Leidse hoogleraren bezorgd over de stand der medische wetenschap Het afbetalingscrediet onder de loupe :éNS( DONDERDAG 16 DECEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 DISTRIBUTIE NIEUWS NIEUWE BONNEN. GELDIG VAN 19 DECEMBER 1948 t.m. 1 JANUARI 1949. Elk der volgendè bonnen geeft recht op het kopen van: BONNEN VOOR VLEES. 481, 483 vlees 100 gram vlees 482 vlees 300 gram vlees ALLE BONKAARTEN. 487 alg180 gr. spijsolie 488 alg250 gr. boter of mar garine of 200 gr. vet BONKAARTEN KA, KB, KC 901. 491 alg250 gram boter of margarine of 200 gr. vet 492 alg300 gram kaas of 375 gram korstloze kaas 500 gram boter of margarine of 400 gr. vet BONKAARTEN KD, KE 901. gram boter of B-505, C-507 497 margarine of 100 gr. vet 498 alg200 gram kaas of 250 gram korstl. kaas TABAKS- EN DIVERSEKAARTEN QA, QC 901. BONKAARTEN ZA. ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 901. (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen van de strook A. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 17 December a.s. worden gebruikt. De niet-aangewezen bon nen van strook 4 van de bonkaar ten 812 kunnen worden vernietigd. BINNENLAND. De volger van prof. dr. J. Gie- len, die als lid van de Tweede Ka mer heeft bedankt, is de heer B. Ver hoeven. Brand in sajetfabriek. Dinsdag avond heeft een grote brand gewoed in het laboratorium van de sajetfa briek van Van Schuppen en Zonen te Veenendaal. Door de enorme hoe veelheden benzine en alcohol, welke er waren opgeslagen, greep het vuur snel om zich heen. De brandweer corpsen van Veenendaal, Ede, Bar- neveld en Arnhem zijn er omstreeks middernacht in geslaagd het vuur meester te worden. De schade zal waarschijnlijk enige honderdduizen den guldens bedragen. .De oorzaak is nog onbekend. Twee zwaargewonden bij auto botsing. Op de R'damseweg ter hoogte van het Shellstation nabij Yp en burg zijn twee personenauto's op elkaar gereden. De ene wagen werd bestuurd door de heer N.W. I,. uit Voorburg, de andere door de heer E. W. uit Rotterdam. De heer L. kreeg minder ernstig letsel, doch in beide auto's werd eer. mede-inzit tende zwaar gewond. Zij moesten naar een ziekenhuis worden ver voerd. Wegens verduistering van effec ten tot een bedrag van 100 000 is voor de Amsterdamse rechtbank te gen de commissionnair in effecten W. J. v. A. drie jaar gevangenisstraf met aftrek geëist Op het stationsemplacemcnt der Nederlandse Spoorwegen te Zutphen is de locomotief-poetser K. aangere den door een uit de machineloods komende locomotief. K. werd op slag gedood. Het lijk van de 58-jarige schui tenvoerder uit Diemen H. J. v. d. V. is bij de Levantkade te Amsterdam opgehaald. BUITENLAND. Een vliegend fort van de Ame rikaanse marine wilde zeven op Groenland gestrande luchtreizigers oppikken. Het kwam te hard neer, zodat er thans negen gestande lucht- leizigers op Groenland zitten. Men zal het nu met een helicopter probe ren. De medische faculteit der. Leidse universiteit heeft een adres inzake de medische opleiding gepubliceerd. De strekking van dit adres is, dat slechts spoedige ingrijpende maatregelen op medisch onderwijsgebied de volks gezondheid in Nederland voor ernstige schade behoeden. Het adres is een antwoord op 't adres, dat de medische studenten richt ten tot de Tweede Kamer en waarin ernstige bezorgdheid werd uitgespro ken ten aanzien van de overbelasting van het medisch hoger onderwijs. Het is gericht tot het Verbond van medische studenten faculteiten en een afschrift is gezonden aan de leden der Tweede Kamer. practisch niets is tot stand gebracht om in die opzichten een aanpassing te verkrijgen aan de groei der ge neeskunde. Deze drie oorzaken hebben één fu nest gevolg gemeen: alle drie rem men zij de wetenschappelijke arbeid. Voor de research blijft tijd noch vol doende geld over en staan geen vol doende moderne middelen ter be schikking, zodat het medisch-weten- schappelijk werk in Nederland on danks vaak krampachtige pogingen van hoogleraren en hun assistenten bijna stil ligt. Nederland genoot enkele tientallen jaren geleden de beste gezon-Iheids- toestand ter wereld en een uitsteken de naam op medisch-wetenschappe- lijk gebied. Thans teert het groten deels op verouderde roem, zo zegt het adres. Ze noemen drie oorzaken Voor een goed inzicht in dit pro bleem, aldus de medische faculteit, is het nuttig op te merken, dat aan de Leidse universiteit het aantal medi sche docenten wél is vergroot in evenredigheid met de over het laat ste decennium gesignaleerde ver groting van het aantal studenten. Sinds de bevrijding werd hier het aantal hoogleraren met de helft ver hoogd, terwijl bovendien aan onge veer één oudere assistent per leer stoel een onderwijsopdracht werfl verleend. De oorzaken van de ernstige hui dige tekorten in de medische oplei ding liggen dieper. De medische fa culteit ziet de volgende oorzaken als de belangrijkste: Financiën lokmiddel voor artsenberoep. Ten eerste was de stijging van het aantal studenten in de laatste tien jaren een vervolg op een nog sterkere stijging in de voorafgaande decennia. Rond 1920 kwamen te Leiden 50 me dische studenten per jaar aan tegen in 1940 reeds meer dan 150. In die periode zijn geen bijzondere maatre gelen genomen om deze verdriebub- beling op te vangen. De vermeerde ring van het aantal docenten te Lei den na de bevrijding was slechts in overeenstemming met de verdubbe ling van het aantal studenten na de oorlog, en heeft geen rekening gehou den met de voorafgaande verdrie dubbeling. Bovendien ging de stijging van het aantal studenten gepaard met een achteruitgang van hun gemiddelde geschiktheid voor de studie. Steeds minder lijkt deze geschiktheid de doorslag te geven bij de keuze van het artsenberoep, steeds meer schij nen de financiële vooruitzichten het lokmiddel te zijn geworden. Waren de examenresultaten daar door reeds vo:r de oorlog duidelijk gedaald, de verminking van het voor bereidend hoger onderwijs tijdens de oorlog droegen er toe bij, om hen daarna tot een verbijsterende diepte te doen zinken. Voor de faculteit be tekent dit een niet geringe extra be lasting. Geen voldoende outillage. Ten tweede is het bij het hoger on derwijs niet voldoende om.een docent te benoemen. Hem dient ook een vol doende outillage ter beschikking te worden gesteld, als laboratoriumruim te, instrumenten, technisch personnel, een kliniek met patiënten etc. Bij de verhoging van het aantal docenten werd deze outillage echter nauwelijks uitgebreid. Zij is thans nog ongeveer dezelfde als 20 jaar geleden, terwijl onderwijs wordt gegeven aan vier maal zoveel studenten. Geen gelegenheid voor weten schappelijk werken. Ten derde stelt de stormachtige ont wikkeling van de geneeskunde in de laatste decennia eisen tot uitbreiding en verjonging van de wetenschappe lijke werkers, het instrumentarium, de klinieken en de organisatie, doch GRATIE VERLEEND Bij K. B. is gratie verleend aan L. G. de Noo, tot de doodstraf veroor deeld bij sententie van het Bijzon der Hof te Arnhem. De doodstraf is veranderd in levenslange gevange nisstraf. STAATSLOTERIJ Op nr. 9317 is een prijs gevallen van 1.000.Daarbij wordt toege voegd een premie van 30.000. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht: de heren G. F. Hepkema te Leeuwarden en R. A. van Sandick te Amsterdam. Geslaagd voor het doctoraal exa men Zuid-Afrikaans recht: de heer C. P. Joubert te Leiden. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Musicologie: mej. E. Th. M. v. d. Oever te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in Wis- en Natuurkunde, op proef schrift getiteld „Cellulose-decom posing bacteria from the Rumen of Cattle", mej. A. Kaars Sijpesteijn, geboren te Bloemendaal en wonen de te Leiden. FILMMIDDAG VAN DE COÖP. BOERENLEENBANKEN Maandag en Dinsdag, 20 en 21 Dec. a.s., zal telkens om half drie in de grote Stadszaal een filmmiddag worden georganiseerd door het be stuur van de Ring Bloembollenstreek van de Coöp. Boerenleenbanken. Vertoond zullen worden de film „Het geld van de boer", waarin het werk van de boerenleenbanken aanschou welijk wordt 'gemaakt, en de film „Hollands Glorie", in kleuren opge nomen in de Bloembollenstreek, om in het buitenland propaganda te ma ken voor de Hollandse bollertcultuur. De toegang is gratis. TH. VERKERK Alphen a. d. Rijn geboren 17 Dec. 1928, sinds 30 Juli 1948 te Semarang (Java). GERARD HOOYMANS Sassenheim geboren 16 December 1926, thans banketbakker-kok in militair hospi taal te Siantar (Sumatra). (Foto's van in Indië verblijvende militairen kunnen worden inge stuurd bij de redactie of bij de plaat selijke correspondenten tot uiterlijk één week vóór de verjaardag. Foto's, welke later worden ingezonden, kun nen in het vervolg niet meer wor den opgenomen). Zoals wij eerder in ons blad ver meldden, werd hier ter stede op ini tiatief van de heren H. Simonis sr. en J. A. van Zanten, resp. voorzitter van de afd. kleinhandel der Kamer van Koophandel en directeur der Ge meentelijke Volkscredietbank, een comité opgericht, dat zich ten doel stelt het afbetalingsstelsel in goede banen te leiden. Hiertoe werd gisteren in de boven zaal van het café-restaurant „In den Vergulden Turk" een druk bezochte vergadering gehouden, waar als spre ker was uitgenodigd de heer H. Si monis jr., secretaris-penningmeester van het Twents Financieringsinsti tuut en Directeur der Gem. Volkscre dietbank te Enschede. De voorzitter, de heer H. Simonis sr., opende de vergadering. Spr. heet te in de eerste plaats de heer D. v. d. Kwaak, wethouder van Financiën der gemeente Leiden hartelijk welkom en sprak zijn vreugde uit over de be langstelling, gezien de grote opkomst, die de middenstand van Leiden en Omgeving voor het aan de orde zijn de onderwerp blijkt te hebben. Na een korte beschouwing over het doel der vergadering, gaf de voorzitter het woord aan de inleider. Afbetaling vroeger en nu. De heer H. Simonis jr. begon met een overzicht te geven van de bete kenis van het afbetalingscrediet in de jaren vóór 1940. Uit publicatie van het Centr. Bureau v. d. Statistiek blijkt, dat in het jaar 1939 de afbeta lingsverkoop (zonder auto's) een be drag van ruim 37.000.000 gulden be droeg. Daarnaast werd door de be- taalzegelkassen nog een crediet verstrek van rond f 9.000.000, door de commerciële voorschotbanken f 3.000.000 en door de sociale volks- credietbanken f 4.000.000. Met bovenstaande cijfers is aange toond, welk een enorme vlucht vóór 1940 het afbetalingsstelsel reeds had genomen. Nadat spr. nog enige cijfers omtrent de geografische verdeling van het aantal afbetalingsmagazijnen had gegeven, wees hij op het grote belang om te voorkomen dat wc weer dezelfde weg als vóór 1940 zullen op gaan. Aan het afbetalingsstelsel van toen kleefden n.i. grote fouten en excessen. Zeer hoge prijzen en over- creditering met alle narigheden hier aan verbonden waren schering en in slag. Het is dan ook zowel in het be lang van de consument als in dat van detailhandel, dat in deze een instan tie in het leven wordt geroepen, die regelend kan optreden. Spr. zette hierna nog eens uiteen, welke bezwaren voor de winkelier aan de verkoop op afbetaling zijn verbonden. De prijsbeschikking „ver koop op afbetaling 1948" geeft voor de winkelier ingewikkelde en tijdro vende berekeningen, het geeft een administratieve rompslomp, vereist een groot kapitaal, geeft incassomi sère, groot risico enz. Niettemin zal menig winkelier, veelal tegen zijn zin. in de naaste toekomst gedwongen worden tot de verkoop op afbetaling over te gaan of zich aan te sluiten bij een betaalzegelkas. Deze laatste in stelling is voor de winkelier een zeer onvoordelige, omdat hij met een groot percentage, n.l. 9 procent van de winst van de detaillist gaat strijken. Spr. gaf hierna een vergelijking van de kosten, berekend over een crediet te verstrekken door een be taalzegelkas, een verkoop op afbeta ling, een commerciële geldschietbank en een sociale volkscredietbank. Hier bij blijkt, dat deze laatste instelling verreweg de goedkoopste is en zowel voor de consument als de detaillist boven het andere crediet te prefere ren valt. Hoe het instituut werkt. Vervolgens lichtte spr. de werkwij ze van het Twents Financieringsinsti tuut toe. In kort komt het hier op neer, dat door de detailhandel een stamkapitaal bijeen wordt gebracht, dat als garantiefonds voor eventuele stroppen dient. Dit fonds behoeft geen grote omvang te hebben, door dat het stroppen-percentage, dat ze ker beneden de 2 pet. zal blijven, als zeer gering kan worden aangemerkt. Daarnaast zal de consument aan dit risicofonds hebben bij te dragen, doordat VA tot 2 pet. van ieder ver strekt crediet zal worden geheven. De credieten zelf worden verstrekt door de Gem.^Volkscredietbank, zodat de winkelier a contant wordt betaald. Mocht onverhoopt blijken, dat het ri sicopercentage toch de 2 pet. te bo ven gaat, hetwelk spr. echter geens zins verwacht, dan zal het tekort naar rato van hun omzet, over de detaillis ten worden omgeslagen. Na de inleiding werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, waarvan door de aanwezigen een druk gebruik werd gemaakt. Alle vragenstellers werden door de heer Simonis beantwoord. De verwach ting, door enkelen uitgesproken, dat het verliespercentage toch hoger dan 2 zou komen te liggen, kon inleider evenwel niet delen. Spr. wees er op, dat naast het waken te gen overcreditering en het kopen van te dure voorwerpen in verband met de draagkracht, de deskundigheid van de directeur der Gem. Volkscre dietbank en de informatiebronnen die hem ter beschikking staan een waarborg zullen zijn, dat de verlie zen gering blijven. Een belang voor de Midden stand, doch ook een algemeen belang. De voorzitter gaf hierna het woord aan de heer Van Zanten, directeur der Gem. Volkscredietbank te Lei den. Deze zeide, dat hij het deskun dig en juiste betoog van zijn collega uit Enschede geheel onderstreepte. Spr. wilde evenwel, zulks naar aan leiding van enkele opmerkingen uit de vergadering, dat de oprichting van een financierings-instituut een mid- denstandsbelang zou zijn, nog eens naar voren brengen, dat dit meer is dan een middenstandsbelang alleen. Als een der initiatief-nemers heeft spr. gemeend met de oprichting van een financierings-instituut niet al leen een middenstandsbelang, doch ook een algemeen belang te zullen dienen. De consument heeft er be lang bij zo goed en goedkoop moge lijk aan de door hem verlangde arti kelen te worden geholpen. De detail list heeft belang bij een zo juist en goedkoop mogelijk credietapparaat en de minste risico's. Daar tussen in staat de Overheid, die tot taak haeft de woeker te bestrijden en de sociale credietvoorzieningen in 't algemeen belang, in zo goed mogelijke banen te leiden. Deze laatste zal dus ook in de oprichting van een Financierings- instituut moeten worden gekend. De vraag is thans echter in de eerste plaats: acht de middenstand van Lei den en Omgeving het gewenst, dat een instituut als in Twente bestaat ook hier wordt opgericht. Bij beves tigend antwoord zal het comité trach ten, met medewerking van het ge meentebestuur, een stichting in het leven te roepen. De voorzitter constateerde, dat uit de vergadering afdoende gebleken is, dat geen der aanwezigen principiële bezwaren tot het in het leven roepen der stichting heeft en vroeg of men met de oprichting accoord ging. Daar alle aanwezigen hiermede instemden werd besloten, dat een comité be staande uit de heren H. Simonis Sr., voorzitter van de afd. kleinhandel v. d. Kamer v. Koophandel, J. A. van Zanten, directeur der Gem. Volkscre dietbank, C. D. Ligtvoet, radiohan delaar. C. F. Meerpoel, naaimachine handel, W. Vreeswijk, rijwielhandel Alphen aan den Rijn en J. A. C. Kips, meubel- en tapijtenhandel, deze zaak verder zal voorbereiden. Nadat nog is toegezegd, dat in het Stichtingsbestuur ook vertegenwoor digers der buitengemeenten zullen worden ingeschakeld, dankte de heer Van Zanten de heer Simonis Jr. hartelijk voor zijn belangwekkende inleiding. BIOSCOPEN De films voor de komende week zijn door de Kalih. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Je moet maar boffen", 14 jaar. Luxor: „De desperado's", 18 jaar. Trianon: „Bloed en zand", volwas senen. Rex: „Two sisters from Boston 18 jaar. Rijnlands middenstand besluit mede te werken aan oprichting: Financieringsinstituut Detailhandel pE^ /0°* WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond). WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR Wisselende bewolking met in de kuststreken nog enkele ver spreide buien. In het binnenland overwegend droog weer: Zwakke tot matige Westelijke wind. Van nacht plaatselijk lichte nacht vorst, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als van- het genezen van zieken. Beide per sonen hebben op het terrein van hun werkzaamheid één grote tekortko ming. Bij de eerste ontbreekt de we tenschappelijke opleiding, terwijl de dokter door onheus optreden geen vertrouwen wekt bij zijn patiënten. Het gevolg van dit laatste is, dat de wonderdokter de meeste klanten krijgt. Natuurlijk ontstaat er een con flict tussen de twee mannen en wan neer hun respectievelijke zoon en dochter liefde voor elkaar opvatten, bereikt dit zijn hoogtepunt. De zoon van de kwakzalver, die medicijnen studeert, verafschuwt de practijken van zijn vader, waardoor het_ tweede conflict ontstaat. Na 'lerlei narig heid, waarin wetenschap en mense lijkheid hun deel krijgen toegewezen, komt de mogelijkheid voor het happy- end, waarvan gretig gebruik wordt gemaakt. De kracht van dit toneelspel ligt niet in zijn bouw, want deze laat veel te wensen over. De schrijver toont zich echter een goed mensen kenner en de wijze, waarop de ver schillende typen zijn aangegeven, maakt deze voorstelling de moeite waard. Johan Elsensohn gaf een prachtige vertolking van Rasmus, de rauwe maar door en door edelmoedige won derdokter, terwijl zijn tegenspeler in de doktersrol eveneens goed spel liet zien. Marianne van Waveren speelde een vlotte jongedame en had in Wim Kouwenhoven een waardige partner. De lastige rol van de mismaakte huishoudster was bij Tanne Wierts in goede handen. Ook de overige me dewerkenden droegen het hunne bij tot een goede opvoering wij den ken hierbij speciaal aan Jaap Hoog- stra als het schoenmaKertie en Het Schouwspel kan derhalve op een avond terugzien. PAUL VAN KEMPEN DIRIGEERT DE ROTTERDAMSE PHBLHARMONIE. Paul van Kempen, geboren Leide- naar, inmiddels uitgegroeid tot een orkestleider van formaat, dirigeerde gisterenavond in zijn geboortestad. Werd hij bij de aanvang van 't con cert al opvallend toegejuicht, aan 't eind hiervan, toen hij als bewijs van sympathie meerdere bloemstukken in de Leidse "kleuren ontving, steeg het enthousiasme ten top, werd hij teruggeroepen en géhuldigd, meer dere keren achtereen. Het program ma vermeldde een weinig gespeelde Ouverture van Verdi „I Vesperi Si- ciliani". Evenwichtig en fraai ver klankt, gaf 't aan de toehoorders, die deze dirigent nog nooit in zijn or kestleiding volgden, een kijk op zijn muzikale kwaliteiten. Theo van der Pas speelde het „le pianoconcert" van Brahms. Een grandioos pianist, tevenk groot en gedegen kunstenaar, ontvangt hierbij een eresaluut. Prachtige dingen deed hij bij de voordracht van 't loodzware werk. Technisch af, de tempi opgevoerd, temperamentsvol de voordracht! Wat wil men nog meer. Het ensemble van pianist en orkest, waarop 't zozeer aankomt in dit werk, was over 't geheel genomen harmonisch en even wichtig, en de solist en dirigent bei den zorgden, dat 't een meesterlijk geheel werd. Ook van der Pas werd in de bloemen gezet en ruimschoots bejubeld, wat hij ook verdiende. Ten slotte Beethoven's „3e Symphonie". Met onfeilbare zekerheid werd de grootse en door haar kracht van uit drukking zo treffende „Eroïca" uit gevoerd. Geheel toegewijd gaf het orkest gevolg aan elk verlangen van de dirigent. De uitvoering van de rhythmische figuren en de overgang van het dramatisch accent naar het zangthema met een merkbare onder streping van 'n melodienoot hier of ginds verraden van Kempen's visie, (die wellicht wat overladen is) die getuigt van zijn muzikantenhart. Men behoeft niet in bijzonderheden te tre den over een grootse en hier en daar subtiele wedergave van het orkest, want dit heeft zó gespeeld, dat er geen maat is geweest die haar uit drukking, afwerking of klankschoon heeft gemist. De overvolle zaal heeft de dirigent en het voortreffelijk spe- ltid orkest uitbundig bejubeld. J. Kortmann. „RASMUS DE WONDERDOKTER" Het Schouwspel had gisteravond in de Schouwburg het Nederlands Volks Toneel op bezoek, welk gezel schap een opvoering gaf van „Ras mus de Wonderdokter". De Deense schrijver Paul Sarauw stelt in dit spel een kwakzalver en een dokter tegenover elkaar, die zich in het zelfde dorp bezighouden met BAND NEDERLAND—INDONESIc Cia van Boort speelde „Floris en Blancefloor" De Band NederlandIndonesië or ganiseerde gisteravond een voorstel ling van Cia van Boorts pocmenthea- ter, in de grote zaal van „De Burcht" die geheel gevu'd wa?. De heer K. Ce'ool opende met een kort welkomstwoord, waarna Cia v. Boort een van haa- ponnen ten te- nete voerde en een kernachtig pro- pagondawoord iet spreken. De heer Cebol sprak vervo'gens de eir-a 19 aanwezige of vertegenwoordigde ge- demobiliseerden toe en prees "de op offeringen, 'die onze soldaten zich getroosten om hun plicht tegeno'- >r het vaderland te vervullen. Als leid draad bij deze hu1 de herinnerde spr. aan het Kerstfeest, dat vorig jaar in zo grote eenheid door onze jongens overzee werd gevierd, een eenheid die uitging boven de geloofsscheiding Verheugend achtte spreker voorts, dat verschillende gedemobiliseerden niet op deze avond aanwezig konden zijn doordat werkzaamheden elders daartoe een beletsel vormden. Dit toont, dat zij, die zoveel gaven voor het vaderland, thans in het vader land teruggekeerd daarin him p'aats kunnen vinden. A""s herinnering aan hun demobilisatie werd de toege- sorokenen de traditionele herinne ringstegel aangeboden. De voorstelling van „Floris en Blancefloor", waarover wij bij de première in booiderij „De Poppen kast" in Voorschoten onlangs uit voerig screven, wist ook ditmaal de volle belangstelring van de zaal te trekken en aan het slot een warme hulde te oogsten. In de uitvoering van het spel waren'thans enige op vallende verbeteringen aangebracht, die het op nog hoger peil plaatsten, dan het reeds bij de première be- renkte. De vraag is echter gewet tigd, of niet uitsluitend voor kleine zaaltjes gespeeld behoorde te wor den, aangezien op grote afstand van het toneel de zo waardevolle trek jes van poppen en spel verloren dreigen te gaan. LEIDSE KUNSTKRING „VOOR ALLEN". Op Maandag 20 Dec. a.s. zal de Roemeense violiste Lola Bobesco, die voor enkele jaren hier met zo veel succes optrad, wederom voor de Leidse Kunstkring „Voor Allen" een concert geven rr/et haar echt genoot de Parijse pianist Jacques Genty. Uitgevoerd zullen worden sonates van Schumann, Brahms, Lilien en Fauré. JUBILEA BIJ „DE HOOP". Zaterdag 18 Dec. zal de N.V. Scheepsbouw en Rep.-werf „De Hoop" v.h. Gebrs. Boot, ahier, in het teken der jubilea staan. Deze dag zul len G. Jansen H. K. in de Vegte, B. Redegeld, L. Meijer, P. Kramp. J. v. Hees, R. de Hertog, K. de Jeu, J. Bo- gert, P. Huisman en J. Hannaart ge huldigd worden voor hun resp. 50, 40- en 25-iarig diens;ve~band. He', personeel heeft die dag vrijaf. De hu'diging vindt plaats 's morgens 10 uur. DISTRIBUTIEKRING LEIDEN. Morgen (Vrijdag) na-uitreiking van bonkaarten 901 te Leiden en Kat wijk, zowel voor zelfverzorgers en 1 niet-zelfverzorgers.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2