ouöejaaRsnummeR 1948 S)e Ccicbc Sou^nt GROTE EN KLEINE GEBEURTENISSEN IN 1948 kunst I Ach! Wij vinden wdar wij staren, DE SLEUTELSTAD IN VOGELVLUCHT Rondom de gemeente en het openbare leven en cultuuR f Uren. dagen, maanden, jaren Vliegen als een schaduw heen. <2> Niets bestendigs hier benéên (Rhqnvis Feith) f 7 OUDEJAARSAVOND. 1948 is ten einde. We leven in een tijd, waarin alles schreeuwt om vaart, élan en tempo. We willen steeds sneller, steeds meer doen in korter tijd, steeds verder zien wat de toekomst voor ons inhoudt. Neen, de moderne mens van 1948 is niet gauw geneigd om te zien naar wat achter hem ligt. De wereld schreeuwt om vaart; we moeten vooruit! En de dingen, die eens onze belangstelling trokken, worden vergeten zo gauw als het voorbij is. Eenmaal per jaar komt er echter een dag, waarop ons op hol gejaagde leven even tot rust komt. Oudejaar. Dan willen we werkelijk even stilstaan en achterom zien, wat we in die 365 dagen in volle vaart gepasseerd zijn. En ons omdraaiend, zien we die lange rij van dagen, die allemaal iets bijzonders brachten. Her inneringen komen weer bovenherinneringen aan alles wat we hebben meegemaakt. Idealen zijn al of niet bereikt; wensen al of niet vervuld. Teleurstellingen zijn gekomen, waar vreugde verwacht werd en vreugde hebben we beleefd aan dingen, die daarvoor niet bestemd leken. We zien ons weer gaan door heel het jaar. Alles, wat onze belangstelling heeft opgewekt, passeert ons geestesoog Het is als een groot boek. Sommige bladen houden we wat langer vast; anderen slaan we snel om. Daar ligt 1948. Het is voorbij. Ons rest nog slechts de herinnering en even willen we die vasthouden. Straks, nog enkele uren, zal de klok haar twaalf slagen galmen en is het oude jaar begraven Het was in deze stemming, dat wij op zoek gingen in de archieven van de courant.. Artikelen, couranten, foto's en verslagen uit het afgelopen jaar gleden door onze vingers. Hierin weerspie gelde zich het leven van Leiden in 1948. Ach, Leiden is geen wereldstad en haar nieuwtjes meestal niet wereldschokkend. Maar voor ve len betekende dat nieuws toch hun wereld. Hier werd een jubileum gevierd, daar een zaak of school geopend. Een vereniging had een bijzondere bijeenkomst; belangrijke personen werden hier of daar ontvangen. Voorbijgangers werden opgeschr'kt door een ongeluk op straat; anderen haalden hun vrienden op, om ergens feest te gaan vieren. Het is op zich zelf allemaal niet belangrijk, maar aaneengeschakeld vormen al deze feiten het leven in onze goede oude stad Leiden. Alsmaar bladerend vonden we telkens nieuwe herinneringen aan wat we hebben meegemaakt en opgetekend, om het dezelfde of volgende dag in onze courant mede te delen aan allen, die het nieuws wilden lezen. Ook nu was het van zien naar schrijven slechts een klein stapje. Misschien zouden er immers men- sen zijn, dieevenals wij, de stedelijke levensloop van een jaar nog eens langs zich heen wilden zien trekken. En al schrijvend groeide de kroniek, die nu komen gaat We sfreeefden niet naar volledigheid. Het zou te veel worden, want het meest simpele feit, dat de een helemaal niet interesseerde, betekende voor de ander iets heel bijzonders en omgekeerd. Het zijn daarom losse brokstukken, waar ogenschijnlijk weinig verband in zit, maar die aaneengeschakeld toch in ruwe lijnen weergeven wat dit jaar in Leiden is voorgevallen. Velen zullen er onderdelen in mis sen; anderen zullen plotseling een herinnering in zich op voelen komen aan iets, wat zij reeds lang vergeten waren. Allen zullen echter zien dat 1918 ook voor Leiden veel betekend heeft. Om het overzichtelijker te maken, splitsen wij het in 7 delen. Moge het lezen van deze rondgang door het nieuws van Leiden in het afgelopen jaar, U evenveel genoegen verschaffen, als het naspeuren en be schrijven ervan ons heeft gedaan. Grootse Jubileumfeesten en honderd jaar gas We schreven het reeds: Leiden is geen wereldstad en haar nieuwtjes zijn meestal niet wereldschokkend. Bij nadere beschouwing echter, ble ken er toch wel enkele hoogtepunten geweest te zijn, die zeker gememo reerd mogen worden. We denken sl echts aan dc grootse viering van het regeringsjubileum van Koningin Wil helmina en het honderd jarig bestaan van de Leidse Gasfabriek. Daarnaast waren ér nog zoveel minder belang rijke feiten, die ook het optekenen waard waren, en die tezamen een ruw geschetst beeld geven van wat zich af speelde in het openbare leven van de Sleutelstad. Leidens eerste burger, jhr. mr. F. H. van Kinschot opent deze rubriek. De burgemeester kocht op 5 Januari als eerste Leidenaar een stukje Dam- plantsoen in het Stadhuis, waarop velen zijn voorbeeld volgden. Alle maal om in Amsterdam een monu ment op te richten, onze gevallen landgenoten waardig. Ook dit jaar bleef Leiden niet van .koninklijk bezoek verstoken. Op Za terdag 17 Januari bracht H.K.H. Prin ses Juliana een bezoek aan het In stituut van Preventieve Geneeskun de, aan de Wassenaarseweg. Twee dagen later werd de heer F. C. de Hosson benoemd tot lid van de Gemeenteraad, in de vacature van de heer Th. H. Perquin. Het nieuwe jaar werd door de bur gemeester in de Gemeenteraad inge luid met eer. Nieuwjaarsede op 26 Januari, waarin hij bijzonder wees op het huisvestingsprobleem. Reeds de zelfde dag werd het uitbreidingsplan Zuid-West besproken. Belangrijk was ook de datum van 24 Februari, toen een deputatie uit Vlissingen de dank van de bevolking kwam overbrengen voor de door Lei- EEN SPROOKJE VAN SPUITEND WATER, GEUR, KLEUR EN BLOEMEN, WAS DE TENTOONSTELLINGS- TUIN, DIE TIJDENS DE JUBILEUMFEESTEN OP DE AALMARKT EN STILLE RUN WAS AANGELEGD. der gemeente. Op Vrijdag 9 Juli wer-1 bloemencorso en gondelvaart, alles den deze 26 mennen off.cicsl op het I afgewerkt met prachtig weer en veel stadhuis door B. en W. ontvangen, Oranje-zon. Nogmaals hulde aan de waarbij de bekende oorkonden wer- Jubileum-commissie! zijn zilveren jubileum als voorzitter van de Drie October-vereniging. De gezamenlijke muziekcorpsen brach ten de krasse jubilaris een serenade op het Stadhuisplein. Zonder officiéél vertoon werd op 8 Mei de tentoonstelling „Prenten van Oranjevorsten" in het Prentenkabi net geopend, als een voorbode van de naderende jubileum-feesten. Voor de laatste maal ontvouwde de heer B. de Koning de Optocht plannen voor de a.s. Drie October- viering. op de vergadering der Drie Octobervereniging van 24 Mei. 29 jaar lang heeft de heer de Koning zijl bes te krachten aan de optochten gegeven wie meent dat hij er zich nu niet meer mee bemoeien zal, zal zich wel vergissen. De eerste Leidse militairen, die met boden. 's Avonds kwam het Leidse Jeugd- parlement voor het eerst bijeen. Joop Leicher, voorziter van de K. V.R.-fractie, hoopte dat het politiek fatsoen bewaard zou blijven. We ge loven dat die wens tot op heden ver vuld is. „Helpt mee de ton volmaken" zei burgemeester van Kinschot op Vrij dagavond 12 Maart, toen hij voor de radio sprak over de financiën voor de a.s. jubileumfeesten. Een plechtige herdenkingsbijeen komst werd op Maandag 19 April in de Stadsgehoorzaal gehouden. Het college van B. en W., vele burgemees ters uit de oi-.trek. de directie van de Leidse Gasfabriek en vele and re autoriteiten herdachten dat in die maand de Leidse Gasfabriek honderd jaar bestond. De volgende dag brand den op verschillende punten in de stad symbilische gaslaantaarns en met een revue in de schouwburg, waar.n de geschiedenis van deze honderd jaar in beeld gebracht was, werden de feestelijkheden besloten. Prettig was het nieuw op 1 Mei, toen de Leidse Ambachtschool het den verleende hulp, in het kader van vijf en zestig jarig bestaan herdacht, de adoptie-actie. Een 434 delig servies Op diezelfde dag werd de heer W. voor het Stadhuis werd hierbij aange-v. d. Laan gehuldigd, in verband met den uitgereikt. PROF AALBERSE. f Op Maandagmorgen 5 Juii werd Leiden opgeschrikt door het bericht dat prof. mr. P. J. M. Aalberse des nachts was overleden. Een groot Lei denaar, die op het gebied van de so ciale wetgeving baanbrekend werk verricht heeft, ging van ons heen. De verkiezingen op 7 Juli brachten de nodige levendigheid in de stad, hoewel het er overal kalm aan toe ging. We maken nu een hele sprong en komen terecht op 18 Augustus, toen als inzet van de Leidse Jubileum feesten, in „De Lakenhal" een ten toonstelling werd geopend van foto's uit de regerings-periode van Konin gin Wilhelmina. Het werd echter pas goed, toen op 25 Augustus in de Stadsgehoorzaal, op de Aalmarkt, Hoogstraat en Stille Rijn, de gran diose bloemententoonstelling „Jubel flora 1948' werd geopend. Wie herin nert zich niet meer de romantische avondwandelingen, de spuitende fon teinen, de pergola van levend groen, die van de Hoogstraat naar de Stille Rijn liep, en de schitterend geïllumi neerde straten? Een bloemencollecte was bedoeld als een bewijs van mede leven met de zieken in de drie Leid se ziekenhuizen. Het werd een groot succes. We doen slechts een los se greep uit het verdere programma: lunapark, vuur- ,Kota Baroe" uit Indië repatri- eerden, werden op Zaterdag 3 Juli j winhondenrennen, feestelijk verwelkomd aan de grens I werk, ballonvaart, concours hippique, Ondanks de feesten bleven ook an dere dingen onze aandacht vragen. Op 2 September werd in de voorma lige Kweekschool voor Zeevaart de Sociaal-medische Dienst van de Ma rine geopend, met het doel van inva lide militairen weer valide werkers te maken. Oude herinneringen aan de bezet tingsjaren werden weer opgehaald, toen op J September de oud-burge meester van Leiden, mr. de Ruyter van Stevenninck, voor het Haagse Kantongerecht verscheen. Eerder ver oordeelde het Leids Tribunaal hem tot 10 jaar internering. De Haagse Kantonrechter deed op 23 September uitspraak en bracht de internerings- tijd terug tot 4% jaar. „120 montage-woningen moeten ge bouwd worden" besloot de Leidse Ge meenteraad op 13 September, on danks alle bezwaren, die werden aan gevoerd. Een zilveren dag voor Leiden was 25 September, toen de heer en me vrouw van Kinschot hun 25 jarige echtvereniging herdachten en de Leidse jeugd 's avonds voor hun huis defileerden. Op 29 September waren de Leidse straten versierd met iets, dat mer. ge woonlijk alleen op Vrijdag aantreft, als er veemarkt is. De Vebo-tentoon- stelling trok veel belangstelling en „de kwaliteit is bevredigend" was de Ontzet herdacht. Het was weer als vanouds. Taptoe, haring en witte brood, optocht, Lunapark, vuurwerk en huilende kindertjes, die hun voort vluchtige balonnetjes naoogden. Een zeer bijzondere dag was 13 October, toen de eerste Amerikaanse gaskolen, in het kader van de Mar shall-hulp, in Leiden arriveerden. Plechtige toespraken van Nederland se en Amerikaanse autoriteiten gin gen vooraf aan de lossing van het eerste schip bij de Lichtfabrieken. Leiden is het centrum van de Ryn- streek. Dit blijkt wel uit de vele con tacten die de stad met het omliggen de boerenland heeft. Zo kwamen op 27 October maar liefst 500 boeren naar de Stadsgehoorzaal, om daar het koperen jubileum van de Vereniging van Bedrijfsvoorlichting „Rijnstreek- West" te vieren. Dank zij een vrien delijke geste van het gemeente-be stuur, kon de lunch in het historische Waaggebouw geserveerd worden. Voor dokter van Es was 12 Novem ber een bijzondere dag, toen deze be kende homoepatische arts zijn veertig jarig jubileum in Leiden vierde. Voor een Sinterklaas-surprise zorg de wethouder D. v. d. Kwaak, toen hij op 6 December, tijdens een pers conferentie, mededeelde, dat voor het eerst sinds de oorlog Leiden weer een sluitende begroting had. Als wij tenslotte melding maken van de elf jubilea, die op Zaterdag 18 December bij de Scheepswerf Gebr. Boot werden gevierd, dan be trekken wij hierin alle jubilea, die in de loop van 1948 in Leiden zijn ge vierd en die te groot in aantal zijn, nrr, 11 1 rv, 1 __1 iil_ algemene opinie. o Een dag eerder dan gewoonlijk, om allemaal afzonderlijk te vermel- werd op Zaterdag 2 October Leiden's den. HET RAADHUIS VAN MUNSTER, IN DE DRIE OCTOBER-OPTUGHT. in Leiden K. en O. deed voortreffelijk werk Voordat we begonnen deze kroniek samen te stellen, vreesden we niet genoeg materiaal te kunnen vin den. Bij nader inzien is het reusachtig -meegeval len. „Er gaat veel om" zou Multatuli zeggen en dit geldt ook voor het Leidse kunstleven, al komen tie Leidenaars er, in verhouding met grotere steden als Haarlem, povertjes van af. Dit geldt niet zozeer voor muziek als wel voor het toneel. Werkelijke goe de gezelschappen ziet Leiden niet vaak. Met des te meer waardering moet daarom hier het werk van K. en O. genoemd worden, die er naar streeft het culturele peil van onze stedelingen te verhogen. In de Studentenwereld verdient het Academisch Kunst centrum een pluim en op amateurs-gebied mag O.K. iViai?i- St. Leonardos-parochie zeker niet onver meld blijven. De diverse goede tentoonstellingen in „De Lakenhal' hebben meer be'angstelling ver diend als ze gekregen hebben. Verdere prestaties van de Rijnlandse Rederijkerskamer wachten we met belangstelling af. „De veertien stonden" een goed begin. Een groots filmwerk, waarvan de mare al weken vooruit gegaan was. werd op 30 Januari voor het eerst in Trianon gedraaid. De critiek op „Fantasia' van Walt Disney was zeer verdeeld; dat Disnev ech ter met de muziek van Bach geen raad wist, staat als een paal boven water. Voor de tweede maal in het se'zoen werd het on sterfelijke treurspel „Gijs- breght van Aemstel" van Joqst van den Vondel in Leiden opgevoerd. Dank zij K. en O. kon deze op voering plaats hebben. Het eerste optreden van de culturele sectie van „Kath. Leiden" vond plaats op 21 Maart, toen de geza menlijke kath. verenigin- beperkt tot sportuitwissc- lingen. Op Zondag 21 Maart werd in Gent een tentoonste'lmg van Leidse kunst geopend. De R.K. gemengde zang vereniging „Pulchri Stu dio" vierde dit jaar haar zilveren jubileum. Bij die gelegenheid werd op 29 Maart de opera „Czaar en Timmerman", onrW lei ding van dirigent W. Ver burg, in de Stadsgehoor zaal opgevoerd. Een zeer bijzondere ex positie herhergde „De La kenhal", toen onder auspi ciën van K. en O., een huisvlijt-tentoonste! lin g werd gehouden. Oo Zater dag 10 April werd deze door de burgemeester ge opend. Een maand later was er gen het passiespel „De 14 Stonden", op boeiende, verheven wijze in de Stads gehoorzaal opvoerden. Het contact tussen Lei den en Gent bleef niet weer een tentoonstelling, die beter met het karak ter van „De Lakenhal" overeenstemde. De beken de Leidse schilder Lucas Verkoren vierde zijn zes tigste verjaardag, ter ge legenheid waarvan op Za terdag 8 Mei een tentoon stelling van zi,jn werk werd geopend. Op 9 Juni toog muziek- minnend Leiden naar de Schouwburg, om de beken de Italiaanse opera-zanger Luiei Fort te horen. „Aan kracht en bel-canto heeft hij wel wat ingeboet, maar de vertolking van hem blijft „sympathiek en muzi kaal" schreef onze muziek- recensente. Een prachtige aanwinst kreeg „De Lakenhal", toen op 24 Juni schilderijen van oude Leidse meesters, Rembrandt, Gerard Dou, Wil'em van Mieris, van Ruysdael en Harmen Steenwijck aan de ver zameling werden toege voegd. Op Zondag 18 Juli vier de de Leidse kunstschil der Alex Rozenmeyer zijn zestigde verjaardag. Er zijn schilders, wier werk op hun zestigste jaar zich nog steeds in stijgende lijn beweegt. Dit geldt ook voor Rozenmeyer. In antwoord op de ten- ton^eiling in Gent, kwa men de Gentse schilders naar Leiden, om hun werk in „De Lakanhal" te ex poseren, welke tentoon stelling op Vrijdag 17 Sep tember werd geopend en veel belangstelling trok. In „De Burcht" werd op 7 October een tentoonstel ling geopend, getiteld: „Limburg, zoals u het nog niet kent". Leven en stre ven van de nijvere Lim burgse bevolking waren in grafieken en voorstellin gen in beeld gebracht. Het geheel werd gecompleteerd met exposities van huis vlijt, schilderwerk, cera miek en industriële voort brengselen. In het Rijksmuseum van Oudheden kwam op 27 Oc tober de restauratie van de afdeling Grieks-Ro meinse beeldhouwwerk ge reed. Dit was een onder deel van de grote restau ratie, waaraan reeds jaren gewerkt wordt. Op 9 November bracht de Londense Young Vic Company" Shakespeare's „As you like it" in le Leid se Schouwburg, voor het Academisch Kunstcen trum. Een bijondere schilde rijen-tentoonstelling werd op Zaterdag 13 November in „De Lakenhal" door wethouder J. C. v. S^he'k geopend. „De Equipe", do centen van de Vrije Aca- d in Den Haag, ex poseerden hun beste stuk- -i voor K. en O. „De Lavendelbloem", de eerste groep van de on langs opgerichte Rijnland se Rederijkerskamer, bracht op 29 November het spel in vier bedrijven ,,'n Duvel" in „De Burcht", voor leden van de Kath. Bond voor het Gezin. Dit was de eerste toneel avond van de culturele werkgroep van „Kath. Lei den", die streeft naar sa menbundeling van alle culturele katholieke ver enigingen, met behoud van hun zelfstandigheid. Een hoogtepunt voor muzikaal Leiden was de avond van 15 December, toen onze oud-stadgenoot Paul van Kemoen het Rot terdams Philharmonisch Orkest dirigeerde, op een concert-avond, onder aus piciën van K. en O. Een week nadat „Rex" haar poorten weer open stelde, na een grondige en geslaagde restauratie, deed „Lido" hetzelfde op Don derdag 22 December, met de meesterlijke film „Bam- bi" van Walt Disney. ALEX ROZENMEYER IN Z'N ATELIER.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 9