n Gemeenteraad van Ter Aar NIEUWS UIT DE OMGEVING le>cjaa>ct IN INDIE De duizend overschreden Smokkelcomplot ontdekt LAATSTE BERICHTEN WOENSDAG 19 JANUARI 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 De Raad der gemeente kwam gis teren in voltallige zitting bijeen. De voorz. sprak een korte Nieuwjaars wens uit. Van de gem. ^Iphen a. d. Rijn is een schrijven ontvangen be helzende verlaging van sommige vleeskeuringsrechten. Runderen zijn hierbij niet Getrokken. De heren Hoogervorst en Uyttewaal zouden graag willen bevorderen, dat ook runderen in deze verlaging worden betrokken. Hiertoe zal een schrijven gericht worden aan de gem. Alphen a. d. Rijn. Een verzoekschrift is ingekomen van het bestuur der school voor Chr. Nat. Onderwijs om overeenkomstig art. 72 der L.O.-wet 1920 medewer king te verlenen voor de aanleg van een nieuwe waterleiding. B. en W. adviseren de Raad op dit verzoek af wijzend te beschikken, omdat op art. 72 geen gelden hiervoor kunnen worden toegewezen. De heer Heijns zou gaarne zien, dat hier op de een of andere manier een mouw aange past kon worden. B. en W. hebben de zaak echter bekeken met de be doeling art. 72 te kunnen toepassen maar het is niet mogelijk. Afwijzend beschikt. Het subsidie voor kleuter onderwijs. Het voorbereidend lager onderwijs kan, naar uit een nauwkeurig on derzoek. is gebleken, niet renderen Subsidie is in deze gemeente aan dit onderwijs ïetds langer gegeven; desondanks kunnen de kleuterscho len maar moeilijk bestaan. B. en W. stellen nu een verordening voor waarin de subsidie van 4 op 3 per leerling is vastgesteld. De subsidie zal gelden voor die scholen, die aan het begin van het kalenderjaar minstens 20 leerlingen hebben en de leerlin gen zullen op de bepaalde teldata van ieder kwartaal de leeftijd van 4 jaar bereikt moeten hebben. I'e heer Uyttewaal zegt, dat de ouders der leerlingen reeds veel moeten bijdragen en vindt 8 gulden per leerling aan de lage kant. Ook de heer Heijns is dankbaar voor dit voorstel van B. en W. maar ook hij acht het bedrag te laag. De voorzitter zegt, ^dat dit subsi die slechts een tegemoetkoming is. Uit eigen initiatief zullen deze scho len moeten zorgen voor de verdere benodigde gelden. De verordening wordt z.h.st. aangenomen. Het alphabet verdwijnt. Het volgende punt, de tenaamstel ling van wegen zal in deze gemeen te een verandering teweegbrengen. De wijkletters A, B, C en D gaan ver dwijnen, en de verschillende wegen en dijken en straten werden deze middag door de vroede vaderen over- gedoopt. Met ingang van 1 April 1949 zul len de volgende namen hun intrede doen. 1. Aardamsweg. Vanaf de Lan- Zevenhovonseweg (driesprong in bachtspolder) tot West-Kanaalweg. 2. Achttienkavelsweg. Vanaf de Zevenhovenseweg (driesurong in Nieuwk. polder) tot de grens v. d. gemeente Nieuwkoop en Alphen a. d. Rijn. 3. Geerweg. Vanaf Langeraarse v/eg (driesprong Pulmot) tot West kanaal weg (Kattenbrug). 4. Hoekse Aarkade. Vanaf Oost- kanaalweg (Papeveer) tot aan de Korteraarse weg. 5. Hogedijk. Vanaf de grens van de gemeente Nieuwveen tot aan de grens van de gemeente Alphen a. d. Rijn (Ringdijk van de Polder Nieuw koop) 6. Kerkpad. Vanaf de Langeaarse weg tot de West-Kanaalweg (Papen veer). 7. Kerkweg. Vanaf Aar kanaal fAardammerbrug) tot de Korteraar se weg. (Viersprong Koteraar). 8. Korteaarseweg. Vanaf de Hoek se Aarkade tot de grens van de ge meente Alphen a. d. Rijn. 9. Langeraarseweg. Vanaf de Geerweg (Pulmot) tot de grens der gemeente Woubrugge. (Witte Brug). 10. Nieuwveenseweg. Vanaf de Zevenhovenseweg (Viersprong in de polder Nieuwkoop) tot de grens der gemeente Nieuwkoop (Schouten vaart). 11. Oostkanaalweg. Vanaf de grens der gemeente Nieuwveen langs het Aarkanaal tot de grens der ge meente Alphen a. d. Rijn (Galgma chine). 12. Oude Kerkpad. Vanaf de Oostkanaalweg tot de Korteraarse- weg. 13. Prinses Beatrixstraat. Vanaf de Prinses Beatrixstraat tot het ein de van de nieuwbouw. 16. Ringdijk. Vanaf de Leidse Vaart tot de grens der gemeente Al phen a. d. Rijn (Ringdijk polder Vier Ambacht). 17. Schiltkade. Vanaf de Oostka naalweg in Zuid-Oostelijke richting tot de N.W.-grens van het kadastra le perceel sectie B No. 99. 18. Smitskade. Vanaf de Lange raarseweg langs de Leidse Vaart tot de Westkanaalweg. 19. Westkanaalweg. Vanaf de Geerweg (Kattenbrug) langs het Aarkanaal tot de grens Alphen a. d. Rijn. 20. Woudsedijk. Vanaf de Lange raarseweg tot de grens der gemeente Rijnsaterwoude en Woubrugge. 21. Zevenhovense weg. Vanaf de Korteraarseweg (viersprong Korte- raar) tot de Nieuwveense weg (Vier sprong Nieuwkoopse polder). Verscnillende leden hadden gaarne andere benamingen gezien en wat andere indeling, doch zonder stem ming werden de nieuwe namen aan vaard. Het Wit-Gele Kruis. Van het bestuur van het Wit-Gele Kruis was een subsiedie 1 aanvraag ingekomen, groot 500. Uit een on derzoek naar de financiële toestand der vereniging was gebleken, dat het salaris' van de zuster sluitstuk der be groting was. Het doel der vereniging bevordering van de volksgezond heid is zeer belangrijk. B. en W. stel len voor 400 te verlenen voor de TBC-bestrijding. De heer Uyttewaal vraagt, of dit een jaarlijkse subsidie zal worden. B. en W. zien dit als een permanente post. De heer Uyttewaal had gaarne de 500 gehandhaafd gezien. De heer Heijns wilde liever een 'bedrag per lid toegewezen gezien. Weth. Volgering ontraadt dit om dat bij een eventuele economische terugslag leden zouden kunnen be danken en dan zou de W.-G. Kruis vereniging daarbij dubbele schade belopen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten 400. subsidie te verlenen. Aangeboden worden de gemeente rekening en rekening Grondbedrij. 1947. De gewone dienst sluit met 'n bedrag aan inkomsten 236.470.85, uitgaven ƒ211.800.09, batig slot ƒ24.670.74. De kapitaaldienst: ink. 222.759.87, uitgaven 216.170.39, ba tig slot 6589.48. ZOETERWOUDE A. J. VAN BENNEKOM t In de hoge ouderdom van 83 jaar is alhier overleden de heer A. J. van Bennekom. Zijn leven was in zijn gezin, in het zakenleven en in het openbare leven open voorbeeld van deugd en plichtsbetrachting. Deze men heeft geleefd in een tijdperk van grote evoluties en wel zelden zal een leek de roepstem van zijn tijd zo goed verstaan en gevolgd hebben. Hij was boven alles eenvoudig en maar weinigen zullen het weten, dat hij. als alleenstaande jonge handwerkman, naar Den Bosch ging om in de kathedraal dr. Schaepman te horen spreken over de politieke strijd, die de katholieken te strijden hadden. Als we de begrippen van vijftig jaar geleden in acht nemen, is het wel tekenend, dat deze jonge metselaarsknecht in de Kath. Kies vereniging de secretaris was. Op gevorderde leeftijd werd van Bennekom bouwpatroon en het is ook weer typerend dat hij reeds vijf jaar patroon zijnde oprich ter en eerste voorzitter was van de Kath. Volksbond. Later was hij be stuurslid en voorzitter van de R.K. Middenstandsvereniging en voorzit ter van de plaatselijke Patroons- vereniging. Zeer grote verdienste had de overledene in het werk voor de jeugd, als lid van de Patronaats commissie en president van de Raad van Bestuur van de St. Joseph Ge- zellenvereniging. Vele periodes was de heer van Bennekom lid van de gemeenteraad en als bewijs van zijn algemene achting in alle standen zien wij de naam van Bennekorrf meerdere ma len als lijsttrekker van de Kath. Staatspartij. Bij al deze belangrijke functies bleef de overledene zich steeds ken merken door een zuiver oordeel en grote eenvoud; het kleinste eenvou digste werk zowel als belangrijke opdrachten vervulde hij met ernst en plichtsbesef. Als voorzitter van De Hanze b.v heeft hij jarenlang geheel alleen het Santos-werk be stuurd en ook uitgevoerd. Zijn persoonlijk leven was zeer hoogstaand en nimmer was zijn woord grievend of ten nadele van zijn evenmens, waardoor ook nie mand de persoon van Bennekom dorst raken. Hij bezat een waardig heid als maar zelden in de eenvou dige mens gezien en zonder over drijving kunnen wij zeggen: de meest algemeen geachte man van Zoeterwoude is heengegaan. Kath. Thuisfront. Op Maandag 24 Januari a.s. en de drie daarop volgende Maandagen zullen weer biljartwedstrijden worden gehouden ten bate van Katholiek Thuisfront. Tevens zal er gelegenheid bestaan tot prijs jassen. Komt allen naar café De Vriendschap aan de Miening en U hebt een gezellige avond, terwijl U bovéndien meehelpt de jongens in Indonesië een verrassing te be zorgen. ZOETERWOUDE— LEIDERDORP IJsclub. De voorz., de heer C. de Graaf, wees er op, dat deze vergade ring een bijzonder karakter kreeg, daar juist deze dag te Utrecht was begraven de heer Viervant Tukker die meer dan 30 jaar bestuurslid der vereniging was geweest. Hij wees op de bijzondere verdienste van de over ledene. Medegedeeld werd, dat het saldo der vereniging bedraagt f 286,28 Het bestuurslid Th. Verkley werd met alg. st. herkozen, evenals de baan commissaris W. Tijssen.' Over de aan schaffing van een sneeuwploeg, kos tende f 245, werd nog geen besluit ge nomen. KATWIJK Geboren: Maria Hendrike, d. van G. Freke en G. de Ruyter; Cornelia A. M., d. van H. T. Looyensteijn en P. C. Verhaar; Leuntje d. van W. van der Plas en W. van der Bent; Her man J. C. z. N. v. d. Bent en C. Was senaar; Antje d. van J. Hasenoot en J. Imthorn; Johan Krijn, z. van KI. Dubbeldam en D. Barnhoorn; Catha- rina Cornelia d. van V. v. d. Voort en C. van Beelen; Arie z. van J. Jonker en J. Remmelzwaal; Jacoba d. van H. van Duyn en G. Barnhoorn. Ondertrouwd. M. Ros en M. v. d. Bent. C. ter Meer en A. Weening; H. Hoek en B. K. van Duyn. Overleden: E. Cafe 83 j. wed. van F. Muller; A. Zwanenburg 64 j.; A. v. d. Noordt 1 jaar. LEIDSCHENDAM Supportersver. Quo Vadis De supportersclub Quo Vadis kwam gis teravond in jaarvrgadering bijeen. Voorz. P. Nap hield een interessante beschouwing over het tweede vereni- gingsjaar. Door de steun van kape laan A. v. d. Voort zajn vele moei lijkheden, door „roddelen ontstaan, tot tevredenheid opgelost. Hierdoor is het 1 eden tal weer toegenomen en bedraagt thans 175. Secr. Berk bracht Ihet jaarverslag uit, wat hem zeer goed was toevertrouwd. Ook de penn. de heer Strampraad (die heer Ooster- veer was verhinderd) speelde open kaart. Hieruit stippen wij aan, dat de ontvangsten bedroegen f 3.228,10, de uitgaven f 3.113,60, zodat aan saldo f 154.20 was overgehouden. Voor autobusvervoer bij uitwedstrij den was f 1.854,10 uitgegeven. De begroting voor 1949 werd vastgesteld op f 1292 aan inkomsten en. f 1137,80 aan uitgaven. De resterende f 154.20 werd gereserveerd voor geheel on voorziene omstandigheden. In de nieuwe kascommissie werd gekozen de heer Akerboom. Aan mevr v. d. Zalm die zich bijzonder verdienste lijk heeft gemaakt bij het aanwerven van nieuwe leden werd uit erkente lijkheid een cadeautje aangeboden. Gymnastiek Gezien het feit dat voor de beoefening van gymnastiek veel animo bestaat hebben enige sportvrienden besloten tot het op richten van een katholieke gym nastiekclub. Het ligt in de bedoeling te beginnen met een afdeling voor heren. De oefenavond is voorlopig vasgesteld op Dinsdagavond. Bij vol doende deelname zal een afzonder lijke juniorenafdeling gevormd wor den. De 1 essen worden gegeven door een bevoegd leraar M.O. gymnastiek. Gegadigden kunnen zich aanmelden bij de heren J. Blonk Sluisplein 14, C. v. d. Ham Veurse Achterweg 6 en bij A. Weerdenburg, Veurse straatweg 36. LISSE Alarminstallatie brandweer. B. en W. stellen de Raad voor tot het aanbrengen van een alarminstallatie voor de brandweer te besluiten en de benodigde gelden hiervoor te vote ren. Schoolmeubelen. B. en W. stel len de Raad voor aan het R.K. schoolbestuur par. St. Agatha gelden beschikbaar te stellen voor de aan schaffing van een tweetal schrijfma chines ten behoeve van het ULO-on derwijs. Voorts stellen zij aan het Geref. Schoolbestuur ee idrag van rond 2500 beschikbaar te stel len voor het aanschaffen van 28 twee-persoonsbanken, een lessenaar en bijbehorende stoel. Subsidie K.A.J. Door het be stuur van de Kath. Arbeiders Jeugd in de parochie van St. Agatha is ge vraagd om aan de K.AJ. over 1948 alsnog een subsidie te verlenen. Na ampel beraad zijn B. en W. tot de conclusie gekomen, dat aan de inwil liging van dit verzoek zeer grote be zwaren zijn verbonden. Reeds enkele malen is in de raadsvergadering be pleit om de subsidie-regeling t.b.v. jeugdbeweging uit te dijen en het college van B. en W. heeft zich zoals <bekend daartegen, met het oog op de consequenties, verzet. Het hoofdmotief, waarom B. en W. destijds een voorstel hebben ge daan om wel aan de verkenners-or ganisaties financiële steun te verle nen, v/as vooral hierin gelegen, dat het hier althanshoofdzakelijk jeug dige jongens en meisjes betreft, die nog niet verdienen, maar het gaat b.i. te ver, om ook jeugdverenigin gen, wier leden in staat zijn een zij het geringe,wekelijkse contri butie tot dekking van de onkosten te betalen, te gaan subsidiëren. Het lijkt B. en W. ook om paedagogische re denen onjuist om een ander stand punt in te nemn, terwijl bovendien het verzoek voor 1948 niet meer voor inwilliging vatbaar is. VOORHOUT Bevolking. De bevolking nam •toe met 59 personen, waarvan 52 m, en 7 vr. Geboren 118 (66 m. en 52 vr.), gevestigd 313. Overleden 26, vertrokken 346. Totale bevolking 4097. De Middenstand jubileert. De grote zaal van café Boerhaave was tot in alle hoeken gevuld, toen de waarnemend voorzitter, de heer J. Angevare, allen verwelkomde op de feestelijke bijeenkomst bij gelegen heid van het 30-jarig jubileum der R.K. middenstand. Op het podium prijkten twee prachtige bloemenman den, geschenken van K.A.B. en L.T. B. Onder de aanwezigen merkten wij op behalve de g. a., ook de pastoor, de burgemeester met echtgenote, de bestuursleden van de L.T.B. en K.A. B. met hun dames en namens het hoofdbestuur de heer F. de Hosson uit Leiden. Na het welkomstwoord van de wnd. voorzitter, gaf deze in zijn functie als secretaris, een op rijm gesteld overzicht over de jaren 19181948, hetwelk een spontaan ap plaus afdwong. De heer de Hosson complimenteer de ver. namens het H.B., en herdacht de pioniers, die het spit hadden afge beten. om, niettegenstaande critiek, te komen tot een zo bloeiende vereni ging. Als geschenk van het H.B. bood hij een fraaie fruitmand aan, bestemd voor de zieke voorzitter. Persoonlijk ging hij deze ten huize van de patiënt ter hand stellen. De g. a., de voorzitter van de K.A. B., de heer A. v. d. Lans en de heer C. Prins als voorzitter van de L.T.B. boden hierna hun gelukwensen aan. Na het officiële gedeelte, was het woord aan het gezelschap Fientje Meester-Pander uit Amsterdam met de accordeonist Francois. Met een zeer beschaafd en vlot repertoire wist dit gezelschap de aanwezigen bezig te houden. Nadat nog een dansje gemaakt werd, een verloting gehouden, en een offertje gebracht werd, gingen alle in de beste stemming huiswaarts. TH. B. HERRUER Sassenheim geboren 20 Januari 1927, viert zijn tweede Indische verjaardag te Sorong (Nieuw-Guinea ZOETERMEER De Friese Fakir voor Katholiek Thuisfront. Morgen is door de pl. afd. van Kath. Thuisfront een avond georganiseerd, waarbij zal optre den de Friese Fakir met telepatische experimenten. De opbrengst zal zijn ten bate van Kath. Thuisfront. De avond wordt gehouden in het R.K. parochiehuis en vangt aan om 8 uur. Fancy-fair. De fancy-fair ten ba te van de Kath. jeugd- en jongeren beweging is zeer goed verlopen. Het was een zeer gezellige en druk-be- zochte fancy-fair, waarbij de home trainer, het rad van avontuur, de tombola en de film wel de grootste attracties vormden. Vooral Zondag avond was het zeer druk, mede in verband met de trekking van de loterij en de finale van de home-trai ning. De uitslagen van de finales Zoe- termeerse home-lrainer luiden als volgt: Junioren (500 m.): 1. E. v. d. Kley 19 sec., J. C, Horsten 19,3 sec., 3. J. Kouwenhoven 19,4 sec., 4. F. Petersen 20 sec., 5. J. v. d. Kraan 20,1 sec., 6. N. Adegeest 20,3 sec. Dames (250 m.): 1. Rie Vollebregt 12 sec., 2. Grada v, Steijn 12,1 sec., 3. Corry Rademaker 12.3 sec., 4 Rika v. d. Stap 13 sec. Senioren: 1. L. Kouwenhoven 17.4 sec., 2. G. Kouwenhoven 18 sec., 3. W. Mooijman 18,1 sec., 4. B. Tilburg 18,2 sec., 5. J. v. Steenderen 18.2 sec. Winnaar van het erwtenraden werd B. Tilburg (10662), aantal erwten 10616. Griep. In verband met de in ons land heersende Italiaanse griep is het niet onaardig een vergelijking te tref fen met de in 1889 voorkomende Rus sische griep-periode en de periode van de z.g. Spaanse griep in 1918 voor zover het betreft het aantal sterfge vallen in deze gemeente. In 1889 bedroeg het zielenaantal van de gezamenlijke gemeenten Zoe- termeer en Zegwaart 2672 .Over het tijdvak 1 December 1889 tof 1 April 1890 bedroeg het aantal sterfgeval len 23. Het zielenaantal van Zoetermeer- Zegwaart in 1918 bedroeg 3929 en het aantal* sterfgevallen in het tijdvak 1 September 19181 Januari 1919: 31. Het gemiddelde sterftecijfer voor Zoetermeer-Zewaart bedraagt pl.m. 45 per jaar, aantal inw. 6296 Tot op heden zijn in deze gemeente nog geen griepgevallen gedurende de hui dige griepperiode met dodelijke af loop voorgekomen. LEIDEN MATER AMABILIS SCHOOL. Met vreugde is de Mater amabilis- school in Leiden begroet; en nu de middagcursus drie maanden loopt, kunnen wij zeggen, dat én docenten èn leerlingen nog altijd enthousiast zijn. Reeds spoedig na het begin van de middagcursus, werd ons gevraagd, wanneer de avondcursus begon. Wij kunnen nu mededelen, dat wij op 2 Februari a.s. hopen te beginnen. De lessen worden gegeven op twee avonden in de week van half acht tot half tien en wel waarschijnlijk op Maandag en Woensdag in het gebouw van de katholieke vakschool voor meisjes aan het Galgewater. U zult zich herinneren, dat les ge geven wordt in alle vakken, die de meisjes van 17 jaar en ouder klaar moeten maken voor haar taak in het gezin: koken, naaien, kinderverzor ging en opvoeding, Godsdienst, ge zondheidsleer enz. De kosten verbonden aan het vol gen van de lessen, zijn ƒ1.per week alles inbegrepen. Geeft u op, liefst schriftelijk, bij de directrice van de vakschool, mej. M. Schreurs, Galgewafer 1. Wilt u inlichtingen, dan kunt u de ze verkrijgen Maandag van 9 tot 12, van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur en Woensdag van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur, aan hetzelfde adres. Na 27 Januari zullen wij waar schijnlijk de inschrijving moeten slui ten; doet u het daarom spoedig. Hef Bestuur. Kofferdieven gepakt. In ver volg op ons bericht van gisteren, waarin wij melding maakten van de diefstal van twee koffers uit een in de Boerhaavelaan geparkeerd staan de bestelwagen, kunnen we thans mededelen, dat het de politie gelukt is de twee daders aan te houden. Het zijn de 17-jarige B. A. en de 16-jarige C. 1. F., beiden uit Leiden. Het record van de Bloedtransfusiedienst We hebben gisteren niets geschre ven over de Bloedplasma-actie van de Bloedtransfusiedienst, van het Ned. Rode Kruis. Met opzet niet. We waren kwaad, kwaad op de Leide- naren, die niet gezorgdr hadden, dat we gisteren konden oerichten, dat het aantal van duizend vrijwilligers van het bloed was bereikt. Maar vandaag is het zover: de dui zend is bereikt en overschreden, zo ver overschreden, dat we bijna gaan hopen, dat er nog een kwartduizend bijkomt. Het aantal aanmeldingen bedroeg vanmorgen 1085. Dus: nog 15 en 100 en 50 en we zijn aan de \yk duizend. Komt, gezonden van lichaam, toont, dat in uw gezond lichaam ook een gezonde geest leeft. Sluit u aan, gij, die nog geen gehoor hebt gegeven aan de oproep van het Rode Kruis, bij de meer dan duizend vrijwilliers, opdat Leiden krijge 1250 donors! Dan eerst zijn we tevreden. Mochten er nog personen zijn, die geen oproepkaart hebben ontvangen of die hun aanmeldingsformulier naar de prullemand hebben verwe zen en later van inzicht zijn veran derd, zij kunnen zich alsnog opge ven bij de afd. Leiden van het Rode Kruis, Rijnsburgerweg 3, Leiden. Ook vrijwilligers uit Leiden's naaste omgeving zijn welkom! DIENSTPLICHT? Ter voorbereiding op het militaire leven is door de N.K.J.B. van het dis trict Leiden een avond belegd voor alle jongemannen, die in de ko mende maanden hun burgercostuum zullen gaan verwisselen voor de „Battledress". Op deze avond zullen voor deze a.s. militairen spreken Le- ger-Aalmoezenier C. Laurent, onder- off. P. A.' Leijesen en een arts uit het leger. Door de jarenlange dienst- ervaring staan zij borg voor een bui tengewoon belangrijke avond, temeer daar de onderwerpen die door hen besproken worden niet meer op de militaire retraites behandeld worden. Deze avond, die gehouden zal wor den op volgende week Woensdag 26 Januari 7.30 uur in het Antonius Clubhuis a. d. Mare te Leiden, is al leen toegankelijk voor de a.s. mili tairen en de bestuursleden der jon geren-organisaties der N.K.J.B. Toe gang vrij!!! LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands Recht: de dames H. H. Auwerda te Qen Haag en M. G. v. Brummen te Leiderdorp en de heren A. J. Oosterholt te Den Haag, U. D. Stikker te Den Haag en H. K. van Ravesteyn te Leiden. Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands-Indisch Recht: de heer A. J. Colijn te Sassenheim. Geslaagd voor het candidaats- examen Wis. en Natuurkunde (I)i de heer M. P. Mulder te Leiden. Geslaagd voor het candidaatsexa- nren Wis- en Natuurkunde (A): de heren J. A. Geurst te Den Haag en H. E. Derksen te Leiden. Tot lid van de Raad van Beroep voor de perszuivering is benoemd prof. mr. J. M. van Bemmelen, hoog leraar hier fer stede. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. BRANDSTOFFENBON WORDT ONGELDIG. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede. dat de bon 01 van de brandstoffenkaarten TA 806 en TB 806 na Zaterdag 22 Januari 1949 niet meer geldig is. Deze bon moet dus vóór die datum bij de handelaar zijn ingeleverd, door de gemeentepolitie van Amster dam Zondagavond, zijn nog niet ge beurd. Enige tijd geleden werd op aan wijzingen van de douane-recherche te Dordrecht, op het ogenblik dat hij in gezelschap van zijn vrouw de Ne derlands-Duitse grens wilde passe ren, een inwoner van Dordrecht J. van der W. aangehouden, verdacht van smokkel van radium. De auto, waarin het echtpaar reis de, werd nauwkeurig onderzocht en inderdaad werd kunstig achter de benzinetank verborgen een loden buis gevonden, waarin een leeg gla zen buisje zat. Samen met zijn vriend P. R, uit Woerden had van der W. korte tijd tevoren deze buis uit Duitsland gesmokkeld in de overtui ging, dat zij radium bevatte, en met de bedoeling deze in Nederland aan de man te brengen. De radium was echter niet anders dan wat lichtge vende verf vermengd met een schuurmiddel. Maar het onderzoek in de auto en van het echtpaar leidde tot een an dere ontdekking. De vrouw had zorg vuldig in haar kleding verstopt 22 horloges en een aantal vulpenhou ders. Dit was het begin van de ont dekking van een tamelijk uitgebrei de smokkel in horloges, nylons, vul penhouders en andere artikelen, welke door v. d. W., R en een ze kere v. d. H. uit Dordrecht tussen Duitsland, Nederland, België en En geland werd bedreven,. De smokkel was nog in volle gang en voortgaand onderzoek had tot resultaat, dat een auto kon worden opgespoord, waar mede in de koplampen 300 horloges naar Engeland waren overgebracht. WEERSVERWACHTING Van Woensdagavond tot Don derdagavond. AANHOUDEND ZACHT. Half. tot zwaar bewolkt met af en toe enige regen of mot regen. Weinig verandering in temperatuur. Wind tussen Zuid- West en West, in het Noorden van het land tijdelijk storm achtige, in het Zuiden van het land tijdelijk harde wind. Deze brachten 950 pond sterling op, die weer verborgen in een andere auto naar Nederland waren gestuurd en in België omgezet in een nieuwe partij horloges. Deze laatste partij werd verkocht aan marktkooplieden te Amsterdam, die na hun arrestatie bekenden reeds 30.000 horloges van dit smokkelcomplot te hebben afge nomen. De horloges waren voor een deel geruild voor koffie, die weer naar Duitsland werd vervoerd. De ra dium, die geen radium was, hééft dus wel een eind gemaakt aan een zeer ingewikkeld smokkelcomplot. DE ZILVERVLOOT WAS EEN SMOKKELVLOOT. Het onderzoek naar herkomst en bestemming van de zilverkorrels, die Zondagavond plotseling uit een Bel gische auto over de Admiraal de Ruy- terweg te Amsterdam rolden, heeft aan het licht gebracht, dat dit maar niet zo'n paar verdwaalde „zilver nuggets" waren, maar enkele drup pels van een zilveren stroom, die naarstig van Duitsland, via België ons land binnenvloeit. Rechercheurs van de douane, bij het onderzoek in geschakeld, zijn er in geslaagd bij een grote firma te Utrecht nog 22 kilogram zilverkorrels van deze smokkelhandel afkomstig, in beslag te nemen. Het bleek, dat dit slechts het restant was van een veel grotere party. Het zilver werd verkocht voor 135.per kilogram. De normale prijs is 150.hetgeen er op wijst, dat het zilver geen normale herkomst heeft. Vermoedelijk is het gesmolten tafelzilver en is verkocht door nood lijdende Duitsers. Kort na de burger oorlog in Spanje werden eveneens op de „ondergrondse markt" grote hoe veelheden zilver bgneden de normale prijs aangaboden. Het onderzoek wordt vooitgezet. Arrestaties, behal ve die van de inzittende van de auto GELE-KOORTSEPIDEMIE. IN PANAMA. Door de Panamese regering en de Amerikaanse autoriteiten uit de Ka naalzone zijn preventieve maatrege len getroffen tegen een gele-koorts- epidemie. Tot dusver zijn 5 perso nen in het gebied van Facora over leden. Met twee vliegtuigen hebben de Verenigde Staten 75.000 ampul len entstof gezonden. EEN DODE EN VIER ZWAAR GE WONDEN BIJ AUTO-ONGELUK. Ten gevolge van een overigens niet belangrijke smokkelaffaire is gisterenavond op de Rielsewcg nabij Tilburg een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij een persoon werd gedood en vier anderen zwaar ge wond. Toen omstreeks 10 uur een Til- burgse taxi over de Rielseweg in de richting van Tilburg reed, sommeer den douanebeambten de wagen te stoppen. In plaats van hieraan te voldoen gaf de bestuurder vol gas en suisde met een snelheid van meer dan 100 km over de weg. Een der douaniers zond de wagen enige schoten achterna, doch de auto stopte niet. De Rielseweg, die een onderdeel vormt van de weg Til burgBaarle-Nassau, telt vele boch ten. Bij een dezer bochten reed de auto met een geweldige klap tegen een boom. Enkele inzittenden wer den hierbij uit de auto geslingerd. Als gevolg van de botsing werd de heer C. Adriaansen uit Goirle op slag gedood. De vier overige inzit tenden waaronder twee dames af komstig uit Tilburg en Goirle en twee Tilburgers. waaronder de taxi chauffeur, werden zwaar gewond. Hun toestand was hedenmorgen re delijk wel. Direct na het ongeval was geneeskundige en geestelijke hulp ter plaatse. Deauto werd to taal vernield. Er werden in de wa gen vier Belgische tapijtjes gevon den, zodat men voor deze geringe smokkellading heel wat riskeerde. SCHEEPSBERICHTEN LINDEKERK R'damPerzische Golf 18 Jan. van Londen; TIARIE- KERK JapanR'dam 19 Jan. te Antwerpen verw.; ORANJE 18 Jan. van Singapore; POLYDORUS 19 Jan. te Padang; RAKI 18 Jan. van Suez; TAWALI 18 Jan. van Shanghai naar Hongkong; TERNA te 18 Jan. te Ant werpen; TIBA pa$s. 19 Jan. Fernan do Noronha;' VAN RIEMSDIJK 18 Jan. van Belawan te Penang WIN- SUM 18 Jan. van Freetown; WIL LEM RUYS pass, 18 Jan. 24 uur kaap Bon Lees. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 18 Jan. Vee. To taal aangevoerd 2331 stuks. 200 vette koeien en osen; 776 gebruiksvee; 79 graskalveren; 347 nuchtere kalveren; 322 bigen; 10 veulens; 380 paarden, 69 schapen; 117 bokken en geiten; 31 varkens. Kalfkoeien le soort 875, 2e soort 735, 3e soort 630; melkkoeien 875, 745, 730; varekoeien 500, 400, 35Ö; vaarzen 600 425, 325; pinken 425, 300, 225; graskalveren 250, 170, 100; biggen 70, 55, 45; Hitten 600, 500, 300; werkpaarden 775, 575 400. Prij zen per kg.: 24 slachtpaarden 1ste soort 1.20 2e soort 1.00, soort 0.90.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 7