7 De droom van kapelaan van Drunen Protestactie van geheel Katholiek Nederland DAGEN ZATERDAG 8 JANUARI 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Het zaad werd aan de Rijn gestrooid - een boom groeide op aan de Arno A LS DE TROS WORDT LOS GE-1 ogen zweeft is een „Catholicum", SMETEN en Leiden met zijn kerk- een kerkelijke school, waar door torens, geflankeerd door de zwarte kandelaars van de fabrieks-schoorste- nen, verijlt in de mist van Drieko ningen en in de nevel van het ver leden. Als de bisschop van Haarlem ka pelaans verp aatst, die, na enige ja ren burger te zijn geweest van dit of dat doro, deze of gene stad, plotse ling van domicilie en gezichtskring gaan veranderen 41s die tros van dagelijkse priester lijke arbeid in een vertrouwde en vriendschappelijke omgeving op bis schoppelijke aanwijzing wordt los gemaakt, stevent het leven van een kapelaan de toekomst in als het schio, dat een emigrant vervoert naar een nieuwe bestemming. Er zit iets prettigs en bijna prik- ke ends in, gans en al opnieuw te kunnen beginnen. Maar men moet soms ook iets prijs geven, wat dier baar is geworden. Men moet ook plannen en voornemens staken, ter wijl men er zo gaarne aan had voort gebouwd. Zo was kapelaan Van Dru nen, die gisteren Leiden voor Rotter dam verruilde, met hart en ziel ver knocht aan zijn „Catholicum", aan zijn „Lering en Stichting", en ter wijl de tros werd los-gesmeten, ja ter wijl het schip langzaam van de Rijn oever weggleed, heeft hij het ons nog eens toegeroepen: vergeet „Le ring en Stichting" niet! Een akelig tekort. Het is echter niet alleen voor Leid- se lezers en lezeressen, dat wij, ge volg gevend aan die scheeps-roep, over „Lering en Stichting", schrijven. Wat kape'aan Van Drunen met zijn leergang bedoelde, is van zo alge mene aard en moet in een zo akelig gebrek voorzien, dat iedereen mag hij zich de uitwerking ervan anders denken) het plan, op zich ge nomen, met volle overtuiging kan propareren. St. Petrus heeft aan de jonge Christenheid van zijn, maar ook aan de jonge Christenheid van onze tijd geschreven: „Weest altijd tot .ver antwoording bereid aan iedereen, die rekenschap vraagt vair de hoop, die in u leeft". Nu nemen we zonder meer aan datalle Katholieken „bereid" zijn verantwoording en rekenschap geven van hun ge'oof maar de vraag is: kunnen ze dat? Het is volkomen veilig, zich in de Kerk van Christus opgenomen weten en zich vast te grijpen aan Hem, die zichzelf de Weg, de Waar heid en het Leven noemt. Maar be rust dit persoonlijk gevoel van vei ligheid niet vaak op een Katholiek zijn-van-huis-uit, zonder dat men er, zoals Petrus het verlangde, verant woording en rekenschap van kan geven? Of meent ge, dat de 260e opvolger van Petrus, paus Pius Xn, het te somber inzag, toen hij schreef: „De onwetendheid In geloofszaken moet aangepakt worden, uitgeroeid en overwonnen. Deze taak berust aller eerst bij de geestelijkheid."? Wat voor ogen zweeft. „Het is een echt Katholieke-Actie- werk" verklaarde in Leiden ka pelaan Van Drunen," terwijl hij bezig was zijn boeken-kast overhoop halen voor de verhuizing, en een zware Bijbel-foliant op de tafel liet dreunen: „Lering een stapel heiligen-levens volg de a's een donderslag en Stichting. Wat mij voor priesters systematisch onderricht wordt gegeven in de Katholieke leer Liturgie, de H. Schrift en de Kerk-geschiedenis. Tijdens de bezet ting heb ik een groep jongelui bijeen- getrommeld, die het in de lessen be handelde op gestencilde vellen mee naar huis kregen. Na de oorlog is „Lering en Stichting" f ink opgezet, met een leer-programma dat door de bisschop is goedgekeu~d en onder auspicie sitaat van mgr. Bekkers. Om dat de meeste leerlingen niet over voldoende geld beschikten om boe ken te kopen (het volgen van de leer gang is geheel kosteloos) en gesten cilde vellen niet vo'deden, werd het gedrukte lesblad „Lering en Stich ting" uitgegeven. Daar konden ook niet-cursisten zich op abonneren, tot eigen onderricht, maar voornamelijk tot steun aan de cursus". „We hebben het met veel lering en stichting gelezen" verklaarden enigszins wankel op een zuil van boeken zetelend. „Is de leergang uitsluitend bestemd voor jongeman nen?" Voor dames en heren. „Ook voor jongedames. Mijn be doeling was op 13 Januari de nieu we cursus, welke 3 jaar duurt, te openen, maar nu ik vertrekken ga. zal er wel uitstel komen. De cursus De Turk" gehouden worden. Pater Ótho Tomaasse o.f.m., en :k zouden de leraren zijn. Het is nog maar een bescheiden begin. Mijn droom is het, dat in alle flinke plaat sen van ons bisdom een „Kerkelijke School" wordt geopênd, met honder den deelnemers aan de leergangen. Het doel van de leergang wordt in de naam heel precies uitgedrukt: le ring, het vermeerderen van de geloofs kennis, maai ook: stichting, de bele ving van het geloof. Door genade en kennis tot geloof en liefde. Verdie ping van de geloofskennis, verinni ging van de liefde. De opzet is: over tuigde en beginselvaste Katholieken te vormen, die, eenmaal op hun be stemde plaats in het openbare leven, in staat zijn hun omgeving te door desemen van een waar.ijk christelijke geest.'V „Deze leergang is bestemd voor de jongeren van 1725 jaar. Had u nog iets in petto voor de ouderen?" „Het was mijn bedoeling voor oude ren series inleidingen te laten vol gen, van zes avonden, een avond per eek." Op dit punt van het gesprek geko men, begon de stapel lering en stich ting, waarop wij bij ontstentenis van stoelen hadden plaats genomen, het te begeven. De boeken waren reeds enige tijd aan 't schuiven, en sputter den dat zij gedrukt waren, om be zeten te worden, echter niet op de manier, waarop het thans geschiedde. Zo kwam er onverwacht een einde aan het onderhoud maar, naar we hopen, niet aan „Lering en Stich ting". Het plan is door de stichter niet afgekeken (-ofschoon daar niets op tegen zou zijn), maar het is teke- nènde voor de behoefte, die er bestaat, aan gedegen voorlichting en leiding, dat in Florence eveneens een soort "eken-seminarie" bestaat, uit gegroeid tot een nog veel breder ver takking en met een werkelijk enorme toeloo;.., óók uit universitaire krin gen. ™De droom van kapelaan Van Dru nen een „Catholicum" met honder den bezoekers is in Florence reeds van droom tot werkelijkheid geworden. Zou, wat aan de troebele Arno mo gelijk is, aan de klare Rijn niet mo gelijk zijn? v. P. BOSBOUW IN" CANADA De Canadese regering wijdt bijzondere aandacht aan de ontwikkeling van de bosbouw. Tengevolge van jaren lange kap en door natuurlijke ver liezen als branden en boomziekten zijn de Canadese bossen sterk- in om vang verminderd. Thans heeft men de op^iding van deskundigen ter hand genomen, die op wetenschappe lijke grondslag de èxploitatie van de ze voor Canada zo belangrijke in dustrie zullen leiden. Te Fredericton in New Brunswick Is een nieuwe school voor de oplei ding van houtvesters geopend. Leer lingen werken aan dè constructie van een wintig meer hoge toren in het bos nabij de school. Deze torens wor den gebruikt ans uitkijkposten te gen bosbranden. Tegen arrestatie van Mindszenty De communistische regering van Hongarije sloeg de hand aan Kardi naal Mindszenty en schaamde zich niet gezochte beschuldigingen te fan taseren. Heel de katholieke wereld heeft tegen deze misdaad geprotesteerd. De besturen der Katholieke sociale orga nisaties en der Kath. Actie in ons land zonden reeds een protesttele gram aan de Hongaarse gezant. Maar we mogen het hierbij niet laten. De Hongaarse regering zelf zal overdui delijk te weten komen, hoe katholiek Nederland over haar denkt. Daarom zullen de katholieken van Nederland een protestbrieven-actie ondernemen bij de Hongaarse rege ring. De St. Adelbertsvereniging, de Algemene Katholieke Werkge vers Vereniging, de Katholieke Actie, de Katholieke Arbeiders Beweging, de Katholieke Boeren- en Tuinders Bond, de Nederlandse R.K. Middenstands bond, de Werknemende Middenstand, benevens het Katholiek Vrouwen Centrum en de Katholieke Jeugdbe weging, samenwerkende in het Ka tholiek Bureau voor Maatschappelijk en Cultureel Overleg, bevelen hun le den dringend aan, met deze actie de te doen. Tijdens de Italiaanse verkiezingen hebben de Katholieken van Neder land veel goed gedaan door hun brie ven. In even grote getale sturen wij nu een protestbrief rechtsreeks naar Hongarije. Wat U moet doen. Iedereen die zich bij dit protest van Katholiek Nederland wil- aansluiten, schrijve de Franse tekst over van de protestbrief, die U hieronder vindt afgedrukt en ondertekene die met zijn (haar) naam. Op de enveloppe zet U het volgen de adres: Aan de Minister-President Dobi, Mïniszterelnökség, BOEDAPEST (Hongarije). Vervolgens plakt U twintig cents aan postzegels op de enveloppe, als I porto. Mocht iemand verdere inlichtingen over deze brievenactie wensen, dan kan hij zich wenden tot het Lande lijk Secretariaat der Katholieke Actie, Postbus 2, Heemstede. Son Excellence le Ministre Président Dobi, Miniszeterelnökség, BOEDAPEST. Hongrie. Monsieur le Président, Pendant de longues années nous autres Hollandais, avons eu des rela tions intimes avec les nombreuses fa milies hongroises, dont les enfants ont été recueillis en grand nombre dans nos foyers. Les vicissitudes du peuple hongrois nous ont toujours tenu a coeur Aus- plus que persónne, nous nous croyons auforisés a protester sérieuse- men-t contre le fait que vous, Excel lence, avez ravi aux catholiques de Hongrie leur prince et chef spirituel. Lors de la nationalisation de l'en- seignement libre dans votre pays les dirige* ants de nos organisations ca tholiques, au nom «de plus de cinq cents mille membres, ce sont inscrit en faux contre une pareille violation du droit élémantaire. La mesure n'étart pas encore comble alors, semble-t-il! A présent vous n'avez pas reculé devant un attentat au primat de Hongrie, au prince de l'Eglise, au cardinal Mindszenty en personne. Vous n'auriez pu asséner de coup plus douloureux aux peuples hongrois et hollandais. Eüt-on pu croire que vous iriez a justifier cette arrestation par des arguments mensongers? Sachez qu'on ne s'attaque pas im- punément a l'Eglise. L'histoire a prouvé que ceux qui s'attaquaient aux autorités et dignitaires ecclè- siastiques couraient toujours a leur STOVENZETTEN NOG STEEDS IN ZWANG. In de onverwarmde kerkgebouwen kregen de vrouwen reeds in de Mid deleeuwse winters een stoof, waarin een testje met een kooltje vuur, on der haar voeten, opdat zij geen hin der van koude voeten zouden hebben, Velen haden haar eigen stoof, vaak voorzien van net fraaiste snijwerk, en nog treft men in sommige West- Friese kerken exemplaren aan uit de 17e eeuw. In de oude dorpskerken, die niet over voldoende verwarming beschikken, is het oude gebruik van stovenzetten nog steeds in zwang. De koster en zijn vrouw vullen voor de aanvang van de kerkdienst de testen met kooltjes vuur perte. Votre crime inégalé de mé- moire d'homme fait frisonner les justes, les indigne et les révolte. Que Dieu vous éclaire et qu'Il vous donne le courage d'abandonner cette voie de perdition fatale. lejanviei 1949. Hieronder volgt de uit het «Frans vertaalde tekst. Aan de Minister-President Dobi, Miniszterelnökség, BOEDAPEST Hongarije. Mijnheer de President, Jarenlang heeft er een innig con tact bestaan tussen ons, Nederlan ders, en talloze Hongaarse gezinnen, wier kinderen in zo grote getale in onze gezinnen hebben vertoefd. Het wel en wee van het Hongaarse volk is ons steeds ter harte gegaan. Meer dan wie ook menen wij daarom het recht te hebben een ernstig protest te laten horen, nu U de katholieken in Hongarije van hun hoogste geeste lijke leidsman hebt beroofd. De besturen van onze Katholieke organisaties hebben in naam van meer dan een half millioen leden krachtig geprotesteerd, toen U het bijzonder onderwijs in Uw land hebt genationaliseerd. Nog was schijnbaar de maat toen niet vol. Nu hebt U de hand durven slaan aan de primaat van Hongarije, aan zijn Kerkvorst, aan Kardinaal Minds zenty zelf. Smartelijker had! U het Hongaarse volk en ook ons niet kun nen treffen. En wie had ooit durven en kunnen denken, dat U zijn arres tatie zoudt proberen goed te praten met zulke drogredenen? Weet wat ge begonnen zijt. Zij, die de handen sloegen aan waardige ker kelijke autoriteiten bleken altijd hun ondergang nabij te zijn. Uw sinds mensenheugenis ongekende misdaad wekt bij alle weidenkenden huiver en verontwaardiging op. God geve U inzicht en moed om terug te keren van deze Kwade en noodlottige weg. Jtaliaanse griep' EéN ZIEKE OP ELKE VIJF PARIJZENAREN. Het egoïsme de diepste oorzaak „Het egoisme is de diepste oor zaak van de meeste van onze kwa len", verklaarde Mgr. Poseph Defevre Aartsbisschap van Bourges, onlangs in een herderlijk schrijven, dat ver der de morele kenmerken nagaat van de sociale troebelen, waaronder het huidige Frankrijk gebukt gaat. Na herinnerd te hebben aan de stakingen, „die in het begin gerecht vaardigd werden door de pijnlijke toestand van vele arbeiders", wijst de aartsbisschop op de wanorde, die er blijft heersen: „geldverlegenheid, armoede en vaak ellende zijn in vele gezinnen binnengedrongen". Al mogen dan vele arbeiders ruim schoots hun brood verdienen, er zijn daarentegen andere waarvan de lo nen niet gelijkelijk zijn gestegen met de kosten van levensonderhoud. „Het valt gemakkelijk te begrijoen, dat dat deze verbittering licht kan over slaan tot gramschap". De katholieken hebben niet het recht, zich bij deze wanorde neer te leggen, verklaart Mgr. Lefevre verder. „Als zonen van dezelfde God, verbonden door het goddelijk va derschap en broederlijke liefde, moe ten zij alles in het werk stellen om de huidige toestand te verbeteren". „Zij moeten zich voornamelijk toe leggen op de essentiële deugden, naastenliefde en Na Wereldoorlog I werd de wereld rechtvaardigheid, geteisterd door det Spaanse griep,ontrechting." die in duizenden geva'len dodelijk I afliep. Het heeft ruim 3 jaar ge- j aï'en weten, dat het egoisme auurd eer Wereldoorlog II een soort- i de diepste oorzaak is van verreweg gelijke nasleep had. maar nu wordt de meeste rampen. Maar wat doen Frankrijk geplaagd door de „Italiaan se griep" Kindje verkouden? Dan rug. keel en borstje inwrijven met Gevallen met dodelijke afloop zijn nog niet geconstateerd; wel ligt van iedere 5 Parijzenaars er één op bed. In Metz is het nog erger: /laar is een derde van de bevolking ziek. Ook in Normandië komt de nieuwe ziekte bij duizendtallen voor en te Lyon zouden er zelfs 100.000 patiënten zijn. In sommige ernstige gevallen hebben de medici peniciline gebruikt; de meeste artsen houden zich echter nog aan het oude, beproefde mid del naar bed met een hete grog. Nader verneemt „Parool", dat de „Italiaanse griep" het Kanaal is over gestoken. In de Engelse Kanaalha vens zijn de eerste gevallen gecon stateerd. De medische medewerker van „Parool"' dr. H. J. W. Drooglever Fortuyn Sr., tekent hierbij aan: 'Het zou verkeerd zijn te denken, dat deze „Italiaans griep" een nieu we ziekte is. Het is ongetwijfeld één van de vormen, waarin influenza kan voorkomen; dit is er dan blijkbaar één van het goedaardige soorta Peniciline wordt in deze gevallen waarschijnlijk gebruikt voor bijko mende infecties. In Amerika is het leger in October 1947 gevaccineerd tegen de influenza; men heeft er daar dus een middel tegen, maar óf en zo ja, hoe lang dit werkt, is een nog ontbeantwoorde vraag. Het ge bruik van streptomycine zou mis schien meer direct aangewezen zijn don van peniciline, omdat streptomy cine gunstig werkt bij hersenvlies ontsteking. Deze laatste kan zich als complicatie bij influenza voordoen. Zolang wij niet allemaal met een doek voor onze neus en mond gaan lopen dit zou een goed voorbe hoedmiddel zijn! blijft de kans be staan, dat wij besmet worden. De mogelijkheid, dat de ziekte zich ook in ons land verspreidt, is dus wel degelijk aanwezig. Gevaar voor Nederland INENTING. Het A.N.P. bericht: Bij de N.V. Philips te Eindhoven wordt op het ogenblik op bescheiden schaal het personeel tegen griep in geënt. Deze maatregel kan actuele beteke nis krijgen door het feit, dat een naar verluidt goedaardige epidemie van influenza uit Italië, via België ons land zou kunnen bereiken. Het is in het buitenland, in het bijzonder in Amerika, in de laatste jaren ge- wij er tegen. christenen? ons zelf? Wij, bleken, dat de bevolking in belang rijke mate tegen de griep beschermd kan worden door grote groepen, zo niet allen, met het influenzavirus, van zijn ziekteverwekkende eigen schappen ontdaan, in te enten. Dit geschiedt dus volgens hetzelf de principe als bij voorbeeld bij de koepok-inenting, het immuniseren te gen diphterie, tegen kinkhoest en dergelijke. Tot nog toe was het even wel niet mogelijk om voor het inen ten tegen de influenza voldoende ma teriaal in Nederland beschikbaar te hebben, aangezien het betreffende vaccin uit Amerika moet worden in gevoerd. In de laboratoria van Phi lipsVan Houten N.V. te Weesp heeft men in nauwe samenwerking met prof. dr. J. Mulder, hoofd van de interne afdeling van het acade misch ziekenhuis te Leiden, proeven en controles uitgevoerd, welke het mogelijk hebben gemaakt een inrich ting op te bouwen, waarin een ge mengd influenza-vaccin op tot nog toe bescheiden schaal wetenschap pelijk wordt bereid. Het verkrijgen van dit vaccin is een verre van eenvoudige zaak. Men moet n.l. de beschikking hebben over verschillende stammen van deze ziek teverwekker, die tot de groep der Vi russen behoren. Verder moet men om deze te vermeerderen gebruik ma ken van een zeer bijzondere kweek- methode. Het is gebleken, dat het virus op bebroede eieren gekweekt kan worden. Daarna moet het gezui verd worden en op de vereiste sterk te worden gebracht. Ook moet het als ziekteverwekker onschadelijk ge maakt worden, waarbij echter de be schermende eigenschappen tegen griep behouden blijven. Al deze bewerkingen moeten onder zoveel mogelijk steriele omstandig heden in daarvoor bijzonder gebouw de kasten worden uitgevoerd. Bovendien moet van zeer nauw keurige, doch nog al bewerkelijke methoden gebruik gemaakt worden om tijdens de bereiding telkens weer opnieuw de sterkte van het vaccin te controleren. Men heeft dit werk in de loop der laatste maanden in het biologisch laboratorium van Philips van Houten N.V. te Weesp, door daartoe bevoegde academici aan een uitgebreide staf van personeel ge leerd. Met de productie eerst over eni ge weken zal deze groot genoeg zijn om aan aanvragen te voldoen is een aanvang gemaakt. Onze Pastoor. Er zijn heel wat van die aardige gebruiken in het vergeetboek geraakt. De wereld schijnt tegenwoor dig te veei haast te heb ben. Vandaalg moest ik in eens terugdenken aan on ze oude pastoor van vroe- ter. Hfj was dol op kin eren en de 28ste Decem ber (Onnozele Kinderen) zou nooit voorbijgaan, zonder dat de grijze her der koeken uitdeelde aan zijn jeugdige parochianen. We stonden altijd in een lange rij en een voor een passeerden we de pastoor, om de lekkernij in ont vangst te nemen. De kos ter moest de koeken uit de mand opdiepen, want pastoor was te oud om zich te bukken. Als we eenmaal onze koek te pak- ke n hadden, was het een soort sport voor de twee de maal de rij binnen te dringen en te doen, of je nog niets gekregen had. Dal was erg moeilijk. De pastoor was meestal zo diep in gedachten ver zonken, dait hij er geen erg in had, maar de koster was gevaarlijker. Plotse ling kon hij uitroepen: ..He zwendelaar, jij hebt er al een gehad!" De pas toor placht dan verstoord op te kijken en te vragen: „Zei je iets koster?" Op zo'n ogenblik stond je bedremmeld te kijken, want de koster antwoord de met bekwame spoed: ,,Ja zeker, mijnheer pas toor! Dat joch heeft al een koek gehad!" In de stilte, die volgde, voelde je je plotseling bij EEN WEEK HEEFT de kin gepakt en cürect daarna terwijl het schaamrood je kaken verfde keek je in de ogen van de pastoor. „Zo. zo Wimpie heb jij al een kqek gehad?" Heel bescheiden zei je dan: „Ja mijnheer pas toor". En dan antwoordde hij altijd: „Nu neem er nog maar een!" We vonden hem de fijn ste pastoor van de wereld! In de war! Tegenwoordig kan je plotseling de indruk krij gen. dat de hele wereld in de war is. Vroeger ge beurde dat ook wel eens, maar grootmoeder zei al tijd: „Niet piekeren! Let od de beesten. De vogels zingen, d. koeien loeien en de kippen leggen eieren." Daarmede bedoelde ze. dat we moesten doen, of er niets aan de hand was. Als grootmoeder nu nog leefde, zou ze haar theorie niet staande kunnen hou den. Op een Oostenrijkse boerderij is namelijk iets zonderlings voorgevallen. Een zeug kreeg vijf big gen. De eerste twee had den ieder twee staarten; de derde beschikte over twee staarten en vier oren; de vierde was gedecoreerd met drie staarten en drie oren. terwijl de laatste het lopen wat vergemakkelijkt werd met een vijfde poot. Het bericht ver meldde niet, dat ze na hun geboorte zongen: .Eerlijk zullen we al es delen". Telegr^n-adres. In Den Haag is een verf- en lakfabriek gevestigd, die de naam draagt van „Premier". Nu komt er 'op deze fabriek dikwijls een telegrambesteller bin nenstappen en dit is na tuurlijk niets bijzonders. Van de week stapte hij weer eens naar binnen en overhandigde een telegram uit Lahore in Pakistan. „Van een zakenrelatie", meend de kantoorbedien de en verbaasde zich ver volgens over de inhoud: ..Lahore university-pro fessors and -students abhor dutch agression indonesia stop" („Lahore De pro fessoren en studenten van de universiteit verafschu wen de Neder1 andse „agressie" in Indonesië). Er is maar één Karei I, maar er zijn meer pre miers. Dit telegram zal vermoedelijk voor een an dere premier bedoeld zijn. De lakfabriek heeft er ten minste lak aan! De vondst. Een jongeman, die lange haren heeft om interes sant te zijn en zich verder bezig houdt met oudheid kunde, spit bij aLe fami- leden de tuin om op zoek naar voorwereld'ijke monsters. Van de week holde hij opgetogen bij tante Koba naar binnen, ■terwijl hij met een been zwaaide. Kijk eens tante Koba, wat ik in uw tuin gevon den heb. Hoe oud zal dat beéntje zijn?". „Twee jaar", antwoord de- tante zakelijk. ..Het is een sleutelbeen van Fik- k;e. die ik twee jaar gele den in de tuin begraven heb!" Record-houders. pennikTomessen uit Zeddem (Gld.) de dag, waarop zij 72 jaar gele den in het huwelijksbootje stapten. Dat bootje heeft zich goed gehouden in zoveel jaren, vooral als men bedenkt, dat het aan tal passagiers zich gesta dig uitbreidt. Op het ogenblik heeft het echt paar 8 kinderen. 75 klein- kinde en en 70 achterklein kinderen. Als bijzonder heid kunnen we vermelden, den, dat de oudste zoon Willem meestal samen met zijn vader ouderdomsren te gaat halen. Dat was in orde. Kareltje kwam met een kwartje" thuis, dat hij had gevonden. Zijn vader ver trouwde het niet erg e.n vroeg zoonlief, of hij het werke'ijk gevonden had. Heus vader", zei Ka reltje. „Een eindje verder liep iemand er naar te zóeken." Moderne tijden. Het is tegenwoordig een hele moeilijkheid, om een zaak in stand te houden, maar van de week hoorden wc hierover ee'n zeer sterk staaltje. Op een avond kwam een bedelaar een kruidenierszaak binnen en vroeg de eigenaar een milde aalmoes. „Wilt U even wachten?" vroeg deze „Ik kom dade lijk terug". Na een half uur stond de bedelaar nog steeds te wachten en hoewel hij be- roepsha've niet bepaald haast had. begon het' hem toch te vervelen. ..Hé mijnheer komt U nog", schreeuwde hij. ,.Not? een blikje" klonk het antwoord. „Ik ben even de aanslagen van de belasting aan het ver- gelijken met mijn omzet van dit jaar en ik geloof, dat ik met je meega!"

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5