NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK NIEUWS UIT DE OMGEVING ^Us&cjawd IN INDIE MAANDAG 3 JANUARI 1949 DE LEID SE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 TERUGGAVE ZEKERHEID STELLING BELASTINGEN Bij een op 31 Januari 1948 in de Staatscourant opgenomen beschik king van de minister van financiën is het tijdstip, waarop de verplichte zekerheidstellingen voor belastingen uiterlijk worden vrijgegeven, zes maanden verschoven en nader be paald op 15 Augustus 1949. Dit is geschied, omdat vóór 15 Februari a.s. nog niet alle met een zekerheid stelling verrekenbare aanslagen kun- nen worden vastgesteld. De vraag zou kunnen rijzen, waar om de termijnverlenging mede geldt voor hen wier aanslagen wel reeds geregeld zijn. De resolutie sluit ech ter terugbetaling in deze gevallen geenszins uit; zij tast immers niet de bevoegdheid van de inspecteur aan, om vóór het uiterste tijdstip vrijgave van onnodige zekerheid stellingen toe te staan. In de gevallen, waarin vertraging in de terugbetaling onvermijdelijk zal zijn, zal het daaruit ontstane on gerief worden verzacht doordat ook de rentevergoeding van 3.6 per jaar (berekend over gehele bedra gen 1.000 en over gehele kalender maanden) over een zoveel langer tijdvak wordt berekend. DE LIQUIDATIE VAN DE BEDRIJFSZUIVERING In de Staatscourant van Vrijdag is opgenomen een beschikking, waarbij de algemene zuiveringsraad voor tiet bedrijfsleven 4er behande ling van zaken in eerste aanleg wordt opgeheven met ingang van 1 Januari 1949. De centrale zuiveringsraad voor het bedrijfsleven, die als bekrach tigingsinstantie fungeert, zal nog enkele maanden behoeven om ook het werk in tweede instantie te be ëindigen. Bovendien zal deze raad nog enige tijd moeten voortbestaan, omdat hij tevens fungeert als be krachtigingsinstantie voor de uit spraken van de commissie voor de perszuivering, die met haar taak nog niet gereed is. VRIJWILLIGE ZIEKENFONDS PREMIE 25 OMHOOG In de loop van Januari a.s. zal de premie voor de vrijwillige zieken fondsverzekering niet onbelangrijk worden verhoogd, nl. met (0.13 per week. De premie zal dus in het al gemeen worden 0.63 per week voor elke verzekerde van 16 jaar en ouder. Voor een gezin bestaande uit man, vrouw en kinderen beneden 16 jaar, zal de premie verhoogd moeten wor den van ƒ1 tot 1.26 per week. De premieverhoging is het gevolg van de vermindering van de bijdra ge uit het vereveningsfonds. Deze bij drage van de verplichte ziekenfonds verzekering aan de vrijwillige verze kering is voor 1949 teruggebracht tot V/z millioen. De premieverhoging moet een defi cit over het komende jaar verhinde ren en zal het mogelijk maken de be staande rechten van de vrijwillig ver zekerden te handhaven. De vergoe ding van sanatoriumverpkging zal verhoogd worden van 3 tot 4.50 per dag, welke uitkering onlangs ook voor de verplichte verzekering is tot stand gekomen. Overleg met het staatstoezicht op de ziekenfondsen en het directoraat- generaal van de prijzen is nog gaande. "Vermoedelijk zal de premieverhoging half Januari ingaan. EEUWFEEST VAN „DE GELDERLANDER". Het te Nijmegen verschijnend ge westelijk katholiek dagblad De Gel derlander heeft gisteren met stralend feestvertoon zijn honderdjarig be staan gevierd. De Bisschop van 's Bosch mrg. Mut- saers droeg 's morgens in de kapel van het St. Canisiuscollege een, ponti ficale H. Mis op. Na deze kerkelijke viering verenig den de genodigden zich met de Gel derlander-gemeenschap aan een ge meenschappelijke lunch, waarbij door het personeel aan de N.V. een marme ren klok en een smeedijzeren lamp werden aangeboden. Om twee uur' werd in de „Vereni ging" een feestelijke samenkomst ge- houdei), waarop talrijke genodigden blijk van meeleven en belangstelling gaven. De president-commissaris, de heer M. J. Wier dels, sprak het ope ningswoord. Dr. J. Brinkhoff hield 'n feestrede, welsprekend door inhoud en vorm, waarin hij schetste cle eigenlijke betekenis, het wezenlijke karakter van het katholieke dagblad. Wij spreken hier de wens uit, dat deze rede in druk verschijne! Minister Rutten bracht namens de regering dank aan de Gelderlander. Mgr. Mutsaers belichtte de grote be tekenis van de gewestelijke katho lieke pers (70 van de katholieken lezen een gewestelijk katholiek dag blad) en deelde mede dat het Z. H. de Paus had behaagd de hoofdredacteur de heer L. Frequin te benoemen tot riddel in de H. Gregoriusorde. In deze functionaris en in de procuratiehou der. wien het gouden ere-kruis „Pro Ecclesia et Pontifice" werd geschon ken, wilde Z.H. de Paus het gehele personeel van „De Gelderlander" eren. Mgr. Huurdeman, vicaris-gene raal van het Aartsbisdom, bracht de gelukwensen over van de Kardinaal. Nog spraken hartelijke woorden van waardering de burgemeester van Nij megen mr. Ch. Hustings, en de bur gemeester van Arnhem, de heer Matzer. Aan het slot van de vele redevoe ringen reikte de heer Bodewes, direc teur van de Gelderlander-pers, aan tien oud gedienden onderscheidingen uit, nl. aan drie ouderen de zilveren medaille van Oranje Nassau en aan zeven jongeren de bronzen medaille van Oranje Nassau, voor langdurige dienst aan de katholieke pers bewe zen. Na deze officiële vergadering kwa men honderden naar de receptie. Tot slot van de middag werd een gemeen schappelijke maaltijd aangericht, waaraan verschillende autoriteiten aanzeten, onder wie dr. Bekenkamp als vertegenwoodiger van de minister BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Assistent-Dioce saan Aalmoezenier van de Ned. Kath. Jongeren Bew., N.K.J.B., Kath. Arbeiders Jeugd, K.A.J., Kath. Jonge Middenstands Verenigingen, K.J.M.V. en Land- en Tuinbouw Jongeren, L.T.J., in het Bisdom Haarlem, de Weleerw. Heer A. H. Huijboom. die kapelaan was te Rotterdam. Vervolgens tot kapelaan te Rot terdam. Christus Koning, de weleerw. Heer H. C. A. P. van Drunen; Leiden: H. Petrus, de weleerw. Heer J. F. Franse; te Schiedam, H. Hart, de weleerw. Heer G. J. B. de Wit; te Noordwijkerhout, H. Joseph, de weleerw. Heer B. A. M. Vroklage; te Leimuiden de weleerw. Heer A Baklcum, neomist. Tenslotte tot kapelaan te Noord- wijk de weleerw. Heer J. C. van der Meer. die kapelaan was te Amster dam (O. L. Vrouw Onbevlekt Ontv.) van Onderwijs, Kunsten cn Weten schappen. Aan tafel werden nog ver schillende gelukwensen gewisseld. Tot slot van de dag werd aan het gezamenlijk personeel cn genodigden een voorstelling aangeboden door het Cor Ruys ensemble in de grote zaal van de „Vereniging."' MOORDAANSLAG IN DEN HAAG. Aan de Troelstrakade in Den Haag heeft Zondagavond de 46-jarige J. W. een moordaanslag gepleegd op de 23-jarige vrouw M. E. van der K., van de Moerweg. De man stak de vrouw enige malen met een mes in het gezicht en probeerde daarna de hand aan zichzelf te slaan. Toen dit niet gelukte, sprong hij in het water maar voorbijgangers haalden hem er uit. De vrouw is niet gevaarlijk ge wond. De man is er ernstiger, maar niet levensgevaarlijk aan toe. DRIE PANDEN TEGELIJK AFGEBRAND. Op Nieuwjaarsmorgen is, door tot r.og toe onopgehelderde oorzaak, brand uitgebroken in een woonhuis te Wervershoof onder Medemblik. Binnen enkele ogenblikken stond het huis, dat door twee gezinnen werd bewoond, in lichter laaie. De felle Zuidoostenwind wakkerde het vuur steeds feller aan; een juweiierszaak naast het brandende huis werd even eens door de vlammer. aangetast en korte tijd later woeien er vonke^op het rieten dak van een boerderij aan de overzijde, die toen ook in brand raakte. Een geweldige vlammenzee ont stond, waartegen de brandweer van Wervershoof, die met een defecte motorspuit verscheen, niets kon uit richten. De brandweercorpsen van Enkhuizen. Medemblik en Andijk werden ook gewaarschuwd, maar toen zij bij de brand aankwamen was er niets meer te doen dan nablussen. Alle drie de panden waren toen al 'tot de grond toe afgebrand. Slechts de inboedel van de boerderij kon gered worden. PAS OP MET GESTOLEN SPRITS! De cantinebaas van de Amsterdam se voetbalvereniging Ijsvogels, waar van het terrein gelegen is aan de Leeuwardenweg in Amsterdam- Noord, ontdekte Zaterdag, dat in het kleedlokaal van de vereniging was ingebroken. Behalve rollen drop, perpermunt en nougat, werd een blik met veertig spritsen gestolen. Deze spritsen, die niet meer voor de consumptie ge schikt waren, had de cantinebaas in gesmeerd met rattenkruid. Het eten van deze koeken kan dus levensge vaarlijk zijn. De spritsen waren ver pakt in een wit blik van de firma van Zomeren uit Amersfoort, welk blik is afgezet met rood en blauw en waarop „De Witte Makron is gedrukt. LEIDERDORP Distributie. Dinsdag en Woens dag uitreiking van bonkaarten 903 te Leiderdorp. Meenemen stamkaarten, inwisselingsbonnen van de lopende bonkaart, de bonnen „Tabak 07" en „Diversen 10", datumkaartje. ROELOFARENDSVEEN AFSCHEID HOOFD DER PAR. SCHOOL. Door het R.K. Parochiale Kerkbe stuur werd het scheidend hoofd der R.K. Jongensschool, de heer L. G. C. de Jong, een receptie aangeboden, opdat velen in de gelegenheid zouden zijn afscheid te nemen van de heer de Jong, die door zijn benoeming te Vleuten, thans Roelofarendsveen gaat verlaten. Vele genodigden en belang- stèlienden waren in de Gym.zaal bij de eerw. Zusters aanwezig, toen pas toor J. G. Onel, namens het Kerkbe stuur, als eerste een woord van af scheid sprak tot de heer de Jong. „Ik geloof", aldus spr,, „dat het 't schei dende hoofd aan zijn hart gaat, om na een 13-jarige arbeid aan onze school, thans te gaan vertrekken. Veel arbeid is door u in 't belang der school verricht. Een onderwijzer is te vergelijken met een halve kape laan. Naast de zorg voor het maat schappelijk onderwijs, is er ook de zorg om ze tot goede brave jongens op te leiden. Een voorname taak is daarom het godsdienstonderwijs, het leren van de Katechismus en de gebe den, Voorts hebt gij uw liefde voor de kerk getoond, door de zang van man nen- en jongenskoor te leiden. De uitgebreide administratie der school was bij u steeds in goede handen. Daarom dank voor het vele voor de parochie en de school gedaan. Jk hoop daarom, dat God u hiervoor zal zege nen, en wens u een mooie toekomst en een heerlijke werkkring in Vleu ten toe. Namens de oud-leerlingen sprak C. Boeker woorden van dank voor alles wat in hun belang was ge daan. „Niet altijd hebt u het bij ons, jongens, gemakkelijk gehad". Met de wens. dat Gods zegen op de arbeid van de heer de Jong blijve rusten,, deed spr. zijn woorden vergezeld gaan van het cadeau der oud-leerlin gen: een schilderstuk. Namens het gemeentebestuur van Alkemade was aanwezig wethouder v. d. Meer en de secretaris, de heer W. A. van Harteveld. De heer van Harteveld sprak namens het gemeentebestuur (daar de burgemeester verhinderd was) woorden van waardering en dank voor de prettige wijze van sa menwerking. „Naast uw functie van hoofd, hebt u nog vele neven-functies in het organisatie-leven e.d. vervuld. Daarom dank voor uw arbeidzaam heid. Dat gij ook in uw nieuwe werk kring bevrediging moogt vinden!" Namens L.T.B. en veiling sprak de heer N. Bakker Jac.z. woorden van dank voor de gegeven tuinbouwcur- sussen. Hierna was het woord aan het scheidende hoofd, de heer de Jong, die dank bracht voor de waardering en de goede wensen. „In deze 18 jaar die ik hier gewerkt heb, was dit werk misschien goed, maar misschien ook wel eens niet goed. Want waar ge werkt wordt, worden fouten gemaakt. Daarom dank voor het gestelde ver- trouwer»". Spr. dankte pastoor voor de grote steun, die hij hem steeds ge geven heeft, het gemeentebestuur voor de goede samenwerking, de Zus ters met wie hij door zijn werkkring ook veel te maken had. L.T.B. en veiling voor de steun bij het tuin- bouwonderwijs, de leerlingen der school voor de aangeboden vulpen met inscriptie. Spr. eindigde met de wens, dat het Roelofarendsveen en zijn inwoners goed zal" gaan. Kapelaan A. J. Hartog besloot deze officiële receptie met een slotwoord, waarna een grote kring van oud-leer lingen en vrienden van de gelegen heid gebruik maakte, om hun oud hoofdonderwijzer nog eenmaal de hand ten afscheid te drukken. DE KAAG PLECHTIGE INSTALLATIE PASTOOR N. G. PRONK. De zeereerw. heer pastoor N. G. Pronk is Zondagmorgen plechtig ge ïnstalleerd als pastoor van de Kaag- kerk, welke onder bescherming staat van St. Johannes, Evangelist. Het kleine, doch mooie en wanne kerkje was Zondagmorgen geheel ge vuld met parochianen, toen deken J. Brinkman an Noord wijk, om 10 uur met de plechtige installatie aanving. De deken geleidde de pastoor naar het hoogaltaar, waar hem de benoe mingsbrief werd overhandigd en door hem werd voorgelezen. Daarna werd de eed afgelegd door de pastoor, waarna hem de sleutels der kerk overhandigd werden, alsmede het missaal, kelk gn gewaden. Vervol gens werd hij geleid naar de preek stoel. biechtstoel, het doopvont en 'de sacristie, waar h:j bezit van nam, om ten slotte neer te knielen aan de voet van het altaar, alwaar de de ken tot hem zegt: „Ik stel en beves tig en installeer U in het zakelijk en werkelijk bezit van deze parochie, volgens de benoemingsbrief, in de naam van de Vader en de Zoon, er; de Heilige Geest, Amen. De deken sprak hierna enkele woorden van gelukwens tot de pas toor en tot de parochianen, hen aan sporende om steeds trouwe parochia nen te blijven en hun geloofsleven zoveel mogelijk te verbeteren onder de bezielende leiding van hun her der. Na deze installatie werd door pas toor Pronk een plechtige H. Mis op gedragen tot geestelijk en tijdelijk welzijn der parochie. Hierbij werd hij geassisteerd door pastoor Ligt- hart uit Roelofarendsveen en rector H. van Hussen uit Den Haag. Op het priesterkoor hadden plaats genomen deken J. Brinkman. Noordwijk, ka nunnik-deken W. J. Pomps uit Den Haag en kapelaan Eergers. Door deze installatie is de Kaag- kerk een zelfstandige parochie ge worden en omvat zij het Kaag-eiland, Abenes, een gedeelte van de Lisser- öijk en de Huigsloterdijk. Zij telt on geveer 50Q parochianen. OUD-ADE Biljarten. De wedstrijden om het kampioenschap van Aikemade zijn ten einde. Het is de heer A. v. Beek mogen gelukken tweemaal het kampioenschap achter elkaar te win nen. Zodoende is de wisselbeker zijn eigendom geworden. Elke speler moest dertig maal zijn gemiddelde spelen. De algemene uitslag was als volgt. gew.gel.vrl. h.s. a g. A v. Beek 7 2 25 3.95 Joh. v. Beek 5 1 3 32 5.53 P. H. v. Beek 5 4 19 3.00 M. Turk 5 4 17 2.44 J. v. d. Hulst 4 1 4 132 16.90 Th. v. Beek 4 1 4 56 4.64 H. Vrijburg 3 2 4 18 3.40 L. Turk 3 1 5 55 7.63 J. Hoogenboom 3 6 33 2.96 Jac. v. d. Meer 3 6 44 4.63 ZOETERWOUDE PAARD EN WAGEN TE WATER. Door een aanrijding met de autobus van N.V. Citosa geraakde te heer C. v. d. Krogt Zondagmorgen met zijn paard en wagen te water aan de Vrouwenweg. De heer v. d. Krogt slaagde er in zichzelf te redden en bood hulp aan zijn vrouw en de kin deren, die zich in de wagen bevon den. Voor twee van de kinderen moest medische hulp ingeroepen wor den, daar zij water en vuil naar bin nen gekregen hadden. Mevr. v. d. Krogt liep enige hoofdwonden op. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de aanrijding. Toneeluitvoering. Het R.K. To neelgezelschap bracht op Nieuw jaarsavond het realistische spel van J. Fabricius, „Onder één dak" op het toneel. Daarmee werd hoog gemikt. Dank zij de goede vertolking van de HILLEGOM Inbraken. Bij de fa. Hulsebosch- Lau heeft men ingebroken en via de schuur het kantoor bereikt. De brand- kluis is geforceerd, doch er wordt slechts een klein bedrag aan geld ge mist. In dezelfde nacht verschafte men zich toegang tot het persceel van de slagers-firma gebrs. van der Jagt aan de Haven. Aan de achterzijde heeft men het rookhok bereikt en hammen meegenomen. De politie doet onderzoek. KATWIJK AAN DEN RIJN Feestavond. De L.T.B, had tegen gisterenavond een feestavond uitge schreven in het Parochiehuis. Een feestavond, dat we tevens een kunst avond mogen noemen. Het was een jaar geleden, dat we „De Vrolijke Zangers" uit Loosduinen hier te gast hadden en allen zagen met verlan gen uit naar hun tweede komst. En niemand zal teleurgesteld zijn. Het was een avond vol kunstgenot, een smaakvol program, een dankbaar auditorium, dat zich na ieder num mer uitte in een daverend handge klap. Behalve de „Vrolijke Zangers" traden ook nu op „De Domsmuzikan- ten", maar dat dorpsmuzikanten iets dergelijks te gehore kunnen brengen zal ook weinigen bekend zijn. Van de eersten had de leiding de heer B. te Lintelo, van de tweede de heer H. Hartemink. We zullen ons onthou den om nummers, solisten, vocale of instrumentale nummers afzonderlijk te noemen. Het was alles knal. knal, zodanig dat de tenor-solist, en de xy- lofonist meermalen, aangezien aan het applaus geen einde kwam, zich genoodzaakt zagen te bisseren. Het bestuur van de L.T.B. heeft goed ge zien genoemde muziekgezelschappen voor een feestavond te engageren en daardoor velen aan zich verpjicht. Tot weerziens aal ongetwijfeld de uit roep van allen geweest zijn KATWIJK AAN ZEE Personalia. In Den Haag slaagde voor het examen, ter verkrijging van het Staatspraktijkdiploma voo Handel en Administratie, de heer F. Ribot. LEIDSCHENDAM „De vriendschap". De postdui- venhouders alhier hebben met me dewerking van enige personen uit Voorburg een vereniging gevormd onder de naam „De Vriendschap De duiven van de leden zullen vlie gen overeenkomsitg de bepalingen van de Alg. Ned. Bond van Postdui- venhouders. 9000 sigaretten. Door het Kath. Thuisfront is met Kerstmis een z.g. „sigaretten-actie" gehouden. Hiervoor Wolter-rol kre-eg het spel een boeiend karakter. Deze speler heeft in Zoeterwoude een zeer geslaagd debuut gemaakt door beheersing van stem en eenvoud van gebaren. Voor ens toneel betekent hij een goede aanwinst. Met graagte zal men ge luisterd hebben naar Jan. cle smids knecht, de „note comique" tussen de sombere spanning van de familie verhouding. Misschien was deze rol wel de zwaarste, omdat de opge- juimde smidsknecht onder zijn vro lijkheid een heel ernstig en gevoelig hart verborg. En juist wanneer hij die ernst en zijn gevoel niet meer kon bedekken en men zijn woorden au sérieux moest nemen, ontbrak het de speler aan de capaciteit om het ware karakter uit te drukken. Overigens over zijn mimiek en ko mische gebaren niets dan lof. De va der bleef zijn spel tot het einde toe beheersen. Een onverzettelijke boer, koppig tot het uiterste, die tenslotte zwichten moest voor de hartelijkheid van een stadse juffer. Dat was een onvergetelijke scène, die deed den ken aan eenzelfde tafereel in „Kin deren van ons volk"' van Antoon Coolen. Voor de vertolkster van de rol van Dora maakte friet laatste be drijf veel zwakke momenten van het eerste bedrijf goed. Zwak was voor al het allereerste begin en de sa menspraak met de notaris. Haar ge baren waren stijf, maar haar optre den was innemend en haar articu latie keurig verzorgd. Zij heeft de scène met de oude Vader goed door leefd en maakte daardoor haar de buut tot een succes. De streng cal vinistische onderwijzer hield zijn stijl goed vol en zijn woorden kwa men goed tot haar recht. Antje cn Lena waren goede tegenspeelsters, maar vooral Lena muntte uit in haar vrijheid van optreden. Voor Liesbeth hadden we graag een jon ger meisje gezien. Haar spel was on voldoende, vooral wat toneelbéhcer- sing en uitspraak betreft. In de no taris vonden we niet de man, die boven de partijen moet staan. We misten het overwicht, dat op een dorp 1och gepaard kan gaan met ge moedelijkheid en openhartigheid. De speler bezit nog te weinig durf om zich te bewegen en te weinig nuan cering van zijn geluid. Het blijft ongetwijfeld een succes voor de toneelver. dat zij dit stuk aangedurfd heeft. De strekking is duidelijk naar voren gekomen en de sfeer van het strenge orthodoxe Pro testantisme is goed bewaard geble ven. De belangstelling voor dit goede spel was bevredigend, al blijft het jammer dat we nog te weinig oudere mensen in het Patronaatsgebouw zien. Deze avond is bewezen dat er ook in Zoeterwoude veel goeds ge geven kan worden. Maar om het spel op een hoger peil te brengen moet de toneelver. een ruimere keuze hebben aan spelers en speelsters. Ontbreekt het de jongere mensen niet te veel aan liefhebberij voor toneel en de cudere mensen aan belangstelling daarvoor? De spelers werden hartelijk toe gejuicht en bedankt met een welge meend applaus. De St. Jansfanfare zorgde voor een muzikale ontspanning, die na de spanning van de bedrijven een ieder welkom was. Zij deelde daarom niet minder in het applaus. kon men sigaretten, tabaksbonnen of geld voor aankoop van sigaretten af staan. Het resultaat is geweest^ dat voor de ingekomen giften ruim 9000 sigaretten naar Indië verzonden kun nen worden. Binnen enige dagen zul len 150 busjes inhoudende 150 siga retten aan de Leidschendamse jon gens, namens het Kath. Thuisfront, verzonden worden. NOORD WIJK BOUW-PASTOOR BENOEMD. Tot kapelaan alhier is benoemd de weleerw. heer J. C. van der Meer. die kapelaan was te Amsterdam. Ka pelaan van der Meer. die geboren is in 1912, en priester gewijd in 1926, zal tot taak krijgen de bouw van een nieuwe kerk te Noordwijk aan Zee, voor welke bouw de plannnen reeds gereed liggen. NOORDWIJKERHOUT Kapelaansbénoeming. In de plaats van kapelaan G. J. B. de Wit, die sinds 1945 hier werkzaam was. is benoemd de weleerw. heer B. A. M. Vroklage. Kapelaan Vroklage is geboren in 1916. priester gewijd in 1944 en sinds 1947 kapelaan te Lei muiden. OEGSTGEEST Onderscheiding. Op Nieuwjaars dag werd ten gemcentehuize door de burgemeester aan de oudste inwoner, de heer L. Schouten, uitgereikt de ere-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, we gens zijn 65-jarig bestuurslidmaat schap in de Ned. Herv. Kerk. Bij deze uitreiking waren aanwezig de wethouders en de kerkvoogdij. Distributie. Morgen, Dinsdag, uitreiken van bonkaarten 903 voor bewoners van de Mors (gem. Oegst- geest). Meenemen stamkaarten, in wisselingsbonnen van de bonkaart 901, de bonnen „Tabak" en „Diver- ven 10", datumkaartje. SASSENHEIM Iedereen zal begrijpenIeder zal begrijpen, dat het in Sursum Corda van Zaterdag 1.1. genoemde bedrag van 1865.65 een zetfout was. Dit moest zijn 186.65. Toch nog een mooi bedrag, maar niet genoeg. Daar om hoopt het comité, dat Sassenheim op Vrijdag 7 Januari, wanneer de Friese Fakir voor Kath. Thuisfront optreedt, nog eens goed zal tonen, dat het met de parochianen overzee meeleeft. Juist nu. Begin van brand. Op Nieuw jaarsdag werd de brandweer gealar meerd voor een binnenbrandje ten huize van de fam. v. V. aan de Kas tanjelaan. Hoewel spoedig ter plaatse behoefde ze niet in actie te komen, daar men met eigen middelen het vuur reeds bedwongen had. VOORHOUT Jubileum Piet Vlasveld Katho liek Voorhout heeft op feestelijke wijze het zilveren jubileum van Piet Vlasveld, als concierge van het pa rochiehuis gevierd. De grote zaal was in een ware boementuin herschapen op ieder tafeltje pronkte een fraaie bloemenmand, geschenk van een or ganisatie.. Op het podium bemerkten we ook enige fruitmanden. Onder de aanwezigen zagen we het voltallige college van B en W, de geestelijkheid de oude patronaatscommissie, be sturen van K.A.B, en. onderafdelin gen, L.T.B., K.V.P.. Congregaties, Derde orde, enz. en-z. De dag was ingezet met een plech tige Hoogmis. Als eerste spreker kwam naar voren de heer P. v. d. Geer, voorzitter van de muziekver eniging. Hierna bracht het fanfare corps een muzikale hulde. Namens de N.J.K.B. en K.A.B. voerde de heer L. v. Velzen het woord en bood de jubilaris een geweldige assorti mentskist sigaren aan. Als lid van de oude patronaatscommissie en oude exploitatie-commissie sprak de heer Allard enige waarderende woorden en bood de jubi'aris een fruitmand aan. Tot slot sprak namens de exploi tatie-commissie en kerkbestuur pas toor Warmenhoven, die de goede eigenschappen, vooral de bereidwil ligheid van de jubilaris om het iedereen steeds naar de zin te ma ken, naar voren bracht. Natalinevergiftiging bij koeien. De veehouder J. Jansze alhier bemerkte na melkenstijd dat vier naast elkaar staande koeien wat vroeg gingen lig gen. waarvoor hij geen reden wist op te geven, 's Avonds om 10 uur ging hij nog eens kijken, maar werd toen ge rustgesteld. omdat de dieren toen rus tig stonden te herkauwen. Groot was 's morgens zijn ontsteltenis, toen hij deze vier drachtige koeien dood in de stal vond. Wat was de oorzaak? Bij wijze van proef hadden deze dieren tulpenbollen gegeten, welke afkom stig waren uit een schuur, waar ook gladiolen hadden gelegen, die een naftaline behandeling hadden onder gaan. De rijksveearts Kraak uit Lisse stelde dan ook vast, dat de beesten aan naftalinevergiftiging waren ge storven. LEIDEN AUTOBUS VERVANGT ELECTRISCHE Was dat inderdaad de laatste tram Een belangrijk hoofdstuk in de geschiedenis van de bollenstreek en in die van het bedrijf der NZHVM werd gisteravond afgesloten om 23.45 uur in plaats van 23.35 uur tengevolge van het wachten op de trein uit Rotterdam, die wat te laat was aangekomen. De tram met als bestuurder de heer A. Jesse en als conducteur de heer J. Dool, beiden uit Leiden, vertrok op het fluit signaal van de haltechef, de heer J. F. H. Popken die voor dit doel eens een extra fluitsignaal gaf. Het treinstel bestond uit de wagens A 607/608 en als bijwagen B 26. Van de zijde van het publiek bestond nogal belangstelling voor deze laat- drs. G. W. M. KALLENBERG, Da Costastraat 30, Leiden. viert 5 Januari zijn 3e Indische ver jaardag als le luitenant te Bandoeng, waar hij een taak heeft in de com missie van proefneming en onderzoek. J. J. VAN LEEUWEN Zoeterwoude, geboren 5 Jan. 1927; thans te Sema- rang (Java). sle rit. Ook het personeel gaf een blijk van belangstelling. Wij merk ten o.a. op de controleurs, de heren J. Noordende en K. Hollander, bei den uit Leiden en de controleur J. D. Beglinger uit Voorburg. Naar wij vernemen heeft men te Bennebroek voor een verrassing ge zorgd door het op de baan deponeren van oude potten, pannen cn andere voorwerpen, om voor wat ketelmuziek to zorgen.... De politie aldaar was op haar qui vive om erger te voor komen. In hotel „Rijnland" kwamen de R.K. smedenpatroons uit Leiden en omgeving in vergadering bijeen on der voorzitterschap van de heer Nouwens uit Oegstgeest. De agenda was niet uitgebreid, maar belangrijk. Er ontspon zich een levendige gedachtewisseling over verschillende onderwerpen. De heer Frijns, ambtenaar van de R.K. Bond, van Smedenpatroons, gaf een uiteen zetting over prijzenbeheersing, op slagpercentage. enz. Alle aanwezi gen waren er zich bewust van de noodzaak ener goede vakorganisatie, en de vaste wil was aanwezig, om hierin mede te werken. Aan bankdirecties is vergun ning verleend om bun personeel in de periode van 3 tot en met 9 Jan. overwerk te doen verrichten. In to taal mag niet meer dan 55 uur per week gewerkt worden. De heer A. D. van Eek, hoofd van het landelijk bureau wederop bouw boerderijen heeft de leiding over dit bureau neergelegd. De heer Van Eek is benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Zijn op volger is de heer P. Tijm. thans hoofd van de afdeling werken. De heer J. G. E. Gicskcs, pre sident-directeur van de N.S.F. te Hilversum, heeft als zodanig af scheid van het bedrijf genomen. De heer Gieskcs, die bevorderd is tot ridder in de orde van de Nederland se Leeuw, zal als adviseur en com missaris aan de fabriek verbonden blijven. Tot zijn opvolger is benoemd ir. H. Furstner. De prijs van citroenen, zowel Italiaanse als Surinaamse, is vastge steld op 0.76 per kg. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage.® De Koningin heeft de eerste staats secretaris benoemd. Het is mr. W. C. L. van der Grinten te Rotterdam, die met ingang van 25 Januari deze functie bij het ministerie van Eco nomische Zaken zal aanvaarden. De nieuwe staatssecretaris, die met minister Van Schaik naar de West is vertrokken, is voor de K. V. P. lid van de gemeenteraad van Rotterdam. Hij is directeur van het bureau Rotterdam van het Nederlands Be heersinstituut.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3