MEDINOS V, Iwjaant IN INDIE: m avte FREDERIK Het Ruhrgebied onder inter nationale controle WOENSDAG 29 DECEMBER 1948 BE LEIDSE COURANT PXGim 2 Oorlogsproductie is verboden De Westelijke mogendheden hebben de Duitse Ruhrindustie blijvend onderworpen aan een nauwgezette i nternationale controle. Oorlogspro ductie is haar verboden en haar is o pgedragen de vrede te dienen. Zes weken lang heeft de Ruhr-con ferentie te Londen gearbeid, alvorens het officiële communiqué uitkwam, dat de beslissingen in de vorm van een ontwerp-overeenkomst voorlegt aan de regeringen van de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk en de Benelux-landen. Duitsland verkrijgt eveneens een stem in het kapittel, zodra de nieuwe regering optreedt. Het Ruhrgebied zal niet opnieuw, zoals onder keizer Wilhelm en Hitier, het bewapeningsarsenaal voor een nieuw agressief Duitsland worden. Een aantal controle-lichamen met uit gebreide bevoegdheden- zal toezien op ontwapening en demilitarisatie, op het Europees herstel met inbegrip van een democratisch Duitsland en op economische samenwerking tui sen de Europese landen met het doel, Europa vredelievend en welvarend te maken. Het belangrijkste orgaan wordt een militaire veiligheidsraad, die de vei ligheid zal waarborgen, ook na het opheffen van de bezetting. Een inter nationaal controle-lichaam zal toe zicht houden op de verdeling van de productie van steenkool, cokes en staal voor de export en voor binnen lands verbruik in Duitsland. Dit or gaan zal tevens waken over de bui tenlandse belangen in de Ruhrindu- strieën. De Beneluxlanden, die ieder over één stem beschikken de V. S., Engeland en Frankrijk hebben ieder drie stemmen en ook Duitsland zal een stem krijgen zullen dus mede zeggenschap behouden in de toe komst. komst. Het Duitse stemrecht is niet van toepassing in aangelegenheden, die de veiligheid aangaan. Voorts zijn voorzieningen getroffen tegen bui tensporige concentratie van econo mische macht en tegen het optreden van personen, die de industrie in ver keerde banen kunnen leiden. MGR. F. DIRICHS BIJ AUTO ONGELUK OM HET LEVEN GEKOMEN. Radio Vaticana bericht in zijn uit zending van gistermiddag dat Mgr. F. Dirichs, bisschop van Limburg a. d. Lahn (Duitsland) tengevolge van een auto-ongeluk om het leven is ge komen. Mgr. Dirichs werd 24 November 1894 te Frankfurt geboren en werd priester gewijd 23 December 1922. Op 21 November 1947 ontving hij de bis schopswijding. NIEUWE VATICAANSE LUCHTPOSTZEGELS. De posterijen van Vaticaanstad zul len nog voor het einde van dit jaar een nieuwe serie luchtpostzegels uit geven, ter waarde van 250 en 500 lire. De postzegels zijn ontworpen naar een schilderij van Botticelli en stellen voor de Aartsengel Rafaël, die Tobias begeleidt. Aetherklanken DONDERDAG HILVERSUM I (301 m) 7.00 Nieuws, 7.50 Dagopening, 8.00 Nieuws, 8.55 Van vrouw tot vrouw, 9.30 Gr. platen, 10.00' Morgenwijding 10.50 Kleutertje luister! 11.00 Orgel concert uit de Jeruzalemkerk te A'dam, 12.30 Weerpraatje, 13.00 Nieuws, 14.00 Laatste dagen van het jaar, 15.00 Voor zieken en gezonden, 16.00 „Assortimento", 17.00 „Wat bracht ons de maand December?" 17.20 Welk dier deze week? 18.00 Nieuws, 18.30 Strijdkrachten, 19.10 A.V.R.O.-avondschool. 19.45 Rege ringsuitzending, 20.00 Nieuws, 21.00 Nog één keer thuis...., hoorspe1, 22.15 „Voor het laatst van dit jaar", 23.00 Nieuws, 23.15 Gram.platen. HILVERSUM II (415 m) 7.00 Nieuws, 7.15 Gram.pl., 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk die dag", 9.00 Voor de vrouw, 10.00 Vierde concert Royal Couperin, 10.15 Morgendienst, 11.00 Radioziekenbezoek, 11.40 Gr.platen, 12.30 Weerpraatje, 13.00 Nieuws 14.00 Omroeporkest, 14.40 Causerie voor de vrouw, 15.00 Marinus Voor berg, 16.00 Bijbellezing, 17.00 Radio jeugdjournal, 17.50 „Tahoen Baroe". 18.00 Schoo1 zangwedstrijd, 18.15 C.N.V.-kwartier, 19.00 Nieuws, 19.45 Nederlandse organisten spelen eigen werken. 20.00 Nieuws, 21.30 Fami liecompetitie, 22.05 „De vaart der Volken," 23.00 Nieuws, 23.15 Werken van J. S. Bach. TREEDT TSJIANG KAI SJEK AF? Uit goedingelichte bron wordt ver nomen, dat generaal 'isjiaufr Sjek zou hebben aanvaard op een nog nader te bepalen datum af te treden, indien het belang van het land zulks vergt. Hij zou hiertoe hebben beslo ten onder druk van de Verenigde Sta ten. Deze zouden inderdaad in dien zin hebben aangedrogen bij de Chi nese regering, terwijl mevrouw Tsjiang hetzelfde deed bij haar echt genoot. In kringen, die in betrekking staan met de generalissimus, doet het gerucht de ronde, dat hierover wel licht hedenavond een belangrijke ver klaring te verwachten is. Tijdens de jongste twee dagen von den langdurige besprekingen plaats tussen Tsjiang Kai Sjek en vooraan staande leiders van de Kwomintang. Men zou er thans aan denken een oplossing te vinden, waardoor het Tsjiang Kai Sjek mogelijk wordt af te treden zonder dat zulks het sein zou worden voor een overijlde vlucht van de nationalistische strijdkrach ten. HUBERT CUYPERS' „SCHOLA C/INTORUM" EN „DE „MINNESTREELEN". In het Concertgebouw te Amster dam werd gisteravond een buitenge woon Kerstconcert gegeven door het „Schola Cantorum" en het Knapen koor „De Minnestreelen", ter gele genheid van de 75ste verjaardag van de bekende koordirigent Hubert Cuy- pers. Het programma bevatte „A Cere mony of Carolls" van Benjamin Britten voor driestemmig knapen koor en harp (eerste uitvoering), „Credo" uit de missa „Papae Mar- celli" van Palestrina, „Super flumine Babylonis" van Hubert Cuypers en vele andere Kerstliederen. Solistische medewerking werd ver leend door de harpiste Rosa Spier, die Smetana's „Die Moldau" ten beste gaf. Voor de pauze werden de heer Hu- bert Cuypers enige bloemstukken aangeboden. Na afloop van het con cert volgde een huldiging, waarbij wethouder mr. A. de Rois de jubila ris een boek van ir. Watjens aanbood over de bouwkunst in Amsterdam. Pastoor Jac. Duijvis sprak namens de katholieke kerkkoren, waarna Herman van den Eerenbeemt wees op de hoogtepunten van het kunste naarsleven van Hubert Cuypers, en zeide dat honderden kerkkoren op Tweede Kerstdag een zijner missen hebben uitgevoerd. „Dank, hartelijk dank" waren de woorden van de jubilaris aan het einde van deze huldigingsavond. j capillair actieve tandcream mei FLUÖRG A AN tegen tandbederf GEDENKSTENEN ONTHULD IN AMSTERDAMS PALEIS VAN JUSTITIE Ter nagedachtenis aan de negen leden van de rechterlijke macht en de meer dan 70 leden van de orde van advocaten bij het Gerechtshof te Amsterdam, die vielen als slacht offers. van het Duitse gewe1*!, zijn gistermiddag in het Amsterdamse paleis van justitie twee gedenkste nen onthuld. COMPLOT TEXTIELS MO KKELAARS AANGEHOUDEN De Maastrichtse politie was er van op de hoogte gekomen, dat uit België grote hoeveelheden textiel naar Neder1 and werden gesmokkeld Na een grondig onderzoek slaagde de Maastrichtse recherche erin een koopman te maastricht aan te hou den. Bij hem werden 70 coupons stof in beslag genomen. Het spoor leidde verder naar Amsterdam, en in samenwerking met de Amster damse politie werd in de hoofdstad nog aangehouden zekere D uit Brus sel en zekere C uit klein-Ternaaieu. Naar schatting heeft het groepje smokkelaars, dat zich met deze ille gal uitvoer bezig hield, voor onge veer f 40.000 frauduleus in Neder land ingevoerd. In Amsterdam kon den nog 120 coupons stof in beslag genomen worden. Ter beurze van Amsterdam kon gisteren een goed prijshoudende stemming worden waargenomen. De handel was wel niet omvangrijk, doch in de meeste rubrieken open- haarde zich enige vraag en daar hiertegenover maar weinig aanbod bestond, legden de koersen een nei ging aan de dag tot naar boven gaan. De affaire was echter van te beperk te afmetingen om grote koersver schillen te voorschijn te kunnen roe pen. Voor de cultuuraandelen in de Indonesische waarden bestond we derom vraag, doch daar voor deze papieren nog steeds de noteringsbe- perkingsbepalingen van kracht zijn, kon in verscheidene gevallen geen notering tot stand komen. Tal van cultuuraandelen en Indonesische ef fecten waren tegen het plafond ge stegen, zodat het niet gemakke1ijk was om transacties in elkander te sluiten. De belangstelling werd voor namelijk getrokken door de seheep- vaartaandelen, waarvoor noga1 be langstelling aan de dag was gelegd en waarin wat meer omging dan de laatste tijd gebruikelijk is. De affaire in Kon. droeg een kalm karakter, maar desniettemin kon toch ook het toonaangevende petroleum- aandeel een paar punten monteren. De industrieafdeling was rustig. Uni- 1 evers waren een paar punten beter. De stemming voor de minder couran te soorten was goed prijshoudend. De beleggingsmarkt was stil. Neder landse staatspapieren waren niet of nauwe^ks veranderd, doch door el kander genomen niet slecht gedispo neerd. De Amerikaanse markt lag geheel op de achtergrond. EERSTE KERSTFEEST VAN EN GELSE VIERLING Ze schijnen zich best te amuseren op het eerste Kerstfeest van haar jonge leven. De vierling Good uit Bristol zit onder de mistletoe de kussen af te wachten die liefhebbende famiheleden zullen komen brengten. V.l.n.r. Jennifer, Francis, Elisabeth en Bridget.. De foto, gisteren onder Katwijk geplaatst, met de naam G. C. van Velen, is het portret van G. C. van Velzen uit Oegstgeest. J; HOOGKAMER Lisse geboren 30 December 1927, sinds April 1947 te Soerabaja. JAN J. RAAPHORST Noordwijk geb. 31 Dec. 1927; thans te Mataram (Lombok). BINNENLAND. Bij Epen, langs de Zuidgrens van Limburg, zijn groepjes wilde zwijnen geconstateerd. De beesten richtten nogal veel schade aan onder de jon ge boompjes. Er werd een dezer da gen zelfs een kudde van acht wilde zwijnen waargenomen, waarbij en kele zeer zware dieren. Prinses Wilhelmina heeft giste ren een bezoek gebracht aan de Zuid- Afrikaanse kunsttentoonstelling in het Stedelijk museum te Amsterdam. Tot nieuwe onderdirecteuren van de K.L.M. zijn met ingang van 1 Jan. 1949 benoemd de heren H. Fuchs en ir. J. Luymes, resp. hoofd „general operations" en hoofd tech nisch bedrijf. Aan prof. dr. J. A. Honing, hoogleraar aan de landbouwhoge school te Wageningen, is op zijn ver zoek eervol ontslag verleend met in gang van 1 Januari. Nederlandse electrischc naaima chines, tevens geschikt om te zomen, te borduren en kousen te stoppen zul len binnenkort in de handel komen. Het merendeel van de productie is evenwel voor export bestemd. VOOR 283 MILLIOEN GEBOUWD. Derde kwartaal 1948. In het derde kwartaal van 1948 kwam voor 283 millioen gulden aan goedgekeurde bouwwerken gereed, tegen 143 millioen in het derde kwar taal 1947 en 170 millioen in het twee de kwartaal 1948. (De Rijkswater staatswerken zijn hierin niet begre pen). Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek kwamen in het derde kwartaal 1948 9.073 woningen gereed, tegen 2846 in het derde kwartaal 1947 en 6.989 in het tweede kwartaal 1948. Het aantal woningen in uitvoering was aan het einde van het derde kwartaal 1948 46.666, aan het einde van het derde kwartaal 1947 was het 34.572, aan het einde van het tweede kwartal 1948 44.079. Gereed kwamen van Januari tot en ihet September 1948 21.795 woningen. Het geregistreerde aantal wonineen, boerderijen was na de bevrijding 8123. De volgende aantallen nood voorzieningen werden sindsdien ee- bouwd: woningen 4563, stallen 6150. Gereed kwamen 791 werken tenge volge waarvan een complete boer derij en 509 werken tengevolge waar van een gedeelte van een boerderij ter beschikking is gekomen. NIEUWE DIRECTIE STAATSMIJNEN. Naar wij vernemen zal de regering in verband met het heengaan van de heer J. Mous als directeur der staats mijnen het directorium van de staats mijnen uitbreiden en het getal der directie-leden van drie op vijf bren gen. Naast dr. ir. Th. Groothoff, presi dent-directeur, en dr. ir. D. van Len nep, zullen met ingang van 1 Januari 1949 als directeuren optreden de he ren mr. F. M. J, Jansen, drs. A. C. J. Rottier en H. H. Wammers. WEER PANTSERAUTO IN ACTIE. Nadat geruime tijd niets meer van pantserauto's was vernomen, is er thans weer een opgedoken ten Zui den van Breda. De pantserauto kwam bij Zundert over de grens, doch reed daar pal tegen een rail versperring an ,met het gevolg, dat de wagen er in beklemd raakte. De inzittenden hebben overhaast de vlucht genomen. De wagen bevatte honderd Belgische tapijten. Het onderzoek heeft uitge wezen, dat de smokkelaars het plan hadden op de terugweg naar België WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond) LATER WEER TOENEMENDE WIND. Wisselende bewolking met voornamelijk in de kustgebieden enkele verspreid optredende 'buien. Aanvankelijk nog wat af nemende, maar later, vooral langs de kust, weer toenemende wind tussen West, en Zuid-west. Vannacht hier en daar in het binnenland lichte nachtvorst. Overdag weinig verandering van temperatuur. Einde van de vorstperiode Nadat het weer in ons land dagen lang onder invloed had gestaan van een gebied van hoge luchtdruk bo ven midden-Europa, komt aan deze toestand nu een zeer snel einde. In de nacht van Zondag op Maandag be gon namelijk de depressie activiteit te herleven en dit had tot gevolg, dat er gisteren al een eerste aanval op het vorstgebied werd gedaan. De barometers in onze omgeving begonnen tijdelijk te dalen, maar de aanval leed schipbreuk. Daarna ont wikkelde zich midden op de Oceaan een nieuwe en buitengwoon diepe depressie, die gistermiddag IJsland bereikte, en aanleiding gaf tot zwa re stormen in het zeegebied ten Wes ten van Schotland en Ierland en in het Noordelijk deel van de Noordzee. Het frontensysteem van de depres sie verplaatst zich met grote snelheid naar het Oosten en zal vandaag ons land passeren, daarbij regen of in het Noordoosten van het land mis schien sneeuw veroorzakend. De wind, die aanvankelijk uit het Zuid westen waait, draait naar het Wes ten en voert dan Oceanische lucht- massa's het land in, die ons de dooi brengen. UITBREIDING BIBLIOTHEEK LEIDSE UNI VERS ITET. Bij de door de Rijksgebouwendienst gehouden aanbesteding voor de uit breiding van het bibliotheekgebouw alhier is als volgt ingeschreven: Fa. Jan van Riet, Leiden, f 131900,H. C. Heemskerk, Leiden, f 131700, K. Burgy, Leiden, f 131000,Gebr. Zitman, Leiden, f 122000,H. Kors- wageh Zn., Leiden, f 120118,J. Kiebert, Sassenheim, f 116990,van Straten, Gouda, f 115300,Inge nieursbureau Bouwnijverheid Oegst geest f 111800,Gesman en Zoete- meijer, Alphen a. d. Rijn f 106390, N.V. Duraco, Den Haag, f 105340, I. Th. Cornet, Leiden f 94827.—; N.V. van de Werven, Amsterdam f 94800, Fa. Bik Breedeveld, Leiden, f 91900,N.V. de Grauw, Eindho ven, f 90700,J. de Baan, Den Haag f 88930,—. 54 ,,-lïfat komt U doen?" hoorde Frederik No taris Zwingelhout uitroe pen. „U mag hier niet zon der meer binnen komen. Dit is de kamer van een Graaf; de Graaf Van Houdt tot Zwingelaar. U moet U eerst laten aandie nen door mijn bediende." Frederik boog zich weer tot het sleutelgat en zag hoe de nieuwe gast schamper grin nikte en zijn sigaar afklopte in het theekopje van de notaris. „Maak mij wat wijs! ha! ha!" zei de nieutv gast. „Ik ben ook zo'n beet je in het vak; je behoeft je voor mij niet te generen. Een graaf! Om te brullen! Ha! ha!" De notaris was bleek geworden cn fluisterde: „Wie bent u?" ,,Ik ben Theodorus Jansen Co," zei de nieuwe gast, ,ïk doe in huizen en aanverwante zaken." Theodorus Jansen Co.. grijnsde vriendelijk tegen de verontwaardig de notaris en klopte opnieuw wat as in het theekopje. „Dat is een schandaal!" riep No taris Zwingelhout, maar er klonk toch wat onzekerheid in zijn stem. „Ik heb niets met U te maken, mijn- en het avontuur met! Notaris Zwingelhout verteld door Hubert Vet\ heer! Ik zal de politie roepen!'' Theodorus Jansen Co sloeg zijn benen over elkaar en grinnikte slechts. „Ik zal U in het gevang laten wer pen", tierde de notaris verder, „dat kost U zeker drie maanden op water en brood". „Wat kost mij drie maanden op water en brood...." informeerde Theodorus Jansen Co. belangstel lend. Geheel uit het veld geslagen hield Notaris Zwingelhout zijn mond. Theodorus Jansen Co glimlachte en blies een grote wolk sigarenrook in het gezicht van de notaris. „Ik ken U," zei hij toen, „Uit het Politieblad". Beverig zakte Notaris Zwingelhout in een stoel. DE VACANT1E VAN We hebben vandaag met hem in Beauchamp gedéjeuneerd. Hij vroeg ons, zijn hartelijke groeten over te brengen." Bé schudde het hoofd en haar ogerf dansten van pret. Dupuy nam haar aandachtig op en zei toen: „Eerst waarschuwde hij ons, dat we vooral zijn naam niet moesten noemen. Hij zei, dat u ons nooit zoudt willen ontvangen, als we het wél deden." „Arthur is een idioot," zei Bé met gloeiende wangen. Tedwijl Dupuy aan het telefoneren was geweest, had iemand heel hard de keukenbel geluid: en juist toen Bé, door die bel denkelijk gewaar- schuwid, begon te spreken, verscheen de grijsharige violist, net op tijd, om haar woorden te horen. „Arthur?" herhdalde hij binnen komend. „Onze jonge vriend Bruce?" En zijn toon klonk spottend en vijan dig. Bé stelde hem voor en hij boog vormelijk en glimlachend. „Raymond Rade, ook wel bekend als de eenzame wolf", voltooide hij haar voorstelMng. „Ik geniet de eer, dat één der huisjes hier naar mij genoemd is. Juffrouw Delmont heeft u dat mogelijk reeds verteld." En toen vroeg hij: „Wat voor speciale stommiteit heeft onze vriend Bruce nu weer uitgehaald?" Niemand gaf antwoord, maar me vrouw Dupuy zag, hoe haar man naar de violist keek met een eigen aardig onderzoekende blik. Toen kwamen ook de andere gasten bin nen. Mevrouw Dupuy had de twee lingen met hun vader en moeder a! gezien; maar er waren nog twee an deren, die pas waren aangekomen. Juffrouw Delmönt stelde ook hen voor. Mijnheer Chantéry en mijn heer Béale. Het avondeten was uitstekend. On der de maaltijd heerste een vrij ge dwongen zwijgen, omdat mevrouw Morel het gehele gesprek bijna al leen voerde en niemand aan het woord Met komen. Eenmaal gelukte het Dupuy een vraag te stellen. ..U zegt, dat u hier al twee weken gelogeerd bent, niet waar mevrouw Morel? Ik dacht eigenlijk, dat de meeste mensen hier niet langer, dan één nacht bleven." „Dat doen de meesten ook," ant woordde mevrouw Morel. „Maar de kookster hier, de vrouw van Privé, is mijn stiefzuster; en ik heb aHijd gezegd, dat niemand zo lekker kan koken als zij. De arme ziel heeft er anders hekel genoeg aan, de hele dag in de keuken te staan ploeteren. Maar ze is nu eenmaal met die nietsnut van een Privé getrouwd en zij moet feitelijk de kost voor haar gezin verdienen. In de keuken werd er nijdig met potten en pannen gerammmeld en mevrouw Dupuy waagde de veron- •dersteMing, dat het gezegde denke lijk bedoeld was, om door juffrouw Privé gehoord te worden. Bé zei haastig: „Ja, de hele week door heb ben we hier veel komende en gaan de lui." „Maar de weekeinden zullen wel de drukste tijden zijn, denk ik," zei Dupuy. „Ja, natuur1 ijk," beaamde Bé „Gisteravond waren er zes huisjes bezet en Zaterdagavond acht." Maar mevrouw Morel liet zich het zwijgen niet opleggen en richtte nu het woord tot Chantéry en Béale. Mevrouw Dupuy zag, dat haar man Chantéry met veel aandacht bestu deerde. Na het maal gingen de bei- de mannen zonder een enkel woord de eetzaal uit; en Dupuy wendde zich bijna driftig tot zijn vrouw. „ZuPen we ook naar ons huisje gaan, lieve? Ik zou graag hebben, dat je wat voorlas." Mevrouw Dupuy had hem nooit voorgelezen; toch toonde ze niet de minste verwondering over dat voor stel. „Ja, we moeten dat boek af maken," antwoordde ze bedaard en stond op. Inspecteur begaf zich met zijn vrouw naar het nieuwe huisje. Het droeg de naam: „Cascade". Voor de deur bleef hij staan en keek rond. Het was al zo donker, dat niemand hen zien kon. Toen hij daar zeker van was, zei hij zachtjes:- „Ga jij naar binnen, schat. Praat wat hard op, draai het licht aan en sluit de ""uiken. Ga dan hardop lezen. Ik kom gauw terug." En zonder op antwoord te wach ten, sloop hij vlug heen. De dikke laag dennennaalden op de grond dempte zijn voetstappen volkomen. Mevrouw Dupuy voelde zich over die geheimzinnigheid een beetje on gerust en ietwat uit haar humeur. Maar na een ogenblikje voldeed ze toch aan zijn verlangen. Ze ging naar binnen en s^ot de luiken. Toen draaide ze haastig want in het donker werd ze een beetje bang het licht aan, zocht een tijdschrift uit haar tas en begon gehoorzaam, hardop te lezen. Door de eenzame stilte van het huisje klonk haar stem eentonig en halfluid. Maar ze keek telkens van de regels op. Ze had haar zenuwen goed ge noeg in bedwang; toch waren er sterke zenuwen voor nodig, om al leen in een huisje hardop te zitten lezen, terwijl daar buiten aTerlei on bekende dingen konden gebeuren Toen Arthur Bruce op de Molen aankwam, uit zijn gehuurde auto stapte en de chauffeur wegzond, kwam Privé naar buiten en ontving hem verwonderd met de vraag: „Waarom komt u nu al terug? Ik dacht, dat u weggegaan was." „Ik heb mijn tandenborstel verge ten," antwoordde Bruce. Jacques Privé was een schrale, luie kere1, 'met razende nieuwsgierig heid behept. „Niks van aan," zei hij. „Ik heb vanmorgen zelf „Mon Plaisir" ge veegd en opgeruimd en geen tan denborstel gevonden. Gaat u zelf maar kijken." „Dan moet ik hem ergens anders verloren hebben. Is juffrouw Del mont al naar bed?" „Die is met Joseph Danet naar de bioscoop. Wilt u soms weer in „Mon P'aisir" overnachten?" „Neen, liever wat verder van de weg af," antwoordde Bruce. „Is „Ver weg" soms nog vrij?" „Toevallig wel. De lui, die het ge huurd hadden, zijn naar „Cascade" verhuisd. Ik heb zelf hun koffers overgedragen." „Dan neem ik dat huisje. Heb je een sleutel voor me?" „Ik geloof, dat ik het niet op slot gedaan heb," bekende Privé. Arthur liep de weg op en liet Privé alleen staan, die hem, achter zijn oor krabbend, belangstellend bleef na kijken. Arthur vond de deur van „Ver weg' open staan. Hij ging naarbin- nen draaide het licht aan sloot de deur achter zich. Er lagen nog enkele stukken hout in de haard na te gloeien en hij gooide er een paar nieuwe blokken op. Met zijn rug naar het vuur bleef hij ingespannen staan luisteren naar het minste geluid van buiten, zich afvragend, waar Dupuy ergens zijn kon, wat hij hem te vertellen had en hoe 1aftg het nog kon duren, voor dat de oude heer verscheen. Maar al spoedig hoorde hij voetstappen op het gras niet op het grint langs de weg. En zonder aan te klop pen, deed Dupuy de deur open. Hij kwam, gevolgd door zijn vrouw, naar binnen. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2