2)e &2idóe0ou/fca/rvt Vuren ook op Sumatra gestaakt De politiek van -Truman Na de bezetting van Benkoelen Dj Gebaseerd op vrede en samenwerking Drees te Batavia Trygve Lie ziet vrede voor Palestina Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 6 JANUARI 1949 40ste JAARGANG No. 11585 WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Bur. Pïpengracht 32. Telei. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs f0.32 p. w., 1.40 p. mnd-, 14.15 p kwart. Franco p. p. 1 4.90 - Advert 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 11.50 Y Onze militairen in Indië HEt is een plicht van hen, die in Nederland zijn, om mee te leven met de landgenoten, die het vader land dienen in Indonesië. Verheugend is het, dat we vele uitingen van dit medeleven kunnen constateren. In verscheidene parochies is een regelmatig contact met de mede-pa rochianen in Indonesië door briefwis seling en toezending van pakjes. Katholiek Thuisfront doet uitste kend werk. Zo neemt nu het s.s. „Zuiderkruis" als eerste van een grote serie een viertal mobile militaire tehuizen mee, verpakt in twee stalen koffers. Hier mede wordt in een grote nood voor zien en aan het dringend verzoek van de aalmoezeniers voldaan. Op deze wijze wordt het contact met de solda ten, naar de aalmoezeniers hopen, ge makkelijker ei. gezelliger. Ieder mo biel militair tehuis bevat: wandpla ten, een wandkruis, gewone lampjes en leeslampjes, gramofoon met pla ten, glazen, gezelschapspelen, boeken. Aan het Katholiek Thuisfront is de eer van deze eerste zending, die spoe dig door meerdere zendingen zal wor den gevolgd. Katholiek Thuisfront moet bij de ze actie op het meeleven van allen kunnen rekenen! Een aardig staaltje van hartelijk meeleven trof ons deze dagen. Op het bericht, dat een militair uit Indië zou terugkeren, nam een bewoonster van de straat in Leiden, waarin zich het ouderlijk huis van die militair be vindt, het initiatief, om deze militair bij zijn thuiskomst een attentie van de buurtbewoners aan te bieden. Spontaan steunden alle, niemand uit gezonderd, dat initiatief dankbaar en van ganser harte. Allen waren werke lijk verheugd, te mógen geven een klein bewijs van hun waardering voor het plichtsbesef van onze Neder landse mannen en jongens^ in Indo nesië ontplooid ten bate van de ge meenschap. IN EEN ORDER aan de Nederlandse troepen op Sumatra heeft de leger commandant, lui'L-generaal Spoor, bekendgemaakt, dat de militaire ac ties en vijandelijkheden op Sumatra gistermiddag om twaalf uur zijn afgelopen. De taak der Nederlandse troepen blijft na dit tijdstip beperkt tot optreden tegen zwervende groepen, benden of personen, die trachten onrust te stichten. De order is gelijkluidend aan die, welke voor het sta ken van het vuren op Java werd gegeven. In een legercommuniqué wordt verder meegedeeld, dat Benkoelen aan de Westkust van Sumatra van republikeinse troepen is gezuiverd. Benkoelen was de .belangrijkste stad op Sumatra, die nog in handen van de republiek was. Ook Rengat en Tembbilaham zijn bezet. COCHRAN NAAR WASHINGTON ONTBODEN. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft Woensdag avond medegedeeld, dat de Ameri kaanse afgevaardigde bij de Commis sie van Goede Diensten in Indonesië, Cochran, is teruggeroepen voor raad pleging. In de mededeling werd verklaard: „Deze stap is gedaan naar aanlei ding van de recente actie van de Ne derlandse regering in Indonesië, wel ke de pogingen van de Commissie van Goede Diensten om door mid del van vreedzame onderhandelingen een bevredigende regeling van het drie jaar oude geschil tot stand te brengen, abrupt heeft onderbroken". VRIJDAG IN VEILIGHEIDSRAAD' De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Tryve Lie, heeft be kendgemaakt, dat de Veiligheidsraad Vrijdag bijeen zal komen ter bespre king van de Indonesische kwestie, „mits alle leden aanwezig kunnen zijn". Indien dit niet mogelijk is, zal men Maandag bijeenkomen. Indonesië is het enige agendapunt. Truman over Amerika's koers Algemene dienstplicht De boodschap van de president aan het 81ste congres was verdeeld in een schets van de buitenlandse poli tiek en de uitstippeling van het bin nenlandse programma ter verstevi ging van de Amerikaanse economie en om inflatie tegen te gaan. In het buitenlandse gedeelte werd geen en kele vreemde mogendheid met name genoemd. Voor het binnenland beval hij belastingverhoging aan, die jaar lijks vier milliard dollar meer in de schatkist moet brengen. Onze binnenlandse programma's, zeide Truman, zijn de grondslag van onze butienlandse politiek. De we reld vraagt om onze leiding. Wij zul len doen wat wij kunnen om de vrije staten en de vrije volkeren aan te moedigen en de democratische lan den tegen agressie te steunen. Op het ogenblik kunnen wij nog niet omkomen aan de lasten tot het in stand houden van een gewapende macht, die sterk genoeg is om agres sie af te schrikken. Verdere verbete ring in de wetgeving op de nationale veiligheid, is volgens Truman nood zakelijk. Algemene oefenplicht is es sentieel voor de veiligheid van de Verenigde Staten. Het binnenlandse programma houdt behalve belastingverhoging o.m. in: Intrekking van de arbeids wet van Taft-Hartley en herinvoe ring van de arbeidswet van Wanner met zekere verbeteringen; verster king van de anti-trustwetten om de economie van de vrije ondernemin gen te helpen; een verbeterd land- bouwprogram, exploitatie van de zich DRESIDENT TRUMAN heeft gisteren in een boodschap aan het Con- gres verzekerd, dat de buitenlandse politiek van de Verenigde Staten steunt op de vredesgedachte en op het beginsel van internationale samen werking. Hij sprak als zijn overtuiging uit, dat als Amerika die koers resoluut blijft volgen, het beginsel der internationale samenwerking tenslotte zelfs door die landen zal moeten worden aanvaard, welke het nu trachten te verzwakken of te niet te doen. onder de zeespiegel bevindende olie reserves, verruiming van de sociale wetgeving (verhoging van de ouder domspensioenen en overheidszorg ook voor hen die werkloos, ziek of invalide zijn), het instellen van een stelsel van ziekteverzekering („iedere Amerikaan een goede medische ver zorging") meer staatssteun voor het onderwijs, verbetering van de wo ningtoestanden enz. De Wagner-wet werd in 1935 aan genomen toen Roosevelt president was. In die wet wordt het recht er kend van de arbeiders om collectief met de werknemers te onderhande len over betere arbeidsvoorwaarden. De wet werd in 1947 door het repu blikeinse congres vervangen door de wet van Taft-Hartley. Daarin wordt ook het recht erkend van collectief overleg, maar verboden wordt de „closel-shop", welke 't georganiseerd zijn in 'n vakvereniging verplicht stelt. VLIEGTUIGONGELUK IN BRAZILIë. Een vliegtuig van de „Britsh South American Airways" is met 9 passa giers en een bemanning van zes bij de Braziliaanse kust brandend in zee gestort. Drie passagiers kwamen hier bij om het leven. AARDBEVING IN ITALIë. In het gebied van Rieti, ten Noor den van Rome, deed zich gisteroch tend een aardbeving voor, waarbij twee personen werden gedood en verscheidene honderden huizen wer den beschadigd. De ergste schade werd aangericht in het dorp Rivodu- tri, waar 95 procent van de huizen schade opliepen. EEN VLOTTE REIS. Minister Drees is hedenmiddag te 16.15 uur Bataviase tijd aangekomen op het vliegveld Kemajoran, in de Constellation „Delft". Hij verklaar de, naar Indonesië te zijn gekomen om besprekingen te voeren met de vertegenwoordigers der Nederlandse regering en dat het van deze bespre kingen zal afhangen, met welke per sonen hij verder contact zal opnemen. Ter begroeting van minister Drees waren op het vliegveld aanwezig ge neraal Spoor, vice-admiraal Pinke, dr. Koets, de leden der C. v. G. D. Herremans en Critchley, de gouver neur van Batavia, Hilman Djajadi- ningrat en het hoofd van de directie voor het Verre Oosten, de heer Elink Schuurman. Bij het verlaten van het vliegtuig werd dr. Drees eerst be groet door de adjudant van dr. Beel, de luit- ter zee van Ravensteijn. Ver gezeld door generaal Spoor en vice- admiraal Pinke inspecteerde hij daarna de erewacht, die bestond uit detachementen van de marine, de Kon. Landmacht en het K.N.I.L. Na dat het Wilhelmus was gespeeld en hij was begroet door de leden der C. v. G. D. en de Bataviase autori teiten, stond minister Drees de pers te woord. Dr. Drees zeide, dat hij een goe de reis had gehad, met stopplaatsen op Malta, te Sjarja en te Bangkok en dat het vliegtuig, waarmede hij de reis maakte, geen post aan boord had, doch dat er wel luchtpost onder weg is. Dr. Drees vertrok van Kemajoran met een stoet autoo's, geëscorteerd door motorrijders, rechtstreeks naar het paleis Koningsplein, waar menigte belangstellenden zich had digheden voor de communistische verzameld Oo het bordes van het campagne in de Westelijke zones van paleis werd hij begroet door dr. Beel Duitsland het voeren van een onaf- en de leden der voorlopige federale hankelijke politiek noodzakelijk ma- regering. ken". VLIEGTUIG MET HONGAARSE VLUCHTELINGEN. Vandaag is bekend geworden, dat een Hongaars vliegtuig met 21 passa giers en een bemanning van vier koppen, waarvan de meesten vluch telingen uit Hongarije werden ge noemd, Dinsdag op het vliegveld Muenchen Reim landde. Verklaard werd. dat het toestel, een tweemoto- rige Dakota, op weg was r.aar Zwit serland, doch wegens benzinegebrek te Muenchen moest landen. Drie pas sagiers zouden niets afweten van het ontsnappingsplan, dat in April 1948 beraamd was. Alle 25 inzittenden zijn ter beschikking gesteld van Ameri kaanse intelligence-ambtenaren. On der de 18 passagiers, die in het plan betrokken waren, bevinden zich en kele vrouwen, enige dokters en inge nieurs en een bankdirecteur. Zij stap ten allen te Pees (Zuid-Hongarije) in het toestel en stonden geboekt als gewone passagiers voor Boedapest. Eén van de inzittenden droeg een ski- costuum en had ski's bij zich Hij was het vliegtuig ingestaot in de veron derstelling, dat hij binnen een uur op weg zou zijn naar een Hongaarse wintersportplaats De piloot, ver momd met een valse baard en een donkere bril, zeide, dat een misreke ning van het benzineverbruik de oor zaak was van de noodlanding. Onenigheid of tactiek? De K.P.D., de communistische par tij in West-Duitsland, heeft besloten een „organisatorische scheiding" tus sen haar en de door de communisten beheerste S.E.D., de socialistische eenheidspartij, in de Russische zóne tot stand te brengen. Deze beslissing, welke werd be kend gemaakt tijdens een Dinsdag gehouden vergadering van het hoofd bestuur der communistische partij, is genomen omdat „de speciale omstan GEEN WANDELINGETJE. In de opmarsweg van Kepandjen (bij Ma- lang) naar Wlingi werden veel gela den bommen aangetroffen, die dank zij het snelle ingrijpen der Neder landse troepen niet meer door de re publikeinse strijdkrachten tot ont ploffing konden worden gebracht. Een klein gedeelte van de opgegraven explosieven. Twee eendenj'agers verdronken Toen twee jagers, die de Korten hoefse plas per roeiboot waren opge varen om op eenden te jagen, 's avonds laat nog niet waren terug gekeerd. is een tiental dorpelingen een onderzoek gaan instellen. In een roeiboot, voorzien van stormlampen op en per fiets rond om de grote plas „de Wije Bliek' werd naar de jagers gezocht. De na sporingen bleken de ergste vermoe dens te bevestigen. Men vond de roeiboot in omgeslagen toestand drij vende. Vermoedelijk is de licht ge bouwde boot omgeslagen, toen de ja gers omstreeks half zeven in de voor avond huiswaarts wilden keren. Te gen die tijd brak een hagelbui boven Kortenhoef los. Bij het verdere on derzoek vond met nog een rugzak en een pet van een der jagers drijvende in het water. Het onderzoek werd gisternacht om half twee gestaakt, gisterochtend ging men opnieuw naar de vermiste jagers zoeken, tot nog toe zonder re sultaat. Op een der eilaliden trof men de hond van een der mannen aan, die daar blijkbaar was heengezwommen. Tevens heeft men een aantal van de geschoten eenden gevonden De slachtoffers zijn de jachtopzie ner J. Breyer uit Kortenhoef en de heer van Dijk uit den Haag. Ondanks het oplaaien der gevechten TPRYGVE LIE, algemeen secretaris der Ver. Naties, heeft gisteren voor speld, dat 1949 Palestina de vrede zal brengén. Hij deelde mee, dat een oplossing thans meer nabij is dan ooit tevoren, ondanks de jongste gebeurtenissen. Men verwacht, dat de nieuwe verzoeningscommissie der V, N. voor Palestina in de nabije toekomst zal bijeenkomen. Lie heeft Ge- nève als plaats voor de vergadering voorgesteld. De regering van Israël heeft de Ver. Staten de verzekering gegeven, dat al haar troepen van Egyptisch ge bied zijn teruggeroepen. Aldus heeft het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken medegedeeld, hetwelk tevens bevestigde, dat de Ver. Staten Israël er aan herinnerd hadden, dat tussen Engeland en Egypte een bondgenootschap bestond. Engeland heeft gisteren officieel meegedeeld, dat de toestand aan de Palestijns-Egyptische grens ernstig blijft, ofschoon de hoofdmacht van de troepen van Israël van Egyptisch gebied teruggetrokken is. Deze terugtrekking, verklaarde een woordvoerder van het Britse ministe rie van Buitenlandse 'Zaken, heeft ter plaatse opluchting gebracht in een nog steeds onduidelijke toestand, welke aanleiding tot ongerustheid blijft geven. Een regeringswoordvoerder in Tel Aviv heeft Dinsdagavond te kennen gegeven, dat hij Britse militaire in terventie in het Israëlisch-Arabische conflict niet uitgesloten achtte. Hij zeide, dat Britse troepen op weg waren naar en dat Britse vliegtuigen reeds geland waren in Transjordanië. Bij Engelse manoeuvres in Tripolita- nië zouden Israëlische plaatsnamen gebruikt zijn. Hij vreesde, dat Enge land aan Israël de Negeb wilde ont worstelen. Egypte en voor het eerst ook Irak melden zware gevechten met Israëli sche troepen. De Egyptenaren be richten, dat Joodse vliegtuigen en schepen Gaza hebben gebombardeerd. Zij hebben de Veiligheidsraad gete legrafeerd bereid te zijn het vuren te staken. De gemeentebegroting van Delft is, zonder dat daarin een bijzondere uitkering is opgenomen, sluitend, ter wijl nog een bedrag van 100,000 resteerde voor de vorming van een algemene reserve. Zes gewonden bij botsing op de Rijksweg Rotterdam Den Haag Zes personen zijn, aldus het „Alge meen Dagblad", gisteravond om streeks zeven uur gewond geraakt tengevolge van een botsing van twee luxe auto's op de Rijksweg onder de gemeente Delft. Het ernstigst was de 21-jarige Belgische musicus J. v. d. H. er aan toe. Hij was op weg van Den Haag naar Rotterdam, waar hij 's avonds moest spelen in een dan cing. Met zware hoofdwonden ligt hij nu in het gemeentelijk ziekenhuis aan de Bergweg -te Rotterdam. Direct na aankomst daar moest bloedtransfusie worden toegepast. Op het gedeelte tussen de Zwetbrug en de garage v. d. Graaf had het on geluk plaats. Uit de richting 's-Gra venhage naderde een kleine perso nenauto, die blijkens de wielsporen gedeeltelijk op het linker gedeelte van de weg moet hebben gereden. Van de tegenovergestelde kant na derde in\zijn Chevrolet de 37-jarige G. D., aannemer te Papendrecht. Een uit de ravage, die de voorkanten van de wagens daarna te zien gaven, zou geconcludeerd kunnen worden, dat met grote snelheden is gereden. Met de inzittenden van de kleine auto was het droevig gesteld Behalve J. v. d. H. uit Brussel, die naast de bestuurder zat, liepen ook de vier an dere inzittenden verwondingen op. De 27-jarige bestuurder J. K. bleek een kaakfractuur en een hersenschudding te hebben gekregen. De 25-jarige mej M. J. H. bekwam een hersenschud ding, evenals de 23-jarige J. K. Allen wonen in Den Haag. Zij worden nu te Delft verpleegd in het Oude en Nieuwe Gasthuis. De 29-jarige Ph. v, d. B., eveneens uit Den Haag, kreeg een lichte hersenschudding, zodat hij naar huis kon worden gebracht. De Standard, waarmede deze vijf jonge mensen de ongelukkig afgelo pen tocht maakten, werd deerlijk ge havend. De auto van D. was hoofdzakelijk aan de rechtervoorzijde zwaar schadigd, waaruit men zou kunnen opmaken, dat de bestuurder op het laatste ogenblik nog heeft gepro beerd naar links uit te wijken. Hij liep een gekneusd been op. Na in het Delftse ziekenhuis te zijn verbonden, zou hij naar zijn woonplaats worden gebracht. Naast hem zat de 45-jarige G. H. P., eveneens' uit Papendrecht, een werknemer van hem. Hij was de enige, die er zonder letsel afkwam. JOHAN VAN OLDENBARNEVELDT MET VERTRAGING VERTROKKEN. De Johan van Oldenbarnevelt, die gistermiddag om 5 uur met 1300 vrou wen en kinderen aan boord uit Am sterdam naar Indonesië zou vertrek ken, heeft pas laat in de avond de trossen losgegooid omdat voordien de mist boven het Noordzeekanaal te dicht was. Het troepentransportschip Grote Beer, komende van Batavia, lag gis teravond omstreeks elf uur nog steeds voor de sluizen bij IJmuiden; de mist maakte de vaart vaart door het Noordzeekanaal te gevaarlijk. Men hoopte in de nanacht naar Amsterdam te kunnen opstomen. In dat geval zou de debarkatie vanmorgen beginnen. POST VOOR DE „EVERTSEN". Op 7 Januari vertrekt H.M. torpe- djobootjager „Evertsen" uit Rotter dam naar Indonesië. Het schip zal op 13 en 14 Januari in Dakar vertoeven, waar de opvaren den correspondentie kunnen ontvan gen, mits deze zo spoedig mogelijk wordt gepost, zodat zij uiterlijk 10 Januari 's morgens 11 uur in Amster dam kan zijn. De postkantoren ver strekken hierover nadere inlichtin gen. Van 2426 Januari zal het schip Kaapstad aandoen. Voor uitreiking van correspondentie aldaar moet uiterlijk 17 Januari gepost worden. De correspondentie mag bestaan uit gewone en aangetekende brieven en briefkaarten, die volgens het binnen lands tarief gefrankeerd behoren te zijn. OPNIEUW BONNEN VOOR SINAASAPPELEN. Bon 534 algemeen (A-, B- en C- kaarten) is aangewezen voor het ver krijgen van 500 gram sinaasappelen en bon 540 algemeen (D- en E-kaar- ten) voor eèn kilogram. Uiterlijk 15 Januari moet men deze bonnen bij een handelaar in groente en/of fruit inleveren. Aflevering op de oude bon nen heeft voorrang. Hoewel de in begin December 1948 aangewezen bonnen voor sinaasap pelen tot dusver slechts in enkele ge deelten van het land zijn gehonoreerd is het noodzakelijk in verband met de te verwachten grote aanvoeren in deze maand reeds thans een twee de bon aan te wijzen. De detaillisten moeten de bonnen, geplakt op op- plakvellen, uiterlijk 19 Januari inle veren bij een grossier in sinaasappe len. Deze dienen de bonnen uiterlijk 22 Januari in te leveren bij de rayon leider van het bedrijfschap voor groenten en fruit, de ravonleiders uiterlijk 25 Januari bij de distributie diensten ter verkrijging van een ont vangstbewijs. Instellingen kunnen zich ter verkrijging van sinaasappe len tot de rayonleiders wenden. DE MELKPRIJS. De door de regering voor de vee houders vastgestelde melkprijs van 17.5 cent per kg. van 3.3 pet. vet voor Nov. '48Nov. '49 acht de Stich ting voor de Landbouw te laag. Zij wenst handhaving van de oude prijs van 18.3 cent op grond van bedrijfs. uitkomsten en mindere melkproduc tie dit voorjaar door minder buiten lands krachtvoer. Tengevolge van zware mishande ling op Oudejaarsavond is gisteren in het Wilhelmina Gasthuis te Amster dam overleden de 28-jarige zeeman T. P., wonende aan de O.Z. Achter burgwal. P. was op die avond omstreeks tien uur een café in de omgeving van de Zeedijk gezet, omdat men ging slui ten. Thuis gekomen, vertelde hij aan zijn vrouw, dat drie onbekende man nen hem in en buiten het café ernstig hadden geslagen en tegen het onder lijf geschopt. Op Nieuwjaarsdag is P., toen hij zijn bed wilde verlaten, in elkaar gezakt en daarna naar het zie kenhuis gebracht. Zijn inwendige wonden bleken zo ernstig, dat hij er aan is bezweken. In de loop van gisteravond is de re cherche van bureau Warmoesstraat er in geslaagd, de verdachten in deze zaak aan te houden. Het zijn de 45- jarige caféhouder V. van de Oude- zijds Achterburgwal en de 20-jarige L. uit de Haarlemmer Houttuinen. Ge bleken is, dat het slachtoffer zich op Oudejaarsavond in het café van V. zo danig tegenover diens vrouw heeft gedragen, dat deze haar man opbelde, die zich in 't andere café van V. aan het Damrak bevond. Thuisgekomen sommeerde V. hel slachtoffer de zaak te verlaten, doch T. P. greep hem daarop bij de keel. De vrouw haalde toen hulp in een aangrenzend café, waar zich nog al eens boksers ophou den. De 20-jarige L. ging even mee en hij werkte de zeeman naar buiten, waarbij hij hem enkele slagen toe diende. De caféhouder was echter zo opgewonden, dat hij daarna T. P., die op straat lag, nog tegen het hoofd en het lichaam heeft geschopt. £en koMzttje.... „Is het besef van eigen betrekke lijkheid niet een voorwaarde voor een wijze en menselijke rechtspraak?" Politierechter dr. N. Muller.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1