^V-etjaatt ONZE KERST'P IN INDIE: Gemeenteraad van Noord wijk Repatriërende soldaten LAATSTE BERICHTEN Het Katholieke onderwijs in Sjanghai VRIJDAG 24 DECEMBER 1948 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 J.-M. G. KASTERMANS Nieuwstraat 18, Leiden, geboren 25 Dec. 1927, thans te Tji- loonsir (Batavia). JACOBUS N. VAN LEEUWEN Hazerswoude geboren 26 December, thans te Djmaboe (Java). P. VAN WESTRIENEN Leiderdorp Resedastraat 22 verjaart op 26 December; gehuisvest te Pekalongang (Java). A. W. VAN ELK Oegstgeest viert op 28 Dec. zijn verjaardag te Paiembang (Sumatra). C. A. MEEUWISSEN Lisse geboren le Kerstdag 1927, sedert No vember 1947 in Indonesië. J. P. VERHAAR Oud-Ade Geboren op 1ste Kerstdag 1925 viert zijn 3e verjaardag in de tropen te Pa- dang (Sumatra). HENK VAN KLINK Roelofarendsveen soldaat le kl., viert 26 Dec. zijn 24e verjaardag te Balikpapan (Borneo). BERNARDUS P. VAN VEEN ren 28 Dec. 1927, sinds Mei 1947 xakassan (Madoera). Donderdagavond vergaderde de gemeenteraad van Noordwij k. Af we- j zig met kennisgeving de heer D. v. d. Niet. Tot gemeente-geneesheer j voor het komend jaar werd be-1 noemd dr F. J. Visser. Het eerste punt van bespreking was een voorstel tot wijziging der personeelsverordening d.d. 22 Dec. 1947, welke ter beoordeling aan de minister van binnenlandse zaken was toegezonden, is na vele maanden teruggekomen met verschillende be merkingen van de minister en van Ged. Staten, waarmede de gemeente rekening heeft te houden. Het lij vig rapport door B en W naar aan leiding van de opmerkingen van de minister en Ged. Staten samenge steld, werd op enkele punten door mevr. le Poole en de heer de Boer becritiseerd, waarbij de heer de Mo- nye betreurde, dat de toelage voor de gemeentewerklieden niet in ge lijke verhouding staat met die voor de ambtenaren, waarop weth. van Leeuwen de opmerking maakte, dat B en W alles in het werk zullen stel len de gemeentewerklieden in de le klassen te doen indelen, waardoor hun positie weer iets beter wordt. De heer de Boer merkte op dat de raad reeds eerder zioh tegen de classifi catie had verklaard, terwijl B en W de classificatie nu weder voorstaan, waarop weth. v. Leeuwen mededeel de tegen de classificatie te zijn, doch dat B en W om tactische redenen toch op herclassificatie voor Noord- wijk zouden aandringen. Nadat de heer de Witt erop gewe zen had, ervan overtuigd te zijn, dat B en W zulen trachten te bereiken wat mogelijk is en het in dit sta dium beter is niet te veel discussies hierover te houden, werd de voor gestelde wijziging z.h.st. aangeno men. Bij het voorstel, aan het ge- meentepersoneel een tijdelijke bij slag te verlenen van f 1 per week, met inachtneming van de ministe riële bepalingen, deed de heer Krau een voorstel om deze bijslag niet te bepalen op f 1, doch op f 2.50 per week. Dit voorstel werd met 13-1 stemmen aangenomen. Het volgende voorstel van B en W was een reser ve te vormen, als bedoeld in art. 24c lid 1 van het woningbesluit, uitge werkt in de „Beschikking bijdragen Woningwetbouw 1948" van de mi nister van wederopbouw en volks huisvesting. Dit betreft de 16 wonin gen aan de Karei Doormanstraat en de te bouwen 54 woningen aan de Boerenburgery/eg. Deze reserve, tot een maximum van f 60.000 zullen moeten gevormd door 7% te storten van de jaaiihuuro.pbren.gst. Eenzelfde bepaling bestaat ten behoeve van de exploitatie van woningen, ge bouwd met gebruikmaking Financie ringsregeling woningbouw 1947, waaronder vallen de 5 woningen aan de v. Panhuysstraat en de 10 te bou wen huizen aan de Boerenburgerweg Na enkele informatorische vragen, werd besloten deze reserve-fondsen te stichten. Een adres van de bewoners van de Golfweg i.z. afscheiding van hun erven, grenzende aan de Karei Doormanstraat, op kosten van de gemeente, werd afgewezen. Besloten werd een overeenkomst aan te gaan met de Erven L. graaf v. Limburg Stirum tot aankoop van gronden aan de Hoogeweg ter verbetering van da opritten voor dè Barnabrug en de brug over de Maandagse We tering en eventueel voor de toekom stige rioolwater-zuiveringsinstallatie. De kosten voor grondaankoop zullen bedragen 3500,terwijl de bij komende kosten, als beplanting, af scheiding enz. worden begroot op 2800,Dit zal ten laste komen van de begroting 1949. Als laatste punt: de aanbieding van de begroting 1949 voor de alge mene dienst en de bedrijven, met als inkomsten en uitgaven voor de gewone dienst 1.677.344,99 en voor de k^pitaaldienst inkomsten en uit gaven van 1.289.112,23. Door de Voorz. werd mededeling gedaan, dat zo mogelijk op 20 Jan. 1949 deze begroting in bespreking zal komen. De voorz. sprak een Kerstwens uit, welke door de heer de Boer werd beantwoord. Brandje In een schuur je achter de woning van de heer de N. ont stond brand doordat men gloeiende as had gestort in de- nabijheid van licht brandend materiaal. De uitge rukte brandweer behoefde geen as- sistèntie te verlenen, doordat men kans had gezien het brandje met eigen middelen te blussen. Schietvereniging De wisselme dailles werden deze week gewonnen door: J. v. Egmond 68 p le kasse, F. v. Oosten 97 p 2e klasse, A West geest 98 p 2e klasse. Mevr. G. Vink behaalde de hoog ste serie van de dames met 97 pun ten. Na een gehouden tweekamp wist de heer Th. Vink in de le klasse met j 97 p. definitief beslag te leggen op de uitgeloofde wisselmedaille. SASSENHEIM Oranje-vereniging. Hoewel de gisteravond gehouden vergadering van bovengenoemde vereniging be ter bezocht was dan gewoonlijk, was de opkomst van deze thans 2100 le den tellende vereniging slecht te noe men. Van het bestuur waren 5 leden afwezig wegens verblijf in het bui tenland en ziekte, zodat de verga dering ge'eid werd door de heer M. van Breda. Het jaarverslag van de penn. was in mineur. Er is nog een tekort van 900.(na de subsidie van 1000 van de gemeente). Dit vindt hoofd zakelijk zijn oorzaak in het Open- ^chtspel, dat veel geld gekost heeft. De begroting voor 1949 is zo ge raamd, dat het tekort in één jaar weggewerkt zal zijn, maar het feest zal niet zo schitterend zijn als vorig jaar. Verschillende ideeën werden naar voren gebracht, die door het bestuur overwogen zullen* worden. Het punt bestuursverkiezing ver oorzaakte nogal enig ve~zet. De heer* Hogervorst kan dit punt niet accep teren. We hebben nu wel voor de vergadering een convocatie gekregen maar in de oproep was hierover niets vermeld. Het gaat niet tegen de per sonen, maar het bestuur komt met candidaten. waarover wij geen gele genheid hebben gehad, ons te bera den aldus spr. De voorz. zegt, dat alsnog candidaten naar voren ge bracht kunnen worden. Dit wordt betwist. Men heeft zich niet kunnen oriënteren men heeft geen overleg kunnen plegen, enz. enz, Na discussie neemt het bestuur het voorstel terug. Een nieuwe vergadering zal gehou den worden op 27 Januari. De agen da hiervan zal tijdig bekend gemaakt v/orden. Na langdurige bespreking werd besloten, dat de datum van het feest doo- het bestuur zal worden vastge steld tussen de laatste week van Mei en de eerste week in Juni. De rondvraag was zeer uitgebreid. Uit aTes bleek, dat er in de ver gadering veel belangstelling voor de vereniging was. Ook de contributie- regeling kwam ter sprake De penn. stelde "voor 2(nu •2.56) voor man en vrouw, 1.56 voor personen boven 16 jaar en 1.voor weduwe Uit de vergadering werd voorgesteld voor jongelieden de contributie te bepalen op 1.Na discussie werd besloten een regelingf door het be stuur te doen ontwerpen, daar net nu de meningen wist. Aan het einde der vergadering sprak de burgemeester nog een ko"t woord. Hij had gehoont, dat de fees ten nu op de verjaardag zouden val len. maar het blijkt ^ter te moeten worden, gezien de weersgeste'dheid en het ontbreken van vermakelijkhe den. De hee- Hogervorst bracht dank aan de voorz. voor, de prettige en degelijke leiding van deze vergade ring. Hierna sluiting. TER AAR Personalia. Aan de Techn. Hoo- geschool te Delft is geslaagd voor het prop. examen electro-technisch inge nieur de heer J. de Rooy. VALKENBURG SCHADE-UITKERING VLIEGTUIG RAMP. In de gemeenteraad van Valken burg werd mededeling gedaan van een schrijven, waarbij de gemeente gemachtigd Werd om 10.000 uit te betalen aan schadevergoeding in ver band met het vliegtuigongeval van deze zomer. VOORHOUT Adventsavond van de K. A. B. Waarom bij de opvoering van een revue twee avonden een volle zaal, en bij het opvoeren van een Kerst spel slechts zo weinig belangstelling? Deze vraag zal het bestuur van de K. A. B. zich v/el eens gesteld hebben, toen het bij deze advents avond zo weinig belangstel'ing on dervond. Toch hadden de thuisblij vers ongelijk, want het was een prachtige avond. Pater Engelbertus sprak over Kerstmis in het K. A. B.- gezin, terwijl o. 1. van mej. Hooy- mans een goed geslaagd Kerstspel werd opgevoerd, wat de volle aan dacht had van de aanwezigen. Onder de kleine dilettanten merkten we er op, die als amaieur een be ofte in houden voor de toekomst. De heer Keijzer uit Sassenhe»m had als steeds de muzikale omlijsting verzorgd. Daarover dus niets dan lof. ALKEMADE Gemeenteraad. Dinsdag 28 Dec. komt de Raad van Alkemade in ver gadering bijeen. De agenda vermeldt o.a.: Aankoop en verkoop van gron den ten behoeve van de stichting van een kerkelijk centrum. Toeken ning aan de woningbouwvereniging „Alkemade" van een renteloos voor schot tot dekking ongedekt exploita tietekort 1946-'47. Voorstel tot ver- betering van de zweminrichting met wijziging van de begroting 1948. Aangaan geldlening t.b.v. financie ring 12 arbeiderswoningen Spoor straat. Vaststelling begroting over '49 en de rekening over 1947 van de drie in deze gemeente gevestigde armbe sturen. BOSKOOP Geboren: Johanna Hendrika Maria d. van L. Groenendijk en J. L. Lubbe. Johannes Marinus z. van M. Verbeek en J. M. van der Willik. Hei ma Clasina d. van H. F. van Viiet'en W. M. Geers. Johanna Aga tha Maria d. van J. J. van Leeuwen en H. J. van der Vlugt. Adriana Mar- garetha Johanna d. van J. A. de Jong en W. A. Meijer. Robert Hen drik z. van J. Windhorst en J. Dool. Ondertrouwd: W. M. Beek 28 j. en T. Werkman 26 j. Getrouwd: J. S. Verburg 25 j. en W. Burggraeve 22 j. HAZERSWOUDE (Gr.) Voetbalver. St. Bernardus. A s. Woensdagavond zal door de heer de Geer uit Leiden, een spehregelavond worden gegeven voor aTe leden en donateurs. Onder de pauze zal er een kosteloze verloting plaats vinden voor alle aanwezige spelende leden, waarmee een bon voor een paar voet balschoenen kan wo'dèn gewonnen. Na de verloting zullen adspiranten en junioren zich naar huis begeven, ter wijl dan het programma, a'leen voor de senioren zal worden afgewerkt, .^anvang 7.30 uur in het Parochie huis. KOUDEKERK Geboren: Gerrit z. van A. v. d. Voorst en N. Duiker. Anna Maria Theresia d. van Ch. T. v. d. Post en D. T. M. V. Sijtsma. WOUBRUGGE Geboren: Theodorus Clemens Maria z. van J. E. v. d. Meer en C. M. Zoet. Helena Clazina d. van A. C. van Santen en H. C. van Dijk. Jo hannes z. van N. Verdoes en M. O ver duin. Ondertrouwd: Henricus Adrianus Maria Akerboom 29 j. won. te Oegst- geest en Maria Johanna Cornelia Band 31 j. Met het troepentransportschip „Groote Befr", de op 13 Dec. 1.1. uit Tandjong Priok vertrok en vermoe delijk op 6 Jan. a.s. in Amsterdam zal aankomen, worden de volgende militairen uit Leiden en omgeving naar het Vaderland teruggebracht: Sold. J. Doornekamp, Vlietkade B 141, Zwammerdam, sold. A. G. Fakkel, Rijndijkstraat 95, Leiden; sold. M. v. Hemert. Noorder Nassau- laan 9, Alphen a. d. Rün sold. G- B. Keyzer, Kortenaerstr. D 126, Ter Aar; sergt. F. J. v. d. Lely Oostdo^per- weg 176, Wassenaar; sold. A. Meeu- wissen, v. Heemstraat 12, Sassenheim; sergt. J. Weinberg, Quarles v. Uf- fordstraat 62, Noordwijk aan Zee; Schr. I W. F. Klaveren, Lekstraat 40, Leiden; Bott. I R. van Rooy en, Staal- wijkstraat 14, Leiden; T.sërgt. B. Visser, Meerstraat 176, Hillegom; T,- korp. C. J. J. M. Verhart, Rozenstein- straat 62, Wassenaar; Marn. n E. A. M. Bik, Apothekersdijk 30, Leiden; Marn. II J. H. Hoogkamer, Gasstraat 4, Lisse; Marn. II L. J van Rijswijk, Raadhuisstraat 118, Alphen a. d .Rijn; M. Ill J. A. Duyndam, Toekomst- straat 11, Noordwijk aan Zee; sergt. D. A. Megchelse, Duindchtstraat 29, Oegstgeest; sergt. A. B. Brouwer, Cnornhertstraat 45, Leiden; D.O.G. Ill H. C. Jelgersma, Eindegeester- laan 1, Oegstgeest. De volledige passagierslijst ligt vanaf heden op ons 'bureau, bij de loketten, ter inzage. Voor ons Kerstnummer hebben wij beslag weten te leggen op een zeer bijzondere Kerstpuzzle, die op het eerste gezicht misschien wat moeilijk lijkt, maar bij nader inzien toch zeer eenvoudig is op te lossen, als men de aanwijzingen aandachtig doorleest. 1. hoofddeksel stapel 2. voorlichting juffrouw 3. buitengewoon gerechtelijke vervolging 4. olieachtig onwankelbare overtuiging. 5 gymnastiektoestel ramp 6. bevatten deel v. d. dag. Door op de punten letters te plaat sen verkrijgt men 12 woorden, die in het midden aan elkaar gekoppeld zijn. De eindletter van het eerste woord is telkens de beginletter van het tweede woord. Bij juiste invul ling vormen de beginlettérs (op de takken) van boven naar beneden, de eindletters (op de takken) van bene den naar boven, en de aan elkaar ge koppelde letters op de stam) van bo ven naar beneden een wens voor al cr.ze lezers en lezeressen. Oplossingen worden tot en met Woensdag 29 Dec. op ons bureau ver wacht. Oplossingen die later binnen komen, kunnen niet meer behandeld worden. Onder de goede inzenders zullen de volgende prijzen worden verloot: Een lederen damesportefeuille, een stel zilveren manchetknopen, het be kende boek „Dit is Leiden", door L. C. J. Roozen, een verzilverde kan delaar, een verzilverd asbakje, een verzilverde sigarettendover. Tenslot te als troostprijzen tien zakagenda's van „De Leidse Courant". U ziet, prijzen, die waard zijn om er een uur tje voor te puzzelen. In ösn Oude- jaaravond-nummer zal de uitslag be kend gemaakt worden. OPLOSSING VORIGE WEEK. Horizontaal: 1. tuimelen, 8. ver maard, 13. do, 14. etalage, 15. al, 16. paar, 18. Tiel, 20. Piet, 22. Nora, 24. tres, 26. mand, 27. Iran, 30. spie, 32. la, 33. vast, 35. akal, 37. er, 38. aria, 40. terrein, 41. aard, 43. na, 45. slee, 47. iets, 49. n.n., 50. Dora, 52. vertel len, 55. Emma, 57. Ee, 58, orde, 59. nona, 60. as, 62. drie, 64, ram, 66. das, 69. ramp, 70. eten, 72: ketenen, 7'. asem, 77. nat, 78. ra, 79. Ina, 80. no, 82. eek, 83. stapelen,. 84. plaatsen. Verticaal: 1. tempelen, 2. idee, 3. M.O., 4. Lea, 5. Nero, 6. para, 7. maat, 8. vete, 9. roe, 10. Aa, 11. Alva, 12. denderen, 17. Anna, 19. Issa, 21. tier, 23. rite, 25. raai, 26. meer, 28. aval, 29. verlengen, 31. plat, 34. stee, 36. knie, 39. Isar, 42. Aseri, 44. ader, 46. ever, 48. Enns, 49. naam, 51. roet, 53. Rome, 54. lade, 56. mare, 57. eden, 61. spek, 63. iets, 65. akal, 67. Anna, 69. amen, 71. era, 73. tin, 74. nap 76. sas, 78. re, 81. o.a. De prijzen werden deze week ge wonnen door: le prijs, een verzilverde sigaretten koker: A. van Winkel, Reseda straat 13, Leiden. 2e prijs, een pörtemonnaie: mej. N. Lek, Schilk C 152, Ter Aar. 3e prijs: een vultpotlood: Joke v. d. Poel, Bij dorpstraat 19, Sassenheim. De prijzen zullen worden toegezon den. ONZE GROENTENEXPORT NAAR DUITSLAND. Volgens de afgesloten handels overeenkomsten met Bizonia mocht de Nederlandse tuinbouw 200.000 ton groenten naar Duitsland zenden. Naar de voorzitter van het Centraal Bureau voor de Tuinbouw in Neder land meedeelde, zijn thans 140.000 ton van de 200.000 geleverd. Het daarvoor toegekende bedrag is 10.000.000 dollar. 7.000.000 dollar is daarvan accreditief verklaard, waar van 3.500.000 vèrrekend. In een ad^ ditioneel handelsverdrag met Bizonia is nogmaals 3 millioen dollar be schikbaar gesteld voor levering van grenten. LOONBIJSLAG GEHUWDE WERK NEMERS EN KOSTWINNERS BENEDEN 23 JAAR. Het college van Rijksbemiddelaars heeft heden een beschikking getrof fen, krachtens welke de loonbijslag van een gulden, te rekenen van 1 November 1948 af, ook zal worden toegekend aan gehuwde manne'ijke werknemers beneden 23 jaar, alsme de aan mannelijke en vrouwelijke kostwinners in de zin van de wacht geldregeling 1946 beneden die leef tijd. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. AUSTRALISCHE HAVEN ARBEIDERS BOYCOTTEN NEDERLANDSE SCHEPEN. De Australische havenarbeiders besloten op Nederlandse schepen, die goederen vervoeren van Australische havens naar Indonesië, een boycot te leggen. In de bekendmaking van deze maatregel deelde de federale raad van de federatie van havenar beiders mede, dat deze boycot direct in werking zou treden. ISRAëL ZEGT BESTAND OP. De Israëlitische regering heeft he den kennis gegeven van opzegging van de bestandsresolutie van 16 No vember gezien de eerder door Egypte genomen gelijke stap. VAN JE FAMILIE MOET JE 'T HEBBEN. De recherche te Deventer kreeg aangifte van een bewoner van de Schoutenweg, zekere M., dat in de nacht van Dinsdag op Woensdag een handgranaat was geworpen in zijn huiskamer. Het bleek dat een zwa ger van M., tevens zijn buurman, ze- De thans bedreigde Chinese we reldstad Sjanghai telt 6 millioen in woners, van wie 1 millioen school gaande kinderen, college- en univer siteitsstudenten. De lagere scholen, zowel de open bare als de bijzondere, staan onder toezicht van het gemeentebestuur en de middelbare scholen onder dat van een centraal provinciaal bestuur. De universiteiten staan rechtsstreeks on der regeringscontrole. De leerpro gramma's zijn zeer uitgebreid, de in specties talrijk en regelmatig. In principe zijn de scholen niet confes sioneel, maar de godsdienst mag er buiten de schooluren onderwezen worden. Volgens een verordening van Generaal Tsjang-Kai-Shek mag er ook tijdens de lesuren godsdienstles .gegeven worden aan degenen, die dit wensen. In het bisdom Sjanghai, dat op een bevolking van bijna negentien mil lioen slechts 145.244 katholieke telt, bezoeken niettemin ongeveer 47.000 leerlingen de 23 katholieke middel bare, de 156 lagere en de 294 bewaar scholen. Daarnaast is er nog de ka tholieke universiteit „Aurora" met vier faculteiten en 120-0 studenten. Elke christelijkr gemeenschap, ook de kleinste, heeft haar bewaarschool voor kleuters, elk centrum van een district een eigen lagere school met twee of drie onderwijzers of onder wijzeressen, die aan de christelijke en niet-christelijke kinderen uit de omtrek les geven. Grotere plaatsen hebben middelbare scholen, bestuurd door een of twee priesters en een tiental onder-wijzers; deze scholen worden door ongeveer 500 leerlingen bezocht. In Sjanghai worden de meeste lagere scholen door 800 tot 1000 kinderen bezocht, de meestë middelbare scholen door ongeveer 1200. Op het katholiek opvoedkundig congres te S_' irghai werd in het af gelopen voorjaar de wens geuit, dat katholieke kweekscholen zouden worden opgericht. Ter bestrijding van het tekort aan katholieke leer krachten, stichtte Mgr. Haouisée S.J. een Congregatie van Broeders van het Christelijk Onderwijs. De eerste leden legden twee jaar geleden hun geloften af. Voorts bestaan er reeds verscheidene ldoosters voor religieu zen, die met het onderwijs belast zijn. In drie grote steden hebben de Paters Maristen al jaren lang scholen, die bijzonder gewaardeerd worden door de bevolking. kere E., met wie hij in onmin leef de, de handgranaat had geworpen. Gelukkig was niemand gekwetst. Er was in de kamer een aantal rui ten gesprongen. De gevaarlijke zwa ger is in hechtenis genomen en wordt aan de justitie te Zwolle overgele verd.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 12