NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK UIT DE OMGEVING ZATERDAG 8 JANUARI 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 ALPHEN AAN DEN RIJN WETHOUDER SPREIJ NET HERKIESBAAR. De heer Spreij zal zich bij de raads verkiezing in 1949 niet meer herkies baar stellen. De reden tot dit besluit is gelegen tn het feit, dat de onderneming van ée heer Spreij steeds meer zijn aan dacht vraagt en deswege meer eisen stelt. Ongetwijfeld zal het heengaan van de heer Spreij uit de raad der gemeente door een ieder worden be treurd. De heer Spreij kwam destijds in de raad ter vervanging van diens broer, wijlen de heer W. J. Spreij. Spoedig daarop werd hij tot wethou der gekozen en na de bevrijding in 1945 heeft de heer Spreij tot de komst van burgemeester Schokking als loco-burgemeester gefungeerd. Personalia. Bij het in onze ge meente gehouden examen voor het getuigschrift Lingerie slaagden de volgende dames: C. v. d. Hoorn te Langeraar; M. van Leeuwen, Aarlarn derveen; C. van 't Wout, te Hazers- woude; en de volgende dames uit Alphen: L, I. L. de Jong, A. Rijsdam, M. Bosman, A. Kwakernaak, J. van Loon en L. Verschuur, Voor het godsdienstdiploma A (le ged.) zijn geslaagd de dames N. Rooijmans, Tr. Redegeld, C. v. Ful pen, N. v. d. Hoorn, M. Rombouts. Bijkantoor P.T.T. 's-Molenaars. Naar ons wordt medegedeeld heeft het bestuur van de P.T.H het plan,,seerd worder. Het antwoord hierop opgevat het reeds jarenlang bestaan- de bijkantoor der Posterijen in de Gnephoek nabij 's Molenaars, kan toorhouder Ch. van Beek, te doen vervangen door een Post-station. Voor de bewoners in dit deel der gemeente zal deze wijziging geen verbetering betekenen, daar het Post station slechts enkele uren per dag geopend zal zijn. Ook wat geldzendin gen betreft zullen in het vervolg be langrijke wijzigingen plaats vinden. De ingangsdatum .alsmede de uren van openstelling zijn nog niet bekend. Motorongeval. Toen gistermor gen een militaire motorrijder in wijk Hoorn in de richting Leiden met zijn motor reed, stak de ruim 80-jarige V. plotseling de straat ovey. Een aan rijding was niet meer te voorkomen. De oude man werd tegen de grond gesmakt en met ernstige verwondin gen zijn woning binnengebracht. De militair werd met een lichte hersen schudding per ziekenauto naar zijn garnizoensplaats Eefde vervoerd. LANGERAAR Onder zeer grote belangstel1 ing is de .plechtige uitvaart gehouden in onze parochiekerk voor de te Modjo- sari gesneuvelde militair C. A. v. Zwieten. Voor in de kerk was een katafalk opgericht, gedekt met de Nederlandse vlag. De erewacht hier bij werd betrokken door een twaa'f- tal militairen van het 10e Reg. In fanterie. Ouders, broers en zuster van de overledene hadden met de verdere familie voor in de kerk plaats genomen. Het ruime schip was geheel gevuld met gelovigen. De H. Mis van Requiem werd opgedra gen door pastoor Ha'kes, daarbij ge assisteerd door kapelaan P. A. Twee- li uy sen uit Amsterdam, oud-aalmoe zenier van Kath. Thuisfront alhier, en kapelaan A. Saers, tegenwoordig aalmoezenier van Thuisfront, resp. als diaken en sub. diaken. Bij het al taar hadden plaats genomen aal moezenier van het leger Nijssen uit Haarlem en kap. Buis en de paters Ver'aan en Akerboom. Van de bur gerlijke autoriteiten waren aanwezig burgemeester B. Hogendoorn en wethouder H. Volgering. Door het zangkoor werd onder leiding van de heer C. v. Dam de Gregoriaanse Requiemmis uitgevoerd. Na de absoute sprak de pastoor tot de ouders en fam. een woord van troost. De gTootste troost is, dat Je sus altijd bij hem was. In zijn laat ste brief toch schreef hij nog: „Nu begrijp je eigenlijk veel beter wat 'n steun je hebt aan je geloof, aan Biecht en H. Communie. Na deze toespraak speelde de or ganist C. v. Wam een tweeta1 cou pletten van het Wilhelmus. Onder het zingen van de Miserere en het luiden der klok begaven allen zich naar buiten, waar op het kerkplein in een bed van bloemen en varens een eenvoudig kruis was opgericht, hetwelk door de pastoor gewijd werd Met het bidden, van 5 Onze Vaders en Weesgegroeten voor de zielerust van de overledene en om God te •vragen steun en kracht voor zwaar beproefde ouders en fa. werd deze indrukwekkende plechtigheid besloten met het zingen van de psalm De Profundis. Het kruis draagt als opschrift: Bid voor Corn. A. v. Zwieten Gesneuveld 2 Jan. 1949 te Modjosari R.I.P. ROELOFARENDSVEEN Ontwikkelingsdag voor de tuin bouw. Vrijdagmiddag werd in ca fé „De Vier Heemskinderen" door de voorz. van de L.T.B., de heer N. Bak ker Jacz. namens de veiling het ope ningswoord gesproken, waarbij van tuinders en kwekerszijde een goede belangstelling bestond. Een bijzon der woord van welkom richtte spr. tot de burgemeester van Alkemade, de heer J. H. M. L. Hoyink van Papendrecht. Namens de Voorlich tingsdienst richtte ir. G. W. v. d. Helm een woord van welkom tot alle wezigen, in het bijzonder tot de heer Idema, stook-technicus van het Rijks- kolenbureau te 's-Gr&venhage, die een uiteenzetting zou geven over de brandstoffensituatie. Hierna was het woord aan hoofd-assistent van Has ten, die als onderwerp voor zijn le zing had: „Is mechanisatie in het kleinbedrijf mogelijk?" Vele factoren maken de mechani satie in het kleine bedrijf mogelijk, maar vele ook zijn nog moeilijk. Een grote vraag is, wat kan gemechani- grondbewerking, onkruidbestrij ding, oogsten (bollen, witlof en peen) watervoorziening, sortering, spoelen, klanten, zaaien en ziektebestrijding. De oplossing van het kostenvraag- stuk, dat voor deze z.g. eenmansbe drijven van het grootste belang is, is niet zo gemakelijk te zoeken in coö peratief aanschaffen en gebruiken. Een vrijwillige samenwerking acht spr. de beste oplossing. Naast de be nodigde machines is echter nodig een goede overeenkomst, waarin gebruik, arbeid e.d. zeer goed is geregeld. Ver volgens besprak de heer Idema, de brandstoffenpositie in Nederland, vooral ten behoeve van de tuinbouw. Van het toegenomen kolen verbruik, (door electrificatie en industrilisatie) ondervindt ook de tuinbouw de nade lige gevolgen, waardoor niet genoeg kolen beschikbaar zij^j en er een blij vend tekort is aan de voor de tuin bouw zo belangrijke anthraciet, ma gere en eskolen. De heer Papendrecht ass. van -de Rijkstuinbouwconsulent te Lisse. be handelde het onderwerp: „het force ren van bloembolen." De voorbehan deling en herkomst is van groot be lang. Daarom geeft de eigen teelt veel voordelen. Uitvoerig ging spr. in op de noodzakelijke technische behan delingen, welke voor vele tulpensoor ten verschillend zijn, zoals bij schuur- behandeling, voorbehandeling, nabe handeling en het koelen. Vooral dit laatste vereist een grote deskundig heid en vele factoren kunnen op de latere bloei van nadelige invloed blij ken. Dat het gesprokene aller belang stelling had, bewezen wel de talrijke vragen die op iedere spreekbeurt volgden. Talrijke vakproblemen wer den hierin nog besproken, en hier door was het tevens dat de heer Ide ma zich bereid verklaarde, te zijner tijd het „stoken nog eens te willen be spreken en persoonlijk voorlichting op de bedrijven te willen geven. Aan het slot van deze leerzame middag, uitte ir. G. W. v. d. Helm zijn tevre denheid over deze zo belangrijke voorlichtingsdag. LEIMUIDEN Kapelaansafscheid. Donderdag avond was de benedenzaal van de pastorie gevuld met parochianen, die afscheid wilden nemen van kapelaan B. A. M. Vroklage. Pastoor Speet opende de rij sprekers met een woord van hulde en dank voor de activiteit en de prettige samenwer king. Namens alle verenigingen sprak de heer C. Buikx en bood 2 koffers voor gamofoonplaten aan, uit waar dering voor de liefde waarmee ka pelaan Vroklage aalmoezenier of g. a. was geweest. De heer G. J. v. Berkel schetste namens de schooljeugd, hoe de kapelaan op 'n aparte wijze, maar met succes, het godsdienstonderwijs verzorgd had. Hierna werd het woord gevoerd door C. J. Mollers, door R. Broekhuizen als voorzitter der K.A.B,, C. J. de Rijk namens de Landarbei ders, door de kerkwerkster mej. G. v. Veen en door pater v. Velzen. Ka pelaan Vroklage dankte hierna allen, van wie hij steun in zijn priesterlijke arbeid had ontvangen. A. VAN VLIET Hazerswoude geboren 9 Januari 1927, thans te Soe- rabaja. JAAP SCHRIJVERS Warmond G. M. HöLSCHER Roelofarendsveen geboren 10 Januari, thans te Goron- talo (Celebes). PETRUS C. A. VESTER Jacoba v. Beieren weg 7 viert 9 Januari voor de 3e maal zijn t verjaardag in Indië bij III 2 R.V.A. viert op 10 Januari zijn verjaardag te Batavia. P. Alderden en C. Verzaal; Gerar- dus Th. M., z. van J. Wildenburg en A. van Veen; Catharina J. G., d, van H, A. Egberts en C. E. Campfens'. Ondertrouwd J. v. Golen 28 j. en E. Lok 27 j. Getropwd: C. de Bruijn 50 j. en H. J. den Hartog 41 j. Overleden J. A. Meeuwis 11 dagen. ONDERGRONDSE IN BRUSSEL - De Belgische hoofdstad krijgt een ondergrondse. Reeds voor de oorlog werd begonnen met de aanleg van de tunnel die een directe verbinding zal vormen tussen het Noorder- en Zuider-station. Na de oor'og zijn de werkzaamheden hervat en Brussel zal nu over enkele jaren een, onder grondse bezitten/ De stand der werkzaamheden in het centrum der stad nabij de St. Gudule. KATWIJK MINISTER IN T VELD EN DE TRAGE WEDEROPBOUW Men kon zijn gemoed luchten Minister J. in 't Veld, .minister van wederopbouw en volksgezond heid, bracht gisteren in verband met de trage gang van de wederopbouw ter plaatse, een bezoek aan Katwijk. Nadat Z. Ex. met B en W had ge confereerd kregen ook vele gedu- peerden uit de oorlog gelegenheid met Z. Ex. te spreken. Een commis sie van deze oor'ogsgedupeerden kreeg het advies van Z. Ex. op de bekende voorwaarden te gaan bou wen. B en W zullen, volgens mede deling van de minister meer zeggen schap krijgen en aan bepaalde wen sen van deze gedupeerden zal tege moet gekomen worden. Deze confe rentie is, naar veler mening, niet zonder succes geweest. LEIDSCHENDAM DOODELIJK ONGELUK. De smalle Venestraat te Leidschen- dam heeft weer een slachtoffer van het drukke auto-verkeer gevorderd. De 14-jarige Th. v. d. Salm, van de Veenweg, reed daar per fiets aan de juiste wegzijde. Hij wilde overste ken toen een vrachtauto van de fir ma H. uit Den Haag kwam aanrij den. De chauffeur kon niet uitwij ken, zodat een aanrijding onvermij delijk was. Het ventje kwam onder de zware auto, die over zijn buik reed. Daardoor is de knaap zo ern stig gewond, dat dr. Perquin, die da delijk ter plaatse was, het slachtof fer onmiddeTijk naar St. Antonius- nove heeft gebracht. In het zieken huis is herhaaldelijk bloedtransfusie toegepast, doch het heeft niet mogen baten. Hij is de volgende morgen 6 uur aan de bekomen verwondingen overleden. Dc chauffeur van de auto heeft nog wel enige hulp na de aanrijding verleend, doch is daarna, voor de komst van de politie doorgereden, in strijd met de bepalingen van de mo tor- en rijwielwet. Later is hij door de pólitie opgespoord en na verhoor weer voorlopig op vrije voeten ge steld. Nieuw veilinggebouw. Reeds lange tijd deed zich de behoefte ge,- voe'en naar een- nieuw kantoor en veilinggebouw voor de Coöp. Veiling vereniging Veur en Omstreken.. De tekeningen waren reeds gereed doch de vooruitzichten dat met de bouw begonnen kon worden waren te on zeker om tot uitvoering van de plan nen over te gaan. Het bestuur schijnt nu echter uitzicht te hebben dat eer lang met de bouw begonnen kan worden, want naar wij vernemen is aan de firma G. A. Baaten, die hier ter plriitse reeds veel gebouwd heeft, ook opdracht verleend tot de bouw van een nieuw veilingcentrum. De aann°emsom bedraagt ongeveer 150.000. Geboren: Catharina Maria d. van L. G. Hendriks en H. C. v. d. Bosch. Overleden: Hendrik Jan v. d. Linde 66 j. echtgenoot van C. H. Ruis. Getrouwd: Petrus J. Viveen en Cornelia A. van Heijningen. NOORDWIJK UITVAART J. M. A. MOURITS. De uitvaart vor onze in Indië ge sneuvelde plaatsgenoot J. M. A. Mou- riis zal plaats hebben Maandag te 9 KOOS BAKKER Noordwijkerhout sold, le kl., chauffeur, vier 9 Januari zijn 21e verjaardag te Banjoebiroe (Semarang-Java). i OUDE-WETERING Rectificatie Jaarvergadering K.V.P. Tot onze spijt is in het verslag van Donderdag j.l. van de vergade ring der K.V.P. een storende fout ge slopen. Bij de bespreking gemeente raadsverkiezing is abusievelijk bij de zetelverdeling vergeten ëfen zetel voor Oud-Ade te noemen. De inwo ners van Oud-Ade kunnen derhalve gerust zijn, en zullen ook nu hun vertegenwoordiging in de gemeen teraad bestendigd zien, TER AAR Geboren: Elisabeth, d. van T. Kroon en C. Hofstede; Pieter, z. van R.K. wijkverpleging. Naar wij vernemen zal ongeveer 15 Jan. a.s. Zr. Edelburga, de wijkzuster van het Wit-Gele Kruis, Noordwqk verlaten. Sinds October 1940 heeft zij met gro te toewijding en liefde deze functie waargenomen. Geboren: Leendert W. z. van C. Kouwenhoven en Malepaard; Maria A. d. van C. P. Zuiderduin en Dui venvoorde; Cornelis z. van C. Leef- lang en De Visser; Roelof z. van W. R. v. Kooij en Bink; Johannes J. z. van P. J. Duwel en Lammers; Hen- drina J. d. van A. Venema en Mul der; Helena W. d. van C. N. v. d. Loo en de Groot. Ondertrouwd: J. F. v. d._ Holst en A. Plug; L. D. de Kleer en G. R. Mo- leveld; H. Binksma en G. de Rijk. Getrouwd: A. C. Heemskerk en Ch. A. de Ridder; E. v .d. Linden en J. A. Marcus; J. C. H. de Boer en H. M. Buijze; Fr. C. v. Oort en M. Messe- maker, Overleden: Janse v. Delft 87 j. wed. van F/ H. Baalbergen; Elisabeth Woetzel 52 j. geh. met J. P. v. Kan; Johannes N. Voorhoeve 75 j.; Jan Tis- sing 69 j.; Willem de Ridder 77 j; Antje de Ridder 82 j. wed van P. Koemans; Cornelis v. d. Hoonaard 92 jaar. SASSENHEIM Kath. Thuisfront Voor een uit verkochte zaal trad -gisteravond de Friese fakir, Jan Riernersma, op. De heer P. v. d. Kamp, opende de avond en vroeg, juist nu, meer be'angstel- ling voor hetgeen Kath. Thuisfront doet, vooral deed hij een beroep om meer lectuur voor onze jongens. Het blad „Salvo" wordt door hen graag gelezen. Wie neemt voor hen een abonnement? Zeer binnenkort zal ook de jeugdorganisatie voor de Thuisfront-actie worden ingescha keld. Blijf a'len uw steun geven voor dit schone, maar noodzakelijke werk. Hierna kreeg de maneger van de fakir, de heer A. v. Dijk, het woord. Hij gaf een korte heldere uiteenzet ting van de experimenten die volg den. De heer Riernersma werd daar na zwaar geblinddoekt en begon met enige voorbeelden van blindle- zen en schrijven door gedachten- overbrenging. Zijn psychometrie op foto's e.d. was verb1 uffend. Nog sterker was het staaltje bli-ndschieten waarbij hij een sigaret doormidden schoot. Na de pauze zagen wij hem als hypnotiseur. 'Het laatste nummer was niet alleen frappant, maar ook zeer komisch. Een donderende ova- "4ie was de dank van het enthou siaste publiek. De heer v. d. Kamp sprak een wel verdiend dankwoord en deelde mede, dat, gezien de ve'e teleurgestelden, die geen kaart konden bekomen, de Fries Fakir, binnenkort wesr in Sassenheim zou optreden voor het Kath. Thuisfront. WASSENAAR Rode Ki'ui^. In verband met uit breiding van werkzaamheden werd aan het bestuur een drietal leden toe- gevoefd: freu'e S. A. de Beaufort mevr. P. H. J. v. HeterenTurk en mevr. C. A. M. Lans—Berends. De afdeling heeft 1500 kg. Surinaamse rijst besteld, die, zoals bekend, voor 2 per kg. ten bae van de TBC-he- strijding zal worden verkocht. Dit kwantum zal allereerst worden ge reserveerd voor leden en nieuwe le den. Padvindersrevue. De verkenners, welpen en voortrekkers van St. Wil- libord voerden gister- en Donderdag avond in het R.K. Verenigingsgebouw de Driekoningenrevue „Eoioha- op voor ouders, genodigden en belangstellenden. In lied en schets werd herinnerd aan de gebeurtenis sen die de Katholieke Kerk met Kerstmis herdenkt. Er was veel be langstelling en een welverdiend ap- oiaus. Medische Dienst. Dr. H. W. Plink, tel. 2075, dr. G. F. Louwerse, tel. 8726. Apotheek de Burcht, Joh. de Wittstraat 9, tel. 3806. Geboren: Jan z. v. H. J. Lit en E. Ouwehand; Anneke d. v. A. C. Welner en J. G. v. d. Akker; Olga C. Th. A. d. v. L. G. Knijnenburg en W. M. v. Leeuwen; Anna d. v. A. Nijgh en J. Remmelzwaal; Elisabeth M. d. v. F. C. Vrins en H. C. Elias; Magda- lena Y. d. v. J. N. Strijkers en T. Blokker. Overleden: Jacob v. d. Broek 72 j. ongehuwd; Geertruida C. Keift 51 j. echtg. v. P. J. A. Oudemaeif^ Ondertrouwd: M. F. v. d. Sanden te Mierlo en H. S. Goselaan. Getrouwd: B. J. v. Horn en C. M. J. Winnubst; J. B. G. Lundh en E. J. Kok; A. Koppe en T. v. Dort. 14) n „Ja, dat begrijp ik," knikte Du- puy. „Goed, dan zullen we proberen, hem daar morgen of Donderdag te treffen." „Wie kan ik zeggen, dat hier ge weest is?" „Och, hy kent me toch niet," zei Dupuy en keerde zich naar de auto toe. Op dat ogenblik gaf mevrouw Dupuy gas en liet de motor volko men overbodig luid knaP-en. Dupuy stapte in enze reden weg. Hij vroeg nadenkend: „Wel, wat denk je er nu van? Als zij gisteren met hem ge spreken heeft, dan is hij dus niet dood." Mevrouw Dupuy zei: „Ze is stok doof! Hoe kan" ze dan telefoneren?" „Doof wat zou dat? Dove mensen horen soms heel goed de telefoon." „Ze is stokdoof." hield mevrouw Dupuy voL „Heb je dat niet bemerkt, toen ik de motor het razen en zij er niets van bemerkte? Ik sprak tege lijkertijd tegen haar met gedempte 'stem. Jij hebt dat niet gehoord. Maar zij las het van mijn lippen en gaf me, ondanks het helse lawaai, toch ant woord." „Dus jij denkt, dat ze niet met hem gesproken heeft?" „Dat kon ze niet!" antwoordde me vrouw Dupuy beslist. „Hij kan na tuurlijk wel een boodschap gestuurd hebben, of iemand anders kan in zijn naam getelefoneerd hebben. En a's je me niet gelooft," vervolgde ze uit dagend, „zoek dan hier in de -buurt iemand op, die weet hoe Laforge er uitzag." Hij schudde het hoofd. „Nog niet!" En toen vroeg hij: „Is er bij jouw we ten niemand in Parijs, wie je zoudt kunnen opdragen, na te gaan, of La forge werkeijk nog in Parijs is?" „Ja zeker, ik kan -het verschillende lui vragen," antwoordde ze- Ze waren nu in het dorp Riohelle aangekomen. „Toe, doe het dan met een," drong hij bij haar aan. „Daar in die drogisterij is een publieke te lefooncel Mevrouw Dupuy ging er gewillig op uit en liet Dupuy in de wagen achter. Toen ze terugkeerde, viel het haar op, dat hij met aandacht zat te kijken naar het venster op de tweede verdieping boven de drogist. „Wat is daar te zien?" vroeg ze nieuwsgierig. Hij schrok even op. „O, ben je a1 terug?" vroeg hij. „Ik bemerkte juist dat er een tandarts daarboven woont Hij heet Dr Loude. Goed, in geval we kiespijn krijgen." „Ik heb meer a an1 eg voor hoofd pijn," zei ze wrevelig. „Ik héb Ro bert Latour aan de telefoon gehad. Hij denkt wel, dat Laforge in Parijs zit. Maar hij zal zich zekerheid ver schaffen. Ik zou hem nog eens op bellen." Dupuy keek haar rustig en strak aap. „Och, we kunnen best wachten," zei hy. „Hoe lang zou het duren?" „Ik zal hem dadelijk weer opbe1- len," antwoordde zij. „Hij zei, dat hij het wel gauw zou weten." Hij keek -haar na, toen ze de dro gisterij weer binnenging en kort daarop zag hij haar terugkeren. Ze keek heel verwonderd en ongerust. „Hij is in Parijs," zei ze. „Robert heeft zijn kantoor opgebeld en daar deelde men hem mee, dat Laforge op een directeurenvergadering zat. Een van Robert s vrienden was er ook Robert heeft die man opgebeld, hem uit de vergadering laten komen en hem gevraagd, of Laforge er ook was. Laforge was er!" „Of die vriend van Latour heeft ge'ogen," zei Dupuy. „Waarom zou hij liegen?" „Je hebt me daar zelf een reden voor opgegeven," bracht Dupuy haar in het geheugen. „Misschien dat en kele ingewijden tracht en.de aande len van Laforge van de hand te doen, voordat ze zijn vermissing -bekend maken." „Mogelijk is het," gaf ze toe. „Maar Robert was van mening, dat zijn vriend hem de waarheid verteld had." „Nu, best," zei Dupuy. „Stap in. En laten we naar de Molen terugke ren." Ze zette de wagen in beweging en ze reden tot aan de grens van het dorp; maar daar kwam hen plotse- 1ing in vliegende vaart Queyrat tege moet gereden en maakte een grote bocht, om naast de auto te komen, die door mevrouw tegen het trot toir tot stilstand werd gebracht. „Ik heb iets gevonden over de auto," rapporteerde hij,' „Vrijdag avond is er een gestolen." Meteen zei Dupuy: „Het was een coupé, merk Chevalier, lichtgrijs met blauwe biezen, nietwaar?" Queyrat staarde hem verbluft aan. „U bent een gedachtenlezer! Ja, het is zo!" „Wie is de eigenaar?" „Een zekere Sarton," antwoordde Queyrat. „Hij woont in een groot huis, ongeveer anderhalve kilometer verder de weg op." „Sarton? Zo! Ja, ik heb we1 eens van hem gehoord. En je zegt, dat iemand zijn wagen gestolen heeft?" „Laatstleden Vrijdagavond," zei Queyrat. „Sarton heeft uit Parijs op gebeld op Zaterdagmorgen, om het mee te delen aam de politie in Ri ohelle. Hij zei, dat de wagen in zijn garage stond en dat iemand hem er eenvoudigweg uit weggehaald heeft." „Is zijn garage hiei in de buurt? Hoe kon hij het dan weten, als hij in Parijs zat? Is hij de dag te voren soms hier geweest?" „Dat weet ik niet." „Heeft iemand in huis er iets van gehoord, dat die wagen wegreed?" „Dat weet ik evenmin." „Ik ben er benieuwd naar of Sar ton zijn verzekeringsmaatschappij gewaarschuwd heeft." „Daar kom ik we1 achter, als die wagen hier verzekerd was. Charles Fait behandelt de meeste plaatse1 ij ke verzekeringen." En daarop vroeg Queyrat: „Gaat u nog naar de lei groeven toe?" „Ik heb Arthur er heen gezonden." antwoordde Dupuy. „Ik zou die Sar ton een paar vragen willen stellen. Ken jij de lui bij hem aan huis soms?" „Zeker!" grinnikte Queyrat. „Bon net, de chauffeur en zijn vrouw zijn aardige lui. Ik loop wel eens bij hen aan." „Goed, doe dat nu ook eens en dan gaan wij mee," zei Dupuy. „Jij moet het gesprek voeren. Vertel maar, dat wij je oom en tante van het platte land zijn, die eens komen kijken, wat jÜ hier eigenlijk zo al uitvoert. Ik ge'oof wel, dat i'k met die schoenen en zo er als een buitenman uitzien. Zeg, vrouw, kun jij praten als een buitenvrouw?" I „Je moest dan liever die forellen- j vliegen van je hoed af halen." „Dat is zo," gaf hij toe en haalde de verradelijke veerjes van zijn hoed af. I Mevrouw Dupuy duwde haar hoed wat achterover en zette een zo stroef moge1 ijk gezicht. Het effect was grappig overtuigend. I Queyrat trapte zyn motor aan en ze volgden -hem en sloegen even la ter de laan in, die naar het huis van Sarton voerde: enigè ogenblikken la ter zagen ze het grote huis door de bomen heen. Queyrat belde aan en een vrouw kwam opendoen ;het was een vrouw op jaren in een zwarte japon. „Goe de morgen jufrouw Pinet," zei Quey rat vriendelijk. De vrouw knikte en keek langs hem heen naar de auto. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 8