IfTiS Nederland en Zwitserland willen samen een goedkope wagen gaan bouwen DONDERDAG 23 DECEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGfNA 1 Tweede Kamer Begroting Sociale Zaken aangenomen Voortzetting begroting Onderwijs De vier moties, welke de heer Ha ken (C.P.N.) Dinsdag had ingediend, zijn in de vergadering der Tweede Kamer van gistermiddag verworpen. Ze kregen alleen de stemmen der ze ven aanwezige communisten. De begroting van Sociale Zaken is daarna z. h. s. aangenomen, met aan tekening, dat de C.P.N.-fractie geacht wilde worden te hebben tegenge stemd. Bij de voortzetting der behandeling van de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft minister Rutten de opmerkingen, bij de afdeling „kunsten" gemaakt, be antwoord. Daarbij gaf hij o.a. te ken nen, dat het moeilijk is richtlijnen voor subsidiëring te vinden. Ten aan zien van de bevordering der aesthe- tiek op de lagere school wordt al iets gedaan. Hij zegde toe, dat de gelde lijke moeilijkheden van de opera zijn aandacht hebben. Voorts deelde hij mede, dat enige weken geleden een commissie is ingesteld, welke de Ne derlandse Bank zal adviseren over de besteding van deviezen voor films. Bij de afdeling „kabinet" werd het radiowezen besproken. De heer van der Zaal (A.R.) betoogde, dat het ra- diobestel moet worden beheerst door de wet. Spr. merkte op, dat men in ons land geen meerderheid zal kun nen vinden voor een nationale om roep. De verregaande regeringsbe- moeiing wordt vaak drukkend, zeide de heer van der Zaal, die ook vond, dat er teveel regeringsuitzendingen zijn: niet minder dan 18 per week. De heer Cornelissen (V.V.D.) drong aan op spoedige indiening van de radio- wet, waarin rekening worde gehou den met de opvattingen der vrije or ganisaties van luisteraars. Hij be pleitte herstel van het persoonliik contact met de jongens in Indonesië, zoals dat gelegd is door mevrouw Spoor. Hij maakte tenslotte bezwaar tegen het afbreken van de uitzen ding der inhuldigingsplechtigheid te Amsterdam op 6 September. De radio. Ook de heer Peters (K.VP.) drong op spoed aan met de indiening van het ontwerp radiowet. Hfj vond de regeringsuitzendingen overbodig, de omroepverenigingen kunnen beter verwerken wat erin gezegd wordt. De heer Gortzak (C.P.N.) maakte er bezwaar tegen, dat zijn partij uitge sloten is geweest bij de verkiezingen. De heer Krol (CH.) achtte het strijdkrachtenprogram te duur; omroepverenigingen kunnen het goedkoper verzorgen. De heer van Sleen (Arb.) verklaarde, dat de Ra dio-Unie geen verwijt treft voor het arbreken der uitzendingen op 6 Sep tember. De gedachte van een natio nale omroep vond hij toe te juichen, maar het gaat om de weg, welke tot het bereiken van het doel moet wor den gevolgd. Ook deze spreker was van mening, dat er te veel tijd wordt basteed aan regeringsuitzendingen. De minister zeide te hopen, dat hij het ontwerp-Radiowet in de loop van het begrotingsjaar kan indienen. Hij streeft ernaar de regeringsbemoeiin gen zo gering mogelijk te doen zijn. Als de Kamer meent, dat een radio controlecommissie overbodig is, dan zal spr. daarmee in zijn ontwerp re kening houden. Hij zegde toe, er naar te zullen streven, het aantal regerings uitzendingen zoveel mogelijk te be perken. Het strijdkrachtenprogram, uitgevoerd door de omroepverenigin gen, zou z.i. duurder worden. Naar zijn oordeel moeten alle politieke partijen dezelfde rechten hebben voor verkiezingspropaganda, als deze maar geen gevaar voor de veiligheid van de staat oplevert. De minister nam tenslotte de post voor radiocon trole terug. Bij de afdeling „pers" drong de 260 MILLIOEN KILO SUIKER HEEFT DE CAMPAGNE OPGELEVERD. Nu de campagne in de suikerfabrie ken is geëindigd kan de balans wor den opgemaakt. Aan de twaalf suiker fabrieken in ons land werden 1815 millioen kilo bieten geleverd. Niet al leen deze oogst was groot, maar ook het suikergehalte van de bieten was dit jaar zeer hoog. Er werd dan ook 260 millioen kilo suiker geproduceerd, wat een kwart meer is dan vorig jaar. Overigens is hiermede de tehoefte aan suiker van ons land voor het ko mende jaar nog niet gedekt. Er zal nog op zijn minst honderd millioen kilo moeten worden ingevoerd, te be talen in dollars. De Regering blijft daarom aandringen op uitbreiding van de teelt van suikerbieten. heer Burger (Arb.) erop aan, dat de voorrang van de illegale pers niet te niet zal worden gedaan bij de distri butie van persapparatuur en overtre dingen van de uitspraken der com missie voor perszuivering te bestraf fen. In zijn antwoord deelde de minis ter mede, dat overtredingen vervolgd zullen worden, daarvoor zijn aanwij zingen uitgegaan en een ambtenaar is aangewezen voor het opsporen van overtredingen. Het is geenszins de bedoeling de voorrang der illegale pers op te heffen. Over de afdeling „vorming buiten schoolverband" voerden nog ver scheidene afgevaardigden het woord. De minister eigende, dat de ver deling der subsidies niet bevredigend is, maar een aanvaardbaar advies had hij niet gehoord. Toegezien zal erop worden, of de juiste kinderen in de kampen komen. De begroting is daarna z. h. s. aan genomen. ^Alvorens de vergadering voor het Kerstreces te sluiten heeft de voor zitter mr. Kortenhorst, een toespraak gehouden, waarin hijerop wees, dat niet alle begrotingshoofdstukken kon den worden afgedaan en maatregelen moeten worden beraamd, om de be sprekingen over de begroting minder tijd te doen in beslag nemen (van welke noodzakelijkheid ook wij heel diep overtuigd zijn! Red.). WATERNOOD IN WATERLAND. De Urkers drinken vanouds regen water, want het product van het ge meentelijk waterleidingbedrijf is voor menselijke consumptie ongeschikt Het wil op het voormalige eiland ech ter al sinds weken niet meer regenen en de 4700 bewoners worden thans van water voorzien door een tank boot uit Lemmer. Het water wordt gestort in de grote regenbak bij de Gereformeerde Kerk. Met emmers putten de Urkers het kostbare vocht uit de put. Zelfs in een prijsklasse beneden die van de Volkswagen Reeds geruime tijd zijn Nederland- volgens de tekeningen van de DKW- se industriëlen, bankiers en technici ingenieurs. Automotoren kunnen bezig met de bestudering van de mo- j niet in Nederland worden geprodu- gelijkheden van een Nederlands- j ceerd. Zwitserse combinatie op het gebied - In afwachting van de lopende on van de automobiel-industrie. Het derhandelingen hebben de Pennocks ligt in de bedoehng, de goedkoopste fabrieken een proefmodel vervaar- wagen te bouwen welke in Neder land op de markt wordt gebracht, al dus het „Algemeen Dagblad", waar aan wij het voegende ontlenen: Een wagen, welke in een prijsklasse valt beneden die van de volkswagen. De minister van Economische Zaken heeft toezegging gedaan om, bij een reële financiële basis van de plan nen, zijn fiat zeker niet te zul1 en onthouden. De moeilijkheden zijn thans bijna uitsluitend van financiële aard. Wanneer de plannen zouden worden verwezenlijkt, heeft men VERGUNNINGSRECHTEN MET TWEE-DERDE VERHOOGD? In de vorm van een wijziging van de Drankwet stelt de regering voor het hotelvergunningsrecht en het ver- lofrecht met ingang van 1 Mei 1949 te herzien. Het ligt in het voornemen het hotelvergunningsrecht te verho gen voor hotels met zeven of min der slaapkamers van MO op 17.50. acht tot en met veertien slaapkamers van 17.50 tot 30 en voor bote's met 15 of meer slaaokamers van f25 oo '45. wat dan het maxinnm zal zijn. De grondslag voor de berekenen» van het recht voor andere dan hotel vergunningen is de jaarlijks in ver band met de omzet van sterke drank te schatten huurwaarde: de gemeen teraad stett dit recht vast on riet min. der dan 5 en niet mee'* dan f 12.50 ner /50 peschattp huurwa°rde. met dien verstande dst in de Drankwet wordt benaald, dat het. mhvmumver- gunninpsrecbt f A0 bedraagt en voor de eerste maal f 100 is verschuldigd. Daar in het algemeen du? het ver gunningsrecht 10 net. tot 25 net. van de in verband met de jaaromzet ge schatte huurwaarde bedraagt, hoeft dit percentage geen wijziging te on dergaan. Wel wenst men de voren genoemde bedragen van ƒ40 en ton te wü>;"en in onderscheidenlijk ƒ70 en f 170. De halvering van het recht bü slui ting tussen Zaterdag 18 uur en Maan dag 8 uur wil de regering laten ver vagen. rTen slotte wordt voorgesteld het d'igd, dat donkerrood en s1 ank, af en Verlofsrecht dat in artikel 46 ven de Daders na spannende achtervolging gearresteerd. Een familie uit Kampen op weg naar een bruiloft in Beverwijk heeft een onaangenaam avontuur gehad, dat er ten slotte toe geleid heeft, dat de rijkspolitie te Diemen een twee tal beruchte Amsterdamse dieven heeft kunnen arresteren. De familie uit Kampen maakte de reis per auto en had een partij si garen en sigaretten, bestemd voor een sigarenwinkelier te Beverwijk, meegenomen. Bij de „Gooische Boer" nabij Bussum werd de reis onderbro ken en terwijl het gezelschap in het restaurant zat bemerkte andere gas ten, die juist het hotel verlieten, dat de sigaren in een andere auto wer den overgeladen. Voor iemand iets kon doen, sprongen de twee man nen, die hiermede bezig waren, in de auto en reden zij in snelle vaart weg in de richting Amsterdam. Men was ei echter in geslaagd het num mer van de auto op te nemen en dit werd doorgebeld naar de rijkspolitie te Diemen. Deze hield de auto aan, doch een van de twee inzittenden wist aanvankelijk te ontvluchten. Na een wilde achtervolging, waarbij meermalen geschoten werd, slaagden de politiemannen er in de vluchte ling te grijpen. Het was een zekere G. uit Amsterdam, die reeds verschei dene veroordelingen achter de rug heeft en nog een gevangenisstraf van negen maanden moet ondergaan. De andere arrestant is de Amster dammer Z., evenmin geen onbekende van de politie. Zij zijn beiden opge sloten. toe in de Haagse straten ver&Ohijnt. NOG EEN STAKING IN AMSTERDAM In Amsterdam is wederom een staking uitgebroken die ontevreden heid van de arbeiders over de Kerst gratificatie tot oorzaak heeft. Onder leiding van de E.V.C., af- deling tabak, is 65 procent van het goede hoop, dat de productie zeer personeel van de British American snel ter hand kan worden genomen. Tobacco Company te Amsterdam, dat Zoals zove'e Duitse industrieën zijn 360 man, in staking gegaan om had men bij de topleiding van de dat zij een gratificatie van acht pro- D.K.W.-fabrieken tijdens de oorlog cent van het jaar'oon wensen. De di- voorzien, dat de geallieerden mo- rectie moet zich echter aan de vast- gendheden de Duitse patenten en I gestelde twee procent houden. De twee andere stakingen in de hoofdstad, namelijk bij de Neder landse Dok- en Scheepsbouwmaat schappij en bij de Hollandia confec tiefabrieken zijn nog niet geëindigd. EERSTE SPOORSTATION NA DE OORLOG GEREED Gouda heeft het eerste spoorwegstation, dat na de oorlog volgens het nieuwe standaard type geheel is vernieuwd. Bouw meester was de architect S. van Ra ven steyn. octrooien na de oorlog vervallen zou den verk'aren en dat ieder daarvan zou kunnen profiteren. De D.K.W. heeft derhalve aan Zwitserse belang hebbenden productie van haar auto motoren verkocht. De Zwitserse ingenieur, die de rechten verkreeg, heeft echter geen kans gezien auto's „en masse" te vervaardigen, omdat Zwitserland met zijn harde valuta daarvoor te weinig exportmogelijkheden biedt, omdat hem niet genoeg vaktechnici ter beschikking stonden en 'hem ka pitaal ontbrak. In de internationale autowereld heeft men deze gang van zaken met be'angstelling gevolgd. De n.v. In- terpro in Den Haag, welke zich bezig houdt met het projecteren van han delsondernemingen, heeft contact op genomen met de Zwitsers en slaagde er in een Nederlands-Zwitserse be- langen-associatie tot stand te bren- "gen. Het ligt niet in de bedoeling, om een Nederlandse automobielfabriek te stichten. De opzet is, gebruik te te maken van bestaande Nederlandse industrieën. Het aanvankelijk denk beeld, een nieuwe chassis en carros- seriefabriek te Rotterdam te vesti gen, heeft men laten varen. Verscheidene typen zullen worden gebouwd. Het ons vertrouwde DKW- model is niet gehandhaafd. Dc nieu we model1 en, welke iets groter zijn dan de Skoda büvoorbeel,d zullen worden uitgerust met een moderne Europees gestroomlijnde carrosserie. Zij bieden plaats aan vier personen. De carrosserie fabrieken n.v. Pen- nock Zn. in Den Haag zullen waarschijnlijk opdracht ontvangen de 1uxe typen carrosserieën te bou wen. De motoren van de auto's zul len worden betrokken van Motorsa- coche s.a. te Genève, die een motor- aggregaat zal leveren, vervaardigd „WILLEM BARENDSZ" JAAGT OP POTVISSEN. De „Willem Barendsz" bevindt zich sedert 25 November op de vangst- gronden in de Zuidelijke IJszee. Tot 15 Dec., de datum waarop dit jaar de vangst van baardwalvissen mocht aanvangen, werd op potvissen ge jaagd. De jacht op deze dieren heeft een productie opgeleverd van 3664 vaten 610 ton spermolie. Het vorige seizoen was de „Willem Barendsz" reeds op 14 Nov. op de gronden aangekomen, terwijl het of ficiële seizoen reeds op 8 Dec. aan ving. Er is dit jaar dus vier dagen korter op potvissen gejaagd. WONINGEN MET CENTRALE VERWARMING Teneinde de gezinnen, die tot dus ver niet voor een brandstoffento.islag ten behoeve van hun centrale ver warmingsinstallatie in aanmerking kwamen gedurende het stookseizoen 19481949, alsnog gelegenheid te ge ven van deze installatie althans in tij den van vorst gebruik te maken, is besloten voor deze categorie van ver bruikers een bescheiden toeslag be^ schikbaar te stellen en wel uitsluitend in huisbrandolie of gas-cokes al naar gelang de installatie voor vloeibare, dan wel voor vaste brandstoffen is ingericht. Zij, die voor bovenbedoel de centrale verwarmingstoeslag ir aanmerking wensen te komen, kun nen deze schriftelijk aanvragen bij de toewijzingskantoren van het rijks- kolenbureau. Bij de aanvrage most worden overgelegd een schriftelijke verklaring van een erkend centrale verwarmingsinstallateur, lid van de vakgroep centrale verwarming en ventilatie, dat de in de desbetreffen de woning opgestelde centrale ver warmingsinstallatie bedrijfsklaar is. In deze verklaring moet tevens a den vermeld, of de installatie wordt gestookt met huisbrandolie, dan wel met vaste brandstoffen. Aanvragen, waaraan de bedoelde verklaring ont breekt, kunnen niet in behandeling worden genomen. Aan bezitters van een oliestook-installatie wordt ten slotte nog meedegedeeld, dat zij de naam en het adres van hun olie-le verancier in de aanvrage dienen te vermelden. Dr? tik wet is geregeld, van ƒ25 ƒ45 te brengen. Daarmede worden dus alle in 1931 vastgestelde bedra gen met rond 2/3 verhoogd. KATHOLIEK KAPPERSPATROONS BOND GEREORGANISEERD. Men schrjjft ons: Op de dezer da gen gehouden Bondsvergadering van Ned. Kath. Kapperspatroons bond is een reorganisatie-plan aan vaard, waardoor deze Bond, die in het verleden met zeer vele moeilijk heden te kamoen heeft gehad, zich thans inwendig gaat consolideren om daardoor een gesloten eenheid te vormen in de strijd tegen de talrij ke voor een gezond bedrijfsleven be lemmerende factoren. Tot deze factoren behoren o.a. de in deze bedrijfstak wel zeer scheroe Overheidsbemoeiingen. Om tot een bevredigende collectieve loonregeling te komen, welke zowel bij patroons als bedienden als een dringende be hoefte wordt gevoeld, zal een tarief- herziening noodzakelijk zijn. Voora1 de prijzen in het herenkanoersbedrijf zijn zo scherp gecalculeerd, dat van een lonend bedrijf voor de werk gevers in vele gevallen geen sorake kan zijn. Ook ten aanzien van de uit voering van de Vestigingswet be staan in deze branche nog veel onge regelde toestanden. Zo dient er paal en perk gesteld te worden aan het euvel van ongeregelde bedrijfsuitoefe ivng in vrije uren door kaooersbs- dienden. wat met de Vesti°inr'swet in strijd is. Een andere moeilijkheid, die dringend om crossing vraa°t is bet naast elkaar bestaan van twee instanties voor vakopleiding, en vak examens. Volkomen onafhankoHife naast de Ned. Vereniging van Vak scholen, een stichting van de Vak- raad, waarin bedienden- en natroons- bonden samenwerken, bestaat ook de St;chting Kappersvakopleiding. Dit leidt tot zeer ongewenste toe standen. De thans ter hand genomen reorgan'satie en inwendige verster king van de Kath. Kapoerspatroons- bend als noodzakelijk om al deze moeilijkheden tot een bevredigende oplossing te brengen. BIJSTER GERTN"1** ANIMO OP DE BEURS De beperkende maatregelen welke eergisteren ten opzichte van de han del in effecten waren genomen, wa ren gisteren met uitzondering van de niet-Indische fondsen vervallen, zo dat afgescheiden van deze laatstge noemde categorie de affaire op de effectenbeurs te Amsterdam weer volgens de gebruikelijke wijze kon geschieden. De animo om zaken te doen was overigens bijster gering. Het publiek hie'd zich afzijdig en uit alles bleek, dat een afwachtende houding aangenomen, hangende de besprekingen in de Veiligheidsraad. De koersen verschilden over het al gemeen niet veel bij die van giste ren, maar de beursstemming was toch niet opgewekt. Ook voor de Indonesische fondsen bestond eerder enig aanbod, hetgeen door de noteringen werd weerspie geld. Aande'en in Indische cred'"1 instellingen, zoals Koloniale Bar' Indische Eank waren wat lager aandelen Nederlandse bankinste gen waren eerder wat beter. De EEN GEVAARLIJK SIGAREN- BLIKJE. In Juni 1945 werd een bekend in gezetene te Almelo, de heer H. Koop man. kapokfabrikant, het slachtoffer van een eigenaardige misdadige aan slag. Terwijl hij 's morgens naar zijn werk wilde gaan en zijn fiets uit een bijgebouwtje achter zijn huis haalde, werd zijn aandacht getrokken door een si ga re" blikje, welk soort kort na de bevrijding veel in omloop was. Toen hij het open wilde maken volg de een hevige ontploffing en enige minuten daarna stierf de heer Koon man aan zware wonden, die hij aan het hoofd had opgelopen. Aanstonds koesterde men verden king tegen een 31-jarige man uit Al melo. die eni?e tijd omgang had ge had met een dochter van de heer K. doch welke verkering was uitgeraakt. De verdachte bleef echter hardnek kig ontkennen. Pas veel later beken de hij volledig, dat hij het blikje, ge vuld met explosieve stoffen, waar mee hij als onderofficier en illegale werker vertrouwd was gr raakt, in de schuur had gezet om ziin vroeeere meisje zogenaamd aan het schrikken te maken. De officier van justitie, mr. Ro- singh, accepteerde deze verklaring geenszins en wees op het ernstige en misdadige van het geval. Hij vond, dat verdachte gevaarlijk was voor de samenleving en geruime tijd uit de maatschappij moest verdwijnen. Hij eiste daarom tien jaar gevangenis straf. De verdediger mr. De Jong uit Al melo, haalde het psychiatrisch rap port aan, volgens hetwelk verdachte ten tijde van de aanslag hevig in de war moet zijn geweest en betoogde, dat hier van moord peen sprake was. Hij meende, dat in elk geval de straf veel lager diende te zijn. De uitspraak werd bepaald op 4 Januari. NEDERLANDSE MTLTTATR STAL IN BATAVIA EEN AUTO. Na met pistool te hebben geslagen. De Almelose rechtbank kreeg de zer dagen een merkwaardige zaak te behandelen tegen de voormalige Ne derlandse militair, de thans gedeti neerde H. L. D. uit Borne, die op 5 Juli van het vorige jaar in Batavia tezamen met twee van zijn vrien den in Batavia een auto zou hebben gestolen van een Chinees. Verdach te bekende. Hij vertelde, dat hij de Chinese chauffeur met een pistool op diens hoofd had geslagen om de diefstal gemakkelijker te maken. Hij was door terroristen gevangen geno men, vrij gekomen en toen in geld nood geraakt. Met twee van zijn vrienden was hij toen naar een par keerplaats van auto's in Batavia ge gaan en daar aan bovengenoemde Chinese chauffeur gevraagd, of deze hen even naar een buitenwijk van Batavia kon vervoeren. De chauf feur stemde toe en op de plaats aan gekomen werd hij uit de auto gelokt, waarna D. hem een slag met een pistool gaf. Onderdelen van de ge stolen auto werden in Batavia ver kocht. Het was de officier van ju stitie, mr. A. W. Rosingh, niet dui delijk, waarom een auto met een chauffeur en niet een alleenstaande auto op de parkeerplaats was uitge kozen voor de diefstal Voorts merk te hij op, dat verdachte kans had ge zien. zich in Indonesië aan ren ver oordeling te onttrekken. De eis luidde een jaar en zes maanden gevangenis straf met aftrek. Mr. dr. B. W. Kra nenburg pleitte clementie. De uit spraak werd bepaald over veertien dagen. Eerste brief van onze legerbisschop Z. Em. Kard. de Jong Zijne Eminentie Joh. Kardinaal de Jong, door Z. H. de Paus benoemd tot Vicaris Castrensis, legerbisschop over alle Nederlandse Strijdkrachten, heeft zich in een herdelijk schrijven tot alle Katholieke militairen in In donesië gericht. De Kardinaal schrijft dan: Met grote vreugde en trots verne men Wij de uitstekende diensten welke ii door trouwe plichtsvervul ling bewijst aan Nederland en Indo nesië. Uw taak is een waardevolle bijdrage in de opbouw van Indone sië, waarmede Nederland een histo rische taak en plicht vervu't ten op zichte van het millioenen-volk in In donesië. Met voldoening vernemen Wij dat uw levenshouding, plichts vervulling, uw goddiepstig 'even een lichtend voorbeeld zijn voor een volk, voor wie daden meer zeggen dan woorden. Doch ook moeten Wij onze grote bezorgdheid uitdrukken voor uw geestelijk welzijn. Een onge rept leven is overal ter wereld de •ht van stoer volgehouden strijd, en Wij weten maar al te goed, da/ uw levensomstandigheden die stri.ii zwaarder ma'-en dan normaal. Dooji de militaire dienst zijt ge losgerul^ uit de beschermende omgeving va* uw gezin, waartoe gij behoort all vader of a's kind. De Kardinaal gewaagt dan van het moeilijke leven in kazerne of kamt), dat idealen vervlakt en ver vaal en dat zo gema'-kelijk ruw en onverschillig maakt. Al'een de ster ke karakters ontkomen aan de in vloed, van het mensetijk oozicht. Na uitvoerig te zijn ingedaan op de bijzondere 'evensomstandi "heden in de tropen, dat meer verleiding en ?ste gelegenheid tot zonde met zich brengt, vervolgt de Kardinaa1: „De berichten over uw godsdiens tig en zedelijk gedrag ziin ze1-er riet verontrustend 'te noemen, maar het erend Kerstfeest is voor Ons aan leiding een woord van vermaning en een onweVing tot u te richten." Z. Fm. noemt vervo1rtens e*»n aan tal middelen, die in de strüd te-ren het kwade ten d'enste sta*n en be sluit met een oo wekking te bidden voor H.M. de Koninrin. de redering voor ons volk en voor elkander. Geef geen signaal, Houd liever inl TTTT FBRFTDF HANDEL IN VALSF TEXTIELPUNTEN ACHTERHAALD. Dank zij het feit, dat de landbou wer van der M uit Kuinre op 7 De cember j.l. te Sneek een costuum wilde kopen met textielpunten, wel ke vals bleken te zijn, is de politie er in geslaagd, een van de „koningen" van de bonnenhandel te Amsterdam achter slot en grendel te plaatsen. Een hoofdagent van politie nam het onderzoek op zich en reisde en kele dagen nadat het onderzoek be gonnen was met een zeker W. uit Steenwijk, die de bonnen in Amster dam had gekocht, naar de hoofdstad. Samen gingen zij speuren naar de man, die W. deze valse bonnen W wist niet dat ze vals waren had geleverd. Contact werd opgeno men met de economische recherche van het hoofdbureau van polite te Amsterdam en al gauw bleek dat het spoor uit Sneek een van de velen was, welke uit alle richtingen -van ons lard in Amsterdam samen kwa men. W. wist nog de dag van zijn aankomst te Amsterdam de verkoDer aan de politie aan te wijzen. Het bleek een berucht hoofdstedelijk zwarthandelaar, een goede bekende van de Amsterdamse rolitie. Via hem leidde het spoor raar de uitein delijke leverancier, de in de Amster damse onderwereld zeer bekende „zwarte Rinus", #Le eveneens werd gearresteerd. 7warte Rinus is een van de „kozmgen van het Rem- brandsolein", die dank zij zijn onge oorloofde handel tot grote uitgaven in staat is en een ware „gang" vorm de. Zijn arrestatie is een zeer goede slag voor de Amsterdam?-* politie, te meer daar thans wel vast staat, dat hij het middelpunt vormde van een handel van zeer grote omvang in valse en echte textielpunten en textiel- kaarten. DE ST. PETRUS-BANDEN KERK TE VENRAY. Zondag werd de kerk van St. Pe trus-Banden te Venray die dateert uit de 15e eeuw en gedurende de laat ste oorlogshandelingen zeer zwaar werd beschadigd, wederom voor ker kelijke diensten in gebruik genomen. Tegen het vallen van de avond werd, voorafgegaan door een groot deel van de Varrayse bevolking, het Allerhei ligste door Z. H. Exc. mgr. Hanssen, coatjutor van het Bisdom Roermond, uit de paterskerk naar dé herstelde kerk overgebracht. In de kerk aangekomen hield de deken Berden een toespraak waarna mgr. Hanssen wees op de cultuur schat die voor Venray behouden is gebleven. Hij zeide, dat het voor hem een grote eer was tegenwoordig te mogen zijn bij de weer in gebruik na me van de kerk, waar hij het doopsel had ontvangen. HERMAN THÏE KRIJGT 3 JAAR. Het Bijzonder Hof te Amsterdam veroordeelde de Duitser Hermann Thie, die op 24 October 1944 de 29 Nederlanders, die als represaille voor de aanslag op de S.D.-er Oelschlagel werden neergeschoten, naar de Apol- lolaan te Amsterdam had vervoerd, ot 3 jaar g-.vangenisstraf met aftrek an voorarrest. Aanvankelijk werd aangenomen, 'at Thie aanwezig was geweest bij de besprekingen over de te nemen re- leggingsmarkt was stil. Nederlandse presailles, doch ter zitting bleek, dat staatsobligatiën waren onregelmatig, dit niet het geval was geweest. Bo- maar vertoonden slechts fractionele vendien is gebleken, dat Thie reeds koersafwijkingen. Amerikanen wa- in 1940 is begonnen met hulp aan Ne ren veronachtzaamd. I derlanders. Jhr. DE RANITZ 6 JAAR. Het Haagse Bijz. Hof heeft gister morgen jhr. mr. S. M. S. de Ranitz, v.m. secretaris-generaal van het Dep. van Volksvoorlichting en Kunsten, veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit de bei de kiesrechten voor 12 jaar. De eis was 9 jaar. Gebruik geen overbodig geluid signaal, Minder vaart, of het wordt fataal!

Leidse Courant | 1948 | | pagina 5