Xv I R.K. Bond van onderwijzeressen bij het V.O. CORRESPONDENT NEDERLANDS 'U WOENSDAG 5 JANUARI 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Herdenking van het koperen feest der Leidse afdeling Op Woensdag 10 Juni 1936 vond in „De Voorzienigheid" aan de Hoge- woerd de oprichtingsvergadering plaats van de R.K. Dioc. Bond van Onderwijzeressen, werkzaam bij het "Voorbereidend Onderwijs, afdeling Leiden en Omstreken. Het behoeft eigenlijk niet gezegd wat in die afgelopen 1214 jaar dooi de afdeling is verricht, nog minder hoeveel voortreffelijk werk door de leden in die jaren is tot stand bracht. De bewijzen daarvan spreken een duidelijke taal. Het voorberei dend onderwijs is bij lange na niet meer wat het vroeger was: een mid- del alleen om de huismoeders van de kinderen te ontlasten. Integendeel: de bewaarschool, de kleuterschool is de eerste trede geworden op de lad der van het later volgend algemeen onderwijs, waardoor de kinderen, die het voorbereidend onderwijs hebben gevolgd, niet alleen niet zo onwennig staan tegenover de school en haar omgeving, maar bovendien reeds een en ander hebben geleerd. Daarmede bedoelen we nog niet in de eerste plaats dat zij „geleerdheid" hebben opgedaan, maar wel, dat er een geest is gekweekt van orde en regelmaat, waarbij de grondslag gelegd wordt voor het latere leven. Vanzelfsprekend hebben bestuur en leden van de jubilerende afde ling het feit van het 123^-jarig be staan niet onopgemerkt willen laten voorbijgaan, doch in een feestelijke bijeenkomst willen blijk geven van hun dankbaarheid en vreugde om hetgeen bereikt werd. Die herdenking vond heden plaats en ving aan met een plechtig gezon gen H. Mis in de kapel der Zusters van Liefde aan de Pelikaanstraat, welke H. Mis werd opgedragen dooi de zeereerw. heer pastoor M. v. d. Schoot O.F.M., geestelijk adviseur van de afdeling. Het zangkoor der Zusters vertolkte op devote wijze de Misgezangen. Twee leden van het hoofdbestuur en tal van leden, religieuzen en leken, gaven door hun tegenwoordigheid blijk van belangstelling. Werd de oprichtingsvergadering in 1936 in ,,De Voorzienigheid" .ge houden, dé feestelijke herdenking vond vandaag plaats in de H. Hart- Fröbelschool aan de Lusthoflaan. Daar vond na de H. Mis allereerst een gemeenschappelijk ontbijt plaats. Hierna sprak de pres., mej. A. Righart v. Gelder, een kort openings woord ter gelegenheid van deze her denking. Zij uitte haar vreugde over de prachtige inzet met een feestelijke gezongen H. Mis, waarvoor zij de Zus ters hartelijk dank zegde. Spr. zeide, dat zij aanvankelijk niet veel voor 'n feestviering voelde, doch op aandrang der leden was zij bezwe ken dit feest van dankbaameid toch te herdenken. Een hartelijk woord van welkom richtté spr. tot pastoor v. d. Schoot en tot de hoofdbestuursleden waar van mej. H. G. Rogier ook de op richtingsvergadering had meege maakt. Spr. wierp dan een terugblik op de afgelopen jaren, speciaal de moeilij ke oorlogsjaren, toen zelfs 'n ogen blik aan opheffing gedacht werd. Pater Dolle wilde daarvan echter niet weten en er werd doorgezet, zo dat het ledenaantal spoedig meer dan verdubbelde. Een woord van welkom richtte de voorzitster vervolgens tot de afge vaardigden van de afdelingen Am sterdam, Rotterdam en Alkmaar en de Zusters uit de omligende ge meenten. Spr. verheugde zich er over, dat men nu weer eens bijeen was om de belangen van het voor bereidend onderwijs en dus van het kleine kind te bespreken. Spr. hoop te, dat deze dag ten zeerste vrucht dragend zou mogen zijn. Na het zingen van het Bondslied sprak mej. C. v .d. Berg namens de feestcommissie een woord van dank •lot allen, die deze herdenking luister hebben bijgézet en sprak een harte lijk woord van gelukwens tot bestuur en leden. De'pi'esidente las hierna een schrij ven van gelukwens voor van pater Dolle. Vervolgens sprak de zeereerw. heer pastoor M. van der Schoot, die zeide, dat hij van de vijf adviseurschappen van pater Dolle het adviseurschap van deze bond voor zichzelf had be houden, omdat hij de opvoeding van het kind als een der eerste taken be schouwde. Hij feliciteerde de afdeling van harte en sprak de wens uit, dat de leden nog zeer veel voor het kind zouden mogen doen .Spr. weidde in de brede uit over de taak inzake de opvoeding der jeugd, waarbij hij de Goddelijke Meester, omringd door de kinderen, als voorbeeld stelde. On der kinderen werken is wel zeer ideaal en spr. wenste allen toe nog vele jaren van vruchtbare arbeid. Van hoe grote waarde spr. het be- waarschoolonderwijs achtte, zeide hij j door te zeggen te menen, dat hij zijn roeping te danken heeft aan de zuster van de bewaarschool. Het verheugde spr., dat ais hoogte punt van deze feestelijke herdenking gekozen was een en ander over het leven van St. Franciscus. Aan de hand van een beschrijving van spr.'s voor ganger, de zeereerw. pater Wilhel mus de Leeuw, hield spr. vervolgens een voordracht over St. Franciscus, die zijn eigen vader verliet om Christus als vader te kiezen. De presidente sprak daarvoor een hartelijk dankwoord tot pastoor v. d. Schoot, waarna mej. Rogier namens het hoofdbestuur allen -hartelijk I feliciteerde. Zij wenste de bestuurs leden, die al die 12^2 jaar in het be- j stuur zitting hebben, in het bijzonder geluk. Spr. hoopte en vertrouwde, dat de afdeling een goede toekomst te gemoet moge gaan. Als voorzitster van de afd. Rotterdam voegde mej. Rogier hierbij eveneens de beste wensen, waarna zij namens- Rotter dam een feestgave voor de kas over handigde. In gelijke geest sprak mej. C. Dek ker, hoofdbestuurslid en bestuurslid van de afd. Haarlem, terwijl de voor- zitster van de afd. Alkmaar, de eerw. zuster Feliciana, en mej. C. Leeners. namens de afdeling Amsterdam de rij van spreeksters sloot. De ochtendbij eenkomst werd met een woord van dank door de presidente gesloten Ter gelegenheid van deze herden king was in het naastgelegen lokaal een tentoonstelling van „werkstuk ken" der kleuters van diverse scho len georganiseerd, waarvoor begrij pelijleerwijs veel belangstelling" be stond. Ook een georganiseerde ver loting deed het uitstekend. In de middagbijeenkomst volgde in de gymnastiekzaal der Lagere school een interessante filmvertoning, welke een prachtig besluit was van de wei herdenking. Snelste opleiding Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 85 TELEF. 26558 RIJKSMUSEUM GESCHIEDENIS NATUURWETENSCHAPPEN Bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen is met ingang van 1 Janua ri 1949 benoemd tot directrice van het Rijksmuseum voor de geschie denis der natuurwetenschappen al hier mej. dr M. Rooseboom, thans conservatrice aan deze instelling. LANDSKAMPIOENSCHAP VAN KAPPERS. Onder zeer grote belangstelling hield de N. B. T. C. K. in Café Jt Raedthuys alhier, een concours voor dames - en herenkappers. Deze voorronden vinden in verschillende steden van Nederland plaats. Iedere medewerker moet 75 pet. van het aantal behalen om in de tweede ronde geplaatst te worden. De Haagse collega's moesten tegen hun Leidse collega's kampen. Daar Den Haag al jaren lang een technische club bezit en de kappers in Leiden sinds twee maanden slechts over 'twee bekwame leiders beschik ken, was het zeker een zware opgaaf om het bepaalde aantal punten te be halen. Het totaal aantal punten voor het herenvak was 120. Ie prijs P. Koevoets Leiden 105, 2e J. Teske, Leiden 99, 3s L. Kareis Noord wijk 98; 4e B. Huynink, Leiden 97; 5e H. v. d. Linden, Den Haag 96; 6e W. Voordauw, Den Haag 95 p. Voor het damesvak moesten drie coiffures gemaakt worden: een dag en avondkapsel, watergolf en een ijzerondulatie. De modernste coiffu res werden hier gecreëerd. Het aan tal te behalen punten was 900. De uitslag werd: le prijs L. Ammerlaan 775; 2e J. Vroomans 772, 3e J. v. d. Putten 765, en 4e mevr. v. d. Vet, alle vier Den Haag 762; 5e W. Kapaan, Leiden 757: 6e H. J. Hugens, Oegstgeest 727. Voor de Leidse Technische Club was het een groot succes. Voor het herenvak* wisten zij beslag te leggen op de eerste, tweede en vierde prijs. Voor het damesvak op de vijfde on zesde plaats. Alle Leidse dames zijn nu gerechtiga om in de tweede ronde uit te komen. Nu hebben de Leidse kappers ge loond niet bij hun Haagse collega's achter te staan. Vele demonstraties zijn in de loop der jaren hier gehou den, maar het waren haast altijd col lega's uit andere plaatsen. Voor de leiders der Leidse club, de heren van Vorsselen uil Amsterdam en de Jong uit Haarlem, een groot succes, en voor de Leidse Technische Club een goede dag. DE BRANDWEER IN 1948. Het jaaroverzicht van de Leidse Brandweer' over 1948 vermeldt de volgende werkzaamheden. Het tweede cijfer is dat van 1947. Schoorsteenbranden 3624; kleine binnenbranden 5150; grote binnen branden 32; kleine uitslaande bran den 53; grote uitslaande branden 53; scheepsbranden 11; buiten- branden en autobranden 2318; hulp verleningen bij brand buiten de ge meente 72; baldadige meldingen 810; Hulpverlening bij stormschade 35, hulpverlening bij gevaar voor derden 23, hulpverlening bij te wa ter geraakte personen 1, hulpverle ning bij te water geraakte dieren 4, hulpverlening bij te water geraakte voertuigen 7, kelders leegpompen 9, hulpverlening bij hooibroei 2, totaal 64 hulpverleningen; stookverbod op gelegd 20; klachten over vermeend brandgevaar 30; uitgerukt voor het verlenen van eerste hulp bij onge vallen 657738; brandweertechniscue adviezen 291. Voor priesterstudenten. Voor alle priesterstudenten wordt a.s. Don derdag 6 Jan. in de kapel van het St. Liduinahuis, Zoeterwoudse Singel 33, de oefening van het H. 'Uur ge houden. Aanvang half vier precies. Geest, adviseur. Tot geestelijk adviseur van de R.K. Bond van Lichamelijk Gebrekkigen is benoemd de weleerw. heer kapelaan C. Tho mas. 75-JARIG JUBILEUM FA. G. SPLINTER. Zondag was het 75 jaar geleden, dat het aannemersbedrijf van de firma G. Splinter werd gesticht. De herden king daarvan door het uit 35 man bestaande personeel geschiedde op de stichtingsdag, omdat op deze Zondag ook het bij de wederopbouw in Zee land werkende personeel hier ter stede vertoefde. Bij monde van de heer P. Sievdl werden aan de tegen woordige firmant, de heer G. Splinter de gelukwensen aangeboden, terwijl hem daarbij een zilveren sigaretten koker met inscriptie werd ten ge schenke gegeven, waarvoor de heer G. Splinter hartelijk dankzegde. Deze herdenking vond plaats een tot ontvangzaal ingericht deel van de machinale werkplaats op Hooigracht 7A, welke in 1924 in ge bruik werd genomen. Hier had gistermiddag ook de re ceptie ter gelegenheid van dit jubi leum plaats, Tussen het groen stond een schat van bloemstukken, welke tijdens de receptie nog steeds aan groeide. Onder de velen, die hier hun gelukwensen kwamen aanbieden, noemen we o.m. mr. dr. F. G. Knib- be, secretaris der Kamer van Koop handel, de heer J. H. de Jong, direc teur van de Gem. Reinigings- en Ont- smettingsdienst, de heren mr. ir. J. Westra en J. Voorbach namens de dienst van Gemeentewerken, de heer ir. H. A. Bol, namens de Meelfabriek „De Sleutels", waarin steeds perso neel van de fa. Splinter werkzaam is, de heer H. Brummel, namens Natio naal Grondbezit te Den Haag, bene vens een vertegenwoordiger van het Gewestelijk Arbeidsbureau, terwijl verder tal van collega's en zakenrela ties van hun belangstelling blijk ga ven. Voorts werden tal van schriftelijke er telegrafische gelukwensen in ont vangst genomen. A.s. Zaterdagavond wordt in Savoy een feestavond gehouden voor het personeel met familie. De fa. Splinter vindt evenals zovele andere aannemersfirma's op het ogenblik een groot arbeidsveld bij de wederopbouw van Zeeland, waarbij vooral in Aardenburg en omgeving gewerkt wordt. De eerste woningen zijn daar afgeleverd en worden reeds bewoond. DE LEIDSE BLOEDTRANSFUSIE DIENST. Dezer dagen zal door de Bloed transfusiedienst van het Nederlandse Roode Kruis hier ter stede opnieitw een oproep worden gedaan om zich beschikbaar te stellen voor afname van bloed ten behoeve van de plasma bereiding door het Centraal Labora torium van deze dienst. Het aantal bloedtransfusies, welke in onze Leidse ziekenhuizen aan ern stige zieken worden gegeven, is de laatste jaren enorm veel groter worden. De bloedtransfusiedienst van de afdeling Leiden van het Ned. Roode Kruis heeft daartoe de beschikking over een aantal bloedgevers, welke zich geheel belangeloos beschikbaar stellen voor het afstaan van bloed voor de daarvoor in aanmerking ko mende patiënten. Naast de transfu sie met bloed, dat direct van bloed gever op de zieke wordt overgebracht kennen wij de plama-transfusie, waarbij niet het volledige bloed, doch de bloedvloeistof wordt toegediend. De bereiding van dit plasma ge schiedt in de Laboratoria van de Centrale Bloedtransfusiedienst te Amsterdam. Ook hiervoor is bloed nodig, hetwelk niet alleen kan wor den geleverd, zoals tot nu toe ge schiedde, door de inwoners van Am sterdam. De vraag naar bloedplasma is zo groot, dat thans een beroep op allen wordt gedaan. Over enige tijd zal met deze bloed- afneming" in onze stad een begin wor den gemaakt. Wij komen op deze belangrijke aangelegenheid in de loop der vol gende week nog nader terug. R.K. Dames- en Meisjesgymnas tiekvereniging: „Sportief". Het be stuur herinnert de leden er nog eens aan, dat de lessen van a.s. Vrijdag op Donderdagavond gegeven worden, op de gewone tijd in de H.B.S. Komt allen, ook als het je moeite kost; het is de laatste oefenavond. APOSTOLAAT TER ZEE 11.000 zeelieden vonden ontspanning „Stella Maris" hielp de zeeman. In een dikke mist of in een ijzig- koude wind, in storm en regen, in de hitte van de zomer en de guurheid van de herfst zijn in het afgelopen jaar de Aalmoezeniers en scheepsbe- zoekers van het R.K, Zeemanshuis „Stella Maris" te Rotterdam de ha vens ingegaan, schip op schip af. om aan de zeelieden de gelegenheid te bieden een gezonde en op hen bere kende ontspanning te vinden in de haven van Rotterdam en om de ka tholieken onder hen de weg naar de kerk te wijzen, kortom, om op allerlei gebied de zeeman van dienst te zijn. En duizenden Fransen, Engelsen, Ita lianen, Goanezen, Amerikanen enz., hebben geluisterd naar het welkomst lied van dc dames medewerksters van „Stella Maris", waarin hun pa rool wordt uitgedrukt: „we run at your calling", of: Wij doen alles, om het jullie, zeelieden, maar zo prettig mogelijk te maken. Ruim 9.0Q0 zeelieden van velerlei nationaliteiten hebben gedurende 1948 hun avonden gesleten in de ge^ zellige danszaal of gedurende de week in de sfeer van een rustig onderhoud in hun eigen taal met de dames en lieren, die hun vrije tijd ter beschik king stelden van de zeelieden. Ongeveer 2.500 zeelui zijn In de kapel de H. Mis komen bijwonen. In feite betekent dit, dat de genaden van het geloof ook over deze mensen zijn neergekomen, nadat zij hun goede wil getoond hadden, door wat vroe ger op te staan cn onder begeleiding van een scheepsbezoeker mee te gaan naar „Stella Maris". In de Kerstnacht is een speciale Spido-boot naar de Maashaven geva ren en heeft er de zeelui afgehaald en gebracht naar het huis, waar het een ware Organisatie van Verenigde Naties was, ditmaal niet in de zin van verdeeldheid en oorlogsbespre kingen, maar in de huiselijkheid van een eendrachtig samenzijn rond de Kerstkribbe. Dit was: Vrede op aar de aan de mensen van goede wil. Dit alles heeft kunnen gebeuren, omdat men zich heeft gerealiseerd, welke speciale moeilijkheden er be staan voor deze vreemdelingen, die weg noch steg weten in de haven van Rotterdam, en die toch ook ver langen naar gezelligheid en begrip, juist omdat zij speciaal er zoveel be hoefte aan hebben. Altijd maar op een schip wonen en steeds maar die zee om zich heen hebben, lijkt mis schien romantisch, in werkelijkheid is het een voortdurend ongemak. Eenzaamheid en verlangen naar hui selijkheid en begrip zijn er het gevolg van. Als we bovendien bedenken, dat door de zeelieden de Marshall-hulp in daden kan worden omgezet, dat zij het zijn, die de grondstoffen van Ne derlands heropbouw leveren, dan con cluderen we terecht, dat de zeelie den geholpen moeten worden. Dit begrip leeft in „Stella Maris" en de daad wordt trouw bij het woord ge voegd. Dit werk is moeilijk en kost veel geld. Wij durven dan ook vragen *>m Uw aller welwillende aandacht. P. M. Utjaatt IN IND IE: UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN GEZINSZORG-GEZINSHULP. De hoogeerw. Deken L. Nieuwen- huizen is benoemd tot geest, advi seur van de Katholieke Gezinszorg- Gezinshulp. Katholieke Gezingszorg-Gezinshulp is een sociaal-charitatief werk, dat een eigentijds apostolaat is. We ken nen weinig werken, zo nodig, zo aan gepast aan de behoeften van deze tijd, als het mooié werk van Gezins zorg-Gezinshulp. LANGERAAR IN INDIë GESNEUVELD Gisteren bereikte ons het droevig 'bericht, dat Cornelis van Zwieten Jacz. op Maandag 2 Januari op Ja va is overleden. Dc pastoor heeft de ouders met het overlijden van hun zoon in kennis gesteld. Nadere bij zonderheden ontbreken. LEIDERDORP Geboren: Theodorus W., z. van P. C. de Hollander en C. M. v. Die- men; Johann T„ d. van J. Rietveld en A. van Winkel; Willem A. C., z. van J. P. F. van Oudshoorn en O. Sébo; Hillegonda M. H. M., d. van C. Veerman en II. Tol; Cornelis, z. var A. Glasbergen en K. W. Klink; Corne lis B. A., z. van B. A. Hogervorst en T. Rasser; Pieternella M., d. van v. d. Berg Jeths en M. Nieuwveld; Johanna M. E.. d. van J. Kooreman en A. Vodrgel; Catharina W. E., d. van Th. A. de Boer en M. C. H. van Wieringen; Willem, z. van C. van Alphen en A. E. van Tol; Nikolaas, z. van J. P. v. d. Linden en H. de W't; Catharina, d. van H. Oosterom en P. Bogerd. Getrouwd- A. M. Kluijtmans 21 j. en A. van de Groep 18 j.; J. H. Klij- mij, 25 jaar en A. de Jong 19 j.; WJ Inpijn 30 j. en M. v. d. Zwan, 29 j. W. Bosman 24 j. en Petr. W. v. Tol, 21 j.; G. C. Burgerhout 25 j. en E. J. Deumer 27 jaar. Overleden: Willem Hofman 70 j. echtg. van M. v. d. Berg; Nikolaas v. Teijlingen 91 j. wed. van M. van Winkel. LEIMUIDEN Afscheid kapelaan Vroklage. Donderdagavond 8 uur zal in de be nedenzaal van de pastorie gelegen heid zijn afscheid te nemen van ka pelaan Vroklage, die benoemd is tot kapelaan Noordwijkerhout. NIEUWVEEN Duivententoonstelling. Door de pl. postduivenvereniging „De Wit- pen" zal op 7 en 8 Januari a.s. een tentoonstelling van Post- en Sierdui- ven worden gehouden in het Ge heelonthoudersgebouw in de Kerk straat. De tentoonstelling zal op Vrij dagavond om 8 uur worden geopend door burgemeester J. A. Bakhuizen. OUD-ADE IN INDIë GESNEUVELD. De ouders van Wim van der Geest Pzn., soldaat in Indië, ontvingen het droevig bericht, dat hij op Java ten gevolge van ernstige verwondingen is overleden. RIJPWETERING Uitvoering. Zondagmiddag 2 uur zal de kleuterschool weer voor het voetlicht treden. Als hoofdnum mer krijgt U een sprookje te zien. De costuums zijn alleraardigst en het toneel ziet er leuk uit.. Meer mag ik niet verklappen. In de pauze draait de film opgenomen bij gelegenheid van het 25-jarig Jubileum van onze pastoor en die van de opening van het voetbalveld. Verder zullen er en kele attracties zijn. De kleuterschool heeft bewezen zijn plaats waard te zijn. Het blijft echter een zorgenkind. Er, is aan dit spel weer heel veel zorg besteed. Toont Uw belangstelling en steunt naar vermogen. Zondag 23 Januari tweede uitvoering, 's avonds om 7 uur. Zaterdag a.s. 2 uur voor de kinderen. ROELOFARENDSVEEN Distributie Donderdag en Vrij dag uitreiking van bon-kaarten 903 te Roelofarendsveen. Meenemen stam kaarten, inwisselingsbonnen van de lopende bonkaart, de bonnen „Ta bak 07"» en „Diversen 10", datum kaartje. ANTON KOPPERS Leiden Oude Vest 85 geboren 6 Januari 1927, viert als sol daat le klasse zijn verjaardag als kok van het militair hospitaal te Pa hang (Sumatra). GERARD VAN VEEN Stompwijk geboren 6 Jan. 1925, viert zijn 3e tro pische verjaardag te Tjiandjoer. UIT DE OMGEVING KATWIJK Aanbesteding. Zoals bekend, is het de bedoeling van het gemeente bestuur ten Noorden van de Prov.- weg, bij het viaduct een ambachts school te bouwen. Dit zal echter nog wel enige jaren duren. Vandaag dat thans in het gemeentehuis een aan besteding heeft plaats gehad voor een semi-permanente ambachtsschool achter het Ned. Herv. Weeshuis aan de Noordstraaf. Hiervoor waren 10 inschrijvers, allen uit Katwijk. De hoogste inschrijver was de heer A. Haasnoot, Waaigat voor f 68.000. plus 1800, voor de kelder der Centr. verwarming en de laagste inschrij ver was de heer M. van Duyn, Duyn. straat 67 voor ƒ53.999.80 plus ƒ1800 voor de kelder. De begroting was ƒ60.000.— plus ƒ1910. Geboren: Neeltje, d. van L. C. van Rijn en J. Abbink: Jacobus, z. van A. van Duyn en M. Kuyt; Adri, d. van N. Messemaker en A. Haasnoot; Maria, d. van W. O. Icmans en C. v. d. Oever. Ondertrouwd: J. Plug en M. van Duyn; H. Vis en J. Nijgh. Getrouwd: J. van Duyvenvoorde en L. Krijgsman; L. Barnhoorn en N. van Velzen; D. van der Plas en A. Kuyt; A. van Schie en J. van Duyn; J. J. Prins en G. van Beelen. C. J. Berkheij en J. L. Haasnoot; A. Guyl en L. Hus. Overleden: D. W. Mersma 3 jaar. NOORDWIJKERHOUT Geboren: Laurentius H., z, van J. F.G de BlauwDu wel; Petrus N. M., z. van Th. v. d. VoortV. d. Geer; Matheus J., z. van J, A. v. d. Linden- Borst; Petrus C. A., z. van J. Otte Rolvers; Antonius C., z. van A, W. van VeldhuizenOostdam; Catharina Gerarda A., d. van G. A. Geerlings Ruigrok; Hubertus J. M.. z. van C. Th. HogervorstStokman; Petrus J., z. van F. L. van TolOkkerse. Huwelijksaangiften: Th. W. War merdam 27 j. en A. H. v. d. Slot 21 jaar; G. van Rooden 38 jaar en P. A. den Hartog 37 jaar. Gehuwd: C. Peters en Th. M. II. Bon. Overleden: P. P. Verdegaal 73 j. echtgenoot van A. Clemens: A. Gort 18 jaar; C. Begas 83 jaar; M. Does 48 jaar; M. van Densen 72 jaar. wedu we J. W. van Parera; H. L. M. de Groot. 3 maanden: L. P. Grundcken 74 jaar; W. Bakker 79 jaar. RIJNSBURG Burgemeester opende nieuwe gara ge van^H. Blom en Zn. Vooral na de laa-tste wereldoorlog heeft het ver voer langs de weg een grote uitbrei ding ondergaan. Dat het garage-we zen, als centrum voor reparatie en revisie, hiermede gelijke tred moet houden, bleek de fa. H. Blom en Zn. begrepen te hebben, toen gistermid dag, in het bijzijn van vele genodig den, een grote, nieuw gebouwde ga rage, Hofstraat 17. werd geopend, Onder de aanwezigen bevonden zich burgemeester P. N. Höweler, de bei de wethouders C. D. v. d. Vijver en T. Kralt, pasfoor Hesp, uit Katwijk, en de heren F. A. Bonham, L. But- WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond PLAATSELIJK MIST. Weinig wind met plaatselijk nevel of mist. Overigens droog weer. Iets kouder met hier en daar lichte vorst. LAATSTE BERICHTEN Uitstel bijeenkomst Veiligheidsraad Naar Aneta verneemt zal het oor spronkelijke voornemen tot een ver gadering van de Veiligheidsraad op Donderdag of Vrijdag niet doorgaan in verband met een vertraging in het reisplan van de „Quecn Mary", die een aantal leden van de Veiligheids raad en functionarissen der V.N. aan boord heeft. Vermoedelijk zal alleen de commis sie uit de Veiligheidsraad voor Pa lestina nog deze week bijeenkomen en zullen de voltallige vergaderingen van de raad, waarin de kwesties In donesië en Palestina behandeld zul len worden, .eerste Maandag a.s. be ginnen. MINISTER VAN SCHAIK OP CURASAO AANGEKOMEN. Minister van Schaik en zijn dele gatie zijn Maandagavond op Cura sao aangekomen en ontvangen dooi de gouverneur en verschillende mili taire en burgerlijke autoriteiten. Met uitzondering van de democraten wa. ren alle vertegenwoordigers van de politieke partijen aanwezig. Dr. Da Costa Gomez zelf was niet aanwezig, doch zijn aanhangers hebben een kleine demonstratie gehouden, nadat zij bloemen hadden aangeboden. gens en P. van Kalmthout, als verte genwoordigers van de General Mo tors. Nadat de heer H. Blom een wel komstwoord gesproken had, daarbij zijn dank betuigend aan hen, die aan de bouw hadden meegewerkt, sprak burgemeester Höweler en wees er op dat Rijnsburg weinig industrie kent, zodat hij zich verheugde in de ope ning van deze grote garage, die aan 35 man werk biedt. Namens de General Motors bood de heer van Kalmthout de gelukwen sen aan en zegde daarbij de volledige steun van de G. M. toe. Nog enkele sprekers voerden het woord, waarbij, namens het personeel, een klok en een foto-album werden aangeboden. Na dit officiële gedeelte bezichtig den de vele aanwezigen dc garage, die geheel in de geest van het mo derne Amerikaanse service-systeem is ingericht, o.a. met een ingenieuze doorsmeer-inrichting, de z.g.n Bale- rank-lubette, aan weeszijden waar van een hef brug voor personen auto's en een smeerkuil voor vracht wagens. vrachtauto's, langdurige re paraties, revisie en het wassen van auto's, alles voorzien van een mo dern instrumentarium en ingericht volgens de ontwerpen van de General Motors, waarvan dit bedrijf sinds Octoiber 1945 dealer is. De nieuwe garage is 24 x 35 m. groot en wordt door staalspanten, zonder pilaren, overspannen. In het reeds bestaande pand is een ruim en overzichtelijk magazijn in gericht. Als bovendien over enkele maan den de showroom en kantoren gereed zullen zijn, kan Rijnsburg trots zijn op dit zeer modern geoutilleerde ser vice-bedrijf, welks tot stand koming, zoals de burgemeester het uitdrukle, het resultaat was van taai doorzet tingsvermogen en energie. OEGSTGEEST „Matrozenkoor". De gezamenlij ke besturen van de Ned. Kath. Vrou wenbeweging, de Kath. Arbeidersbe weging, de Kath. Land- en Tuin- bouwbond en de R.K. Middenstands vereniging St. Willibrordus, bieden den leden van de aflelingen Oegst geest, op Zondag 9 Januari a.s. om 8 uur een mooie avond aan in het parochiehuis alhier. Het bekende „Matrozenkoor" uit Den Haag zal dan onder leiding van zijn directeur, de heer Theo van Elferen, een wel verzorgd programma ten gehore brengen. Dit jongenskoor trad ook met groot succes op in het buiten land en gaf o.a. concerten in Parijs, Bern en Mechelen. Mogen de leden van bovengenoemde verenigingen deze unieke gelegenheid, om het „Matrozenkoor" te horen en te zien toch vooral niet voorbij laten gaan. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM. 4 Jan. Vee. Aan voer 862 stuks gebruiksvee. 200 vet te koeien en ossen, 72 graskalveren. 305 nucht. kalveren, 338 biggen, 119 schapen en lammeren, 238 paarden. Prijzen. Kalfkoeien 850735630, melkkoeien 855745630, vare koeien 500400350, vaarzen 600—425—325. pinken f 425—300— 225, graskalveren 250170100, biggen 755545, hitten 600 500300, werkpaarden 800600 400, slachtpaarden per kg. 1.301.00 0.85. Kalf- en melkkoeien handel kalrrf, iets stijver in prijs. Vare koeien handel stil, prijzen onveranderd. Vaarzen en pinken handel lui, prijs houdend. Graskalveren handel tame lijk, iets hoger in prijs. Biggen han del stroef, prijzen iets hoger. Paar den handel tamelijk, prijzen als vo rige week.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3