S)e CcidóeSoii/fccmt Indonesië moet spoedig souverein zijn Chinese raad dringt aan op vrede Aanklacht van Israël tegen Engeland Direcleur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" WOENSDAG 12 JANUARI 1949 40ste JAARGANG No. 11590 Cassatie-beroep van Rauter 'verworpen Bur. P^pengracht 32. Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs f0.32 p. w., 11.40 p. mnd., 14.15 p kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m m. Telefoontjes 11.50 V Over: „volledige beleving van bet gelooi" IN de zeer lezenswaardige en leerrij- ke Januari-aflevering van „Het Schild" trof ons, onder de andere interessante artikelen, een beschou wing van dr. C. F. Pauwels O.P. over „Katholiek en Nationaal". Dr. Pauwels zegt daarin o,m.: „De volledige beleving van het geloof wordt wel eens aangeprezen als het afdoend middel om de be kering van Nederland te bewerken; zuiver godsdienstige congressen worden wel eens aangekondigd als het redmiddel voor alle kwalen van onze tijd. Er steekt veel waars in; het klinkt zo stuitend als een ka tholiek daar tegen in gaat; maar het is toch ook weer niet helemaal waar en in ieder geval kan het zo gemakkelijk misverstaan worden". Wij veroorloven ons hopend ons hier niet schuldig te maken aan „journalistieke oppervlakkigheid" de opmerking, dat het naar onze me ning wel „helemaal waar" is, dat een „volledige beleving van het geloof" een „afdoend middel is, om de beke ring van Nederland te bewerken", maar'wij zouden ook gaarne heel dik willen onderstrepen de opmerking van de geleerde schrijver, dat deze bewering inzake de „volledige bele ving van het geloof" zo gemakkelijk kan worden misverstaan! Misver staan, omdat wij, helaas, maar al te vaak niet helder voor de geest heb ben, wat is en moet worden bedoeld met „volledige beleving van het ge loof". De schrijver blijkt dit ook zelf te erkennen, als hij even verder op noemt, wat met een „volledig bele ven van het geloof" moet samengaan, en dan constateert, dat dit alles „wel degelijk in het volledig katho liek-zijn (ligt opgesloten"! Maar, zo zegt hij, het moet uitdrukkelijk be wust worden gemaakt. Hier willen wij ons gaarne bij de schrijver aan sluiten. Onder de dingen, die uitdrukkelijk bewust moeten worden gemaakt, noemt dr. Pauwels „een sterk ont wikkeld en offervaardig sociaal ge- voél". Deze gedachte van de schrijver in „Het Schild" willen wij gaarne ver der uitdragen, omdat dit, ook naar onze mening, zo dringend nodig is. Men zegt, dat iemand zijn plichten als katholiek vervult, als hij op Zon dag de H. Mis bijwoont, „z'n Pasen houdt" en nog enkele andere ver plichtingen nakomt. Maar, als zo iemand b.v. een slecht werkgever is, dan vervult hij slechts een betrek kelijk klein gedeelte van zijn plichten als katholiek; dan leeft hij niet ka tholiek. Het is vaak niet slecht bedoeld, maar toch radicaal verkeerd gezegd, wanneer er wordt opgemerkt, dat God één dag in de week voor Zich opeist, ons de zes andere dagen voor onszelf latend. Iemand, die b.v. zes dagen in de week leeft alleen om zoveel mogelijk geld te verdienen, zich niet bekommerend om zijn mede mensen, leeft niet katholiek, ook al zou hij 's Zondags heel de dag in de kerk zitten. Er moet worden opgewekt een sterk ontwikkeld en offervaardig sociaal gevoel. Een „sociaal gevoel" dat be grijpt en beleeft het woord van-Tho mas van Aquino, die leerde, dat de goederen moeten zijn (als regel) in privaat bezit, maar moeten worden gebruikt als waren zij bezit van de gemeenschap. Een „sociaal gevoel", dat, hoewel erkennend het feitelijk en redelijk standsverschil, weerzin en walging heeft van dat oyiociale en dus onkatholieke standsbegrip, dat ons doet spreken van „betere stan den", dat ons verblindt voor het feit, dat alle mensen hebben eenzelfde oorsprong en eenzelfde doel, een zelfde Verlosser en eenmaal eenzelf de Rechter; dat ons, katholieken, zelfs in elkaar niet meer doet zien „huis genoten" huisgenoten! „des ge- loofs". Volkomen waar is het wat dr. Pau wels schrijft, dat een godsdienstig, braaf en plichtsgetrouw katholiek le ven niet voldoende is, om een dam op te werpen tegen het Communis me. als dit niet samengaat met een sterk ontwikkeld en offervaardig so-' ciaal gevoel. Maardan is het ook eigenlijk niet een volledig gods dienstig, braaf en plichtsgetrouw ka- tholiek leven! Wij hebben nodig een vurig jeug dig enthousiasme, om in en buiten ons allereerst natuurlijk in ons te doen leven en werken de christe lijke, de katholieke idealen van een offervaardige liefde. Enthousiasme alléén zal echter niet voldoende zijn, om zó volledig ons geloof te beleven. Daar zal ook voor nodig zijn een vor ming van het verstandelijk inzicht in de verheven moraal der Kerk en een dagelijkse wilstraining met de ons door Christus in de Kerk gege- van middelen, om die moraal te be leven. Op andere aspecten, die ons in het artikel van pater Pauwels worden geopend, hopen we nog terug te Amerika wil een datum zien vastgesteld In de gisteren gehouden vergadering van de Veiligheidsraad drong de Amerikaanse vertegenwoordiger Jessap erop aan, dat een definitieve datum voor het houden van verkie zingen in geheel Indonesië wordt vastgesteld. Tevens drong hij aan op vaststelling van een datum voor de overdracht can de Nederlandse sou vereiniteit aan de Verenigde Stalen van Indonesië. Hij zeide, dat de Amerikaanse regering geen vol doende rechtvaardiging kan vinden voor de door Nederland tegen de Indonesische Republiek ondernomen militaire actie. Vrije stemming De verkiezingen, waarop Amerika aandringt, moeten worden gehouden bij vrije stemming, aidus Jessup. De Nederlandse troepen moeten zo spoe dig mogelijk worden teruggetrokken en zo snel als de handhaving van orde en recht het toelaten. „De bezetting", zo zeide Jessup, „moet geheel beëindigd zijn voordat de effectieve overdracht van de sou- vereiniteit kan geschieden. Mijn re gering is van mening, dat de periode welke nog moet ve.strijken tussen thans en de datum, waarop de ver kiezingen zouden moeten worden ge houden alsmede de overdracht van de souvereiniteit, berekend behoort te worden in maanden en niet in jaren." CRITIEK OP DE RUSSISCHE POLITIEK. Dr. Jessup leverde daarna critiek op de Russiscne regering wegens haar aandeel in de Indonesische kwestie. Niemand twijfelt eraan, dat de com munisten in Indonesië, evenals de cummunisten in de hele wereld zich moeten houden aan en handelen overeenkomstig instructies van Mos kou, aldus zeide hij. Hij beschuldigde de Russische regering ervan, dat zij poogde de omverwerping van de In donesische Republikeinse regering teweeg te brengen. Jessup verweet de Russen, dat zij in Indonesië dezelfde tactiek volgen als in Kore, Griekenland en Berlijn. De Sovjet-Unie wenst geen onafhan kelijk Indonesië. Het wenst een In donesië, beheerd en gecontroleerd door een communistische minderheid, welke haar orders uit Moskou ont vangt. „Overal' in de wereld waar een communist door het raam naar bin nenklimt wordt de vrijheid door de voordeur naar buiten geschopt." De Amerikaanse vertegenwoordi ger zeide, dat Nederland de Veilig heidsraad had verzekerd aan het laat ste bevel tot staking van het vuren en tot vrijlating van de Republikein se leiders te hebben voldaan. „Noch de commissie van goede diensten, noch mijn regering menen dat dit is gedaan." De Amerikaanse vertegenwoordiger deed een beroep op Nederland om de Republikeinse leiders vrij te la ten. Dat zou volgens hem een be langrijke bijdrage voor de oplos'sing van het Indonesische probleem zijn. Wanneer er verkiezingen zullen worden gehouden, zullen die gehou den moéten worden voor een voor lopige wetgevende vergadering en voor een constituerende vergadering, v/elke een grondwet moet ontwerpen. ANDERE SPREKERS. De vertegenwoordiger van België (dat thans aan de besprekingen deel neemt niet als lid van de Raad, maar als belanghebbende, omdat een Belg lid is van de Comm. van Goede Diensten) verklaarde nog eens, dat België evenals Nederland de bevoegd heid van de Raad betwist. China deed in tegenstelling met België een beroep op de Nederlandse HIER KOMT DE NIEUWE FOKKER FABRIEK. Op 1 Februari 1947 werd besloten tot concentratie van de drie bestaande Nederlandse vlieg tuigfabrieken in de N.V. Verenig de Nederlandse Vliegtuigfabrieken „Fokker", die de beschikking zal krijgen over een nieuwe fabriek tussen de Ringvaart en de Vijfhui- zerweg in de onmiddellijke omge ving van Schiphol. Men is reeds met de voorbereidingen voor de bouw begonnen. Hier is men bezig nvet het gereedmaken van de palen, die het gebouw zullen dragen. Over en kele weken zal de eerste paal vooi deze nieuwe industrie worden in geheid. regering om de bevoegdheid van de Raad niet te betwisten. De vertegenwoordiger van Noor wegen was van gevoelen, dat geen van beide partijen in het conflict ge heel vrij uitgaan. De Republiek dient toe te geven, dat de Nederlandse regering ver scheidene redenen tot k agen had over de houding van de republikein se regering. Hoewel de Nederlandse houding begrijpelijk was, kon de po litionele actie niet door de vingers worden gezien. De Russische afgevaardigde Malik zei. dat de Ver. Staten en Engeland verantwoordelijk waren voor het falen van de Veiligheidsraad om enigerlei concrete stappen inzake Indonesië te doen. De Ver. Staten hadden in feite door middel van het p'an-Marshall de Nederlandse agres sie gefinancierd. De Raad moest on middellijke uitvoering van zijn re soluties betreffende het staken van het vuren en de vrijlating der Indo nesische politieke leiders eisen en tegelijkertijd de Nederlanders dwin gen hun leger van het republikeinse gebied terug te trekken. De bespreking werd om kwart voor zeven verdaagd tot Vrijdagmiddag drie uur (21 uur Ned tijd). HOOFD-VLOOTAALMOEZENIER NAAR INDONESIë. De hoofd-vlootaalmoezenier, de zeereerw. heer J. F. M. de Sain, is uit Rotterdam naar de Oost ver trokken voor een inspectiereis al daar. Voor de tijd van zijn afwezig heid zal zijn functie worden waar genomen door vlootaalmoezenier B. J. Wilmink, van het Marine-oplei dingskamp te Hilversum. Het bureau van de hoofd-vlootaalmoezenier Ten Hovestraat 30 te Den Haag blijft ge opend. POST VOOR MILITAIREN OP WEG NAAR INDONESIë. Het s.s. „Zuiderkruis" vertrekt Vrijdag, 14 Januari a.s. met troepen naar Indonesië. De opvarenden kun nen in Port Said post ontvangen, in dien zij uiterlijk op de dag van het vertrek, dus 14 Januari, is gepost. De rondreizende griep GOEDAARDIG VAN KARAKTER. De Wereldgezondheidsraad te Pa rijs heeft meegedeeld, dat de Italiaan se griep zich verder over Europa uit breidt, maar dat zij een goedaardig karakter draagt, zodat de toestand niet verontrustend is. De raad heeft van 12 van de 26 Europese regeringen, welke om in lichtingen gevraagd was, antwoord ontvangen. De epidemie neemt af in Italië, waar bij in begin November 1948 uit gebroken is. In Frankrijk heerst de griep nog steeds in het Oosten en het Noorden. In het Zuiden van Nederland heeft de griep de afmeting van een epi demie aangenomen. In Oostenrijk hebben zich duizen den gevallen van griep in Tyrol voor gedaan. De Amerikaanse zóne van Duits land, Spanje en Hongarije zijn blijk baar nog niet door de epidemie be reikt. In Zweden, Noorwegen, Denemar ken en Finland is geen sprake van een groter aantal gevallen van griep dan normaal. In Engeland hebben zich enige ge vallen voorgedaan, maar niets wijst in de richting van een epidemie. Turkije maakt melding van kleine haarden in sommige steden. CHARLES LINDBERGH IN DUITS LAND. De eerste oceaanvlieger, thans bijzonder adviseur van de staf chef der Amerikaanse luchtstrijd krachten, overste Charles Lindbergh, brengt op het ogenblik een bezoek de Amerikaanse bezettingszone van Duitsland. Bij aankomst op Neuniberg bij München wordt Lind bergh begroet door de commandant van het vliegveld, kol. Clarence T. Edwinson. Luchtbrug-vliegtuig verongelukt Bemanning gedood Vanochtend vroeg is een Ameri kaanse Sky master can de luchtbrug naar Berlijn neergestort 3 km. ten Oosten van het Frankfortse vliegveld Rijn-Main. De uit drie personen be staande bemanning kwam om het leven. Het vliegtuig keerde ledig van Ber lijn terug. De hemel was bewolkt cn er viel een lichte sneeuw. Zes „vliegende weerstations" omgebouwde vliegende forten van het type B 17 zijn gestart voor weerverkenningsvluchten in alle drie de Berlijnse luchtcorridors ten be hoeve van luchtbrug-piloten. Deze verkenningen zullen dag en nacht worden verricht. De vliegtuigen ver zamelen gegevens over windsnelheid, omstandigheden, waaronder ijsafzet ting mogelijk is, wolkenvorming en zicht. Deze gegevens worden per ra dio doorgezonden teneinde luchtbrug piloten op de snelst mogelijke wijze data over weersomstandigheden te verschaffen. Droevige cijfers In 1946 zijn in ons land meer echtscheidingen uitgesproken dan ooit te voren, nl. 10116, of 52.9 per 10.000 echtparen. In de periode van 19361939 was het gemiddelde 3285 of 18.9 per 10.000 echtparen. In de oorlogsjaren steeg dit percentage geleidelijk tot 23.4 per 10.000 echt paren in 1945. In 1947 daalde het aantal weer tot 8847 of 44.6 per 10.000 echtparen. Het aantal scheidingen van tafel en bed bleef in deze hele periode ongeveer constant: 19361939 ge middeld 666, in 1947 685 of 3.5 per 10.000 echtparen. Hoeveel drama's liggen er achter deze cijfers! F"VE CHINESE controlerende joean (raad) te Nanking heeft Dinsdag met algemene stemmen besloten, aan de regering het verzoek te rich ten, om het vuren onmiddellijk te staken en met de communisten tot vre de te geraken. Verder moet aan de ambassadeurs der vier grote mo gendheden worden verzocht om uit naam van het volk aan te dringen op vrede. DE STRIJD GAAT VOORT. Aan de Chinese fronten duurt de strijd onvermindex-d voort. Nadat de communisten alle beschikbare troe pen in het veld hadden gebracht te gen Tientsin en nadat er Zondag nacht in de Noord-Oostelijke en Noord-Westelijke buitenwijken van de stad zwaar was gevochten, kwam er Maandag een bericht uit Sjanghai door, waarin gezegd wordt, dat er in Tientsin een wapenstilstand was ge sloten. De stad kan dus voor de re gering als verloren worden be schouwd. Maandag werden er ook gevechten gerapporteerd in de Zuid-Westelijke voorsteden van Peking, dat nu reeds vijf weken wordt belegerd. De com munisten hebben tot nu toe geen aan val op de stad 'gedaan. Zij schijnen te wachten totdat de politieke wind zo is gedraaid, dat zij op vreedzame wijze aan de macht kunnen komen, waarna zij ongetwijfeld Peking tot hoofdstad van China zullen uitroe pen. Uit Nanking, de hoofdstad van China wordt gemeld, dat de commu nistische troepen bezig zijn om de ingesloten legers aan de Oostelijke toegangswegen tot de stad te vernie tigen. De slag wordt de zwaarste ge noemd, die China ooit heeft gezien. Speciale zitting van de Veiligheidsraad |"VE REGERING VAN ISRAëL heeft gisteren haar vertegenwooriger bij de Verenigde Naties opdracht ge geven een speciale zitting van de Vei ligheidsraad te verzoeken. Israël zal behandeling aanvragen van een klacht tegen Engeland wegens „eenzijdige interventie in de Palestijnse toestand". Israël vraagt een# onderzoek volgens artikel 34 van het Hand vest naar de situatie, „waarvan voortduring de internationale vrede en de veiligheid waarschijnlijk in gevaar zou brengen". Een oorlogsdaad Engeland en Israël leggen elkaar de volle verantwoordelijkheid op voor het incident boven het grensgebied Egypte-Israël, waarbij de luchtmacht van Israël vijf R.A.F.-toestellen neerhaalde. Een officieel communiqué van Is raël verklaart, dat de gevechten bo ven het grondgebied van Israël had den plaats gevonden en dat dit door neutrale waarnmers was bevestigd. De R.A.F.-toestellen voerden voorts een verkenningsvlucht uit ten einde zich op de hoogte te stellen van de positie der strijdkrachten van Israël. Een dergelijke vlucht boven een ge vechtsterrein was niet te onderschei den van een oorlogshandeling. Ten slotte zeide een Joodse woordvoer der, dat de taak der vliegtuigen een „uitgesproken vijandelijke" was. De kroon van St. Stephanus Naar de „Times" meldt heeft kar dinaal Spellman te New York ver klaard, dat hij in Juli 1947 op ver zoek van kardinaal Mindszenty de regering van de Verenigde Staten had gevraagd om de kroon van St. Stephanus van Hongarije uit de han den van de communisten te houden door haar in de Ver. Staten te bewa ren, of aan het Vaticaan toe te ver trouwen. De ki'oon was in het jaar 1000 door paus Sylvester aan koning Stephanus van Hongarije geschonken. Zij werd in 1944 door Hongaarse vluchtelingen naar Oostenrijk gebracht, waar zij door Amerikaanse troepen werd ge vonden. De Amerikaanse regering deelde kardinaal Spellman mee, dat de mi litaire autoriteiten niet bevoegd wa ren om gewijde voorwerpen aan an dere landen te geven dan die, waaruit zij zijn ontvreemd. Kardinaal Spellman verklaarde, dat hij verschillende deskundigen op het gebied van internationaal recht heeft geraadpleegd, die van mening waren, dat de Ver. Staten, die de Hongaarse regering de jure erkend hebben, door het internationale recht gedwongen zijn gevolg te geven aan het verzoek van de Hongaarse regering om de kroon te restitueren. Volgens deze deskundigen zou het onmogelijk zijn voor de Amerikaanse regering om de kroon aan het Vaticaan over te dra gen, daar de kroon volgens het inter nationaal recht „oorlogsbuit" van de Nazi's was. Het bezit van de kroon zou het Vaticaan in de posite van be zitter van zogenaamde „gestolen goe deren" kunnen plaatsen en de Hon gaarse regering zou de kroon bij de Heilige Stoel kunnen opvragen onder bedreiging van strafmaatregelen te gen de Hongaar Kerk. De Franse afgevaardigde pater Al- bex-t Gau die, na een door hem in de Franse Nationale Vergadering uitge bracht protest tegen de arrestatie van kardinaal Mihdszerity, door de Hon gaarse regering is uitgenodigd in Hongarije een onderzoek naar deze arrestatie in te stellen, heeft mede gedeeld, dat zijn reis „tot nader or der" was uitgesteld. De Hongaarse regering stond er op, dat Martin-Chauffier, een linksge- zind auteur, deel zou uitmaken van het gezelschap. Pater Gau verklaarde thans, dat hij, toen hij zich gisteren bij de Hon gaarse gezant te Parijs vervoegde om voorbereidingen te treffen voor de reis, de mededeling kreeg, dat Martin-Chauffier ziek was en de eerste twee a drie weken niet op reis zou kunnen gaan. Nota over Kardinaal Mindszenty De tegen kardinaal Mindszenty uit gebrachte beschxxldigingen wordén door de aartsbisschoppelijke curie te Boedapest rechtgezet in een tekst, die zo pas op het Vaticaan is ont vangen. In deze nota wordt verklaard: 1. Dat de kardinaal herhaaldelijk, met de leden van het episcopaat de invoering ener democratie heeft ge wenst, zoals deze door Pius XII in zijn kerstboodschap van 1944 is bepaald; 2. dat noch de kardinaal noch het episcopaat zich ooit omtrent de eco nomische nationalisaties hebben uit gesproken; 3. dat het episcopaat niet gekant is tegen de agrax-ische hervorming en dat het in Mei 1945 degenen beeft gezegend, die geprofiteerd hadden van de toewijzing van gronden, zelfs indien het, in sommige gevallen, de wijze waarop deze toewijzingen heb ben plaats gehad, afkeurde; 4. dat het episcopaat met vreug de de artikelen der wet van 1946 heeft begroet, waarbij de natuurlijke rechten van de burgers worden ge waarborgd; 5. dat de Hongaarse Katholieken thans in de democratie even goede burgers zijn, als zulks duizend jaar lang in de monarchie het geval was. De nota voegt er aan toe. dat He kardinaal in December 1945 en in Februari 1948, op verzoek van de re gering persoonlijk onderhandelde ever de hervatting der betrekkingen met de Heilige Stoel en zodoende het bewijs leverde, dat de Kerk de vre de wil. Persconferentie met Kraftsjenko Victor Kraftsjenko, de auteur van „Ik verkoos de vrijheid", die naar Parijs is gekomen in verband met de door hem ingediende aanklacht te gen een Frans communistisch week blad, dat hij van laster beschuldigt, heeft op een persconferentie ver klaard, dat Sow jet-Russische agen ten 'hem op de hielen zaten. „Ik ben me bewust van alle moei lijkheden van de taak, welke ik on dernomen heb," a'dus zeide hij. „Ik ken de macht van de agenten van de Sowjetregering, die in staat zijn tot de onmenselijkste daden om hun doel te bereiken." „Vluchtelingen uit de Sowjet-Unie, die de verschrikkelijke realiteit van het Sow jetregiem hebben ondergaan zullen voor de balie komen om de wereld te vertel1 en, wat zij van de Sowjet-Russiscbe politie-regering en haar leider weten," aldus voegde Kraftsjenko er aan toe. Kraftsjenko zeide, dat Sowjet- agenten in het afgelopen jaar tot driemaal toe zijn woning waren bin nengekomen onder gefingeerde na men. Eenmaal dreigden zij de eige naar van het huis, bij Krafsienko's afwezigheid, een bom in het huis te zullen plaatsen. „Ik geloof niet, dat er menings verschillen van belang bestaan tus sen leden van het politiek-bureau" aldus zeide Kraftsjenko naar aanlei ding van een door een communist gestelde vraag. Kraftsjenko beantwoordde de hem gestelde vragen in het Engels Frans, Oekrainisch en Russisch. Hij werd bijgestaan door een tolk. De pers conferentie werd gehouden in 'n zaal op korte afstand van het Franse de partement van buitenlandse zaken. Een vijfhonderdtal verslaggevers was ter persconferentie aanwezig. Van al le kanten werden vragen gesteld en tussenbeiden was het .niet duidelijk tussen wie en waarover de gesprek ken ginigen. Sen koMzit^e... Wie het voorrecht heeft, katholiek te zijn, maar niet leeft volgens zijn geloof, is daardoor alleen reeds een ergernis voor zijn dwalende broe ders. Mgr. dr. G. van Noort.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1