DONDERDAG 16 DECEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Tweede Kamer Het schoolruimtetekort. Finse scholen - Onderwijzersvacatures. Beursen voor on derwijzers Min. Rutten zegt nader overleg met de onderwijzers toe - Mo tie inzake gehuwde onderwijzeres aan genomen tengevolge van absenteïsme van reehts De Tweede Kamer heeft gisteren de behandeling van de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen voortgezet. De minister, de heer Rutten beantwoordde de Dinsdag bij de afdeling „lager onderwijs" ge maakte opmerkingen. Hij zeide over tuigd te zijn van de ernst der situa tie ten aanzien van het schoolruimte tekort, dat intussen in andere landen nog erger is. Er moet naar gestreefd' worden, dat er zoveel mogelijk scho len gebouwd worden. De Finse scho len kosten 15.000 per lokaal, de le vensduur is 50 jaren. Semi-perma- nente schoolgebouwen kosten 12.000 per lokaal, de levensduur is 25 jaar. Op»het ogenblik kosten permanente scholen ƒ29 000 per lokaal. In vele gemeenten worden Finse scholen ge bouwd. Spr. vergeleek de kwestie de zer scholen met de handel in tulpen bollen: het is een kwestie van han- delstrancacties. Op een desbetreffende vraag deel de de minister mede, dat er op 16 Jan. 1.1. duizend onderwijzersvacatu res waren, maar dat betekent niet dat er duizend onderwijzers tekort zijn. Spr. zegde toe een overzicht te zullen laten samenstellen over de be hoefte aan leerkrachten. Is dat gereed dan zal een plan tot aanvulling van onderwijskrachten gedurende de ko mende vijf jaar worden opgesteld. Van een tekort aan verplichte onder wijzers kan niet gesproken worden, verzekerde de minister. Het aantal onderwijzers, dat per jaar klaar komt voor hun taak, dekt de behoefte. Over verhoging van het bedrag der beur zen voor onderwijzers zal spr. over leg plegen met de minister van Fi nanciën. Hij zal zijn ambtgenoot van Binnenlandse Zaken verzoeken de desbetreffende commissie ook te doen onderzoeken de kwestie van het ont slag van de gehuwde onderwijzeres. Hij zal voorts1 doen nagaan wat de betekenis der classificatie is voor het onderwijs. De regeling der hoofdacte examens z:1 nader worden bezien. Bij het V.G.L.O. is de grote moeilijk heid de kwestie van de maatregel ten aanzien van het zevende leerjaar te herzien. Na het zesde jaar zullen z.i. meer mogelijkheden geboden moeten worden. Wat de pensioenen aangaat staan de onderwijzers er be ter voor dan de ambtenaren, wat de berekening betreft. De salarisgeschie- denis is een onverkwikkelijke zaak geworden, waaruit veel misverstan den zijn ontstaan. De ^egering heeft begrip voor de moeilijkheden der on derwijzers, doch men moet ook be grip hebben voor de toestand van 's lands financiën. De minister kon digde aan, dat de regering maatrege len zal treffen, om de jubileumgrati- JANSKERK IN UTRECHT WORDT GERESTAUREERD De oorsprong van de Janskerk in Utrecht was een in Romaanse stijl opgetrokken kerkje dat door bisschop Bernulf werd ge sticht. Om dit kerkje werd in 1539 een nieuw koor in Gotische stijl op getrokken, dat thans in stijgers ge huld, een restauratie ondergaat. ficaties bij 25. en 40-jarige dienst ook aan onderwijzers te doen uitkeren. De regering acht zien niet gebonden door bepaalde toezeggingen van een vorige regering waar het voorzienin gen gold, welke passend waren voor een bepaalde situatie. De minister had principieel bezwaar tegen het overleggen van notulen waarom ge vraagd was. Bij de replieken diende heer Roos- jen (A.R.) een motie in, waarin ge vraagd wordt het gratificatiebesluit burgerlijke rijksambtenaren en bet gratificatiebesluit jubilea, dat voor de ambtenaren geldt, ook voor onder wijzers zal worden geldend verklaard. Verder wordt in de motie gevraagd 5 pet. verhoging der salarissen boven 3000, welke de ambtenaren genie ten, ook voor de onderwijzers toe te passen, terwijl de maatregelen, wel ke wijziging brengen in de positie der rijksambtenaren, gelijktijdig voor de onderwijzers moeten gelden. De heer van Sleen (Arb.) verde digde een motie, waarin de wenselijk heid wordt uitgesproken, gelet op het tekort aan leerkrachten, dat naar ver wacht kan worden in de eerstkomen de jaren nog sterker zal worden, de gehuwde vrouwelijke leerkracht bij de verschillende takken van onder wijs te handhaven en voor benoeming in aanmerking te doen komen en waarin er verder op wordt aange drongen al die voorbereidende maat regelen te treffen, die tot dit doel kunnen leiden. De heer Peters (K.V.P.) vond, dat er geen principiële bezwaren zijn te gen overlegging der notulen. De heer Gortzak (C.P.N.) trok zijn salarismotie in, verklarende, dat hij zijn stem aan de motie-Roos jen zou geven. Tegen de motie-van Sleen had hij bezwaar. De heer Tilanus (C.H.) zeide te be grijpen, dat er bezwaar is1 tegen pu blicatie der notulen. De minister ver klaarde nog, thans geen oplossing te kunnen geven voor het schoolruimte- tekort en het gebrek aan leerkrach ten. De salarismotie achtte hij prae- matuur. Aanvaarding ervan zou be tekenen, dat de regering niet bereid is te doen, waarover zij nog overleg plegen. Spr. bleef bezwaar maken tegen pu blicatie der notulen. Een nadere re geling voor de leerlingen der am bachtsschool is zeer nabij. Opmer kend, dat de commissie-Wesselingh had geadviseerd, dat de onderwijzers salarissen zouden op en neer gaan met de ambtenaarssalarissen, ver klaarde hij, dat de regeringsdelega tie op dit punt nadrukkelijk voorbe houd heeft gemaakt. Nu reëel overleg was toegezegd trok de heer Roosjen (A.R.) zijn mo tie in. Minister Rutten gaf de doorslag, door duidelijk te kennen te geven, dat het overleg niet louter een for maliteit zou zijn, maar dat men daar bij zou moeten openstaan voor elkan ders argumenten. Een motie-Gortzak (dezelfde als cie van de heer Roosjes) verwierf alleen de stemmen der communisten Een ander punt was de positie van de gehuwde onderwijzeres. Ook hier over lag er een motie-Gortzak, waar in een principiële uitspraak over de ze kwestie werd gedaan. Ook deze motie kreeg alleen de stemmen van de C.P.N. Ook de heer Van Sleen (Arb.) vroeg om een uitspraak, na melijk, dat in verband met het te kort aan leerkrachten voorlopig de gehuwde onderwijzeressen ger/ïnd- haafd zouden worden, dan wel voor benoeming in aanmerking zouden ko men. Minister Rutten vond deze uit spraak volmaakt overbodig, hij heeft immers de bevoegdheid van de alge mene regel af te wijken wanneer de omstandigheden daartoe nopen. De gehele „rechterzijde" was dan ook tegen, maar daar „links" (P. v. d. A., V.V.D. en C.P.N.) iets sterker was opgekomen, kwam de motie er met 35 tegen 31 stemmen. Bij de aanvang der zitting was een discussie gevoerd bij het wetsont werp, waarbij gelden uit het Vereve ningsfonds dus- bestemd voor hen, die verplicht bij een ziekenfonds zijn aangesloten ter beschikking ge steld worden van de vrijwillig verze kerden. Het Vereveningsfonds, waar in werkgevers en werknemers samen de premies storten, heeft namelijk een aanzienlijk overschot, terwijl de fondsen van de vrijwillige verze keringen een tekort hebben. Vandaar het voorstel voor de jaren 1947, 1943 en 1949 resp. 10, 12 en 7H millioen gulden van het Vereveningsfonds naar de afdeling vrijwillige verzeke ring over te hevelen. Er werden tegen deze regeling be zwaren aangevoerd. Minister Joekes meende, dat aan een premieverhoging voor vrijwillig verzekerden wel niet te ontkomen zal zijn, aangezien de ziekenfondsen be rusten op de verzekeringsgedachte. De verzekerden zullen daarom zelf de lasten moeten dragen. Hoogstens zou men voor de ambtenaren en voor de personen boven 65 jaar een andere regeling kunnen maken. Nog vóór 1 Januari, zal hy over een eventuele premieverhoging voor de vrijwillig verzekerden een beslissing nemen. GEESTELIJKE VERZORGING SLACHTOFFERS „NIJMEGEN". De heer Spitzen, minister van Ver keer en Waterstaat, heeft geantwoord op de schriftelijk ingediende vragen van het Tweede-Kamerlid De Kort (K.V.P.) betreffende de geestelijke verzorging van de slachtoffers bii de vliegramp van de „Nijmegen" te Prestwick. De minister brengt hulde aan __de twee zonen van een Engelse mijn werker voor de door hen verleende bijstand en zegt, dat onder de voor schriften, aan het pei'soneel der K.L. M. gegeven ten opzichte van zijn ge dragingen bij rampen, onder de aller eerst te nemen maatregelen voor komt het verzorgen van geestelüke bijstand. Vast is komen te staan, dat aan vertegenwoordigers van de K. L..M. door of namens de slachtoffers geen verzoek om geestelijke bijstand is gedaan. Voor een eigener bewe ging optreden op dit punt bestond voor hen minder aanleidng. omdat zij ten gevolge van .verbroken tele foonverbindingen. de afstand en de mist op de plek des onheils aan kwamen. toen het transport van de slachtoffers reeds was aangevangen en zij dezen in handen wisten van doktoren, die uiteraard met de mo gelijkheid van behoefte aan geeste lijke bijstand rekening zouden hou den. Hierbij zij nog de toevallige om standigheid vermeld, dat meiuffrouw Feij is bezocht door een R.K. em ployé van de K.L.M, en de heer Van Overbeek onder de hoede weest van een R.K. medicus. Een waarschuwing van de E.CA. NEDERLAND ZOU NON-FERRO- METALEN WEER UITGEVOERD HEBBEN Als resultaat van een hernieuwd onderzoek naar de behoeften aan non-ferrometa^n der aan het plan- Marshall deelnemende landen en de berichten, dat grotere dan normale hoeveelheden van deze schaarse me talen weer tegen hogere prijzen naar Amerika worden verkocht, heeft de Economie Cooperation Ad ministration een verlaging toege past op de aanvragen der betrokken landen om aankoopmachtigingen voor deze metalen, aldus werd mede- j gedee'd door Howard Bruce, de plaatsvervangende administrateur van de E.C.A. Howard Bruce heeft de speciale vertegenwoordiger der E.C.A. te Pa rijs, Harriman, en de leiders der E.C.A.-missies in Groot Brittannië, België en Nederland verzocht stap pen te nemen bij de regeringen van deze drie landen en er op aan te dringen, dat deze hun programma's voor de aanschaffing van aluminium en lood onder controle stellen ten einde te voorkomen, dat de E.C.A. meer drastische maatrege'en moet nemen, zoals intrekking van reeds verstrekte toewijzingen. Ralph Wilcox, de leider van de af deling non-ferometalen van de ECA deelde mede, dat de ECA tot en met 30 September j.l. voor Nederland de aankoop had gefinancierd van 3.440 metr. ton aluminium ter waarde van 1.500.000 dol'ar. Van deze hoeveel heid heeft Nederland volgens de heer Wilcox weer 2.368 ton geëxporteerd Ook had de E.C.A. loodaankopen voor Nedeiland in Mexico en Peru en voor Eelgit in Canada en New Fouiidlarid gefinancierd, waarvan on geveer de helft weer aan nel Ameri kaanse bedrijfsleven werd geleverd. Neder'and heeft tot en met 30 Sep tember 1. 786.000 dollar ontvangen voor de aankoop van 4.027 ton ruw lood, waarvan 1.987 ton heruitgevoerd zijn naar de V.S., aldus de heer Wilcox. De Nederlandse ambassade te Was hington heeft de door Howard Bruce op een persconferentie afgele/de verklaring, als zou Nederland beho ren tot de landen, die meta^n naar de V.S. hebben heruitgevoerd, wel ke zij met E.C.A.-gelden tegen la gere prijzen hadden aangekocht, ca tegorisch tegengesproken. Vermoede lijk is een misverstand ontstaan door het feit, dat Nederland inderdaad aluminium en lood dat het in Ca nada, Mexico en Peru had aange kocht, weer naar de V.S. had ver kocht, hetgeen echter door Neder land is gedaan uit hoofde van zijn traditionele functie als internatio- transito-handelaar. Nederland ELECTRISCH GEKWEEKTE GROENTE De Nederlandse groen- tenkweker staat voor niets meer. Het Brusse's lof of witlof, dat nor maal eerst in Fehruari of Maart aan de markt komt, wordt thans reeds op de veilingen aangevoerd. Men heeft dit bereikt door in de bodem van de bakken electrische elementen aan te brengen, die in de nachturen de nodige warmte leveren voor een snelle rijping van het product De oogst van het electrisch gekweekte witlof. BEURS REAGEERT OP NIEUWS UIT INDONESIë De stemming op de effectenbeurs te Amsterdam was gisteren verbe terd, klaarb'ijkelijk onder invloed omtrent de berichten uit Indonesië van de ECA welke iets gunstiger werden geïn terpreteerd. Op alle afdelingen open baarde zich bij de opening enige vraag en vrijwel algemeen kwamen de eerste transacties tot stand tegen koersen, welke een paar punten boven het slot van gisteren lagen. De reactie van de laatste dagen en vooral de inzinking die Dinsdag kon worden waargenomen, had klaar blijkelijk aanleiding gegeven tot enige vraag. De hogere koersen, die beginbeurs te voorschijn kwamen, lokten naar het scheen toch vrij spoedig enig aanbod uit, in verband waarmede zich een inzinking vol trok, maar tegen het slot kon weer een verbetering worden waargeno men en per saldo konden tenminste wat de toonaangevende courante fondsen betreft, merendeels koers winsten v/orden verkregen. De be^eggingsmarkt was stil. De Nederlandse staatspapieren waren ongeveer prijshoudend, doch de con versielening 1947 was toch iets luier. Op de Amerikaanse markt werden slechts enkele transacties afgesloten, tegen nagenoeg ongewijzigde prij zen. heeft hierbij dan ook geen gebruik gemaakt van E.C.A.-gelden. Neder land heeft geen der goederen, die het in het kader van het plan-Mar shall heeft geimporteerd, ooit uitge voerd, tenzij na voorafgaande be werking. Bij informatie te bevoegder plaat- se wordt vernomen, dat er vanwege HEKINNERING aan GRUWELIJKE de E.C.A. nog geen stappen bij de Nederlandse regering zijn onderno men. Naar Reuter uit Washington meldt zijn ook de beschuldigingen van de Economie Cooperation Administra tion, volgens welke Enge^nd grote j Tien jaar gevangenisstraf eiste de hoeveelheden aluminium en lood, procureur-fiscaal voor het Amster- welke het in het kader van het plan- damse Bijzonder Gerechtshof tegen Marshall had ontvangen, tegen hoge I ah a-n,.t prijzen weer naar de V.S. zou heb MOORDEN TIJDENS DE BEZETTING. Tién jaar geëist tegen een ondergeschikte Duitser. ben uitgevoerd, van officiële Britse zijde tegengesproken. ZWARTE HANDEL IN AMSTERDAM KREEG HARDE KLAPPEN. De politie te Amsterdam heeft in samenwerking met de recherche van de invoerrechten en accijnzen enkele rake klappen uitgedeeld onder de in de hoofdstad optredende zwarte han delaren. Op de Nieuwendijk werden in een uur tijds een 26-jarige instrument maker uit Rotterdam gearresteerd, die zeven fotografietoestellen bij zich bleek te hebben plus 400 paar dames kousen en een 62-jarige koopman, die 3500 sigaretten bij zich had Op de O.Z. Achterburgwal werden twee Rotterdamse vrouwen aangehouden die in het bezit waren van duizend sigaretten, vier lakens, v;er wollen dekens, zakdoeken en slopen. Alle vier werden in het hoofdbureau van politie opgesloten. GEVAARLIJK GOEDJE! In Rotterdam heeft de politie in samenwerking met de hulpverle ningsdienst van het ministerie van binnenlandse zaken begin September de 47-jarige Duiser Hermann Ludwig Emil Thie, die onder meer op 24 Octo ber 1944 de 29 Nederlanders, die als represaille voor de aanslag op Oehl- schlagel in de Apollolaan te Amster dam werden neergeschoten, naar de plaats der executie heeft vervoerd. Voorts heeft hij het bevel gevoerd bij een executie van 5 Nederlanders te Alkmaar. Mogen deze feiten deze Duitser op door de schoolhoofden 1.215.000 for- j het eerste gezicht bestempelen als een muiieren aan de ouders laten uitrei ken, waarop zij moesten invullen of hn-i kinderen oorlogst:^ in huis hadden. Bij de inzameling van deze formulieren bleek, dat 3381 stuks mu nitie, variërende van een 6 m.m. ko geltje tot granaten van 80 c.m. leng te moesten worden gehaald, terwijl ook een startkanon werd aangege ven. Leden van de voormalige bom- menploeg werden met het halen be last, Het bleek, dat van sommige granaten de veiligheidspinnen waren doorgeroest, zodat zij noch vervoerd, noch gedemonteerd konden worden en ter plaatse tot explosie moesten worden gebracht. Er wordt nog maals de aandacht op gevestigd, dat de explosiviteit van sommige soor ten munitie groter wordt, naarmate de munitie ouder wordt. oorlogsmisdadiger, die Nederlanders zonder voor handen zijnd gerecnlehjk vonnis naar de terechtsellingsplaats vervoert en anderzijds zelfs het vuur- bevel uitspreekt, met hetgeen ter zit ting aan het licht kwam werden her inneringen opgeroepen aan dere Duitser, de chef van de Duitse werfpolitie te Den Helder, Willy Ewalt Coert, tegen wie mr. Rohling enige weken geleden wegens het ple gen van oorlogsmisdrijven een ge vangenisstraf van 5 jaar eiste, doch die op 8 December door het Hof werd vrijgesproken. Ook met betrekking van deze ver dachte Thie rees de vraag of men hier te doen heeft met een slechte of een goede Duitser. Gebleken is, dat deze Thie reeds in October 1940 Nederlan ders heeft geholpen en dit ook tijdens de verdere bezetting heeft volgehou den. „De hele oorlog is slechts een goed zaakje voor de Duitse groot-in dustrie" zei hij eens tegen een Neder lander. Met de moordpartij aan de Apollo laan kwam h.'j in aanraking door de omstandigheid, dat de man, die aan vankelijk als transportleider was aan gewezen om d^ 29 ongelukkigen van de Weteringschans naar de schuilkel der in de Apollolaan te vervoeren, verhinderd bleek. Thie beweert, dat hem vooraf niet bekend was, dat de ze mensen zouden worden neerge schoten. Vooral toen hij 29 personen moest vervoeren, kwam dit niet bij hem op. Hij heeft hen bij de Apollo laan afgeleverde. Lages. als getuige gehoord, bevestigde, dat het niet de gewoonte was ondergeschikten over meer dan hun eigenlijke opdracht te onderrichten. De executie bij Alk maar heeft hij in opdracht van Lages verricht. Hij zeide geen kans te heb ben gezien de terechtstelling niet uit te voeren, omdat dit onherroepelijk zijn eigen dood ten gevolge zou heb ben gehad en waarschijnlijk ook maatregelen tegen zijn familie met zich zou hebben meegebracht. Mr. Rohhing zeide in zijn requisi toir aanvankelijk gemeend te hebben, dat Thie aan de voorbereidingen voor de represaille- voor de overval op Oehlschlagel heeft deelgenomen. Dit blijkt echter niet het geval te zijn, hetgeen de zaak wel een andere kleur geeft. Er dient echter voor eens en al tijd afgerekend te worden met het be grip „Bevel is bevel". Zonder twijfel heeft Thie zich aldus mr. Rohling schuldig gemaakt aan een oorlogs misdrijf. Hij gelooft echter, dat wel voor deze Duitser in sterke mate we gens het ontvangen bevel verzachten de omstandigheden gelden. Slechs in geringe mate wilde hij rekening hou den met de goede daden van verdach te, o.a. het bevrijden van een gijze laar „omdat nu eenmaal zelfs de slechstc SD-er er wel ogenblikken van mens Ji.'kheid had." De uitspraak werd bepaald op 22 December a.s. NEGEN JAAR GEëlST TEGEN DE RANITZ. De procureur-fiscaal bij het Haagse Bijzondere Gerechtshof, mr. baron Van Voorst tot Voorst, eiste negen jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit de kiesrechten en het recht om een ambt te bekleden te gen jhr. S. M. S. de Ranitz, die in bezettingstijd als ambtenaar en ook als waarnemend secretaris-generaal van het departement van Volksvoor lichting en Kunsten heeft medege werkt aan het streven van de Duit sers, om de Nederlandse gedachten- wereld in Duitse en nationaal-socia- listische zin om te buigen. Met name heeft hij medewerking verleend aan de totstandkoming van het Journa- listenbesluit en radio-uitzendingen van pro-nationaal-socialistische en pro-Duitse strekking mogelijk ge maakt en bevorderd. In het algemeen heeft de verdachte het ten laste gelegde toegegeven. De procureur-fiscaal noemde ver dachte een min of meer zielige figuur en het buitenbeentje van een voor treffelijke familie. De verdediger, jhr. H. Ranitz, ver telde van wat hij noemde het tra gische leven van verdachte en be pleitte clementie. Uitspraak 29 December. Ziekte in 't gezin Bij kou op borst en keel inwrijven met Dampo. Groten bij griep en zickgévoel bovendien een „Mijnbardtje" nemen HET GEHEIM VAN DE DQOR AGATHA CHRISTIE 78) „Kijk", begon Anthony, „de puzz le van Graaf Stylphtitch had een an dere oplossing. Niet rijen (rows) maar roos (rose). Toen dat tot me doordrong, Maandagmiddag gebeur^ de dat, ben ik regelrecht naar de ro zentuin gegaan. Maar daar deed ik de ontdekking, dat mr. Fish op het zelfde idee gekomen was. Als je met je rug naar de zonnewijzer gaat staan en je doet eerst zeven passen recht vooruit en dan acht naar links en drie naar rechts, vind je daar een paar struiken met grote helderrode rozen. „Die soort roos heet Rich mond. Ze hebben het huis tot in alle hoeken en gaten doorzocht, maar nie mand is op het idee gekomen, om de tuin ook een beurt te geven. Morgen uilen we gewapend met schoppen daar eens naar toe wandelen „Dus, dat verhaal van die boeken in de bibliotheek „Een kleine uitvinding van me om de juffrouw in kwesties er in te la ten vliegen. Mr. Fish hield op het terras de wacht en hij zou fluiten als het psychologische moment er was. Mr. Fish en ik dat moet ik nog eerst vertellen hadden in Dover een soort van krijgsraad belegd en als gevolg daarvan was het huis in Dover in staat van beleg verklaard en konden de Broeders zich niet meer met de pseudo-Lemoine in verbinding stellen. Ik had ze laten weten, dat ze moesten eclipseren en wij lieten hem weten, dat z'n bevel opgevolgd was. En dus kon hij zich met een gerust hart wijden aan de taak, om mij te ontmaskeren." „Wel, wel," zei Lord Caterham ge moedelijk, „de he^e zaak is dus zo als je 't noemen kimt netjes op z'n pootjes terecht gekomen. Alles is op gehelderd en dus. „Eén ding uitgezonderd", zei mr. Isaacstein. „Wat?" De financier keek Anthony strak aan. „Waarvoor heeft u me hier laten komen? Om als toeschouwer bij deze dramatische éénacter te fungeren? Anthony schudde het hoofd. „Nee, Mr. Isaacstein. U bent een zakenman en voor zakenmensen is tijd geld. Waarvoor is u, oorspronke lijk, hier gekomen?" „Oni een lening-kwestie te bespre ken." „Met wie?" „Met prins Michael van Herzo-Slo- wakije." „Juist. Maar prins Michael is dood. Bent u bereid om onder dezelfde voorwaarden dezelfde lening met z'n neef Nicolaas te sluiten?" „Waar is die neef? Ik dacht dat hij, jaren geleden, in de Congo vermoord was?" „Dat is zo. Mijn werk! Ik heb hem vermoord! Nee, nee, ik men geen moordenaar. Met dat vermoord be doel ik, dat ik het bericht van zijn dood heb laten rondstrooien. Maar ik heb u een prins beloofd, Mr. Isaacstein. Hoe denkt u over mij?" „Over u?" „Ja ik ben de beloofde prins Ni cholas Sergius Alexander Ferdinand Abolovitch. 'n Beetje te lang en te pompeus voor het soort leven dat ik van plan was te leiden en daarom heb ik 't maar veranderd in Antho ny Cade." Kapitein Andrassy sprong van zijn stoel op. „Maar dat is ongelooflijk.onge looflijk", sputterde hij. „Pas op uw woorden meneer". „Ik kan de bewijzen er voor over leggen," zei Anthony ru§tig. „In de eerste plaats moet ik de baron over tuigen". Baron Lolopretzjyl hief zijn hand op. „Die bewijzen ik zal ze nakijken. Maar nodig ik ze niet heb. Uw woord voor mij voldoende is. En daarbij, u zeer veel op liw Engelse moeder lijkt. Van begin af ik tegen mezelf gezegd heb: Deze jonge man van vaders of moederszijde van ho ge afkomst is." „U heeft me altijd op m'n woord vertrouwd", zei Anthony. „Dat hoop ik in de tijd, die nu voor me ligt, niet te vergeten". De baron maakte een buiging en ging een stap achteruit. Anthony keek rechercheur Battle aan, die met een gezicht zonder enige uitdruk king en in militair-stramme houding op dezelfde plaats was blijven staan. „De aanwezigen begrijpen waar schijnlijk wel", ging hij voort, „dat ik me hier in een heel precaire positie bevond. Als bekend geworden was, wie ik was, zou ik onmiddellijk van de moord verdacht zijn. Want ik was de erfgenaam voor de troon en dus had ik een reden om prins Michael van de baan af te wensen. Daarom ben ik van 't begin af doodsbang voor Battle geweest. Ik voelde dat hij me verdacht, maar dat hij niets durf de beginnen, omdat hij geen solide basis voor een beschuldiging had." „Ik heb geen seconde geloofd, dat u hem doodgeschoten had, meneer", zei Battle. Zoiets voel je bij intuïtie, zelfs wij, Scotland-Yard mensen. Maar ik voelde ook, dat u ergens bang voor was en ik begreep niet, waarvoor. Als ik eerder geweten had wie u was, zou ik het motief troons opvolging, misschien overschat heb ben en u hebben laten arresteren." „Gelukkig dan maar, dat je dat belangrijke geheim niet te weten hen gekomen, 't Is zowat het enige. Al het ander heb je uitgevist. Voor jou als detective neem ik m'n hoed af, Battle. Schotland-Yard mag trots op je zijn." „Merkwaardig", mompelde Lomax. „Buitengewoon merkwaardig! De merkwaardigste reeks verwikkelin gen, die ik ooit meegemaakt heb. Ik kan 't bijna hiet geloven. Weet u wel zeker, baron „Waarde Lomax", viel Anthony hem vrij scherp in de rede. „Ik ben absoluut niet van plan om de steun van Buitenlandse Zaken te vragen zonder overtuigende bewijzen voor m'n identiteit over te leggen. Daarom moesten we deze zitting nu maar op heffen en met ons vieren, u, de ba ron, mr. Isaacstein en ik, ergens anders de voorwaarden voor de le ning gaan zitten bepraten." Barn Lolopretzjyl stond op en ging in de houding staan. „Het schoonste ogenblik van mijn leven zal zijn", verklaarde hij, „als ik u koning van Herzo-Slowakije zie." „O ja, dat is waar ook", ^ei An thony nonchalant weg, terwijl hij zijn arm door dien van Baron Lolo pretzjyl stak. „Ik moet u nog iets vertellen, 'n Kleine tegenvaller voor de partij. Ik ben getrouwd, ziet u!" De baron ging een stap achteruit. Zijn breed gezicht werd bleek van schrik en teleurstelling. „Dat er iets niet in orde zou zijn, ik gevoeld heb", barstte hij uit. Al- goede God! Hij een zwarte vrouw uit Afrika getrouwd heeft!" „Nee, zo erg is het niet", lachte Anthony. „Ze is blank." „Goed. Een achtenswaardig mor ganatisch huwelijk het worden dan kan". (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 5