FREDERIK Bonnenzwendelcomplot door C.C.D. opgerold Het Rode Kruis vraagt J 3la>de J WOENSDAG 12 JANUARI 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Twaalf kinderen verbrand Hedenochtend is het kindertehuis „Les Oisillens" te Chateau d'Eux in Zwitserland afgebrand, waarbij 12 kinderen orn het leven kwamen. Een dertiende kind heeft ernstige brand wonden en men verwacht niet, dat het in leven zal blijven. VLIEGTUIGONGELUK IN •BRAZILIË. Bij Pelotas, in Zuid-Brazilië, 'S een vliegtuig neergestort. Voor zover thans bekend, verloren hierbij acht personen het leven. Cassatie-beroep van Rauter verworpen De Bijzondere Raad van Cassatie heeft heden het casatieberoep van oud-commissaris-generaal Hans Al- bin Rauter, die door het Bijzonder Gereechtshof te 's-Gravenhage tot de doodstraf veroordeeld was, verwor pen. DE LOONCORRECTIES IN DE BOUWVAKKEN. Sinds het begin van dit jaar zijn ingevolge een beschikking van rijks bemiddelaars de lonen in het bouw bedrijf verhoogd. Deze loonsverho- gin geldt alleen voor de geschoolde arbeiders en komt er op neer, dat op de objecten, waar uitsluitend in tijdloon wordt geVerkt, de uurlonen met vier of vijf cent zijn verhoogd. Gistermiddag heeft de Bedrijfs Unie in het bouwbedrijf, waarin ver tegenwoordigd zijn de Alg,, de R.K. en de Chr. Bouwvakarbeidersbonden, over deze zaak vergaderd en er is besloten, in overleg te treden met de raad van bestuur in het bouwbedrijf, ten einde te trachten op zo kort mo gelijke termijn te bereiken dat aan de arbeiders, werkzaam op tarief- cbjecten. ten minste als weekloon het verhoogde uurloon van de tijdloners zal worden uitbetaald. IN AMSTERDAM IETS MEER GRIEP DAN NORMAAL. Geruchten, dat de „Italiaanse griep" reeds tot Amsterdam zou zijn doorgedrongen, deden ons bij de G.G.D. informeren, hoe het met de gezondheidstoestand van de stad is gesteld. Het aant?' griepgevallen is iets groter dan normaal, zo deelde men ons mee, maar iets bijzonders is er niet aan de hand. Er zijn veel mensen erg verkouden, en men is dan al gauw geneigd, óók van griep of influenza te spreken. Redenen voor ongerustheid zijn er niet. Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM T. 301 meter. 7 00 Nieuws; 7.50 Gr.pl.; 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 8.05 Mozartconcert; 10.00 Strijkkwartet, Franz Xaver Richters; 10.15 Morgendienst, ds. P. N. Kruyswijk; 11.00 De Zonnebloem; 11.40 Schoolradio; 12.30 Pianorecital; 12.30 Land- en tuinbouwnieuws; 13.00 Nieuws; 13.25 Amerikaanse wal sen; 14 00 Marinierskapel; 14.40 de kleuter'thuis (I); 15.30 N.C.R.V.-koor; 16.00 Bijbellezing door ds. mr. A. Lu- teyn; 17.00 Radio jeugdjournaal; 17.30 Amsterdams Vocaal Kwartet; 17.15 C. W. V.-kwartier; 19.00 Nieuws; 19.15 Nederlandse organisten; 20.00 Nieuws; 20.15 Scandinavische Steravond met spraakwaterval; 21.30 Familiecompe- titie; 22 25 Valerius gedenckclanck (XIV); 22.45 Avonoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Mozart-concert HILVERSUM II. 415 meter. 7.00 Nieuws; 7.50 Dagopening, dr. A. Trouw; 9.00 Pianoconcert. George Gershwin; 10.00 Morgenwijding, ds. E. H. Blaauwendraad; 10.50 Kleuter tje luister!; 11.00 Orgelconcert; 11.45 Gezinsleven bij de Bataks (II); 12.30 Land- en tuinbouwnieuws; 12,38 Pia noduo; 13.00 Nieuws; 14.00 In en om de tuin; 14.20 Solistenconcert: 15.00 Voor zieken en gezonden; 16.00 As- sortimenti; 17.20 Welk dier deze week? 17.50 Indon. lekkernijen; 18.00 Nieuws; 18.30 Cello en piano; 19.10 Avondschool; 20.00 Nieuws; 20.15 Kamerorkest; 21.15 Hoorspel; 21.55 Negro-spirituals; 23.00 Nieuws; 23.15 Gamofoonplaten. Ambtenaren en politie medeplichtig Naar het „Vrije.Volk" verneemt, hebben rechercheurs van de Amster damse C.C.D. in samenwerking met politie en justitie een wijdvertakt complot van bonnenzwendelaars ont rafeld. Duizenden bonkaarten hebben deze zwarte handelaars versjacherd; enorme kapitalen werden hiermede verdiend. De zwendelaars met de traditio- nale namen als Lange Henk, Rooie Toon enz. enz. werden bij hun duistere machinaties ter zijde gestaan door distributie-ambtenaren in vele plaatsen des lands en door vier re chercheurs van de voormalige „blau we kamer" van het Amsterdamse hoofdbureau van politie (zij zijn in middels gearresteerd). Deze recher cheurs deden op het voor de zwende laars juiste moment een oogje toe. Zelfs lichtten zij kaarten uit het straf, register in het politiebureau. Verscheiden belangrijke figuren uit het complot zijn ach*te»haald en in verzekerde bewaring gesteld. Enige weken geleden ontdekte de politie te Steenwijk een vervalsing van bonnen, die tot de arrestatie van een beruchte figuur Zwarte Ri- nus uit de Amsterdamse onderwe reld leidde. Deze arrestatie was de inleiding 4ot vele andere. Op tien verdachte adressen werd een inval gedaan. Bij een zekere Henk M„ alias Lange Henk, alias Paanakkertje, trof men vele kaarten en duizenden guldens aan. Deze Henk pakte de zaken „groots" aan. Hoe- EINDE JANUARI WEER RIJST. Einde Januari zal aan alle leef tijdsgroepen wederom rijst beschik baar worden gesteld. In de bonnen- lijst van 27 Januari zal een bon worden opgenomen, recht gevende op het kopen van 250 gram rijst. Deze verstrekking en die van begin December 1948 (100 gram voor iedereen) zijn mogelijk gemaakt door de aanvoer van 6.000 ton rijst uit Siam. Zoals reeds is medegedeeld is voor 1949 aan Nederland toegewezen 18.000 ton. Voor de aankoop van de ze hoeveelheid is contact opgenomen met Siam en Birma. Het zal van de prijs afhangen of de gehele toewij zing (allocatie) opgenomen zal wor den. Gezien deze onzekere factoren is het niet mogelijk, een enigszins regelmatige distributie van rijst te voeren. Het ligt echter voor de hand, dat in de naaste toekomst nog verdere verstrekkingen zullen vol gen. MOEDER LIET HAAR BABY OMKOMEN. In voormalig Hillegersberg (Rot terdam) heeft zich een ernstig geval van verwaarlozing voorgedaan. Een moeder verzorgde haar baby, een knaapje van zes maanden, zo slecht dat het hierdoor is overleden. De vrouw, de 29-jarige C. H. U. den H. is deswege gearresteerd en zal voor de officier van justitie woe den geleid. Tegen de vader, de 35- jarige meubelmaker J. U., is pro ces-verbaal opgemaakt wegens dood door schu'd. Het gezin bestond uit man, vrouw en vijf kinderen, waarvan de laatste twee vrijwel geen verzorging kregen. Het vierde kind werd in een kinder wagentje te slapen gelegd, kreeg wel eten, maar werd zelden gewassen of verschoond. Toen dit kind geboren werd verliet de vrouw kort daarop na ruzie het huis. Het huis vervuil de daardoor zodanig, dat het met veel moeite weer bewoonbaar kon worden gemaakt. Later keerde de vrouw terug en *t kind doorstond de ieed. Niet alzo thans het jongste knaapje, dat in een ziekenhuis ter wereld kwam. De vrouw hieid zich, toen het kind thuis kwam, niet aan het voorgeschreven diëet van de arts. Ook dit kind kreeg het bewus te kinderwagentje a's bedje toege wezen. Gewassen werd het zelden, het laatst enige dagen voor Kerstmis. Evenmin werd het verschoond of werd het bedje droog en rein ge houden. De man verdiende als meubelma ker 65.per week. De staat van vervuiling in huis scheen hem niet te deren. De „verzorging" heeft er toe ge leid, dat het kind Zondag is overle den. wel hij als hulpboekhouder een s; ris van 140 gulden per maand had verdiend, versleet hij in één jaar tijds drie auto's. De inboedel van zijn woning aan de Lekstraat te Amster dam, bleek van een rijkdom, als de rechercheurs nog zelden hadden ge- zien. Ter camouflage van zijn wendel- praktijken opende hij een hoeden zaak aan de Ferdinand Bolstraat. La ter verkocht hij de zaak weer. Zijn bankrekening omvatte 12.000 gulden .verantwoord" geld; fantastische be dragen besteedde dit heerschap aan zijn vriendinnen en liefhebberijen. In 1946 werd Lange Henk wegens geknoei met boterbonnen tot twee maanden veroordeeld. Zijn dikke par- tefeuiile wist te bereiken, dat zijn strafregister uit het hoofdbureau van politie verdween. Toen zijn koffer met ongeveer 200 bonnen werd gesto len, ging 't mis met deze „bonnenko ning". In zijn kennissenkring heers te groot tumult: men beschuldigde el kaar over en weer van de diefstal. Afgunstige vriendinnen klapten uit de school en Lange Henk liep tegen de lamp*. Ook de andere zwendelaars hebben enorme kapitalen bijeengegaard. Bij twee van hen heeft de fiscale recher che reeds 20.000 gulden in beslag ge nomen. He complot schijnt thans nog niet geheel ontmaskerd te zijn. Het onder zoek wordt met volle kracht voort gezet. OVERVAL OP WIELRIJDSTER. Een inwoonster van Bornerbroek in Twenthe, mej, P. L. Atenkamp, werd, toen zij 's avonds naar huis fietste, door een wielrijder aangere den. Zij viel en kwam in de berm van de weg terecht. Toen zij weer op haar fiets wou stappen, sloeg de wielrijder haar enige malen met een stuk ijzer op het hoofd. Hij ging ech ter op de vlucht, toen op het hulpge roep van mej. P. enige omwonenden kwamen toesnellen. Mej. P., die ern stig aan het hoofd gewond was, moest naar het R.K. ziekenhuis te Almelo worden overgebracht. De politie te Bornerbroek stelde een onderzoek in. Enige tijd later kon de man, die afkomstig is uit Al melo, worden gegrepen. Hij legde een volledige bekentenis af. DE RAMP VAN DE „NIJMEGEN". Tijdens het onderzoek, dat onder leiding van het Engelse ministerie van luchtvaart te Ayr (Schotland) wordt gehouden inzake de ramp met de Nederlandse Constellation „Nij megen", heeft gisteren op de tweede dag, John Nisbet, controlerend inge nieur in het generatorenstation te Kil marnock, als getuige verklaard, dat vroeg in de morgen op 21 October jongstleden, toen hij op zijn post was in de controlekamer, plotseling een sterke afwijking werd geconstateerd in de voedingsleiding van Kendoon. De alarmschei ging en het waarschu- wingslicht flikkerde. In de controle kamer was men niet in staat te ont dekken, waar de storing zich bevond. Men kon alleen vaststellen, dat het de Kendoonsectie betrof, welke liep van het generatorenstation te Kil marnock naar Kendoon, dicht langs Tarbolton. In antwoord op een vraag van John Cameron van de K.L.M., zeide Nis bet, dat de storing in geheel Schot land te bemerken moet zijn geweest, dus ook op vliegveld Prestwick. In een gedeelte van ons vorig num mer hebben wij een en ander uit de gisteren gehouden zitting vermeld. Procureur en advocaten hebben een kruisvuur van vragen op het be- vrachtingspersoneel van de K.L.M. afgeschoten. Geritsen, Groenevelt en Van Loon zijn jonge mensen, lang niet zo jong echter als Simpson en alle drie maakten de indruk, dat zij hun vak wel kennen. De oplossing van het raadsel schijnt niet in Amsterdam, maar in Prest wick te moeten worden gezocht. AMSTERDAMSE BEURS. Over het geheel genomen was de handel op de effectenbeurs gisteren van bescheiden afmetingen, doch voor enkele fondsensoorten werd toch iets meer belangstelling aan de dag gelegd dan de laatste tijd gebruike lijk was en vooral konden in dit ver band worden genoemd de cultuuraan- delen en de Indonesische waarden. Wel gaven ook deze papieren geen grote omzetten te zien, maar er be stonden ontegenzeggelijk enige koop lust en de stemming was dan ook vast. Klaarblijkelijk hield dit ver band met een hoopvoller sentiment ten aanzien van de ontwikkeling van de Indonesische kwestie. De beleggingsmarkt was kalm. Ne derlandse staatsobligatiën waren vrij wel onveranderd. Voor Indonesische gemeentelijke leningen bestond vraag. De Amerikaanse markt lag verlaten IN ONS VORIG ARTIKEL hebben we uiteengezet hoe het geven van bloed voor de evennaaste een daad is van grote naastenliefde, waarvoor een beloning niet mag worden gevraagd noch aanvaard, omdat een daad van naastenliefde haar karakter verliest, indien zijn in een of an dere vorm beloond wordt. Bloed, opdat daarmede het bloed van anderen genezen worde! BINNENLAND. B. en W. van Delft stellen raad voor aan mr. G. Engberts, we gens het bereiken van een pension gerechtigde leeftijd, per 1 April a.s. ontslag te verlenen als gemeente secretaris. B. en W. van Arasterdam deden de gemeenteraad een voorstel toekomen de in Mei 1948 aan de federatie van instellingen voor kinderbescherming te Amsterdam (FIKA) voor het jaar 1948 verleende subsidie groot f 48.470 met f 15.500 tot f 63.970 te verhogen. Zij stellen verder voor: voor het sei zoen 1948/49 de volgende subsidies te verlenen; aan de stichting „Het Ne derlands Volkstoneel" ten hoogste f 30.000. Aan Je toneelgroep „Come- dia" ten hoogste f 20.000. B. en W. van Arnhem stellen de Raad voor 70.000 gulden, zijnde de helft van het totale tekort, ter be schikking van de Arnhemse Orkest Vereniging te stellen, zodat de nieu we organisatie niet belast wordt met de exploitatie-verliezen van vorige boekjaren. Tot voorzitter van de Katholieke Nederl. Dagbladpers is in de vacature- Bodewes gekozen de heer C. M. Dos- ker, directeur van de Maas en Roer bode. LEIDEN LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd: candidaatsexamen Ge- schiednis: de heren W. A. Keuzen- kamp te Den Haag (cum laude) en J. M. van Stralen te Amsterdam; doc- toraal-examen pharmacie: de heer P. E. Kamp te Den Plaag; candidaats examen Wis- en Natuurkunde (H): de heer J. F. van Kessen te Leiden; candidaatsexamen Wis- en Natuur kunde (L): mej. E. N. Luyendijk te Den Haag en de heer J. Vermet te Leiden; candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde de heer A. R. de Vroo- men te Warmond. II. Waarom men zijn evenmens zijn bloed geeft, zal na de vorige uiteen zetting duidelijk zijn: men hoopt daardoor de gezondheid aan anderen te kunnen ■teruggeven. Dat daaraan behoefte is, wie zou het durven ontkennen? De behoefte aan bloedplasma in Nederland bedraagt 1000 flessen per maand. Ook voor Indonesië is er gro te behoefte, misschien binnenkort nog veel meer, nu de inlandse bevolking meer dan ooit op Nederland is aange wezen. De bereiding van het bloedplasma geschiedt in de laboratoria van de Centrale Bloedtransfusiedienst in Amsterdam. Tcrt voor kort werd de benodigde hoeveelheid alleen gele verd door de bewoners van Amster dam, doch er is nog veel meer nodig. Immers, bij dysenterie vooral veelvuldig in Indonesië voorkomend en bij straatongevallen, of bij ope raties, waarbij veel bloed verloren gaat, kan het bloedplasma veel on heil voorkomen. Om in die grote behoefte te voor zien is een plasma-campagne door ge heel Nederland begonnen. In de maand November van het vorig jaar werden in 18 plaatsen w.o. ver schillende kleinere gemeenten 5272 flessen bloed afgenomen. Thans is Leiden aan de beurt en de oproepen cfoartoe zijn of worden deze week verzonden. De eerste dag bi acht reeds succes. Nadat Maandag morgen de eerste kaarten door de post waren verzonden, kwamen er 's middags al ingevuld terug en giste ren regende het ingevulde formulie ren. Zo moet het gaan. Voor één keer kan ieder zeker wel wat bloed mis sen. In een week tijd is „de schade" weer hersteld en het leven gaat weer zijn gewone gang. Wie er voor voelt donor te worden om daardoor regel matig ten dienste te staan van de Bloedtransfusiedienst en daardoor ten dienste van zijn naaste, kan zulks natuurlijk ook opgeven. Hij zal gaar ne in de rij der donors worden opge nomen. De geschiedenis der Bloedtransfusie. De bloedtransfusie moet al oud zijn, maar evenals alle uitvindingen heeft 65 Oet werd Frederik eerst een beetje onbehaag lijk te moede, maar toen vond zijn hand de tover ring en was hij weer vol komen gerust gesteld. „Mij kan niets gebeuren!" bedacht Frederik hardop en dit was aanleiding voor de man met de samenge groeide wenkbrauwen om zijn vuisten te ballen en hiermee dreigend in de richting van Frederik te gebaren. „Beste mensen", begon Frederik. „Ik heb met deze geschiedenis wer- ke.lijk niets te maken. Ik ben Fre derik." Nu drong de straatveger zich naar voren. „Dat ventje heeft gelijk", zei hij. „Ik heb zijn foto nog nooit in het politieblad gezien. Die andere kerel is Notaris Zwingelhout, maar hij is onschuldig. Ik vergis me nooit, want ik lees altijd ieder papiertje voordat ik het in mijn karretje gooi. Ik heb een uitstekend geheugen, al zeg ik het zelf." Hij leunde met zijn kin op zijn bezem en staarde Frederik pein zend aan. „Nee vergis me nooit, want ik lees altijd alle kranten voordat ik ze weggooi. Ik.." De man met de samengegroeide en het avontuur met Notaris Zwingelhout verteld door. Hubert Vet wenkbrauwen duwde de straatveger weg en begon opnieuw met zijn vuis ten te zwaaien. „Dat kan me allemaal niets schelen", merkte hij op, „maar ik weet heel zeker dat dit ventje al mijn spaarduitjes in ontvangst ge nomen heeft en dat is het maar waar het hier om gaat. Ik meet m'n centen terug hebben." „Pak hem op!" gilde dezelfde stem uit de achterste rij weer, en er wa ren verschillende andere mensen die de kreet overnamen. Nu vond Frederik het tijd om te verdwijnen. Hij draaide driemaal aan zfjn wensrirg en prevelde. „Ik wil een vogel zijn!" en hetzelfde ogenblik was hij een grauwe huismus die luid t9jilpend boven de hoofden van de verbaasde menigte heen en weer vloog. ook zij de kinderziekten moeten door maken. Bij de eerste bloedtransfusies poog de men te bereiken wat het woord aangeeft, n.l. door-stroming. Aan de ene zijde het „vuile" bloed eruit, aan de andere zijde het „frisse" bloed erin. Afgezien van enkele opmerkingen over de mogelijkheid van bloed transfusie bij Egyptische en Romein se schrijvers, is de eerste doelbewuste bloedtransfusie, waarvan iets bekend is, uitgevoerd in 1492 bij Paus Inno- centius- VIII, zonder succes evenwel, want de paus zou mét de beide bloed gevers toch zijn gestorven. In de 17e eeuw, na de ontdekking van de bloedsomloop door Harvey in 1628, ontstond opnieuw belangstel ling voor de bloedtransfusie. Richard Lower verrichtte in 1665 de eerste geslaagde bloedtransfusie bij honden en in Frankrijk probeerde Denijs, de lijfarts van Lodewijk XIV, transfusie van dierlijk bloed bij de mens te ver richten. Hij had het idee een nogal wilde krankzinnige door het. inspui ten van lamsbloed het zachtaar digste wezen, dat hij zich kon inden ken te kalmeren. De gevolgen ble ven niet uit dierlijk bloed wordt door de mens niet verdragen en na- een aanvankelijke beterschap stierf de patiënt. Een groot proces volgde en tenslotte werden de bloedtransfu sies in Frankrijk bij de wet verboden. Omstreeks 1800 hervatte de Engel se vrouwenarts Blundell, die zeer onder de indruk was van ernstige bloedingen in het kraambed, de po gingen tot het geven van bloedtrans fusies, nu met de bedoeling het te kort aan bloed aan te vullen. Hij ging uit van de opvatting, die inderdaad juist bleek te zijn, dat men de mens alleen menselijk bloed mag toedienen, hfj smaakte de voldoening vele suc cessen van zijn transfusies te zien. De grootste moeilijkheid van Blundell was echter en hij kon dit niet ver klaren dat van de 10 transfusies er 7 uitstekend verliepen en reeds verloren gewaande patiënten het le ven redden, terwijl er 3 ernstige ziekteverschijnselen teweeg brachten, waaraan de patiënt meestal binnen 10 dagen overleed. Het duurde tot 1900 alvorens de bloedtransfusie werkelijk haar huidi ge waarde kreeg. Het was de grote verdienste van dr. Karl Landsteiner, in 1868 te Weenen geboren, dat hij in 1900 de oplossing bracht van het raadsel der geheimzinnige sterfgeval len na bloedtransfusies, waarvoor Blundell geen verklaring kon vinden. Landsteiner en zijn medewerkers ontdekten de z.g. bloedgroepen en vonden uit, dat de mensheid in vier bloedgroepen was te verdelen, welke thans internationaal met de vier let ters O, A, B en AB worden aange geven. Op deze belangrijke gegevens is doorgewerkt en de bloedtransfusie is in de laatste halve eeuw duizenden en duizenden ten zegen geweest. En.... heeft u zich al opgegeven? Zo ja, prachtig! Zo neen, doe het dan onmiddellijk: de evenmens vraagt ook van u een offertje, dat niets kost! Meldt u aan bij de Bloedtransfusie dienst Ned. Rode Kruis, Rijnsburger- weg 3, Leiden. S. N. WARINGA. t Maandag is hier ter stede in de ouderdom van 77 jaar overleden de heer S. N. Waringa, oud-onderdirec teur van het vroegere Rijksopvoe dingsgesticht hier ter stede en in vroegere jaren een der meest ge ziene figuren in de Leidse Voetbal bond. Jarenlang had de heer Waringa zit ting in het bestuur van de Leidse Voetbalbond, waar zijn steeds beza digd woord altijd van groot gezag was. Waringa was nimmer een eerste spreker bij de discussie, maar zo hij aan het woord kwam, kon men er ze ker van zijn, dat hij zijn oordeel ge reed had. Gedurende 28 jaar, van 19121940, heeft hij aldus gewerkt voor de Leidse Voetablbond, waar van hij tenslotte ere-lid werd, terwijl hij in zijn vroegere jaren leiding gaf aan de voetbalclub D.L.V., de club van het gesticht, waaraan hij werk zaam was. De begrafenis van het stoffelijk overschot vindt morgenmiddag te 2 uur plaats op Rhijnhof. DE VACANT1E VAN Toen ook zijn voeten met een lich te plons onder gingen raaKten zijn handen ergens tegen aan. Hij voelde een autoband en de draadspaken van een wieL De auto was eri Hij deed een sprong omhoog kwam met een zucht van vei lichting aan de opper- Onder het aantrekken van zijn kle ren over ziin druipnatte lichaam staarde hij in het grijze water en hij voelde een rilling van onuitspreke lijke angst over zijn rug Hij was nog niet geheel klaar met aankleden, toen hij Bé hoorde roe pen. Hij gaf antwoord. Ze vroeg: „Ben je klaar?" „Nog één minuut!" schreeuwde hij terug. „Kom dan hierheen." Even later hep hij met zijn jas en vest over zijn arm en zijn das in de hand de richting in, vanwaar haar stem kwam. „De wagen ligt er!" zei hij. „Ik heb een van de wielen gevoeld. Ik heb je wel gezegd, dat die Dupuy een tovenaar is." Ze zag bleek. „En ik heb de voet sporen van een man gevonden," zei ze. „Kom maar kijken.hier!" Arthur keek naar de aangewezen plek. Ze stonden aan de rand van een steile helling naar een diep ravijn. En cöaar beneden zag Arthur een an dere weg in de diepte die naar Ri- cheFe voerde. Maar hij keek nauwe lijks naar die weg. Hij hield zijn blik strak gevestigd op een voet spoor jn de vochtige bodem. Het was de indruk van een manne- schoen; en Arthur zag dat op de hak een driehoekig beslag was gezet om het slijten te verhinderen. Hij zag nog meer afdrukken van diezelfde schoenen. Ze waren niet diep. En op eens zei hij heel opgewonden: „Kijk eenser is een vrouw bij hem geweest!" Maar Bé sprak dat tegen. „Weineen dat zijn afdrukken van mijn schoe nen. Hij was alleen." Hfj knoopte zijn das om. „Goed, kom dan maar mee," zei hij „We moeten Dupuy zien te vinden. Is hij geen wonder van een kere1? Hij heeft ons precies verteld, waar en waarnaar we moesten zoeken. Zou je denken dat jouw vriend Danet tot l zoiets in staat was?" „Misschien niet. Maar ik ben nu te angstig, om met jou te gaan kib belen," bekende ze. „Ik moet er hier niets van hebben." Ze stak haar arm stevig door de zijne heen en zo bereikten ze spoe dig de plek, waar ze de auto hadden laten staan. Voorzichtig reed Bé de hobbelige, steile weg af. „Dupuy heeft gezegd, dat hij naar Richelle ging," herinnerde Arthur zich- „En vandaar zou hij naar de Molen terugkeren. Misschien is hij nog wel in Riche'le. We moesten daar maar naar toe rijden." Maar toen zij er aankwamen zat Dupuy al op het kantoor van La combre in Taverné. Lacombre had zijn zetel in het ge rechtsgebouw. Queyrat was vooruit gereden, om Dupuy en zijn vrouw te verwelkomen. „Dit is Joseph Danet. inspecteur," zei Lacombre en stelde hem een jon ge man voor, die zich voor zijn leef tijd wel erg zelfverzekerd: toonde. „Ik heb mijnheer Lacombre al over je horen spreken," zei Dupuy beleefd en stak hem de hand toe. „Hij zei. dat hij niet buiten je kon."' Danet deed, of hij de aangeboden hand niet zag. „Ik had er eerder 'bij geroepen moeten worden," zei hij stroef. „In een dergelijk geval is ieder uitstel noodlottig. Ik wil de verant woording tenminste niet op me ne men." De inspecteur knikte. „Ik begrijp best, hoe jij je voelt," zei hij vrien delijk. „Als ik in jouw schoenen stond en er een eerste-klas geheim zinnige misdaad was voorgevallen, en er dan een overjarig oud fossiel zijn neus in kwam steken, en het ge- va' niet uit zijn handen wilde geven, dan zou ik een hartgrondige hekel aan hem krijgen." De jonge man scheen daardoor een beetje bevredigd. „Het schijnt niet zo heel ingewikkeld, maar het wordt toch tijd, dat er iets aan gedaan „Nu, ik ben anders al aardig be zig geweest.' zei Dupuy, er aarzelend bij voegend: „Ik heb een en ander ontdekt en andere dingen gegist. Ik weet ongeveer wel, wat er voorge vallen is." Hij wachtte even en vervolgde toen bedaard: Verleden Vrijdagavond 'aat is een kleine man die met een vreemd accent sprak in gezelschap van een vrouw in een lichtgrijze Cne- valier met biauw afgezet op de Moier. komen aanrijden Ze hadden toen die dode, onder de achterbank verstopt, bij zich. Privé heeft hun toegang ver leend tot het huisje, dat „De Kleine beer" heet. In de loop van de nacht hebben ze die dbde naar „Ver weg" overgebracht en hem daar onder het bed ge'egd." „Hoe kunt u dat weten?" vroeg Danet uit de hoogte. „Nu ja, ik kan er in elk geval wel voor instaan, dat het zo gegaan is," antwoordde Dupuy rustig en ver volgde toen: „Ze legden hem in „Ver weg' on der het bed en vertrokken tegen zonsopgang. Ik veronderstelde, dat ze de wagen liefst goed kwijt wilden zijn. Ik heb zo'n idee, dat hij in een oude 'eigroeve ligt. waarover Alfred Queyrat me gesproken heeft. Arthur Bruce is dat gaan onderzoeken." „Daar zou jij net zo min aan ge dacht hebben, als ik, Joseph!" zei hij eerlijk. Maar Danet antwoordde koppig: „We weten er nog niets van, of die wagen daar wel eens is. Dat is echt een sprong in het donker." „Ja, dat is met recht zo," beaamde Dupuy terstond. „Maar ik heb nog iet? anders geprobeerd en daarbij heeft Queyrat me ook geholpen. Ik verzocht hem, voor me na te gaan. of er soms hier in de buurt een wa gen als gestolen was aangegeven. En dat bleek zo te zijn. Er was er een gestolen van een zekere Sarton, die een buitenverblijf in de buurt van Richelle heeft. Vrijdagavond was hij uit de garage weggehaald. Juf frouw Pinet de huishoudster van I Sarton zegt, dat juffrouw Bonnet, de vrouw van de chauffeur, er mee weggereden is." Hij bleef eventjes wachten, maar toen nieinario een woord zei, ver volgde hij; „Zaterdagmorgen heeft Sarton uit Parijs de politie te Richel le opgebe'd met de boodschap, dat de wagen gestolen was." Toen keerde hij zich om naar Queyrat: „Zeg eens, Alfred, bel jij jouw vriend die verzekeringsagent eens op, zie er achter te komen of die wagen bij hem verzekerd was en vraag can, of Sarton hem ook van de diefstal verwittigd heeft." Queyrat verdween en Dupuy zei zachtjes: „Ik wilde Queyrat niet la ten horen, wat ik ju'lie nu vertellen zal Maar mijn vrouw hier heeft eens op een vergadering van aandeelhou ders mijnheer Laforge, die even voor bij Richelle woont, gezien en zij heeft vanmorgen de dode ook ge zien, Volgens haar mening is net Laforge." Lacombre boog zich naar hem toe en Danet sprong overeind. „Laforge?" fluisterde hij schor. „Grote goedheid, als dat zo is Zijn ogen begonnen te schitteren, maar Dupuy zei gemoed©1 ijk: (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2