Bouwplannen rond de nieuwe kerk WOENSDAG 29 DECEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 GEMEENTERAAD VAN ALKEMADE Dinsdagavond j.l. kwam de Raad "bijeen. De leden Akerboom, Spring in 't Veld, P. v. d. Velde en J. Ruyter waren verhinderd. De nieuwe kerk. Na enkele ingekomen stukken kwam de aankoop en verkoop van gronden ten behoeve van de Stich ting van een kerkelijk centrum de nieuwe R.K. Kerk in de Goger- polder ter sprake. De Raad ging accoord met het voorstel van B- en W. om de benodigde gronden voor 7,50 per m2 beschikbaar te stel len. Naar aanleiding van dit agen da-punt deed de voorzitter mede deling van het verloop der bouw plannen voor deze kerk gedurende de laatste jaren. De heer J. P. Hoo- genboom nam deze gelegenheid met 'beide handen aan, om informaties te doen betreffende de toekomstige woningbouw rondom deze nieuwe kerk. De voorzitter reageerde met de opmerking, dat B. en W. geen aanleiding vinden om het reeds uit gestippelde uitbreidingsplan achter de boerderij van M. van Ruiten te wijzigen. Dit onderwerp werd daar na snel losgelaten, omdat het niet aan de orde was. Er bleek wel le vendige belangstelling voor. De periodiek aftredende leden van het burgerlijk Armbestuur, de heren N. P. Bakker, J. Th. Juffermans en A. P. Akerboom werden herkozen. De commissie tot wering van schoolverzuim werd 'ingekrompen tot vijf personen. Gekozen werden de heren: W. A. van Harteveld, J. H. Ponsioen, W. Rietbroe'k, H. J. Muris en N. Zwartelé. Verbetering van de Zwem inrichting. De voorz. gaf in het advies van B. en W. een uitvoerige beschou wing over de proefneming gedu rende het afgelopen seizoen, waarbij één bad in exploitatie was genomen. Deze proef is niet geslaagd, aldus spr. Beide baden zullen weer in ge bruik genomen moeten worden. Vóór de aanvang van het a.s. sei zoen zullen deze baden echter gron dig vernieuwd worden. Daarbij ver dient een betonnen constructie de voorkeur. De kosten hiertoe bedr gen 14.664,De Raad keurde dit voorstel goed, waarna de heer v. d. Bijl dank bracht aan het college van B. en W. voor de mooie plannen. Spr. hoopte, dat in het belang van de jeugd spoedig aan de uitwerking der plannen begonnen zal worden. De Gemeentebegroting 1949. Na voorlezing van het rapport der Commissie tót nazien der begro ting gaf de heer v. d. Bijl een be schouwing over. enkele punten. Spr. verzocht het bestuur een zeer zui nig beheer in verband met dé steeds toenemende gemeente-schulden. Des ondanks pleitte spr. voor een ver dere oplossing van het schrijnend woningvraagstuk in deze gemeente, wat naar spr.'s oordeel niet zo hevig zou geweest zijn, wanneer tien jaar geleden wat minder tegenstand was geboden bij het vereffenen van het toen reeds nijpende woningtekort. In het bijzonder verzocht de heer van der Bijl aandacht te besteden aan het type der woningen, opdat de beschikbaar komende woning ruimte zo economisch mogelijk kan worden verdeeld. Vervolgens bepleitte de heer Bijl een samengaan van de burger lijke Armbesturen met de Kruis verenigingen en andere diensten voor maatsch. hulpbetoon of hulp in de huishouding, dit in het algemeen belang. Niet alarmerend. De voorzitter antwoordde hierop, dat de fin. toestand der gemeente zeker niet alarmerend is, maar dat een sobere huishouding voorop staat. Wat het type der woningen betreft wees spr. op de bouw van zgn. duplex-woningen en montage woningen. De plannen hiertoe zul len diepgaand besproken worden, omdat de toewijzing van nieuwe woningen het volgend jaar gering geacht wordt. In principe stemde de voorz. in met het voorstel betref fende de activiteit van het burger lijk Armbestuur, maar wilde toch gaarne eens informaties doen. Naar aanleiding van een post van 7000,voor verbetering van de brug bij de Spoorstraat om te ko men tot een betere doorstronving van het water, merkte de heer v. d. Bijl op, dat daarmede het euvel van de vuil-opstopping bij deze brug z.i. niet zou worden opgeheven. De oorzaak van deze opstopping zag spr. in de aanwezigheid van twee openingen in de weg naar Oude wetering. Bij werking van het ge maal te Oudewetering zal het water in eerste instantie door die twee openingen aangezogen worden. De voorz. zegde een deskundig onder zoek toe alvorens aan de brug be gonnen zal worden. Daarop keurde de raad de begroting goed. Na' vaststelling begroting over 1949 en de rekening over 1947 van de drie Gem. Armbesturen volgde goedkeuring van het voorstel om 16,50 per leerling toe te kennen als bedoeld in art. 101 der L.O.-wet voor 1949. Bij de rondvraag besprak de heer v. d. Geest het Oud-Ade- sche woningprobleem. ALPHEN AAN DEN RIJN ER KOMT EEN PROT. CHRISTELIJKE NIJVERHEID S S CHOOL Het departement van Onderwijl heeft gunstig beschikt op het ver zoek om toestemming tot het stich ten van een Christ. Nijverheidsschool De subsidie gaat 1 Sept. 1949 in Per die datum zal de chr dagambachts school worden geopend. Voorlopig zal men zich behelpen met een be staand gebouw. Het ligt in de bedoe ling om twee-jarige cursussen te leiden in timmeren, smeden en bank- werken. Zoals men zich zal kunnen herinneren hebben ongeveer 2 jaar geleden de 'bovengenoemde stichting en de vereniging „De Nijverheidsschool" alhier (alge meen) ongeveer gelijktijdig een soortge^k verzoek bij de Al- phense raad ingediend. Deze wil de met betrekking tot de prin cipiële grondslag der school 'geen uitspraak doen. Evenmin deden dat de hogere instanties. Al dde tijd is er een strijd gevoerd. Het dep. van O.K.W. heeft ten slotte een enquete doen instellen onder de bevolking, voor welke richting-school de meeste be hoefte bestond. De uitslag gaf een verhouding aan van onge veer 4:1. AANRIJDING Hedenmorgen is de 14-jarige Jan Morgenrood, wonende Ringdijk al hier, in de van Manders^ostraat aan gereden door een bestel auto van A. V. Met een gecompliceerde been breuk werd M. opgenomen en, na ge neeskundige behandeling van dok ter Pilon, naar een der Leidse zie kenhuizen vervoerd. BODEGRAVEN Kerstspel. In het Parochiehuis gaf. Kath. Thuisfront een toneel avond met de opvoering van Henri Ghéon's „Kermisvolk op Kerstmis De inhoud van dit veelgebrachte stuk kunnen we als bekend veron derstellen. Verschillende nieuwe ge zichten zagen we op de planken. En het moet gezegd worden: hun rol len werden behoorlijk gespeeld. Vooral ook de zigeunerknaap was op vallend goed. De leidende rollen wa ren in handen van J. Stolwijk en C. Veelenturf. De grime was uitste kend verzorgd. Jammer, dat de kou velen had weerhouden naar 't Paro chieshuis te komen, waardoor de zaal slechts matig bezet was. Het grotendeels jeugdige publiek wist niet steeds de nodige stilte te bewa ren. Waarschijnlijk noopte de kou tot beweging der spieren. Laten we hopen, dat Thuisfront tevreden kan zijn over de baten van deze avond. Personalia. Eindelijk is ook in de tweede vacature aan de St. Willibror- dusschool voorzien. Benoemd is thans de heer J. Wiedenhoff, die reeds 20 jaar hoofd was van een Indische school. Hij is tot 1 Jan a.s. werk zaam aan de Kath. school te Schoon hoven, en zal zich zodra mogelijk in Bodegraven vestigen. BOSKOOP Bekroond. Op de pluimvee-ten toonstelling werden o.a. hoofdprij zen toegekend aan Koning en Lok, alhier (voor grote hoenders) en aan C. J. Verdegaal, Hazerswoude-Rijn- dijk (voor watervogels). Toneel „St. Gcnesius". Het was al weer 2 jaar geleden, dat de R.K. Toneelver. ,,St. Genesius'' voor het laatst optrad. Gedurende die tijd werd niets van deze vereniging ver nomen, totdat kortgeleden bleek, dat zij een verjongingskuur had onder gaan en 2e Kerstdag haar hèr-oprich- ting zou vieren met de opvoering van „Jutterskerst", een toneelstuk van Arie v. d. Lugt. En met succes, hoewel nog wel en kele tekortkomingen werden gecon stateerd. Zo was b.v. „opa" Sas te jong voor een grootvader en Marie, de weduwe van Jaap Sas, te modern voor het „pietepeuterige vissersdorp je" waar het geval zich afspeelde. De hoofdpersoon Toon de Pint was voortreffelijk, evenals Mieteke zijn moeder. Giel Schapendreun en Jaap Lekbier waren, afgezien van enkele „zwakke" momenten, zeer goed, ter wijl de anderen niet onverdienste lijk waren. Jaepi Sas, de schipper, begon zwak, doch kwam er beter in, hoewel zijn houding bij zijn thuis komst aan het sterfbed van zijn schoondochter niet de juiste was. Het talrijke publiek gaf na elk be drijf met een daverend applaus zijn voldoening over het vertoonde spel te kennen. „St. Genesius" kan, zo voortgaan de, nog vele successen behalen. HAZERSWOUDE (Dorp) K.AJ5. Maandagavond hield de Kath. Arb. Bond een kaart wedstrijd. Drie ploegen namen aan deze wed strijd deel. De prijzen, bescheiden, werden gewonnen door: H. van der Aar le prijs en B. J. van Meurs 2e prijs. Het geheel stond onder leiding van M. J. van Kampen. HAZERSWOUDE (Gr.) Voetbal. De leden en donateurs van „St. Bernardus" gelieven te denken aan de spelregelavond om half acht in het parochiehuis. HOOGMADE In een wak gereden Gistermiddag is de van een schaats tocht huiswaarts kerende veehouder, de 63-jarige J. C. v. Tol op de Wijde Aa in een wak gereden en verdron ken. Vanmorgen is het lichaam opge haald. LANGERAAR Kerstspel „De tocht naar de Krib be". De R.K. Amusementsver. heeft voor onze parochie weer een Kerstspel opgevoerd, en daarmede een lofwaardige poging gedaan om allen op aanschouwelijke wijze de diepere zin van het Kerstfeest te doen beleven. Na opening door de voorz., de heer C. v. Dam. bracht* de Dames- Zangver, „Con Amore" ons in de Kerststemming door het zingen van een tweetal Kerstliederen. Dan gaf pater A. Verlaan M S.F.. de auteur van het Kerstspel „De tocht naar de kribbe", een korte explicatie van dit spel. Het bestaat uit 4 tonelen. Ieder dezer taferelen geeft ons ten voor spelling van de komst van de Ver losser. Het is een tocht door de ge schiedenis van het Oude Testament vanaf na de zondeval van Adam en Eva tot de stal van Bethlehem. In het eerst toneel zien we Adam en Eva in ballingschap treuren om de zondeval. De kinderen van de Moe der aller mensen, reeds getroffen door de rampen welke de zonden in de wereld bracht, zoeken naar het geluk, he Eden. Een Engelenkoor zingt het Rorate coeli. Dauwt heme len van boven en wolken regent de Rechtvaardige. Consolamini consola- mini popule meus. Troost U, troost U mijn volk, spoedig zal Uw heil ko men. Redden zal ik U. Het tweede toneel is gewijd aan Jacob op zijn vlucht^ voor Ezau, en vermoeid krijgt hij in de slaap de bekende droom, de voorspelling van de terugkeer in zijn land. In het 3e toneel voorspelt Isaias de grote straffen voor het Joodse volk Hij verwijt koning Achaz zijn zonden. Als koning Achaz hem niet wil er kennen als de gezondene van den Heer zeide Isaias: Vraag een teken van de Heer Uw God Maar Achaz wilde niet. Toen gaf God ongevraagd een teken: Zie de Maagd zal ontvan gen en een Zoon ter wereld brengen. En Hij zal genoemd worden „Emma nuel" God met ons". Het vierde to neel verhaalt ons het Kerstgebeu- den. Maria en Joseph zoeken onder dak, maar voor hen is er geen plaats. Een beestenstal is de plaats waar zij enige beschutting vinden, en in deze allerarmste omstandigheden wordt Jezus geboren. De herders op het veld zien zich plotseling geplaatst in een hemels licht en een engel brengt hen het eerst de blijde boodschap: Heden is U in Davids stad geboren de Zalig maker die Christus de Heer is. En terstond gaan de herders en vinden het Kind en zij zijn de eersten, die het mogen aanbidden. Dit mooie spel is met toewijding gespeeld. Het was voor de medewer kenden een moeilijke opgave. Vooral ook het engelenkoor verdient lof voor zijn zangen. Jammer, dat het spel niet de waardering verkreeg, welke het verdiende. De pastoor dankte aan het slot van de avond de medewerkenden. Dit was geweest geheel een spel van onze eigen parochie. Jampier dat niet meer ouderen ge komen waren om op deze schone wij ze het Kerstmysterie dieper te door leven. Een gedeelte van dit publiek bleek nog ongevoelig voor werkelijke schoonheid. Maar men kan a.s. Zon dag nog veel goedmaken. Neem deze kans waar. TER AAR Ondertrouwd; C. de Bruijn 50 j. en H. J. den Hertog 41 j. Getrouwd: W. A. Kammeraat 26 j. en M. v. VMet 25 j. Overleden W. v. Eijk 71 jr echtg. van E. Groenewegcn. ZOETERWOUDE Aanrijding. Gisteravond wilde de jongen W. van Z., wonende in de Weipoort, op de Nieuwe weg mee rijden met de auto van bode B. Hij stak daartoe z'n hand op, doch de wagen, die uit de richting Zoeter- woude kwam, reed door. Z. werd daarbij door de auto gegrepen en in de sloot geslingerd. De auto zig zagde over de weg .en kwam ten slotte ook in de sloot terecht. Ge neeskundige hulp en politie waren spoedig ter plaatse. De jongen had een gebroken sleutelbeen en enkele schaafwonden. De auto moest met een gebroken as worden wegge sleept. Geboren: Cornelis Josephos Maria, z. van N. Vink en M. J. Luk; Adrianus Machiel, z. van Ph. Jong bloed en J. P. van Noort: Maria Anna, d. van P. N. J. v. d. Krogt en J. A. M. Koot. Ondertrouwd: H. Bloemheuvel, 27 j. en C. Peter 26 j.; L. N. Duijnis- veld 31 j. en M. B. v. d. Poel 29 j.; G. M. Krol 28 j. en M. C. van Rijn 27 jaar. Gehuwd: J. G. Overdevest 24 j. en J. A- van Leeuwen 26 j.; H. H. van Teijlingen 36 j. en A. M. de Jong 28 j.; G. van Teijlingen 35 j. en M. C. Schouten 28 j. Overleden: W. van Heusden 79 j. echtgenoot van E. Booij; A. van Schagen 67 j. echtgenote van_ W. van der Hoeven; A. Vrijburg 56 j. echtgenote van J. Turk. NIEUWS UIT DE OMGEVING Bloembollen tentoonstelling te Lisse geopend Dinsdagmiddag heeft de opening plaats gehad van de kersttentoonstel ling van „Bloemlust" in het H.B.G.- gebouw te Lisse. De heer C. J. Segers, vooi'zitter van „Bloemlust", verklaarde waarom deze Kersttentoonstelling eerst na Kerstmis werd gehouden. Indien het een zuivere vaktentoonstelling was geweest, zou het mogelijk geweest zijn. dat de week vóór Kerstmis de tentoonstelling kon wordrtn gehou den. Het moest echter een show wor den om het grote publiek te tonen, welke bolbloemen en zo omstreeks Kerstmis in bloei te trekken zijn. Was de criticus van mening, dat er niet veel inzendingen zouden komen, het bestuur dacht er anders over en heeft gelijk gehad. Nog nimmer is er zulk een Kersttentoonstelling geweest als nu in Bloemlust. Spr. verwelkomde allen en drukte zijn spijt uit over de afwezigheid van heer Kees Grüllemans, wegens ziekte en van de algemeen voorzitter van Bloembollencultuur, wegens ver blijf in het buitenland. In het bijzon der verwelkomde hij de dames, mevr. Olivier en mej. Hartsema, die door hun onderzoekingen de mogelijkheid van het vervroegen van Amaryllis hebben waar gemaakt en de kwekers hiertoe hebben geprikkeld en waar van op deze tentoonstelling de resul taten te zien zijn. In het bizonder riep spr. een wei- komt toe aan de Commissaris der Ko ningin in de provincie Zuid-Holland, die hij daarom het woord verleende voor de officiële opening. De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr, L. A. Kesper, verklaarde, dat de mensen, welke hij hedenmorgen verliet en hen mededeelde, dat hij een bloemen tentoonstelling ging openen, verwon derd waren. Spr. zelf echter was niet verwonderd, omdat hij de streek kent en weet wat de bloem boll en kwekers waard zijn. Hun energie, wilskracht, doorzettingsvermogen enz. maken al les mogelijk. De verwondering is overgegaan in een grote bewondering voor deze zeer bijzondere tentoonstel ling. Spr. noemde dit een hoogtepunt, zoals de bloembollenstreek er steeds zoveel heeft, doch later blijkt, dat dit hoogtepunt toch weer niet hét hoogtepunt was. "Hierna reikte de heer A. H. Nieu- wenhuis de behaalde prijzen uit, wel ke wij reeds eerder publiceerden. Opgemerkt zij hierbij, dat het rijks- laboratorium voor bloembollenonder- zoek een zeer eervolle vermelding met lof der jury in ontvangst had te nemen voor het prachtige werk aan zijn inzending. Hierbij waren o.m. hyacinthen van het jaar 1947 en 1948, die tegelijk in bloei stonden. De bol van 1947 was door de behande ling 4erug gehouden, terwijl de bol van het jaar 1948 een zodanige be handeling ondergaan heeft, dat zij zeer vroeg bloeide. De tentoonstelling munt uit door haar grote verscheidenheid. Opval lend is het, dat de getrokken bloem bollen allen zonder uitzondering veel betere en mooiere bloemen hebben dan verleden jaar. Dit is vermoede lijk nog te danken aan de zeer war me zomer van 1947, toen de kiem van de bloemvorming voor 1948 reeds is gelegd. De inzending van de veilig Flora te Rijnsburg is zeer bizonder en bij ver leden jaar vergeleken verdubbeld. De inzendingen van G. C. van Meeuwm en Zn. te Heemstede en Ludwig en Co. te Hillegom met de amaryllis zijn bewonderenswaardig. Wij raden een ieder aan deze unie- Kersttentoonstelling met eigen ogen te gaan bewonderen. Zij ?s zo sprookjesachtig, dat het niet valt i te vertellen. DE ZILK Zilker IJsvereniging. De aftr. bestuursleden J. Weijers en C. van Haaster werden herkozen. Besloten werd gedurende ijsperioden de Leid- sevaart te verlichten. Er werd een propaganda-commissie ingesteld. Het aantal leden bedraagt 289. KATWIJK Jubilé. De fa. C. den Duik, re derij en haringhandel, vierde het 60- jarig bestaan dezer zaak. Tevens wa ren er bij het personeel 7 jubilares- sen, 2 van 40 jaar, 3 van 30 jaar en 2 van 25 jaar. In het kantoor waren aanwezig B. en W. en de directeur der bedrijven, de heer Blom. Ver schillende personen, onder wie de burgemeester, voerden het woord. De jubilaressen onder het personeel hadden cadeaux, prachtige huishou delijke artikelen, in ontvangst te ne men. Het was voor de firma eer mooie dag. SASSENHEIM Kerstuitvoering. Zondag, Maan dag en Dinsdag gaf „St. Caecilia" voor haar leden en donateurs een Kerst spel. De pastoor opende en gaf een korte inleiding op het stuk. Hierna werd het doek gehaald en zag men hoe kermisvolk op zijn manier het feest van Kerstmis vierden. Vol een voud werd het blijde gebeuren ver teld, schoon was de taal en schoon ook de zegging. De regisseur en spe lers hebben de fijne Kerstsfeer op su blieme wijze gegeven. Jammer, dat de opkomst niet groter was. Interesseert het publiek zich niet voor het „goede toneel"? VOORHOUT Jubileum Zond-ag 2 Januari a.s.' herdenkt de heer P. Vlasveld de dag, dat hij 25 jaar geleden werd aange- ste'd als concierge van het parochie huis. Schaakclub „Het Witte Paard" De bijgewerkte stand tot en met 26 Dec. van de onderlinge competi tie ziet er a*s volgt uit; B. v. Kampen 9 7 C. v. Dijk 7 5 L. v. Velzen 9 5 B. Augustinus 9 5 P. v. d. Berg 10 4 J. v. d. Nouland 9 4 J. Kamps Wederopbouw - minister bezoekt Voorschoten Tevreden over de Finse schoo' Gisteren werd Voorschoten ver eerd met een bezoek van de Minister van Wederopbouw, Mr. J. in 't Veld. Het bezoek gold de in aanbouw zijnde „Finse School", waarvan Voorscho ten de primeur heeft. In gezelschap van ir. Mouton, secretaris-generaal van het departement van Wederop bouw, ir. van Oppen, hoofd afd. Bijz. Gebouwen, eveneens van het depar tement van Wederopbouw, en de bur gemeester van Voorschoten, de heer C. J. v. d. Hoeven, werd de Minister ontvangen door de beide directeuren van „Panacro'' uit Warmond, de he ren van Amerom en Kalemink. De minister liet zich door deze he ren en door de beide architecten, on der wier leiding de bouw van deze school plaats vindt, de heer Lau- rentius, voorlichten. Van binnen en van buiten werd de school grondig bezichtigd. Een lokaal was reeds zo ver klaargemaakt, dat men een totaal indruk kon krijgen over de ruimte van een klaslokaal, de „gezelligheid", die daar zal kunnen heersen, maar tevens kwam de doelmatigheid van een dergelijke school hierdoor aan het licht. De ramen en deuren zijn groen geschilderd, de wanden behou den hun geoliede kleur.Als bijenonder heid vertelde de heer Laurentius nog, dat deze wanden eerst de kleur krij gen, die men wenst en daarna bestre ken worden met een celluloselak, die afwasbaar is. De gas-centraleverwar- ming. systeem Hewa, met voor elke klas een aparte kachel, ontbrak even min. De minister toonde zich met de bouw, die zeer vlot gaat, en met het bouwen, zeer ingenomen. De nood op het terrein van de scholenbouw is even groot als bij de huizenbouw. Door de grote geboorteaanwas, voor al na de bevrijding, is dit probleem nog urgenter geworden. Daarom be looft de oplossing van dit probleem door deze houten Finse scholen een grote stap in de goede richting te ko men, als de firma Panacro er in slaagt een honderdtal van deze scholen in het komende jaar in ons land te bou wen. Al deze problemen kwamen ter sprake bij het onderhoud met de mi nister. Gelukkig kunnen we bij deze scholen niet meer spreken van nood-, of zelfs semi-noodgebouwen, daar de ze scholen zeker een levensduur van 50 jaar beschoren is. Na voldoende bezichtiging verliet het hoge gezel schap het terrein. UITSPRAKEN BIJZONDER GERECHTSHOF. Het Bijzondere Gerechtshof te 's-Gravenhage veroordeelde heden: De bankwerker W. M. uit Leiden tot 8 jaar, eis was 12 jaar; de veehouder A. V. uit Nieuwkoop tot 12 jaar, cis 14 jaar; J. v. d. V. uit Leiderdorp tot 9 jaar, eis 10 jaar; de kantoorbe diende C. Z. uit Leiden comform de eis tot 16 jaar; de vertegenwoordiger P. S.. uit Leiden tot 13 jaar, eis 16 jaar. Deze veroordelingen hou den in aftrek van voorarrest, terwijl de veroordeelden recht op cassatie hebben. 10 4 G. Zwetsloot A. Langelaan A. de Groot W. Floor H. Godijn WASSENAAR Pluimveetentoonstelling. „Het wapen van Wassenaar" op het Plein. Vierhonderd nummers zijn reeds ingeschreven o.a. vele fraaie rassen hoenders en dwerghoenders, practisch alle konijnenrassen, vele eenden, sierduivensoorten en post duiven. Er is wederom een verlo ting aan de tentoonstelling verbon den met als hoofdprijs een fraai toom rashoenders. Petroleumkachel viel om. Door het omvallen van een petroleum kachel brak brand uit in de keuken van de fam. L. aan het Molenplein. De heer des huizes bestreed het vuur met behulp van een tuinslang. Hij liep diverse brandwonden op, terwijl hij niet verhinderen kon dat de keuken nagenoeg geheel uit brandde. De schade wordt door ver zekering gedekt. Schoolzwemmen. In de Leidse Overdekte zijn door de volgende meisjes en jongens diploma's behaald bij het schoolzwemmen: Meisjes A: Greetje Meershoek, Babs Ilooying, Loes Bakker, Adrie van Paridon, Dini Groeneveld, Maria Kooien, Anneke Bakker, Ria Bellekom, Toos van Wij- sel, Riet Oliehoek, Joke Verkerk, Ans Swillen, Gré van Es, Marianne Berenbak, Hilda van Boetzelaar, Oda van Boetzelaar, Ottolientje Schrij ver, Teunie Dompeling, Jannie Otto, Marijke Versteeg. Henny Kramer, Loes Barneveld. Jongens: Jan Willem Recourt, Piet Lami, Joh. Rooyakkers, Piet Hoog kamer, Rudie Trouwborst. B: Hanny Schekman. Rinie Oost dam, Mariëtte Vigelyz Nikijuluw, Bennie Kreeft. Geëxamineerd door Th. de Haan, consulent; Vervoort. ZOETERMEER R.K. Schaakclub. De simultaan- wedstrijd, welke 2e Kerstdag in het R.K. Parochiehuis werd gehouden, is een waar succes geweest. De uit slag was: van de 10 partijen heeft de simultaanspeler, pater Kauling. er 7 gewonnen. Tegen 3 tegenstan ders moest hij het afleggen, n.l. te gen de heren H. Houtman, Th. van der Meer en N. v. d. Bosch. Tijdens de pauze werd een korte bespreking gehouden, waarin pater Kauling op duidelijke wijze nog eens het nut en het grote goed van de schaaksport uiteenzette en waarin verder in prin cipe besloten werd, om over te gaan tot de oprichting van een R.K. schaakclub. A.s. Donderdagavond om 8 uur zullen de deelnemers aan de simul- taanwedstrijd in het parochiehuis bij eenkomen om het nodige te bespre ken en zo te komen tot de defini tieve oprichting. Op deze bijeen komst worden ook de schaakliefheb bers, die 2q Kerstdag verhinderd wa ren mee te spelen, uitgenodgid. Personalia. Voor het examen handelswetenschappen M.O. is ge slaagd de heer P. A. Lankhuyzen. dag, Zaterdag en Zondag organiseert de Pluimveevereniging Wassenaar haar jaarlijkse tentoonstelling in LAATSTE BERICHTEN WALI NEGARA VAN OOST-JAVA SPOORT AAN TOT RUST. De wali negara van Oost-Java, Kosoemonegro, hield een radiorede voor de bevolking, waarin hij zeide, dat geheel Java thans bezet is door het rijksleger en dat „met de op bouw thans kan worden begonnen." „De vrije en werkelijke souverei- ne Verenigde Staten van Indonesië zyn thans in wording. Ons land heeft al zijn zonen en dochters no dig en niet hun ontzielde lichamen. Laat ons daarom van inzicht ver anderen en eendrachtig de weg be wandelen, die leidt tot de komende opbouw. Verenigt u niet verder om ons land te bevechten door middel van sabotage, rampok, moord en an dere onwettige middelen, die alles in een zullen doen storten. De vroegere leden van het republi keinse leger, de Lasjkars en benden lopen nog rond en stichten verwar ring. Houdt op met illegale hande lingen, waarvan het volk de dupe is, het volk, dat immers niet verlangt naar moord en terreur. Ik laat de keuze aan u, voordat het rijksleger met de zuivering begint. Meldt u en levert uw wapens in bij het bestuur- bij politie of leger, opdat uw veilig heid verzekerd zij", aldus Koesoemo- negoro. MADIOEN VOOR VERNIETIGING BESPAARD GEBLEVEN Van officiële zijde wordt gemeld, da thans duidelijk is geb'eken, dat Madioen voor vernietiging gespaard is gebleven, doordat de Nederlandse troepen de stad vroeger bereikten cian de republikeinen verwachtten. Een Nederlandse colonne achterhaal de 20 km voor de stad een republi keinse vernielingsp'oeg. De bevol king was aangezegd de stad te ver laten en dezelfde avond zou de stad geheel vernield worden. Op vele plaatsen lagen vliegtuigbommen van 500 kg. Een wachtmeester van een pantserjeep-colonne wist in de elec- trische centrale de brandende lon ten te doven. Toen het station reeds door Nederlandse troepen was bezet, werd de volgende telefonische order republikeinse zijde onderschept: „Het tijdstip van vernieling is aan gebroken". Op het stationsemplace ment bevinden zich 21 grote en 13 kleine 'ocomotieven en 80 wagons, die intact zijn. In en'kele wagons was een complete drukkerij, afkomstig uit Malang, opgeslagen. In kampen in de omgeving zijn 47 Indo-Europe- se mannen, vrouwen en kinderen be vrijd, van wie velen ondervoed wa ren. CHINESE REGERING BEREID TOT ONDERHANDELEN. Reuter meldt uit betrouwbare bron te hebben vernomen, dat de Chinese regering tracht tpt directe onderhan delingen met de communisten te ko men over een vreedzame regeling van de burgeroorlog. DE MOORD TE KATENDRECHT OPGEHELDERD. Na ijverig speuren is de Rotter damse recherche er in geslaagd de dader van de moord op de 24-jarige vrouw C. R., die in de middag van de 24e December door haar hospita geworgd in bed werd aangetroffen, te arresteren. Hij is gisteravond laat in zijn woning aangehouden. Het is de 28-jarige G. S., die kantoorbe diende is in Den Haag doch te Rot terdam woont. De man is gehuwd en vader van enige kinderen. Onmiddellijk na zijn arrestatie is de man door de politie verhoord. Hij legde een volledige bekentenis af. maar heeft zich over de motieven van zijn daad nog niet uitgelaten. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. ONDERSCHEIDING IR. H. A. VAN OERLE. Benoemd is tot officier in de Orde van Oranje Nassau res.-luitenant- kolonel ir. H. A. van Oerle, wegens zijn verdiensten, voorafgaande aan de politionele actie. SCHEEPSBERICHTEN BLIJDENDIJK, 28 Dec. van Balti more naar Norfolk; BONAIRE pass. 28 Dec. Ouessant; BOISSEVAIN 29 Dec. van Durban .te Kaapstad; JAAR- STROOM 28 Dec. van Rotterdam te Antwerpen; LUNA 28 Dec. van Ant werpen; OVERIJSEL, pass. 28 Dec. 7 uur Fernando; SIBAJAK pass. 28 Dec. 15 uur Ouessant. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM 23 Dec Vee To taal aangevoerd 2015 stuks. 250 vet te koeien en ossen; 676 gebruiksvee; 64 graskalveren; 235 nuchtere kalve ren; 250 biggen-, 8 veulens, 209 paar den, 217 schapen en lammeren; 62 bokken en geiten, 44 varkens. Prij zen per stuk: kalfkoeien le soort 845 2e soort 730, 3e soort 630, melkkoeien 845, 740, 625; varekoeien 500, 400, 350 vaarzen 600, 425, 325, pinken 425, 300 225, graskalveren 220. 160. 100; big gen 70,50,40; hitten 600, 500. 300; werkpaarden 800, 600, 400. Prijzen per kg: slachtpaarden 1.30, 1.00, 0.85. WOERDEN. 29 Dec. Kaas. Aan voer 42 partijen kaas: het rijksmerk le kw. 1.63—1.69. id. 2e kw. ƒ1.63 1.66. Handel traag.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3