Het lot der Oekrainische Bisschoppen Indonesië op het congres van de partij van de Arbeid De sinaasappelen Wintertentoonstel - ling van bloembollen DINSDAG IS JANUARI 1949 DE LEIDSE COURANT PAGlSlA 2 (Van een speciale correspondent). Sinds October 1948 zijn de Oekrain se katholieke bisschoppen, die in 1946 door de Sovjet-Russische N.K.V.D. werden gearresteerd, spoorloos ver dwenen in een van de grote concen tratiekampen. Tot die tijd was het mogelijk aan de overlevende bis schoppen van de vijf waren er twee overleden voedselpakketten •ie verzenden, maar plotseling kwam van de N.K.V.D., de geheime staats politie, het bericht, dat het adres van ae gevangenen onbekend was. De vijf bisschoppen van de met Ro me geünieerde Oekrainse Katholieke Kerk werden in 1946 door de Russen weggevoerd, nadat reeds in 1945 de vernietiging van de Kerk in het ge deelte van de Oekraine, dat voor de oorlog tot Polen behoordè, was be gonnen. De slachtoffers waren Mgr. Josef Slipyj, metropoliet van Lem- berg, Mgr. Tsjamietski, bisschop van Wolynië, Mgr. Lakota, bisschop-coad jutor van Stanislaw, Mgr. Chomisjin, bisschop van Stanislaw en Mgr. Kooi- lowski, bisschop van Przemysl. De eerste tijd zaten deze bisschop pen in Kiew gevangen. Daar stierf Mgr. Chomisjin op 27 Januari 1947. In de herfst van hetzelfde jaar stierf Mgr. Kooilowski, die door de Poolse regering „gerepatrieerd" was en daardoor overgeleverd werd aan de Russen. De drie overlevenden zijn daarna verplaatst en zaten tot Octo ber 1948 en mogelijk nu nog in Workoeta, een „staatje" van concen tratiekampen met 7 tot 8 millioen gevangenen, dat ligt binnen de Pool cirkel, westelijk van de Oeral. De verscherping, van de maatrege len tegen de gevangen bisschoppen is waarschijnlijk een represaille voor het neerschieten van Gabriel Kostel- nyk op 21 September 1948. Deze Kostelnyk, Katholiek priester en hoogleraar aan de theologische fa culteit in Lemberg. was door de Rus sen tot voorzitter gebombardeerd van een comité, dat „vrijwillig" aanslui ting van de geünieerde Oekrainse Kerk bij de Russische Orthodoxe Kerk moest vragen. Het gevolg hier van is gewees-i, dat de katholieken sindsdien allen nog in het verborge ne hun godsdienst konden belijden. DE JEZUÏETEN-ORDE IN NEDERLAND. Op 1 Januari j.l. telde de orde der Jezuieten in Nederland 835 leden, nl. 443 priesters, 257 scholastieken en 135 broeders. In de apostolisohe vicaria ten van Batavia en Semarang waren 166 priesters, 60 scholastieken en 25 broeders. Aetherklanken WOENSDAG HILVERSUM I (301 m) 7.00 Nieuws, 7.45 Een woord voor de dag, 8.00 Nieuws, 9.00 Bij onze jonge zieken, 9.30 Michel Schwa!be, viool, 10.20 Arthur Rubinstein, piano, 10.30 Morgendienst, 11.00 Ho- he Messe van Bach (gr.pl.) 11.15 Het huis op de muur, hoorspel, 12.05 Trio Fantasia, 12.30 Land- en tuinbouw- nieuws, 12.33 N.C.R.V.-koor, 13.00 Nieuws, 13.45 „J. S. Bach en zijn vier zonen", 141.5 „Selecta", 14.40 „Even onder ons", 15.00 Jeugdconcert, 16.00 Voor de jeugd, 17.30 Piet van Eg- mond, orgel, 18.00 Onze Nederlandse koren en korpsen, 18.30 Strijdkr., 19.00 Nieuws, 19.15 Prikkebeen, 20.00 Nieuws, 20.15 Radio Philh. orkest, 21.15 Gods blijimare, 21.40 Busch strijkorkest, 22.15 Annie Woud zingt, 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws, 23.20 dr A. J. van de Graaff 23.35 Pro Arte-kwartet. HILVERSUM II (415 m) 7.00 Nieuws, 7.15 Gr.pl. 8.00 Nieuws 8.50 Voor de vrouw, 9.00 Tsjaikofski- concert, 9.35 Beethoven-serena.de, 10.00 Morgenwijding, 10.20 Onze keu ken, 10.30 Voor de vrouw, 11.00 Non- stopprogramma, 12.00 Accordeola, 12.30 Land- en tuinbouwnieuws, 13.00 Nieuws, 13.50 „JoMy Roger", 14.GG Gesproken portretten, 14.15 Jeugd concert, 15.00 Kermis der ij delheid, 15.30 Voor de zieken, 16.15 Het stond in de krant, 16.45 Vragen staat vrij, 17.15 Imperio Argentina en Samuel Aguayo, zingen, 17.45 „Nieuw-Gui- nea", 18.00 Nieuws, 18.20 Piano-soli 19.30 Voor de jeugd, 19.45 „Lezen in de Bijbel," 20.00 Nieuws, 20.20 Om roeporkest, 21.00 „George en Marga ret," hoorspel van Gerald Savory, 22.15 Metropole-orkest, 22.45 Van boek tot boek, 23.00 Nieuws, 23J5 De Hit-kit, 23.45 Rustige avondklan ken. IJMUIDEN HEEFT EEN NIEUWE SEMAPHORE. In de duinen bij IJmuiden nadert de nieuwe sema phore haar voltooiing. Op het nieu we gebouwtje van de kustwacht is een stelling in aanbouw, waaraan een lichtinstallatie zal Vorden aan gebracht, die de waterstanden zal aangeven. Tussen vuurtoren en kust wacht komt een lampenopstelling, die de schepen de dieverse toegan gen tot de haven wijst. De vuurto ren zelf blijft als geleidelicht dienst doen. Het geheel zal in ongeveer een jaar gereed zijn. PROF. BAAS BECKING VERTREKT MORGEN. Prof. dr. L. G. M. Baas Becking, die benoemd is tot vice-voorzitter van de Research Council of the South Pa cific Commission, zal hedenavond van Schiphol naar Londen vertrek ken, Vandaar zal hij zich naar Nou mea (Frans Caledonie) begeven, waar genoemd lichaam zijn zetel heeft. EXTRA VOEDINGSVETTEN. Einde Januari zal-een extra rant soen voedingsvetten beschikbaar worden gesteld, t.w. 250 gram voor de leeftijdsgroepen a, b en c en 125 gram voor dc groepen d en e. De verbeterde vetgrondstoffenpo- sitie heeft het reeds in 1946 mogelijk gemaakt, de basisrantsoenen te ver hogen met de beschikbaarstelling van een extra rantsoen met Pasen, voorts op 2 September, op 21 October en op 2 December en bovendien door het verstrekken van spijsolie. Verder is sedert 30 December 1948 de rant- soenwaarde van spijtvet verhoogd. Het zal van de vetgrondstoffenpo- sitie afhangen, of de extra verstrek kingen dit jaar met regelmatige tus senpozen zullen worden voortgezet. De verstrekking van spijsolie zal, zo als tot nu toe gebruikelijk, op een afzonderlijke bon geschieden. Volgende week zal een bon wor den aangewezen voor een extra rant soen boter of vet. Op deze bon wordt verkrijgbaar gesteld 250 gr boter, margarine,of vet voor de A-, B- en C-groepen en 125 gr voor de D- E-groepen. De Partij van de Arbeid heeft een buitengewoon congres gehouden ter behandeling van het Indonesische vraagstuk. Namens het partijbestuur heeft prof. dr. J. H. A. Logeman een inleiding gehouden. Vervolgens heeft ir. H. Vos, namens een groep leden, het woord gevoerd ter aanbeveling van twee resoluties, In de eerste de- 'zer resoluties werden de beslissin gen van de regering betreurd, in de tweede werden richtlijnen voor de toekomst aangegeven. Na een uitvoerige discussie werd een resolutie van het partijbestuur aangenomen met 1879 tegen 909 stem men (118 stemmen waren blanco en twee ongeldig). De aangenomen re solutie spreekt kort gezegd goedkeuring uit over het door de re gering gevoerde beleid. De eerste resolutie-Vos c.s. kwam door de aanneming van de resolutie van het partijbestuur te vervallen. De tweede resolutie-Vos c.s„ die op de toekomst betrekking heeft en verder gaat dan de resolutie van het partijbestuur (waarin voor de toe komst wordt gevraagd, wat de rege ring reeds heeft toegezegd), werd aangenomen met 1388 tegen 1324 stemmen en 88 blanco. De resolutie luidt als volgt: Het congres constateert, dat, na het inzetten en voorlopig afsluiten van de geconcentreerde militaire actie en na de eerste discussie in de Veilig heidsraad, de regering staat voor nieuwe beslissingen inzake de in In donesië te volgen weg, constateert verder, dat de argwaan t.a.v. de Nederlandse bedoelingen zo wel in de Indonesische als in de in ternationale wereld door het mili tair optreden zeer is vergroot, van oordeel, dat een snelle en con sequente liquidatie van de koloniale vérhoudingen daarom nog meer ge boden is dan voor het inzetten van de actie, van oordeel, dat hiertoe mede kun nen dienen: 1. herstel van de* volledige bewe gingsvrijheid van de republikeinse leiders en het voeren van her nieuwd overleg met deze, 2. herstel van de republiek als auto- nome eenheid, 3. overdracht van bevoegdheden aan een in te stellen federale rè- gering, 4 opbouw van een .militair federaal orgaan, zodanig dat de Nederland se militaire macht kan worden te ruggetrokken, 5. oprichting van de verenigde sta ten van Indonesië als souvereine mogendheid na zo spoedig moge lijk, zo nodig onder internationale controle, te houden verkiezingen, 6. geregeld, bewust gezocht, overleg met de commissie van goede dien sten en met de internationale bij de ontwikkeling in Indonesië mede betrokken staten. Spreekt de hoop uit, dat de reis van de minister-president voor de verwezenlijking van deze doeleinden vruchtbaar moge zijn, en verwacht van Partijbestuur en Ka merfractie, dat zij de politieke ver werkelijking van deze doeleinden krachtig zullen bevorderen. In deze resolutie staan ongetwijfeld enkele punten, waarvan men mag ho pen, maar niet verwachten, dat de regering ze zal overnemen. Evenmin kan men zulks o.i. van de Kamerfrac tie der P. v. d. A. vernachten. Personeel van de Nederlandse op ruimingsdienst heeft op een speur tocht naar munitie in de bossen tus sen O ver loon en Venray het lijk ge vonden van een Duits soldaat. De ge sneuvelde werd weggedoken in een stelling aangetroffen in vermoede lijk dezelfde houding waarin hij in October 1944 beschutting had ge zocht voor de Engelse granaten. On kruid had een dak over de kuil ge weven en het lijk zo aan het oog van voorbijgangers onttrokken. Zoals wij reeds meldden, is de eer ste boot met sinaasappelen uit San je, de „Prins Willem 3" van de Oranjelijn te Rotterdam gearri veerd met meer dan 1600 ton. Meer dere boten volgen. Binnen een goede week zal het nu mogelijk zijn geheel Ne derland van voldoende sinaas appelen te voorzien. Verwacht wordt, dat met de reeds aan gewezene mee er in totaal vijf bonnen zullen worden vast gesteld. Wat de prijs van 90 cent betreft merkte men op, dat een billijker prijs niet mogelijk was. Met deze prijs van 90 cent loopt de regering zelfs nog enig risico, dat zij voor een* deel heeft kunnen dekken met de over winst van de in de handel ge brachte mandarijnen. Deze kwamen in te gering quantum binnen om ze te kunnen distribueren. Men zou daarvoor 5.600.000 kg. nodig hebben gehad en de import bedroeg slechts Y00 ton. Men heeft nu tevens eens gelegenheid gehad de vrije markt te peilen. De consument heeft zijn spel vrij kunnen spelen. En wat geschied de? De prijzen liepen geweldig op. Naar wij verder vernemen, wordt van de aangekochte hoeveelheid si- naasappe.en een millioen kg. voor de Nederlandse industrie beschikbaar gesteld. Citroenen en dadels. Voorts deelde men ons mede, dat in de loop van Januari nog 550 ton citroenen worden verwacht en ver moedelijk in Februari nog 700 ton. Deze komen tegen vaste prijzen in de de vrije handel. Ook een klein quantum dadels in de bekende kistjes van 20 kg. wordt binnen enkele weken Verwacht. Ook deze worden vrij verkocht. De Geneeskundige Hoofdinspectie van de Volksgezondheid wijst op het gevaar van het eten van apenootjes voor kinderen onder de vier jaar. Binnenzeer korte tijd, nadat apenoot jes weer in beperkte mate verkrijg baar waren, werden er weer kleuters in ziekenhuizen opgenomen, omdat een nootje in de luchtwegen was te recht gekomen. Dit maakt een inge wikkelde behandeling noodzakelijk en kan aanleiding zijn tot het ont staan van gevaarlijke complicaties. De kans hierop is des te groter als het terecht komen „in het verkeerde keel gat" aanvankelijk geen klachten geeft, wat vaak het geval is. TWEEDE KAMER. I De minister van Buitenlandse Za aien heeft aan de voorzitter dei- Tweede Kamer medegedeeld, dat hij deze week tot zijn leedvifezen onmo gelijk in de gelegenheid is om de begroting van zijn departement te verdedigen. In verband, hiermede zal de voor zitter bij de regeling van werkzaam heden van Dinsdag, 18 Januari, niet voorstellen de vergadering van die dag des avonds te acht uur voort te zetten. Het ligt wel in zijn bedoeling voor te stellen, de vergadering van a.s. Donderdag des avonds voort te zet ten en dan verder te gaan met de be handeling van de voor de dagverga dering aan de orde gestelde wetsont werpen. ONTHULLING GRAFMONUMENT OUD-SFCREATRIS K. A. B. In Maart 1945 overleed in het sa natorium „Berg en Bos" te Biltho- ven de oud-secretaris van de Ka tholieke Arbeidersbeweging de heer J. A. Schutte, die deze functie van 1925 tot de gedwongen liquidatie in 1941 met grote toewijding heeft ver vuld. Hij heeft de bevrijding en daar mede de herrijzenis van de K. A. B. niet meer mogen beleven. De Katho lieke Arbeiders Be-.veging heeft de verdiensten van de heer Schutte niet vergeten en heeft op het R. K. Kerk hof te Utrecht een monument opge richt, dat gistermiddag aan de fa milie is overgedragen. Het is een eenvoudig stenen gedenkteken, waarop de symbolen van de K. A. B zijn aangebracht. Voor de overdracht door de voorzitter van de K. A. B„ de heer A. C. de Bruyn sprak de geestelijke adviseur van de K. A. B.( mgr. J. van Schaik, een herdenkings rede uit. Na de overdracht werden kransen gelegd en gebeden ver richt. (Dag In Voor het eerst sinds de oorlog zal de Algemene Vereniging voqr Bloem bollencultuur dit jaar een winterten toonstelling houden. Men verwacht op deze expositie, die ingericht wordt in het „hoofdkwar tier" der vereniging, het Krelagehuis aan de Leidsevaart, veel bezoek ook uit het buitenland, aangezien hier voor een intensieve propaganda is en wordt gevoerd. De gemeentebesturen der bloem bollendorpen zullen mede bijdragen tot de vorming van het bekronings fonds, dat de deelneming der kwe kers aantrekkelijker moet maken. De jury bestaat voor een deel uit buiten landers, bovendien zullen ook buiten landse firma's aan de expositie deel nemen. Naast het .hoofdartikel" der ten toonstelling de bolbloem (tulp, hya cinth, narcis, crocus, enz.) zullen ook andere bloemsoorten tentoongesteld •worden, zoals amarylle, fresia en cy- clame. In het algemeen bloemsoorten waarvan de kweek bijzondere kennis en zorg vraagt. De laatste grote tentoonstelling werd gehouden in 1938 en in de tus sentijd hebben de kwekers stuk voor stuk tezamen alle moeite gedaan, hun product te verbeteren. Er zijn nieu we methoden gevonden, zowel voor de kweek als voor de bestrijding van ziekten. Het publiek kent de Hol landse bolbloem slechts van de bol lenvelden, die in het voorjaar een der bezienswaardigheden van ons land vormen. Thans zal men de bloem' echter ook in de winter kunnen be wonderen, zoals zij uit de kas komt. Dit is het resultaat van grote voor uitgang en ontwikkeling in dit vak, dat zich de laatste jaren inspant om in de grauwe wintermaanden zoveel mogelijk fleurige schoonheid aan binnen- en buitenlandse afnemers te leveren. De komende expositie is te be schouwen als een toetssteen voor de stand van zaken in een belangrijk va derlands bedrijf. DIT JAAR GROTERE BLOEM- BOLLENUITVOER NAAR DE VERENIGDE STATEN? Albert Douglas schrijft uit Aals meer in de „Journal of Commerce", dat de Amerikanen in het voorjaar van 1950 in few York en omstreken een grotere verscheidenheid van tulpsoorten zullen zien, dan ooit te voren, wanneer de Nederlanders hun plannen ten uitvoer kunnen bren gen. Nederland, zo schrijft hij, ver wacht zijn bloembollenexport in het lopende jaar met 12 op te voeren tot wellicht 100 millioen stuks met een geraamde waarde van 9 milliqen dollars. AMSTERDAMSE BEURS Ter beurze van Amsterdam 'be stond gisteren een gedrukte stem ming, in verband met de veronder stelde houding van de Veiligheids raad ten opzichte van de Indonesi sche kwestie. De handel was van be scheiden afmetingen, hoewel enkele der toonaangevende aandelen toch nog wel enige activiteit ten toon spreidden. De bekende vooraanstaande aan delen gingen alle een kleinigheid naar beneden. Nederlandse bank aandelen waren prijshoudend. Ook voor cultuurfondsen was de stem ming gedeprimeerd. De Beleggings- markt was stil. Nederlandse staats- papiei-en waren prijshoudend. ^.De Amerikaanse markt bleef verwaar- WEERSVERWACHTING Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. ZACHT. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust tijdelijk harde Zuid- Westelijke wind. Half tot zwaar bewolkt met af en toe enige re gen. Aanhoudend zacht. STATEN VAN SURINAME WEIGEREN SUBSIDIE AAN K.L.M. De Staten van Suriname hebben een voorstel van de K.L.M. voor het instellen van. een gesubsidieerde bin nenlandse luchtlijn in Suriname met een sluitsubsidie van 250.000 gedu rende 2 jaar en iets minder in het derde jaar, verworpen. De Staten zijn van oordeel, dat de voordelen niet evenredig zijn aan de gevraag de som, welke naar hun mening be ter kan worden gebruikt voor drin gender behoeften. LIEFDEWERK TEN BATE VAN ZIEKEN. Oprichting „Stichting de Zonnebloem", Maandag 17 Januari is te Hilver sum opgericht de „Stichting de Zon nebloem". t)eze Stichting, welke is voorbe reid door het Comité Vrienden van de Zonnebloem, en waaraan o.m. wordt medegewerkt door de R.K Artsen vereniging en de Nationale Federatie Het Wit-Gele Kruis, heeft ten doel de onderlinge hulpverlening tussen zieken en gezonden, ontstaan uit het Radioziekenbezoek de Zonnebloem, onder leiding van de heren A. van Wayenburg en W. Quint, te bevorde ren. De uitoefening van dit liefde werk wil men propageren door de gedachte aan een gemeenschap van zieken en gezonden. De gemeenschap heet „De Zonnebloem" en de zieken en gezonden steunen en helpen elkaar op geestelijk en stoffelijk gebied op de grondslag van de christelijke liefde. De Stichting werkt met goedkeu ring en in de geest van het Internatio nale Ziekenapostolaat. Het Bestuur werd als volgt samen gesteld. Kap. A. de Mey, Deventer, (voorzitter); A. P. O. Letschert, Utrecht (secretaris)W. v. d. Werf, Deventer (penningmeester); mevr. F, Kors-Heinemann te Deventer, mr. J. de Vreeze, Utrecht en drs. J. Diek- mann, Deventer. Tot juridisch adviseur werd be noemd mr. C. J. V. Kors te Deventer. Het secretariaat is voorlopig geves tigd: Voorstraat 63 te Utrecht. VOOR RENTEBIJSCHRIJVING SPAARBANKBOEKJES GELDT WEER DE OUDE REGELING. Naar wij vernemen gaat dit jaar weer de oude regeling voor het bij schrijven van rente op de spaar bankboekjes van dc Rijkspostspaar bank in. Deze dienen thans weer op gezonden te worden in de maand, waarin zij werden afgegeven. Even als vroeger het geval was dienen de boekjes, die in Januari werden ver strekt pas in Februari te worden op gezonden. BINNENLAND. Op de hoek Parallelweg' en Vaillantlaan te 's Gravenhage, is de 2'5-jarige wielrijder I. H., door een autobus van de H. T. M. aangereden. H. werd op slag gedood. Het slacht offer zwenkte toen hij het kruispunt naderde plotseling naar links om on der het viaduct door te gaan. De bus kon niet tijdig genoeg uitwijken en reed tegen H. op. In een hotel te Coevorden is een zekere V. uit Emmer Erfschei- derveen, juist toen hij 19 ampullen met morphine wilde afleveren, ge arresteerd door de politie uit Olden- zaal. In verband met deze aangele genheid werden tevens gearresteerd Th. B. uit Emmer Compascuum en K. uit Ter Apel. Verondersteld wordt dat de morphine afkomstig was uit Duitse legervoorraden. De afwezigheid van Reddingshaak of -lijn Kan de dood yan uw 'mede mensen zijn. DE VACANT1E VAN 32) Ze 'had hem in haar hand. „Hier is hij." zei ze. Dupuy vouwde 't enkele velletje open, keek naar het brief hoofd en las de gekrabbelde woor den: Beste Carl, Hoe denk je er. over, deze week te komen vissen? De forellen zullen nu we1 'happen. Zullen we het eens met de vijver probe ren? Ik ben Woensdagavond thuis. Kom zo tegen half vijf. „Dan kunnen we nog best een trek doen. Reken er op, te blij ven overnachten, voor geval we het laat maken. Je hoeft'niet te antwoorden. Als je er om half vijf niet 'bent, ga ik er alleen op uit. •Tot zien? Rufus Laforge De oude heer vroeg: „Heet mijn heer Eberlé Car! van zijn voor naam?" „Ja". „En Lafopge heeft dit geschreven, niet? En dat is zo zijn gewone onder tekening?" „Ja." Ze nam hem bijna angstig op. Hij gaf haar de brief terug en vatte haar hand. „Tob er nu maar niet over," zei hij vaderlijk. „Met mijnheer Eberlé is alles best in or de." En toen vroeg hij: „Privé is verdwenen, is 'het zo niet?" Met enige verwondering antwoord de Bé: „Ja, hoe dat zo? Hoe weet u dat? Zijn vrouw had hem nodig om aardappelen te schillen voor het avondeten,, maar hij is verdwenen. Nergens te vinden!" Dupuy knikte grinnikend. „Hij is er op uit, om 'het nieuwtje rond te vertellen," zo stelde 'hij haar gerust „Buiten1 ui zijn net als honden. Maak er een aan het blaffen en ze begin nen allemaal mee te blaffen". „Ik zal hem opzoeken en wel zor gen, dat hij zijn mond houdt!" be loofde Bé. Ze snelde 'heen. Dupuy ging op de rand van het ledikant zitten. „Ik be gin oud te worden," erkende hij. „Ik ga een dutje doen vóór het avond eten. Hij legde zich neer en zijn vrouw dekte hem lekker toe. HOOFDSTUK IX Zoals Dupuy al vermoed had, was Privé druk aan de gang. Toen Da- net naar inspecteur Dupuy gevraagd had, werd hij razend nieuwsgierig. Een uur later, na overal rondgesnuf feld te hebben tot in de buurt der boerderij van Amasa Delmont toe, kwam hij bijna op een holletje de winkel in het dorp binnen. Hij rende meteen naar de telefoon en belde het kantoor van Lacombre op en vroeg naar Joseph Danet. Voor La combre ze1!, had hij te veel respect; voor Danet was hij niet bang. Danet was niet aanwezig. „Nou zeg hem dan maar, dat Pri vé iets nieuws voor hem heeft," zei hij driftig. „Iets heel gewichtigs be treffende het geval hier in de buurt. Hij snapt wel, wat ik bedoel. Zeg hem maar, dat hij me moet opzoeken, zo gauw hij eventjes kan." En eerst toen draaide hij zich om en vertelde zijn verhaal aan de om standers. die zich, toen ze hem hoor den telefoneren, om hem heen had den verdrongen. Terwijl Privé aldus het nieuwtje, dat er een vermoorde man in het huis van Amasa Delmont lag, aan de dorpehngen bekend maakte, lag in specteur Dupuy nog rustig te slapen onder de veilige hoede van zijn vrouw. Hij verroerde zich niet, voor dat de bel voor het avondeten hem wekte: een poosje .later xwam hij met «ijn vrouw naar de Molen. Bé ontving hem met veel verontschul digingen. „Ik weet niet, of we wel veel te eter zullen kiijgen en of dat, wat we krijgen, eetbaar za1 zijn," ver klaarde ze. Privé is zo juist pas te ruggekomen en zijn vrouw heeft zelf de aardappelen moeten schillen. Misschien wreekt ze dat wel op ons!" „Denkelijk is Privé er op uit ge gaan, om het nieuwtje rond te ba zuinen," meende Dupuy. En toen de anderen verschenen, was het ter stond duidelijk, dat al wisten ze dan de waarheid niet precies, ze toch heel wat vermoedens koesterden. Rade kwam naar binnen gestapt en bewaarde een ijzig stilzwijgen; mevrouw More! en haar man aten zonder een woord te zeggen, het hoofd diep over hun bord gebogen. En toen hoorden ze in de keuken enig tumult, waarboven de vertoorn de stem van jufrouw Privé uitklonk. „Ga de keuken uit en blijft er uit! Als je hier niet kunt zijn, als ik je nodig heb, dan hoef je oök niet op etenstijd te komen!" Ze hoorden Privé tegensputteren, zonder dat het hem veel gaf en even- later een deur dichtslaan. Bé stond op. Ze scheen zich niet op haar ge mak te gevoelen. „Ik denk, dat we allemaal wel klaar zijn," zei ze. „We moesten maar naar de andere kamer gaan." Zelf begaf ze zich naar de keuken, denkelijk om juffrouw Privé te kal meren. De anderen begaven zich naar de zitkamer; maar mevrouw Morel voerde haar gezelschap in veelzeg gend zwijgen naar buiten. Rade volg de. Arthur met Dupuy en diens vrouw alleen achter. Toen Bé uit de keuken terugkeer de, stonden haar ogen verschrikt. „Juffrouw Privé zegt, dat Privé overa! van afweet," bekende ze. „Hij 'heeft de dode bij Amasa gezien... hij heeft door het venster gegluurd" en imet een spijtig gebaar vervolgde ze: „Hoe hij er achter kwam, weet ik niet, maar hij heeft; zijn vrouw verteld, dat de dode in „Ver weg" gevonden is." En Arthur aanziende, voegde ze met een flauwe schittering van haar ogen hem toe: „Privé beweert, dat hij een belang rijke mededeling voor Danet heeft! Dus als jij en de inspecteur er geen haast achter zetten, dan zal het Jo seph nog zijn... die het raadsel op lost!" Arthur glim1 ach te. „Hij kan het alphabet nog niet in hoofdletters le zen", verzekerde hij haar in ver trouwen. „En Privé weet niet wat van belang is, al gebeurt het vlak voor zijn neus." „Ik ben bang, dat je Joseph altijd te laag geschat hebt," wierp ze hem tegen. „Maar ja, van echte misdadi gers heb jij ook niet veel verstand. Jij hebt je meeste tijd verknoeid, met onschuldige mensen ^stig te vallen. Mevrouw Dupuy nam hen aan dachtig op. Ze had er pret in. Ar thur sputterde tegen: „Bé, ik heb nooit beweerd, dat Eberlé enige misdaad bedreven li ad. of iets verkeerds heeft gedaan. Maar de bank moest gesloten worden om de geldbeleggers gezamenlijk te be veiligen. Die aandelen vanHij hield zich in en keek verschrikt naar Dupuy. „Inspecteur, dat heb ik ver geten, u te vertellen. Het waren aan- de^n van Laforge's onderneming, die de bank geruïneerd hebben. Ver onderstelt u, dat Eberlé Bé uitte luide haar verontwaardi ging „Arthur, als jij probeert, mijn heer Eberlé verdacht Arthur schudde het hoofd en keek haar lachend aan, „Neen Bé", zei hij. „Je bent een koppig nest en niemand kan jou ook maar iets aan je verstand brengen. Dochmet Eberlé is het volkom en in orde mijnheer Dupuy!" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2