©eCekWSou/tant EIGEN RUSSEN DIENEN EEN RESOLUTIE IN Pater P. Geise O.F.M. Apostolisch Prefect van Soekaboemi öe keRStqeheimenis ONGELIJKE MAAT Za! de Amerikaanse resolutie het halen? Wordt de Marshall-hulp stopgezet VRIJDAG 24 DECEMBER 1948 40ste JAARGANG No. 11576 Directeur: a M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Malik zorgt voor 'n verrassing WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Bur. Papengracht 32, Tele!. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs f0.32 p. w., 11.40 p. mnd., 14.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Kerstmis! Weinig woorden, die j zoveel oproepen, die zo geladen zijn met gedachte, verbeelding en ge voel. Maar wie de inhoud daarvan gaat peilen, zal onvermijdelijk tot de ontdekking komen, dat hier af gronden gapen; dat hier volkomen vreemde werelden tegenover elkan der staan. Want voor de waarach tige Christen is Kerstmis vooral een innig, vertederend zielefestijn: maar niet te tellen zijn de geestelijk ont wortelden, voor wie Kerstmis zijn godsdienstige inhoud volledig ver loor. Het werd hoogstens een vrien delijke traditie, omweven door de schemer van gezelligheid: een pret tig diner, rode lampjes, misschien een flonkerend opgetuigde kerst boom, een stuk vaeantie, een paar dagen uit. Het werd een rustpunt in het jaar, een dag waarop de fa milie weer eens bij elkaar moet zijn. Maar het besef voor de eigenlijke Kerstgeheimenis verdween. Men haalt er de schouders eens voor op. Men gelooft er niet meer aan. Waarom eigenlijk niet? Waarom zijn zo tallozen vervreemd van het Kerstekind? Waarom leven millioe- nen thans buiten een Christelijke gedachtewereld? Waarom werken intelligente, begaafde mensen aan de definitieve liquidatie van het Christendom? Moet men van al deze mensen zeggen, dat zij geïncarneerde dui vels zijn, Godshaters, verklaarde vijanden van de Schepper van he mel en aarde? Of om het nog an ders uit te drukken, moet men van deze mensen beweren, dat zij zon dermeer tot de „slechte mensen" behoren? Het zou een monsterach tige onrechtvaardigheid zijn. Het is een feit, dat er zich onder' hen tal van uitstekende mensen bevinden, met plichtgevoel en laaiend idealis me, met een overgave en toewijding die tal van „gelovigen" beschaamt. Hoogstens moet men erkennen, dat zij een ander wereldbeeld heb ben als wij. Zij spreken graag van een „wetenschappelijk" wereld beeld en zien dat dan als een tegen stelling met het wereldbeeld van de gelovige, niet vermoedend, hoe uiterst naief deze voorstelling van zaken is, omdat hun eigen laatste grond uiteindelijk gevormd wordt door een blind „geloof" in een ho- pelijke ontwikkeling van de weten schap. Zij zijn een beetje overdon derd door het vele materiaal, dat het moderne wetenschappelijke on derzoek heeft bijeengebracht, maar zij missen de zin voor wat men mst een geleerd woord de „metaphysi- ca" noemt. Zij kunnen niet meer denken in de grootse, klassieke zin van dat woord. Of wellicht durven zij niet meer te denken. Zij koeste ren een diep-ingewortelde argwaan te"en alles, wat naar „geest" en „dogma" riekt, omdat zij van jongs af aan zijn opgevoed in de gedach te, dat er een noodzakelijk verband bestaat tussen het wereldbeeld van de gelovige en bepaalde sociale en economische ongerechtigheden. Wij zullen hen opnieuw moeten bekeren tot het Geloof in de ge heimenis van het Kerstekind. Wat behelst dit Geloof? Wat is Kerstmis voor ons? Er zijn millioenen Chris tenen, die er nauwelijks iets van beseffen. Voor wie het mvsterie vol ledig werd uitgehold. Zij geloven nog wel, ach ja, dat wil vaak zeg gen, zij laten de Kerk niet helemaal los, ook al misschien, .omdat dit zo veel moeilijkheden meebrengt voor het milieu, waarin zij nu eenmaal moeten verkeren. Maar waar is hun begrin voor de grondeloos diepe, machtige en zalige Kerstgeheimenis? Waar is de vreugde van hun Chris ten-zijn? Au°ustinus heeft het meermalen uitgedrukt in deze in hun klare eenvoud alles zeggende woorden: „God is mens geworden, opdat de mens God zou worden." Dat Kerstrr' s! De wetenschap heeft ons leren duizelen over de grootheid van het heelal wij werken met milliard°n „lichtjaren" maar heel deze stoffelijke schepping wordt volkomen nietig, zodra we haar plaatsen tegenover de groot heid van God. En deze grote God, deze mysterieuze en machtige, deze afgrond van Licht en Liefde, neemt onze gestalte aan, wordt een klein, hulpeloos mensenkind, opdat Hij ons zou binnenvoeren in de duize lingwekkende zaligheden van Zijn wezen. Met de menswording van God ging er een hemel voor ons open, een onzegbare volheid aan vreugde en rust. En sinds God mens geworden is, weet de mens heid daarom, dat het grote, ruste loze mensenhart er®ens rust zal kunnen vinden. Dit leven dreigt ons vaak uiteen te scheuren, door alles wat ons aantrekt en benauwt. Maar op de achtergrond van alles staat God. Hij is de veilige haven, het vaste punt. de laatste, maar dan ook o"wr'kba-e zekerheid. Tot dit heerlijke ge7oof, tot dit Ge luk, dit zalige geborgen-zijn, zullen wii de ongelovige wereld, de nieuwe heidenen weer moeten bekeren. Hoe zou dat mogelijk zijn, als wii zeT dat Geloof niet in zijn volheid bezaten? Hier ligt het hele nrobleem van de moderne wereld. Zij wendt zich van het Christendom af, omdat de Christenen zelf maar al te vaak -o halfslachtig zijn. En de wereld -t 'angzamerhand uiteenvallen in •^oten: een Christelijk en een -;-*eiijk front, een front voor God en een front voor hen, die, vaak volkomen eerlijk, menen, dat zij „zonder God" kunnen leven. Wat is hier onze taak? Zij is zeer eenvoudig te formuleren. Er wordt van ons alleen maar gevraagd, dat wij vol'edig en consequent „gelovi gen" zijn. Dat wij ons niet tot de ondergeschikte franjes van het Ge loof bepalen, maar recht tot de kern gaan. En dat wij dan uit dit Geloof ook werkelijk leven. Dat ons leven beheerst wordt door die zuiverheid, die goedheid, die gerechtigheid, die de natuurnoodzakelijke consequentie is van het Geloof in de Menswording van God. Deze consequentie is vo7strekt noodzakelijk. Het is uittentreure her haald: het wordt nog steeds tè wei nig geloofd. En toch: het is de bit terste ernst, die men zich kan den ken. Europa zal weer Christelijk zijn öf het vervalt tot volslagen heidendom. Men zal God uit de were7d bannen uit de gedachte van de mensen. En de wereld wordt een machine, ongelofelijk knap en ingewikkeld, maar zonder hart. En het leven zal uiteindelijk verschalen en wegkwij nen, afgss'oten als het is van zijn waarachtige, zijn dieoste Bron. Daarom moeten de herders thans Apostelen zijn, die de schalmei ste ken als een alarmtrompet. De Chris telijke wereld moet wakker worden, niet voor een anti-communistis"be actie, maar voor het volledig be leefde Ge'oo? In Bethlehem werd ons een overromoeld heerlijke ge heimenis geopenbaard. Zij is niet louter een wetenschap, zij is boven al een „leven". Maar zij stelt haar eisen, zij vraagt niet veel, maar al- JOODSE KRIJGSGEVANGENEN TERUG NAAR ISRAEL Een aan tal Joodse krijgsgevangenen, gewonde soldaten en oude mannen uit de Oude Stad van Jeruzalem zijn na onderhandelingen tussen de Joodse autoriteiten en het Arabische Legioen uit Amman naar Israel terugge keerd. Een bejaarde inwoner van Jeruzalem keert terug. 7es. Want alles moet herschapen orden in het licht van net Kind. Ln de ware kruistocht v. ordt niet met wapens uitgevochten, maar met de Lielae en met een vcimarzeid hart. "ft ant de dood is slechts een weg naar het leven toe. De Meester heeft het klaar en onomwonden ge zegd: „Wie zijn leven liefheeft, zal het verliezen Maar wie het afstaat, zul het behouden!" Zalig Kerstmis! ERNSTIG VLIEGTUIGONGELUK IN SPANJE. Nabij Tarragona is een toestel neergestort van de geregelde lucht- aienst MadridBarcelona. Alle inzittenden 27 in getal kwamen om het leven. 21 December j.l. ontving het Pro- vincialaat der Minderbroeders te Weert het bericht van de oprichting van de Apostolische Prefectuur Soe kaboemi op Java. Als eerste Apostolisch Prefect werd benoemd de H.E. Pater Drs. Paternus Geise O.F.M., Regulier Overste van de Minderbroeders op Java. De Nederlandse Minderbroe ders zijn sinds 1929 werkzaam op Java, in het Apostolisch Vicariaat van Batavia, waarvan een gedeelte tot eigen gebied van de Minderbroe ders is verklaard. Pater Drs. Geise werd geboren te Rotterdam 7 Febr. 1907. Hij maakte zijn humaniora aan het Canisiuscollege te Nijmegen van 19191925. 6 Maart 1932 werd hij te Weert priester gewijd. Na zijn priesterwijding studeerde Pater Gei se te Leiden van 1932'38 Indonesi sche letteren, waarin hij in 1938 zijn doctoraal-examen aflegde. In 1934 behaalde hij de acte M.O. Paedago- giek A. Met de toenmalige Provin ciaal der Minderbroeders, Pater Pru- dentius van Leusden, die op visitatie- reis ging naar India, reisde Pater Geise naar Java, waar hij in Novem ber 1938 arriveerde. In Januari 1939 vertrok hij naar het gebied van Ban tam, waar hij ter voltooiing van zijn proefschrift tot 1941 verbleef. Het uitgebreide en belangwekkende ma teriaal, dat hij hier verzameld had, is door de oorlog verloren gegaan. In 1941 was Pater Geise werkzaam te Soekaboemi, dat toen reeds be stemd was om eigen missiegebied van de Minderbroeders te worden. Hij had de zorg voor de katholieke In donesiërs. Na de capitulatie van In- dië werd Pater Geise in September '43 geinterneerd en verbleef tot Sep tember '45 in verschillende kampen. Na de bevrijding was Pater Geise van October '45 tot Mei '48 achter eenvolgens werkzaam te Batavia, Tanah Tinggi en Tjideng. Vanaf 17 Decmber 1945, toen Pater Floribertus Schnijder, tot dan toe superuer van de Minderbroeders op Java naar Nederland terugkeerde, was Pater Geise tot October '46 waarnemend overste. In October .werd hij op het kapittel van de Minderbroeders te Weert tot Regulier Overste van de Minderbroeders op Java benoemd, met Pater Hadelinus Ariens als Ker- lijk Overste. In Mei '48 vertrok Pater Geise naar Soekaboemi, waar hij een werkzaam aandeel had in de wederopbouw van dit missiegebied. A LLES WENT, zegt men, maar wij Nederlanders, kunnen er nog slechts moeilijk aan wennen, dat wij nu reeds anderhalfjaar het voorwerp zijn van de bijzondere genegenheid van de Vei.igheidsraad. Destijds hebben wij ons op het stanapunt gesteld, dat de Veilig heidsraad eigenlijk niet competent was cm zich met de Indonesische kwestie te bemoeien, maar dat wij uit reve rentie voor dit hoge college ons wil den gedragen naar de aanwijzingen van de Raad. Deze beleefdheid heeft ons weinig voordeel gebracht, integendeel. De Raad heeft ons een Commissie van Goede Diensten op het dak gescho ven en wij hebben gehoopt, dat deze ons althans enige goede diensten zou kunnen bewijzen. Men kent het re sultaat. Nu de Nederlandse regering na eindeloos geduld, ten slotte meent, dat het zó niet langer gaat, oogsten wij de vruchten van onze welwil lendheid. Wij worden onmiddellijk ter verantwoording geroepen door de Veiligheidsraad en op ons verweer, dat de Raad niet competent is en dat wij ons ditmaal niet van onze weg zullen laten afbrengen, zoals ander half jaar geleden, krijgen wij prompt te horen: „Wat zegt u, is de Raad niet competent? De kwestie-Indone- sië staat nota bene reeds anderhalf jaar op de agenda van de Raad!" Met andere woorden: je kunt over deze academische kwestie lang of kort debatteren, in de practijk komt het hierop neer, dat de Raad zich reeds lang met de kwestie bemoeid heeft en zich er dus mee zal moreten blij ven bemoeien. Amerika zegt het nog radicaler: Het kan hij niets schelen of de Raad al of niet competent is. Ik vind, dat deze zuveringsactie de vrede in Azië in gevaar brengt en daarom is de Raad verplicht, zich er in te mengen. Een gemakkelijk en voor alles pas-klaar standpunt. Maar het fraaiste verwijt, aan Nederland ge richt, is wel het volgende, Amerika zowel als Australië hebben het bei de uitgesproken. Als het niet goed gaat tussen jullie en de republikei nen, als jullie merken, dat de leiders van Djokja niet eerlijk zijn en dat er iedere dag bestandsschendingen plaats vinden, dan behoor je dat ter kennis te brengen van de Comm. van Goede diensten of aan de Veilig heidsraad. Alsof de Commissie dat niet wist! Maar zij heeft er altijd haar schouders voor opgehaald. Bo vendien mag men van iemand, die de competentie van de Raad eigenlijk niet erkent, niet eisen, dat hij een daad stelt, waardoor hij implicite die competentie wel erkent, door recht streeks aan de Raad te rapporteren. jyjAAR Laten wij de compe- tentie-kwestie nu eens rusten en veronderstellen wij, dat de Raad dus zeer wijs doet om in te grijpen. Mo gen wij dan ook niet veronderstel len, dat de Raad niet met twee ma ten meet? Men is zo bezorgd en terecht over de mogelijke ontwikkeling van de situatie in Zuid-Oost-Azië. Maar niemand kan ontkennen, dat er een parallel en meer dan dit alleen be staat tussen de gebeurtenissen in In donesië en de troebelen op Malakka, in Birma en in Indo-China, om van de grote verschuivingen, die zich de laatste tijd op het Chinese oorlogsto neel voordoen, maar te zwijgen. Maar daarom is het des te meer be vreemdend, dat dezelfde mogendhe- den, die menen dat de oorlog in China slechts een Chinese binnen landse aangelegenheid is, die blijk- haar niet 'n zo ernstige bedreiging voor de wereldvrede vormt, dat de Veiligheidsraad er voor in het geweer zou moeten komen, en die Engeland en Frankrijk hebben toegestaan op Malakka en in Indo-China de militai re maatregelen te nemen, die hun goed dachten, dat diezelfde mogend heden het wel noodzakelijk hebben gevonden de Veiligheidsdaad bijeen te roepen teneinde Nederland ter ver antwoording te roepen, omdat dit naar het uiterste middel heeft gegre pen tot herstel van orde en rust in een gebied, waarvoor het de eerste verantwoording draagt. Indonesië voor de Veiligheidsraad Ruslands verrassing maakt situatie ingewikkeld r\E RUSSEN HEBBEN gistermiddag in de Veiligheidsraad voor een ver- rassing gezorgd. De Sovjet-gede legeerde Malik heeft nl. medegedeeld, dat hij zich van stemmen zou onthouden, wanneer de Amerikaanse reso- jUU MAKEN WIJ ons niet wijs, dat lut-e jn stemming. Wordt gebracht. Hij kondigde nog een krachtiger eigen 'oit. een argument is. dat veel in- resolutie aan. Zijn rede noch die van een van de andere sprekers was gun stig voor ons land. Vandaag komen de vertegenwoordigers van Frank rijk, Engeland en België aan het woo rd en men verwacht, dat zij een meer gematigde houding zullen aannemen. Niemand gelooft, dat de Russische resolutie kans heeft te worden aan genomen. Wanneer Rusland en de O ekraïne zich dan van stemming ont houden bij de Amerikaanse resolutie, heeft ook deze resolutie een grote kans om te worden verworpen. dit een argument is, dat veel in druk zou maken op de leden van de Veiligheidsraad, want consequent zijn de heren nooit geweest. Denken wij slechts aan hetgeen in Palestina is gebeurd en nog gebeurt. Als er één voorbeeld is van een opportunisti sche politiek, dan is dat wel de Pa- lestina-politiek. Ook het brandje in Berlijn laat men rustig smeulen; de grote heren zullen dat wel zelf uit vechten. Maar Nederland moet ogen blikkelijk op de knieën! De „Tijd" geeft de volgende ver klaring voor het optreden van Ame rika. Het blad schrijft: „De verklaring hiervoor moet ge zocht worden in de omstandigheid, dat Amerika doende is zijn gehele Oost-Aziatische politiek te herzien. De catastrophaal lijkende nederlagen van Tsjang Kai Sjek en zijn regiem, dat voor een niet onbelangrijk ge deelte met Amerikaanse hulp op de been is gehouden, hebben Washing ton *er van overtuigd, dat recht streekse en militaire inmenging van Westersè staten in de grote continen tale Aziatische staten niet alleen vruchteloos is, maar dat zij op de duur precies het tegenovergestelde effect heeft dan men er van ver wacht. Vandaar, dat de Amerikaanse regering Tsjang Kai Sjek in wezen reeds heeft afgeschreven als een du bieuze, zo niet regelrecht kwade post op haar wereldpolitieke balans. Zij verwacht, dat de communisten in China eveneens in grote moeilijkhe den zullen geraken, zodra zij de macht hebben veroverd, waardoor de gelegenheid om in troebel water te vissen aanmerkelijk uitgebreider zal worden dan thans het geval is. In analogie daarmee is Washington ken nelijk beducht voor een veldwinnen van de communisten en extremisten in Indonesië als reactie op het Ne derlandse optreden. Men moet hier bij bedenken, dat Amerika plannen heeft voor de vorming van een Oost- Aziatisch pact, waarin uiteraard ook Japan en Indonesië een rol zullen spelen. In de wijze, waarop Amerika dit doel nastreeft, openbaart zich een groot optimisme en een merk waardig tekort aan psychologisch in zicht." OVERV-L IN COSTA RICA INTERNE AANGELEGENHEID. De uit vier man bestaande com missie van de Panamerikaanse raad, die uitgezonden was om een onder zoek in te stellen naar de invasie ir Costa Rica, is per vliegtuig te Was hington aangekomen voor het uit brengen van een Rapport. Naar verluidt zijn enige leden der commissie het erovér eens, dat de in vasie, waarbij een strijdkracht van ongeveer 1.000 man betrokken is, waartoe volgens de regering van Cos ta Rica enige onderdanen van Nica ragua behoren, een zuiver interne aangelegenheid is. Zij zijn van oor deel dat het niet nodig is dat de zaak door de ministers van buitenlandse zaken der Amerikaanse republieken in overweging wordt genomen. Onzekerheid omtrent de uitspraak Het is evenwel de vraag of de Rus sen zich aan hun standpunt zullen houden, als zou blijken, dat de aan neming van de Amerikaanse resolu tie van de stem van Rusland zou af hangen. Velen verwachten, dat de Russen, wanneer het eigen voorstel, waarvan verder nog niemand iets weet, zou worden verworpen, zullen aankondi gen, dat zij daardoor genoodzaakt zijn toch nog het Amerikaanse voorstel te steunen. De Russen doen nog al ge heimzinnig, en dit heeft de veronder stelling doen ontstaan, dat zij door deze houding willen trachten de aan hangers van de Amerikaanse resolu tie te bewegen tot stemmen voor het verder gaande Sow jet-Russische plan. Overigens kunnen er vandaag nog meer voorstellen ter tafel komen en daardoor is het vrijwel onmogelijk om vooruit te zeggen hoe het defini tieve besluit van de Raad zal uitval len. Daarentegen staat wel vast, dat de Raad het uiterste zal doen om vandaag met de behandeling klaar te komen. Want uit alle tot nu toe ge houden redevoeringen sprak het ver langen om zo spoedig mogelijk een beslissing te nemen en in elk geval met de behandeling van de zaak vóór de Kerstdagen klaar te komen. ZAL NEDERLAND EEN RAADSBESLUIT NEGEREN? VERKLARING VAN DR. FRIEDERICY. „Nederland zal vermoedelijk elke resolutie van de Veiligheidsraad, die het terugtrekken van de Nederlandse en Indonesische strijdkrachten op de stellingen va., de Bestandsovereen komst van Januari 1948 behelst ne geren", aldus heeft dr. H. J. Friede- ricy, chef van de politieke afdeling j van het Nederlandse ministerie van Overzeese Gebiedsdelen te New York verklaard. Volgens dr. Friedericy. zo meldt Reuter, zou het terugtrekken van de troepen uit de door de nieuwe poli tionele actie verworven posities tot chaos leiden. MALIK'S RESOLUTIE. Malik's resolutie veroordeelt Neder land als aanvaller en wil een com missie, niet van drie, maar van alle elf leden van de Veiligheidsraad naar Indonesië afvaardigen, om daar niet Wanneer vandaag ook nog Frank rijk, België en Engeland aan het woord zijn geweest, krijgen dr. Van Royen en Palar gelegenheid om de sprekers te Leantwoorden. DE RUSSISCHE RESOLUTIE. Te kwart voor elf heropende pre sident van Langenhoven de vergade ring van de Veiligheidsraad. Na de opening verzocht de Russische verte genwoordiger toestemming, om zijn gisteren aangekondigde resolutie in te dienen, welke hierna aan de Vei ligheidsraad werd voorgesteld. De officiële tekst luidt als volgt: De Veiligheidsraad veroordeelt de houding der Nederlandse regering, welke opnieuw doör het ondernemen van een militaire actie tegen de Re publiek de Renville-overecn komst ge schonden heeft. De Veiligheidsraad eist: 1. onmiddellijke stopzetting der vijandelijkheden; 2. onmiddellijk als een eerste stap voor een regeling van het conflict, het terugtrekken van de Nederlandse troepen naar de plaatsen, welke zij voor de actie innamen; 3. de onmiddellijke invrijheidstel ling van de president der Indonesi sche Republiek en van de andere re publikeinse leiders; 4. besluit, om een commissie van de Veiligheidsraad in te stellen, waar in alle leden van de Raad vertegen woordigd zijn; 5. geeft opdracht aan de Commissie om de uitvoering van de bepalingen inzake het staken der vijandelijkhe- alleen te bemiddelen, maar ook te controleren. De juiste bewoordingen staan nog niet vast, omdut de tekst nog niet bij het secretariaat is ingediend. Maliks rede was ook zeer fel. Hij betoogde, dat Nederland zich aan een niet-uitgelokte agressie had schuldig gemaakt. Hij leverde critiek op de commissie a.i goede diensten, wel ke volgens hem het ouderwetse Ne derlandse koloniale stelsel had ver dedigd. De activiteit van het Ameri kaanse lid van deze commissie was erop gericht geweest om de Republiek te dwingen meer en meer concessies I den en het terugtrekken "der troepen aan de Nederlanders te doen. Daar- te controleren en haar medewerking door had hij aan de Nederlandse ko- te verlenen tot regeling van het ge- loniale onderdrukking meegeholpen. hele conflict". r\E AMERIKAANSE regering is gis teren begonnen met te onderzoeken of de Nederlandse actie een stop zetting van de Amerikaanse hulp aan ons land rechtvaardigt. Een van de ondergeschikten van Hoffman zei- de, dat zeer nauwkeurig zal worden nagegaan of er mogelijk enig ver band is tussen de actie in Indonesië en de herbouw van Nederland. Engeland helpt ons Sommige functionarissen van de E.C.A. merken op, dat Nederland als een belangrijke schakel in het Euro pese herstel wordt beschouwd en dat het hierom onwaarschijnlijk is, dat de E.C.A. op economische gronden tot een actie tegen Nederland zou over gaan. De Londense correspondent van het Alg. Dagblad telefoneerde gister avond, dat hij uit zeer betrouwbare bron had vernomen, dat Engeland op het ogenblik alles in het werk stelt om stappen van Amerika in de richting van stopzetting van econo mische hulp teniet te doen. Engelse vertegenwoordigers te Washington hebben de Amerikanen er op gewe zen, dat door sancties van de Ver. Stoten er beslist een anti-Amerikaan se houding in Nederland wordt te weeg gebracht, een zeer ongewenst iets op het ogenblik dat Nederland op het punt staat om besprekingen te beginnen met Amerika over de oprichting van een Atlantisch pact. De Engelsen trachten het de Amc rikanen duidelijk te maken dat Nc derland zich niet zal laten imponc het Atlantisch pact een catastrophaal effect zou kunnen hebben op de door Amerika zo zorgvuldig opgebouwde anti-communistische frontlijn in West-Europa. Te Londen vertrouw de men er gisteravond op, dat Enge land voldoende druk zal weten aan te wenden om Amerikaanse sancties ongedaan te maken. ONTPLOFFING IN MUNITIE BERGPLAATS. Vier Chinezen werden gedood en twee andere ernstig gewond, toen in de nacht van Woensdag op Donder dag een kleine buiten Singapore ge legen bergplaats van artillerie-gra naten in de lucht vloog. De politie verklaarde dat er aanwijzingen be stonden dat er met de ammunitie welke zich reeds een jaar in de berg plaats bevond, was geknoeid. £en „Wie Christus niet bezit in de stal onder het koken, bezit Hem ook :et in de kerk of de kapel", zeide -leister Eckhart. Anders gezegd: ren door het gedoe van Uncle Sam Wanneer wij Christus bezitten en en dat het zich terugtrekken van ons aan Zijn leiding overgeven blijkt Nederland uit de besprekingén over dat in alles wat wij doen.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1