Ste CöidóeSoti/fca/nt Nederlands voorstel aan de Veiligheidsraad Concurrerende conferenties te Lake Success en New Delhi Nederland verdedigd in Hogerhuis Min Drees uit Batavia vertrokken Spaak steunt Nederland De conferentie van New Delhi geopend Nanking legt er het bijltje bij neer Vredesonderhandelingen gevraagd Grenscorrecties stuiten op verzet DONDERDAG 20 JANUARI 1949 40ste JAARGANG No. 11597 Directenr: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" MINISTER DREES OVER BEREIKTE RESULTATEN Bur. Papengracht 32. Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., 11.40 p. mnd., 14.15 p kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m m. Telefoontjes i 1.50 KJAAR verluidt zou de Nederlandse delegatie bij de Veiligheidsraad een vertrouwelijk voorstel hebben laten circuleren, inhoudende de basis, waarop Nederland het optreden van de Veiligheidsraad inzake Indonesië zou aanvaarden. Dit Nederlandse voorstel zou overeenkomen met het ge wijzigde Amerikaanse voorstel, dat vanmiddag bij de Raadszitting zal worden ingediend. Republikeinen mogen naar Lake Success Gisteren is te Batavia op de vraag, wat het standpunt van de Nederland se autoriteiten zou zijn, indien voor aanstaande republikeinen de wens te kennen zouden geven om naar Lake Success of New Delhi te reizen, ge antwoord: „voor reizen naar het bui tenland zuilen van Nederlandse zijde aan republikeinen geen hinderpalen in de weg worden gelegd". Voorts is medegedeeld, dat Halta en andere vooraanstaande re publikeinen op Banka thans op dit eiland volledige bewegingsvrijheid genieten. rfun accommodatie is be hoorlijk geworden en de wacht voor hun verblijf opgeheven. De bewegingsvrijheid van de re publikeinse leiders in het algemeen, zo is van gezaghebbende zijde ver klaard, zal automatisch belangrijk toenemen wanneer de besprekingen met do Commissie uit de Bijeen komst Federaal Overleg een aanvang nemen. Wellicht zullen deze bespre kingen worden gehouden, op een paats op Java. DE CONFERENTIE VAN NEW DELHI. De afgevaardigden van negentien Zuid-Oost-Aziatische landen bespra ken gisteren op de vooravond van de conferentie te New Delhi, een memorandum van de regering der republiek Indonesië. In dit memo randum verzoekt de republiek de Zuid-Oost Aziatische staten een re solutie aan de Veiligheidsraad te richten waarin gevraagd v^ordt: a. vestiging van een Indonesiche inte rim-regering tegen 1 Maart 1949; b. uitschrijven van algemene verkiezin gen voor een constituerende vergade ring tegen 1 Juni 1949; c. volledige overdracht van souvereiniteit en te rugtrekken der Nederlandse troepen uit Indonesië tegen 1 September 1949. Gezamenlijk overleg van raadsleden 1"\E Statenkieskring Leiden heeft *^een goed initiatief genomen. Gisteravond waren door het be stuur van deze Kring uitgenodigd de katholieke raadsleden uit de tot de Kring behorende gemeenten. De opkomst was niet groot, maar de bijeenkomst mag. toch geslaagd ge noemd worden. Geslaagd, omdat door de gevoerde discussie is aangetoond, dat derge lijke bijeenkomsten inderdaad nut tig zijn, om zoals de heer S. Men ken, wethouders te Leiden, het in zijn inleiding zeide gezamenlijk over leg te plegen inzake vraagstukken van gemeentepoliitek en om een zui ver beeld te vormen van wat de taak is van een katholiek raadslid als zo danig. Bij de discusie kwamen onderwer pen ter sprake als scholenbouw, sub sidiëring van jeugdorganisaties, be voegdheid van de gemeenteraad in zake volkshuisvesting, ambachtson- derwijs en land- en tuinbouwscho len, enz. Het bestuur overweegt, om op een volgende vergadering een concreet onderwerp in discussie te brengen, dat actueel is en waarvan ook ge constateerd moet worden, dat het volgen van eenzelfde politiek, voor al in gemeenten, liggend in een zelfde streek, gewenst is zoals b.v. de vraag: hoe kan en moet de open bare onzedelijkheid worden bestre den? Een goed ding is, naar onze me ning, dat er niet is opgericht een nieuwe vereniging voor raadsleden der K.V.P. in de Statenkieskring Leiden, maar dat het bestuur van deze kieskring, welks voorzitter is de heer P. Oosterveer uit Lisse, de or ganisatie en leiding dezer bijeenkom sten in handen houdt. Het streven van deze tijd moet er op gericht zijn, om het aantal organisaties liever in te krimpen, waar mogelijk, dan uit te breiden, tenzij de urgentie daartoe dringt. En van zulk een urgentie is in dit geval geen sprake. Met dit enkel woord hebben wij publiciteit willen geven, niet aan de oprichting van een nieuwe vereni ging, maar aan een nieuw initiatief van een bestaande organisatie een initiatief, dat wij toejuichen. Dr. Sumitrc, de woordvoerder der republikeinen, heeft meegedeeld, dat in het memorandum ook een be roep wordt gedaan op de „buursta ten" om de republiek rechtstreekse materiële steun te verlenen in de vorm van geld, textiel, medicijnen en andere artikelen, die nodig zijn om de republikeinse regering in staat te stellen, op iedr gebied normaal te werken. Op de vraag, of de materiële hulp ook wapens en munitie inhield, antwoordde Sumitro, dat de repu bliek „het aan de conferetie overlaat om hierover te beslissen". De republiek, aldus Sumitro, zal de conferentie van New Delhi ver zoeken, in haar resolutie een aanbe veling aan de Veiligheidsraad op te nemen, inhoudende, dat, indien de Nederlanders voortgaan in strijd met de Veiligheidsraad te handelen, de Raad zich moet beroepen op de arti kelen van hpt Handvest, welke be trekking hebLen op het verbreken van diplomat'eke betrekkingen en het opleggen van sancties. „Indien de Veiligheidsraad in gebreke zou blijvn een eind te maken aan de Nederland se agressie, behoren de Aziatische landen zelf de artikelen van het Handvest toe te passen; zij moeten di rect de republikeinse regering de jure erkennen" Voorts wordt in het memorandum voorgesteld, dat alle aan de conferentie deelnemende lan den de faciliteiten aan Nederlandse vliegtuigen en schepen zullen opschor ten. DE VELIGHEIDSRAAD KAN HET NIET EENS WORDEN. Woensdagnamiddag hadden de on derhandelingen betreffende de Indo nesische kwestie in de Veiligheids raad nog steeds niet tot een oplossing geleid. Er kon inderdaad nog geen bevredigende schikking worden ge troffen omtrent de terugtrekking van de Nederlandse troepen, die als een der nete'igste kwesties kan worden beschouwd. In kringen van de Brit se afvaardiging verklaarde men, dat de besprekingen onder de afvaardi gingen in verband met het gemeen schappelijk ontwerp van resolutie van de Verenigde Staten, Cuba, Noorwe gen en China Donderdagavond zou den worden voortgezet. NEDERLANDSE ACTIE IN INDONESIë FUNDAMENTEEL JUIST In het Britse Hogerhuis is giste ren gedebatteerd over de buiten landse politiek. Men besprak o.a. Indonesië. Lord Swinton (conservatief), een vroegere minister van luchtvaart, zei over de Indonesische kwestie, dat „NedeNand daar dezefde verant woordelijkheid had als de Britse re gering op Malakka". Hij prees het Nederlandse koloniale bestuur van vóór de oorlog en zei, dat Nederland zich bereid heeft getoond met de In donesiërs samen te werken en dat de Nederlanders volgens hun zeggen een gezaghebbende regering hebben gevormd. Het was zeer twijfelachtig, of sommige van de onderhande'aars de wil hadden tot een overeenkomst te komen. „Men moet niet vergeten, dat sommige van deze mensen ac tieve collaborateurs met de Japan ners zijn geweest en dat tot het einde toe blevèn". „Na 18 maanden van teleurstelling besloot de Nederlandse regering te handelen zoals wij op Markka de den om de orde te herstellen. In het licht van de gebeurtenissen, die aan de Nederlandse actie vooraf gingen, is het stellig verkeerd om van agres sie te spreken." Lord Henderson, onderstaatsse cretaris van buitenlandse zaken, die namens de regering sprak, zei dat de Britse regering veel had gedaan om beide partijen in het Indonesisch ge schil tot geduld en gematigdheid te manen. De regering betreurde ten zeerste, dat de Neder1 andse regering het noodzakelijk had geoordeeld op nieuw haar toevlucht tot geweld te nemen en kon slechts van mening zijn, dat, ondanks vorige mislukkin gen, de mogelijkheden om via onder handeling door bemiddeling van de Commissie van Goede Diensten tot een regeling te komen, niet waren uitgeput. „Op het ogenblik is de toestand in Indonesië, die ontstaan is door de Ne der1 andse actie, nog verward en wij moeten voor een juist oordeel het rapport van de waarnemers der V.N. afwachten." Alvorens een interim-regering kon worden gevormd moesten de republi keinse leiders hun volledige bewe gingsvrijheid terug krijgen. Lord Milverton, een vroegere on- derstatssecretaris bij de regering van de Unie van Malakka, noemde de Ne derlandse actie fundamenteel juist „Een standpunt dat wordt gedeeld door e1ke competente Britse criti cus". Hij begreep de critiek van de Britse regering niet. WAT MINDER BUITENLANDSE BELANGSTELLING GEWENST De Nederlandse minister-president dr. W. Drees, is heden per vliegtuig uit Batavia naar Nederland ver trokken. Bij zijn vertrek zeide hij te menen, dat zijn bezoek de vorming van een Indonesische federale rege ring had bespoedigd. Hij wilde gsen commentaar geven op de heden in New Delhi beginnende conferentie van de Aziatische landen over de Indonesische kwestie. In een van te voren op schrift gestelde verklaring, welke aan de journalisten op het vliegveld werd uitgereikt, zeide dr. Drees: „De besprekingen (tussen de Nederlandse federalisten en de re publikeinen) zouden vruchtbaarder zijn wanneer de internationale be langstelling in dit probleem wat zou afnemen". Over de bespreking met Sjahrir zeide dr. Drees, dat daarin van weers zijden duidelijk de wil is gebleken om alsnog te trachten een resultaat te bereiken, dat samenwerking tus sen alle Indonesiërs en tussen de Indonesiërs en de Nederlanders mo gelijk zal maken. Gaarne zou ik ook met Moh. Hatta hebben gesproken, zeide dr. Drees, doch dat is voor het ogenblik op bezwaren gestuit. Resumerend meen ik te mogen zeggen, dat er een aantal stappen vooruit zijn gedaan, bestaande aller eerst uit positieve toezeggingen met t betrekking tot de instelling der in terim-regering, het houden van ver kiezingen en het tijdstip van de vorming der V- S. I., daarnaast het leggen van contacten en het schep pen van een sfeer, die tot nieuw overleg in bovenstaande zin tussen allen, die hierbij betrokken zijn, zul len kunnen leiden". De heren Drees, Michiels van Ver- duynen en hun adviseurs vertrok ken met de Constellation „Tilburg". De Constellation „Franeker" is he denochtend eveneens naar Neder land vertrokken. Dr. Drees zeide nog, „redelijk te vreden" te zijn ten aanzien van de huidige stand van zaken, die hij ech ter nog „kritiek" noemde. Hij ver wacht, Zaterdag in Nederland te zullen aankomen. Op de vraag of er omstandigheden denkbaar zijn, waaronder Nederland zijn verantwoordelijkheid voor In donesië geheel of ten dele zou af staan aan de Verenigde Naties, ant woordde minister Drees ontkennend. DE BERLIJNSE ZOO VERAN DERT VAN VOORKOMEN In de nabijheid van de Overwinningszuil in Berlijn zijn de arbeiders van de Dierentuin bezig met het omspitten van de grasvelden. Men is van plan hier uitgebreide boomaanplantingen te verrichten. De heer Spaak heeft gisteren in de Belgische Kamer een korte beschou wing aan het Indonessiche probleem gewijd. De alles dominerende factor is volgens hem nog, dat Nederland altijde de competentie van de Vei ligheidsraad op juridische gronden heeft betwist. En België onder schrijft deze opvatting geheel. Ook België is van oordeel, dat inmen ging in dit conflict een ernstig pre cedent schept. België heeft wijs gehandeld, zo zeide de heer Spaak, door het Ne derlandse voorstel, om de kwestie van de competentie aan het Interna tionale Hof voor te leggen, te steu nen. De socialisten en communisten, die critiek* op de Belgische politiek in deze kwestie hadden geoefend, kregen te horen, dat Koningin Wil- nelmina al in 1942 heeft verklaard, dat Indonesië een nieuw statuut zal krijgen. Na de bevrijding heeft Nederland onverpoosd getracht die belofte uit te voeren. Maar altijd weer stuitte het daarbij op het verzet van de Repu blikeinen. En toch vertegenwoordi gen die slechts een klein deel van de Indonesische volkerengemeen schap. Ministfr Spaak herinnerde ook nog aan ue rede van Koningin Juliana en minister-president Drees. Beiden hebben zij met de grootste nadruk verzekerd, dat ondanks de politione le actie niets is veranderd in het Ne derlandse voornemen om de Ver enigde Staten van Indonesië te vor men. De heer Spaak sprak de ver wachting uit, dat de besprekingen, welxe nu te Batavia tussen de Ne derlanders en Indonesiërs worden gevoerd, spoedigtot een accoord zul len leiden. BESTRIJDING COMMUNISME IN VERRE OOSTEN. Te Washington wordt uit gezag hebbende bron vernomen, dat het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken met Engelse functio narissen besprekingen voert over bestrijding van het communisme in het Verre Oosten. De besprekingen, die enige weken geleden begonnen zijn, omvatten het gehele vraagstuk van het Verre Oosten met de jongste grote suc cessen der Chinese communisten als voornaamste achtergrond, en zijn er op gericht, een gezamenlijke ac tie te ondernemen tegen de groei van het communisme in het Verre Oosten, aldus Reuter. Deelnemende landen zouden zijn: het Britse Ge menebest, de V.S., Frankrijk en Nederland. Daar van de militaire en econo mische hulpmiddelen der V.S. reeds het uiterste gevergd is en deze niet in staat zijn bijvoorbeeld de ver sterkingen te verschaffen, die ge neraal Mac Arthur nodig acht om een tegenwicht te kunnen vormen tegen de strategische achteruitzet ting, die de communistische over winningen in China in het Verre Oosten hebben veroorzaakt, is men in de kringen, waar de besprekin gen worden gevoerd, tot de alge mene overtuiging gekomen, dat ac tie. gebaseerd op de politieke een heid der Westelijke geallieerden, het enige middel is. waardoor het communisme in Azië op het ogen blik kan worden tegengegaan, aldus Reuter. TANKER RAMT EEN IJSBREKER. Gisteren is de tanker Gulf Stream, die van Port Arthur in Mexico op weg was naar Staten Island voor de kust van New Yersey op de ijsbre- ker East Wind gelopen. Na, de bot sing brak er op beide schepen brand uit. Op de East Wind kon men het vuur niet meester worden en de hon derd leden van de bemanning kre gen opdracht om het schip te verla ten. De tanker Suzanne heeft zeven tien gewonden van de East Wind aan boord genomen. De Junior heeft 47 gewonden opgenomen; een van de mannen heeft zeer ernstige brand wonden. MARSHALL-LANDEN BREKEN MET WERELDVAKVERBOND Op het Congres van het Wereldvak- verbond, dat te Parijs wordt gehou den, hebben de Amerikaanse, Britse en Nederlandse vakbewegingen, de C.I.O., de T.U.C. en het N.V.V. be sloten uit het W.V.V. te treden. V.l.n.r. de heren James Carey (C.I.O.), Arthur Deakin (T.U.C.) en E. Kupers (N.V.V. president van het congres). VERKLARINGEN VAN PANDIT NEHROE De minister-president van India, Pandit Nehroe, heeft bij de opening van de conferentie over de Indone sische kwestie te New Delhi ver klaard, dat de te voeren besprekin gen bedoeld zijn om aan de Veilig heidsraad voorstellen aan te bieden, welke terstond de vrede in Indone sië zullen herstellen en de volkeren van Indonesië de gelegenheid zullen bieden spoedig hun vrijheid werke lijkheid te zien worden. De conferentie zal, aldus Pandit Nehroe, ook aan de Veiligheidsraad voorstellen moeten doen over het geen gedaan moet worden wanneer een der partijen in kwestie in gebre ke blijft overeenkomstig de aanbe velingen van de Veiligheidsraad te handelen. Ook zal gesproken worden over de manier, waarop de negentien be trokken regeringen met elkander ten aanzien van de Indonesische kwestie in contact moeten blijven. Nehroe verklaarde, dat de negen tien landen bijeen kwamen in he kader van de bedoelingen der V. N. en niet in een geest van vijandelijk heid ten opzichte van enig land of enige groep van landen. J^E CHINESE REGERING heeft gisteren verzocht om aan beide zijden de wapens neer te leggen en on midde'lijike vredesonderhandelingen te beginnen. De verklaring van de uitvoerende Raad luidde als volgt „De regering maakt, met het oog op de algemene wens van het volk voor een spoedige vrede bekend, dat zij het verlangen koestert naar een onvoor waardelijk en onmiddellijk einde der vijandelijkheden aan beide zij den en het aanwijzen van gede^geerden om vredesonderhandelingen te beginnen." Om dit verzoek tot een bevel te verheffen is nog slechts de bevesti ging van Generaal Tsjang Kai-Sjek nodig. Vandaag heeft de Chinese regering de Amerikaanse regering er van in kennis gtsteld, dat zij haar zetel van Nanking naar Kanton overbrengt. De Amerikaanse ambassade te Nanking is uitgenodigd, de regering te volgen. Slechts enkele Chinese bestuurs diensten zul1 en in Nanking blijven. Honderd transportvliegtuigen zul len de evacuatie van het kabinet en de regeringsdepartementen verzor gen, terwijl op het ogenblik reeds twaalf treinen per dag 20.000 men sen van Nanking naar Shanghai ver voeren. De regeringsarchieven wor den dagelijks met speciale goederen wagons de stad uit gebracht. DE BESPREKINGEN OP RHODES Op de conferentie tussen Israëli sche en Egyptische afgevaardigden op Rhodes zou een „uitgangsbasis van overeenkomst" bereikt zijn. Bei de partijen zouden toegestemd heb ben in zo recht en zo kort moge1 ijke bestandslijnen. Dit werd aldus ge- interpret >erd, dac de bestandslijn in het Zuiden waarschijnlijk zal samen vallen met de Palestijns-Egyptische grens. LIEVER MACHINES LEVEREN. In West-Duitsland staat men over het algemeen zeer afwijzend tegen over de door Nederland, België en Luxemburg gestelde eisen tot cor rectie van de Westelijke Duitse grens. Vooral nu er is gezegd, dat er spoe dig een beslissing zal worden geno men, is het vraagstuk weer op de voorgrond gekomen. Het economi sche weekblad Industrie Koerier te Dusseldorf, schrijft dat Nederland geneigd zou zijn, zijn eisen tot een aantal kleine correcties te beperken, mits Duitsland wat betreft het op geven van de eisen inzake de Noor» delijke gebieden, bereid zou zijn de herstelplicht te voldoen door aan zienlijke leveringen vai) industriële uitrusting. Nederland zou dan door deze leveringen in staat zijn een eigen zware industrie op te bouwen. Er zouden al geheime besorekingen tussen Nederlandse en Duitse rege ringsvertegenwoordigers zijn gehou den. Een woordvoerder van de re gering van Nord-Rhein-Westfalen heeft gezegd, dat zijn regering wel willend staat tegenover de gedachte om de gebiedsafstand te vervangen door de levering van industriële uit rusting. Mijn regering blijft op het standpunt staan, dat grenscorrecties geen oplossing van het vraagstuk over de herstelplicht kunnen bren gen. MCNEIL OVER KARDINAAL MINDSZENTY De Britse minister van staat Hec tor McNeil heeft in antwoord op in het Lagerhuis gestelde vragen giste ren verklaard, dat de Britse rege ring het Hongaarse optreden terzake het arresteren van kardinaal Minds- zenty op beschuldiging van spion- nage ten zeerste afkeurde. De Britse regering, aldus zeide hij, had niet officieel bij de Hongaarse regering geprotesteerd en overwoog ook geen dergelijke actie door middel van de V. N., omdat zij geen reden had om aan te nemen, dat dit tot vrijlating van de kardinaal zou lei den. Toen er door verscheidene leden van het Huis op aangedrongen werd dat hij een officieel protest zou uit brengen, zeide McNeil, dat hij de inzichten van het Lagerhuis ter ken nis zou brengen van Ernest Bevin. SECRETARIS VAN KARDINAAL MINDSZENTY TOT WAANZIN GEDREVEN De „Volksbode" van Innsbrück weet aldus het K.N.P. het vol gende te berichten over het lot van c'e secretaris van Kardinaal Minds- zenty, Mgr. Andrea Zakar, die enige weken vóór de kardinaal werd ge arresteerd. Vier weken lang heeft de geheime politie van Hongarije geprobeerd om een verklaring aan hem te ont wringen. Vier weken lang is Mgr. Zakar in de politiegevangenis van Boedapest, Andrassystr. 60, gefol terd, vier weken lang zweeg hij. Na deze vier weken zeide de chef van de geheime politie, Gabriël Pé ter: „Wanneer Zakar binnen vier da gen niet- bekent, dan moet er een wonder gebeuren....". Daarop werd een der ergste middelen op hem toe gepast en dit werkte. Toen Mgr. Zakar onder begeleiding van de ge heime politie in het aartsbisschoppe lijk paleis werd gebracht, was hij totaal waanzinnig, liep met danspas sen door de kamers en liet lachend alles zien, waar de politie nieuws gierig naar was. De geheime politie had Mgr. Zakar waanzinnig ge maakt! Zij lieten hem fotograferen en pu bliceerden een foto, waarop Mgr. Zakar is te zien met het z.g. „gehei me archief" van de Kardinaal. Zijn ogen zien droevig waanzinnig in het niets. Het Hongaarse volk buigt ontroerd het hoofd voor deze martelaar, wiens trouw aan de Kardinaal zulk een tragisch einde heeft gevonden. Internationale Bidweek INTENTIE VOOR 21 JANUARI: Mogen de Luteranen en andere Protestanten van Europa zich wen den tot de ééne, Katholieke Kerk.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1