Russen willen geen bisschoppelijke hulpactie Viruly gestrand in Arabië w- ite 1949 brengt nieuw station voor Leiden In de moderne stijl van het Am stel station Koeien nemen de p'aats in van paarden ZATERDAG 8 JANUARI 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 NEDERLANDSE AUTO'S TERUGGESTUURD. Naar Reuter uit Hamburg meldt zouden te Helmstedt twee Nederland se trucks met trailers, geladen met reliefgoederen voor Berlijn cn de Russische zóne van Duitsland, door de Russische grenspolitie zijn terug gezonden. De redep was. naar de Ripsen zeiden, dat de Russische mili taire administratie nieuwe voorzie ningen heeft getroffen voor het ver keer tussen de zones. Volgens Reuter is dit de e'erste keer, dat motorvoer tuigen met reliefgoederen de grens niet hebben mogen passeren. Naar het A.N.P. nader verneemt, heeft dit incident zich reeds Dinsdag voorgedaan. Het betrof hier twee vrachtauto's van het Coöperatief Ex peditie Bedrijf Copex te Hillegom, welke gedeeltelijk geladen waren met goederen van de bisschoppelijke hulpactie. De Copex heeft voor deze actie reeds 65.000 kg. levensmiddelen, kleding en schoeisel vervoerd, waar van de ene helft voor de Oostelijke, de andere helft voor de Westelijke zöne van Berlijn bestemd was. De transporten bestonden steeds uit zes vrachtauto's. Thans werd met twee auto's nog een restant van de bijeen gebrachte goederen naar Berlijn overgebracht. In Helmstedt wilden de Russen niet de goederen van de bisschoppelijke actie, wel de andere goederen die in de vrachtauto's gelegen waren, de zönegrens laten passeren. De chauf feurs wilden echter óf mét de gehele lading, óf in 't geheel niet de zöne grens over en keerden daarom terug, Nadat de chauffeurs zich met de Co pex in verbinding hadden gesteld, vertrok een vertegenwoordiger van dit bedrijf naar Duitsland en dank zij de medewerking van de Nederlandse militaire missie kon alsnog vergun ning worden verkregen voor de ge hele lading. Aangenomen wordt, dat de vrachtauto's inmiddels Berlijn hebbe^ bereikt. MAG NIET VAN DAHRAN VERTREKKEN Aan gezagvoerder Viruly, die met de K.L.M.-Constellation PHTDB (de „Batavia") en drie duizend ki logram post aan boord, op weg is naar Indonesië, werd gisteren door Arabieren het opstijgen belet op het vliegveld Dahran in Saoedie-Arabië aan de Perzische Golf. Aldus meldt de Haagse correspondent van de „Volkskrant". De „Batavia" is Dins dagmorgen om half tien van Schip hol vertrokken. Aan boord zijn het normale aantal leden van de beman ning, twee extra-monteurs, 'de chef van de radio->afdeling van de K. L. M. en een adjunct-inspecteur van de Rijksluchtvaartdienst. "Dahran ligt aan de Westkust van de Perzische Golf, op enkele mijlen afstand van het eiland Bajirein. Het Arabische gouvernement heeft er alles te zeg'gen, maar de Amerikanen bezitten er een luèhtbasis. De K. L. M. heeft een jaar of twee geleden veel op dit vliegveld gevlogen, toen Basra wegens herstelwerkzaamheden was gesloten. Nu Irak en India en Pakistan en Birma aan Nederlandse machines geweigerd hebben toestemming te verlenen tot het gebruik van vlieg velden als Basra, Karachi, Calcutta en Rangoon, had de K.L.M. voor deze pcstvlucht Dahran als vliegveld voor een tussenlanding gekozen. Waarom koos Viruly de route over Dahran en niet via Tunis, Karthoem en Mauritius? Vermoedelijk, omdat Engeland kwalijk toestemming voor Karthoem en Mauritius kan geven, als zijn mede-partners in het Britse Gemenebest die toestemming aan Nederlanders zelf intrekken. Per slot van rekening zijn Engeland, India, Irak. Pakistan en Birma ge lijkwaardige partners en met het verlenen van toestemming voor Mauritius, een Engelse kroon-kolo- ne, en Karthoem zou Engeland die partners vermoedelijk desavueren. Ondanks de sterke Amerikaanse bezetting van Dahran is de Emir er de politieke baas in eigen huis. Hij is ook de man, die over de toestem ming van landen en starten beschikt. Het is op dit moment de vraag, wat de Nederlanders, die bijvoorbeeld in Djedda en Mekka een uitstekende naam hebben, kunnen doen om Dah ran voor de Nederlandse vliegtuigen open te houden. EGYPTE AANVAARDT BEMIDDELING. Te Cairo is Vrijdag bekend gemaakt, dat Egypte een aanbod van" de V.S. heeft aangenomen tot bemiddeling om een eind te maken aan de strijd in de Negeb1 „op voorwaarde, dat de nodige maatregelen genomen worden om uitvoering van besluiten" van de Veiligheidsraad tc verzekeren". NIEUWE PRIMAAT VAN POLEN. Officieel is medegedeeld, dat dr. Stefon Wyszinski, de 48-jarige bis schop van Lublin en bekend criticus van vele aspecten van het communis me, benoemd is tot Rooms Katholiek Primaat van Polen. Zijn benoeming wordt te Warschau opgevat als teken van het varlangen van het Vaticaan de Katholieke poli tiek in Polen, welke kortelings teke nen van verflauwing vertoonde onder de voortdurende aanvallen van pers en officiële organisaties, te verstevi gen. Mgr. Wyszinski was een vooraan staande figuur in het kerkelijk ver zet tijdens de Nazi-bezetting en heeft sedert het einde van de oorlog her haaldelijk critiek geleverd op zekere punten van de communistisch poli tiek. Hij werd ter erkenning van zijn verdiensten tijdens de oorlog in 1949 tot bisschop van Lublin benoemd. Hij volgt thans kardinaal Hlond op, die in October j.l. is overleden. PAUSELIJK GESCHENK AAN UNIVERSITEITSBIBLIOTHEEK TE MUENSTER. Een groot aantal kostbare en zeld zame boeken waaronder fascimiles van Dante's Heldendichten en een complete uitgave van Dante s „Acta Apostolica Sedis" is door Z. H. Paus Pius XII aan de universiteitsbiblio theek van Muenster in Westphalen cadeau gedaan. De beroemde univer siteitsboekerij van Muenster liep in de oorlog door luchtaanvallen grote schade op. Ongeveer 400.000 boeken en 500.000 publicaties op allerlei ge bied gingen daarbij verloren. ALBRECHT EN SCIIEIEDER ZULLEN TE LEEUWARDEN TERECHTSTAAN. Dinsdag aanstaande, des voormid dags te 10 uur begint voor de Friese kamer van het bijzonder gerechtshof te Leeuwarden het proces tegen de 45-jarige Wilhelm Artur Albrecht, voorheen Kriminalkommissar en Hauptsturmführer bij de Sicherheits polizei, en S.D., thans gedetineerd te Groningen. Volgens de dagvaarding heeft hij in of omstreeks het tweede halfjaar 1944 en het eerste halfjaar 1945 op verschillende plaatsen in Friesland als commandant van het zogenaamde Aussenkommando Leeu warden van de Sicherheitspolizei en Sicherheitsdienst gebruik gemaakt van zijn macht en gezag, door opzet telijk in strijd met de oorlogswetten, stelselmatig terreur uit te oefenen. Bij wyze van represaille gaf hij be vel aan de onder hem staande -execu tiepelotons fusilleringen uit te voeren van grote aantallen Nederlanders, zonder dat was vastgesteld, dat be doelde personen inderdaad betrokken waren geweest bij de gewraakte han delingen. Voorts is hem tenlaste gelegd ar restanten van de S.D. zonder vorm van proces uit de weg te hebben ge ruimd, of daartoe opdracht te hebben gegeven en het gruwelijk mishande len van gevangenen bij wijze van „Verscharfte Vernehmung". In deze zaak zijn 36 getuigen gedag vaard. Op Dinsdag 18 dezer moet de 44- jarige Joseph Schreieder, voormalig S.S. Sturmbannführer en Kriminal- direktor, thans te Leeuwarden gedeti neerd, zich verantwoorden. Zoals be kend, werd deze verdachte door het Haagse B. G. vrijgesproken, maar de procureur-fiscaal te Leeuwarden heeft hem opnieuw gedagvaard. In deze zaak zullen worden gedagvaard dertien getuigen. Mr. J, Klazinga treedt als raadsman op. Aan de dagvaarding ontlenen we, dat verdachte in de maand April 1945 deel heeft uitgemaakt van de misda dige organisatie of groep van de Sicherheitspolizei en Sicherheits dienst. Deze groep maakte zich her haaldelijk schuldig aan moord en mishandeling van Nederlanders. Aan de onder hem staande Kriminalkom missar en S.S.-Hauptsturmführer Al brecht gaf hij opdracht nabij Dron- rijp dertien Nederlanders dood te schieten als represaille wegens daden van sabotage aldaar. BINNENLAND. J. H. Th. te Maastricht werd tot twee maanden gevangenisstraf en vier maanden R.W.I. veroordeeld, omdat hij 443 paar nylonkousen naar Duitsland had willen smokkelen. Verdachte zeide, dat hij in de mening verkeerde kapok voor een bedje bij zyn zuster thuis te hebben vervoerd. Nederland en Polen zullen 10 millioen eieren naar Oostenrijk zen den. - - Dezer dagen zal bij Philips het 35-jarig bestaan van het Natuurkun dig Laboratorium, waar 800 mensen werken, worden herdacht. Mr. N. E. H. van Esveld, voorz. van de Raad van Arbeid te Dord recht, zal eind Januari voor zes maanden naar de Ned. Antillen ver trekken om plannen voor de opbouw van een nieuwe sociale verzekering voor te bereiden. Te Leeuwarden is een door de Ned. Tramweg-maatschappij georga niseerde tentoonstelling ten behoeve van de opleiding van autobus-chauf feurs geopend. Vandaag is het dertig jaar gele den, dat de heer H. J. Kuiper, twee de secretaris van de centrale leiding an de K.A.B., als gesalarieerd be- stuurder bij de K.AB. in dienst trad. Maandag zal in hotel Noord-Brabant te Utrecht van 2 tot 3 uur een recep tie worden gehouden. fcJU REEDS JAREN vraagt een representatieve stad als Leiden haar nieuwe spoorweg-station. Eindelijk gaat het er van komen! Nog in 1949 zullen de Nederlandse Spoorwegen hun bouwplannen uitvoeren. Dat is mogelijk geworden door de komende verkeersverbetering aan de Rijnsburger-overweg. Er komt een half-hoog spoor Eigenlijk was men van plan, voor- ^pig slechts stations als te Arnhem en Hengelo, die ernstig door oorlogs geweld waren getroffen, nieuw op te bouwen-, Want voorhands kunnen de N.S. geen kapitaal investeren in bouwwerken, zolang weg en mate rieel voorkeur-voorziening behoeven. Nochtans heeft men Leiden in de plannen voor dit iaar opgenomen, hetgeen dus eigenlijk toch nog een mee val'er is, gezien de strakke hand, die de spoorweg-directie op haar budget heeft gelegd. Practisch gesproken, is men reeds •bezig met uitvoerig van de Leidse plannen, nu de bij het staion gele gen haven wordt gedempt. Zodra dit werk gereed is gekomen, begint men met de feitelijke stationsbouw. De haven wordt gedempt Men zal opmerken: is het demoen van dat haventje zo nodig? Inder daad, want op die plaats zal het nieuwe gebouw worden neergezet. Dat betekent dus een geringe ver plaatsing naar waardoor het stationsplein wat -Jki.vr wordt en daardoor meer productieve ruimte zal krijgen. Oplossing van het overweg probleem. Maar dat is niet de belangrijkste reden voor de voorgestelde ver plaatsing. Men weet, dat het over weg-probleem aan de drukke Rijns- burgerweg reeds aan diverse kan ten js bekeken, en dat tenslotte het plan is geopperd, deze weg iets te laten zakken tot onder de spoorbaan Den HaagHaarlem. Maakt men nu de taluds te diep dan moeten de opritten aan beide kanten van de overweg vanzelfsprekend te lang worden, hetgeen in verband met de bebouwingen ter plaatse, practisch niet mogelijk is. Nu zal de uitdieping beperkt blij ven, omdat de N. S. hebben beslo ten, de spoorbaan hoger te leggen, zodat toch de vereiste diepte voor de ontworpen tunnel wordt verkre gen. Dat half-hoge spoor veroorzaakt natuurlijk een helling, die ook tei plaatse van het tegenwoordige sta tion zal zijn gelegen. Vandaar de voorgestelde uitvoering van het nieuwe gebouw naar links op het Stationsplein. Wij zouden graag een perspec tief-tekening van het nieuwe stationsplan afdrukken, maar de N.S. heeft ons daarvan weerhou den, onder verontschuldiging, dat de plannén zelfs tijdens hun uit voering mogelijk kunnen veran deren. Men kon'ons echter ver zekeren, dat het nieuwe station in moderne stijl zal worden op getrokken en te vergelijken zal zijn met de stijl van het Amstel- station in 's lands hoofdstad. De inrichting van het gebouw zal nochtans anders worden. Onnodig te verzekeren, dat door uitvoering van de plannen het hin derlijke obstakel van de houten luchtbrug te zijner tijd komt te ver vallen. Een bijzondere schouwburg-voorstelling WONINGNOOD IN ONZE STAD. Het zal wel niemand verwonderen, dat zij, die begaan zijn met het ver schrikkelijk probleem van de wo ningnood ook in onze stad, naar al lerlei middelen zoeken, die op wel ke wijze dan ook hierin enige ver lichting kunnen brengen. Langs deze weg is men op de gedachte gekomen om die nood en tevens de onderlin ge hulpvaardigheid om die nood zo veel mogelijk te lenigen aanschouwe lijk voor te stellen op het toneel. Amsterdam en Utrecht en elders reeds heeft opgedaan, gebeurt dit op uitnemende wijze door opvoering van het stuk van Alb. Welling: „Ambte naar, geef ons een huis". Men heeft daar gefloten van de rake en levens echte uitbeelding van een der groot ste sociale noden van deze tijd. Wel nu, dit stuk zal ook worden opge voerd in Leiden, en wel in de Leidse Schouwburg op Vrijdag 21 Jan. Bioscopen Casino draait deze week „Zijn laatste wedstrijd" („Body and soul") met John Garfield in de hoofdrol. In deze film treden twee dingen Op de voorgrond; op de eerste plaats de ontaarding van de bokssport in Amerika en vervolgens het gevaar, waaraan mensen zijn blootgesteld, die op een vrij gemakkelijke manier geld verdienen. Garfield vertolkt de rol van arme jongeman, die plotse ling succes heeft als bokser. Zijn roem dreigt zijn ondergang te wor den, vooral wanneer kapitalen van tienduizenden dollars hem zo maar komen aanwaaien. Daarbij raakt hij nog verward in de netten van book makers, die er helemaal geen mo raal op na houden. Gélukkig is ook hier de liefde in het spel, waardoor de bokser natuurlijk met de no dige moeilijkheden Weer op het goede pad verzeild raakt. In zijn laatste wedtsrijd zuivert hij 2ich van alle blaam en de bezoekers kunnen met een gerust hart naar huis gaan., Een onderhoudende film voor per-' sonen boven 18 jaar. Rex. „De lange thuisreis" on derscheidt zich gunstig van andere films, waarin John Wayne cle hoofd rol vervult, doordat het niet een ge wone „smijt- en knokprent" is. Dit zij voorop gesteld. Wie echter deze film wil gaan zien, om een boeiend verhaal te aanschouwen van het ro mantische, vaak harde en ruwe le ven op zee, zal niet bevredigd wor den. Tenslotte is het ook geen oor logsfilm, waarvan we er al zo veel gezien hebben. De regisseur John Ford heeft echter van al deze drie facetten iets genomen en een film werk gemaakt, dat geen grootse in druk achterlaat, maar toch wel in staat is enkele amusante uurtjes te Verschaffen. En die films moeten er tenslotte ook zijn! Het is de geschie denis van een vreemd stelletje man nen, dat tijdens de oorlog op een munitieböot terecht komt cn over de zee zwalkt. Als de schuit dan in een Engelse haven aankomt en de manschappen afgemonsterd zijn, ge beurt wat iedereen verwacht en al zo vaak gelezen heeft: zij vallen in handen van ronselaars. Het is de verdienste van deze fiim. dat dit laatste gedeelte buitengewoon span nend is opgenomen. De diepere ach tergrond echter, de lange thuisreis, die nooit eindigt, omdat de mannen, ondanks hun vaste voornemen, toch weer op een boot terecht komen, wordt door deze scènes wel wat al te ver naar achter gedrongen. De inhoud is niet geschikt Vöör al te jónge bezoekers; de K.F.C. achtte de film slechts toelaatbaar voor geeste lijk volwassenen. Lido heeft Walt Disney's meester werk „Bambi", de geschiedenis van het jonge hertje, opnieuw geprolon geerd. Voor alle leeftijden. Ook Luxor heeft „Rio Rita" nog een week op z'n programma geno men. Boven 14 jaar. Het programma van Trianon werd door de K.F.C. ontoelaatbaar ver klaard. 's avohds om 8 uur. De ras-echte Jor- daners (wie kent ze niet uit erva ring of uit de literatuur?) komen naar Leiden om op hun volkse en steeds originele manier dit eigentijd se probleem uit te beelden. Wie belang stelt in dit sociale pro bleem en in het levende volkstoneel, houde die avond vrij. Nadere berichten volgen nog. De hoogeerw. heer deken A. H. M. J. Homulle. de zeereerw. rectoren F. Benefeld, H. L. J. M. Sondaal, L. P. M. Vester, P. Dr. Calasanctius, allen districtsmoderatoren, en de heren S. Menken, wethouder Sociale Zaken, F. C. de Hosson, voorz. Kath. Midden standsver., P. A. de Jong, voorz. A. K. W.V., A. J. M. van O.ven, voorz. N.K. AB. vormen een comité ter-aanbeve ling van deze unieke schouwburg- uitvoering. Naar HUBBERS Haarlemmerstraat 123, Lelden toor SCHEEPSSERÜJHTEN ANTONIA zal 20 Jan. te Batavia dokken rereed komen. BAREN- DRECHT, pass. 7 Jan.' Lend's End. BOSKOOP, ChiliAmsterdam, pass. 7 Jan. Wight. DORDRECHT pass. 7 Jan. Holtenau wordt 9 Jan. te Rot terdam verwacht. JOH. VAN OL- DENBARNEVELT, pass. 7 Jan. Oues- ont.. LIEVEVROUWEKERK wordt 1 o Calcutta verwacht. MOD- JOKERTO, pass. 7 Jan. 20 uur Do- SLAMAT, pass. 7 Jan. 13 uur Ca"c. WILLEM RUYS, 7 Jan. Point de Gale. AAGTEKERK, .i ,.un. van Novorsisk. In Noord-Holland wordt op een zuiver weidebedrijf sinds het vorig voorjaar een proef genomen met een zo ver mogelijk gaande mechanise ring teneinde na te gaan in hoeverre deze omzetting rendabel is. Voorlopig wordt het melken nog niet gemecha niseerd, maar al het landwerk wel. De betrokken boerderij is het bedrijf van de heer M Schoone te Assendelft, dat bestaat uit 17H ha. gras op laag- veen. Op dit bedrijf werden gehou den 22 melkkoeien, 8 pinker., 8 tot 9 kalveren, 3 varkens, 2 paarden en 10 schapen met lammeren; de veebezet ting was dus vry zwaar. Men heeft nu de beide paarden afgeschaft en ver vangen door een lichte tractor. Daar door kwam er op het bedrijf ruimte voor twee extra melkkoeien. Alle normale arbeid wordt op het bedrijf verricht door de boer eri zijn volwas sen zoon. Alleen voor het seizoen werk, dus voor het hooien en voor het mestrijden en -verspreiden werd personeel bijgehuurd. In de Zaan streek is dit niet zo eenvoudig, om dat hier zeer veel industrie is, waar de arbeiders bij voorkeur naar toe trekken. Behalve de tractor, waarop een maaibalk gemonteerd kan worden, werden ook aangeschaft een mest- spreidmachine, een hooihark-keerder voor tractorgebruik en een brede weidesleep, die eveneens yachter de tractor gespannen kan worden. Teil- slotte kwam er nog een motorgier- pomp bij, terwijl een oude 4-wielige wagen werd voorzien van luchtban den. Op deze wijze heeft men met een minimum aan kosten het bedrijf zover mogelijk gemechaniseerd. Hoewel er dit jaar op het vochtige reenland een buitengewoon zware ncde gras stond, verliep het maaien bijzonder goed. De tractor kon het zware zwad beter verwerken dan de gebruikelijke paarden-maaimachine, zodat de machine vrijwel niet stokte. En wanneer dat een enkele keer toch gebeurde, was het voldoende de trac tor een eindje achteruit te rijden, stil staande de messen te laten s-hoon- draaien en weer opnieuw te begin nen. Werkt men met paarden, dan moet men telkens van de machine af stappen, deze terugtrekken en vervol gens zonder dat de messen draaien de verstopping van de vingers op ruimen. Dank zij de tractor verliep het maaien buitengewoon vlot. Het zelfde kan ook gezegd worden van het binnenbrengen van het hooi, doordat op de wagen met luchtban den meer geladen kon worden dan vroeger, terwijl men ook veel snel ler kon rijden. De grootste besparing werd waarschijnlijk verkregen bij het mestspreiden. Met een minimum aan arbeidskrachten kon de mest in een derde van de tijd van vroeger over het land gereden worden. Bovendien vervalt het afladen in hoopjes op het land, zodat de grasmat veel re gelmatiger bemest wordt. Financiële gegevens zijn over de proef nog niet beschikbaar, doch de practische er varingen zijn tot nu toe zeer bevredi gend Voorbeeld voor duizenden. Het wil ons voorkomen, dat deze practische proef de aandacht verdient van de honderdduizenden boeren, die met soortgelijke problemen worste len. Doorgaans ziet men er tegenop het paard af te schaffen, omdat een tTactor duur in de aanschaf is en op een klein bedrijf niet voldoende ren dabele uren kan maken. Daartegen over staat, dat het paard een dure kostganger is, ook al doordat de ar beid van een man, die met een paard werkt per uur veel minder produc tief is, dan wanneer diezelfde man een tractor tot zijn beschikking heeft. Wanneer wij straks de financiële uit komsten van de Assendelftse proef onder ogen krijgen, zullen wij kun nen beoordelen of de aanschaffing van een tractor ook voor een zuiver graslandbedrijl' van middelmatige grootte rendabel kan zijn. Wanneer dit het geval is en alle tekenen wij zen daarop, zal een tractor zeker voordelig zijn voor het gemengde be drijf, De moeilijkheid blijft, dat men de machine maar zo weinig dagen in het jaar nodig heeft. Wanneer men de tractor gezamenlijk met enkele anderen gebruikt, is men weer niet onafhankelijk in zijn arbeid, omdat \<aak verschillende gebruiksgerech- tigden hetzelfde werk op hetzelfde tijdstip willen uitvoeren, zoals bijv. maaien, hooi rijden en mest spreiden. Daarom heeft ons kleine bedrijf en hierbij bedoelen wij de boerderijen tussen 10 en 15 ha., een handige, lichte tractor nodig, die niet te duur in aanschaf is en het werk van één paard royaal kan vervangen. Op de bedrijven beneden 10 ha. zou men voor hst grondbewerkingswerk een kleine freesmachine moeten hebben, want daar zal een lichte tractor ze ker niet kunnen renderen. Voor belangstellenden zij medege deeld, dat de heer Schoone bezoekers gaarne zal ontvangen, als men tevo ren even wil opbellen Assendelft no. 220 om een afspraak te maken. Wij menen, dat een sobere mechanisatie als deze de productiviteit van de boerenarbeid belangrijk kan verho gen. „VACANTIEVREUGD VOOR DE JEUGD". Woensdag jl. heeft het R. K. Sted. Cornité voor Kindervacantiewerk in het Lidotheater een Voorstelling van de tekenfilm „Bambi" voor zijn kin deren georganiseerd. De kinderen hebben van deze voorstelling zeer genoten. De tentoonstelling van het ingezonden werk. Jullie hebt allemaal erg je best gedaan. De toekenning der prijzen was een zeer moeilijke taak voor ons. Wij hebben het zo eerlijk moge lijk gedaan. Hier volgen dan de prijswinnaars: Voor de tekeningen zijn prijzen uitgeloofd aan: C. van Zijp. Waldeck Pyrmontstraat 70; Jan Biesjot, v. d. Duynstraat 6; L. Dingjan, P. J. Blok- straat 14; Luuk de Romijn, Wil'em- straat 21; Jos van der Meel. Oude Rijn 110; Wim Zwetsloot, Waldeck P'yrmontstraat 76a; Jos Vreeburg, de Genestetstraat 37; Gerard Deykers, Begijnhof 2a; Wim Stolwijk, Oude Rijn 140. Roosje Meinders van der Sande Eakhuyzenlaan 10; Henk Vis sers, Eojndijkstraat 103. Jan Oost- dam, Utrechtse Jaagpad 31; Tonni Mechman. W. de Zwijgerlaan 5. te Voorschoten: Dini v. d. Steen, Kap- teynstraat 44; Ton v. d. Hulst. Hoge Rijndijk 352, Zoeterwoude; Cokkie de Goede, Heerensingel 27g; Gonny Bergers, Korte Mare 12. Voor geïllustreerde verhalen zijn prijzen uitgeloofd aan: Joh. Hakkaart Kanaalstraat 35; Clemens Bosselaar, v. d. Waalstraat 11; Hans Kaak Oos terstraat 74; Riny Hoeks, Meerbxvr- sterstraat 11; Annie Schaafstra, S<t. Jacobsgracht 1. Voor de Knutselwedstrijd zijn prij zen uitgeloofd aan: H. van Latum, Zoeterwouóseweg 41; G. van Hame ren, v. d. Duynstraat 28; Ria Kaak, Oosterstraat 74; Toos UI jé, Maurits- straat 79; Piet v. d. Staak, Rijn- en Schiekade 96a; Reinier Nagtegaai, Stieltjesstraat 13; J. Kaak, de Genes- tststraat 65: B. v. d. Veer, Pieter de la Courtstract 23; H. en B. Diergaar de, Bakh. Rozeboomstraat -32; Adri Schenk, Haarlemmerstraat 202; Cobi van Zandwijk, Stieltjesstraat 24, Mie- neke Veygen, Pasteurstraat 19a. Een ereprijs zal uitgereikt worden aan het groepswerk van het St. Li- dwinahuls. De tentoonstelling is. zoals jullie weten, morgen, 9 Januari, van 25 uur, in het St. Anthoniusclubhuis aan de Mare. De pr> uitreiking is om 4 uur. Prijswinnaars, weest dus om 4 uur aanwezig. Denkt er aan, het terughalen vrV jullie werk kan uitsluitend geschic- den op Maandag 10 Januari van 4 5.30 uur in het St. Anthoniusclubhuis aan de Mare. Nadien wordt geen werk meer teruggegeven. Het Secretariaat. „TRAMLIJN BEGEERTE" VOOR K. EN O. Een opmerkelijk spel is dit stuk van de Amerikaanse schrijver Ten nessee Williams, dat gisteravond door de Toneelgroep „Comedia" in de Leidse Schouwburg werd opgevoerd voor de leden van K. en O. Het is de tragische geschiedenis van een jonge vrouw uit een der Zui delijke Staten van Noord-Amerika, die na een al te wilde rit op de tram lijn „Begeerte" ten slotte belandde aan de halte, waar zich het krankzin nigengesticht bevindt. Opwekkend is deze tragiek niet, maar toch is zo wel het stuk als de uitbeelding door Ank v. d. Moer en haar partners, on der regie van Joh. de Meester, zoda nig, dat het de moeite waard is. het elf 'taferelen lange spel met aandacht te volgen. Het is zoals H. d. W. in het K. en O. Maandblad schrijft: „Een opvoering, die u niet bepaald opge wekt de Schouwburg zal doen verla ten, maar toch een avond, die u niet graag gemist zoudt hebben en die u nog lang zal bij blijven'*. Het verhaal is in 't kort als volgt: Tegenover elkaar staan twee zusters, S'tella en Blanche, afkomstig uit een oude en vroeger rijke familie in een der Zuidelijke staten van Noord- Amerika. Stella is weggetrokken en te New Orleans getrouwd met een rauwe Pool, beneden haar stand. Blanche komt er aanwaaien en blijft er hangen nadat zij, zoals later blij ken zal, het ouderlijk erfdeel licht zinnig heeft verspeeld en zelf door de goot is gespoeld. Zij omgeeft haar verleden met een schijn van, preuts heid en leeft nog half in een droom van geluk, dat zij opnieuw zoekt te grijpen doch telkens verliest, omdat zij niet meer boven haar verdorven heid uit kan komen. Zij gaat onder in de waanzin. Het spel staat of valt met de uit beelding van de hoofdfiguur Blanche. Ank v. d. Moer speelde deze zware rol en deed het met zoveel begrip en kleur, dat de tragische figuur tot volle leven kwam. Zij werd krachtig bijgestaan door Guus Hermus, als de ruwe, maar eerlijke Pool, de man van Stella, welke laatste rol in goe de handen was van Truus Dekker. Ook Henk Rigters als Mitch gaf uit stekend spel als de man, waarop Blanche haar laatste hoop gebouwd had. De beide dames kregen bloemen en hadden aan het eind van de avond een ware ovatie in ontvangst te ne men. Het decor-probleem was even merkwaardig als voortreffelijk opge lost, met een doorschijnende achter wand, symbolisch voor de vervaging van fantasie en realiteit in dit spel. Geluiden en lichteffecten* gaven aan de handeling extra relief. Het spel is allesbehalve geschikt voor jeugdige ogen en oren, maar het was 'n in vele opzichten originele en aangrijpende opvoering, die wij met belangstelling POSTDUIVENTENTOONSTELLING Zaterdag en Zondag houdt de Leidse Postduiven Club XL.P.C.) haar clubtentoonstelling in het L. P. C.-lokaal aan de Morssingel en niet ten onrechte mag deze tentoon stelling in het teeken van de be langstelling staan, vopral waar na een kort openingswoord vari voor zitter A. W. Krol, alle inzenders werden uitgenodigd voor een gezel lige avond in het „Racdthuys", waar bij menigeen zijn wel en wee wist te bepraten met zijn collega, die dit seizoen evenmin goed had gevlogen. R.K. Sigarenwinkeliers. Dinsdag 11 Jan. a.s. 's avonds om 7.30 uur, ver gadering van dj R.K. Sigarenwinke- liersbond voor Leiden en omstreken in hotel „Rijnland", Steenstraat. Ook nog niet aangesloten Kath. sigaren winkeliers zijn van harte welkom. Zondagsdienst der huisartsen. De Zondagsdienst der huisartsen te Leiden zal a.s. Zondag 9 Januari '49 worden waargenomen door de dok toren: Kors, Langfezaal, Meijboom en Nieuwzwaag. Dienst der Apotheken. De avond nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 8 Januari 13 uur tot Zaterdag IS Ja nuari 8 uur waargenomen door de Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 16, tel 20523 en de Doeza-Apotheek, Doe- zastraat 3.1, Tel. 20313. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark no. 8, Tol. 26274.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2