FREDERIK De bouw van een tweede Rijn-brug te Alphen MAANDAG 27 DECEMBER 194S DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 BELANGRIJKE NEDERLANDSE VINDING VOOR DE BOUWNIJVERHEID. Personeel van het laboratorium voor grondmechanica tc Delft is op het ogenblik in Frankrijk om een ap paraat te bedienen, dat door het la boratorium is uitgevonden en dat van groot belang zal zijn voor de bouw nijverheid. Door subsidies van de Franse re gering kon het toestel voorlopig voor twee maanden worden verhuurd om dienst te doen bij de herbouw in ver woeste gebieden bij Valenciennes en Mabeuge. Het apparaat maakt het mogelijk de draagkracht van de bodem te on derzoeken. Het is dan niet langer een vraag, of men korte of lange heipalen nodig heeft, daar men nauwkeurig kan vaststellen hoe lang zij moeten zijn om te.stuiten op een grcndplaat, welke voldoende draagkracht voor de bouw bezit. Een en ander betekent een belang rijke besparing van tijd en materiaal. HET HIELP NIETS, OF HIJ OOK BIJ ZICHZELF INBRAK. Dé Amersfoortse politie heeft Zater dagmorgen een zekere B. gearres teerd, die in de Kerstnacht heelt in gebroken bij de familie O. in de Ruysdaelstraat. De man, die bij deze familie inwoonde, nam een geldkistje mee met negenhonderd gulden, twee spaarbankboekjes met een te goed van zeventien a achttien honderd gul den en een sigarettendoos met vijf en twintig gulden er in. Om verden king te voorkomen had hij zijn eigen kast eveneens geforceerd. Doordat een vlam in de pan sloeg', ontstond een brandje in een woning aan de Borgerstraat te Am sterdam. Een 6-jarig mesije, dat haar moeder naar de keuken was gevolgd, kreeg het kokende vet over zich en liep ernstige brandwonden op. Een 44-jarige vrouw uit Diemen, die Zaterdagmorgen om 11 uur op de Zeeburgerdijk te Amsterdam op een achterbalcon van de bijwagen van lijn 10 sprong, werd plotseling on wel, waardoor zij uit de wagen op straat viel. De vrouw liep zulke ern stige verwondingen op, dat zij bij aankomst in het ziekenhuis al was overleden. De burgemeester van Heem stede, jhr. J. P. W. van Doorn, die in Juni 1949 de pensioengerechtigde leeftijd zal bereiken, zal met ingang van 1 Juli 1949 aftreden. Hij was hoofd der gemeente Heemstede van 8 Augustus 1916 af. Vrijdagmiddag werd de 11 maan den oude Maria G. D. wonende aan de Honingerdijk door haar moeder dood in haar ledikantje aangetrof fen. Vermoedelijk is het kindje ge stikt in een moltondeken, waar het aan heeft liggen zuigen. HAAGSE POLITIERECHTER. Paardenslaehterij in het groot. De yarkenshandelaar L. W. v. d. V. uit Hoogmade was stevig aan het clandestien slachten geweest, waar bij hij van diverse personen hulp had ontvangen. Verdachte had zich voor namelijk bezig gehouden met het slachten van jonge paarden, voor de leverantie waarvan een kennis zorg de. Na het slachten, leverde v. d. V. het vlees aan de man, die de paarden had bezorgd. Gewoonlijk werden twee paarden per nacht geslacht, doch het is ook wel gebeurd dat er vijf in het zwart verdwenen. Daar mee rekening houdend, vorderde de Offcier tegen verdachte acht maan den gevangenisstraf. De rechter ver oordeelde, tot 1 jaar, waarvan 5 maan den voorwaardelijk, en aftrek pre ventief. Ze betaalden teveel.' Dan stonden, in deze zitting vele werkgevers te recht, die teveel loon hadden betaald, en daardoor met de rechter in aanra king kwamen. Voor genoemd feit werd veroordeeld: de bakker J. G. te Voorschoten, 3 maal f 40 boete, eis 3 maal f 60: de bakker L. de M. te Hillegom f 50 boete, conform de eis; de bakker P. v. d. H. te Hillegom 2 maal f 12 boete, eis 2 maal f 30; de bakker P. de K. te Hazerswoude f 10 boete, conform de eis; de bakker C. M. van H. te Aarlanderveen f 10 boe te. eis f 15; de bakker J. M. P. te Nleuwveen f 15 boete, conf. de eis. DISTRIBUTIEDIENST LEIDEN. Woensdag 29, Donderdag 30 en Vrijdag 31 December en Maandag 3 Januari 1949 uitreiking van bon kaarten 903 te Rijnsburg. Woensdag uitsluitend voor zelfverzorgers. Medenemen: stamkaarten, datum kaartje, inwisselingsbon van de bon kaart 901. de bon ..Tabak 07" respec tievelijk „Diversen 10". Het is, zoals men weet, a'leszins noodzakelijk, dat er zo spoedig mo gelijk een tweede b~ug over de R'-jn komt, zo mogelijk niet al te ver van de bestaande verwijderd. Vele voet angels en klemmen lagen tot nu toe op de weg der bouw-piannen. De ge meente kon maar moeilijk tot een overeenstemming komen met de Prov. Staten, die ten deze hun eisen stelden. Op het aanvankelijk plan, de nieuwe brug te bouwen ter hoog te van de Oudshoornse kerk, aan sluitende op de Herenweg, welke het verkeer via de Vier-ambachtspolder leidt naar Amsterdam, zijn de heren inmiddels teruggekomen. De tweede geschikte p'aats ter hoogte van de Voorstraat (Hoge Zijde), aansluiten de op de Cornelis de Vlamingstraat (Lage Zijde) ontmoette bij de Pro vincie in eerste instantie grote be zwaren. Nu echter de kanaal-plan nen in deze gemeente van de baan zijn geraakt, hebben Provinciale sta ten hun bezwaren prijs gegeven, het geen in de loop van Augustus 1947 is gebleken. Haar eis, dat de nieuwe brug over de Rijn minstens één ki lometer van de bestaande brug ver wijderd moest komen te Uggen, is prijs gegieven, zir'at deze nu kan word engeprojecteerd op daarvoor gedachte plaats, nl. ter hoogte van de Voorstraat. Hoewel hierover, om begrijpelijke redenen van commer cieel belang, hoegenaamd niets tot nu toe in de pers ;s vermeld wee* de toenemende activiteit van het ge meentebestuur met betrekking tot grondaankopen e.d. in die omgeving aan beide zijde van de Rijn, al lan ge tijd heel duidelijk in die richting. Thans kunnen B en W ten deze aan bun plannen vormen geven en met grote energie in die richting voort bouwen al verhelen wij niet, dat de brug heus nog wel ette'ijke jaren tijd voor haar verwezenlijking zal opeisen. Maar het is intussen een op- luchtinng voor het gemeentebestuur te weten, waar het mag gaan bou wen. hierbij nog op, dat, hoewel het tijd stip voor de thans te nemen beslis sing door verschil'ende, in de hoofde dezes genoemde omstandigheden, enigszins later valt dan zij zich aan vankelijk hadden voorgesteld en gaarne hadden gezien, nu in ieder geval de kwestie hoge of lage brug klaar en duide'ijk voor de ogen staat, waardoor het nemen van een Welbewust besluit, het belangrijke object .waard, mogelijk is gemaakt. Na een principe-uitspraak van de raad zal aan het ingenieursbureau voornoemd een definitieve opdracht gegeven kunnen worden voor het maken van een voor ontwerp voor een hoge brug. BOSKOOP HAPT WEER! Op desbetreffende vragen van het raadslid Ph. Roogaar (Arb) antwoor den B en W, dat het hun college be kend is, dat ambtenaren van de pro vincie Zu.d-Ho'land onlangs onder de bewoners van de Groeneweg (de ze weg behoort onder de gemeente Alphen aan d enRijn, doch ligt dich ter bij het hart van de gemeente Boskoop) een enquete hebben gé- houden over de vraag of zij bij voor keur tot de gemeente Alphen aan oen Rijn, dan wel tot de gemeente Boskoop zouden willen behoren. B en W zijn echter officieel niet op de hoogte van de motieven die aan deze enquete ten grondslag liggen. Het 'igt echter voor de hand, dat de be doelde enquete is gehouden ten ein de na te gaan op welke gemeente de bewoners van de Groeneweg zijn ge oriënteerd en de houding van ge-, noemde bewoners op dit punt te pei len. Het college van B en W van Al phen aan den Rijn is van mening, dat het daar niet officieel bekend is of en zo ja welke grenswijziging wordt beoogd, niet gewenst is thans reeds een bepaald standpunt in te nemen. Het staat echter we' vast, zo delen B en W mede, dat ten op zichte van een grenswijziging ten Vooreerst^laat het vraagstuk van nadele van Alphen aan den Rijn, zeer d - •- - waarschijnlijk een zelfde standpunt zal worden verdedigd als destijds in 1930, toen door Boskoop overeen komstige pogingen waren onderno men, door de toenmalige Alpheuse deze ma de tweede Rijnovergang z.jn uit z aard in twee delen splitsen: a) de bouw van een brug zonder meer; b> het maken van de opritten en net tot stand brengen van aansluitingen tus sen de opritten en de bestaande ver keerswegen. Het komt het gemeentebestuur ge wenst voor, daar de dienst van ge meentewerken reeds overbelast is door gebrek aan personee1 en voor komende vacatures, de brugbojiw zelve te doen voorbereiden door een op dit punt over ervaring beschik kend technisch bureau, waartoe het contact heeft gezocht met (het inge nieursbureau v. h. Van Hasselt en De Koning te Nijmegen voor wat de bouw van de brug betreft. De plan nen voor de opritten en alles wat daarmede samenhangt stelt het ge meente bestuur zich voor te laten verzórgen door de dienst van ge meentewerken, welke bekend is met de plaatse'ijke omstandigheden en welke daarvoor bijzonder aangewe zen is met het mede-ontwerpen van de herziening van he talgemene uit breidingsplan voor de gemeente. Er is inmiddels door het ingenieursbu reau een advies uitgebracht tussen de keuze van een hoge en een lage brug. Terwijl de Dienst van gemeen tewerken als algemeen deskundig adviseur verzocht is zijn beschou wingen ten aanzien van dit advies aan B. en W. te doen toekomen en daarnaast een rapport uit te brengen waaruit zou b'ijken, op welke wijze naar zijn mening behoort te worden voorzien in de behoefte aan een tweede' Rijnovergang, n.l. door een hoge of een lage brug. De bouw van de brug zelf zou hierbij geheel bui ten beschouwing moeten blijven. Omdat ook verkeers-technische over wegingen daarbij van invloed zijn, is terzake overleg gepleegd met de In specteur van Politie. Ook is ten deze advies ingewon nen van de commissie van bijstand voor de Dienst der gemeentewerken voor de industrië'e ontwikkeling, voor het grondbedrijf en voor de fi nanciën, waaruit blijkt, dat alle commmissies aansluiten bij het ge documenteerde oordeel van de Dienst der gemeentewerken unaniem tot de conclusies komen dat hier een hoge brug eis is. Rest thans nog ten deze een uitspraak van de raad, waartoe in de eerstvolgende raads vergadering gelegenheid zal worden geboden. Afweging van de voor- en nade'en, verbonden aan het maken van een hoge of lage brug, heeft B enW als ook de meerdere genoemde commis sies van bijstand tot de overtuiging gebracht, dat de keuze moet vallen op een hogebrug. B en W merken OP DE SCHAATS Kerstmis heeft wehswaar geen sneeuw ge bracht, doch voldoende vorst om op ele plaatsen ijsbanen open te stel len. Op tweede Kerstdag genoten tienduizenden landgenoten bij prach tig winterweer van het ijsvermaak. raad is ingenomen, tenzij terie nieuwe gezichtspunten naar voren mochten v, orden gebracn*. Dir. Gemeentewerken In te- genste'ling met een reeds eerder ge publiceerd bericht, zal de heer ir J. D. J. Waardenburg, directeur van gemeentebedrijven alhier, deze dienst, in verband met zijn benoe ming als zodanig te Voorburg, niet met ingang van 1 April, doöh per I Februari verlaten. B en W stellen de raad voor het gevraagde onts'ag eervol te verlenen onder damtoelui- ging voor de vele en belangrijke diensten aan de gemeente bewezen. Uitbreiding van de bebouwing Voor de verwezenlijking van de plannen tot uitbreiding van de be bouwing die op zo kort mogelijke termijn moet plaats hebben, is het bezit van een stuk wei'and. groot 5.32 ha, liggende in de polder Kerk en Zanen, in eigendom toebehorende aan de gebr. L.A.M. Smits en J. C. Smits te Hazerswoude, voor de ge meente Alphen aan den Rijn on ontbeerlijk. De commissie van bij stand voor het grondbedrijf bereikte een voorlopige overeenstemming voor de prijs van f 1.10 per m2. De eigenaren willen hun gehele bezit, incluis veehouderswoning (Hoorn 9) en daarbij behorende bedrijfsgebou wen verkopen, we'ke echter voor de gemeente geen betekenis hebben en in verband met de hogie onderhouds- lasten, de overname volgens mening B en W niet verkieslijk voorkomen. Anderzijds is een economische ex ploitatie der opstallen zonder de daarbij behorende grond voor de eigenaren zeer bezwaarlijk. Het is redelijk, dat nadeel gecompenseerd wordt. De bodem geste' dheid van de grond, een kleilaag, waaronder zand is zeer gunstig. Deze omstandighe den in aanmerking nemende, ach ten B en W de gevraagde prijs alles- zinds acceptabel en stellen de raad voor tot aankoop te besluiten. Oorlogschade R.K. Scholen B en W stellen de raad voor gunstig te beschikken op een desbetreffende aanvraag van ihet R.K. Kerkbestuur van de parochie van de H. Bonifa- cius te Alphen aan den Rijn tot me dewerking voor het herstel van zijn door oorlogsschade getroffen school gebouwen, veroorzaakt door de be zetting uer v.m. Duitse weermacht, gedurende de perioden 24 Juli 1942 tot en met 28 October 1942 en 23 November 1942 tot en met 31 Augus tus 1944. Verlaging grondprijzen B en W ste'len de raad voor opnieuw te be sluiten tot verlaging van de grond prijzen en wel voor het complex ..Nabij" met f 0.50, voor het com plex „Heulkamp" met f 1.50 en voor het complex „Brittenrust" met f 1 per m2, zodat deze prijzen dan zul len komen op resp. f 15, f 13 en f 14 per m2. B en W ste'len, voor zover mogelijk, in de toekomst nog meer verlagingen in het vooruitzicht. Medisch onderzoekkamer voor R.K. school Het medisch onder zoek van de leerlingen van de R.K. scholen vond tot voor enige tijd plaats in een gemeentelijke loka'i- teit, over welke thans niet meer kan worden beschikt, terwijl van ge meentewege geen andere lokaliteit voor dit doel kan worden aangewe zen. De noodzaak van een dergelijke ge'egenheid blijft evenwel onver minderd aanwezig. Het kerkbestuur iheeft gemeend in deze behoefte te voorzien door inrichting van de be stuurskamer der school Paradijs laan 9. Deze oplossing heeft het voor deel, dat het tijdverlies, hetwelk met een medisch onderzoek van de leerlingen voor het onderwijs ge paard gaat, tot een minimum wordt beperkt. B en W stel.'en de raad voor op het desbetreffende verzoek gunstig te beslissen LANGERAAR Kerstspel. De tweede opvoering van het Kerstspel zal niet Dinsdag avond a.s. plaats hebben, doch Zon dag 2 Januari a.s., om 7 uur. ROELOFARENDSVEEN BENOEMING HOOFD R.K. JONGENSSCHOOL Tot hoofd der R-K. Jongensschool alhier is benoemd de heer M. Nie- wint, die onderwijzer was te Zuid- Scharwoudc (N.H.). Naar wij reeds eerder mededeelden is de huidige hoofdonderwijzer, de heer L. G. C. de Jong, benoemd tot hoofd van de R.K. Lagere Tuinbouwschool te Vleu ten. De heer de Jong werd geboren 9 Jan. 1912 te Roelofarendsveen, stu deerde van 19241930 aan het Insti tuut St. Louis te Oudenbosch, was vanaf 1 Juli 1930 onderwijzer aan de R.K. Jongensschool te Roelofarends veen. Hij behaalde in 1932 de hoofd akte, in 1934 Frans l.o., in 1936 Han delskennis l.o„ in 1940 Tuinbouw kunde l.o. Hij was sinds 1937 Dir. van de Handelsavondschool „Alke- made" te Roelofarendsveen en sinds 1940 hoofd van de R.K. Jongens school en hoofd van verschillende tuinbouwcursussen, directeur van het Par. zangkoor en oprichter v. h. jon genskoor. Voorts commandant v. d. Alk. Burgerwacht tot deze door de Duitse bezetting werd opgeheven, correspondent van de afd. Leiden der R.K. Reclasseringsver., bestuurslid van de Ver. voor Kinderbescherming in het Dekenaat Alphen a. d. Rijn, lid- van verschillende examencom missies, voorzitter v. d, Ned. Bond van Kath. Esperantisten en Alg. Secr. penningmeester van de Inter nationale Unie van Kath. Esperan tisten. Toneelver. „St. Pancratius". De grote veilinghal is met een ruim 600 belangstellenden en genodigden ge vuld, toen dc heer P. Hoogenboom, voorz. van- de toneelver. „St. Pancra tius" zijn openingswoord uitsprak. Het is pas vijf weken geleden, aldus ae voorz., dat wij met succes het eer ste gedeelte van de trilogie „Mar- jatta" opvoerden. Nu staan wij aan het begin van het 2e gedeelte en ho pen dat ook nu weer allen voldaan huiswaarts zullen keren. Dit 2e ge deelte der trilogie „Marjatta's Kerst" brengt ons weer naar het Jungfrö- dal, waar men een winter mede maakt als nooit te voren. Het geee- ven is een echtelijk misverstand, dat in de Kerstnacht, als de mannen van hun zware tocht thuis komen, weer in het reine komt. Dit prachtige stuk werd op aangrijpende en boeien de wijze ten tonele gebracht. Alle SDelers en speelsters daarom lof voor deze mooie toneelavond. Deze ge slaagde uitvoering was tevens een mooie beloning voor het vele werk van regisseur Th. Wesselman, die ook weer de prachtige decorschildering verzorgd had- Tijdens de bedrijven brachten enkele leden van „Vox Laeta" o.l.v. de heer Jos. v. d. Meer enkele zangnummers ten gehore, welke begrijpelijk ook in de Kerst sfeer pasten. Deze mooi uitgevoerde zangnummers hadden zeer zeker een aandachtiger gehoor verdiend. Te recht bracht het dank- en sluitings woord door de voorz. v. h. uitroe iend comité bij gelegenheid van het 40-jarig jubileum, de heer Jac. van Berkel, aan spelers en speelsters nog menig applausje. Hedenavond wordt de 2e en laatste avond gegeven. ZOETERWOUDE Kerstviering Meerburg. Op twee de Kerstdag verzorgden de Kath. Vrouwenbeweging en de K.A.B. een Kerstmiddag voor de kinderen der leden. Er werden wat leuke filmpjes gedraaid, er was een aardige versna pering, maar het hoogtepunt was, ook voor de kinderen, het Kerstspel letje, dat sommigen van hen mochten opvoeren onder leiding van mevr. Wand. De pauzes waren rijkelijk lang, en daarom wat luidruchtig met die 300 kinderen. Verder over deze middag niets dan lof. 's Avonds voerde het toneelgezel schap „De Spelers" het tweede deel van de Marjatta-trilogie van Arie van der Lugt ten tonele, genaamd „Marpatta's Kerst". Natuurlijk moest de gebruikelijke rover op Kerstavond de gebruikelijke dood sterven, maar eerst even gauw zich bekeren en de ontknoping brengen; dat schijnt nu eenmaal bij" Kerststukken te horen. Overigens een gaaf stuk, dat gaaf werd vertolkt. Zo goed is er in jaren niet gespeeld aan de Hoge Rijndijk. Woensdag zal de tweede opvoering worden gegeven. UIT DE OMGEVING NOORDWIJKERHOUT GEMEENTERAAD Ingekomen was bericht van G. S. houdende goedkeuring van het raads besluit tot verlening van credieten aan kleine bloembollenkwekers. Een belangrijk bericht was voorts binnengekomen van de Adviescom missie Uitbreidingsplannen Zuid- Holland, dat zij geen bezwaar heeft tegen wijziging van het uitbreidings plan van de gemeente waardoor het mogelijk wordt dat industrie zich vestigt langs de Leidsevaart. B. en W. hebben geruime tijd ge tracht langs minnelijke weg van C. Bouwmeester, Dorpsstraat, alhier een stukje grond te kopen bij diens per ceel nodig voor een dringende ver betering van het trottoir in verband met het drukke verkeer. Dit is niet gelukt. Besloten werd tot onteigening over te gaan. Verschillende begrotingen en re keningen werden vervolgens dc Raad aangeboden. De bijzondere la gere scholen krijgen in 1949 17. per leerling en de V.G.L.O. scholen 20.per leerling vergoed De Raad besloot hierna medewer king te verlenen tot stichting van een" Meisjesschool in de Zilk in ver band met de te verwachten grote toe loop van leerlingen in de komende jaren. Aan de Minister zal verzucht worden de te stichten school op de bekende urgentielijst te plaatsen. Zal het lang duren eer De Zilk zijn Ka tholieke Meisjesschool krijgt? Besloten werd het ambtenarenre glement te wijzigen in die zin dat verplaatsingskosten voor nieuw aan te stellen ambtenaren worden ver goed evenals dit bij vele gemeenten reeds is ingevoerd. De Algemene politieverordening werd vervolgens op voorstel van B. en W. gewijzigd. Voortaan kan een eigenaar van een huis verplicnt wor den toe te laten dat aan de muren straatverlichtingslampen worden be vestigd. Dezelfde leden als in 1948 werden voor 1949 aangewezen om deel uit te maken van de Woonruimtecomrnissie. Besloten werd de nieuwe midden standswoningen in beheer er onder houd over te dragen aan de Woning bouwvereniging St. Antonius van Padua. De nieuwe verbindingsweg tussen Beeklaan en Zilkerduinweg zal ge noemd worden Hogeduinwec. Bij de rondvraag vragt de heer van der Sleet of het mogelijk is, dat er langs de vaart bij Piet Gijzenbrug een paar straatlantaarns worden ge plaatst. B. en W. zeggen toe. dit te onderzoeken en naar dc uitslag van dit onderzoek te zullen handelen Op een vraag van het lid van de Rotter» of er riolering aangelegd kan worden in de Kerkstraat en 's-Gravend. weg antwoordt de voorz., dat ir. Bon- gaerts een geheel nieuw riolerings plan voor de gemeente aan het ma ken is, waarin tenminste de Kerk straat zal worden opgenomen. Hier na sluiting. VOORSCHOTEN Kerstviering. 2e Kerstdag werd door de gezamenlijke Kath. Jeugd bewegingen een Kerstavond gegeven. Het programma bestond uit een ern- sig en een luimig gedeelte. Voor de pauze werd het serieuze gedeelte af gewerkt, dat bestond uit een uit beelding van het Kerstgebeuren, uit gewerkt met declamatie en zang van een gemengd koortje o.l.v. kapelaan R. H. M. Middelhoff. Na de pauze werd een vrolijk Kerstspel, getiteld .Opstand in de kribbe" van P. Müh- ren opgevoerd. De pastoor heeft de kribbe te vroeg ingepakt en nu komt de gezamenlijke kribbe in opstand tegen dit feit. Onder leiding van Koning Caspar wordt een plan uit gewerkt en op een aardige manier, wordt de pastoor duidelijk gemaakt, dat hij fout heeft gehandeld. De vele geestigheden van dit spel vielen bij het publiek goed in smaak. Na afloop dankte kapelaan Middelhoff voor de opkomst. VOORHOUT Gemeenteraad. De gemeenteraad komt Woensdag 29 Dec. des namid dags om 2.30 in vergadering bijeen. Agenda o.a. voorstel tot intrekking van het interpellatiebesluit d.d. 18 Aug. 1948 (vorige vergadering ver daagd): voorstel tot herziening van het uitbreidingsplan in onderdelen rond de bebouwde kom. Geboren: Cornelia Johanna, d. van C. v. d. Aart en J. A. de Zwart; Pe trus H. J. z. van W. Vlasveld en M. A. ten Bosch. Petrus H. A. M. J. z. van A. de Bekker en C. Vis. Ondertrouwd: J. W. Lestrade 24 j. en P. J. Ramaker 25 j.; Th. W. War merdam 27 j. en H. A. v. d. Slot 21 j Gehuwd: A. P. v. d. Ham 54 j. en M. Passchier 54 j. ZOETERMEER Geboren: Hendrik Jacob, zoon van Jacob Roos en Gerhardina Nieuwenhuijsen; Maria Jozef Jo hanna, d. van Casper Bernardus Fischer en Paula Gertrudis Rieter. Overleden: Pieter Brandhorst, 83 j„ wdnr van Geertje Karens; Jan van Tooi", 73 j., echtgen. van Theo dora Wilhelmina van der Spek. Ondertrouwd: Johannes Cornelis van Haastert, 33 j. en Elisabeth Maria Boonekamp, 26 j.; Gerrit Wil lem van den Bogerd. 26 j. te Bleis- wijk en Petronella Gerardina Ha venaar, 28 j.; Eit de Vries, 30 j. en Maria Catharina de Jong, 28 jaar, te Nieuwerkerk aan den IJssel. SCHEEPSBERICHTEN 'aALSDIJK 24 Dec. van Havana naar Antwerpen; AALSUM 24 Dec. van Port Elisabeth naar Kaapstad; ABBEKERK, 24 Dec. van Sydney. ADINDA 18 Dec. van Singapore te Pladjoe; ALDEGONDA 19 Dcc. van Bangkok te Pladjoe; ALGENIB pass 24 Dec. Madeira; ALHENA 25 Dec. te Rio de Janeiro; AXELDIJK 26 Dec. te Londen; DRENTE LAKE oass. 26 Dec. 18 uur Kaap Guardafui; GANY- MEDES 21 Dec. van Va paravi:-) naar Curagao; KAMERLINGH Onnes, 24 Dec. 12.30 uur te Genua; KEDOE pass 24 Dec. 23 uur Pantellaria; NEDER LAND 21 Dec. van Suez te Bahrein; RIJNKERK pass. 26 Dec. Quessant; SAPAROEA 20 Dec. van Calcutta te Seattle; SALATIiGA pass. 2a Dec. 21 uur Malta; SIBAJAK pass. 26 Dec. 8 uur Sagres; SUNETTA word 22 Dec. van Buenos Aires te Curagao verwacht; T ARAKAN 24 Dec. van Makassar naar Semarang, TAWALT, 25 Dec. van Batavia te Soerabaja; TJIPONDOK 23 Dec. te Batavia; UTRECHT pass. 25 Dec. 7 uur Gibral tar: WATERMAN 25 Dec. van Rot terdam te patavia; WESTERDAM, 24 Dec. van New York naar Rotter dam; ZEEMAN 26 Dec. van Cochin naar Batavia; AMSTELDIJK pass. 25 Dec. Kaap Guarafui; BALI 24 Dec. van Boston naar New York; CON- GOSTROOM 25 Dec. van Lagos te Port Gen til; GAROET 24 Dec. vai Batavia naar Soerabaya; GROOTE- KERK 27 Dec. van Eira tc Dar es Salaam verwacht; NIEUW AMSTER DAM 25 Dec. van San Juan de Por- torico naar Laguaira; NIEUW HOL LAND, 26 Dec. van Adelaide te Mel bourne; ONDINA 24 Dec. van Cura gao naar Las P3lmas; RANDKERK. 24 Dec. van Lorenzo Marques naar Durban; SALAWATI 24 Dec. van Soerabaya naar Makassar; SLAiMAT 24 Dec. van Batavia naar Singapore; SLÖTERDIJK 26 Dec. van Banjoe- wangi te Soerabaya; TABIAN 26 De cember van Amsterdam te Batavia. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. De P.T.T. is nog niet geslaagd in het vinden van een oplossing voor postvervoer tussen Nederland en In donesië, nu de K.L.M. haar vluch ten naar Batavia tot nader order meeft moeten staken. In afwachting van nadere berichten, die zo spoedig mogelijk zullen volgen, doet het pu bliek er goed aan zijn luchtpostcor respondentie en luchtpost-pakketten voor Indonesië niet ter post te bezor gen. OPHEFFING DISTRIBUTIE VAN MOTORVOERTUIGEN. De minister van Economische Za ken maakt in overleg met de minis ter van Verkeer en Waterstaat be kend, dat met ingang van heden de distributievoorschriften voor motor voertuigen zijn opgeheven, zodat deze thans zonder vergunning mo gen worden gekocht, verkocht en af geleverd. Hieronder vallen mede de rupsbandtractoren en landbouw- jeeps. Aan het vrijgeven is de voorwaar de verbonden, dat de importeur, fa brikant of wederverkoper niet tot vrije verkoop overgaat, voordat do door hem vóór het vrijgeven in ont vangst genomen aankoopvergunnin gen zijn gehonoreerd. Voorts wordt aan de importeur en fabrikant van motorvoertuigen is verplichting op gelegd voor de tiende dag van elke maand aan het Rijksbureau voor me talen schriftelijk opgave te doen van de door hen in de voorafgaande maand ingevoerde of vervaardigde motorvoertuigen. Voor het verkrijgen van een rij vergunning, welke vooralsnog ge handhaafd blijft, diene men zich zo als tot dusver tot de Rijks Verkeers Inspectie te wenden. Anderen door lawaai niet hinderen, Resultaat: risico's verminderen. 52 Ik heb een minder pret- tige boodschap voor Lr Mijnheer de Graaf", hoor de Frederik de vreemde ling zeggen. ..Het is mij ter ore gekomen, dat U van plan bent in onze stad goud uit te gaan vinden en er zijn verschillende wet houders, die hiertegen be zwaren gemaakt hebben. Zij zeggen: als iedereen goud kan krijgen zoveel hij wil heeft het beetje goud wat wij zelf ge» spaard hebben helemaal geen waarde meer. Die man moet dus verdwijnen! Dat is het wat mijn wethouders ge zegd hébben, mijnheer de Graaf." De notaris lachtte luid. ,,U bent vermakelijk, mijnheer", zei hij, met iets van medelijden in zijn stem. „Wie bent U eigenlijk?" „Ik ben de burgemeester," ant woordde de vreemdeling. Ha! ha!" lachte de notaris nog, „U maakt U zorgen voor niets. Hoe komt U erbij dat iedereen zoveel goud zal kunnen krijgen als hij zelf wil? Ik ben helemaal niet van plan iets weg te geven. Nee, mynheer de burgemeester, ik hou alles zelf!" „Ik zal het U toch moeten verbie den", vervolgde de burgemeester sip. en hel avontuur met Notaris Zwingelhoul verteld door Hubert Vet „Ikzelf heb ook een beetje goud ge spaard in mijn leven; ik heb er hard voor moeten werken en ik zou geen oog meer dicht kunnen doen als ik wist, dat er iemand in mijn stad woonde die zelf goudstukken kon maken. ïk ben niet jaloers, mijnheer de Graaf, maar dat is te erg!" Het was even stil in de kamer; Frederik wist dat de notaris scherp nadacht om deze onverwachte hin dernis te overwinnen. Toen zei de notaris; „ik zou U graag een voorstel willen doen, mijnheer de Burge meester. Kan ik op uw stilzwijgen rekenen?" De Burgemeester beloofde dat hij niets zou zeggen. „Ik bied u honderd goudstukken als ik hier mag blijven wonen," stel de de notaris voor.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3