FREDERIK Er komt'n hoge basculebrug DINSDAG 18 JANUARI 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 De toekomstige Rijn-brugsituatie te Alphen a. d. Rijn Bouwkosten rond f 1.275.000.- jaarlijkse lasten f 67 000 De huidige, onhoudbare situatie rondom de Alphense brug, welke toestand om een snelle en afdoen de verbetering roept, is algemeen bekend. Thans zijn we door het gemeentebestuur in de gelegenheid gesteld, aan de hand van een lijvig rapport van de directeur van ge meentewerken, ir. J. D. J. Waar denburg, het licht te doen schijnen op de toekomstige toestand rond de nieuwe, tweede Rijnovergang. Zoals bekend is sedert het vorig jaar, als punt waar de nieuwe brug zal komen, aangewezen het gebied waar zich thans de overzetveer van de heer Van Heijningen bevindt, ter hoogte van de Tolstraat (Hoge Zij de) en de Cornelis de Vlamingstraat (Lage Zijde). Een viaduct zal ter plaatse de Wilhelminalaan (deel van de Rijks straatweg Utrecht-Leiden) aan de ene zijde en de Hooftstraat aan de andere zijde van de Rijn overbrug gen. De opritten zullen hun beginpunt vinden in de polders, achter de wo ningen en zullen de burgerij nopen een omweg te maken bij het pas seren van de brug. bij gebruikma king van de opritten. Een keuze moest worden gedaan tussen een lage en een hoge brug. Vastgesteld is thans, dat de nieu we Rijnovergang tot stand moet worden gebracht door een hoge brug en wel door een van het type bas culebrug. De totale bouwkosten hiervan zyn begroot, volgens de huidige prijzen, op rond f 1.275.000,— en de totale jaarlijkse kosten, ten laste der ge meente op f 67.000,— zijn geraamd. De totale bouwkosten van een lage brug werden vastgesteld op rond 1.000.000,en de jaarlijkse kos ten ten laste van de gemeente, op 58.400,—. De tweede Rijnovergang. De doorvaarthoogte van de nieu we brug moet zo hoog zijn, dat het aantal malen, dat deze moet worden geopend voor het scheepvaartver keer, minimaal is. Uit economische overweging vloeit voort, dat de yrije doorvaarthoogte 4.30 meter moet bedragen, waarmede bereikt wordt, dat de brug overdag gemiddeld één maal per uur zal worden geopend, zijnde een vierde deel van het aan tal malen, dat de Alphense brug thans overdag wordt geopend. Ove rigens is er maar een alternatief: Een „hoge'' brug met de genoemde doorvaarthoogte of een „lage" brug, die gemiddeld viermaal per uur moet worden geopend, met een door vaarthoogte van 2.50 meter. De ontwerpers van 'het uitbrei dingsplan hebben na bestudering van het probleem de hoge brug aan vaard. Aansluiting a niveau van deze brug op de Hooftstraat en de Rijksstraatweg is onmogelijk. De conclusie was: de 2e Rijnovergang moet zijn een verkeersweg, die gaat over een hoge Rijnbrug en viaduc ten over de Hooftstraat en de Rijks straatweg. Deze overgang voldoet aan de primaire eisen welke aan de nieuwe Rijnovergang worden ge steld. Een lage brug voldoet aan geen der eisen. De Rijn spreekt een woordje mee. In de belangrijke vaarweg Am sterdam Heimanswetering Gou we Rotterdam vormt het Rijnge deelte van 's-Molenaarsbrug tot Gouwsluis een schakel. Sedert enige tientallen jaren worden in deze vaarweg belangrijke verbeterings- werken uitgevoerd om hem geschikt te maken voor schepen van 2000 ton. Bij het maken van de nieuwe Rijn brug moet hiermede rekening wor den gehouden. De doorvaartwijdte van het beweegbaar gedeelte moet 14 meter zijn. De Rijn is ter plaatse van de brug ongeveer 33 meter breed. Er is dus gelegenheid voor het maken van een tweede doorvaartopening. Deze zal 8 meter kunnen zijn. Hierover ligt dan de z.g. Aanbrug, die vast is en een geringere constructiehoogte kan hebben dan het beweegbare brug- gedeelte. Het gedeelte van de Rijn is ter lengte van ongeveer 1700 meter in de kom van Alphen aan den Rijn zeer smal. Vergroting der breedte, die nodig is voor het toekomstige verkeer met grote sleepschepen is onmogelijk, wegens de bestaande oeverbebouwing. Komt er een kanaal? Bij de vaststelling van het uit breidingsplan der gemeente Alphen aan den Rijn hebben Ged. Staten uitdrukkelijk verzocht rekening te houden met de mogelijkheid van een kanaalomlegging ten Noorden en Oosten van de kom. Deze omleg ging wordt mogelijk, indien een nieuw kanaalvak wordt gegraven van de Rijn ter hoogte van de He renweg in oostelijke richting en door verbreding van het Aarkanaal, een cn ander kennelijk met het oog merk om het te smalle gedeelte van de Rijn in de kom der gemeente te omzeilen en alzo aan grotere sche pen gelegenheid te kunnen bieden hun eindpunt via de Rijn toch te be reiken. De uitvoering van dit kanaal echter zal, naar de mening van de directeur-hoofdingenieur van de Pro vinciale Waterstaat, nog wel een kwart eeuw op zich laten wachten. Indien in de verre toekomst de Rijnomlegging tot stand is gekomen, zal het scheepvaartverkeer door de Rijn (in de kom der gemeente) ver minderen. De grote schepen zullen de omweg om Alphen a.d. Rijn ge bruiken. Het is echter geenszins ze ker, dat de schepen van middelma tige en kleinere omvang het be staande Rijnvak niet zullen blijven bevaren. Immers vormt deze de kortste weg tussen 's-Molenaarsbrug en Gouwesluis (0,7 km. korter). Elke vermindering evenwel van het scheepvaartverkeer betekent een verbetering van het wegverkeer in de kom van Alphen aan den Rijn. dat de Rijn moet passeren Indien de tweede Rijnbrug een lage zou zijn, zal de over 25 jaar ho pelijk tot stand gekomen Rijnomleg ging waarschijnlijk geen afdoende verbetering kunnen brengen voor het verkeer over de brug en zou dan 25 jaar lang een hoogst ongunstige toestand bestaan, slechter dan thans bestaat bij de Alphense brug. Hier uit valt te concluderen, dat de scheepvaartintensiteit van de Rijn het evenzeer noodzakelijk maakt, dat de nieuwe brug hoog is gelegen. Daarbij komt, dat een Rijnbrug a niveau twee gevaarlijke verkeers kruispunten zou doen ontstaan. Eisen, waaraan voldaan moet worden De nieuwe brug vormt met de op ritten (het drukst bereden wegvak in het toekomstige Alphen aan den Rijn. De tweede Rijnovergang zal geschikt moeten zijn voor een ver keer per uur van 425 automobielen, 60 transportdriewielers en soortge lijke, 15 motorrijwielen, 175 rijwie len met diverse manden, 1400 wie1- rijders en 600 voetgangers. De ver wachting die men alsdan koestert ten opzichte van de verbeterde oude Al phense. brug culmineert zich in de volgende cijfers: 75 automobielen, 60 transportdriewielers enz., 10 mo torrijwielen, 175 rijwielen met be- stelmanden, 1400 wielrijders en 1800 voetgangers. Langs stedebouwkun dige en verkeerstechnische weg tracht men bovenstaande verde'ing te bereiken. Om snel na een verkeersdichting de normale verkeerssituatie te her stellen en de hinderlijke wachttijd niet nog eens te verlengen met een even hinderlijke verkeersbelemme- ring op een te smalle brug en te smaPe afritten, is het nodig, dat de rijweg op de brug en de afritten een breedte heeft van vier verkeersba- nen (4x3) waarvan voor elke ver- keersrichting twee banen zijn. De verhoogde voetpaden behoren ten minste 2.50 meter en bij voorkeur 3 meter breed te zijn. Voor de opritten geldt dezelfde eis van 12 m breedte, voor de voetpaden is te rekenen een reedte van 3.50 a 4 meter. Afzon derlijke rijwielpaden op de opritten zijn gewenst. Ofschoon overwegend dezelfde eisen gelden voor een hooggelegen brug, kan daarbij worden volstaan met een rijwegbreedte van 9 meter (3 verkeersbanenHet verschil tus sen een hoge en een lage brug be draagt 1.80 meter. Een lage brug kan geen blijvende verbetering brengen, daar zij niet radicaal anders is dan de Alphense brug. In het toekomsti ge stadsbeeld met zijn woongebou wen in strokenbouw langs de weste lijke oprit en het R.K. kerk en scho lencomplex en verdierpingbouw aan het eind i^an de oostelijke oprit, past de hoge brug met haar viaducten ze ker niet minder dan de lage brug. De financiën wegen zwaar Het begrotingsbedrag (Hoge brug) van het Ingenieursbureau v.h. Van Hasse't en De Koning te Nijmegen ad f 400.000 is in «het rapport van ir Waardenburg overgenomen en ver hoogd met f 75.000, als onderdeel van een post „onvoorzien, diversen, uit voering", welk bedrag door genoemd bureau werd begroot op 152.900 (bij een rijwegbreedte van 8 meter) alzo f 475.000. De toegang tot de brug, opritten met viaducten (totale lengte ongeveer 420 meter, 160 meter ten Westen van de Rijiksstraatweg en 130 meter ten Oosten van de Hooftstraat, rijwegbreedte 9 meter): grond- op- hogings- en slootdempingswerken f 195.000; Riolering f 20.000, Keer- muren f 145.000; trappen en hellin gen f 15.000; hekken f 10.000; via ducten f 170.000; bestrating rijweg f 55.000 bestrating trottoirs f 24.000; brugwachters woning f 24.000; grond aankoop etc f 112.000; diversen f 120.000; vermindering wegens bij drage grondbedrijf f 90.000, alzo to- ta'e bouwkosen der hoge brug f 1.275.000 en de jaarlijkse lasten der gemeente f 67.000 Het begrotingsbedrag van de lage brug is idem f475.000. Voor dezelfde uitgezonderd viaducten, gelden de voorzieningen, als bij de hoge brug, volgende cijfers f 10.000; f 12.000; f 32.000; f 1.500, f 7.000; f 34.000; f 18.000. f 5.000, f 20.000; f 210.000; en f 67.500. Voor de straataanleg ten Westen van de Rijksstraatweg en ten Oosten van de Hooftstraat (rijweg breedte 8 meter) f 165.Ó00 welk be drag verminderd kan worden met f 90.000 zijnde ten laste van het grondbedrijf, alzo de tota'e bouw kosten rond f 1.000.000 zonder ver dere grondaankoop en onteigening, waarvan de kosten op f 110.000 wor den geschat. De jaarlijkse kosten zul len bedragen f 58.400. Indien de rij wegbreedte op 4 verkeersbanen (4x3 meter) wordt bepaald, stijgen deze jaarlijkse kosten met f4.600. De bestaande brug wordt verbeterd Behalve dat er een nieuwe brug over de Rijn zal worden gebouwd, wordt de oude Alphense brug, alias „de brug der zuchten" verbeterd. Zij zal worden vervangen door een brug van fien meter breedte, waarvan de rijwegbreedte 6 meter za1 bedragen en 2 voetpaden zal hebben elk 2 meter breed. De doorvaarthoogte wordt iets groter dan de bestaande, maar dit zal nagenoeg geen vermin dering brengen in het aantal malen, dat de brug geopend wordt. Een belangrijke verbetering van de Rijnovergang zal tot stand komen door verbreding van de Pieter Doel manstraat. Aan de Lage Zijde kan in de toekomst niet meer verandering brengen dan een vermindering van het gevaar na afbraak van enige per celen. Op zichzelf is dit zeer belang rijk. Radicale verbetering der Rijnover gang is niet mogelijk a's gevolg van de situatie ter plaatse. Nochtans zal het noodzakelijk zijn om een belang rijk deel van het voertuigenverkeer van deze Rijnovergang af te leiden, teneinde op de d'uur een dragelijke toestand bij de A?phense brug te krijgen. Onverantwoord. De knecht van de smid G. in de Emmalaan was zo onvoorzichtig om een handkar, be laden met puntige, ijzeren staven, dwars op het trottoir neer te zetten, zó dat de einden, zonder verlichting, een eind over de verkeersweg uitsta ken, met het gevolg, dat de heer J. F. A., komende uit de richting Lei den, er met zijn auto op de staven inreed, waardoor zijn luxe wagen, aan de rechterkant dusdanig werd ontzet, dat hij moest worden wegge sleept. Gelukkig kwamen er geen persoonlijke ongelukken voor. Voor de onverantwoordelijke smidsknecht wel een gevoelige les. Met schade en schande. Personalia. Ter gemeente-secre tarie zijn bevorderd van adjunct commies tot commies 2e klasse de heer J. H. Spannemaker en van klerk tot adjunct-commies de heer D. v. d. Vliet, beiden werkzaam op de afde ling Sociale Zaken. Demonstratie. In samenwerking met Philips te Eindhoven demon streerde de heer K. v. d. Burg gister avond in hotel „Centraal" voor een grote schare amateurfotografen, het maken van binnenhuisfoto s bij kunstlicht. Het was een zeer leerza me uiteenzetting waaruit duidelijk bleek hoe ver de techniek al ook op dit gebied is gevorderd. en het avontuur met Notaris Zwingelhout verteld door Hubert Vet Tben Zwingelhout de straat uit was zag hij, midden op het markt plein, een circus staan dat juist die middag de eerste voorstelling gaf. „Waar veel mensen zijn is het niet moeilijk om je te verschuilen!" prevelde Notaris Zwingelhout, „en bovendien wordt., het., tijd dat ik., eh.. even rust., want ik heb haast., geen., ah., ah., adem meer..". De eerste de beste opening die hü zag in het tentzeil 'rende hij door en stond op hetzelfde ogenblik midden in het verblindende licht van de ster ke schijnwerper. „Oh., eh.pardon., eh..", hijgde notaris Zwingelhout. Hij bemerkte, tot zyn grote schrik, dat hij een ver keerde ingang genomen had en nu midden in de piste stond, met de ogen van alle toeschouwers op hem gericht. De lampenist kreeg plezier in het geval en hulde de notaris beur telings in een groen en een rose licht, tot groot vermaak van het enthou siaste publiek. Notaris Zwingelhout bedekte zijn gezicht met beide handen en wilde achterwaarts weer naar buiten ver dwijnen, maar toen hij vlak bij de uitgang was gaf een baldadige stal knecht hem een duw zodat hij strui- KOUDEKERK IJsvereniging. De voorz. de heer F. de Graaff, deelde mee, dat de he ren A. Leenheer, C. Zuydwyck en J. Reyneveld, wegens drukke werk zaamheden en verandering van woon plaats af wensten te treden als be stuurslid. Ook de voorzitter zou graag de hamer overgeven. Bij de rondvraag kwam het voorstel ter sprake of er geen fusie tot stand kan komen tussen de twee ijsclubs Kou dekerk en „Meerwijck", hetgeen door de voorzitter zal worden besproken. Herkozen werden als bestuurslid de heren C. Hakkenbrak. J. Bijleveld en gekozen de heren Y Dorrepaal, C. Slingelandt en A. Binnendijk. LEIDERDORP K.V.P. De jaarvergadering was weer zeer matig bezet. Het belang rijke punt „Meningspeiling in de K.V.P." bracht een interessante be schouwing over verscheidene onder werpen. Jammer dat zo weinig leden beseffen, dat zij hier daadwerkelijk kunnen medewerken en invloed kunnen uitoefenen op de te volgen politiek der K.V.P. Nog kunnen de leden hun mening kenbaar maken door middel van het formulier, him thuisbezorgd. Vul dit in en het af delingsbestuur zorgt voor ophaling en doorzending er van. Doordat de bestuursverkiezing op een vorige vergadering niet kon doorgaan vond deze heden plaats. De voorz., die in de toekomst de gemeente gaat ver laten, stelde zich niet meer herkies baar. De stemming had tot resultaat, dat de heren Kuilenberg, v. Stralen, Goddijn, Zandbergen en de Gunst allen werden herkozen, terwijl als nieuwe leden tot het bestuur toetra den de heren J. v. Rijn en L. J. de Hollander. Tot voorz. werd gekozen de heer H. Kuilenberg, die de schei dende voorz. dankte voor zijn werk voor de afdeling verricht. NIEUWKOOP Gidsenbeweging. De Theresia- groep in onze parochie gaf een uitvoe ring van het sprookjesspel „Het wa pen van de Elfenkoningin", alweer onder regie van de heer v. Hecke. Ge zien de bescheiden hulpmiddelen, en het feit dat de meeste meisjes voor 't eerst op de planken stonden is men er aardig in geslaagd het geheel „sprookjesachtig" uit te werken. Met de verlichting b.v. is veel bereikt. Het aanwezige publiek was wellicht voor het grootste gedeelte te jong om het spelletje op de juiste waarde te kunnen schatten. Ook het één-actertje „De Kerstpop" viel bij het publiek in de smaak. Bij zulke gelegenheden komt het gemis aan een behoorlijke zaal nog weer eens sterk naar voren. Ondanks dat alles kan Guido van Beek trots zijn op haar gidsen, die bewijzen dat zij een sterke wil hebben. Personalia. De heer C. Ham is benoemd tot hoofd van de Dr. Ariëns- school te Enschede. Poldervergadering. In de een dezer dagen gehouden vergadering van de Ingelanden van de Polder Nieuwkoop besloot men om begin April over te gaan tot verbetering van de Noordseweg, alsook de ver breding van een gedeelte Nieuwveen- seweg goed te keuren. Na die restauratie komen beide we gen op het zgn. tertiaire wegenplan der Provincie, zodat dan een jaarlijk se bijdrage wordt verleend in de on- derhouds- en verbeteringskosten. Zo dra de weg voldoet aan de betref fende eisen zal ook de gemeente Nieuwkoop gedurende 15 jaren een bijdrage verlenen; zulks werd beslo ten in een destijds gehouden raads vergadering. De laagste inschrijver, de heer Gortenmulder uit Diemen zal het werk worden gegund voor de prijs van 33.900. Met de Coöp. Boe renleenbank „Ter Aar" te Nieuw- veen zal ten behoeve van genoemde werken een lening worden aangegaan met een looptijd van 15 jaren ren tende 3 Ook besloten de Ingelan den om de weg door de achttienka vels dit jaar te doen teren. Dat werk zal in eigen beheer worden uitge voerd. Deze vergadering werd bezocht door 39 Ingelanden en/of vertegen woordigers, die in totaal 224 stemmen konden uitbrengen. OUDE-WETERING Muziekver. D.G.V. Ten gerieve van andere verenigingen zij gemeld, dat de muziekver. D.G.V. haar jaar lijkse uitvoeringen zal houden op 10 en 11 Febr. a.s. in café v. d. Geest. kelend weer in het raidden van de piste terecht kwam. Rondom de notaris steeg een waar gejubel op. „Wat een gezicht heeft die komiek!" snikte een boertje op de voorste rij. „Dat daar nou een echt mens onder zit zoals wij zelf zijn:... het is haast niet te gelo ven." De kunst-criticus van het plaatse lijke dagblad knikte waarderend en poetste peinzend zijn bril wat op. De glazen waren beslagen door de ont roering die de verslaggever onder ging bij het aanschouwen van de po gingen van Notaris Zwingelhout om weer overeind te krabbelen. „Heer lijk!" zuchtte de krantenman. ^Ver rukkelijk! Dit doet me weer denken aan mijn jonge tijd toen het vak van komiek nog een kunst wasDeze man is een genie!" Inmiddels was het de notaris ge lukt weer overeind te komen. UIT DE OMGEVING NOORDWIJKERHOUT GOUDEN KOORZANGER BROEKHOF Ontving gouden kruis „Pro Ecclesia" De heer C. Broekhof is Zondag avond gehuldigd in verband met het feit, dat hij 50 jaar koorzanger is. Bij deze huldiging waren behalve de jubilaris met zijn familie aanwezig de geestelijkheid van de St. Jozef parochie, een drietal kericmeesters. en de leden van het zangkoor met hun dames. De directeur van het pa rochiale zangkoor, de heer Pijnen burg, sprak allereerst de jubilaris toe. Spr. prees de heer Broekhof als een ijverig korist en wees er op, dat de 68-jarige Zondagochtend nog op uit stekende wijze de bassolo had ge zongen. Hij dankte hem voor de prettige manier, waarop fcij immer samen hebben gewerkt. Namens alle koorzangers bood hij de heer Broek hof een horlogeketting aan. Aan de echtgenote van de jubilaris werden bloemen aangeboden. Hierna nam pastoor v. d. Waarden het woord. Onder applaus deelde spr. mede, dat het Z. H. de Paus had behaagd, de gouden jubilaris de onderscheiding van het gouden .kruis „Pro Ecclesia et Pontifice" te verlenen. Kapelaan Vink sprak de jubilaris vervolgens ook nog enige woorden van geluk wens toe. De jubilaris dankte daarna voor de hulde hem gebracht, en voor de hoge onderscheiding welke hij mocht ontvangen. Het gezelschap bleef hierna nog lange tijd gezellig bijeen. LISSE IN INDIë GESNEUVELD. Hedenmorgen is het droevig bericht ontvangen, dat soldaat N. P. Obdam "i. 17 Januari 1925 en wonende te Lisse Stationsweg 78 A, op 5 Januari j.l. te Kali-Thielatak Hulan in Indo nesië is gesneuveld. SASSENHEIM GESNEUVELD IN INDONESIë. De familie van Zelm, Gouverneur laan 50, ontving de droevige mede deling, dat hun zoon Hans in Indo nesië is gesneuveld. STOMPWIJK Werkkleding. Aanvragen Vrij dag 21 dezer tussen 9.3012 uur in „Het Blesse Paard". Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. DE REPUBLIKEINSE LEIDERS OP BANKA. Officiële verklaring der Nederlandse regering. De Nederlandse regering heeft met diepe teleurstelling kennis genomen van de berichten over de behuizing en de behandeling van de republi keinse leiders, die op Bangka ver blijven. Uit nader ingekomen berichten blijkt thans, dat deze behandeling heeft plaats gevonden op een wijze, welke in strijd moet worden geacht met de terzake door de Nederlandse regering gegeven instructies. Uiter aard zal krachtig worden opgetreden tegen degenen, die daarvoor verant woordelijk zijn. Twee hooggeplaatste ambtenaren zijn van Batavia uit on derweg naar Banka, om een volledig rapport over de situatie uit te bren gen en maatregelen te nemen voor een prompte en volledige naleving van de gegeven instructies. De verrader van A. M. de Jong Handgemeen tussen getuige en verdediger Drie getuigen waren Maandag voor hof opgeroepen om verklaringen af het Amsterdamse Bijzonder Gerechts- te leggen in de zaak tegen de ex-W. A.-man A. Nijland uit Laren, die er van verdacht werd in 1942 en 1943 mededelingen te hebben gedaan aan de Duitse politie over de gedragingen van de schrijver A. M. de Jong. Ook zou hij hebben doorgegeven dat De Jong Joodse goederen in bewaring had. Volgens verklaring der drie getui gen heeft Nijland een actie tegen De Jong gevoerd in het dorp. Zo zou hij het praatje hebben rondgestrooid, dat de schrijver een „bloedraad" van de illegalitiet had opgericht. Toen juist in die tijd door de illegaliteit een aanslag op het leven van de ver dachte N. werd gepleegd vonden de Duitsers aanleiding De Jong daar voor verantwoordelijk te stellen en het gevolg was, dat hij als een der eerste slachtoffer werd van de z., Silbertane-actie. N. ontkende deze actie tegen De Jong te hebben gevoerd en trachtte met vele argumenten aan te tonen, dat zijn rol als W.A.-hopman zich hoofdzakelijk beperkt had tot het bestrijden van de zwarte handel. De procureur-fiscaal achtte ech ter het ten laste gelegde bewezen en eiste levenslange gevangenisstraf met ontzetting uit de rechten voor de tijd van de straf. De verdediger, mr. G. N. Hovius, voerde o.a. aan, dat Baars als getui ge een van te voren geleerd lesje voor het Hof op zei. De president, mr. F. v. d. Goot, in terrumpeerde daarop dat het niet aangaat achteraf getuigenverklarin gen aan te vallen. Hiertoe was vol gens de president tijdens het getui genverhoor gelegenheid geweest. De getuige J. A. Baars viel de ver dediger, na de zitting, voor de ogen van de president aan. Samen met zijn vrouw stortte hij zich op de ver bijsterde raadsman, die zich tussen de getuigenbankjes trachtte te ver schuilen. Hij kon echter niet verhin deren dat het echtpaar Baars hem enkele gevoelige klappen toediende. De president liet de aanvallers door de parketwacht verwijderen. H.M. DE KONINGIN ONTVANGT SCHEIDENDE BELGISCHE AMBASSADEUR. H.M. de Koningin en Prins Bern hard arriveerden gisterbiddag om tien minuten voor half één op het koninklijk paleis in de hoofdstad, staande voor de hofauto hoorde de Koningin, die gekleed was in een donkerbruine bontmantel en zwarte kleine hoed droeg, het Wilhelmus aan, dat gespeeld werd door de Ko ninklijke Militaire Kapel. Te kwart voor een reed de wagen van de Belgische ambassadeur, Leon C. Nemry voor, die met zijn echtge note door H.M. de Koningin en de Prins in afscheidsgehoor werden ont vangen. De ambassadeur en zijn echtgenote gebruikten het noenmaal op het koninklijk paleis. Na de Brabangonne, begaf mevrouw Nemry zich naar het bordes, waar zij door de hofmaarschalk kapitein-vlie ger R. J. E. M. van Zinnicq Berg- mann werd ontvangen. De ambassa deur inspecteeerde de aangetreden grenadiers. ZILVER-REGEN. Gisteravond omstreeks 11 uur stop te op de Admiraal de Ruyterweg te Amsterdam een Belgische luxe auto, die zich stadswaarts bewoog. Uit dc auto was een zakje met korrels zil ver gevallen. De korrels hadden zich over de straat verbreid. Een grote groep voorbijgangers stortte zich op de buit. die een totaal gewicht van 1 kg. had. Toen een surveillerend agent zich naar de stilstaande auto begaf, reed deze plotseling weg en liet een van de inzittenden, een 41-jarige Belgi sche handelsreiziger, die was uitge stapt om te redden wat te redden viel, achter. Hij werd gearresteerd en na een verhoor bleek, dat het hier een smokkelhandel in zilver be trof. NEDERLANDSE—FRANKRIJK TE ROTTERDAM. Het secretariaat van de K.N.V.B. deelt ons het volgende mede; Het bestuur van de Kon. Ned. Voetbalbond heeft besloten, de wed strijd NederlandFrankrijk, op Za terdag 23 April 1949, in het Feyen- oord-stadion te Rotterdam te doen spelen Het bestuur van de K.N.V.B. be treurt het ten zeerste, dat voor deze wedstrijd de toeslagen voor de lief dadigheid komen te vervallen om re denen, die met het streven, om de zeer hoge vermakelijkheidsbelasting tot het normale peil terug te brengen, verband houden. LAATSTE BERICHTEN DAKOTA NAAR FALSTER VERTROKKEN. Een Dakota van Aero-Holland is van Kopenhagen vertrokken in ver band met het ongeluk met het Ne derlandse vliegtuig. Aan boord be vinden zich de heren F. Diepen, ir. H. A. Doppenberg. adjunct-directeur van Avio-Diepen, J. K. Hoekstra, chef vliegbedrijf Aero-Holland en Kani- minga van de Rijksluchtvaartdienst. Voorts maken familieleden van de heer Vorrink de reis mee. Gezagvoerder is de heer P. Noo- men. De aanvankelijke veronderstelling, dat het vliegtuig door benzinegebrek tot een noodlanding zou zijn gedwon gen lijkt niet waarschijnlijk. Volgens de berekening moet de Cessna op het moment van het ongeluk nog voor ruim een uur benzine aan boord ge had hebben. Vliegtuigen van het type Cessna werden in de oorlog door de Ameri kaanse legerleiding gebruikt voor estafette- en communicatiediensten. SCHREIERDER VOOR BIJZONDER GERECHTSHOF TE LEEUWARDEN De voormalige Kriminaldirektor Joseph Schreierder heeft niet lang van zijn vrijhedi kunnen genieten. Korte tijd na zijn invrijheidsstclling door de procureur-fiscaal te den Haag werd hij weer in arrest gesteld op een aanklacht van de procureur-fis caal van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden. Talloze malen is deze Schreieder als de zich alles herin nerende getuige opgetreden voor ge rechtshoven. Hij, de regisseur van het Englandspiel, was een altijd zeer beleefd en onderdanig man. Heden morgen is hij echter niet als getuige, doch alsi verdachte gedagvaard voor het Bijzonder Gerechtshof te Leeu warden, gepresideerd door mr., J. Wedeven, om verantwoording af te leggen voor wat in de tenlaste leg ging wordt genoemd: „Lidmaatschap van een misdadige organisatie, de S.D., en zijn met het landoorlogsregle ment strijdig bevel tot het doen fusil leren van 14 Nederlanders". Het ge beurde in April 1945. De illegaliteit, stoutmoedig geworden door de zege vierende opmars der geallieerden, had in de omgeving van Dronrijp, een dorpje bij Leeuwarden, aanslagen gepleegd op een verkeersbrug en een spoorweg. Schreider dacht dit ver zet door harde maatregelen te kunnen breken en gelastte zijn ondergeschik te, W. A. Albrecht, chef van de Aus- sendienststelle te Leeuwarden, als represaille 14 Nederlanders te fusil leren, Deze mensen waren reeds voor de aanslagen bij Dronrijp in Duitse gevangenschap en hadden er dus niet aan deel genomen. 11 April 1945 werd Scheieders bevel uitgevoerd. Slechts een van de veertien, de heer G. de Jong te Leeuwarden, ontkwam aan de dood. De Duitse soldaten van het executiepeleton raakten hem in de schouder, maar hij liet zich vallen en hield zich dood. Cirkelende geallieer de vliegtuigen dreven de Duitsers op de vlucht, zonder hun gelegenheid te geven de dood van al hun slacht offers vast te stellen. Toen zu haastig verdwenen waren, strompelede de Jong naar een boerderij in de om geving, waar hij verpleegd werd cn genas. MARKTBERICHTEN BODEGRAVEN, 18 Jan. Kaas. Aanvoer 61 partijen. Ie soort 1,61 1.65, 2e soort 1.581.60per kilo. Handel flauw. R'VEEN, 17 Jan. Bloemen. Cop land f 0.42—0.63; Krelage f 0.27— 0.38; Crown Imperial f 0.260.36; White Sail f 0.440.65; v. d. Eerden f 0.39—0.57; King of the Red f 0.24— 0.32; Pink Gem f 0.35—0.14; Pierson f 0.30—0.39; Brightling f 0.37—0.41; Moore f0.270.35; Piquante f 0.45 0.60; Golden Harvest f 0.55—0.78; Hil- legarda f 0.450.60; Scarlet Wonder f 0.29—0.36; Nansen f 0.50—0.57; Al bino f0.70—0.95; Magnificense f 0.36 —0.42; Early—Glory f 0.32—0.45; Ag nes f 0.31—0.40; Cyclamen f 0.27— 0.33.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3