RESBffl 5=1ï FREDERIK ONZE WEEK-P Wijnkoopsbaai, de Rivièra van West-Java m-n-Jirrn 33 FE 7ïït1 mi mi m~ ZATERDAG 8 JANUARI 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 MET EEN BATALJON IN DE OOST Een zeepaling van 2 M. voor vier gulden (Speciale reportage van majoor J. G. Raatgever). „Nu merken we pas, hoe mooi Java is", zeggen de jongens van mijn com pagnie, die tot dusverre van de „gor del van smaragd" niets anders ge zien hadden dan de door de ontzet tende droogte gespleten sawah's in het stroomgebied van de Tjitaroem. Ze hebben deze dagen met ontzag opgekeken naar de Salak en de Ge- deh, ze hebben het „wildhoutbos" aan de Zuidkust doorgeworsteld, ?e zijn getrokken langs het smalle strand van de Wijnkoopsbaai en hebben zich de handen gebrand aan de zwavelbronnen in de Tjisolok, ze zagen wilde zwijnen vlak voor hun voeten uit de bamboebosjes stormen en visten schildpadeieren zo groot als ping-pong balletjes uit de Zand. of Schildpadbaai. En des avonds in hun kampement, zagen ze in een stralen krans van de wonderlijkste kleuren de zon bloedrood wegzinken in de peilloze diepten van de Indische Oceaan. Wanneer ik ze op kom zoe ken, zie ik slechts tevreden gezich ten en hoor ik allerwege hetzelfde refrein: „Laat ons hier maar zitten, majoor, we hebben het best naar de zin". Helaas heb ik in deze geen slem in het kapittel en wellicht, als gij in Nederland deze regels leest, staat ons tampatje al weer op een ander punt van Java. Het beste kwartier troffen de jon gens van het 2e peleton, van de vaandrig Schenk de Jong uit Rijs wijk. Zij liggen op een rubberonder neming aan de Wijnkoopsbaai, op on geveer 500 m. boven de zeespiegel, hebben de vrije beschikking over een zwembad, dat gevoed en ververst wordt door een kristalhelder beekje, er is een voetbal- en een volleybal- veld en des nachts slapen ze onder twee dekens. Daar staat natuurlijk tegenover, dat hun de tong op de schoenen hangt als ze terugkeren van een twee-daagse patrouille berg op, berg af. Maar ja, daarvoor zijn ze nu een maal hier! En er zijn altijd wel van die sterke „peren" bij, zoals de sol daat v. d, Bunt uit Stoutenburg, Greuter uit Edam, Eenhoorn uit Zaandam, Bouman uit Winschoten en Bosman uit Boskoop, die er niet te gen op zien voor hun plezier de bren nog eens een uurtje extra op de nek te nemen, wanneer de brenschutter tekenen van vermoeidheid begint te vertonen. Mooi werk van het Rode Kruis. Bij mijn omzwervingen door dit mooie, maar vrij arme land, ontmoet te ik in een kleine kampong, ergens vlak aan de Zuidkust, drie zusters van het Rode Kruis, die hier polikli niek hielden. Drie Nederlandse meis jes, wier namen hier met ere ver meld mogen worden: zuster Kwint, de leidster, zuster Eleveld en zuster Lem. Het eenvoudige huisje, waarin ze werkten: vier bamboepalen met een dak er boven, werd omspoeld door een zee van ellende: mannen en vrouwen met de afzichtelijkste ge zwellen, mert grote tropenzweren, ontstoken ogen. huiduitslag, stonden geduldig te wachten tot ze aan de beurt zouden zijn. En by een hitte, die men zich in Nederland moeilijk kan voorstellen, werkten de zusters, zonder veel woorden rustig verder. Hier een injectie, daar een verband, hier een vette zalf over borst en rug, daar een lichtbrengende veeg over een geloken oog. een vriendelijk aaitje en een snoepje voor een ang stig huilend kind en een enorme kwast over het jeukende lichaam van de schurftlijflers. Tegen 12 uur, toen de zon lood recht boven ons brandde en de laat ste moeder getroost met haar ver bonden kindje heenging, spraken wij even met zuster Lem, die uit Rot terdam afkomstig blijkt te zijn. „Wij hebben een contract lopen 'voor twee jaar", vertelde zij. „Toen wij, nu een half jaar geleden, in Ba tavia aankwamen, mochten wij kie zen tussen ziekenhuis 'of polikliniek. Ik voelde het meest voor het laatste en tot dusverre heb ik daar nog geen spijt van". „U ziet tenminste resultaat van Uw werk". „Niet altijd hoor.' Tegen die tro penzweren gevep we de mensen in jecties, die van week tot week her haald moeten worden. Maar zodra ze even een teken van genezing zien, komen de inlanders niet meer terug, terwijl hun behandeling nog lang niet afgelopen is. Dat is jammer! Aan de andere kant zie je verbluffend snel genezing optreden, vaak van de ergste verwondingen". „Men vertelt vaak, dat degenen, die door U verbonden zijn, onmid dellijk het verband weer van de wond afwikkelen en voor andere doeleinden gebruiken". „Ja, dat komt wel eens voor, maar toch bij uitzondering. De meesten la ten het heus wel zitten!" De drie-tonner met de Rode Kruis- vlag er op, staat vóór. De A.A.T.- chauffeur laat de claxon knorren. „Kom zuster, de koffie wordt koud". De soldaten, die ter beveiliging mee rijden, tillen zuster%Lem in de laad bak, haar collega's hebben al een plaatsje gezocht op de kist met me dicamenten en daar rijden ze weg, richting Soekaboemi. De kampongjeugd staaf langs de weg, de duim omhoog en. juicht: „TabééééÜ" In de „vishallen" van Plaboeanratoe De Wijnkoopsbaai is de Rivièra van West-Java en Plaboeanratoe is het IJmuiden van de Wijnkoopsbaai. Wie hier langs de Kustweg rijdt, met vlak naast zich, of twintig meter onder zich de smalle strook verblindend wit zand, waarop een kalme deining rusteloos uitvloeit, waant zich in Flo rida, Californië of Cannes. Prachtig azuur-blauw is het water van de baai, hier en daar springt het schui mend op tegen de rotsen, die door de zuiging en stuwkracht van eb en vloed vaak volkomen zijn uitgehold. Zo ontstaan in met kristalhelder wa ter gevulde gaten, waaronder men de branding hoort rommelen, de mooiste tropische zoutwateraquaria. Fantas tisch gekleurde visjes met trillende vinnen staan op buit te wachten, zee anemonen, dodelijke valkuilen, bloeien tegen de randen, onder ste nen liggen wonderlijke monsters op de loer: zwarte ballen met gloeiende ogen en reusachtige tastharen naar alle richtingen, krabben met venijni ge scharen roeien haastig op en neer! Alles jaagt hier naar het verderf van de. apder. Het is ook beter hier niet te gaan zwemmen. Er staat een felle trek, vlak langs de kust en wordt met daar door meegezogen, dan wordt men öf tegen de rotsen te pletter geslagen öf door de haaien verslonden. Hoe ook de zon brandt en hoe verleidelijk het heldere water ons voor de voeten spoelt, we blijven dus maar liever „aan de wal". Er wordt hier in de Wijnkoopsbaai veel gevist, met vrij lange, maar zeer smalle roei- of zeilboten. Ze worden gemaakt uit één uitgeholde boomstam en bemand met twee of drie Indone siërs. Met deze notedoppen waagt men zich vrij ver van de kust, en bindt er de strijd aan tegen haaien en zeepalingen en alles wat de tro pische zee aan buit kan opleveren. In Plaboeanratoe ligt tegen de middag de vloot op het strand ge trokken en wordt de vis, onder en kele eenvoudige afdakjes verkocht. Titing, de Balinese veilingmeester, laat ons vol trots zijn kantoortje zien en toont ons dan de beste vangsten van deze dag: een paar zeepalingen van 2 m. lengte, een haai van pl.m. 60 kg. met een bek als een dubbele spanzaag en #verder duizenden heel kleine visjes, een soort sardientjes, die jn de zon worden gedroogd. De zeepaling kan ik voor 4. meekrijgen, de haai, zonder vinnen voor 20.-—, maar wat doet men met 60 kg. haaienvlees? Overigens is Titing niet ontevre den. Er is banjak vis aan de markt en de prijzen zijn behoorlijk. Met de paling in zijn hand laat hij zich door de jongens van het 2e peleton, gelijk een vorst, fotograferen! Weg pijn. Weg griep Prijs per koker 25 rabletten 40 et In welvoorziene Apoth. en Drogisterijen. WARD-INSTITUUT BESTAAT 20 JAAR. Feestelijke viering in Helmond. In Helmond, het actieve middel punt van het zangonderwijs volgens de methode van J. B. Ward, heeft het Ward-Instituut zijn 20-jarig bestaan gevierd. Een plechtige Hoogmis, op gedragen door de ZeerEerw. Hoogge leerde heer prof. dr. A. Smijers, Pre sident der Nederlandse St. Gregorius- vereniging, opende deze feestelijke herdenking, die een intiem karakter droeg weliswaar, maar waarbij toch op zeer overtuigende wijze het grote nut is gedemonstreerd van deze methode van zangonderwijs op de lagere school. Tijdens de drukbezochte receptie in de zaal van v. Vilsteren, waar de heren Jos. Lennards, directeur, en H. Heijnen recipieerden namens het In stituut, sprak o.a. prof. Smijers, die het tot stand komen van het Ward- Instituut een belangrijk feit achtte in de geschiedenis van de Ned. St. Gre- goriusvereniging, en die wees 'op de grote vruchtbaarheid van deze metho de voor het muziekonderwijs. Inspec teur Weys uit Rotterdam, de grote promotor van de Ward-methode in niet-katholieke kringen, stelde voor, het instituut als feestgeschenk aan te bieden een vereniging, waarin alle Wardisten zouden kunnen worden opgenomen. Verder spraken nog de heer Veugelers, loco-burgemeester van Helmond en inspecteur Coenen. Voor de aanvang van de zeer ge slaagde namiddaguitvoering gaf de heer Lennards een overzicht van deze 20 jaren Ward-onderwijs, waarbij hij als het meest verheugende feit noem de, dat thans op 18 kweekscholen in de Ward-methode wordt onderwezen. Sinds de oprichting in 1928 werden er 650 cursussen gegeven en vonden er ruim 4700 schoolbezoeken plaats. Dertig leraren zijn thans aan het In stituut verbonden. De namiddaguitvoering werd ge opend met een demonstratie van de rhytmische vorming in de verschillen de leerjaren der Ward-methode. Een Montessori-klasse uit Vught en jon gens- en meisjesklassen uit Maas- bracht, Bakel en Helmond vertoonden hier hun kunnen en men kwam bij het zien van de prestaties, die door deze schoolkinderen geleverd werd tot de vraag, hoe zeer gering het per centage mensen toch wel moet zyn, dat beslist onmuzikaal is! De polyphone gezangen, die, onder leiding van de heer Driessen, door de St. Jozefzangertjes uit Helmond wer den uitgevoerd, waren van een ver bluffende zuiverheid en stembeheer- sing en het uitbundig applaus, dat het koor kreeg van de talrijke Ward- cursisten en -leraren, was dan ook ten volle verdiend. Ne. do pauze werd het Gregoriaans mysteriespel uit de 13de eeuw „De drie Koningen", bewerkt door J. B. Ward ^opgevoerd onder regie van drs. M. Bours. Dit spel, waarin door de uitvoerenden een groep Limburgse onderwijzers, leerlingen van de Bis schoppelijke Kweekschool te Roer mond en dé St. Jozef zangertjes Gregoriaanse zang van welhaast on berispelijke kwaliteit gegeven werd, vormde wel een zeer waardig besluit van deze feestelijke herdenking. Het „Te Deum", geïntoneerd door prof Smijers, werd tenslotte door de talrijke aanwezigen staande gezon gen. „Tijd". UNIFORME PROS VOOR SINAASAPPELEN Daar de aankoopprijs van Italiaan se en Spaanse sinaasappelen hoger is dan verleden jaar, is de maximum- consumentenprijs voor deze vruchten thans vastgesteld op 90 cent per kg. Ook sinaasappelen; afkomstig uit Suriname mogen tegen ten hoogste bovengenoemde prijs verkocht wor den, zodat thans voor alle sinaasappe len een uniforme prijs geldt. De oude prijzen waren ƒ1.15 voor Surinaam se en 0.76 per kg. voor andere si naasappelen. VRUE PRIJZEN VOOR APPEL STROOP, APPELMOES EN APPEL- PULP. Sedert 6 Januari j.l. gelden voor appelstroop, appelmoes en appelpulp geen maximumverkoopprijzen meer. De prijsontwikkeling van deze artike len zal echter nauwkeurig worden ge volgd, teneinde in te grijpen indien zich ernstige excessen zullen voor doen, zo deelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening mede. Aetherklanken VOOR ZONDAG HILVERSUM I, 301 meter. 8.00 Nieuws. 8.15 Simon Goldberg, viool. 8.25 Inleiding Hoogmis. 8.30 Hoog mis in het Minderbroedersklooster te Weert. 9.30 Nieuws. 9.45 Omroep orkest o. 1. v. Henk Spruit. 12.15 Apologie. i2.40 Lunchconcert door Orkest Zonder Naam. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws met aansluitend Kath. nieuws en boekbespreking. 13.25 Lunchconcert, vervolg. 13.50 Bufalo Bill. 14.05 Ned. Kamerkoor. 14.35 Concertgebouworkest o. 1. v. Sir Adrian Boult. 15.35 Middenstand en Benelux. 15.45 Cantate 124 van J. S. Bach. 18.10 Sportreportage. 16.25 Vespers. 18.30 Progr. Ned. Strijdkrachten. 19.30 Nieuws. 19.50 In het boeckhuijs. 20.05 De gewone man. 20.12 Uit en thuis. 22.37 Actua liteiten- 23-00 Nieuws. 23.15 Joh. Brahms in de Kamermuziek. HILVERSUM II.- 415 meter. 8.00 Nieuws. 8.30 Voor het platte land. 8.40 Intermezzo. 9.12 Sportme- dedelingen. 9.15 Men vraagtwij draaien. 10.00 Meester-trio. 10.30 Briefgeheim. 10.50 Jonge Fliereflui- ters. 11.15 TriangeL 12.00 Musicorda. 12.40 De speeldoos. 13.00 Nieuws. 13 20 Melodie en rhytihme. 13.50 Even afrekenen. 14.05 Boekenhalf uur. 14.50 Skymasters. 15.15 Film praatje. 15.30 Radio Philh. Orkest. 16.30 Sportrevue. 17.00 De Krekels. 17.30 Ome Keesje. 17.50 Biljarten om het Europees kampioenschap. 18.00 Nieuws. 18.15 In gesprek met de le zer. 20.00 Nieuws. 20.05 Reportage- dienst. 20.15 Walztime. 20.45 Hersen gymnastiek. 21.15 The Romancers. 22.00 Vrouwenzand. 23.00 Nieuws. 23.15 Oude bekenden door nieuwe sterren. VOOR MAANDAG HILVERSUM I, 301 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.45 Muziek tijdens werk. 9.15 Och tendbezoek bij jonge zieken. 11.20 Van oude en nieuwe schrijvers. 12.00 Melodieën uit Alpenlanden. 12.33 NCRV-koor. 13.00 Nieuws. 13.15 Mandolinata. 13.45 Napels zingt 14.00 Schoolradio. 14.35 Kamerorkest. 15.30 Trio's uit alle landen. 16.45 Suite tafelmuziek. 17.00 Kleuterklokje. 17.15 Werken van Wagner. 18.00 De RaaitSchutte. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Progr. Ned. Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Actueel geluid. 20.00 Nieuws. 20.15 Met band en plaat20.45 Ferdinand Huyck, hoorspel. 21.30 Kon. Utrechts Zangkoor. 22.00 Hol lands Strijkorkest. 23.00 Nieuws. 23.15 Avondmelodieën. 23.00 Nieuws 23.40 Zang van Maria Kurenko. HILVERSUM II, 415 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Muziek bij het ontbijt. 8.00 Nieuws. 8.18 Selecties. 9.00 Gram. muz. 9.35 Haydn. 10.20 Lon- dens Palladium orkest. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Progr. voor zieken. 11.20 Liederen recital door Jouck Cupenos. 11.40 Een armelijke idylle. 12.00 Accordeola. 12.33 Het platte land. 12.38 Lunchconcert. 13.00 Nieuws. 13.15 Kalender. 13.20 Ka- lendei-. 13.20 Dolf v. d. Linden. 14.00 Jonge kunstenaars. 14.45 Dido and Aeneas, opera. 15.45 Schoppenvrouw hoorspel. 17.00 De school is uit. 17.30 Kwartet Jan Corduwener. 18.00 Nieuws. 18.15 Vara Varia. 18.20 Jo- han Jong. 19.00 Misdaden zwart op wit, klankbeeld. 19.30 Klein maar fijn. 10.55 Nieuws. 20.00 Europees concert. 21.00 Ducdalf. 21-20 Pennies from Heaven. 23.20 Actuele kantte keningen. 23.00 Nieuws. 23.15 Ram blers. POST VOOR OOST EN WEST Het s.s. „Waterman" is op 4 Jan. jj. uit Batavia naar Nederland ver trokken met repatriërende militai ren. Het schip zal op 19 Januari in Port Said aankomen. Wil men, dat de opvarenden daar post krijgen, dan dient deze niet later dan 11 Jan. ter post 'bezorgd te zijn. Naar Indonesië kan zeepost ver zonden worden met het s.s. „Zuider kruis", dat op 14 Januari a.s. ver trekt. Uiterlijk 10 Januari posten. Naar de Ned. Antillen kan dit met het s.s. „Van Ostade", dat op 11 Ja nuari, en met het s.s. „Boskoop", dat op 15 Januari vertrekt. Posten uiter lijk resp. op 8 en 12 Januari. Naar Suriname kan de zeepost worden verzonden met het m.s. „Bo naire'^, dat ook 11 Januari vertrekt. Uiteryk op 8 Januari posten. KRUIDENIERS RICHTEN ZICH TOT MINISTER OVER DE SUIKER OORLOG. Zij wensen minimumprijs voor suiker De Nederlandse Christelijke Krul- deniersbond heeft zich met een schrij ven gericht tot de minister van Eco nomische Zaken in verband met de „suikeroorlog", welke in Rotterdam is ontbrand. In het schrijven werd geconstateerd dat tengevolge van de overheids maatregelen o.a. op het gebied der prijsvaststelling der kruidenierswa ren voor de kruidenier sedert de be vrijding van„vette" jaren geen spra ke is geweest. Anderzijds is de politiek der over heid o.a. ten aanzien van loonregeling en collectief arbeidscontract er te recht op gericht de loonsector niet prijs te geven aan het z.g. vrije spel der maatschappelijke krachten, maar door het vaststellen van loongrenzen, ook naar beneden, een zekere be scherming te bieden. Terugkeer tot grotere vrijheid, ook in de kruideniersbranche, dan in de laatste jaren kon worden genoten, wordt in het schrijven toegejüicht. Evenwel zal naar de mening van de bond de herkregen vrijheid niet mo gen ontaarden in een ongebondenheid die tot excessen leidt, als Rotterdam •thans te aanschouwen' geeft. Het blijven verkopen beneden de kostprijs van artikelen, die een in tegrerend deel van de omzet in krui denierswaren uitmaken, als bijv. sui ker, moet tot catastrophale gevolgen leiden voor allen, die op een of an dere wijze bij het bedrijf betrokken zijn. In het licht van het bovenstaande is het hoofdbestuur van de bond tot de conclusie gekomen, dat de in Rotter dam ontbrande suikeroorlog op kor te termijn het nemen van maatrege len door de overheid onvermijdelijk maakt De hoofdbesturen der bevriende vrije kruideniers vakorganisaties, t.w. de Algemene Nederlandse Kruide- niersbond en de Nederlandse R.K. Kruideniersbond sluiten zich aan bij dit standpunt van de N.CJC.B. TER DOOD VEROORDEELD Het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam heeft de 37-jarige Amster dammer J. Rigter tot de doodstraf veroordeeld. R. deed dienst bij de ZentralsteTe für JüddsChe Auswan- derung en 'heeft talrijke Joden op gespoord en gearresteerd. DIRECTEUR VAN KOOLHOVEN GEREHABILITEERD. V/2 Jaar onschuldig in de gevangenis. De heer C. E. van 't Groenewout, directeur van de N.V. Koolhoven Vliegtuigen te Rotterdam, die ruim anderhalf jaar in de strafgevangenis te Scheveningen gedetineerd is ge weest onder verdenking van onva derlandse handelingen tijdens de be zetting, is door de kantonrechter te 's-Gravenhage in ere hersteld. Na zijn vrijlating was door de lan delijke Ereraad der Illegaliteit te Am sterdam een advies uitgebracht op verzoek van het Haagse Tribunaal, waarin de Raad openlijk rehabilitatie aanbevolen heeft, het betreurende, dat betrokkene zo'n lange tijd on schuldig gevangen is geweest. De kantonrechter heeft thans de be schuldiging geheel vervallen ver klaard. BONNENZWENDEL IN WEST-FRIESLAND Een uitgebreide handel in vlees bonnen, waarbij vele slagers in West- Friesland betrokken zijn, is door de Rijkspolitie in samenwerking met de C.C.D., ontdekt In totaal zijn thans 12 personen gearresteerd, onder wie 9 s'agers. Circa 150.000 rantsoenen vlees werden achterhaald. De zaak werd aan het rollen ge bracht bij de slager C.B. te Enkhui zen waar een partijtje vet In beslag werd genomen. Uit nauwkeurig on derzoek b'eek, dat hier van een wijd- vertaktë bonnenzwendel sprake was. Tevens kwamen enkele c'andestiene slachtingen aan het licht. By een vleeswarenfabriek in Hoorn vond men voorts een paar hammen, die daar een tijdelijk on derkomen hadden gevonden. Ze wa ren afkomstig van een huisslachfing bij de slager K te Enkhuizen. GEEN VERANDERING OP DE BEURS. In de situatie op de effectenbeurs te Amsterdam was gisteren hoege naamd geen verandering gekomen, tenminste wa-t de bedrijvigheid be treft. De omzetten waren zeer klein en slechts voor enkele fondsen werd nu en dan enige belangstelling aan de dag gelegd. De stemming was ove rigens prijshoudend en de koersen waren in de diverse rubrieken over het algemeen iets hoger dan gisteren, maar koersvariaties van betekenis' konden niet worden waargenomen. Op de suikerafdeling werd nu en dan enige affaire gedaan in HVA's, die na prijshoudende opening, een paar pun en konden monteren en tenslotte een drietal punten boven de slotprij- zen vangisteren kwamen. Tl p«l pn pri pïl pri ran pz- Horizontaal. 1. uiting van droef heid, 3. dwaas, 5. traag van begrip, 7. voor, 9. schuifbout, 10. wijze van werken, 11. tot het kerkgebruik be horende, 13. glooiing, 15. duw, 16. voegwoord, 17. huisdier, 18. pret, 19. houten bakje, 21. bedektbloeiende plant, 23. stuk stof, 25. munt in Ja pan, 27. korte overjas, 28. mening, 29. zeeman, 31. stad in N.-Holl., 33. voertuig, 34. boom, 35. muzieknoot, 36, zot. Verticaal: 1. wiersoort, 2. houtach tige plant met verscheiden stamme tjes, 3. stad op de Z.-punt van Voor- Indië, 4 deel van het oor, 5. water kering, 6. rond, strooien matrozen- hoedje, 7. beeld van terzijde, 8. lied, 11. vlug, 12. strikje, 13. getralied af schutsel, 14. bitter vocht, 19. woi- vlokje, 20. pelgrimsstaf, 21. deftige, bedaagde dame, 22. sportterm, 23. jongensnaam. 24. hoofdingang, 25# ze ker, 26. troefkaart, 29. gaffelvormige stutpaal, 30. sluiskolk, 31. blauwe boerenkiel, 32. tam. Oplossingen worden tot en met Woensdag 12 Jan. a.s. op ons bureau verwacht. Onder de goede inzendere zullen worden verloot: een stel zil veren manchetknopen, een verzilverd asbakje en een vulpotlood. Nogmaals willen we er op wijzen de oplossin gen, die na Woensdagavond binnen komen, niet meer in behandeling ge nomen kunnen worden. Het corrige- C.VfAHoevrA/ ren wordt aanmerkelijk vereenvou digd als de oplossing in rijen onder elkaar gegeven wordt, dus niet in de vorm van de figuur uittypen. OPLOSSING VORIGE WEEK. Horizontaal: 1. haast, 6. spons, 11. Asper, 12. poten, 13 L.T., 14. moker, 16. de, 17. les, 19. sok, 20. Dee, 21. eren, 23. perk, 24. rok, 25. dal, 26. kerk, 29. nona, 32. are, 33. bar, 35. &ap, 36. N.V., 37. Medoc, 39 ka. 40. ieder, 42. oever, 44. snoek, 45. klant. Verticaal: 1. Halle, 2. aster, 3. A.P., 4. Sem, 5. tros, 6. spek, 7. por. 8. Ot, 9. neder, 10. Sneek, 15, kol, 18. serre, 20, Delos, 22. nok, 23. Pan, 26. kanis, 27. erven, 28. rad, 30. naken, 31. apart, 33. berk, 34. rook, 37. mee, 38. cel, 41. do, 43. v.a. Zeer vele lezers hebben hun krach ten beproefd op deze gemakkelijke opgave. Het aantal fouten was zeer gering. Onder de juiste inzenders be sliste het lot als volgt: le prijs, een verzilverde kandelaar: Louise van Hagen, Lindestraat 28, Leiden. 2e prijs, een vulpotlood: Jac. van Leeuwen, Lange Brug D 25, Oud Ade. 3e prijs, een portemonnaie: H, A. J. van Beek, Molenstraat 43, Sassen- heim. De prijzen zullen worden toege zonden. ALLEEN AARDAPPELEN ALS VARKENSVOER IS OOK NIET GOED. Dr. J. Grashuis, de directeur van het Instituut voor Moderne Veevoe ding „De Schothorst", herinnert de varkensmesters er aan, dat gestoom de aardappelen wel een uitstekend voeder zijn, doch tevens een zeer een zijdig voeder. Men moet er niet al leen eiwithoudende voedermiddelen bijgeven, maar ook zorgen voor vol doende zouten, kalk en vitaminen. Vooral de vitaminen A,D en B2 man keren nogal eens, waardoor allerlei storingen in de gezondheid optreden. De zenuwen raken in de wat mét als gevolg verlammingen en benauwd heden, die vaak met de dood var het dier eindigen. Heeft men ondermelk, dan zijn ondermelk. aardappelen, en een eetlepel mineralen een goed rantsoen, dat aangevuld kan worden met biggenvoer en later mestvoer. Het voeder voor de varkens wordt op het ogenblik verdeeld in verschil lende groepen, al naar gelang men al of geen ondermelk of wei ter be schikking heeft. Geeft men een eiwit rijk mengvoeder, dan moet men er geen ondermelk bijdoen, want dan zou het dier te veel eiwit krijgen. Men houde dus rekening met de pro ducten, die het bedrijf zelf oplevert e'h die me" op de juiste wijze kan aanvullen met een van de mengvoe ders. Voor ieder speciaal geval be staat een voeder van de juiste sa menstelling. ENKELE CIJFERS OVER DE DEENSE LANDBOUW. Denemarken produceerde vóór de oorlog 185.000 ton boter, VA millioen slachtvarkens en 130.0-00 ton eieren per jaar. Daarvan werd uitgevoerd niet minder dan 150.000 ton boter, 188.000 ton bacon en varkensvlees en 100.000 ton eieren. Na de oorlog wer den deze cijfers natuurlijk lang niet gehaald en de droogte van vorig jaar heeft grote schade veroorzaakt; de veestapel bijv. moest daardoor met 25 pet. worden ingekrompen. Toch heeft Denemarken tussen 1 October 1947 en 1 October 95.000 ton boter, 50.000 ton bacon en varkensvlees en 35.000 ton eieren weten uit te voe ren. Voor de lopende twaalf maan den wordt een algemene stijging ver wacht. Zo is de omvang van de var kensstapel sinds het voorjaar van dit jaar alweer opgelopen van 1.300.000 tot 1.800.000 stuks; de kippenstapel is weer meer dan 23 millioen stuks groot. De verbouw van aardappelen is in de laatste tien jaar toegenomen van 70.000 tot 130.000 hectaren. De helft daarvan wordt te velde gekeurd voor pootgoed. Over 1947-'48 werden uit gevoerd ruim 270.000 ton aardappe len, waarvan 138.000 ton pootgoed en 134.000 ton consumptie-aardappelen. Het pootgoed ging voor meer dan de helft naar Duitsland en verder hoofd zakelijk naar België, Frankrijk en Zwitserland; de consumptie-aardap pelen gingen voor de helft naar En geland voor de helft naar West- Duitsland. 62 /O emeen trapte Notaris Zwingelhout op de vingers van Frederik en toen werd Frederik opge pakt en ruw naast de stoel van Zwingelhout gezet. Notaris Zwingelhout stond op, glimlachte dank baar naar alle zijden en vroeg toen: „Beste men sen, wat is eigenlijk de be doeling van deze samen komst?" Ogenblikkelijk viel er een stilte in de zaal. Toeii trad de heer van de ver keerde toespraak weer naar voren. „Wij dachten dat U dit wel wist.." stamelde hij „Ik ben de wethouder van Sociale Zaken, voegde hij er ge heel overbodig aan toe. „Ik wist het niet," verklaarde No taris Zwingelhout. „U bent toch de voorzitter van de Nederlandse Vereniging tot Exploita tie van de Uitvinding tot het Ver vaardigen van Goud en Aanverwan te Zaken. N.V. i. o.?" vroeg dc heer, „wij wilden graag aandelen van U kopen." Het gezicht van de notaris kreeg een verheven uitdrukking. „Ah juist,', antwoordde hy, ,U be doelt dat U mij geld wilt geven? Dat is uitstekend! Geeft U alles maar en het avontuur met Notaris Zwingelhout verteld door Hubert Vet mijn bediende Frederik, die zal ook uw namen opschrijven." Toen werd het om Frederik een gedrang van belang; hij kwam han den te kort om al de guldens in ontvangst te nemen ~en gooide ten einde raad alles maar op een grote hoop. De notaris zat er vergenoegd grinnekend bij en keek toe dat nie mand te weinig gaf. Na een paar uur hard werken was Frederik klaar en verliet de laatste bezoeker opgewekt de zaal. „Ziezo!" zei Notaris Zwingelhout tevreden, „ik ben blij dat ik mij op het laatste ogenblik toch nog be dacht heb; éérlyk bah.,..t" Toen hief de notaris zijn hoofd op en snoof oplettend de lucht in. „Ruik jij ook iets?" vroeg hij aan Frederik.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6