NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK UIT DE OMGEVING SPORT WOENSPAQ 15 DECEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 JUBILEA 1949 IN HET BISDOM HAARLEM 60 jaar priester: 15 Aug. 1949 A. A. W. Waterreus, Em. pastoor van Haastrecht, thans verblijvende R.K. pastorie te Heugem (Maastricht). 50 jaar priester: 15 Aug. 1949 Z.H. Exc mgr. J. P. Huibcrs, Bisschop van Haarlem; J. A. B. M. v. Blaricum pastoor te Monster, A. Hollenberg, Em. deken van Purmerend, thans verblijvende Huize St. Liduina te Purmerend; A. E. C. Huf, Em. rector thans verbMjvende te Sassenheim St. Bernardusgesticht. 40 jaar priester: 15 Aug. 1949 Th. P. Blom, pastoor te Soheveningen (H. Ant. Abt.); G. W. Buren, pastoor te Noorden (Z.H.) P. J. M. v. d. Burg pastoor te 's-Gravenhage (H.H. Mart. v. G.), A. P. v. Eeden, pastoor te Haarlem (O.L.Vr. van Zeven Smar ten); E. J. Helmer, rector te Kat wijk, Huize Callao, A. A. M. Heijde- man, pastoor te Nootdorp, P. Kem per, pastoor te 's-Gravenhage (H. Ther. v. h. K.J.); A. H. I. v. Leipsig pastoor te Beemster, Th. W. Loomans pastoor te Den Hoorn bij Delft, J. H. M. S. v. d. Narek, pastoor te Zaandam, W. Nolet, pastoor te Am sterdam (H.H. Petrus en Paulus), Th. Th. van Outersterp, pastoor te Am stelveen. L. G. v. Ruijven, pastoor te Rotterdam (H. Joseph). J. C. H. M. Schiphorst, Pastoor te Amster dam (H. Bon.). J. L. Speet, pastoor te Lejmuiden. P. Th. Verwer pas toor te Wormer. Ch. C. Jansen, rec tor van het St. Joanna-ziekenhuis te Goes. 25 jaar priester: 22 Dec. 1949 W. J. V. Hessing, pastoor te Zwijndrecht H. J. Kuyper, deken en pastoor te Wognum, C., M. M. Hijgemann pastoor te Schermerhorn, J. F. Y. Zegers, pastoor te Lambertschaag (post: de Weere N.H.) J. P. van Zon pastoor te Badhoevedorp. 14 Juni 1949: H. Bakker, pastoor te Houtrakpolder, H. J. Bangert pastoor te Westwoud, A. R. M. v. Beynen, pastoor te Vijfhuizen, A. H. P. C^eophas, pastoor te Wateringen. G. W. v. Diest, pastoor te Briel'e. G. J. W. v. Dijk, pastoor te de Cocks- dorp. W. C. v. Gastele, pastoor te Muiden, H. W. Haselaar, pastoor te Maassluis, J. H. D. Hofstede, pastoor te Oude Tonge. J A. v. Kleef, pastoor te Hoek v. Holland, B. W. Kloes, pastoor te Schermer, B. D. Koopen, rector te Ouderkerk a. d. Amsi;l (Ther. Rustoo-a>. Th. N. M. v. d. Lugt, pastoer tc 's-Gravennage (On bevl. Hart van Maria). G. B. N. Lu- ken, te Bergen N. H. (St. Anlonius- pensionaat). P. J. Maas, rector te Rotterdam (St. Ant. Gesticht). G. J. Morsch, pastoor te Ni.euwerkerk, P. L. J. M. Schreden, pastoor te Nieuwveen. C. G. v. Trigt, officiaal en kannunnik Haarlem, Maerten van Heemskerkstraat 2, H. J. A. M. v. d. Ven, pastoor te Overzande. A. M. A. Vollaerts, pastoor te Velscn- Noord. F. S. Wolff, pastoor te Tho- len. H. L. J. M. Sondaal, rector te Oeerstgeest (Huize Duinzigt). 29 Juni 1949: A. A. M. C. Riet veld. rector te Buitenveldert (St. Jo zefhuis). 12 y. jaar priester: 19 Juni 1949; P. A. v. d. Bosch, kapelaan te Oegst geest. H. J. Heesterbeek, kape'aan te Voorburg (H. Mart.) 22 Nov. 1949: J. A. M. V. Adrichcm kap» laan te Heemstede (H. Bavoj. L. J. Beugelsdijk, kapelaan te Haar lem (H.H. Elis. en Barb.) J. P. Th. Deroy, leeraar aan het Seminarie Hageve1d, Heemstede. A. H. Duijvc- stijn, kapelaan te Rotterdam (H. Lambertus). J. G. v. Dijk, kapelaan te Schiedam (H. Liduina). G. J. M. ten Have, kapelaan te 's-Gravenhage (H. Will.) E. R. C. M. Klaver, kape laan te 's-Gravenhage (H. Jos.) F. L. Kok, kapelaan te Bovenkarspel. F. J. C. Langelaan, kapelaan te ^s-Gravenhage (H. Agnes.) P. W. v. Leeuwen, kape'aan te Beverwijk (H. Agatha.) C. A. J. Netten, kapelaan te Voorhout J. M. Th. Reiber, kape laan te Uitgeest. C. M. J. Schutte laar, kapelaan te Delft (H. Sacr.) J. A. Solleveld, kapelaan te Amster dam (H. Nic. binnen'de V.) J. v. d. Stap, kapelaan te Limmen. Th. J. Steenland, kape'aan te Amsterdam (Begijnhof.) W. J. A. Switzar, kape laan te Goes. H. G. Tuin, kapelaan te Naaldwijk. J. J. Tulp, kapelaan te Beverwijk (H. Agatha.) A. L. Umans kapelaan te Delft (H. Hinp.) F. C. Verheul, kapelaan te Hillegom (H. Mart.) C. Visser, kapelaan te Voor burg (H. Mart.) J. H. M. v. d. Vliet kapelaan te Gouda (O.L.Vr. Hem.) L. Voets, kapelaan te Alkmaar (H. Lam.) G. A. v. d. Voort, kapelaan te Hoorn. P. J. Zoutenbier, kapelaan te Alkmaar (H. Laur.) BINNENLAND. Op 74-jarige leeftijd is te 's-Gra- venhage overleden de heer F. J. W. Drion, oudlid van de Tweede Kamer en oud-hoofdredacteur van „La Ga- zette de Holande". De heer Drion was oprichten van het genootschap „On ze Taal'. BUITENLAND. Een 46-jarige Berlijner heeft kans gezien er 28 verloofden op na te houden. Hij troggelde van de ar me kinderen 100.000 mark, juwelen, kleren en andere voorwerpen af, welke hij te gelde maakte. Hij is tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld. In de rechtzaal moest hij door de politie beschermd worden, daar de 28 verloofden hem „als één man'' te lijf wilden. In een hangar te Washington staat een eenzaam vliegtuig. Het is zo verschrikkelijk luxe, dat zelfs Tru man het niet hehben wil. Het was gemaakt voor Dewey als hij tot president zcu worden gekozen. Op de pleinen van Moskou wor den thans grote kerstbomen opge steld, die 's avonds verlicht worden. De vroegere Duitse veldmaar schalk Kesselring heeft acht dagen vrij gekregen, om zijn financiën te regelen. Hij is daarna prompt in dc g ->• g n:s teruggekeerd. ALPHEN AAN DEN RIJN Kasgeldlening. Het laat zich aanzien, dat evenals' in 1948, ook in het jaar 1949 grote behoefte zal be staan aan kasgeld bij de gemeente. Als voornaamste oorzaak geven B. en W. aan het verstrekken van voor schotten aan woningbouwverenigin gen voor de bouw van woningwetwo ningen. Momenteel worden een drie tal plannen uitgevoerd, omvattende de bouw van 114 woningen, welke in het jaar 1949 in hoofdzaak zul len worden gefinancierd met gelden, verkregen uit kasgeldleningen. 30-jarig jubileum „Eerbied in Gods Huis". Zowel kerkelijk als buiten kerkelijk werd Zondag j.l. het dertig, jarig bestaan van „Eerbied in Gods Huis" op waardige wijze gevierd, en werd het overleden lid wijlen M. Kleijn, die bijna 30 jaren lid was, herdacht. De feest-jaarvergadering werd geleid door de voorzitter, de heer H. Fakkeldij. Ook de dames der leden waren deze keer aanwezig. De heer A. Huijgens, secretaris, gaf een historisch overzicht, waaruit wij o.m. memoreren, dat deze godsdienstige* vereniging ongeveer 7 December 1918, op verlangen van wijlen deken J M. J. Hellegers, door kapelaan P. Aaris werd opgericht. De le voorz. was de heer C. v. d. Nieuwendijk, H. de Heij. secretaris en H. v. Leeu wen, penningmeester. Bij de oprich ting was het ledental 17. Toen een jaar later de Volksbond, thans K.A. B,, werd opgericht, werd „Eerbied in Gods Huis" de eerste onderafdeling, met als patroonsheilige de H. Ambro- sius. Heel spoedig werd de heer H. G. Veltman voorzitter en de heer Nieu wendijk secretaris. Bij het derde lustrum kreeg „Eerbied in Gods Huis" een vaandel. In deze herden kingsbijeenkomst werden de heren H. Fakkeldij, H. van Egmond en H. van Leeuwen, zowel door het bestuur als door deken L. Nieuwenhuizen op hartelijke wijze gehuldigd in ver band met hun 30-jarig lidmaatschap. Met een gezellig samenzijn werd de ze feestvergadering besloten. HOOGMADE Drc de Wolf komtIn sa menwerking met de K.A.B. organi- seert de N.K.J.B. morgen een grote parochie-avond, in de zaal van Witte- man. Als spreker treedt op de Ver- bondssecr., van de K.A.B.de heer Dré de Wolf; hij spreekt deze avond over het onderwerp: „Communisme". Dré de Wolf, die als spreker in ge heel Nederland een buitengewoon grote bekendheid geniet, zal in Hoog- made ongetwijfeld ook een volle zaal trekken, temeer daar de toegang voor iedereen geheêl vrij is. Aangezien de komst van de heer de Wolf pas in de laatste ogenblikken is komen vast te staan, is het voor de organiseren de vereniging onmogelijk om nog convocatie's rond te zenden. Niette min verwacht zij alle leden en be stuursleden van K.A.B., N.K.J.B., K. V.P., L.T.B., Hanze, enz. enz. De voor zitters van genoemde verenigingen worden aan de bestuurstafel ver wacht en indien zij zelf niet kunnen, worden zij uitgenodigd een plaats vervanger te sturen. Er wordt op ieders medewerking gerekend. Aan- Harmonie „Heerlijkheid Hoogma- dc". In verband met de grote pa rochie-avond welke op 16 Dec. a.s. gehouden wordt, komt de repetitie die avond te vervallen. Nadere me dedelingen volgen na de lezing van de heer de Wolf. IJsclub. Het jaaroverzicht van de penn. werd door de heren C. Hoo- geveen en Th. v. d. Wereld gecontro leerd en in orde bevonden. De perio diek aftredende bestuursleden de he ren P. Winters en H. van Wieringen, werden bij acclamatie herkozen. Na nog wat ijsbelangen te hebben be sproken ging men over tot het tra ditionele „prijsj assen". Na heftige strijd kwamen de volgende 12 win naars yit de bus: Jo van Wieringen, J. v. Leeuwen, P. Volwater, St. Dis seldorp, S. Elstgéfest, W. Wolvers, A. v. d. Ploeg, J. v. d. Geest, W. v. d. Geest, C. Winters, W. v. d. Meer en M. Baak. De verloting voor de dames leden bracht de volgende gelukkige winnaressen: le C. v. Leijden, 2. Joh. v. Leijden, 3. mevr. B. Pauw-Dissel dorp, 4e mevr. Jac. v. Wieringen- Mooren. Na afloop reikte de voorz. de prijzen uit en dankte voor de op komst. NIEUWKOOP Voetbal. Nieuwkoop heeft Zon dag de Bodegraven-reserves met lege handen naar huis gestuurd. De wed strijd had echter veel weg van een modderballet. Veel fraais is er dan ook niet te zien geweest. Nieuwkoop was beduidend sterker en wist dit voor de rust in een tweetal doelpun ten tot uitdrukking te brengen. Na de rust was het eveneens Nieuwkoop, dat de toon aangaf. Het scoorde nog 2 doelpunten, zodat het einde van deze modder-vertoning kwam met een 40 overwinning voor de thuis club. IJsclub. Uit het financiële ver slag blijkt, dat, wanneer het werke lijk gaat „winteren" men zeer zui nig zal moeten handelen. De kas- commissie voor het volgende jaar zal bestaan uit de heren G. Bode graven en C. J. Hilhorst. Bij de be stuursverkiezing werden de aftre dende, doch herkiesbare heren N. Bodegraven, A. Rijnbeek, B. Bode graven en N. de Pater herkozen bij acclamatie. Bij de bespreking van de a.s. werkzaamheden voelde de vergadeïing er veel voor om te trachten een fusie aan te gaan met de Zuideindse IJsclub, aangezien het h.i. een overbodige luxe is, om er in dit kleine dorp twee clubs op na te .houden. Men besloot een en ander te bestuderen. ZOETERWOUDE K.A.B. Abusievelijk is op de de ze week verzonden uitnodigingen voor de 2de ontwikkelingsavond ver geten dag en datum te vermelden. Dit is: Vrijdag 17 Dec. dus a.s. Vrij dag. Vermelden we voorts, dat het Bos van Wijckerslooth aan gemeente Oegstgeest „overgedragen" J. A. DE WIT, Alphen aan den Rijn, Ridderbuurt 33, geboren 15 Dec. 1927 sinds Februari 1948 in Palembang. onderwerp van deze ontwikkelings avond „De arbeider in de nieuwe sa menleving," wordt ingeleid door C. J. v. d. Ploeg, bondsvoorzitter van de Kath. Landarbeidersbond, terwijl de omlijsting wordt verzorgd door de St. Jansfanfare die hiervoor een speciaal programma samenstelde. Toegang hebben alle leden met vrouw of ver loofde en huisgenoten van 16 jaar en ouder. DISTRIBUTIEKRING LEIDEN. Donderdag en Vrijdag te Roelof- aiendsveen uitreiking toeslagkaar- ten bijz. arbeid. NOORD WIJK Zilveren Priesterfeest De 22 December a.s. hoopt onze plaats genoot pater Cornelis v. d. Berg S.S.C.C., Overste op de Cookeilanden (Oceanië) zijn zilveren priesterfeest te herdenken.' Na zijn wijding is pa ter v. d. Berg gedurende ruim 16 jaar professor geweest aan het Se minarie te St. Oedenrode en daarna ongeveer 8 jaar pastoor te Rotter dam (Heip^at). Op 50-jarige leef tijd is pater C. v. d. Berg 25 Mei 1.1. vertrokken naar de missie in Nieuw Zeeland, waar hij overste is over dc Cookeilanden. Winkelweek. De winkelweek ge durende de St. Nicolaastijd is bijzon der goed geslaagd en 't verwonderde dan ook niemand, dat de Noordwijkse middenstanders in zo grote getale wa ren opgekomen om deze actie enigs zins officieel te sluiten. Tevens wer den op deze bijeenkomst de hoofd prijzen uitgereikt. De radio werd ge wonnen door de heer W. Caspers. Jammer was, dat winnaars van de fiets en stofzuiger nog niet bekend zijn. Door de voorz. van het comité, de heer Jos. Thijssen, werd in korte trekken het verloop dezer actie ge memoreerd. Hij was er van overtuigd, dat bij een volgende actie zeker alle Noordwijkse winkeliers zullen deel nemen. Hierna verbleef men nog ge ruime tijd gezellig bijeen, waarbij een grote verrassing was het bezoek van St. Nicolaas. NOORDWIJKERHOUT K.A.B. De opkomst van de le den met hun dames was niet best te noemen. Noordwijkerhout schijnt echter nog gunstig af te steken bij andere p'aatsen wat de opkomst be treft, want. de spreker, de heer Co- nyn, maakte de afdeling nog een compliment voor de goede opkomst! ,In zijn inleiding belichtte spreker scherp de politiek en de strijdme- thodes van het Communisme. Hier- begon hij aan het verhaal van een reis naar Rusland, welke reis hij heeft gedaan als verslaggever van de Maasbode enige jaren voor de tweede wereldoortog. Na zijn toespraak deelde de voorz. mede, dal er van 29 Januari tot 1 Febr. a.s. een retraite gehouden zal worden voor gehuwden en van 10- 22 Febr. voor ongehuwden. Bij de propagandisten kan men zich voor die retraites opgeven. De Credo Pugno Club zal de eerste bijeen komst houden op Maandag 2 Jan. RIJNSBURG DIEFSTALLEN VAN VEILING- KISTEN OPGELOST. Goede vangst van de Oegstgeester en Rijnsburgse politie. Het kwam de laatste tijd herhaal delijk voor, dat de tuinders te Rijns burg en omgeving grote aantallen van hun veilingkisten, die op erf of land stonden, misten. Twintig tot vijftig kisten waren geen zeldzaam heid. Ook bij de Rijnsburger groen- tenveiling verdwennen, tot tweemaal toe, 150 stuks. Na een uitvoerig on derzoek is het de politie van Oegst geest en Rijnsburg gisteravond gelukt zekere R. lie W., wonende te Leiden, aldaar aan te houden, die volledig bekende zich geruime tijd met dief stal van veilingkisten te hebben be zig gehouden. De dader vervoerde deze. voor de tuinders onontbeerlijke emballage, naar Amsterdam en ver kocht ze aldaar op de fustencentrale. Met deze goede vangst heeft de po litie een einde weten te maken aan de talrijke, in Rijnsburg zjeer ge vreesde, kistendiefstallen van de laatste maarden. STOMPWIJK Wit Gele Kruis. Op 13 Dec. a.s. is het 25 jaar geleden, dat het Wit Gele Kruis, afd. Stompwijk werd op gericht. De grote verdiensten van de ze vereniging voor Stompwijk recht vaardigen dat hieraan enige bekend heid wordt gegeven. Van 1916 af was het alleen mogelijk zich aan te slui- Buigemeester Bautnann, overhandigt aan rector Sondaal de sleutel van het bos. Op de achtergrond zittend, mgr. Van Deursen. Gistermiddag vond in Huize „Duin zicht" de overdracht aan de gemeen te Oegstgeest van het Bos van Wyc- kerslooth plaats. De overdracht ge schiedde in tegenwoordigheid van mgr. H. J. van Deursen, president van het Groot-Seminarie te Warmond, rector H. Sondaal, het College van B. en W. van Oegstgeest alsmede de vol tallige Gemeenteraad. Mgr. van Deursen trad op namens de Stichting „Rooms-Katholiek Semi narie voor de Nederlandse Koloniën", aan welke Stichting het bos in eigen dom toebehoorde. De eigenaresse kon krachtens een testamentaire bepaling niet tot verkoop overgaan, zodat men langs de weg van onteigening tot de eigendomsoverdracht moest geraken. Mgr. van Wyckerslooth immers had bij testamentaire beschikking, de be zitting „Duinzigt" plus een Kapitaal van f 50.000 bestemd voor de oprich ting van een seminarie, om jeugdige clerici te vormen tot missionarissen voor de Tlatholieke missie in Neder lands Oost en West-Indië. Door allerlei omstandigheden is het echter niet mogelijk geweest, destijds aan deze wilsbeschikking van mgr. van Wyckerslooth te voldoen. De bui tenplaats „Duinzigt" die hij uit dit oogpunt in 1834 had laten bouwen, raakte in verval en werd in 1915 af gebroken. In verband met de uitbreidings plannen van de gemeente Oegstgeest werd de noodzaak gevoeld, de be schikking te krijgen over het bos van Duinzicht. Het moest echter onteigend worden, wilde men tot verkoop kun nen overgaan. Deze overdracht is nt tot stand gekomen, waarbij de ge meente f 72.800 als koopprijs neer telde en dit bos in eigendom ver kreeg. Het ligt in de bedoeling, het bos als wandelpark vrij voor het publiek open te stellen, waartoe aan de zijde van de Rijngeesterstraatweg reeds ingang is geschapen, a voorlezing van de akte van overdracht door notaris Verhees uit Katwijk, en ondertekening door we derzijdse partijen, dankte burgemees ter. Baumann allereerst rector Son- daal voor zijn grote medewerking in deze. Spr. wenste de Raad met zijn nieuw gemeentelijk bos ten zeerste geluk, daar het nieuwe luister zal bij zetten aan de gemeente Oegstgeest. Het zal in de toekomst door een bre de wandellaan verbonden worden met het bos van „Oud Poelgeest' Hij bracht tenslotte ook dank aan de gemeente-secretaris en de directeur van Gemeentewerken voor de grote bijstand die zij bij het doorlopen van het onteigeningsproces hadden ver leend. Aan Rector Sondaal werd de sleutel van de ingang van het bos, versierd met een lint in Oegstgeester- kleuren overhandigd. Mgr. van Deursen sprak zijn vol doening uit over deze transactie en meende, dat nu de eigenlijke bestem ming niet verwezenlijkt kon worden, deze overdracht zeker in de geest van de erflater was, daar deze de gemeen te Oegstgeest een zeer goed hart toe droeg. Rector Sondaal sloot zich aan bij alle goede wensen rondom deze trans actie. Het bos zal ten goede komen aan de geestelijke volksgezondheid, daar het een ogenblik rust kan ver schaffen aan degenen die dagelijks dit jachtige leven staan. Spr. bracht in 't bijzonder dank aan de heer Hoekstra, de initiatiefnemer van dit plan, voor de prettige samenwerking. Tenslotte wenste ook notaris Ver hees B. en W. van harte geluk met de aankoop. Er zij nog medegedeeld dat eerlang midden in dit bos een blijvend mo nument zal worden opgericht ter her denking aan de inwoners van Oegst geest die tijdens de jaren van de be zetting zijn gevallen. hy o.m. een zilveren armband. Dc advocaat-fiscaal eiste een gevange nisstraf van 12 jaar met aftrek en ontzetting uit de beide kiesrechten. De volgende verdachte, de vee houder A. Verburg uit Nieuwkoop, herinnerde zich niets meer. Volgens getuigen vergaringen was hij zeer grof opgetreden en had hij met eer. revolver gedreigd. Hij wist het niet meer en wanneer het waar zou zijn, dan was het, zo zei hij gebeurd on der invloed van een borrel. De advocaat-fiscaal kon niet aan- men, dat V. van Augustus 1944 tot Januari 1945, gedurende welke bij deel uitmaakte van de Nederlandse Landwacht, te Ter Aar, Nieuwkoop en omgeving, doorlopend beschonken was geweest. V. was ingeschakeld bij huiszoekingen naar onderduikers en Joden, en radiotoestellen en het vor deren van rijwielen en auto's. In 1942 was hij in Duitse dienst getre den bij het N.S.K.K. Toen hij afge keurd werd, kwam hij na tal van om zwervingen door Duitsland bij de Landwacht in Nederland. De advocaat-fiscaal noemde hem een gevaarlijk individu en eiste 14 jaar gevangenisstraf. J. van der Vlist uit Leiderdorp, gaf in tegenstelling met de vorige verdachte al het tenlastegelegde zon der meer toe. Hij was in dienst getre den bij het N.S.K.K., waar hij de functie van loodgieter, kok en mas seur vervulde. Daarna was hij tussen begin 1944 en Mei 1945 als plaatsver vangende commandant van de Ne derlandse Landwacht te Leiden werkzaam bij het opsporen en arres teren van onderduikers en illegale werkers. In het dossier van zijn geval be vonden zich een groot aantal ver klaringen, waarin stond, dat hij een goed en eerlijk mens was. Daarmee wilde dc advocaat-fiscaal rekening houden, maar een zware straf achtte hij toch gepast gezien de ernstige ge volgen die zijn daden met zich heb ben gebracht. Spr. eiste daarom een gevangenisstraf van 10 jaar. Uit spraak in alle zaken op 28 Decem ber a.s. ten bij het Groene Kruis, zetel Leid- schendam, waar ook het magazijn en de verpleegster gevestigd was. verband met de geïsoleerdheid van Stompwijk, wat met de slechte we gen in die jaren nog meer drong dan heden, groeide de gedachte in Stomp wijk een zelfstandige afdeling op te richten. Het eerste initiatief werd ge nomen in 1932 door de R.K. Kiesver eniging. Dit initiatief had geen direct resultaat. Na ruim 8 maanden werd een voorlopige commissie geïnstal leerd met de bedoeling een afd. van het Wit Gele Kruis op te richten. Op 18 Dec. '23 werd de afdeling defini tief opgericht, een daad welke reeds 25 jaar veel vruchten heeft gedragen. Van het oorspronkelijke bestuur zijn er tot heden nog 3 leden, die zitting hebben. Het bestuur werd met raad en daad bijgestaan door pastoor Floor z.g. en burgem. Keyzer z.g. Hun da den zullen in dankbare herinnering blijven. Het Wit Gele Kruis kon met mede werking van de wijkzuster direct alle krachten ontplooien in Stompwijk, waar geen arts woonachtig is. Een ma gazijn werd ingericht, een t.b.c.-com- missie werd in het leven geroepen, een bode aangesteld en 3 ligtenten aangeschaft. In 1927 werd een grote bazar gehouden, met het resultaat dat 4 kinderen werden uitgezonden. Ern stige pogingen een consultatiebureau voor zuigelingen te vestigen strand den op financiële moeilijkheden. De instelling van een schoolartsendienst werd bevorderd, evenals het bezoe ken van de school voor B.L.O. door kinderen en cursussen voor E.H.B.O. en a.s. moeders. Tijdens de jongste oorlog bleef de verpleegster op haar post, zodat na de bevrijding het werk met goede moed kon worden voorgezet. De in deze 25 jaar door de wijkzuster afgelegde bezoeken, naar schatting ruim 65.000, be wijzen wel dat het Wit Gele Kruis voor Stompwijk onmisbaar is. De on dervinding heeft geleerd, dat men senlevens gered zijn door snelle en deskundige hulp van de verpleeg sters. Een woord van dank hiervoor aan de wijkzusters, die hun vele en goede zorg gaven aan zieken, kraam vrouwen en zuigelingen. Door het wegvallen van de rijks subsidie in verband met het niet meer voldoen aan de gestelde leeftijdsgrens voor de wijkzuster zijn de financiën niet te rooskleurig, waardoor het ideaal van de vereniging: een eigen wijkgebouw, nog wel enige jaren een ideaal zal blijven. Dit neemt echter niet weg, dat de vereniging vol goede moed haar zegenrijke arbeid, met vertrouwen op God's hulp en uw al ler medewerking, nog tal van jaren hoopt te verrichten in het belang van de gehele buurtschap. Zondag 19 Dec. a.s. zal door de geestelijk adviseur een H. Mis wor den opdragen voor de overleden en levende leden van deze vereniging, waarvan bijna alle gezinnen lid zijn. Waarschijnlijk zal begin Jan. '49 het jubilé officieel, zij het op beschei den wijze, worden gevierd. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. LEIDSE LANDWACHTERS VOOR HET HOF Voor het Haagse Bijzondere Ge rechtshof stonden hedenmorgen vijf landwachters uit Leiden en omge ving terecht. De eersten van een grote groep Leidse landwachters, die :n de vol gende weken berecht zullen worden Als eerste verscheen de bankwer ker W. Mark uit Leiden. Tussen Maart 1944 en September van dat jaar maakte hij deel uit van de Ne der1 andse landwacht en als zodanig was hij werkzaam bij het opsporen van onderduikers en illegale bladen. Ook verrichtte hij bewakingsdiens ten. Bij huiszoekingen keek hij niet alleen uit naar door de Duitsers ge zochte personen of voorwerpen doch wanneer hij iets van zijn gading vond, nam hy het ook mee. Zo stal SCHEEPSBERICHTEN FRIESLAND, verm. 16 Dec. n.m. van Marseillle. JAPARA, verm. 13 Dec. van Beypore naar Pacific kust. KAMERLINGH ONNES, 14 Dec. (15 uur) van Rotterdam naar Batavia. KATWIJK, 14 Dec. van Gefle te Skutskar. LIMBURG, 12 Dec. van Calcutta tc Los Angeles. LISSEKERK 14 Dec. van- Portokha naar Rotter dam. MARKEN, 12 Dec. van Boston te New-York. SARANGAN, 13 Dec. van Tacoma naar Philippijnen. BOISEVAIN 14 Dec. van Louren- zo Marquez naar Durban. DRENTE Lake CharlesBatavia pass. 14 Deo. 23 uur Gibraltar. JAVA Batavia-- Amsterdam 14 Dec. te Suez, KEDOE Batavia—Rotterdam 14 Dec. 12 uur pass. Perim. KLIPFONTEIN 14 Dcc. te East London. MELISKERK, Da karAmsterdam 14 Dec. van Havre. POELAULAUT AmsterdamJava 14 Dec. van Suez. SrBAJAK Bata viaRotterdam pass. 14 Dec 11 uur Perim. WATERLAND Amsterdam Buenos Aires 14 Dec. te Santos. WATERMAN RotterdamJava 14 Dec. dwars van Port Soedan. WIL LEM RUYS RotterdamJava pass. 14 Dec. 12 uur The Brothers. MARKTBERICHTEN ROTERDAM, 14 Dec. Vee. Totale aanvoer: 2828 stuks, waarvan 459 vette koeien, en ossen. 653 stuks ge- bruiksvee, 111 graskalveren, 236 nuchtere kalveren, 717 biggen, 10 veulens, 272 paarden, 195 schapen en lammeren. 166 bokken en geiten, 18 varkens. Prijzen per stuk: kalfkoeien lste soort 835. 2de soort f 730. 3de soort 630; melkkoeien 840740 625; varekoeien 500400350; vaar zen 600—425—325; pinken f 425— 300225; graskaV/eren 215155 100; biggen 65—5040; hitten 550 450300; werkpaarden 750659 400; Prijzen: per kg.: slachtpaarden 1.20, 0.95 en 0.80. WOERDEN, 15 Dec. Kaas. Aaoi'oer 100 partijen. Prijzen le soort 1.70 1.73, 2de soort 1.661.69 per kg.. Handel traag. BRIDGE Bondsviertallen-competitie. De uitslagen van de Bondsviertallen- competitie zijn: Hoofdklasse: Team Koch wint van team Vrijenhoek met 39 p.; team Leeuwin gelijk tegen team v. Tuin (4 p# voor team Leeuwin), team Thoólen wint van team v. Wingen met 36 m.p. Eerste klasse A; team v. d. Voort (Noordw.) wint van team Oetelaar (Nwh) met 8 m.p.; team v. Berge- Hen. (D.D.S.) wint van team de Haan met 64 m.p. Eerste klasse B: team Srrrit (V. O.G.) wint van team v. Noort (N. w.h.) met 14 m.p.; team Oudshoorn gelijk tegen team Verboog (DDS) 0 p.; team v. Noort (N.w.h.) wint van team Aukes met 20 m.p.; team Jacobs wint van team Smit (V.O.G.) met 15 m.p. Eerste klasse C: team Beijer wint van team Bahlrrian (Alphen) met 26 m.p.; team Falkena (Alphen) wint van tearrr Sier met 23 m.p.; team Slieker gelijk tegen team Jon- geleen (Alphen) 0 m.p. Eerste klasse D: team Janmaat (Alphen) wint van team Eichhorn (DDS) met 19 m.p. Tweede klasse D: team de Tombe wint van team Bergsma met 7 m.p. team Kreft wint van team Schou ten met 23 m.p.; team Goddijn wint van team mevr. v. d. Star nr. 41 m.p. Tweede klasse C: team v. Kam pen Noordw. wint van team Hiep Noorw. met 38; team v. Gaaien (N.w.h.) wint van team Wesselo (Lisse) met 12 m.p. TAFELTENNIS Treffers, Roclofarendsveen. Met r.ict minder dan 91 won het eerste team z'n 6e competitiewedstrijd te gen DSB II in den Haag. N. Heems kerk verloor een partij van Soeren van DSB. Treffers II behaalde in dc finale van de bekercompetitie Leiden en Omgeving een mooie 73 overwin ning op ALTC I (Leiden). Een pracht prestatie van Treffers II in deze zware voorgiftsysteem wedstrijden. Een grote wisselbeker was hier de kroon op het werk van de Treffei'S- spelers. Uitslagen Dames: Treffers IATTC I 73Treffers II—Sleutels III 0—10; Sleutels IIITreffers I 37. Heren: Sleutels IVTreffers II 0—10. V.V.V. Leidschendam De uit slagen van de vorige week luiden: Heren DTS 4—VVV 2 2-8, Effect 5—WV 4 6-4. Dames Effect 2 —VVV 1 4-( 5, Detas 1VVV 3 10-0. De stand van de eerste teams is als volgt: Dames: V.V.V. 1 3 2 1 5 D.H.C. 1 2 2 4 P.V.M. 1 2 1 1 3 Sportief 2 2 1 1 2 Rustenburg 1 2 2 0 Effect 2 3 3 0 Deco 3 Cebusta 3 Heren: V.V.V. 1 5 4 1 9 De Jagers 2 4 3 1 7 Detas 4 4 3 1 7 D.T.S. 3 4 2 1 1 5 Cebusta 2 4 1 3 2 P.T.T. 3 3 1 2 1 S.B.S. 3 - 4 1 3 1 D.S.S. 3 4 4 0 *Het programma voor deze week: Dames Op Donderdag 16 Dec. 1943 VVV 2—Jagers 2, VVV 4—DWL 2. Heren: Op Zaterdag 18 Dec. 1943. DHC 3—VVV 2; Smash 3—VVV 3; SBS 5— VVV 4.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3