlen was hetzelfde het geval. Zelfs de toonaangevende aandelen, zoals Unilever en Philips, gaven nauwelijks tekenen van aanwezig heid. GEMEENTERAAD VAN WASSENAAR HET BOUWPROBLEEM TER SPRAKE GEBRACHT. Nadat voor de eerste maal de vergadering van de Raad, die gister morgen half tien bijeenkwam, met gebed was geopend, sprak de voor zitter een Nieuwjaarsrede uit, waar in hij een overzicht gaf van wat er in het afgelopen jaar door de ver schillende gemeentediensten is ge presteerd. Daarna had het onderzoek plaats van de geloofsbrief van het nieuwbenoemde lid van de Raad, mevr. Timmermans-Sistermans als opvolgster van mr. dr. C. C. A. v. Haren, die in de vorige vergadering zijn ontslag aanbood. Debat over arbeiders woningbouw. De Raad begon aan de behandeling van de agenda, die tot kwart voor drie 's middags zou duren. Ruim d^ helft van deze tijd is besteed aan het voorstel van de drie leden der P. v. d, A.-fractie om arbeiderswoningen te gaan bouwen in de omgeving van de Deylerweg. B. en W. hadden reeds in hun prae-advies bezwaar gemaakt te gen dit voorstel. De voorstellers vertoonden aller minst de neiging om zich bij dit prae- advies neer te leggen. De heer Kool (P. v. d. A.) vond om te beginnen, dat het prae-advies zich te veel richtte op mogelijkheden in de verre toekomst, terwijl de voorstellers juist de naaste toekomst op het oog hadden. Spr. be treurde het, dat in het prae-advies verband werd gelegd tussen de plan nen aan het Dominéslaantje en deze plannen. Men kan toch het een doen zónder het ander te laten, aldus spr. De heer Boender (P. v, d. A.) leg de er de nadruk op, dat dit voorstel niet bedoeld is als een politieke zet, maar als een .ernstige poging om de woningnood te helpen lenigen door het bouwen van arbeiderswoningen. Mevr, v. d. Goes van Naters (P. v. A.) vond het geen bezwaar, dat nabij de Deylerweg. die bebouwd zal wor den met grote middenstandswonin gen, ook complexen arbeiderswonin gen zouden verschijnen. Ook deze spreekster was niet voldoende over tuigd van de noodzaak om dit voor stel terug te nemen of te- verwerpen. De heer Aalberse (K.V.P.) kon zich niet verenigen met de wijze, waarop het voorstel naar voren is gebracht. Het wekt de schijn naar buiten, dat de woningnood niet zo groot had be hoeven "te zijn als er maar beter ge profiteerd was van de kansen tot bou. wen, die in de afgelopen jaren zijn geboden. De heer v. d. Berg (K.V.P:) le_ de nadyuk op de omvang van de wo ningnood in onze gemeente, die ook in moreel opzicht ernstige gevolgen heeft. Spr. betreurde het, dat daar over niet was gesproken in het prae- advies van B. en W. De heer v. Bemmelen (K.V.P.) her innerde aan de bouwpolitiek van het vooroorlogse college van B. en W., waarin weinig aandacht werd ge schonken aan de bouw van arbeiders woningen. Spr. verzocht de wethou der een verklaring dat ir» dit opzicht de bouwpolitek is gewijzigd. Ook de heren Oosterling, v. d. Poel en Blom spraken nog over dit voor stel en stelden vragen, waarna wet houder v. d. Voort begon met het be antwoorden van de sprekers. De grootte van de woningnood in Wassenaar is natuurlijk slechts bij benadering te bepalen. Gerekend naar de bevolkingstoename sinds 1940 met 24 pert, is de behoefte aan wo ningen tweemaal zo groot als gemid deld aiders in den lande. Ook bij de procentsgewijze bepaling van het woningtekort komt men tot hetzelfde resultaat. Naar aanleiding van een door de heer Kool gemaakte opmer king over „gemiste kansen" bereken de de wethouder, dat in de jaren 1946 en 1947 van het -toegestane contingent 61.5 pet. is verbruikt. Na het indie nen van de plannen voor 1948 werd het uitgeven van vergunningen plot seling stop gezet. Ook in 1949 zal de situatie ernstig blijven. Er is aan het provinciaal Bureau voor de Weder opbouw slechts een zeer klein contin gent toegestaan. Wel heeft Wassenaar de toezegging, dat het een van de eerste gemeente zal zijn, die voor bouwen in aanmerking komt. V Op het Provinciaal Wederopbouw- bureau en op Gedeputeerde Staten wordt van de zijde van B. en W. steeds zeer veel aandrang uitge oefend. Het bouwen van duplexwo- ningen, waarover voorstellers o.m. hebben gesproken, komt zeker niet voor 1951 of 1952 aan de orde. Er is dus geen sprake van tijdnood. Als het nodig is zullen bijtijds plannen gereedgemaakt kunnen worden. De bouwpolitiek van B. en W. zal voort durend gericht zijn op het bouwen van arbeiderswoningen, ook al, omdat daardoor zo zuinig mogelijk kan wor den omgesprongen met het toe te wijzen bouwvolume. Tegen één vil- la'tje van 500 M3. kunnen twee ar beiderswoningen van 260 m3 worden gebouwd. De wethouder verzocht nogmaals, op grond van het feit, dat er geen tijdnood is en omdat de gron den aan de Deylerweg een andere be stemming hebben, het voorstel terug te nemen. De voorstellers waren echter nog niet voldoende overtuigd. Er werd gestemd en het voorstel van de P. v. d. A. werd verworpen met vier stem men vóór, Verhoging gas- en electriciteits- Prijs. Bij de behandeling van dit punt zeide de heer Boender, dat hij graag zou hebben gezien, dat deze tariefs verhoging aan de minst draagkrach- tigen bespaard was gebleven. De heer v Bemmelen verklaarde namens de K.V.P.-fractie, dat deze het voorstel alléén wenste te aanvaar den als een noodoplossing. Wethouder Hazenberg bevestigde, dat het hier slechts een noodoplos sing betreft. De tarievenkwestie zal in haar geheel worden bezien. Het sociale element is echter b:j de bèpa- ling van deze verhoging steeds in het geding geweest. Tegen de voorgestelde verbouwing van de ruimte boven de gemeentelijke stallen Jot twee woningen voor grote gezinnen waren geen bezwaren. Wei werd door de heren v. d Berg en v. Bemmelen gepleit voor het inschake len van de plaatselijke georganiseer de middenstand bij het gunnen van kleinere onderhouds- en restauratie werken. De wethouder zegde zijn me dewerking toe. Ook de overige voorstellen lever den geen moeilijkheden op. LEIDEN MILITAIRE UITVAART VAN H. C. KLEIN. Onder grote belangstelling vond hedenmorgen in de Hartebrugkerk de plechtige uitvaart plaats van de de zer dagen in Indonesië gesneuvelde soldaat H. C. Klein. De H. Mis werd opgedragen door pastoor R. Smitz, met assistentie van de paters O. Ver meulen en E. Spruyt. In het priester koor had de aalmoezenier maj. C. Laurens plaats genomen. Voor het priesterkoor was een ka tafalk opgesteld bedekt met de Ne derlandse vlag, aèn weerszijden waarvan militairen de dodenwacht betrokken, hadden, afkomstig van 4-1-T.B., Nieuwe Alexanderkazerne, Den Haag, onder commando van adj. ond.off. P. A. Lyesen, Het gemeentebestuur werd verte genwoordigd door referendaris J. Diebeis, chef van de afd. burg.stand, bevolking en mil. zaken. Het zangkoor, versterkt met enkele zangers uit de andere parochies, voer de, onder leiding van de heer A. v. d. Spek, de Requiem van Perosi uit. Nadat pastoor Smitz, met dezelfde assistentie, de absoute had verricht, speelde organist S. Theelen het Wil helmus, waarmede deze indrukwek kende plechtigheid werd besloten, die door zeer velen werd bijgewoond. VERHOGING VAN DE GASPRUS. Met 2 cent per kub. meter. De Minister van Economische Za ken heeft in l>et laatst van 1948, nieuwe voorschriften gegeven met betrekking tot de prijzen, tegen welke steenkolen en cokes ten hoogste mo gen worden te koop aangeboden of verkocht. Deze komen hierop neer, dat met ingang van 1 Januari 1949 de kolenprijs is verhoogd met 7.80 per ton en de cokesprijs met 4.75 per ton, terwijl de subsidie op de cokes ad 3.30 ,per ton met ingang van genoemde datum is vervallen. Als gevolg van deze maatregelen wordt de mogelijkheid geopend het gastarief met ten hoogste 2 cent per M3. te verhogen. Hoewel de cokesprijs met 4.75 psr ton zou mogen worden verhoogd, moet worden aangenomen, dat het grote aanbod van cokes op de bin nenlandse markt het onmogelijk maakt de prijs meer te verhogen dan overeenkomt met het bedrag van het vroeger genoten subsidie op de cokes, zodat de verhoging van de kolenprijs volledig ten laste van de kostprijs van de gasfabricage komt, als gevolg waarvan de kostprijs van het gas met gemiddeld 1.85 cent per M3 zal stijgen. In verband met het feit, dat de begroting van de Gasfabriek voor het jaar 1949 met een nadelig saldo van 8846.sluit, en in aanmerking ne mende de omstandigheid, dat het niet mogelijk is de last, voortvloeien de uit de verhoging der kolenprijzen, op andere wijze in de gemeentebe groting te dekken, achten B. en W. het alleszins verantwoord van de mo gelijkheid tot prijsverhoging van het gas een zodanig gebruik te maken, dat ook de inkomsten uit de gasleve ring met tenminste 1,85 cent per M3. zullen stijgen, zodat de gasprijs tot het toelaatbare, derhalve met 2 cent per M3. dient te worden verhoogd. Tenslotte merken B. en W. nog op, dat omtrent een verhoging van de tarieven vcor het verbruik van elec- triciteit thans nog geen richtlijnen zijn vastgesteld, zodat zij daarom trent nog geen voorstel kunnen doen. GEMEENTELIJKE PENSIOENEN. B. en W. stellen de Raad voor de toeslag te bestendigen aan hen, die gemeente-pensioenen genieten. Deze toeslag geschiedt op de voet van de wet van 5 November 1948, vooruit lopend waarop de Raad reeds op 22 Dec. 1947 eon voorschot had ver leend. „Omnia Omnibus". De bridge- afdeling heeft in de gisteren gehou den bijeenkomst tot voorzitter geko zen de heer P. Cuppen, tot secretaris de heer H. Bik, Witte Singel 92. tel. 22602, terwijl de penningsmeester, de heer F. Landsbergen, werd herkozen. Besloten werd gezamenlijk deel te ne men aan de door Katholiek Thuis front ten bate van „Onze jongens overzee" uitgeschreven bridge-drive, terwijl plannen werden besproken tot het houden van een invitatie-drive, tevens vastenavond-drive, op Woens dag 16 Febr. a.s., waartoe alle brid gers zullen worden uitgenodigd. Na dat de voorzitter de competitie-leider, de heer v. Noort, de dank van de le den had overgebracht voor de kun dige leiding, werd overgegaan tot de paren-competitie. De uits'ag hiervan was: Team v. Silt wint van team Ammerlaan met 64-31; team Bik wint van team Lands bergen met 79-56; team Cuppen wint van team Smit met 55-39.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2