S)e CeidóeSoii/fca/nt Republikeinse leiders achter kippengaas Het kleurlingenconflict in Zuid-Afrika Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" MAANDAG 17 JANUARI 1949 40ste JAARGANG No. 11595 REPUBLIKEINSE LEIDERS WAREN NIET IN VRIJHEID Bur. Papengracht 32. Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., f 1.40 p. mnd., 14.15 p kwart. Franco p. p. 1 4.90 - Advert.; 15 ct. p. m m. Telefoontjes 11.50 Alpbons Ariëns HET is een voortreffelijk initiatief van de afd. Leiden der K.A.B., om een Ariëns-avond te geven, a.s. Woensdag in de Leidse Schouwburg, waar in het gesproken woord van de bekende letterkundige Bernard Ver hoeven en in het mooie toneelspel van Wim Snitker het leven en werken van de door God rijk begenadigde priester, de grote sociale werker en hervormer mgr. dr. Alphons Ariëns zal worden uitgebeeld. Ariëns (overleden in 1928) is een voorbeeld, dat ook voor ons, in déze tijd, zegenrijk kan zijn. Voor man nen als Ariëns, kunnen wij God niet genoeg danken. Zij moeten onder ons blijven voortleven, ook na hun dood, opdat hun voorbeeld ons sti- mulere, ons bewege, te leven en te werkën in hun geest. Zeker, onze maatschappelijke actip moet een eigentijds stempel dragen en in de jaren, die liggen tussen Ariëns leven en onze tijd, is er heel veel veran derd! Maar dat eigentijdse, waardoor onze actie moet verschillen met die van Ariëns, zal er haast vanzelf ko men, als ons leven door dezelfde geest, waaruit Ariëns zijn kracht putte, wordt geleid en bezield: de geest van onbaatzuchtigheid, nederig heid, gehoorzaamheid aan Christus in Zijn Kerk. Ariëns leefde in een tijd van-so ciale hervorming; er moest gestreden worden voor het recht van de sociaal- zwakken, de onderdrukten. En Ariëns stond in die strijd vooraan; hij heeft gestreden, met heel veel offers en heel veel leed, maar óók met heel veel succes, met heel veel resultaten. Ook wij leven in een tijd van so- ciale hervorming zij 't dan met een formeel gewijzigde doelstelling; óók nu moet er worden gestreden, om het doel te bereiken. Bij deze strijd moge Ariëns vóór ons staan als: een strijder zonder de vrede te verstoren, als een kampioen voor het recht zonder de liefde te kwetsen! Ariëns leefde in een tijd, waarin het begrip democratie tastbare, con crete vormen eiste. En hij heeft die vormen gevonden in de door hem ge stichte instellingen en organisaties. Hij roemde Paus Leo XIII als de man, „die als grijsaard het nieuwste wist te waarderen en de jongeren in vooruitstrevendheid overtrof". En hun, die nu leiding geven bij de strijd om de beslissing ener ware democra tie, sta voor de geest Ariëns, door Gerard Brom getypeerd als „de aris tocraat Ariëns, de hoffelijkheid zelf ir. zijn verschijning, voorkomend in de omgang, toegankelijk voor ieder"; „de man die zichzelf letterlijk tot en met zijn lijfgoed voor de armen heeft uitgekleed"! Wij doen hier maar een greep uit de levensgeschiedenis van een groot mens groot, omdat het een waar lijk goed mens was. 't Zijn slechts enkele vluchtige trekken uit diens leven. Onze bedoeling is, de belang stelling op te wekken, voorzover no dig, voor de herdenkingsavond van a.s. Woensdag in de Leidse Schouw burg. Rapport van de Comm. v. G. D. ^E COMMISSIE VAN GOFJDE DIENSTEN, die Zaterdag het eiland Ban- ka bezocht, zegt in haar rapport, dat de zes Republikeinse leiders op Banka in een groot gebouw worden gevangen gehouden. Zij hebben vol gens de commissie een deurloze slaapkamer van zes en dertig vier kante meter, waarin zes bedden zijn geplaatst. Daarbij hadden zij oor spronkelijk de bèschikking over een deel van de grote ontvangruimte van het gebouw. Later konden zij over de gehele ruimte van circa driehon derd vierkante meter beschikken. Voor de ramen was kippengaas. On middellijk buiten de omheining stonden tijdens het bezoek van de com missie schildwachten. Hatta, Roem, Sastroamidjojo, Soeriadarma, Asaat en Pringgodigdo hadden ook beperkte toegang tot het dak. DE AANSTAANDE CONFERENTIE VAN NEW DELHI. Volgens gewoonlijk betrouwbare bronnen wordt verwacht, dat de te New Delhi op Donderdag aanstaande te beginnen conferentie van vertegen woordigers der Aziatische landen over de Indonesische kwestie zal aandringen op: 1. Economische sancties tegen de Nederlanders. 2. Verbreking van de diplomatieke betrekkingen met Nederland. 3. Voorziening van de strijdkrach ten der Indonesische republikeinen met wapenen, ammunitie, medicijnen en gelden. Er is enige teleurstelling tot uiting gebracht over het feit, dat Australië en Nieuw-Zeeland slechts door waar nemers op de conferentie vertegen woordigd zullen zijn. Volgens mededeling uit niet-officië le bronnen zou de mogelijkheid be staan, dat Nederland bij de conferen tie een memorandum indient ter ver klaring van het Nederlandse optre, den in Indonesië. Siam, dat volgens eerdere berich ten de uitnodiging tot bijwoning van de conferentie had afgewezen, heeft thans, naar van gezaghebbende zij de wordt vernomen, besloten zich door waarnemers te doen vertegen woordigen. ALLEMAAL LEUGENAARS ..Mijn grootste vergissing bestond er in, dat ik tot het laatste ogenblik weigerde te geloven, dat Stalin zo wel in 1935 als later cynisch heeft gelogen". Aldus zou Benesj. de vorige pre sident der Tsjechoslowaakse repu bliek zich hebben uitgelaten over generalissimus Stalin in een schrijven van Augustus 1948 aan Edward Ta- borsky, zijn voormalige secretaris en gewezen gezant van Tsjecho-Slo- wakije te Stockholm, die Zondag te New York is aangekomen. Taborsky las op een persconferentie bij zijn aankomst deze brief voor, waarin Benesj nog zou hebben geschreven: „Ik meende, dat Gottwald althans geen leugenaar was, maar ik bemerk dat zij allen zonder uitzondering leugenaars zijn". EEN VERKLARING GEVRAAGD Zij verklaarden, dat aan hen was verzocht een verklaring -te tekenen, dat zij zich van politieke activiteit zouden onthouden. Als zij die zouden tekenen, zouden zij de vrijheid krij gen om zich over Banka te bewegen en zouden hun gezinnen zich bij hen mogen voegen. Zij zeiden, dat geen hunner die verklaring fcad getekend. Hatta vertelde nog, dat het Repu blikeinse kabinet op 19 December aan Prawiranegara machtiging had leend om op Sumatra een noodrege- ling te vormen als de president en het kabinet geen vrijheid van hande len meer zou hebben. TEGEN DE INSTRUCTIES. In het rapport, dat de commissie van goede diensten over dit bezoek heeft opgemaakt, is ook een brief van de voorzitter van de Nederlandse de- legatie, de heer Elink Schuurman, opgenomen. Deze schrijft daarin: Ik heb tot mijn verrassing vernomen, dat aan de bevelen over de persoonlijke vrij heid en de bewegingsvrijheid van de Republikeinse leiders op Banka geen gevolg is gegeven. Ik heb mij onmid dellijk vergewist van deze betreurens waardige staat van zaken, welke, zo als u bekend is, geheel in tegenstel ling is met de op dit punt gegeven instructies, welke heden telegrafisch zijn herhaald. Ter vermijding van verdere misverstanden zullen direct twee hoge Nederlandse functionaris sen per vliegtuig naar Banka gaan, met de speciale opdracht om erop te letten, dat er geen hinderpalen in de weg worden gelegd aan de bewegings vrijheid en het verkeer op Banka van de zes Republikeinse leiders. Het Bijzondere Federale Overleg heeft een commissie van vijf perso nen ingesteld om contact te zoeken met prominente personen uit de nog niet georganiseerde gebieden. De vol gende namen zijn daarbij genoemd: Abdoel Kadir, Widjoatmodjo, Agoes Salim, Sjarhrir, Soekarno, Soepomo, de sultan van Djokja, Darmasetiawan, Hatta, Oerip Kartodirdjo en Assat. Met hen zullen oriënterende be sprekingen worden gehouden ten aan zien van de door het besluit Bewind Indonesië in Overgangstijd noodzake lijk geoordeelde vorming van een na tionale federale interim-regering voor geheel Indonesië. Voorzitter van de commissie is Sul tan Mamid II. Leden zijn Anak Agoeng, Ateng Kartanahardja, Djoemhana Wiriatmadja en Sinagan. Sultan Ham id II is ook tot voorzit ter van het Bijzondere Federale Over leg benoemd als opvolger van de overleden Bahrioen. OVERSTROMINGEN TE BATAVIA Nadat in de nacht van Vrijdag op Zaterdag reeds verschillende Euro pese wijken en kampongs van Ba tavia waren ondergelopen, is tenge volge van de aanhoudende regenval in de nacht van Zaterdag op Zondag het ondergelopen gebied sterk uit gebreid en moesten vele kampongs geheel worden verlaten. Volgens eerste schattingen moeten twintig duizend Batavianen (vrijwel allen Indonesische en Chinese kampong bewoners) geholpen worden met voedsel, kleding en medicijnen. Hoe wel nog geen definitieve gegevens binnen zijn, kan worden medege deeld, dat de openbare wegen, brug gen e.d. weinig of geen schade heb ben geleden, terwijl evenmin be richten over persoonlijke ongeluk ken zijn binnengekomen. Volgens deskundigen is de overstroming ver oorzaakt door een ongelukkige sa menloop van een ongewoon zware regenval, en de hoge stand van de zee in de baai van Batavia door een krachtige wind op de kust. Ook Dahran gesloten voor K. L. M. VIRULY OP SCHIPHOL TERUG. Om half drie Zaterdagmiddag is Viruly met de Constellation „Bata via" op Schiphol geland met aan boord een grote hoeveelheid Niwin- pakketten en enige post. Viruly deelde bij aankomst mede, dat zijn vlucht gegaan was via Bang kok en Dahran (Saoedi-Arabië). Met ingang van Zaterdag kan de K.L.M. ook van de laatstgenoemde vlieghaven, waar de vliegtuigen in de afgelopen week steeds zijn geland, geen gebruik meer maken. Ook de „Curagao" met gezagvoer der A. M. van der Vaart, die 7 passa giers en een hoeveelheid post van Ba tavia naar Amsterdam aan boord had, is Zaterdag op Schiphol geland. In Indonesië bvindt zich thans al leen nog de Constellation „Franeker", die de minister-president dr. W. Drees naar Nederland terug zal bren gen. Tegemoetkoming bij scheppen van woonruimte Naar de „Volkskrant" verneemt, is van overheidswege een regeling vast gesteld, volgens welke particuliere huiseigenaren, die aan hun bezit voorzieningen laten uitvoeren met het oogmerk daarin meer gezinnen onder te kunnen brengen, aanspraak mogen maken op een tegemoetko ming in de kosten van maximaal 300 gulden. Bovendien kunnen de genen die woonruimte vrijmaken, doch daardoor in verhuiskosten ver vallen, een vergoeding ontvangen ge lijk aan de helft der huurwaarde van de ontruimde woningen, vast-- gesteld overeenkomstig de wet Per sonele Belasting 1896. Deze voor schriften zijn slechts van toepassing op de kosten welke belanghebben den hebben gemaakt na 31 Decem ber 1948. DE COMMANDEURSHUIZEN VAN AMELAND. In de 17e en 18e eeuw had het eiland Ameland een belangrijk aandeel in de Nederlandse zeevaart. Vele Amelan ders namen deel aan de walvisvaart. Aan deze tijd herinneren de vele hui zen met de zgn. Commandeursgevels, die door Groenlandvaarders werden gebouwd en bewoond. Deze gevels dragen als karakteristieke onder scheiding 2 richels (huis rechts). Het stuurmanshuis was kenbaar aan 1 richel in de gevel. PROCES TEGEN COMMUNISTEN TE NEW YORK. Voor het gerechtshof te New York begint vandaag een proces tegen 12 communistische leiders in de Ver enigde Staten, die er van beschul digd worden voorstanders te zijn ge weest van een gewelddadig omver werpen der Amerikaanse regering. Er zijn uitgebreide voorzorgsmaatre gelen genomen tegen demonstraties en ordeverstoringen. Montgomery bezoekt ons land om aan te dringen op een groter leger Naar het A.N.P. nader verneemt, heeft veldmaarschalk Lord Mongorr.e- ry, die in ons land vertoeft, heden morgen besprekingen gevoerd met de waarnemend minister-president mr. Maarseveen. de minister van oorlog en marine a.i. mr. Schokking en de minister van financiën prof. dr. P. Lieftinck. Een woordvoerder van het ministe- DE RUST THANS HERSTELD. De onlusten, welke vorige week Donderdag in de Zuid-Afrikaanse stad Durban uitbraken (tussen de zwarte Afrikaanse bevolking en de Indiërs), hebben volgens officiële gegevens reeds honderd mensen het leven ge kost. Het aantal gewonden wordt op duizend geschat. De aanval van een Indische koopman op een Afrikaanse jongen was het startschot voor de relletjes. Geleidelijk groeiden zij uit tot een volledige veldslag. Hele Indi sche stratenblokken in de stad wer den in brand gestoken en de huizen geplunderd. De lichamen van de In diërs liggen onder de puinhopen. In de Indische wijk zijn bijna alle huizen verlaten. Om zo snel mogelijk een einde aan de onlusten te maken, kwamen uit alle delen van de Unie vrijwilligers toegestroomd. Ook uit andere plaatsen kwamen berichten over brandstich tingen en plunderingen. De politie te Kamperduin, 75 kilometer van Dur ban, heeft medegedeeld, dat er ook daar „moeilijkheden" zijn. Groepen Indiërs trokken er door de straten om wraak te nemen voor de aanvallen van Afrikaners op hun winkels. Ongeveer 2000 man politie en mili tairen, gewapend met traangasbom- men, zware machine-geweren en sten-guns, die tevens de beschikking Resultaat van Marshall-hulp DEMONSTRATIE TEGEN KARDINAAL GERLIER. Zaterdag jl. heeft de bisschop van Lyon kardinaal Gerlier, onder auspi ciën van de „Grote Katholieke Con ferenties" in het paleis voor Schone Kunsten te Brussel, een lezing ge houden over de sociale leér der Ka tholieke Kerk. Bij de aankomst van kardinaal Gerlier, die vergezeld was van mgr. Cento, de Pauselijke Nun tius te Brussel, onthaalden studenten van de vrije universiteit te Brussel de kardinaal op scheldwoorden. De studenten werden door de aan wezigen uit de zaal verwijderd. De administratie -van het Marshall plan heeft in een rapport een bemoe digende economische vooruitgang in West-Europa aangetoond. Dè indus triële productie en de export nade ren het vooroorlogse peil en de strijd tegen de inflatie heeft vrijwel overal succes opgeleverd. In vergelijking met 1939 als basis jaar, met een indexcijfer van 100 voor de industriële productie, bereikten in het derde kwartaal van het afgelopen jaar: Engeland 118, Nederland 112, Noorwegen 111, België 105, Frankrijk 102. Italië 84 en West-Duitsland 57. De totale productie van fabrieken en mijnen was in het derde kwartaal van 1948 tien procent hoger dan in 1947 en bijna gelijk aan het cijfer voor 1938. De staalindustrie, die van West-Duitsland inbegrepen, produ ceerde in dit tijdvak aanzienlijk meer dan het gemiddelde over 1938 en evenveel als in het recordjaar 1937. NIET WELKOM! De Hongaarse regering heeft afwij zend beschikt op een verzoek van de Weense correspondent van de BBC om een visum ten einde het proces tegen kardinaal Mindszenty te ver slaan. De weigering werd niet gemo-1 tiveerd. hebben over pantserwagens zijn thans te Durban gestationeerd, teneinde het uitbreken van nieuwe conflicten te voorkomen. De Zuid-Afrikaanse re gering heeft de gemeentelijke auto riteiten van Durban verzekerd, dat deze manschappen gedurende onbe paalde tijd te Durban zullen blijven, teneinde de rust en orde te handha ven. Dr regering heeft onmiddellijke hulp toegezegd aan 30.000 Indische vluchtelingen, die in zeven kampen, in de buitenwijken der stad gelegen, zijn ondergebracht. Thans dragen de gemeentelijke autoriteiten van Dur ban nog zorg voor hen. De Zuid-Afrikaanse minister van justitie, mr. Swarts, die persoonlijk een bezoek aan Durban en omgeving heeft gebracht, verklaarde dat hij geen bewijs had kunnen vinden voor het veroorzaken van de wanordelijk heden door de een of andere georga niseerde beweging. Hij noemde het veelbetekenend, dat slechts Indische winkels waren beschadigd, terwijl winkels van blanken intact bleven. Nanking in liquidatie TIENTSIN EN PENGTOE GEVALLEN. De Chinese communisten zijn in de nacht van Vrijdag op Zaterdag de door beschietingen aanzienlijk geha vende stad Tientsin binnengetrokken. De stad was in korte tijd geheel be zet. De regering heeft de val van Tientsin toegegeven. In Midden-China hebben de rege ringstroepen Pengpoe, op 150 kilo meter ten Noord-Westen van de hoofdstad Nanking, ontruimd. Een halve dag later trokken de commu nisten de stad binnen. Uit goed ingelichte bron wordt voorts bericht dat overeenstemming is bereikt tussen de nationalistische be velhebber Foe Tsoji en de-communis ten betreffende de overgave van Peiping en een afzonderlijke vrede in Noord-China. Er zouden onderhandelingen zijn gevoerd te Peiping zelf, waar com munistische afgezanten zouden zijn aangekomen. Over twee of drie dagen zou een wapenstilstand worden gesloten. De Chinese regering heeft bevel gege ven tot evacuering van officiële do cumenten en eigendommen per schip en trein uit Nanking. De correspondent te Sjingtao van het dagblad „Shun Pao" meldde he den aan zijn blad, dat verreweg het grootste gedeelte van de te Tsjingtao gelegerde manschappen der Ameri kaanse marine gisteren uit deze aan de Zuid-Oost-kust van het schier eiland Sjangtoeng gelegen Ameri kaanse marine-basis is teruggetrok ken; ook de in de haven van Tsingtao liggende oorlogs- en transport-sche pen zijn vertrokken. EERSTE MARTELAAR IN ROEMENIë PAS GEWIJD PRIESTER.TIJDENS H. MIS NEERGESCHOTEN De informatiedienst van de H. Congregatie voor de Oosterse Kerk (SICO) bericht, da'de rode vervol ging in Roemenië zijn eerste marte laar heeft geëist. De communistische politie heeft een pas gewijd priester dood geschoten na diens eerste H. Mis. De politie kwam de kerk binnen en eiste, dat hij een document zou tekenen, waarin hij verklaarde vrij willig over te gaan tot de schismatie ke, nationale kerk. Zijn antwoord op de bedreigingen van de po'itie was: „Schiet, want ik zal nooi mijn geloof verloochenen." Hij werd ap het altaar neergeschoten, terwijl hij zijn misgewaden nog aan had. Hij stierf enkele ogenblikken later. Tegelijk met de geschiedenis van de dood van deze martelaar, meldt SICO, dat het communistische regi me met een decreet van 1 December de 'aatste slag heeft toegebracht aan de Katholieke Kerk van de Byzan tijnse ritus in Roemenië. Door dit decreet worden alle bisdommen, ka pittels, kloosters en andere katholie ke instellingen opgeheven. Alle eigendommen gaan over naar de staat, uitgezonderd die van de paro chiekerken. Deze worden overgedra gen aan de schismatieke Orthodoxe Kerk. Een ander besluit van de Roemeen se regering, a'dus SICO, beveelt, dat practisch alle zusterhuizen en kloos ters in Transsylvanië moeten wor den verlaten. De novicen moeten naar hun huis terugkeren. Zusters en broeders, die in de pas genationali seerde ziekenhuizen werkten, moe ten hun habijt afleggen. Zij verlaten echter nog liever de ziekenhuizen dan aan dat bevel te gehoorzamen. Het juiste aantal der priesters, die werden gearresteerd, omdat zij wei- oorlog verklaarde tegenover het A.N.P., dat Montgomery een be zoek aan ons land brengt om te wij zen op de door Nederland aangegane verplichtingen in het kader van de West-Europese Unie en aan te drin gen op de nakoming daarvan. Mongomery heeft tijdens zijn be zoek in November 1948 de eis gesteld dat ons land drie divisies, een briga de parachutisten, gepantserde eenhe den en enkele eskaders vliegtuigen als bijdrage zou leveren. Tot nu toe is slechts een bescheiden begin ge maakt met de opbouw van een Neder landse luchtmacht. Uit het feit, dat nog geen bedragen suppletoir zijn aangevraagd, kan aldus de woord voerder van het ministerie van oorlog, afgeleid worden, dat de Nederlandse regering nog geen beslissing genomen heeft ten aanzien van de door Mont gomery gestelde eisen. Het ministe rie van financiën is van oordeel, dat ons lqnd, gezien zijn economische toe stand, thans zeer bezwaarlijk de be nodigde bedragen voor deze defensie- doeleinden kan opbrengen. Een oplos sing zou gevonden kunnen worden in een lend-lease overeenkomst met Amerika. Het tekort aan troepen in Neder land, veroorzaakt door de Nederland se verplichtingen in Indonesië, be moeilijkt ook de uitwerking van de door- Montgomery gestelde eisen» In Indonesië bevinden zich thans 85.000 man van c'e koninklijke landmacht en van de koninklijke marine en 34.000 man van het K.N.I.L., waarvan ongeveer 60 pet. Indonesiërs zijn. De legerleiding hoopt dit jaar de eerste 7 Decemberdivisic en de twee de divisie, sameh ongeveer 40.000 man, uit Indonesië terug te trekken. Gezien de situatie van het ogenblik is nog niet met zekerheid te zeggen, of deze verwachtingen bewaarheid zullen worden. In Nederland bevinden zich thans drie bataljons geoefende troepen te zamen met ongeveer 25.000 recruten. Dit aantal is niet voldoende voor de bijdrage, die Nederland voor de West- Europese defensie moet leveren. Overwogen wordt daarom de lichtin gen, welke thans ongeveer 22.000 man omvatten, uit te breiden. Deze uit- braiding, zo werd gemeld mag ech- gerden de veriUaring van vrijwillige *er n*e' 8eschieden ten koste van de overgang naar de Staatskerk te on- i Nederlandse industrie, die voor haar der tekenen,js niet bekend, doch er ontwikkeling zeer vele arbeidskrach ten nodig heeft. zijn aanwijzingen, dat dit aantal aanzienlijk moet zijn. Zij, die weige ren over te gaan naar de schismatie ke Orthodoxe Kerk, worden op al lerlei gefantaseerde beschuldigingen .gearresteerd. BRIEF VAN ROEMEENSE PRIESTER AAN KARDINAAL GRIFFIN Verschillende bisschoppen gearresteerd of door de staat ontslagen Kardinaal Griffin, aartsbisschop van Westminster, heeft een brief van acht Roemeense katholieke priesters in Rome ontvangen, waarin zij smeken „om te bidden voor onze vervolgde en gemartelde broeders en voor de gehele Roemeense Kerk waarin zij er op aandringen om „de gehe'e wereld in kennis te stellen van de onmens j/.e en barbaarse vervolging, die de Kerk moet onder gaan van de zijde der vijanden van God en de Kerk." Deze acht Roe meense priesters behoren deels tot de Latijnse, deels tot de Byzantijnse Ritus. De brief weidt yit over de druk op de priesters en de leken van Grieks-Katholieke Ritus om hen te dwingen zich „vrijwillig" aan te slui ten bij de schismatieke nationale kerk, en beschrijft de beperkingen, die het werk van de kerk van de La tijnse Ritus de enige die nog is toegestaan in Roemenië practisch onmogelijk maken. De priesters wijzen er op dat drie bisschoppen van de Latijnse Ritus uit hun ambt werden ontzet, toen de regering ze1! het recht in handen nam om de vijf bisschopszetels te verminderen tot twee en uitmaakte dat er slechts één diocees mocht zijn op elke 750.000 gelovigen. De vijf bisschoppen van de ge-1 nieerde Grieks-katholielke Kerk zijn Mogen alle dwalenden tot de ene alleen gearresteerd. schaapstal van Petrus terugkeren. RENTEGEVENDE KOEKJES. Toen een maand geleden een zes jarig meisje uit een dorpje in de omgeving van Helmond e<*i porte feuille vond met een inhoud van 1100 gld., kreeg zij als eerlijke vind ster van de eigenaar twee koekjes als dank. Dit bericht kwam ook in de pers buiten Nederland. Eind November verscheen in talrijke Engelse bladen een bericht daarover. Hoe men in dit bericht aan de naam „Van Dael" kwam is niet dui delijk, want het kind heette Ria v. d. Broek, maar dit doet weinig ter zake. In Dublin las een conducteur, Joseph McManus het bericht en hij stuurde prompt een chèque van 10 shilling aan het meisje om er iets voor te ko pen. De brief werd door de post bij een zekere heer van Daal bezorgd, die uit de krant van het geval verno men had en brief met inhoud by het plaatselijk blad in Helmond gedepo neerd. Als vingerwijzing was nog op de enveloppe geschreven '„for the little girl, that got the big reward of two biscuits" (Voor het kleine meisje, dat de grote beloning van twee biscuits ontving). Ria van de Broek heeft de chèque intussen ont vangen. «internationale Bidweek INTENTIE VOOR 18 JANUARI.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1