FREDERIK ifMinkatendefi Accoord Israël-Egypte Wetsontwerp inzake bibliotheken ZATERDAG 15 JANUARI 1949 DE LEID SE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 De arrestatie van Kardinaal Mindszenty en Mgr. Stepinac VERZOEK AAN HUIS VAN AFGEVAARDIGDEN DER V.S. Kenneth B. Keating, afgevaardigde van New York, heeft aan de Commis sie voor Buitenlandse Zaken van het Huis van Afgevaardigden verzocht, een speciale sub-commissie te benoe men om een onderzoek in te stellen naar de arrestatie van Kardinaal Mindszenty, primaat van Hongarije, en van Aartebisschop Stepinac in Joegoslavië. Dit verzoek stond in een brief aan de voorzitter van het Huis van Afge vaardigden, Sol Bloom, gepubliceerd in het congresverslag. De brief zeide o.m.: De gewelddaden van de rege ringen van deze twee landen door deze twee moedige christelijke lei ders gevangen te nemen, zijn niet al leen een belediging voor de Kerk, die zij vertegenwoordigen, doch ook voor alle weldenkende mensen van de ge hele wereld. Dat is een breder standpunt, dan dat van „De Groene" bij ons, welk „neutraal" weekblad, voordat het zich over deze kwestie uitlaat, wil af wachten de behandeling voor een....' communistische rechtbank! PROTEST-MEETING VAN HONGAARSE GEESTELIJKEN IN AMERIKA. Vijftig geestelijken van Hongaarse afkomst uit de Katholieke en Protes tantse Kerk van 4 staten van Noord- Amerika hebben tijdens een protest- Vergadering een resolutie aangeno men, waarin zij een beroep doen op President Truman om officieel^ nota te nemen van de onderdrukking der geestelijkheid in Hongarije en zijn goede diensten aan te wenden om deze vervolging te doen beëindigen en te protesteren bij de Russische en Hongaarse regeringen. Deze actie werd ondernomen op een vergadering van de „American Hungarian Christian Clergymen's Association", waarbij priesters en do- miné's uit New York, New Jersey, Connecticut en Pennsylvania aanwe zig waren. De aanleiding daartoe was de arrestatie van Kardinaal Minszen- ty en van de Lutherse bisschop Lajos Ordass in Hongarije. De laatste werd ■gearresteerd wegens z.g. deviezen- smokkel. De resolutie noemt de Hongaarse godsdi'enstpolitiek een „flagrante schending" van de grondbeginselen der Verenigde Naties en van de over eenkomsten van Yalta en Teheran. Afschriften van deze resolutie heeft men gezonden aan alle leden van het Congres en aan de gedelegeerden bij de Verenigde Naties. Een van de spreker was Bela Var- ga, die gekozen was tot voorzitter van het Hongaarse Parlement, voordat hij tijdens de communistische staats greep naar het buitenland vluchtte. Hij is nu voorzitter ran het Hon gaarse Natiofiale Comité, waarvan ook de vei-bannen leiders van de anti communistische partijen in Hongarije deel uit makgn. TERREUR BREIDT ZICH UIT OVER HONGARIJE Radio Vaticana meldt, dat steeds meer arrestaties in Hongarije wor den verricht en zich over het gehele land een terreur uitbreidt, die zijn gelijke niet heeft. Priesters en leken, in het bijzonder leden van de Ka tholieke Actie worden gevangen ge nomen om verklaringen af te leggen tegen Kardinaal Mindszenty, wiens proces binnen enkele dagen wordt verwacht. Vo'gens Radio Vaticana bericht Radio Moskou, dat „in geheel Hon garije grote vreugde heerst over de arrestatie van de „spion en volks vijandelij ke" Kardinaal Mindszen ty-', die zich verkocht heeft aan het •buitenlandse kapitalisme en impe rialisme. Moskou meldt verder, dat talrijke telegrammen binnenkomen uit ge heel Hongarije, waarin men eist, dat er energieke maatrege^n zullen wor den genomen tegen de priesters, de werkelijke vijanden van het Hon gaarse volk. Het eerste troepentransport sinds 3 December is gisteren uit Rotter dam naar Indonesië vertrekken. Het bestaat uit 800 militairen en wel 250 van verlof terugkerende leden van het K.N.I.L., 350 leden van de Kon. Marine en 200 van de Kon. Land macht. Het schip zal, aldus de mili taire autoriteiten, de normale route door het Suez-kanaal volgen. Er werd, echter de nadruk op gelegd, dat liet kiezen van de route geen militaire kwestie is, doch een van regerings beleid. Met dit transport is, aldus de mili taire autoriteiten, overduidelijk be wezen, dat de militaire actie in In donesië net heeft geleid tot versnel ling en vermeêrdering van de trans porten. Het maakt een onderdeel uit van het maanden geleden opgestelde schema. Bovendien is het schip slechts half vol. Het volgende schip zal weer geheel volgeboekt zijn. Aan boord bevindt zich de 63-ja rige veldpredikant P. G. de Vey Mestdagh, die voor de derde maal de reis naar Indonesië aanvaardt. Op een vraag, waarom hij op deze leeftijd wederom de reis onderneemt, ant woordde ds. de Vey Mestdagh, dat, waar de jongeren weinig lust schij nen te gevoelen naar de tropen te gaan, de ouderen het wel moeten doen. De „Zuiderkruis" neemt 115.000 kg. post mee. DE -HEER WELTER STELT VRAGEN Door het lid der Tweede Kamer de heer Weiter zijn aan de ministers van Buitenlandse Zaken en van Overzeese Gebiedsdelen de volgen de vragen gesteld: Is het juist, dat de Nederlandse ambassadeur te Washington op een lunch van de „Overseas Pressclub of America" zou hebben gezegd, dat als het „Indonesische volk" Sukar no en Hatta als leiders zou wensen, dit geheel zou worden overgelaten aan dit vo'k, daar het eerlijke natio nalisme van Sukarno en Hatta niet aan twijfel onderhevig was? Zo ja, delen de ministers dan de zienswijze van de heer van Kleffens, gezien het feit: a) dat Hatta jarenlang actief heeft deel genomen aan de commu nistische prooaganda in Indië en zo wel hij als Sukarno tijdens de oor log hebben behoord tot de vooraan staande collaborateurs met Japan en op die grond van de Japanse rege ring een hoge decoratie hebben ont vangen. b) dat nog zeer onlangs door de Nederlandse regering na zeer rijp en langdurig beraad een eind is moeten worden gemaakt aan het tot onduldbare gevolgen geleid hebben de regime, waarvan beide genoemde personen de voornaamste exponen ten. waren? Is de redering -niet van mening, dat uitingen als de onder de eerste vraag genoemde men denke aan de suggestieve \rermelding van een in werkelijkheid niet bestaand „Indone sisch volk" aangenomen, dat zij inderdaad zijn gedaan, wijzen op een neiging van de ambassadeur in Washington om een eigen politiek te voeren, welke afwijkt van die der Neder1 andse regering? DE BESPREKINGEN OP RHODOS. Joden en Egyptenaren zijn op het eiland Rhodos, tijdens de wapenstil standsbesprekingen onder voorzitter schap van dr. Ralph Bunche, de waar nemend bemiddelaar vanwege de Verenigde Naties, overeengekomen geen offensieve operaties tegen el kaar te beginnen en eikaars nationale veiligheid 1e eerbiedigen. Het eerste punt der agenda van de conferentie, dat bovenstaande ver zekering bevat, werd tijdens een zit ting van zeer korte duur goedge keurd. De agenda houdt voorts in: uitvoering der resoluties van de Vei ligheidsraad van 4 en 16 November, die op wapenstilstand aandringen en het ontwerpen van een wapenstil standsovereenkomst. Stap voor stap zullen alle militaire problemen aan de orde worden gesteld. 6» IWotaris Zwingelhout ver- stijfde van schrik. Met glazige ogen keek hij Frederik aan en dacht er blijkbaar niet aan om de vlucht te nemen; zó had de plotselinge verschijning van Frederik hem over- blufd. Frederik lachtte in zich zelf en liet zich van de toonbank glijden, maar toen schrok hij minstens even erg als Notaris Zwingelhout. Door de openstaande deur stapte zelfverzekerd Theodorus Jansen Co. naar binnen. De notaris maakte enkele snelle passen en stelde zich op naast een eta age-pop en bleef onbe wegelijk in een schilderachtige hou ding staan. Zijn rechterhand rustte bevallig op zijn heup en de linker wees naar een spijker in de muur; óp deze wijze bootste hij zeer bedriegelijk oen etalage-pop na. Voor Frederik was de zaak moei lijker; maar toen bedacht het dap pere jongetje dat hij altijd nog de ring had om hem bij te staan, en dat gaf hem al zijn zekerheid weer te- ïug. Aha", zei hij dus, „dat is mijnheer J en het avontuur met Notaris Zwingelhout verteld door Hubert Vet Theodorus Jansen Co. als mijn ogen me niet bedriegen." „Jouw ogen zijn prima!" verzeker de Theodorus Jansen Co.. „want ik bèn Theodorus Jansen Co". Hij blies een grauwe wolk sigaren-rook in Frederiics gezicht. •„Wenst U óók een costuum, mijnr heer?" vroeg de winkelier hoopvol. „Nee", zei Theodorus Jansen Co. kort. De winkelier bloosde en begon met opmerkelijke ijver manchetkno pen te tellen. Theodorus Jansen Co. keek de winkel rond en zei tegen Frederik; „Er is iets vreemds in deze winkel. Hier klopt iets niet." Frederik zag dat de linkerarm van Notaris Zwingelhout van vermoeie nis bijna onmerkbaar begon te zak ken.... Ingediend is een wetsontwerp, be treflende „voorschriften inzake lees bibliotheken." De strekking van het wetsontwerp is, aan gemeentebesturen bevoegd heid te verlenen Inzake de leesbiblio theken, waarvan deze al dan niet gebruik kunnen .maken. De gemeentebesturen zullen in de gelegenheid zijn een vergunning- stekel in het leven te roepen, het welk de mogelijkheid opent, bepaal delijk hen, die in zedelijk opzicht slecht bekend staan als exploitant van een leesbibliotheek te weren. B en W zuTen voprts. in de gele genheid zijn aan de vergunning ver plichtingen voor de vergunninghou der te verbinden. Deze verplichting gen mogen en behoeven met betrek king tot de inhoud of strekking def boeken niet verder te gaan dan no dig is tot wering van die boeken, welke naar het oordeel van B en W aanstotelijk v<x>r de eerbaarheid zijn. De ministers van binnenlandse za ken, onderwijs, kunsten en weten schappen en Justitie achten het voorts uit een oogpunt van jeugd bescherming volkomen verantwoord, ja zelfs noodzakelijk, de mogelijk- te schecoen aan aTe vergunningen de verpachting te verbinden, dat aan een minderjarige geen boeken worden ter hand gesteld, welke naar •.het oordeel van B en W schadelijk zijn voor de zedelijke gezondheid van minderjarigen. Tenslotte ligt het naar het oordeel van de m'nisters oo de weg van het rijk om door instel1 ing van een commissie, waarin verschillende geestelijke stromingen zijn vertegen woordigd: en waarin ook aan het re gionale-en gemeentelijke element de nodige steun zal worden verleend, de mogelijkheid të openen de ge meentebesturen en andere autori teiten, aan wie ter zake eni^e be moeienis toekomt, van voorhchtrng te dienen bij de toepassing van de ze wet. De min'sters denken hierb'i benaaldelük ook aan het oordeel omtrent de vraag, welke hoeken schadelijk zijn voor de zedelijke ge zondheid van minderjarigen. Naar aanleiding van de voorberei dende besprekingen,- die deze week tussen hoge ambtenaren van de Be- nelux-landen in Den Haag zijn ge houden, verneemt „Het Financiële Dagblad", dat Het niet waarschijn lijk wordt geacht dat de Econmische Unie tussen België, Nederland en Luxemburg per 1 Januari 1950 volle dig kan worden ingevoerd. Er zul len vermoedelijk ook na die datum verschillende belangrijke beperkin gen blijven bestaan. Zo wordt vrij kapitaalverkeer en vrij geldverkeer uitgesloten geacht, zodat ook het toe ristenverkeer nog niet zal kunnen worden vrijgelaten. Zelfs is het niet zeker of het goederenverkeer geheel zal worden vrijgelaten. De Belgen vrezen n.l., dat het Nederlandse be drijfsleven op 1 Januari 1950 nog aanzienlijke reserves za lhebben, be stemd voor de vernieuwing en uit breiding van de industriële uitrus ting. En daar zij willen voox'komen, dat een stroom van guldens naar Bel gië komt, gaaix de gedachten in de richting van restricties, ook van het goederenverkeer, in die sectoren, waar het Belgisch-Luxemburgse en het Nederlandse voorzieningspeil te veel uiteenliggen. Althans, zolang geen andere financieringsmoeilijkhe den zijn komen vast te staan. In de loop van Februari zullen de ministers uit de drie landen bijeen komen om de problemen, die aan de totstandkoming van de Economische Unie zijn verbonden, te bespreken. TENTOONSTELLING „AVICULTURA" Zoals bekend zal minister Mans- holt Vrijdag 21 Januari de 56ste tentoonstelling van de Kon. Ned. Vereniging Avicultura in de Hout- rusthallen te Den Haag openen. Het is de bedoeling, dat ook de Belgische minister van landbouw bfj deze ope ning aanwezig zal zijn. Op de ten toonstelling zullen in totaal 4000 hoenders, duiven en konijnen te z'en zijn. Voorts is er o.m. een inzending van het dierenpark Wassenaar. IN NOVEMBER SLOEG NEDER LAND EEN RECORD OP BOUWGEBIED In de maand November zijn in ge heel Nederland 4203 wohingen vol tooid. Dat is meer dan in enige an dere maand na de bevrijding. Eind November waren over het hele land 44.682 woningenin aanbouw. BEURSOVER ZICHT Hoewel de (handel op de effecten beurs te Amsterdam weliswaar niet omvangrijk was, ontwikkelde ziich gisteren in enige aandelen soorten toch een vrjj opgewekte affaire, waardoor een cachet van activiteit op de markt werd gedrukt. Daarbij bestond een vaste stemming, spe ciaal voor cultuurfondsen en andere Indonesische waarden. Een directe oorzaak hiervoor was niet aan te ge ven, maar naar het scheen werd de ontwikkeling van de situatie ten aanzien van Indonesië wat hoopvol ler beoordeeld. De vaste stemming hie'd ook hiermede verband dat de verkopers zich hadden teruggetrok ken, zodat er betrekkelijk maar wei nig vraag nodig was om de koersen naar boven te brengen. De beleggingsmarkt was kalm. De Nederlandse staatspapieren wa ren vrijwel onveranderd. Voor In dische tramwegwaarden werd weer enige belangstelling betoond, waar bij de koersen een kleinigheid op liepen. De Amerikaanse markt lag verlaten. TELEGRAM VAN Z. H. DE PAUS AAN NEDERLANDSE MARIA- CONGREGATIES De Nederlandse Mariacongregaties hebben naar aanleiding van het ver schijnen der Apostolische Constitu tie „Bis Saeculari", een danktele- gram gezonden aan Z. H- de Paus. Bovendien zonden zij een lijst van geestelijke geschenken H. Mis sen, gebeden en offers tot intentie van de Paus aan de H. Vader, af komstig van honderd Nederlandse congregaties. In antwoord hierop zona Mgr. Monini, de substituut staatssecreta ris uit naam van de Paus een tele gram aan de Nederlandse Mariacon gregaties van de volgende inhoud: „Augustus Pontifex suaviter affec- tus gratiarum actionibus et propo- sitis istarum Marialum Congregatio- num eis dilaudat nobile studium amanterque benedicit. Montini Substitutus." „De verheven Opperherder, gevoe lig getroffen door de dankbetuigin gen en de plannen van de Neder landse Mariacongregaties, spreekt Zijn grote lof uit over hun nobele ijver en zegent hen met liefde." Montini, substituut. GESTOLEN JUWELEN ACHTER HAALD IN DEN HAAG Dezer dagen ontdekte de Maas trichtse recherche bij controle in een perceel aan de Maastrichter Smede- straat, dat de vrouw van H. Chr W in het bezit was van een paar waar devolle oorbellen. Bij verhoor beken de zij deze sieraden te hebben ge lere 9 en van een in de buurt wonen de M. S„ die een goede bekende van de politie is. Daarom vermoede de recherche, dat er iets niet pluis was. M.S. die ook werd aangehouden, verklaarde de oorbeTen met andere juwelen ter gezameüjke waarde van honderden gulden^voor door verkoop te hebben ontvangen van zekere Th. H., eveneens uit Maas tricht, waarna ook deze werd aange houden. De kostbaarheden bleken familie-bezit té zijn geweest van de familie S. Een aantal der sieraden was in Amsterdam door M.S. reeds tegeii prijzpn ver beneden de waarde verkocht. Deze kopers verkochten de sieraden ook weer. Tenslotte heeft de Maastrichtse recherche in Den Haag een deel van het juwelenbezit achterhaal. VERDACHTEN VAN ROOFMOORD TE SCHIEDAM STAAN TERECHT. De Officier van Justitie bij de Rot terdamse rechtbank eiste vijftien jaar tegen elk der drie verdachten van de in Maart 1945 te Schiedam ge pleegd en pas in October jl. ontdekte moord op de Zandvoortse koopman J. Boer. De drie verdachten,- A: M. scheeps- reparateur en lasser, 27 jaar, J. M. H., vroeger compagnon van M„ ook 27 jaar en- H. J. K., weger bij de B. P.M., 33 jaar, waren zichtbaar ner- néus toen zij luisterden naar de dag vaarding. Zij bekenden hetgeen hun ten laste werd gelegd. A. M. had het plan geopperd, de koopman, die dikwijls te Schiedam „zwarte" jenever kwam kopen en al tijd voor vele duizenden guldens aan bankpapier bij zich droeg, van het le ven te beroven. De twee anderen dóódde het slachtoffer in 'n winkel tje aan de Broersvest met een schot in de nek. Het lijk werd op een plaats achter de winkel begraven, de buit 27.000 onder het drietal verdeeld. Op de Rijksweg ter hoogte van O verschic is de 49-jarige landbouw kundig ingenieur J. L. H. Loeff, wo nende in Den Haag, bij het inhalen van een voor hem uit rijdende wa gen met zijn auto tegen een verkeers- paal gereden. Door de schok sloeg de auto enige malen over de kop, terwijl de heer Loeff, die zelf stuurde, er uit werd geslingerd. Hij istin het zie kenhuis aan de bekomen verwondin gen overleden. LEIDEN Nogmaals de bloedtransfusiedienst Naar de duizend We mogen met voldoening consta teren, dat het aantal aangiften voor het afstaan van bloëdplasraa stijgen de is. Tot hedenmorgen waren 633 formulieren ingevuld bij het Rode Kruis ingeleverd. Dat gaat naar de 1000. aangiften. Dat kan een record aantal betekenen voor Leiden en Om geving. De practijk heeft evenwel uitge wezen. dat 15 van de opgeroeps- nen niets van zich laten horen. Dat mag hier evenwel niet gebeuren en daarom waarschuwen we de nieuwe donors reeds nu: blijft uw ge'geven woord gestand en komt als ge wordt opgeroepen naar hét Acad. Zieken- hvüsf De wervingsactie gaat voort. Ook vandaag en Maandag en misschien nog Dinsdag worden de invulformu- lieren rondbezorgd. Hebt ge er dan nog n:et een gekregen, zijt ge uw op roep kwijt of zijt ge nu tot het in zicht gekomen, dat ge bij deze actie toch zeker niet moogt «achterblven, ge kunt u evengoed nog aanmelden, ook uw bloed is welkom. Allen, die u nog niet hebt aange meld en die het toch zonder enig b zwaar kunt doen: stelt een goel daad en: meldt u onmiddelijk. H. KLEIN f. De militair H. Klein geb. 1-8-1924, is in dienst van het vaderland in Indonesië in het militair hospitaal te Medang, waar hij verpleegd Werd, op 12 Jan. j.L overleden. 17 JANUARI. Als dc winter algelopen is, kan men in de bloe mentuin nog met tweeja rige zaaibloemplanten te recht. Wilt ge vamen ho ren? Het zijn de rode en bruine Muurbloemen, die reeds vroeg in de lente hun welriekende bloemen vertonen. En de rode en witte Madelieijes, de blauwe V ergeet-mij-niel en ons beminde veelkleu rige viooltje, dat in Mei in volle bloei staat. Ook de bekende Stokrozen be horen tol deze tweejarige zaaibloemen. In hun forse gestalte prijken zij in de zomer met hun rode, rose of witte bloemen. 18 JANUARI. De Els is het haantje-de- voorste onder de vroeg bloeiende bomen. Hief en daar prijkt hij reeds mei zijn prachtige gele katjes. Men kan ook eerder bloeiende elzentakken verkrijgen. Snijd dan wat takken, waaraan zich bloemknoppen bevinden en schik die in een vaas met water in de kamer. Dan komen de knoppen wel verder tot ontwikke ling. Evenzo kan men ook de takken van de katjes wilg in een vaas tot bloei krijgen. 19 JANUARI. Een der fraaiste bolge wassen voor de kamer is wel de Amaryllis of Hip- peastrum. De bollen zijn nu in de tuinbouwhandel. Zij kunnen tegen Februari worden opgepot. Dit ge schiedt met voedzame potaaifie in potten, die niet te groot mogen zijn. Ruim een derde van de bol komt boven de aarde te staan. Daarna wordt de pot in de warmte ge plaatst. Aanvankelijk wordt slechts weinig wa ter gegeven. Later wordt gestadig meer water toe gediend. Zo zal de goed willende Amaryllis na verloop van tijd haar prachtige bloemen gqan vertonen. 20 JANUARI. In. de winter moeten de vruchtbomen worden be spoten met een 6 a 7x/z procents oplossing van vruchtboom-carbolineum. Door deze bespuiting wor den vele overwinterende eitjes van bladluizen ge dood. Ook heeft de vruchtboom-carbolineum een dodelijke uitwerking op schild- en dopluizen, de eitjes van de winter- wintervlinder en de ap- pelbladvlo. Gespoten mag alleen worden bij droog zacht weer en nooit als het vriest. Voor perzikbo men gebruikt men een 5 procents oplossing. 21 JANUARI. Door toepassing van het systeem van opeenvolgen de teelten kunnen van eenzelfde stuk grond in de moestuin in eenzelfde jaar wel drie opeenvol gende oogsten worden verkregen. Dit systeem betekent echter, dat er hoge eisen aan de grond worden gesteldWil men ruime oogsten winnen, dan vraagt Uw tuin de nodige bemesting. De grond moet stikstof, fos- forzuur en kali hebben. Voor de toediening van deze stoffen komen zowel natuurmest als kunstmest in aanmerking, 22 JANUARI. De tijd voor het kopen van tuinzaden is er al bij na weer. Alleen uit goe de zaden is een goede oogst te verwachten. Goe de zaden moeten kiem- krachtig, soortecht zuiver en gezond zijn. Die zijn steeds de prijs waard. Slechte zaden zijn voor niemendal nog te duur Gebruik geen tuinzaden, die van een zeer twijfel achtige herkomst zijn en ook geen oude restantjes van voorafgaande jaren Alleen de goede kwali teiten. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Lelden voor Geboorteaankondigingen loscopen Lido Bijzondere films zullen al tijd wel de belangstelling blijven trekken en. dit zal ongetwijfeld het geval zijn met „Warc'nau Concerto", een zeer interessant filmwerk onder regie van Briand Desmond Hurst. Het is weer een- oorlogsfilm, maar ditmaal heeft deze rolprent Bolen tot achtergrond, al wordt het groot ste gedeelte toch weer in Amerika _en Engeland gespeeld. Het is een 'film \ran formaat niet in het minst door het oorlogsgebeuren dat er zich in afspeelt in de vorm van bombar dementen, luchtgevechten, afweerge schut, instortende huizen en wat dies meer zij. In een Londens hospital zit al dus de inzet van de film al drie dagen een gewonde piloot op een piano te „harken", een laatste po ging van de dokter om hem, die eens een beroemd pianist was, doch zijn geheuigen heeft verloren, tot de wer kelijkheid te doen terugkeren. En het gelukt en Stephan Radetzky, a1- dus de naam van het slachtoffer ziet zijn oorlogsjaren weer aan het oog voorbij trekken. En de toeschouwer ziet het met hem mee. Tij diens een lucht aanval op War schau zoekt Carol Peters een schuil plaats in een gebombardeerd huis. Zij is een Amerikaanse, die cds jour naliste de oorlog in Europa verslaat. In een kamer van het huis vindt ze een man, die piano speelt. Het is Stephan Radetzky, een wereldbe roemde pianist. Nadat,Carol hem ge vraagd heeft, waarom hij niet ve^ht inplaats van piano soeelt, vertelt hij haar, dat hij vliegenier is, maar dat hij niet kan vechten, omdat er geen benzine meer is voor de vliegtuigen en dat hij piano soeeH om te verge ten. Liefde op het eerste eezicht is bet gevolg van hun ontmoeting, Zij trouwen in New York, waarna zij een tournée maken ten bate van Po len. A7s Nederland, België en Frank rijk door Nazi-Duitsland onder de voet worden gelopen, besluit hij zijn tournée te staken. Hij meldt zich bij de Engelse luchtmacht. Na een hevig luchtgevecht, schiet hij enige vliegtuigen neer en als zijn munitie- voorraad tiitgeput is, ramt hij met zijn toestel een vijandelijke bommen werper. Anton Wallbrook en Sa^ly Gray zijn de dragers van deze film en zij soelen hun rol voortreffelijk. De hele film door klinkt de muziek, het be roemde Warschau Concerto, dat het .grondmotief is voor het geheel en het voortreffelijke pianospel boeit van begin tot einde. Luxor. Het is een eigenaardig verhaal, dat ons in de film „Singapo re" wordt voorgehouden. Twee ge lukkige jonge mensen in deze beken de havenstad willen trouwen, maar juist als zij voor de geestelijke staan die de plechtigheid zal voltrekken, steekt het begin van de Japanse aan val (het spel speelt -tijdens de laat ste wereldoorlog) een spaak in het wiel. Het meisje (Ava Gardner) wordt zwaar gewond; haar toekom stige echtgenoot (Fred McMurray) veronderstelt dat zij dood ié en ver trekt. Na de oorlog trekt de herinne ring aan Singapore hem weer naar deze stad, waar hij bovendien een stel parels in een hotelkamer verbor gen had, Dan ontmoet hij het meisje weer, dat aan geheugenstoornis lijdt, hem niet meer herkent en reeds met een ander gehuwd is. Doordat er nog meer kapers op de kust zijn, om de genoemde parels te bemachtigen, wordt het meisje in een handgemeen betrokken, waarbij zij een hevige slag krijgt, met hel; gevolg, dat zij haar geheugen weer terug vindt. Fred. McMurray is echter inmiddels r.aar het vliegveld vertrokken, om naar de Ver. Staten te reizen en juist als Ava Gardner op het vliegveld aankomt, verdwijnt het vliegtuig in de verte. Een uiteindelijke oplos sing, waarbij het verstoorde huwelijk toch voltrokken wordt, geeft deze film dus niét, waardoor het geheel een enigszins onbevredigende indruk achterlaat. Toch zijn er genoeg span nende momenten en is de opbouw van de intrige van dien aard, dat men deze avontuurlijke en romantische film kan waarderen. Toegang 18 jaar, Rex. Onder de titel „Balalaika" wordt deze week een zeer charmante film vertoond, die zich grotendeels afspeelt in een kring van czaristische officieren tijdens de omwenteling. Er ontstaat een liefdesverhouding tus sen een Russische prins en een meisje uit revolutionnair milieu. Vanzelf sprekend brengt dit .de nodige moei- i lijkheden mee. Als ze eindelijk be-^ sloten hebben, om, ondanks alles, een huwelijk aan te gaan, breekt de oor log met Duitsland uit. Verschillende jaren brengt de prins aan het front door en wanneer hij eindelijk naar huis zal gaan, komen de opstandelin gen aan de macht. Heel mooi wordt de sfeer getekend onder de emigran ten. die zich te Parijs gevestigd heb ben. Natuurlijk is zelfs een rode ter reur niet in staat, om de geliefden gescheiden te houden, zodat ook hier een happy end niet achterwege blijft. Ondanks het min of meer tragische gegeven, is dit een sprankelende film geworden. Vooral voor liefhebbers van Russische zang en muziek valt er veel te genieten, terwijl de gehele samenstelling van deze rolprent zeer onderhoudend is. Voor personen /bo ven 18 jaar. Trianon's prpgramma is deze week ontoelaatbaar verklaard door de K. F.C. omdat in de hoofdfilm echtschei ding als de normale oplossing van een ongelukkig huwelijk wordt voorge steld. Ook Casino's programma is niet toelaatbaar verklaard: KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING. Bij Koninklijk Besluit is toegekend de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in zilver, aan; D. Roggeveen, baas in de spin nerij en E. Elzenaar, voorheen baas in de staaldraadkabelfabriek, beiden alhier woonachtig en in dienst van de N.V. Verenigde Touwfabrieken te Leiderdorp. DE JORDAEN OP DE PLANKEN IN DE LEIDSE SCHOUWBURG. Zoals onze lezers bekend (wij heb ben het gisteren nog eens speiciaal onder de aandacht gebracht), zal de Amsterdamse toneelgroep „De Jor- daen op de planken" op 21 Jan. (dus Vrijdag a.s.) om 8 uur in de Leidse Schouwburg het stuk opvoeren „Ambtenaar, geef ons een huis". Het kan zijn nut hebben, hier nog even te wijzen op het grote succes, dat zowel „WIJK C" in Utrecht als de Jordaen in Amsterdam hiermee hebben ge had. Naar aanleiding van de opvoe ring in Utrecht schreef Jan Muller in „De Nieuwe Spoel" o.a.: „Is het sno bisme, zin tot liefdadigheid of nieuwsgierigheid, die de grote Stads schouwburg avond aan avond prop vol doet zijn met alle schakeringen van Utrechts burgerij, waaronder de fine fleur der geestelijkheid, magi stratuur en professoren (zelfs een minister was aanwezig), wanneer het Franciscus Volkstoneel zijp# voorstel lingen geeft?" En al wordt dit toneel in Leiden niet gegeven door mensen uit onze eigen Stad, het stuk behoudt zijn vol le waarde zowel om zijn inhoud als om de zo eerlijke en zonder franje weergegeven realiteit, om dat spel, dat eigenlijk geen „spel" meer is, maar het volle en echte leven, zoals het door de Jordaeners wordt aan gevoeld en weergegeven. Voor nadere gegevens zie adver tentie in dit nummer van ons blad.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2