FREDERIK MAANDAG 3 JANUARI 1949 DE LEIDSE COURANT I WfcEUE BLAD PAGINA 2 DocosLisse 34. Dd onge twijfeld goede wensen voor hét pas begonnen jaar, gingen voor Lisse reeds op deze eerste competitie- Zondag in 1949 in vervulling. Zij wisten een 32 achterstand in een kostbare 34 voorsprong om te zet- en en met kunst en vliegwerk kon den zij de krampachtige pogingen van de Dccos-voorhoede het hoofd bieden. Het leeuwenaandeel van cieze overwinning, moet worden toe geschreven aan het goede werk van keeper Beysem. Hoewel hij enkele doelpunten had kunnen voorkomen, heeft hij zijn doel, gedurende het laatste half uur, op prachtige wijze verdedigd. Over geluk mocht hij echter ook niet klagen, gezien de vele doclworstelingen, die even goed doelpunten hadden op kunnen leve ren. Betekent deze overwinning voor Lisse een stimulans om op de goede weg voort te gaan en te trachten de laatste plaats te ontlopen, voor Do- cos betekent deze nederlaag, dat zij de kans om de leiding te nemen, lieten glippen. Het komt ons voor, dat zij in hot begin van de wedstrijd, dc strijdlust misten, om de beide punten in de wach't te slepen. Voor de achterhoede moge als excuus gel den, dat de beide kant-halfs deze middag niet al te best op dreef wa ren. Toen de stand echter 34 was, werden de Leidenaars wakker ge schud. Negen van de elf Lissenaren hoopten zich toen op voor de eigen veste en was er dus steeds een hoofd of been die de felle aanvallen konden keren. Voor de rust was het voor de beide aanvalslini.es makke lijker. Lisse wist na 25 min. door de geheel vrijstaande Boot de leiding te nemen. Voordien hadden de Leide naars het kleine overwicht niet kun nen uitdrukken in 'n doelpunt. Toen echter even buiten het strafschop gebied der gasten een overtreding werd begaan, loste v. Dam zo'n ge weldig hard schot, dat de keeper pas besefte dat de vrije schop reeds ge nomen, toen de bal in het net suis- ac (ii). Tien minuten later wist van Rooyen een van de paal rollende bal achter Rooyakkers te plaatsen. Maar nauwelijks is er afgetrapt of de stand is weer gelijk, doordat Lud- lage keeper Beysem met een boogbal verrast. Als Bavelaar kort voor de rust na een voorzet van rechts goed doorzet heeft Docos zelfs met 32 de leiding genomen. De thee heeft de Lissenaren blijkbaar goed ge daan. Reeds na 3 min. weet v. d. Berk ook Rooyakkers met een boog bal te verrassen (33). Wanneer clan de bezoekers kans zien de lei ding wederom te veroveren, trek ken zij zich in de verdediging terug en blijkt Docos niet meer in staat te zijn door deze muur heen te dringen. Met Docos het laatste halfuur ver in de meerderheid, komt het einde van een in de beste verstandhouding en sportief gespeelde wedstrijd. Een wedstrijd, die voor Lisse hoop geeft voor de toekomst en voor Docos een kleiner geworden kans op het kam pioenschap. DOSR—Vogel 2—2. Het is DOSR niet gelukt een overwinning te behalen op Vogel. Het heeft zelfs maar weinig gescheeld, of het had opnieuw een nederlaag geworden. Voor de rust had DOSR het beste van het spel en was het een- aantrek kelijke wedstrijd. Bij de aanvang gaat DOSR er vandoor, maar het on besuisde schot gaat naast. Ook Vogel laat zich niet onbetuigd en antwoordt met enkele goede aanvallen. Verschil lende malen moet 'de invallende DOSR-keeper handelend optreden, hetgeen hem goed afgaat. Dan is het DOSR, die, dank zij van Es, goed doorbreekt en met moeite weet de keeper van Vogel corner te maken. Even later een mooi schot van Waas dorp, juist langs de paal. DOSR is nu overwegend sterkere maar voor doel wil het niet erg vlotten. De meeste keren wordt naast doel geschoten en anders is het de Vogel-achterhoede, die resoluut ingrijpt. Een prachtig schot van van Klink kost Vogel een corner. Hieruit krijgt Waasdorp de bal in vrije positie, doch op enkele meters afstand schiet hij nog juist naast. Tot twee maal toe schiet DOSR rakelings over de lat. Eindelijk wordt het overwicht van DOSR in een doel punt uitgedrukt. Wanneer de achter hoede van Vogel voor vermeend bui- tenspel blijft staan, is het Waasdorp die doorzet en de Vogel-keeper geen schijn van kans geeft (10). Even later een gevaarlijk moment voor het DOSR-doel. Als de uitgelopep keeper reeds is gepasseerd, is het de goed op dreef zijnde v. d. Tang, die juist voor de lijn nog redding brengt. Vogel komt nu meer in de aanval. Uit een hiervan schieten zij keihard in, maar Boeker redt keurig Na rust krijgt DOSR de sterke wind mee, maar dit scheen toch het spelpeil niet ten goede te komen. Over en zijn beiden nu in de aanval, met Vo gel iets gevaarlijker. Na 10 min. heb ben zij succes, want als d° achter hoede van DOSR hopeloos mist, is het de linksbinnen van Vogel, die hiervan handig profiteert en keihard inschiet (11). Het spel blijft hierna te tam. Weinig goede aanvallen en voor doel veel te kort en prutserig spel. Het is Vogel, die dc leiding neemt, als bij een misverstand in de achterhoede de midvoor er vlug bij is. om onhoudbaar in te schieten (1 2). Dit doelpunt zorgt eindelijk voor wat opleving. DOSR gaat weer tot de aanval over en nu is de wedstrijd weer het aanzien ten volle waard. Uit een vrije trap plaatst Akerboom keu rig voor doel; de toestormende van Zanten begaat geen fout en brengt de stand weer op gelijke voet (22). De spanning stijgt hierdoor weer aan zienlijk. Een serie DOSR-aanvallen, met legio kansen, ontstaan, maar on begrijpelijk is men voor doei niet in staat om deze te benutten. Ook Vo gel doet nu en-dan een gevaarlijke doorbraak, maar vermag niet in de stand nog wijziging aan te brengen. Het gelijke spel gaf de verhouding aardig weer en heeft DOSR .gelukkig weer een kostbaar puntje bezorgd. TYBBRoodenburg 10. Rooden burg is in de belangrijkste wedstrijd tegen TYBB allesbehalve fortuinlijk geweest. Een ongelukkige handsbal van Van Dorp, die bij een struikeling in het Leidse doelgèbied met zijn handen op de bal viel, kwam onze stadgenoten in het eerste kwartier van de strijd op een penalty te staan, terwijl hun even later de verdiende gelijkmaker werd onthouden, toen v. Polanen, na een doorbraak, op het critieke moment in het beruchte ge bied beentje werd gelicht, hetgeen de arbiter ontging. Op Roodenburg's protest liet de scheidsrechter hier voor na afloop van de wedstrijd een strafschop nemen, welke evenwel werd gemist, zodat het protest in de einduitslag geen verandering meer kon brengen. Het was jammer voor dc Roodenburgers, die een gelijk spel hadden verdiend, want de par tijen wogen volkomen tegen elkaar op. HOCKEY. HET TOURNOOI TE WESTON SUPERMARC. De Nederlandse dameshockeyploeg heeft op Oudejaarsmiddag de derde wedstrijd van de tournee gespeeld en voor de eerste maal werd een neder laag geleden. Met 50 zegevierden de dames van Gloucester, onder wie zich ook de bekende international Mary Eyre bevond. Met rust leidde Glou cester met 10, doch in de tweede helft konden onze landgenoten het tempo niet volhouden en Mary Eyre scoorde er nog vier doelpunten bij, De overige resultaten waren: Somer setScottish Wanderers 59; Devon Dorest 20: GuernseyWiltshire 02; CornwallHereford 12. De vierde wedstrijd die de Neder landse damesploeg speelde, ging Za terdag tegen het team van Dorset. Rust kwam met een 00 stand. In de tweede helft werd de druk, die de Engelse aanval uito'efende echter te groot en nadat de rechtsbuiten van Dorsel Curtis een strafbully had be nut, kon midvoor Greene het tweede doelpunt scoren. De overige resultaten luiden: Corn wallWiltshire 24; DevonScot tish Wanderes 82; GuernseyHere ford 14 en SomersetGloucester 0—0. ATHLETIEK RKAV De Bataven. Bij goed weer zal er morgenavond voor de heren een buitentraining worden gehouden. Men dient dan om 8.15 u. in huize Wijnstok aanwezig te zijn. Voorts is er voor de dames indoor- training Dinsdag van 6 tot 7 en 7 tot 8, terwijl dit voor de heren Vrijdag is van 7 tot 8, 8 tot 9 en 9 tot 10 uur. Deze trainingen zijn in de gymnastiekzaal Krauwelsteeg. TAFELTENNIS „De Sleutels". Ook hedenavond zal de training nog geen doorgang kunnen vinden. Naar alle waar schijnlijkheid zal ons lokaal Donder dag weer zover hersteld zijn, dat wij onze training kunnen hervatten. De competitie-wedstrijden van he denavond komen hierdoor te ver vallen. Dc wedstrijd in de 4e klasse dames, Sleutels 3ALTC 3, welke voor hedenavond stond vastgesteld zal thans plaats vinden op Dinsdag 4 Januari in het lokaal van de ALTC. Aanvang half acht. Winfried Tournooi. Sleutelle den, die wensen deel te nemen aan J het Winfried Tournooi op Zondag 16 Januari a.s., dienen zich vóór Woensdag a.s. op te geven bij H. M. Filbry, Nieuwe Rijn 80. Zonder in schrijfgeld worden geen inschrij vingen geaccepteerd. Sleutelsleden, neemt allen deel aan dit tournooi! SCHAATSENRIJDEN Kees Broekman wint 3000 M. te Hamar Zaterdag en Zondag vonden op het Mjoesameer bij Hamar natio nale wedstrijden in het hardrijden plaats, waaraan ook een tweetal nummers voor niet-Noren, die mo menteel in Hamar vertoeven, was toegevoegd. De weersomstandighe den waren verre van gunstig, het dooide en de thermometer stond en kele graven boven nul. Het gevolg was, dat zich water op het ijs vorm de, waardoor de tijden natuurlijk ongunstig beïnvloed werden. Op de 3000 meter startte Kees Broekman. Onbedreigd werd hij eerste in de, de ongunstige factoren in aanmerking genomen, uitsteken de tijd van 5 min. 9.8 sec. Het is voor de tweede maal, dat Broekman een 3000 meter in het buitenland heeft gereden. De eerste maal ge schiedde dat te Stockholm, tijdens de Europese kampioenschappen in 1947, toen hij 5 min. 13.7 sec. liet noteren. Onze landgenoot heeft dus zijn persoonlijk record aanzienlijk verbeterd. Op de tweede plaats eindigde de Zweed Ture Engstroem met 5.22, ge volgd door zijn landgenoot Hammar- stroem met 5.24.5; Parkkinen, de Finse crack reed mee, doch viel en staakte de strijd. Op de 1000 meter werd Bolmstedt (Zweden) eerste met 1 min. 40.7 sec. en Blomgren (Zweden) op de tweede plaats met 1 n;in. 44 sec. Broekman reed op deze afstand niet. De mogelijkheid bestaatdat Kees Broekman de volgends week aan wedstrijden te Oslo deelneemt en vervolgens op 13 Januari te Estils- kuna (Zweden) rijdt. AUTOMOBILISME SIR MALCOLM CAMPBELL OVERLEDEN. Sir Malcolm Campbell, de be kende Engelse automobilist en hou der van het wereld-snelheidsrecord te water, is Nieuwjaarsdag te Rei- gate (Surrey) op 63-jarige leeftijd overleden. De eerste opmerkelijke prestatie van deze snelheidsduivel kwam in 1923, toen hij in Denemarken met zijn wagen de mijl aflegde met de gemiddelde snelheid van 235.560 km per uur; in 1931 vestigde hij een nieuw wereldrecord te land met de snelheid van 395.840 km per uur. In dit zelfde jaar werd Malcolm Camp bell wegens zijn verdienste voor het automobilisme in de adelstand ver heven. In 1935 deed de „Blue Bird", zo als zijn wagen heette, weer van zich Sport in 't kort Barney Ewell, dc Amerikaanse neger-sprinter, die tijdens de Olym pische Spelen op de 100 M. en 200 M. als tweede eindigde, is tot profes sional verklaard. Dit besluit werd door de Midden-Atlantische amateur athletiek unie genomen naar aanlei ding van het feit, dat Ewell het ge schenk van de burgers van zijn woon plaats Lancaster (Pennsylv.), be staande uit een compleet ingericht huis, heeft aanvaard. Aan de 19e rally van Monte Carlo, die van 24 t.m. 27 Januari a.s. wordt gehouden, zal door een record aantal automobilisten worden deel genomen. Niet minder dan 223 equi pes hebben voor deze sterrit, die de bijnaam van „Wereldkampioen schap groot tourisme" met ere kan dragen, ingeschreven. Zoals bekend is, bevinden zich on der de deelnemers 29 Nederlanse teams. Nederlandse studenten namen op Oudejaarsdag deel aan wedstrij den, welke tot sluiting van een stu- dententrainingsweek te Grindelwald werden gehouden. De slalom werd gewonnen door Girardet (Lausanne) met 1 min. 16.2 sec. voor Urfer (Ge- nève) 1 min. 17 sec. Derde werd Pa- sehe (Lausanne) met 1 min. 17.1 sec. öp de tiende plaats eindigde onze landgenoot Pappenheim met 1 min. 31.3 sec, terwijl Hubrecht 16e werd met 1 min. 37,4 sec. De jeugdige De Boer werd 18e met een tijd van 1 min. 42.4 sec., gevolgd door Lifman met 1 min. 43.4 sec. In de teamwedstrijd werd Lausanne eerste met 3 min. 59.1 sec. en Nederland vierde met 4 min. 51.1 sec. Onze wereldrecordhoudster Fanny BlankersKoen is gisteftnid- dag om half twee tezamen met haar man van Schiphol naar Londen ver trokken op weg naar Australië, waar zij naar schatting ruim anderhalve spreken. Op de z<sütvlakten te Bon neville (Ver. Staten) werd een uur snelheid van 484.516 km bereikt. Dit record hield vier jaar stand, toen kwam een andere Engelsman John Cobb, die ongeveer 112 km per uur meer aflegde. Van dit moment af richtte sir Malcolm zijn aandacht op het water. Met zijn Blue Bird race-boot bracht hij in Augustus 1939 het record op 228.060 km per uur. De jaren na de oorlog heeft hij besteed aan het nemen van proeven met een nieuwe Jet-propelled Blue- Bird, met het oogmerk zijn eigen record te 'breken. De proef-vaarten waren echter steeds een teleurstel ling en tot ziin dood is Sir Malcolm Campbell bezig geweest veranderin gen aan zijn boot aan te brengen. ZWEMMEN L.Z.C. Op de op 4 Januari des avonds om 7 uur, door L.Z.C. te or ganiseren demonstratie, zal de uit genodigde Robbenr.ioeg n et kunnen uitkomen. Ondanks ac-ze t egenslag is de commissie van voorbereiding er toch in geslaagd iets goeds te brengen en is nu de A.D.Z.-ploeg, zo juist uit Denemarken terugge keerd, uitgenodigd deze avond aan te vullen. Zij zal bestaan uit de vol gende zwemsters: Greet Gaillard, 2e Olympiade zwemster voor Neder land (rug), Jannie de Gr ot, 2e id (school), Willie Langerveld, reser ve 4 maal 100 m borstcrawi estafet te. Voor de heren is uitgenodigd dc bekende Bob Bonte, kampio?n van Nederland en wereldrecordhouder maand hoopt te verblijven. Vandaag wordt de reis per Boac- viiegtuig naar Australië voortgezet. Het ligt in de bedoeling, dat Slijkhuis op 14 Januari a.s. per vlieg tuig naar New Yerk vertrekt voor zijn tournee door de Ver. Staten en Canada. De voornaamste data van het programma luiden: 21 Januari Philadelphia, 29 Januari New York, 19 Februari Amerikaanse kampioen schappen, 7 Maart Montreal, 12 Maart Hamilton (Canada). Naar men weet zijn deze wedstrijden alle op overdekte banen geprojecteerd. De mogelijkheid bestaat, dat Slijkhuis tijdens zijn verblijf in de Ver. Staten nog aan enkele minder belangrijke ontmoetingen deelneemt. De inschrijvingen voor het tour nooi om het wereldkampioenschap (Jules Rimet-beker), waarvan de eindstrijden in Brazilië in 1950 plaats vinden, sluiten aan het einde van deze week. Tot nu toe hebben zich 17 landen schriftelijk bij de FI FA gemeld, w.o. Indonesië. Enge land zou hebben besloten deel te ne men, doch de schriftelijke bevestiging was op 1 Januari nog niet op het se cretariaat .van de FIFA binnengeko men. Men verwacht, dat nog enkele landen zich voor 8 Jan. zullen mel den. Te Bergum in Friesland is Vrij dag in de ouderdom van 56 jaar over leden de heer H. Bulthuis, de ont werper van de z.g. BM-jachtjes. De heer Bulthuis, eenvoudig barbier en sigarenhandelaar, was als echte Fries watersportliefhebber „tot en met". Hij zocht en vond een snelvarend scheepstype en hij vond het in de zg. BM-klasse. Hoezeer hij opging in zijn liefde voor de watersport en de zei- lerij wordt wel bewezen door het feit, dat hij er niets voor voelde op zijn vinding octrooi aan te vragen, Het schaaktournooi te New York is gewonnen door Fine 8 p.. 2. Naj- dorff §Yz p., 3. dr. Euwe en Pilnick 5 p. en het avontuur met Notaris Zwingelhout twield door Hubert Vet „Otoor ik?" vroeg het hoofd van de hote lier. Notaris Zwingelhout antwoordde niet maar keek met gefronste wenk brauwen naar de binnen kamer. „Ik eh.ehik heb gehoord dat U goud kunt makeneneh ik thging het hoofd verder, ikeh.... humzou U een voorstel eh EERSTE AUTO VAN DE KAISER- FRASER FABRIEKEN Aan de Sluisjesdijk in Rotterdam naderen de enorme montagehallen van de Kaï- ser-Fraser fabrieken, waarmee in Augustus een aanvang werd gemaakt snel hun voltooiing. Intussen hebben de eerste proefmodellen, mode! '49 waarvoor de onderdelen uit Amerika werden aangevoerd, de fabriek reeds verlaten. Als half Januari de volledi ge productie gaat beginnen, hoopt men per dag 20 auto's te kunnen af leveren. Viervijfde van de wagens is voor export bestemd. Ongeveer 5C0 arbeiders zuUen in deze nieuwe industrie te werk worden gesteld. De eerste Kaiser-Special. 400 en 500 m schoolslag. Na deze zwemdemonstratie zal door 4 meis jes een trick-swimming-demonstra- tie gegeven worden. Na afloop van beide, zal deze gehele ploeg zich naar Het Witte Huis te Osgstgeest begeven, waar tussen 2 ploegen her sengymnastiek gehouden 'al wor den, n.l. tussen de demonstranten en zes jongens van L.Z.C. Dc avonu wordt besloten met een gezellig dansje. Voor L.Z.C. en do belang stellenden een voortreffelijke avond SCHAKEN Alphens Schaakkampioenschap. De wedstrijden om het kampioen schap schaken gaan de eerste week van Januari weer beginnen. Aan deze^ wedstrijden zal worden deel genomen door de heren H. Verburg (kamp. 19471948), D. Posthuma. C. Brunt, A. H. Hooijer, A. Zweers en L. Kantebeen. Voor de promotiegroepen hebben zich geolaatst Groep I: J. Kempen, H. de Ruiter, A. P. Borgmeijer, D. Vroom, A. Kooij en H. Verhagen. Groep II: Th. J. Basie. J. C. Duin, A. H. Balk, A. v. d. Kleij, K. de Hoed en C. Donker. Toen wist Nataris Zwingelhout al genoeg; hij pakte een van de mooie goud met wit geverfde stoelen en smeet hem naar het hoofd van de hotelier, dat daarop met zonderlinge spoed teruggetrokken werd. „Wat is de wereld toch verdorven!"' steunde Notaris Zwingelhout vertwij feld, „Ik wist niet dat er zoveel on eerlijke mensen waren. Ik dacht dat ik hier in de stad de enige boef zou zijn.dan zou ik wat hebben kunnen verdienenmaar nuoh m'n hoofd Frederik lachte; toen werd hij weer ernstig. „Nu wil ik U ook een voor stel doen", zei hij, „als u mij m'n wensring teruggeeft zal ilc U uit de moeilijkheden helpen. En bovendien wil ik een hele zak goud voor U to veren met mijn ring." „Wantrouwend keek de notaris Frederik in het gezicht. „Hoe weet ik of ik je geloven kan, jonge man." andwoordde hij. ,Als jij die ring hebt ben ik geheel in je macht. En bo vendien wil ik de ring zélf hebben; wat moet ik met één zakje goud beginnen? Bah! Nee daar loop Ik niet in! Een aalmoes! Bah!" Frederik wilde weer wat zeggen, maar het geluid van de telefoon over stemde zijn woorden. „Hallo?" zei Notaris Zwingelhout, „met de Graaf Van Houdt tot Zwin- glaer. Met wie heb ik de eer?" „De éér! Ha! ha! De éér!" zei een bekende stem uit het apparaat, „doe maar gewoon, hoor! Hier iS Theodo- rus Jansen Co." „Jawel, dat merk ik," antwoordde de notaris; uit de hoorn van de te lefoon kringelde een dikke wolk si garenrook naar buiten. Aetherklanken DINSDAG. HILVERSUM I, 301 meter. 7.00 Nieuws, 7.15 Ocht.gymn., 8.00 Nieuws, 8.15 ..Pluk de dag", 9.00 Lichtbaken. Z.E. Heer Henri de Greeve, 9.30 Gr.pl., 10.00 „Wie komt er in mijn hokje?". 11.00 Gr.pl., 12.03 Klaas van Beeck, 13.00 Nieuws, 14.30 „Onder ons", 15.00 „Wesendoncklie- der", 16.00 „De Zonnebloem", 17.00 Kerstvacantie. 17.30 „Lang zullen ze leven!", 17.45 „Het komende com missariaat". 18.30 Strijdkr., 19.00 Nieuws, 19.30 „Dit is leven", 19.45 Re- geringsuitz., 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man. 20.12 Concert door het koor „Excelsior", 22.20 Rio de Groot, piano, 23.00 Nieuws, 23.15 Residentie orkest. HILVERSUM II. 415 meter. 7.00 Nieuws, 7.15 Gr.pl., 8.00 Nieuws, 8.55 Van vrouw tot vrouw, 9.35 „Aubade", 10.00 Morgenwijding, ds. P. Monster te Bussum, 10.15 Arbeids vitaminen. 10.50 Kleutertje luistert, 11.30 „De Wekker". 12.30 Weerpraat- je, 13 00 Nieuws, 13.20 Het Metro- poleorkest, 13.50 The four rhythm aces, 14.00 Met naald en schaar, 14.30 Radiomatinée, 16.25 Honderd beroem de componisten van Palestrina tot Pijper, 16.40 De schoolbel, 17.00 Kin derkoor „Jacob Hamel", 17.30 „The Romancers", 18.00 Nieuws, 19.00 „De Eendracht", 19.15 „Vlotter Frans le ren spreken". 19.35 Zang en samen spel, 20.00 Nieuws. 20.05 In het radio zoeklicht. 20.15 Bonte Dinsdagavond- trein, 21.35 Hersengymnastiek, 21.45 „The Skymasters", 22.15 Buitenlands overzicht, 22.30 „Ik zou zo graag..!", 23.00 Nieuws, 23.15 Roth strijkkwar tet. DE VACANT1E VAN Alleen het vrolijk klateren der beek buiten verbrak de dodelijke stilte van de avond. Dupuy zei ernstig: „Toen ik die pieisters zag, dacht ik dadelijk aan jou Arthur. Die gespten mond en ogen deden me allereerst denken aan een ontvoering om losgeld. Mis schien ligt dit edht in jouw lijn." Arthur knikte. „Wie is het?" vroeg hij zachtjes. „Ik weet het niet," antwoordde Dupuy hoofdschuddend. „Ik heb hem niet aangeraakt, als al1 een om te ver gewissen, dat hij zeker dood was." „Er is geen enkele ontvoering ge rapporteerd." zei Arthur nadenkend. „Anders had ik het wel geweten. De baas' wist, waar ik hier ergens was." En opeens riep hij verbaasd uit: „Maar, mijnheer Dupuy, ik heb gis ternacht in dit kamp geslapen! Denkt u, dat hij er toen al gelegen heeft?" „Ja." „Afschuwelijk." fluisterde me-' vrouw Dupuy en vroeg toen: „Als ze hem om losgeld ontvoerd hebben, waarom hebben ze hem dan ver moord?" „Gedwongen, misschien," zei Ar thur. „Ze zaten mogelijk te erg in het nauw." En daarop riep hij op eens: „Verdraaid neen, mijnheer Dupuy, er is geen enkel opsporings onderzoek gaande." Queyrat vroeg: „Zeg eens, weet Bé hier iets van af?" Bruce antwoordde: „Neen, of mijnheer Dupuy moest ihet haar ver teld hebben. Toen ik hier vanavond aankwam, was zij met Danet naar de bioscoop." „Het zal we! heel erg voor haar wezen," meende Alfred. „Ze zal bang worden." „Enfin, het is nu eenmaal niet an ders," zei Dupuy ten slotte. „Quey rat, dat is verder jouw taak en die van Arthur." Arthur sputterde tegen. „Ik heb hier niets te vertellen, tenzij die man over de grens is gebracht. En, boven dien, u zult ons toch niet in de steek laten, inspecteur? Louis Lacombre, de officier van justitie, iza! u trou wens wel aan het werk houden, al moest hij u de handboeien ervoor aandoen, om u hier te houden." „Lacombre?" herhaalde Dupuy. „Is hij dan nog altijd hier? Ik heb nog voor hem gewerkt in de zaak van Forêt." Queyrat merkte echter op: „Jo seph Daoet dioet anders al het werk voor hem op kantoor. Hij zal aan stonds wel hier heen komen, als hij Bé thuisbrengt." Arthur wierp hem tegen: „Het staat niet aan ons, Alfred, om Jo seph er in te ha^n. We moeten ons tot mijnheer Lacombre wenden. Als hij de zaa/. dan aan Joseph wil over dragen, dian is dat zijn zaak." „Jullie zullen er de lijkschouwer ook bij moeten halen," merkte Du puy op. „Maar... ik heb zo'n idee, dat het toch wel goed zou zijn, het voor'opig nog wat stil te houden. In het begin tenminste. Maak daarom geen gebruik van de telefoon. Het is een gemeenschappelijke lijn." „Ik heb mijn motor bij Amasa la ten staan," zei Queyrat. „Ik kan wel even naar de stad rijden en mijn heer Lacombre halen." HOOFDSTUK III Toen de politieman weg was, leg de Dupuy een laken over de staa1- matras en ging met zijn vrouw en Arthur bij het vuur zitten. Hij stop te zijn pijp en stak haar aan. Toen zei Arthur: „Het lijkt een lastig ge val te worden, mijnheer Dupuy." „Och, als we eenmaal 'bezig zijn, wordt het misschien wel gemakke lijker," meende Dupuy, gemoedelijk puffend aan zijn pijp. „Na het vin dien van deze man heb ik mijn oren goed de kost gegeven. Je vriendin, jufrouw Delmont is gemakke'ijk aan het praten te 'krijgen en die me vrouw Morel weet graag van alles en nog wat en vraagt overal naar. Misschien ken je haar wel." „En of," stemde Arthur toe. „Ik heb geluisterd naar een en an der, dat ze me vroeg en haar toen zeld dit en dat gevraagd." zei Dupuy. „Ik heb gehoord, dat er Zaterdag avond adht huisjes bezet waren. Ik veronderstel, dat hij in die nacht hier gebracht is." Even later vroeg hij: „Zeg, Ar thur, hoeveel mensen hebben hier gisteren overnacht? Hoe laat ben jij hier aangekomen? Jij bent hier Za terdagavond toch niet geweest wel?" Arthur schudde het hoofd. „Ik ben hier Dinsdag nacht geweest," ant woordde hij. „En Woensdag weer vertrokken en Zondag teruggeko men. Dat is te zeggen, gistermiddag. Gisteravond zijn Bé en ik een eindje gaan wandelen op de heuvel achter de woning van Amasa. Het was vol le maan, ziet u. We kwamen vrij laat terug. Maar ik heb niets of nie mand gezien." „Wie waren hier? Hoeveel men sen?" drong Dupuy verder aan. „We1, Rade en de familie Morel," antwoordde Bruce. „En dan nog een echtpaar, naar hun spraak te oorde len, niet hier uit de buurt. En twee len, niet hier uit de buurt. En twee lui in een oude auto, op weg naar hun kinderen, of zo. En dan nog 'n zekere Bouvet. een reiziger in ijzer waren, die zijn district hier afreist. Hij praat graag tegen over zijn ongelukkig huwelijk. Zijn vrouw be grijpt hem niet, zegt hij. Overigens is hij ongevaarlijk genoeg." „Maar iemand was toch niet on gevaarlijk!" merkte Dupuy op. „Wat te denken van die violist? Weet je iets van hem af?" Arthur aarzelde hee! eventjes. „Rade is een rare," zei hij en zweeg weer een poosje. „Een beetje van Lotje getikt, zou ik zo denken. Hij doet niet veel anders, dan viool spelen." En met blijkbare tegenzin voegde 'hij er bij: „En brieven schrijven." „Wat voor soort brieven, Arthur?" Arthur aarzelde. „Och, rivieren en watervallen zijn zijn stokpaardjes. Hij is secretaris van een vereniging tot bescherming van onze rivieren. Ik weet niet, of er wel een derge^'ke vereniging bestaat maar in elk ge val schijnt hij er secretaris van te zijn." Dupuy keek de jongen man na denkend aan. „Heeft jouw vacantie hier er iets mee te maken, Arthur? Ik heb op gemerkt, dat hij niet erg op je ge steld is." Bruce grinnikte. „U bent toch zo sluw a's een wezel, mijnheer Dupuy. U ruikt ieder spoor. Maar u kunt Rede gerust van uw verdachtenlijst schrappen." De oude heer ging er niet verder op in. „Nu goed dan schrappen we Rade. Maar vanavond zijn er nog twee mannen na ons hier aangekomen. Een hunner hij noemt ziöh Chan- téry heeft na het avondeten een praatje met Privé gemaakt. Ik denk dat ze iets op het oog hebben, maar neen, ze waren hier immers Zater dagavond niet?" „Neen," stemde Arthur toe. „Er was hier niemand van die naam." „En hoe staat het met de familie More1?" „Die tellen niet mee," zei Arthur beslist. „En juffrouw Delmont? Ze schijnt me niet zo lastig en koppig toe, als jij het deed voorkomen. Hoe staat het met haar?" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6