De automatisering van de telefoon in de Rijnstreek WOENSDAG 12 JANUARI 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK Verbetering radio-distributie is in volle gang Zoals men weet is liet grote gebouw aan de Wilhelminalaan te Alphen aan den Rijn, on et welks stichting men reeds voor de aanvang van de oorlog was begonnen, het vorig jaar klaar gekomen. Dat wil zeggen het gebouw zelf, want aan de uit rusting, het interieur, daar man keert nog wel het een en ander aan. De rekken en het ingewik kelde apparatuur (de kiezers enz.) voor de automatische aan sluitingen, moeten nog steeds uit België komen. Weliswaar werkt er sedert kort op dit ge bied ook in Den Haag een fa briek op volle toeren doch deze is bij lange na niet in staat aan de grote behoefte die er vooral na en vanwege de ooriog is ont staan, te voldoen. En aangezien die Belgische franken nog steeds deviezen kosten, moeten ook be drijven als de P.T.T. met geduld wachten tot de regering de kost bare deviezen beschikbaar stelt voor de aanschaffing van het. voor de automatisering van de telefoon benodigd materiaal, al dus verklaarde ons heden de heer ir T. Nauta, dir. van het te lefoondistrict, 's-Gravenhage, waaronder heel Zuid-Hofland ressorteert. Alphen wordt het knooppunt Alphen aan den Rijn wordt het knooppunt-centrum van de automa tisering der telefoon in de Rijnstreek en ten dienste van heel die streek werd het gebouw aldaar opgetrok ken. Naar de verwachting van ir Nauta kunnen de ontbrekende ap- paraturen over 6 a 7 maanden in het gebouw zijn gemonteerd en de nood zakelijke gelijikri"liters voor batte rijen zijn aangebracht. Ongeveer 30 a 40 dagen zuflen er daarna gemoeid zijn met testen en beproeven van de aansluitingen en lijnen. De directie koesterde rede1 ij ke verwachting, dat de automatisering van de telefoon te Aln^en aan den RWn het najaar van 1919 een feit zal zijn. In die Dlaats zijn thans reeds nagenoeg bii alle abonné's de nieuwe automatische toestellen geplaatst ter bevordering van de overgang naar het automati sche net. De hierdoor vrij gekomen oude toestel'en zijn inmiddels dienst baar gemaakt voor nieuwe aanslui tingen in kleinere gemeenten, waar men. zoals bekend, evenzeer wacht te op toestellen als te Alphen aan den Rijn op de automatische-appa- raturen. Z.g. eind-centrales worden dit jaar nog gebouwd te Woubrngge (hierme- me reeds begonnen) Nieuwveen-Ze- venhoven (voor beide gemeenten één) Leimuiden, Noorden. Boskoop, Aarlanderveen, Zwammerdara, ter wijl voor het vozend jaar de ge meenten Fazerswoude, Nieuwkoop Langeraar-Ter Aar op het program ma staan. De houw van deze eind- centrales is oo^edraeen aan de fir ma Vonk te Alphen aan den Rijn. Het aantal belanghebbende aan sluitingen bedraagt te Aiohen aan den Rijn 698, Woubrugige 66, Nieuw- veen-Zvenhoven 182, Leimuiden 93 Noordien 55, Hazerswoude 96, Nieuw koop-Aarlander veen 142, Langeraar- Ter Aar 140. Boskooo 519, Bodegra- ven-Zwammerdam 373, terwijl er in deze gemeenten samen nu nog on geveer 270 aanvragen tot aansluiting aan het telefoonnet nog op uitvoering wachten. Er zullen nog wel twee ja ren veriopen eer het gehele district geautomatiseerd zal zijn. Vooralsnog is ten aanzien van het bediend per soneel, dat t.z.t. ongetwijfeld voor een belangrijk deel overcompleet zal komen geen beslissing te nemen. De ervaring heeft tot nu toe bii volbren gen van automatiseringen geleerd, aMus zei de heer Nauta, dat er nage noeg geen personeel behoefde te worden ontslagen. Een centrale in elke provincie Het streven van de regering is er op gericht, dat voor elke provincie één telefoon-centrale komt. In ver schillende districten in Noord-Hol land is zu1ks al voor een deel een feit; daar richt zich alles op Amster dam. Voor Zuid-Holland is Den Haag aangewezen. Hetgeen met ingang van 1 Februari a.s. voor de stad Lei den reeds het geval zal zijn, nl. dat de interlocale telefoondienst, met ma teria1 en en personeel te 's-Graven hage wordt geconcenteerd, ligt ook voor het district Aiohen aan den Rijn dus practisch voor heel de Rijnstreek op het programma, zodra de vol- automatisermg in dit rayon geheel in orde gebracht zal zijn. Met be trekking tot de alsdan te Leiden vrij gekomen ruimte is tot nu toe nog geen definitief besluit gevallen, doch hoogstwaarschijnlijk wordt die be nut "ten dienste van het postverkeer. De abonné's in feite zullen echter van deze verandering hoegenaamd niets merken, want ook dan zal nog de telefoonjuffrouw, zo nodig, haar vriendelijke bemiddeling verlenen voor het tot standkomen van een ge sprek met gemeenten waar geen automatische verbinding mogelijk is. In dit geval worden de abonné's die interlocaal aanvragen na die datum niet meer met de „stad"' verbonden worden, doch met de telefoon-cen trale district Den Haag. Dit za1 in de toekomst ook gelden voor de Rijn streek. De radio-distributie en de kla gers Voor wat de werkzaamheden met betrekking tot de verbetering en uit breiding van de radio-distributie te Alpben aan den Rijn betreft zeide ir Nauta, tevreden te zijn over de vor dering. Bepaalde moeilijkheden staan dit werk niet in de weg, maar men moet toch geduld hebben. Het is te begrijpen, dat abonné's die nu al jaren lang moeilijkheden ondervinden bij de ontvangst van de radio-uitzending, geneigd zijn hun geduld ten deze te verliezen, maar als rr;an bedenkt, dat sedert een goed half jaar meer dan de helft van de aansluitingen van één sta tion, voorzien zijn van 3 stations en de ontvangst der uitzendingen bij deze tevens verbeterd is, dan kan men goede hoop koesteren, dat het gehele radio-distributie-net met een goed half jaar genormaliseerd zal zijn. Onderwijl worden ook nieuwe aansluitingen uitgevoerd, mits de aanvrager woont in het gebied, waar men met de vernieuwing bezig is. Op 1 Juli 1948 waren er in Alphen a.d. Rijn 926 abonnementen, met slechts één station, die heel slecht kon worden ontvangen. Nu op 1 Ja nuari 1949 waren er 1091 aansluitin gen, waarvan 470 vernieuwd en voorzien van drie stations en 621 nog met slechts één station. Van die drie stations maken de beide Hil- versumse zenders deel uit en één buitenlandse, welke echter wijzigt volgens de variable beslissing van het hoofdbestuur. In de omroepgid- sen wordt deze derde station voor de radio-distributies steeds aange geven met „3e lijn-programma". Na de verbetering van de radio-distri butie te Alphen a.d. Rijn volgt Kou dekerk aan den Rijn. waar het al even slecht gesteld is met de ont vangst. Kringbijeenkomst K.J.M.V. Dinsdagavond werd onder grote be langstelling van K.J.M.V.-ers en le den van de plaatselijke kath. mid denstandvereniging, een goed ge slaagde kring-bijeenkomst van de K. J.M.V. gehouden, waaraan om. ook werd deelgenomen door de afd. Bo degraven en Boskoop, De hoofdscho tel was een „open gesprek" met mid den standers van nu en straks door de nationale aalmoezenier, rector H. M. J. Brans te Haarlem, die er op wees, dat de hervorming van de maatschappij geschieden moet vanuit de gezinnen van nu. Spr. gaf daartoe richtlijnen aan. De muziek werd ver zorgd door de heren Houtman en Nieuweisteeig te Boskoop. De afd. Alphen aan den Rijn en Bcdegraven verzorg len een gevarieerd program ma met eigen werken. Een gezellig samenzijn besloot deze eerste kring- bijeenko.r.st der K.J.M.V. Been gebroken bij voetbalwedstrijd. De 19-jarige G, P. brak Zondag middag, tijdens een voetbalwedstrijd van „Helios" te Deventer zijn been en is aldaar in het R.K. ziekenhuis opgenomen. Onderhandse aanbesteding De verbouw van de kantoorlokalen van de N.V. Houthandel v.h. Jacob Spreij is bij onderhandse aanbesteding op gedragen aan de firma Jos. Westmaas (Borneostraat). De aanleg van de cen trale verwarming wordt uitgevoerd door de firma C. Y. Ponsioen. Een en ander onder architectuur van de heer W. Brouwer. Alphense Ruiters. In het Nuts- gebouw is Dinsdagavond door de Landelijke Rijvereniging de „Al phense Ruiters" een Ruiteravond gehouden. Voorzitter M. Ripping sprak een welkomstwoord. Het caba retgezelschap van Willy Vervoort verzorgde een avond vol vrolijkheid en «otternij. Geboren. Hendrica, d. van R. Steenbeek en N. van Veen, Jacoba Clazina Gerarda, d. van M. J. Groen in 't Wout en.H. Hijman; Jan, z. van R, van den Bos en M. de Jeu; Ger- ri'tje Catharina, d. van P. D. de Brum en A. Vergunst; Willem Marius, z. van B. Bauer en G. A. Bal; Cornelis, z. van J. A. Zuidam en D. Idenburg; Marytje, d- van C. van den Berg en J. Duiker; Franz Jozef, z. van J. A. Jansen en M, Pruckner; Willem, z. van V. Rijfers en L. van der Leede; Harm Frederik. z. van F. Niemeijer en Z. Woltman; Gijbertus Ariën, z. van A. F. Stuivenberg en R. van der Horst; Theodorus Petrus, z. van A- G. van der Hulst en M. A. Kempen. Ondertrouwd: J. F. van den Akker 38 j. en M. A. L. Kuipers 34 j.; S. C. Noordermeer 21 j. en M. van Roon 18 j.; H. Timmers 34 j. en N. H. Hoop 21 j.; J. Berg 25 j. en N. Raaphorst 26 j.; J. Bijl 27 j. en D. Schuurman 19 j.; M. Th. Kramer 29 j, en A. Bouthoorn 23 j.; G. Lieftink 23 j. en G. van Keekeri 19 j.; N. Angenent 20 j en A. J. Blom 20 j.; H. H. Smit 47 j. en G. van der Ende 45 j. Gehuwd: A. Vink 46 j, en P. de Pater 35 j.; J. Bosch 27 j. en H. Chr. Goedhart 24 j. Overleden: Maria Petronella Ove- res geb. Leusen 83 j.; H. Voerts, we duwe van van den Aakker 70 j.; A. G. van der Heijden, weduwe van C. Bosman 78 j.; M. van den Bosch, we duwe van C. de Graaf 80 j.; Dirk de Wit 86 j. BOSKOOP Ouderavond R.K. Scholen. Maandagavond werd een door V.I. O.VL georganiseerde ouderavond ge houden. De voorz., de heer J. H. M. Rozemeijer, sprak in het openings woord de mening uit, dat allen even verontwaardigd waren als hij, over de arrestatie van de Hongaarse kar dinaal Mindszenty, door mensen die toch ook him opvoeding hebben ge had, maar die blijkbaar is mislukt. Teneinde de ouders enig inzicht te geven in de juiste opvoedingsme thode, werd de heer H. Th. Verhoef, leraar paedagogiek te Gouda, uitge nodigd deze avond hierover een en "'er te vertellen. Voorts gaf de voorz. nog een korte uiteenzetting .r h t doel van V.I.O.K. n.l. door een geregelde bijdrage der parochia nen Voor Ieder Onzer Kinderen schoolfeestjes of -reisjes te organi seren. Hierna verkreeg de heer Ver hoef het woord. Spr. begon met op te merken, dat de opvoeding niet alleen gebaseerd moet zijn op de liefde voor onze kinderen, doch dat wij een veel krachtiger bron bezit ten in de genaden van het H. Sa crament van het Huwelijk. Vervol gens besprak hij richtlijnen en moeilijkheden bij de opvoeding. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen betreffende de opvoeding werd een ruim gebruik gemaakt. Na de pauze was er nog gelegen heid tot het stellen van vragen de leerlingen en de school betreffende. Uit de vele gemaakte op- en aan merkingen waren wel de voornaam ste dat het peil van het onderwijs niet meer zo hoog was als voorheen en dat de vacanties voor de lagere school te lang waren, terwijl er te veel vrije dagen worden gegeven. Het hoofd van de lagere school ant woordde. dat het peil van het on derwijs inderdaad was gedaald, doch dat dit een gevolg is van de oorlog, toen maar zeer weinig les kon wor den gegeven. Het hoofd van de ULO beantwoordde de opmerkingen de ULO betreffende. HAZERSWOUDE Ouderavond. Zondag 9 Januari was het de derde keer dst de ver kenners van de par. St. Michael hun verjaardag vierden. Na de H. Mis was er een gemeenschappelijk ont bijt in het Parochiehuis St. Joris, waar alle verkenners en welpen met hun leiders en leidsters zich te goed deden. Des avonds om 7.30 u. was er in het Parochiehuis een con tactavond voor alle ouders van de parochie. De avond werd geopend door pastoor Boin. Na enkele stuk jes en declamaties, voorgedragen door Akela en Bagera en de ver kennersleiders, begon pater van der Bern uit Schinnert, de spreker van deze avond met zijn rede over: De opvoeding van kinderen van hun geboorte af. Onder de pauze kwamen enkele ••yyr»r>rj n?ar voren die spreker in het tweede gedeelte van zijn rede uitvoerig besprak. De avond werd gesloten door hopman de Hey. KOUDEKERK Jubileumuitvoering „Kunst na Ar beid." Precies 25 jaar nadat in de huiskamer van de heer P. Bervoets het fanfarecorps werd opgericht, werd 'n jubileum-uitvoering gegeven in de bovenzaal van hotel de Bruin. Pre cies op tijd opende de ere-voorzitter van „Kunst na Arbeid," burgemeester G. Verheul, de uitvoering met een enkel woord. Daarin gewaagde hij van het zilveren jubileum en de actie door het damescomité verricht. Het volkslied opende het muzikale gedeelte van het programma, dat on der de energieke directie van de heer H. v. d. Veld in een zeer vlot tempo werd afgewerkt. In vergelijking met andere jaren viel een grote vooruit gang te constateren, ondanks de grote moeilijkheden, waarin het jubileren de corps zich bevindt. Het karakter- stukje Doornroosje „Bruidsvaart", na tuurgetrouw geïllustreerd bleek een gelukkige keuze te zijn en werd dan ook voortreffelijk uitgevoerd. Spe ciale vermelding verdient wel de spe ciaal voor dit jubileum door de heer van der Veld gecomponeerde Jubi leummars, waarbij, in het trio, blazers werden tot zangers en de zaal gele genheid kreeg een groot zangkoor te worden. Als onderbreking van het muzikaal gedeelte liet de heer W. Nagtegaal de afgelopen 25 jaar de revue passeren. De geheel op zijn gestelde geschied schrijving werd met een dankbaar applaus gewaardeerd. Ook was er dit jaar weer een to neelstuk. En wat voor een! Het be stuur was van de gedachte uitgegaan dat voor deze bijzondere gelegenheid ook een bijzonder stuk moest ge speeld worden. En dat is ook gescheid. „Tumult op Fleurstein" was de titel van 't blijspel in 3 bedrijven, dat gro te eisen stelde aan spelers en entou rage. Op meesterlijke wijze hebben de spelers zich van hun taak gekwe ten. Wat is er gelachen om de ver makelijke voorvallen, gevolg van de persoonswisseling van Hertog Hen drik en Baas Severinus. De te spelen personen waren verrassend goed ge kozen. De klok sloeg 2 uur toen de rust weer neerdaalde op Koudekerk. NIEUW VEEN Duivententeonstclling De door de duivenvereniging „De Wit- pen" georganiseerde Post- en Sier- duivententoonstelling is in alle op zichten geslaafd. Vermeldenswaar- waardig is (hierbij, dat de gebr. Spring in 't Ve'd in vierklassen 4 eerste prijzen en een derde prijs wis te. i te behalen. De heer Boogaerdt, behaalde bij de inzending sierduiven echter niet minder dan zes prijzen; de heer C. v. Leeuwen een le prijs met „oude doffers" OUD ADE Kaasdag. Deze kaasdag was eigenlijk een gevolg van de kaasda gen die hier op 1 en 2 September 1948 gehouden zijn. Iedere deelnemer ver plichtte zich tot twee inzendingen, waarvan een onmiddellijk gekeurd en een opgelegd werd. Deze opgelegde "kazer zijn nu door de heren Adema en Pos. vertegen woordigers van het zuivelconsulent- schap en de heer Noordhoek namens de kaashandel, onder de loupe ge nomen. De door hen toegekende pun ten bleken in hun algemeen gemid delde iets lager te liggen dan op de vorige kaasdagen. Dit was echter niets verontrustends, dit verschijnsel openbaarde zich op alle tot nu toe gehouden dubbele kaasdagen, aldus de heer Brinkman in z'n technische uiteenzetting. Nadat voorzitter A. v. d. Poel zijn welkomstwoord tot alle aanwezigen, in 't bijzonder tot de burgemeester van Alkemade en de vertegenwoor digers der verschillende instanties had gericht, sprak de burgemeester het openingswoord uit. Hierin wees hij in 't bijzonder op het belang van kwaliteitskaas in verband met de Be nelux, waardoor de economische grenzen wegvallen en dus grotere af zetmogelijkheden ontstaan. De kaas dagen stimuleren de productie van eerste soort kaas. Het zou daarom wenselijk zijn deze kaasdagen regel matig te organiseren en dan op gro tere schaal, b.v, gemeentelijk. In zijn antwoord op de rede van de burgemeester deed de voorzitter uit komen. dat men dan goed deed. con tact op te nemen met de besturen van andere organisatis om zo tot vor ming van een actie-comité te komen. Hierna was gelegenheid tot het stellen van vragen, welke door de heren Brinkman en Adema op pretti ge wijze werden beantwoord. ROELOFARENDSVEEN Jubileum-revue „Liefde voor Har monie" Met verwijzing naar de advertentie in dit blad, vestigen wij de aandacht op de twee jubileum- avonden van de muziekver. „Liefde voor Harmonie". Het moet we1 iets bijzonders zijn. dat de muziekver. van haar oude traditie, om de vas tenavond op „Koppermaandag" met haar uitvoering te openen, is afge- wekeiv En dit is inderdaad zo. Als besluit van de viering van het 60 ja rig bestaan wilde zij nu voor haar talrijke donateurs met iets bijzonders voor de dag komen. Naast het ge bruikelijke muziekprogramma zal er een revue opgevoerd worden, welke speciaal voor deze gelegenheid is ver vaardigd. Wat wij achter de scher men reeds hebben waargenomen, zal zeer zeker voor een tweetal ges'aag- de avonden zorgen. De be1angstel- ling die „Liefde voor Harmonie" al tijd heeft genoten zal natuurlijk voor deze geheel bijzondere uitvoe ring nog groter zijn. Zaterdag en Zondag 15 en 16 Januari des avonds te half' acht zal het veilinggebouw 'naar gastvrije deuren openen ZOETERWOUDE— LEIDERDORP Rectificatie. In het verslag van 11 Jan. over de K.A.B.-avond zijn enige storende fouten b'nnengeslo- pen. De pianiste was niet mej. van Stralen, maar mevr. Wand-v. Stralen. De poppententoonstelling gaat niet uit van de K.A.B. alleen, maar de Kath. Vrouwenbeweging zal daarin het leeuwenaandeel hebben. De Stille Omgang gaat natuurlijk helemaal buiten de K.A.B. om; wel is er 31 Jan a.s. een vergadering van de Stille Omgang. Daarbij worden uitgenodigd alle mannen en jonge mannen, die aan de Stille Omgang wensen deel te nemen. ZEVENHOVEN Toneeluitvoering. Zondagavond hield de R.K. toneelvereniging St. Jan haar jaarlijkse toneeluitvoering. De zaai was tot de laatste plaats bezet, toen de voorz., de heer Beek man, zijn openingswoord sprak. Spr. verwelkomde in het bijzonder de pastoor en burgemeester en mevr. van der Weyden. Om 7.30 begonnen, werd met en kele korte pauzen doorgespeeld tot 11.30 uur en de aandacht bleef tot het einde gespannen, door1 de ko mische noten en de humor, welke van elk der gespeelde acten uitging. Gedurende de pauze werd een ver loting gehouden, waaraan door al len werd deelgenomen, de prijzen werden na de toneeluitvoering uit gereikt. Al met al een zeer geslaag de avond. De burgemeester sprak 'n dankwoord. Hij wees er op dat nu weer eens gebleken was, dat zelfs in een kleine plaats veel bereikt kan worden door samenwerking, wils kracht en doorzettingsvermogen. Het is wel jammer, dat het mooie resultaat van zoveel moeite en zorg en voorbereiding en vasthoudend heid maar eenmaal vertoond kan worden. Te overwegen zou zijn, om dit gezelschap ook eens te laten op treden in plaatsen waar geen toneel vereniging bestaat. Maar zelfs deze ene opvoering was ruimschoots de kosten en moeite waard en spreker sprak de hoop uit dat het volgende jaar de inwoners van Zevenhoven weer in de gelegenheid gesteld zul len worden zo'n mooie toneelavond bij te wonen. De heer Beekman dankte hierna de burgemeester voor diens toe spraak en steun. Hierna werd de scheidende voorzitter, de heer M. de Groot, op het toneel gehaald waar na de heer Beekman hem dankte voor al datgene, wat hij in de 21 jaren waarin hij aan de toneelclub was verbonden, hiervoor had ge daan. Onder applaus werd de heer de Groot tot ere-lid benoemd. Na de prijsuitreiking ging toen ieder omstreeks half twaalf zeer vol daan over de mooie avond huis waarts. UIT DE OMGEVING VOORHOUT SCHUTTERSDAG. De R.K. Schietvereniging St. Hu- bertus heeft wederom haar traditio nele Schuttersdag gehouden, waar voor grote belangstelling bestond. De voorz. heette allen welkom, speciaal de ere-voorz., burgemeester de Graaff en het erelid, de burgemeester van Noordwijk, die beiden spontaan aan dit jaarlijkse feest hebben deelgeno men. De stemming was buitenge woon. Er werd een kaartje gelegd, ge biljart en geschoten op schtiver. met de buks. Na afloop, een flinke snert- maaltijd. Aan tafel 'n gezellige sfeer. Burgemeester de Graaff richtte enige woorden van welkom tot zijn collega, burgemeester Van Berckel. die deze speech beantwoorde. Ook door enige leden werd aan tafel gesproken. Op voorstel van de heer Stoop, zullen ten gerieve der leden in de winter enige oefenavonden worden gehou den. Een collecte voor de jubileum- kas der muziekvereniging bracht f 48.80 op en voor Katholiek Thuis front f 35. De uitslag van het schieten was: le prijs A. Egger, 2e pr. L. P. Vester; 3e pr. F. Stikkelbroek, 4e pr. J. Lake- man, 5e pr. J. Verdegaal, 6e pr. Cor Prips, 7e pr. H. Verdegaal. 8e pr. C. Warmerdam. 9e pr. C. Stoop en 10e pr. P. Westerhoven. VOORSCHOTEN TH. VAN DIJK f In de ouderdom van 74 jaar is gis teravond, na een ziekbed van enkele maanden, overleden de neer Th var. Dijk. na verschillende maiei van de laatste H. Sacramenten voorzien te zijn geweest. De heer van Dijk was een alom bekende figuur in het ka tholieke leven van Voorschoten, waarin hij verschi leende functies ver vulde. Zo was hij 30 jaar lid van het R. K. Armbestuur van de St. Lau- rentius-parochie, als penningmeester, en Broedermeester van de Broeder schap yan Kevelaer. Ook was hij penningmeester van de R.K. Zieken- huisverpleging. Vrtidagmorgen i indt om half tier, in de parochiekerk de p eentige uitvaart piaats. „St. Deus Dedit". Op de jaar vergadering bleek uit het verslag van de penningm., dat er een batig saldo was van 18.11, zodat het kas saldo is gestegen tot 162,44. Daar na hield de g.a., pastoor J. Th. van Bemmelen, een toespraak. Aftredend waren de voorz., de heer C. J. v. d. Eng, de le penn., de heer J. G. v. d. Ploeg, de 2e secr. do heer Th. v. d. Krogt, die allen werden herkozen. Daar de le secretaris had bedankt werd in zijn plaats gekozen de heer C. J. Borsboom. De heer Salman, de vertegenwoordiger van het Hoofd bestuur kreeg vervolgens het woord en in een boeiende rede spoorde hij de leden aan om vurige propagandis ten te zijn, want ook hier ter plaat se zijn nog leden te winnen. Na de ze redevoering kwam de verloting zonder nieten. WARMOND Gemeenteraad. De Raad komt Donderdagavond 8 uur bijeen. Agen da o.a.: Bespreking en beslissing om trent de wijze van verhuur van de gemeentelijke eendenkooi. Ingebroken. Tijdens de afwezig heid der bewoners is ingebroken in een villa staande aan de Oranje Nas- saulaan alhier. De dieven hebben zich toegang verschaft door het slot van de tuindeuren open te zagen. Voor zover thans bekend, wordt een geld kist vermist met inhoud. Deze kist bevatte echter slechts papieren, die voor inbrekers van geen waarde zijn. LEIDSE LANDWACHTERS STAAN TERECHT. Afgekeurd voor Mussert's lijfwacht. Ter gelegenheid van de verjaardag van Prins Bernhard op 29 Juni '43 hadden tal van inwoners van Alphen a. d. Rijn zich met een witte anjer getooid. Toen dien morgen de Gere formeerde kerk aldaar uitging, had een troep landwachters zich bij de uitgang opgesteld en werden de bloemen van de jassen der kerkgan gers getrokken. Bij deze landwachters behoorde ook de dorpsgenoot Lambert Koene koop, die het beroep van zadelma ker uitoefende, en reeds in '36, op 18- jarige leeftijd tot de N.S.B. was toe getreden. Als landwachter had hij tussen Februari '43 en Mei '44 te Wassenaar en omgeving deelgeno men aan huiszoekingen en opsporin gen en arrestaties van onderduikers voor de arbeidsinzet. Bij een winke lier, die zijn etalage met oranje had versierd, deed hij de hele boel af breken en naar het politiebureau overbrengen. Indertijd had hij ook gesolliciteerd om bij de lijfwacht van Mussert te worden ingedeeld, doch die „eer" scheen hem niet te beurt te zijn gevallen. Later meldde hij zich vrijwillig bij de hulppolitie en nadien was hij bii Polizei Freiwilliger Ba taljon Niederland in Schalkhaar te recht gekomen. De Proc.-fiscaal mr. Bruan, nam het deze delinquent, die uit een zeer goed milieu was voort gekomen. en tegen de wil zijner ouders zich bij de N S B. had aange sloten, hoogst kwalijk, dat deze zich tot dergelijke daden had laten ver leiden. De gewone uitvluchten dat ook deze man niet daadwerkelijk aan de razzia's had deelgenomen en zich slechts tot het uitkijken op een of andere wachtpost had bepaald, ac cepteerde de P.-F. niet. Hij eiste 12 jaar gevangenisstraf m. a. De ver dediger, mr. Fokker, voerde aan, dat zijn cliënt door de Duitsers schrome lijk was misleid geworden en drong op de alleruiterste clementie aan. „De straat is voor dc N.S.B." Iedere Vrijdagavond tijdens de be zetting was het in de omgeving van Hogewoerd en Breestraat te Leiden, wanneer de colportageploeg van de N.S.B. er op uittrok om de colpor teurs van „Volk en Vaderland" te beschermen, een rumoer van je wel- ste. Tot de mannen, die in het voorste gelid met de knokploeg, gewapend met een gummistok of een gedeelte lijk met lood gevulde gaspijp, mede- marcheerden, behoorde ook de 42- jarige instrumentmaker Wouter v. d. Berg. Onder het devies: „de straat is voor de N.S.B." werd er bij de verschillende vechtpartijtjes lustig op los geslagen en daaraan deed Wou tertje dapper mee. Hij ontkende gis teren voor het Bijzonder Gerechtshof, bij de vernieling van de Uniewinkel te zijn geweest; wel was hij betrok ken geweest bij de arrestaties van de Wagtendonks te Voorschoten, met wie het later zo treurig is afgelopen. Echter verklaarde hij slechts ter hoogte van de R.K. kerk op post te hebben gestaan om eventuele ont vluchtingen te beletten. Ook was hij aanwezig bij het opsporen van een ondergedoken politieagent te Hazers- woude. Verder had hij wachtdiensten verricht o.a. bij de Leidse Meelfa brieken. Bij een inval bij een zekere Kouwenhoven waar in een lade por tretten van het Kon. Huis gevonden waren, hadden de bewoners zich ver ontschuldigd en gezegd niet te weten, dat zulks niet mocht. „Een dagje op water en brood", had v. d. B. geant- WEERS VER WACHTING (Van Woensdagavond tot Don derdagavond). KOUDE NACHT. Vannacht: over het algemeen weinig bewolking met aanvan kelijk nog enkele verspreide buien. Afnemende wtnd tussen Noord-West en West. Op vele plaatsen lichte vorst. Morgen overdag: geleidelijk toenemende bewolking met la ter voornamelijk in het Noord- Westen van het land enige sneeuw of regen, weer aanwak kerende Zuid-Westelijke wind en iets zachter. woord, „en dan weten jelui het wel". De Proc.-fiscaal wilde bij die geval in aanmerking nemen, dat verd. on der moeilijke omstandigheden had verkeerd en het gelukkig niet zo bont had gemaakt als zijn broer. Hij vor derde een gevangenisstraf van tien jaar m. a. Mr. Drossaart Bentfort, die verd.a verdedigde, wees op de armoedige toestand, waarin zijn cliënt weleer had verkeerd, en voorts op de slechts zijdelings verrichtte diensten bij de opsporingswerkzaam- heden. Hij vroeg deswege het Hof deze zaak zo clement mogelijk te be zien. Plichtmatige landwachter. De Leidse verzekeringsagent W. F. Beekman was feitelijk een landwach ter geweest, zoals er dertien in een dozijn gaan. Hij had medegedaan aan de razzia's in Leiden cn voorts wachtdiensten geklopt bij de spoor wegovergang. Ook was hij bij de overval op Meerrust geweest. Alles zou misschien nog wel losgelopen zijn. als hij zich als Nederlander maar niet vrijwillig in Duitse krijgs dienst had begeven en bij het N.S.K. K. had dienst gedaan. In deze feiten vond de Proc.-fiscaal voldoende aan leiding, een gevangenisstraf van twaalf jaar te eisen .Mr. v. d. Gies- sen bracht in zijn pleidooi naar vo ren, dat in de dagvaarding feitelijk geen concrete gegevens waren ver meld. Hij gaf toe. dat verd. meege gaan was bij enkele arrestaties en indertijd een verkeerde keuze had gedaan, ook al uit armoede. Voor de ze verd., die geen bijzondere feiten had gepleegd, achtte pl. een straf van twaalf jaar te zwaar. Het Hof zal in deze zaken over veertien dagen uit spraak doen. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 12 Jan. Kaas. Aanvoer 56 partijen kaas Prijzen: le kwal. 1.64—1.67, 2e kwal. 1.59—1.63 p;r kg. Handel traag. ROTTERDAM, 11 Jan Vee. Aanvoer: 885 stuks gebruiksvee.' 225 vette koeien en ossen, 65 graskalve ren, 312 nucht. kalveren, 523 biggen, 65 schapen, 31 paarden, 10 veulens. Prijzen, kalfkoeicn 850, f 735, 630, melkkoeien 855, 745, 630, vare koeien 500, 400, 350, vaarzen 600, 425. 325, pinken f 425, 300, ƒ225, graskalveren 250, ƒ150, ƒ100, biggen f 70, 55, 45, hitten 600, 500, 300, werkpaarden f 800, 600, 400. slachtpaarden per K.G. 1.30, ƒ1.15, /1.00. Kalf- cn melkkoeien handel lui, prijzen onveranderd. Va rekoeien handel kalm, prijzen als vo rige week. Vaarzen en pinken handel stil, prijshoudend. Graskalveren han del traag, prijzen stabiel. Biggen han del stroef, niet geheel prijshoudend. Paarden 2e en 3e kwaliteit slacht iets hoger. Verder onveranderd. SPORT DAMMEN COMPETITIE LEIDSE DISTRICTS- DAMBOND. A.D.C. 2 uit Alplicn ongeslagen kampioen van de 2e klasse. A.D.C. 2 is erste kampioen van het Leidse District. In de laatste ronde wist zij van haar concurrent Lisse 2 met sprekende cijfers te winnen nl. 164. Hiermede heeft A.D.C. 2 het kampioenschap van de 2e klasse be haald, zonder verliespunten. Zij wist al haar wedstrijden te winnen, hetgeen een felicitatie waard is. A.D.C. 2 speelde met invallers voor Bevaart en Later veer, terwijl ook Lisse 2 met 2 invallers speelde. Hier door promoveert A.D.C. 2 naar de le klasse. Kijk Uit uit Oude Wetering werd door Lisse 2 wat geholpen en bezet daardoor de 2e plaats met 2 verliespunten, gevolgd door Lisse en Katwijk met ieder 6 verliespunten met nog 2 te spelen wedstrijden. Bodegraven en Lisse kampioen van de le klasse A en B. Hazerswoude, die dit jaar de race om de bovenste plaats prachtig heelt volgehouden, verloor de laatste wed strijd tegen K. D. C. uit Katwijk. Hierdoor werd Lisse 2 met 1 punt voorsprong kampioen. Bodegraven versloeg R.D.C. 1 uit Rijnsburg en bezette daardoor de le piaats in de le klasse B. Voor deze vereniging, die voor het le jaar in de Leidse Dis- trictsdambond speelt, 'n mooi resul taat. Thans zal de beslissingswed strijd tussen Bodegraven en Lisse (een uit- en een thuiswedstrijd) moe ten uitmaken, wie algemeen kam pioen wordt van de le klasse, om daarna promotie te spelen voor de hoofdklasse. Wie de beste papieren heeft, durven wij thans nog niet te voorspellen. In de derde klasse staat R.D.C. 3 met 3 punten voorsprong op haar ri vaal Luto uit Rijnzaterwoude aan de kop. Dit door een prachtige overwin ning op Luto. Hoewel nog enkele wedstrijden gespeeld moeten worden geven wij R.D.C. 3 thans de beste kansen. Nu de competitie over enkele we ken zal zijn beëindigd, worden reeds voorbereidingen getroffen voor de districtskampioenschappen, als voor ronde voor het kampioenschap van Zuid-Holland.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3