Uvaltoi INSPECTEUR DUPUY FREDERIK Twee jongens gedood bij granaat-ontploffing I\3U fUe WOENSDAG 5 JANUARI 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 DR. L. PEETERS S.J. t In de leeftijd van 75 jaar is te Nij megen overleden pater dr. L. Pee- ters S.J. Met deze Jezuiet is een ge leerde van formaat heengegaan, die om zijn studie en publicaties op het gebied van het leven der bijen een grote vermaardheid bezat. Na zijn philosophische studiën stu deerde en promoveerde hij in de biologie aan de Leidse universiteit. Sinds 1913 was pater Peeters lange jaren leraar aan het St. Ignatiuscol- lege te Amsterdam in de plant- en dierkunde, totdat hij bij de opening van de katholieke A. M. S. te Ba tavia naar Indië vertrok. Na zijn te rugkeer in Nederland was pater Pee ters professor aan het Berchmania- num te Nijmegen. Van de weten schappelijke publicaties van pater Peeters verwierven vooral grote be kendheid het in samenwerking met pater Hoogeveen uitgegeven leer boek van de mens- en dierkunde en het leerboek van plantkunde. De uitvaart wordt Vrijdagmorgen om 10 uur gehouden in het Berchma- nianum waarna de begrafenis op het aangrenzende kerkhof. DERDE-ORDERUSTHUIS ALVERNA. Op 18 April viert het Nationaal Francisc. Derde Ordehuis te Alverna zijn koperen bestaansfeest. In dit rusthuis worden alle zusters, die be hoefte hebben aan lichamelijk of geestelijk herstel, opgenomen en in echt Franciscaanse geest liefderijk en belangeloos verpleegd. Honderden hebben van deze gastvrijheid ge bruik gemaakt. Is het wonder, dat het feestcomité hoopt op honderden dankbare harten en evenzoveel gaven om tot een feestcadeau te kunnen komen? Mej. Spuechuyzen, R.K. Pas torie, Deijlerweg 89, Wassenaar, wacht op die honderden. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de distributiediensten voor het verbruik gedurende het tijd. vak van 16 Januari t/m 7 Mei 1949 coupurekaarten X 902 zullen uitrei ken aan consumptieverstrekkende en maaltijden-verstrekkende bedrijven en broodjeswinkels. Deze kaarten zijn bestemd voor het verbruik gedurende vier perioden. In verband hiermede worden niet alle coupures van de kaart tegelijk geldig. Aangewezen zijn thans: Van de kaart XA 902 (maaltijden- verstrekkende bedrijven) X 377 vlees en X 373 margarine). Van dp 902 (broodjeswin kels) X 377 vlees. Van de kaart XC 902 (consumptie- verstrekkende bedrijven) X 370 kof fie, voor 10 rantsoenen koffie. Op de toewijzingen der XC kaart zijn geen rantsoenwaarden vermeld. De waarde dezer toewijzingen zal tel kenmale worden bekend gemaakt. Omtrent de geldig verklaring der thans nog niet aangewezen coupures zullen te zijner tijd nadere medede lingen volgen. Aethe*-klanken DONDERDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ocht.gymn. 8.00 Nieuws. 8.15 „Zwanenmeer". 10.00 Gr.pl. 10.15 Morgendienst, ds. L. Doe- kes te Hilversum. 11.00 „De Zonne bloem". 11.40 Virgil Fox, orgel, speelt werken van Mozart en Dupré. 12.03 Anna Wester, piano. 12.30 Weer- praatje. 13.00 Nieuws. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Metropole-orkest. 14.40 „Even onder ons". 15.00 Paul Kobe- son. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Con cert in C voor cello en orkest, Casa- desus. 17.00 Radio jeugdjournaal. 18.15 Land- en Tuinbouw. 18.30 Strijdkr. 19.00 Nieuws. 19.15 Neder landse organisten spelen eigen wer ken. 20.00 Nieuws. 20.15 Jubeldam. 21.30 Familiecompetitie. 22.25 Vale rius gedenckclanck. 23.00 Nieuws. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.55 Van vrouw tot vrouw. 9.35 Gr.pl. 10.00 Morgenwijding, ds. B. J. Lietaert Peerbolte te Hilver sum. 10.50 Kleutertje luistert. 11.45 ..Het gezinsleven bij de Bataks". 12.30 Weeroverzicht. 12.38 Pierre Palla, piano. 13.00 Nieuws. 13.50 Gr.pl. 14.00 „Wij zijn bang voor het geluk". 14.20 Solistenconcert. 15.00 Voor zieken en gezonden. 16.00 Van vier tot vijf. 17.20 „Welk dier deze week?" 17.50 „Tong-tong". 18.00 Nieuws. 18.30 „The Skymasters". 19.00 „Met de Een dracht op avontuur". 19.10 Avond school voor jong en oud. 20.00 Nieuws 20.15 Concertgebouworkest. 22.15 Gr.pl. 22.30 Driekoningenavond". OVERWERK BANKPERSONEEL. Bij beschikking van de minister van sociale zaken is aan bankdirec- ties vergunning verleend om haar personeel in de periode van 3 tot en met 29 Januari (dus niet 9. Januari, zoals eerder gemeld is) overwerk te doen verrichten. In totaal mag niet meer dan 55 uur per week gewerkt worden. Betaling van dit overwerk moet geschieden volgens de -zichtlijnen be treffende loonregeling in het bankbe drijf. INBRAKENPLAAG TE ROTTERDAM-ZUID. In Rotterdam-Zuid heerst de laat ste tijd een ware inbrakenplaag. Win keliers, die hun winkels 's avonds verlaten, veel geld in de kas achter laten en soms zelfs vergeten de deur op het nachtslot te doen, zijn de slachtoffers. In totaal is van 30 Octo ber tot en met Nieuwsjaardag voor 14.780 aan geld en waardepapie ren gestolen. BEURSOVERZICHT. De affaire op de effectenbeurs te Amsterdam was gisteren wel niet van grote afmetingen doch diverse afde lingen gaven toch enige activiteit te zien. In vrijwel alle rubrieken leg den de koersen een neiging tot ach teruitlopen aan de dag. De restrictie bepalingen voor de noteringen in In donesische fondsen en cultuur-aan delen waren opgeheven, alleen gold nog het voorschrift, dat voor deze papieren slechts een notering tot stand mocht komen. Voor nagenoeg alle cultuuraandelen, die Maandag vrij sterk omhoog waren gegaan, tengevolge van geaccumuleerde vraag, waartegenover slechts ontoe reikend aanbod bestond, was thans aanbod losgekomen. De beleggingsmarkt was kalm. De Nederlandse staatspapieren waren ongeveer prijshoudend en niet of niet noemenswaardig veranderd. De conversielening 1947 ging een fractie achteruit. Landwachters voor het Bijzonder Gerechtshof Kruidenier-landwachter. Zestien jaar met aftrek eiste de advocaat fiscaal bij het bijzonder ge rechtshof te 's Gravenhage gistermor gen tegen de 41-jarige Leidse krui denier S. J. Bosch. Als landwachter verrichtte hij tussen Maart 1944 en Mei 1945 in Leiden en omgeving, huiszoekingen, arrestatjes van ille gale werkers. Het dossier maakte meermale melding van zijn ruw op treden tegen arrestanten. Verscheide- nen van zijn slachtoffers, die aan de S.D. werden overgeleverd, vonden de dood. De verdachte bekende volmon dig de hem ten laste gelegde feiten. De verdediger mr. J. van der Hoe ven was van mening dat de gedra gingen van zijn cliënt gedurende de bezetting te zwart waren afgeschil derd in het dossier. Tal van schrifte lijke verklaringen kon hij overleggen waaruit aan het hof zou blijken, dat B. ook velen geholpen had Hij be pleitte dringend, de door de advo caat-fiscaal geëiste straf zoveel mo gelijk te beperken. Een commandant van de landwacht. De volgende landwachter die in het 'oeklaagdebankje verscheen was de 58-jarige Haagse handelsreiziger L. Kok, die eveneens in Leiden en om geving als commandant van de land wacht optrad gedurende het laatste jaar van de bezetting. Volgens zijn eigen verklaringen had hij het niet voorzien gehad op de illegaliteit, in tegendeel. „Daarover zou hij zich ge schaamd hebben". De zwarte handel en de „moordcentrale" in Voorscho ten die ons (de landwachters) wilden liquideren, hadden echter zijn spe ciale aandacht. Uit de reeks van schriftelijke verklaringen, die de pre sident van het Hof voorlas, bleek echter dat hij voor het opsporen van „terroristen" ook een goede neus had gehad. De president sprak er zijn verwondering over uit, dat altijd, wanneer de verdachte met zijn groep je landwachters op operatie uitging, er ergens wel een Duitse feldgendar- merie of S.D.-man in de buurt was, Kinderen speelden weer met oorlogstuigen Hedenmorgen heeft in het Plant soen 3a hier ter stede een noodlotti ge granaatontploffing plaats gehad, welke aan twee kinderen het leven heeft gekost. De reeds herhaaldelijk geplaatste waarschuwing toch voor zichtig te zijn met het gevaarlijke oorlogstuig, heeft blijkbaar nog niet allerwege indruk gemaakt. Hopen we, dat dit nieuwe voorbeeld aan leiding moge zijn voor ieder, die nog in het bezit is van oorlogstuig zulks niet als speelgoed te beschouwen, maar het onverwijld in te leveren pij de politie. De 8-jarige Th. de W. was heden- j morgen met zijn 9-jarig vriendje F. J. v. d. M., wonend aan het Utrechtse Jaagpad, op de zolderkamer van Plantsoen 3a gaan spelen. Zij moe ten daarbij in het bezit zijn geweest van een granaat of granaatkartets, want omstreeks 10.15 uur volgde een geweldige ontploffing, die beide kna- aan wie de arrestanten konden wor den overgeleverd. Drie jonge man nen werden, na door K. gearresteerd te zijn, als represaille voor de aanslag op Rauter, door de Duitsers gefusil leerd. De advocaat-fiscaal mr. Braun, ïequireerde tegen deze verdachte, die hij al te welbespraakte handelsreizi ger noemde, die zich met kronkels en leugens trachtte vrij tepleiten, 18 jaar gevangenisstraf met aftrek, alsmede ontzetting uit de beide kiesrechten voor het leven. De verdediger, mr. J. A. Rikmen- spoel, was van mening dat zijn cliënt, die vanaf 1941 N.S.B.-er was geweest, volledig de consequentie van dit lid maatschap had aanvaard, zelfs tot het accepteren van de functie van opper- schaarleider van de landwacht toe; een functie die hij geenszins begeer de. Nergens uit het dossier was ge bleken, dat hij zijn arrestanten had mishandeld. „Een doodgewone N.S. B.-er die allerminst een fel landwach ter was", aldus mr, Rikmenspoel. Aan de dood van verschillende door hem gearresteerde landgenoten achtte hij hem niet schuldig. Uitspraak in deze beide zaken over 14 dagen. Een ambtenaar der gemeente secretarie. Tijdens de bezetting was de 34-ja- rige Pieter Pellicaan die aan de Vrije Universiteit te Amsterdam zijn can- didaats had gehaald, secretaris van Leiden's burgemeester. In de vaste overtuiging, dat Duitsland de oorlog zou winnen, en dit ook de enige mo gelijkheid achtend dat er voor het Ned. volk nog gered zou kunnen wor den, wat er te redden was, had hij zich reeds op 19-jarige leeftijd in '33 bij de „Partij" aangesloten. Later was hij in Duitsland terecht gekomen en bij zijn terugkomst uit Lünenburg werd hij hier in een kazerne onder gebracht en bij de Waffen SS inge lijfd. Als landwachter nam hij als pa trouillecommandant deel aan opspo ringen en arrestaties. In September "44 ging hij als vrijwilliger in Duitse krijgsdienst en vocht tegen de geal lieerden aan het Oostfront. De procureur-fiscaal nam het de ze jongeman die uit een goed milieu kwam en een zeer goede ontwikkeling had genoten ernstig kwalijk, dat hij in vreemde krijgsdienst was gegaan en tegen de eigen bondgenoten had gevochten. Hij eiste 12 jaar gevan- 1 genisstraf met aftrek. Van wereldreiziger tot land- I wachter. j Een merkwaardig persoon, zo noemde de proc.-fiscaal bij het Bij- zonder Gerechtshof, mr. Braun, de 44 jarige biologisch assistent, Joh. Knock die gistermiddag terecht stond. Aan de Leidse Universiteit had h\j biolo gie gestudeerd, had later college in Utrecht gelopen, verder aardrijkskun de gestudeerd, was leraar aan de handelsschool te Rotterdam en bio loog aan de Diergaarde in genoemde stad geweest Voorts was hij docent in de natuurkunde te Denekamp ge weest en had als assistent de rond leidingen verzorgd aan het Herba rium te Leiden. Ook had hij een stu diereis om de wereld gemaakt om er varingen op te doen en deze later te publiceren. Enkele maanden had hij in Batavia vertoefd en daar belang rijke collecties bijeengebracht. Eerst in '40 bleek hij hier een goede baan bij het opvoedersgilde te hebben ge- kregèn en zo was hij van zelf in het Nat. Soc. kielzog verzield geraakt. Steeds, zo verklaarde hij, had hij veel voor het Nat. Soc. gevoeld en gemeend langs deze weg nog eens een goede betrekking te krijgen. Van N. S.B.'er naar landwachter was slechts in oorlogstijd een stap en in Septem ber '44 heeft K. die stap gezet. Hij verrichtte bewakingsdiensten bij de Lichtfabrieken en ging met de pa trouille mee om arrestaties te ver richten, zij het dat hij steeds op ma tiging had aangedrongen om ernstige dingen te voorkomen. In verd. voordeel is het dat hij niet past in het kader der andere land wachters, aldus de proc.-fiscaal, die mitsdien met een gevangenisstraf van 7 jaar als eis wilde volstaan. pen, die tegenover elkaar moeten hebben gezeten, uit elkaar reet. De ontploffing was zo hevig, dat de jon- g"ens op slag dood moeten zijn ge weest. De ontploffing veroorzaakte tevens een hevige ravage. De kracht van de ontploffing was zo hevig, dat de dak ramen werden weggeslagen, stukken van de goot werden afgerukt en de vloeren en zoldering werden door boord. De afgeslagen stukken van ramen en dakgoot, benevens tal van dakpannen werden ver weggeslagen en kwamen in het Plantsoen terecht. De politie, die onmiddelijk gewaar schuwd werd, stelde dadelijk een voorlopig onderzoek in, terwijl later de mijnopruimingsdienst uit Den Ha^g verscheen. Het Plantsoen ter plaatse werd door de politie afgezet om de talrij ke nieuwsgierigen op een afstand té houden. Uit het deskundig onderzoek is komen vast te staan, dat het hier een mortier-granaat betrof. Dit moord tuig bevond zich reeds drie jaar in huis, doch men was van mening, af gaande op gegeven verklaringen, dat het ding ongevaarlijk was. De burgemeester en de commissa ris van politie stelden zich eveneens van het voorgevallene op de hoogte door onmiddellijk een bezoek aan de plaats vap de ramp te brengen. Uit de woning gezet Naar de Caeciiia-barak Gistermiddag is het gezin A., dat perceel Hoogewoerd 107a bewoonde, uit zijn woning gezet. Een en ander geschiedde in overeenstemming met een uitspraak van de kantonrechter en wij zouden deze kwestie daarom niet aanroeren, ware het niet, dat er sprake is van een grote onbillijkheid. In totaal is de heer A. twee keer voor het kantongerecht gedaagd in verband met huurschuld. De eerste keer kreeg hij opdracht het achter stallige geld te betalen, aan welke opdracht niet geheel werd voldaan. De huiseigenaar maakt de kwestie toen opnieuw aanhangig bij de kan tonrechter, wiens uitspraak wij hier boven reeds noemden. Tussen hel mo ment van uitspraak en de uitzetting ligt echter een periode van 4 maan den, En juist in deze periode zijn de omstandigheden dermate veranderd, dat indien de huiseigenaar billijk was geweest het gezin A. in zijn woning had kunnen blijven Er zijn namelijk verschillende instellingen op sociaal en charitatief terrein,' die de moeilijkheden, waarip het gezin vex*- keerde, grotendeels uit de weg ruim den. In ieder geval de moeilijkheden, welke aanleiding gaven tot de uitzet ting! Want de huurschuld is geheel voldaan, terwijl er voldoende zeker heidstelling is voor de huiseigenaai', dat hij in de toekomst geen finan cieel nadeel meer zal ondervinden. Ondanks dit alles is de huiseige naar^ echter hardnekkig gebleven en heeft zich gehouden aan de uitspraak van de kantonrechter. Het gevolg hiervan is, dat het gzin A., hetwelk uit tien personen bestaat, waarvan acht kinderen tussen 2 en 14 jaar, thans is ondergebracht in de zoge naamde Caeciliabarak in de Sionsteeg. Wie de toestand ter plaatse kent, zal begrijpen, dat dit tehuis niet bepaald geschikt is voor een behooirlijke op voeding van de kinderen. Trouwens, de heer A., die zelf onder doktersbe handeling is, had een verklaring van de Directeur van de gem. Geneeskun dige Dienst, waarin deze vaststelde, dat het voor de geestelijke en licha melijke gezondheid van het gezin niet verantwoord is dit in de barak onder te brengen. Vanmorgen hebben wij een kijkje genomen in de apartementen, die het gezin kreeg toegewezen. Het zijn twee vertrekken en 4 hokjes, die te- samen een onderdeel vormen van een grote zolder, welke met behulp van karton voor bewoning door 4 gezin nen „geschikt" werd gemaakt. Een van de grote vertrekken heeft een lek in het dak, waardoor de vloer bij iedere regenbui drijfnat wordt. In een van de hokjes, die als slaapver trekken worden gebruikt, geschiedt hetzelfde. Voorts is het raam van het woonvertrek zodanig geplaatst, dat bijna de gehele dag het licht moet branden. Wij zouden met deze opsom ming van naar geestigheden kunnen doorgaan, want ook de hygiëne is ver te zoeken; alleen reeds wat de W.C.'s betreft. De -instanties, die kunnen ingrij pen, hebben hier een taak te ver vullen, moéten hier ook ingi'ijpen. Over het hele geval is het laatste woord nog niet geschreven of gespro ken. en het avontuur met' Notaris Zwingelhout verteld door Hubert Vet Toen de 46-jarige mej. B. te Haarlem plotseling de Julianalaan te Overveen overstak, wilde zij achter de bestelauto van een zuivelhan delaar uit de Haarlemmermeer omlo pen, juist toen deze zijn wagen ach teruit reed. De vrouw werd tegen de grond geworpen eh kreeg een ach terwiel van de auto over het lichaam, tengevolge waarvan zij is overleden. De Nederlandse Heidemaat schappij heeft een commissie van landschapsverzorging ingesteld, wel ke tot taak heeft het propageren van een goede landschapsverzorging. In Nov. legden de tuchtrechters voor de voedselvoorziening voor ƒ240.526 aan boeten op en voor 15.265 aan waarborgsommen. Aan schikkingen werd betaald ƒ44.820. Van de 2340 aan bloemenwinke liers gestuurde enquêtekaarten kwa men 1518 terug. Tegen een verplich te middagsuliting verklaai'den zich 946, vóór 572. 59 Ten half uurtje later gingen Frederik en de Notaris naar beneden om de vei'gadering van aan deelhouders van de Ne derlandse Vereniging tot Exploitatie van de Uit vinding tot het Vervaar digen van Goud en Aan verwante Zaken N.V. i.o. bij te wonen. Op de trap bleef Nota ris Zwingelhout even staan en luis terde oplettend. „Het schijnt dat zich beneden al enige mensen verzameld hebben", merkte hij op. „Ik hoor vele stem men door elkaar spreken. Die Theo- dorus Jansen Co is een uitgeslapen heerschap, dat moet ik toegeven." Hij liep weer een paar treden af en bleef opnieuw staan. „Eigenlijk is aan dit hele zaakje voor mij niets te verdienen", be dacht hij. Weer een paar treden. „Ik geloof dat ik maar liever een eerlijk mens wordt, Frederik", zei hij. Nog een paar treden. „Ja, Frederik", nam Zwingelhout zich voor. „Ik word een eerlijk mens. Het is fijn iedereen recht in de ogen te kunnen kijken'en niet steeds in angst voor ontdekking van je wanda den te moeten leven." Nu was de notaris beneden. „Ik voel me al een heel ander mens, Frederik", zei Zwingelhout stralend. Met verbazing zag Frederik dat de notaris inderdaad een heel ander mens werd. Alle scherpe en achter dochtige lijnen verdwenen uit zijn gezicht en zijn ogen straalden Fre derik zacht tegemoet. „Ik zal de mensen hier beneden nog even toespreken en hun vertel len dat Theodorus Jansen Co. een bedrieger is", eindigde de notaris. „En dan gaan we weer naar boven en zal ik jou je ring teruggeven. Ik ga een nieuw leven beginnen, Frederik! Eerlijk duurt het langst!" Frederik was met stomheid gesla gen. DE VACANT1E VAN 10) „Hij mag het gerust proberen," antwoordde Dupuy gemoedelijk. „Maar ik zie het zo in. We kunnen onmogelijk alle mensen, die dit mo gelijkerwijze gedaan hebben, achter volgen; maar degene, die hem hier neergelegd heeft, wacht ongetwij feld af, of er herrie van komt. Die lui tasten nog in het duister." „Nu, wij toch zeker ook?" „Maar we hebben toch een hele voorsprong op hen," redeneerde Du puy. „We weten, dat het lijk is ge vonden en dat doen zij niet. Lacom- bre. als het aan mij lag. zou ik het hele geval zolang mogelijk stil hou den." „Dat za1 lastig gaan. Iemand moet er toch immers wel achter komen." Arthur zei dringend: „Ik geloof, dat u goed zoudt doen, met Dupuy de leiding te laten. Als ik het voor het zeggen heb, dan zou ik het zeker aan hem overlaten," En hij voegde er nog aan toe: „Wat betreft het stil 'houden, Amasa Delmont kan heel goed zijn mond houden. En zijn huis houdster is niet thuis. We kunnen het lijk vannacht naar zijn huis bren gen en dokter Metton kan daar dan de lijkschouwing houden. Dan kun nen we net morgenavond naar de stad brengen." Lacombre knikte toestemmend. „Op die manier zou het wel gaan," stemde hij toe. „Wat denkt u ervan, Dupuy? Wilt u de leiding houden?" De inspecteur keek zijn vrouw, die bij de haard stond aan. „We zijn eigenlijk zo'n beetje op onze huwelijksreis," mompelde hij. „Ik weet 'het nog zo niet. Ik raak niet gauw opgewonden, maar van avond 'ben ik beslist van stireek. Het lijkt me zo'n gemeen zaakje. Ik zou de man, die dat heeft uitgehaald, graag te pakken krijgen." „Dat 'begrijp ik," zei Lacombre somber. „Ik vat het ook zo op.... Joseph zal het wel niet prettig vin den, dat u zich er mee bemoeit; maar hij zal zich er bij moeten neerleggen. Als u het op u wilt nemén, dan laat ik graag alles aan u over." Dupuy stemde toe en maakte de nodige schikkingen. Hij stuurde Queyrat naar Amasa D^mont om hem Wakker te maken en zijn mede werking te verzoeken. Arthur maak te met dokter Metton een draagbaar, om het lijk te vervoeren. Lacombre vroeg: „Kan ik vannacht soms nog iets doen?" Dupuy schudde van neen. „Laat Querat in de woning van Amasa 'blijven en zijn ogen goed epen houden," zei hij. Arthur komt terug en brengt de nacht hier door, voor het geval hier in de buurt iemand zou komen. Dokter Metton. kan morgenochtend op de boex'derij de lijkschouwing wel houden. U en ik zullen proberen vannacht eens goed te slapen en dan treffen we el kaar daar om negen uur. Dat is al les." Kort daarop wensten de inspec teur en zijn vrouw de anderen goe de nacht en gingen heen. Maar zo dra ze buiten de deur waren greep zij hem als met ijzeren vingers bij zijn arm en fluisterde: „Ik ken hem wel!" Hij staarde har aan. „Wie ken je? De dode?" „Ja." „Waarom heb je dat niet eerder gezegd. Wie is het dan?" „Ik wist niet zeker, of je het bun wel nu meteen al wilde vertellen. Het is mijnheer Laforge." In het eerst kon hij zich de naam niet herinneren. „Laforge?" (herhaal de hij onnozel. „Ja, de directeur van de Nieuwe Waterwerken." hield ze vol. „We zijn vandaag voorbij zijn huis gereden. Weet je nog wel? Ik heb hem eens gezien op een aandeelhoudersver gadering. Dat is de man, die daar dood ligt!" HOOFDSTUK IV. In het eerst scheen het Dupuy volkomen ongeloofwaardig, dat die man Laforge zou kunen zijn. „Het is onmogelijk," hiete hij vol. „Andei-s zou er toch wel eerder iets uitgelekt zijn?" „Niet noodzakelijk!" antwoordde zij. „Als hij ontvoerd is, dan kan zijn familie gewaarschuwd' zijn zich stil te houden. Of misschien over leggen zijn medevennoten, hoe ze het zulten aanleggen, om zijn aandelen, op waarde te houden, wanneer het nieuws uitlekt. Maar het is zeker mijnheer Laforge. Zou je dat niet tegen mijnheer Lacombre zeggen?" „Vannacht in geen geval," beslis te Dupuy kortaf. „Ook al is het waar, dan wil ik graag er eerst wat over nadenken, voordat er drukte over gemaakt wordt." „Zeg je het tegen Arthur?" „Arthur 'houdt er zelf ook een ge heim op na." antwoordde hy. „Ik bewaar dit vóór mezelf, om metter tijd met hem te kunnen onderhan delen." Dupuy .lag die nacht niet lang meer wakker; maar, -toen de dag aan brak, stond hij op en begon zich af te vragen, lang welke weg de dode naar „Ver weg" gebracht kon zijn. Hij kleedde zich vlug en stilletjes aan, om zijn vrouw niet wakker te maken en liep langs de oever van de beek naar „Ver weg", waar Ar thur nog slapende was. Maar hij stooxde de jonge man niet. Verder op de heuve1, gedeeltelijk achter struikgewas verborgen wexd een der andere huisjes zichtbaar. Dat scheen het dichtst bij „Ver weg" te liggen. En in de veronderstelling, dat degenen, die de dode in „Ver weg" hadden gebracht, in dat huisje hadden gelogeerd, begon hij de grond tussen de beide huisjes aan een nauwkeurig onderzoek te onderwer pen. Hij ontdekte twee dingen. Hij vond op een hellend rotsvlak een 'kras, die kon veroorzaakt zijn door een nagel in een schoenhak; maar de kras was bireder, dan die van een gewone spij ker en Dupuy veronderstelde, dat hij gemaakt moest zijn door een ijzer p'aatje tegen slijtage op de 'hak ge spijkerd. Daarvan kon die kras heel goed afkomstig zijn. Hij vond ook de afdruk van een vrouwenschoen! Het kleine, hoge hakje had een indruk van ongeveer- een duim diep gemaakt, die duide lijk te zien was. Dupuy bukte zich, om beter te kunnen zien; en op dat ogenblik kwam Arthur tegen de helling op naar hem toe. Het was nog vroeg; maar de zon was toch reeds opgekomen en schoot haar stralen vlak over de heuvel door de bomen heen. Arthur hief zwijgend zijn hand ten groet omhoog. „Iets gevonden?" vroeg hij met ge dempte stem. „Ik hejx dit gevonden," zei Duouy, op de voetafdruk wijzend. „Ik denk, dat de lui, die hem hier gebracht hebben, in dit huisje hebben over nacht." „Dit heet „De 'kleine Beer" deelde Arthur hem mee. „Bé zal zich nog wel herinneren, wie hier gelogeerd hebben." Dupuy aarzelde even. ..Och, dat komt later," zei hij eindelijk. „Zorg jij nu, dat niemand je ziet, ga naar de hoeve van Delmont en wacht daar. Dokter Metton za1 daar van morgen de lijkschouwing verrichten. We komen er ook heen. Kom laten we nu de heuvel verder opgaan en kijken, of er soms nog sporen van autobanden op de weg te zien zijn." (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2