7 SCHOORSTENEN Actieve jeugdpolitiek Wat de K.V.P. wil WOENSDAG 15 DECEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Het is onmogelijk, om alle resolu ties, die op het jongste Congres der K.V.P. zijn genomen en die zo als geméld nog nader door Par tijbestuur en Partijraad zullen woe den bezien, in extenso te publice ren. Wij achten het echter van bijzon der belang onder de aandacht te brengen de resoluties van de sectie Actieve Jeugdpolitiek. Enkele dier resoluties zijn door ons vetgedrukt. Het Partijcongres der Katholieke Volkspartij te Utrecht bijeen op 11 en 12 December 1948, overtuigd en erkennend dat de Burgerlijke Overheid op het terrein van de jeugdvorming een belangrijke taak heeft; Spreekt allereerst uit, dat de Bur gerlijke Overheid bij het vervullen van deze taak in alle omstandig heden de essentiële rechten van ouders en Kerk heeft te eerbiedigen; Stelt vast dat de Burgerlijke Over heid a) De voorwaarden dient te scheppen, waardoor aan ouders en Kerk de vervulling van hun taak mogelijk wordt gemaakt en dat zij deze de zo nodige hulp en steun dient te verlenen, allereerst ook door een juiste gezinspolitiek. b) door doeltreffende maatrege- len de vorming van de jeugd dient te beschermen tegen voor deze vor ming schadelijke invloeden op het terrein van het openbare leven; c) door daartoe geëigende mid delen hulp en steun dient te verle nen aan organisaties van de vrije jeugdvorming alsmede aan orga nisaties en instellingen ten behoeve van de ongeorganiseerde jeugd. d) in beginsel de zorg voor de verwaarloosde jeugd, waarvan de ouders ontheven of onzet zijn uit de ouder1 ijke macht, dient over te la ten aan de particuliere instellingen en verenigingen, evenals wat de opvoedende maatregelen betreft de zorg voor de „misdadige" jeugd en dat zij deze vereniging en ook door krachtdadige steun in staat dient tc stellen dit werk in al zijn schakeringen goed te verrichten; e) er overigens bij voortduring op bedacht dient te zijn door de eigen uitingen en door daartoe ge- eigende middelen voor zover de ze niet binnen de mogelijkheden van gezin of organisaties liggen tot de ware persoonlijkheidsvor ming van de jeugd bij te dragen. Met inachtneming en op basis van het vorenstaande A. vraagt het Congres thans zeer nadrukkelijk aandacht voor maat regelen voor een gezonde ont plooiing van het gezin met name bij de woningbeaw; stedebouwkundige voorzieningen, waarbij met de voorwaarden voor de vorming van de opgroeiende jeugd wordt rekening gehouden en o.m. de mogelijkheid wordt geopend van recreatieterreinen voor de jeugd; een krachtige handhaving van de bestaande jeugdbeschermende maat regelen; nadere wettelijke maatregelen ter meerdere bescherming van de jeugd tegen gevaren van bioscoop, café's en dansgelegenheden, uitstal lingen en affiches; maatregelen ten aanzien van kamperen, jeugdher bergen e.d.; doeltreffende maatregelen ten aanzien van lectuurvoorziening van de jeugd t.a.v. uitleenbibliotheken en kiosken; maatregelen waardoor iedere' „ex ploitatie" van de jeugd wordt ver boden; Spreekt het Congres als zijn oor deel uit: B dat de Burgerlijke Overheid het werk van het particuliere initia tief gegrond op eigen levensbe schouwing op het terrein van de vrije jeugdvorming, alsook t.a.v. de dient te bevorderen en te steUnen; dat de Overheid dit werk echter niet dient over te nemen en tot het hare te maken; dat de richtlijnen naar welke de subsidies van de Staat 'aan de ver schillende organisaties en ïnsteMin- gen zullen worden verleend bij de Wet dienen te worden vastgesteld; dat de eventueel aan subsidie te stellen voorwaarden de vrijheid van levensrichting en methode niet mo gen verkorten; dat de Overheid er voor dient te waken, dat de vorming der jeugd door de bedoelde organisaties en in stellingen geschiedt in nationale geest; dat ook de werkzaamheden van de particuliere instellingen en vereni gingen op het terrein van de Kin derbescherming krachtig door de Overheid dienen te worden gesteund en met name bij de subsidiëring rekening dient tc worden gehouden met de stijgende kosten, die o.m. een gevolg zijn van de toepassing van meer doeltreffende methoden bij de vorming van deze jeugd; Het Congres legt er de nadruk op, dat de verschillende door de Over heid te treffen maatregelen t.a.v. de jeugd in het kader van het gehele vraagstuk der jeugdvorming en al dus in sanfenhang dienen te wor den bezien. Zo dient o.a. de bevordering van beroepskeuzevoorlichting en een herziening van de opleiding en de maatschappelijke positie van de te scholen jonge arbeiders mede be schouwd te worden als een vraag stuk van jeugdvorming. Tenslotte spreekt het congres de wenselijkheid uit van de totstand koming van een jeugdwet, welke in haar bepalingen volledig rekening houdt met de in deze resolutie ge stelde eisen. Tweede Kamer De begroting van onderwijs Onder wijsraad Kleuteronderwijs Buiten gewoon lager onderwijs Meer selectie bij voortzetting van studie is noodzakelijk - Vacantietoeslag voor onderwijzers Aetherklanken DONDERDAG HILVERSUM I. 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ocht.gymn. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.55 Van vrouw tot vrouw. 9.00 „Les Fo- rains". 10.00 Morgenwijding, dr. A. L. Broers te Hilversum. 10.15 Ar beidsvitaminen. 10.50 Kleutertje luis ter! 11.45 „Een lichtpunt in de verte". 12.00 Gr.pl. 12.30 Weerpraatje. 13.00 Nieuws. 14.00 „Het lampje". 15.00 Voor zieken en gezonden. 16.00 „As- K.B.S.'er. 17.20 Welk dier deze week? 18.00 Nieuws. 19.00 Kobus wint. 19.10 Avondschool voor jong en oud. 20.00 Nieuws. 21.00 De reis naar de maan (11). 23.00 Nieuws. 23.30 U hoort ze graag HILVERSUM, 11.45 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gr.pl. 8.00 Nieuws 8.15 „Pluk de dag". 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Gr.pl. 9.45 Schoolradio. 10.15 Morgendienst ds. J. D. Dozv. 11.00 „De Zonnebloem". 13.00 Nieuws. 13.45 Hors d'Oeuvre. 14.00 Sanzonetta sextet. 15.00 Radio Phil- harm. Orkest. 16.00 Bijbellezing. 17.00 Radio Jeugdjournaal. 17.30 De vijf Zapatara's. 18.00 Gr.pl. 18.30 Boeren dansen. 19.00 Nieuws. 19.45 Neder landse organisten spelen eigen wer ken, Wim Mennes. 20.00 Nieuws. 20.15 Een morgen, een middag, een avond in Wenen. 21.30 Familiecom petitie. 22.05 „De vaart der Volken". 23.00 Nieuws. 23.15 Gr.pl. De Tweede Kamer heeft zich Dins dag van 's middags een uur tot des- nachts een uur bezig gehouden met de begroting van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen. De algemene beschouwingen zijn afgehandeld, de afdeling „ministerie" is onder de hamer doorgegaan en met de beschouwingen over de afde ling „Lager Onderwijs" was men vannacht zover gevorderd, dat de minister aan het woord kon komen. Dat zou dan heden in de loop van de middag geschieden. Bij de algemene beschouwingen zeide de heer Terpstra (A.R.) van oordeel te zijn, dat een onderwijsraad met verordende bevoegdheid niet ge wenst is. Het kleuteronderwijs mist nog elke wettelijke regeling. Spr. wilde beginnen met de gemeenten de verplichting op te leggen, om, als er openbare scholen voor kleuteronder wijs zijn, de bijzondere op gelijke voet te subsidiëren. Hij vroeg zich voorts af, of, indien een voorberei dende klas aan de ambachtscholen wordt verbonden de jonge knapen niet te vroeg uit de goede sfeer van het lager onderwijs worden wegge nomen. Wijzende op de uitgave voor leger en vloot betoogde de heer Gortzak (C.P.N.), dat er niet wordt gebouwd aan de jeugd, maar vernield en ver- ietigd. Spr. dient een tweetal moties in, een betreffende gehuwde onder wijzeressen en een ander inzake sala- riëering onderwijzers. ""Mevrouw Fortanier-de Wit (V.V. D.) zeide, dat de denkbeelden over vernieuwing, door de minister aan geduid, haar wel kunnen bekoren. Zij beval psycho-technisch onder- zoele aan om de zeer begaafden onder de leerlingen der zesde klasse te ont dekken. Gewenst achtte zij het zoe ken naar een aanvaardbare bestuurs vorm van de openbare school en voorts drong zij aan op spoed met een wettelijke regeling van het kleu teronderwijs. De heer van Sleen (Arb.) meende, dat een staatssecretaris op zijn plaats zou zijn aan dit departement. Spr. wil gesreefd zien naar een logische opbouw van het onderwijsstelsel. Spr. verklaarde met vertrouwen de daden van de minister af te wachten. Met voldoening zeide de heer Wel ter te hebben vernomèn, dat de mi nister niet voornemens is, voorshands te komen met een verandering van ons schoolstelsel. Naar zijn mening moeten zeer begaafde jongelieden een recht kunnen doen gelden om hoger onderwijs te genieten en het is z.i. de plicht der overheid hen daartoe in de' gelegenheid te stellen als ouders of verzorgers deze opleiding niet kun nen betalen. Van terugbetaling der kosten zou geen sprake moeten zijn. De heer Stokman (K.V.P bleek tegen een orgaan met verordenende bevoegdheden te zijn. Zo nuttig en nodig het is, zich te bezinnen op or ganisatie, methode en techniek van het onderwijs, zo noodzakelijk is het, te Jetten op de grote beginselen, waarvoor het volk anderhalve eeuw zijn krachten inzet. Spr. zeide geen bezwaar te hebben tegen aanvulling van de L.O.-wet ten aanzien van de ouderraden, welke geen taak is op gedragen bij het beheer der scholen. De heer Krol (C.H.) gaf te kennen, dat het ook voor hen, die de over- heidsschool dienen, van zo uitnemend belang is, dat nauwlettend erop wordt toegezien, dat de gelegenheid tot godsdienstonderricht volledig woi'dt benut. De heer Peters (K.V.P.) bepleitte o m. uitbreiding van dé geldelijke steun voor de opleiding van leer krachten voor het buitengewoon lager onderwijs. De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, de heer Rut ten, ingaande op de gedachte van de heer van Sleen ten aanzien van de toevoeging van een staatssecretaris, gaf te kennen, dat de minister eerst enigszins de materie moet kennen. Hij betoogde, dat op zijn departement hard gewerkt wordt om de achter stand sinds de bezetting in te halen. Een centraal orgaan met beperkte verordenende bevoegdheid is een aantrekkelijk idee, maar een solide onderbouw is nog niet aanwezig. Ook als het een overkoepelend, coördine rend orgaan zou zijn, zouden nog ver schillende bezwaren onder het oog moeten worden gezien. De zaak is een onderzoek waard. Wat de be heers- en bestuursvorm der openbare scholen aangaat, zeide spr. gelegen heid tot meningsvorm te moeten heb ben. De minister verklaarde genegen te zijn te zoeken naar een mogelijk heid, om de subsidiepost voor buiten gewoon lager onderwijs aldus te ver delen. dat de opleiding der leerkrach ten beter wordt geholpen. Van de waarde van het kleuteronderwijs zei de hij volkomen overtuigd te zijn. Hij betwijfelde echter of eenheid in op leiding en diploma's het belangrijk ste is. Verplicht kleuteronderwijs is van hem niet te verwachten. Door trekking van de gelijkstelling is nog meer gewenst voor het kleuteronder wijs dan voor de lagere School. Het is echter niet geraden, de gemeente- beturen bepaalde uitgaven op te leg gen. Het zal nog wel enkele maanden duren voor een wetsontwerp kleu teronderwijs tot stand komt, ver klaarde de heer Rutten, die verder meedeelde, dat hij zoekt naar wat gedaan kan worden voor begaafde jongelieden. De bedoeling is de te rugstorting van beurzen over een langer tijdperk uit te strijken. Hij zal nagaan wat er nog meer te doen zou zijn. Daar er naast rijksstudievoor- schotten en -beurzen zeer vele beur zen van particuliere en stichtingen zijn, kan vrijwel iedereen een studie toelage verkrijgen. Het selectie- vraagstuk moet ontwikkeld worden. Daarmede is de minister in het bij zonder bezig, want het zitten-blijven en afgewezen worden voor eindexa mens kost het rijk per jaar 150 millioen. Nadat bij de replieken nog enige opmerkingen waren gemaakt, zeide de minister, dat de kwestie der beurzen en studietoelagen nog nader wordt bezien; getracht wordt ze ze ker ten goede te doen komen aan de meest begaafden. Het kleuteronder wijs zal de minister met subsidies helpen zoveel hij maar kan. Bij de afdeling „lager onderwijs" zeide de heer Roos jen (A.R.) be vreesd te zijn, dat het overschot aan onderwijzers, dat de memorie van antwoord verwacht, voor 1952 wel eens een tekort zou kunnen zijn. Ook de schoolbevolking zal dan veel gro ter zijn en daarom moeten er z.i. nu plannen gemaakt worden. Z.i. dienen er op ruimere schaal beurzen voor onderwijzers beschikbaar gesteld. Spr. vroeg o.m. welke middelen de minis ter achter de hand heeft om te voor zien in voldoende schoollokaliteit in de jaren 1952—1956. Naar zijn oor deel moeten de onderwijzers de 2 pet. vacantietoeslag ontvangen. Mevrouw Fortanier-de Wit (V.V. D.) vroeg nadere inlichtingen over de Finse houten scholen. Zij wilde gaar ne 's ministers mening horen over de vraag of een leeftijd van 12 jaar te laag is om met vakopleiding te begin nen. De salariëring der onderwijzers besprekend, zei spr. dat de onderwij zers op het standpunt staan, dat hun toezeggingen zijn gedaan. De rege ring ontkent dat. Aan wiens zijde is het gelijk? Het is van het grootste belang dat vast te stellen. Acht de regering zich niet gebonden aan wat regeringsgedelegeerden hebben toe gezegd? H.i. moeten de onderwijzers salarissen van dit ogenblik af een gelijke wijziging ondergaan als de salarissen der overige ambtenaren. Zij' moeten naar haar oordeel ook de 2 pet. gratificatie ontvangen. De heer Peters (K.V.P.) betoogde, dat er sprake is van achterstelling der onderwijzers. De besprekingen in de salariscommissie-Wesseling en de toezegging der regeringsgedelegeer- den aanroerend verklaarde spr. het de plicht der regering te achten nauwkeurig na te gaan waar en hoe de verantwoordelijkheid ligt De ver hoging van 1947 was z.i. slechts te be schouwen als rechtsherstel. Nog be pleitte hij verhoging der pensioenen van de onderwijzers en de classifica tie aanroerend zeide hij, dat daarover liet laatste woord nog niet js gespro ken. De heer van Sleen (Arb.) protes- teerd tegen de maatregel, welke het mogelijk maakt, dat op 12-jarige leef tijd een leerling kan overgaan naar het nijverheidsonderwijs. Hij betoog de, dat er in 1952 gebrek aan leer krachten en schoolruimte zal zijn. Voorts wees hij erop, dat de rege ring haar woord niet gestand doet ten aanzien van de salarissen der on- onderwijzers. Hij drong erop aan, dat de notulen van de betreffende confe renties overgelegd zullen worden aan de Kamer. Hij verzocht voorts het overleg met de onderwijzers weer op te nemen. De heer Tilanus (C.H.) merkte o.a. op, dat de belangstelling voor het Y.G.L.O. bij het volk vrijwel nihil is geweest. Is, zo vroeg hij, de minis ter genegen op 1 Jan. 1950 het acht ste leerjaar als verplicht weer in te voeren? VAN MOORD GEEN SPRAKE. Bij het onderzoek van de rijks politie te Epe is komen vast te staan, dat de 52-jarige belasting consulent J. W. C. uit Wassenaar, wiens lijk Zondagmiddag in een zo merhuisje te Tongeren is gevonden, zeer zeker niet is vermoord. Op de tafel, waarachter het slacht offer was gezeten, heeft men een aantal voorwerpen aangetroffen, zo als lappen, een flesje olie, enzo voort, waaruit men i zou moeten af leiden, dat de heer C. zijn automa tisch pistool zou hebben zitten schoonmaken, dat hij, om welke re den dan ook, uit Wassenaar naar Tongeren heeft meegenomen. De politie gaat nu voorlopig van de veronderstelling uit, dat de heer C. onkundig was van het feit, dat er nog een kogel in de kamer heeft gezeten, dat hij de trekker heeft overgehaald en door de kogel in het voorhoofd is getroffen. De des kundigen zijn het nog niet helemaal met elkaar eens. De rijkspolitie heeft het stoffelijk overschot vrijgegeven. Het onder zoek wordt nog voortgezet. ZESTIG JONGE SS-ERS TERUG IN DE MAATSCHAPPIJ. Zestig jeudige SS-ers werden des tijds ondergebracht in huize „de Clinghe" te Bloemendaal, waar zij werden toevertrouwd aan jeugdlei ders, die moesten trachten hen te vor men tot bruikbare leden van de maat schappij. Deze jongelui werden niet door het Bijz. Gerechtshof berecht, aangezien zij geen bijzondere delic ten op hun geweten hadden. Op de „Clinghe" werden zij niet als gevan genen behandeld. Zij genoten een gecontroleerde bewegingsvrijheid. Nagenoeg alle zijn in de loop van de tijd in vrijheid gesteld. De meesten kwamen in behoorlijke betrekkingen. Per 1 Januari aanstaande zal dit te huis voor jeugdige politieke delin quenten worden opgeheven. De gedetineerde N., die enige tijd geleden uit het ziekenhuis wist te ontsnappen en sindsdien spoorloos was, is gisternacht weer gearresteerd en naar de bijzondere strafgevange nis te Leeuwarden, waar hij 'nog vier jaar moest zitten wegens moord, te ruggevoerd. Een poging van enige gedetinec.den om ook uit te breken kon dezer dagen worden verijdeld, daar men tijdig van hun poging op de hoogte kwam. Een taxi stond reeds gereed om de heren weg te brengen. BEWAARDER VAN STRAF. GEVANGENIS GEARRESTEERD. De gemeentepolite van Leeuwar den heeft een bewaarder van de strafgevangenis aldaar in arrest ge steld. Hij bracht tegen geldelijke be loning pakjes in de gevangenis. De afzenders wonen over het gehele land verspreid. TWAALF JAAR VOOR GOEDEWAAGEN. Het Haagse Bijzondere Gerechts hof heeft hedenmorgen prof. dr. T. Goedewaagen veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek, le venslange ontzetting uit beide kies rechten, alsmede levenslange ontzet ting uit het recht ambten te bekle den. Van 10 November 1940 tot Ja nuari 1943 was Goedewaagen secreta ris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten en daarna hoogleraar aan de universiteit te Utrecht. Veertien dagen geleden diende de zaak voor het Haagse Bijzondere Ge rechtshof. Er was hem een groot aan tal punten ten laste gelegd, voorna melijk betrekking hebbende op zijn pogingen Nederlandse instellingen op cultureel gebied te nazificeren. De procureur-fiscaal requireerde toen wegens het voortgezet misdrijf van hoogverraad door bij voortdu ring hulp te verlenen aan de vijand een gevangenisstraf van 15 jaar, m. entzetting uit de beide kiesrechten voor het leven, alsmede ontzetting uit het recht ambten te bekleden voor het leven, verbeurdverklaring van verdachte's bibliotheek, welke een waarde vertegenwoordigt van 7.000.—. Door de commissie voor de pers zuivering werd betrokkene de uit- oefening van iedere journalistieke functie tot 5 Mei 1965 verboden. 4000 GULDEN TUSSEN HET OUD-PAPIER. De opkoper dacht een goede dag te hebben. Een Haagse winkelier had enige dagen geleden bijzondere haast om zijn winkel te sluiten. Hij deponeer de zijn geldkist, bevattende ƒ4000. aan zilver en papiergeld en 14000 textielpunten en wolcoupures in een kist met oud-papier, die in de win kel stond. De volgende morgen wa: hij deze, ietwat uitzonderlijke berg plaats vergeten. Toen een opkoper langs kwam, gaf de winkeljuffrouw de kist oud papier aan de man mee die hem op een handwagen leeg- stortte en verdween, 's Middags her- innerde de winkelier zich alles, en de Haagse recherche werd meteen in de arm genomen om het verloren goed op te sporen. Men herinnerde zich echter niets anders dan dat de opkoper een man was geweest tus sen de 24 en 40 jaar. Alle groothan delaren in lompen, verhuurders van bakfietsen en bonafide opkopers wer den nagegaan. Na lang speuren werd aangehouden de 27-jarige koopman D. A. B., die, nadat hem vele bezwaren de feiten waren voorgelegd, een vol ledige bekentenis aflegde. Het bleek, dat de man die de papierkist 's mor gens was komen legen, geen vergun ning voor opkopen had. Toen hij de kist papier op de bakfiets leegde had hij meteen de geldkist opgemerkt. Met de hulp van de schilders P. en J. H. had hij hem opengebróken, WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond KOUDER DES NACHTS. Matige tot zwakke Westelijke wind. Over het algemeen weinig bewolking. Bijna overal droog weer met in de ochtend plaat selijke mist. Veel kouder des, nachts met op enkele plaatsen lichte nachtvorst. Overdag iets kouder dan vandaag. waarvoor hij B. 838.en H. F. 675.had gegeven. Het zilvergeld borgen deze laatsten op in een bloem pot op het dak van een perceel waar zij aan het schilderen waren. De kist werd in een luchtkoker verbor gen, terwijl de 14.000 textielpunten en coupures verbrand werden. Ook de beide schilders werden gearresteerd. Gedrieën zijn zij ter beschikking van de justitie gesteld. GIFMENGER KRIJGT 15 JAAR. De Maatstrichtse rechtbank heeft de 35-jarige schilder P. W V. uit Ubach-over-Worms, die zijn vrouw, door het herhaaldelijk toedienen van arsenicum vergiftigde, ten gevolge waarvan zij op 23 Januari van dit jaar overleed, conform de eis veroor deeld tot 15 jaar gevangenisstraf. De 25-jarige huishoudster E. H die be schuldigd was van medeplichtigheid aan deze deed, werd vrijgesproken De eis tegen haar was 10 jaar. HET BEROEPSGEHEIM VAN DE JOURNALIST. De Hoge Raad deed uitspraak in de zaak tegen de journalist H. A. Lunshof, die in beroep was gegaan van het vonnis van de Amsterdamse rechtbank, welke hem tot een boe te van 10 veroordeelde, omdat hij de naam niet wilde noemen van de gene, die hem de notulen van Ling- gadjati ter hand had gesteld. De Hoge Raad verwierp het be roep. Het beroepsgeheim van een dokter of geestelijke, zoals het bij de wet erkent wordt, is, naar het oor deel van de raad, niet van toepas sing op journalisten, omdat aan een journalist uit geheel andere overwe gingen gegevens worden verstrekt dan aan een dokter of een gees telijke. STADSNIEUWS „LITTERIS SACRUM" WINT OF LANDJUWEEL TE BODEGRAVEN. Na afloop van de Dinsdagavond te Bodegraven gehouden toneelavond door de Rederijkskamer H. K. Poot, welke avond werd bijgewoond door mr. Kesper de Com. der Koningin van Zuid Holland en diens echtgenote als mede door tal van burgemeesters met hun dames uit de omliggende ge meenten, heeft de prijsuitreiking plaats gevonden aan de deelnemende verenigingen van het gehouden „Landjuweel". De jury, uitspraak doende, heeft aan de Leidse toneelvereniging „Lit- teris Sacrum" de eerste prijs toege kend, welke werd verkregen met het stuk van Hans Tiemeijer „De Zaak A.D.''. Aan de heer Grefe en aan mevr. Reitsma- Klein Wassink wer den tevens nog persoonlijke prijzen overhandigd voor uitzonderlijke be toonde kwaliteiten. Beverwijk behaalde de tweede prijs met Jonkvrouwe de la Seiglière. „Moliere" uit Utrecht verkreeg de derde prijs met „Mademoisele" en Hilversum met „Als het masker valt „de vierde prijs. De heer H. de Wilde bracht dank namens alle deelnemende verenigin gen voor de goede organisatie en aan hen verleende gastvrijheid. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd: doctoraalexamen Neder lands recht: de heren J. Dolleman Ie Heemstede en P. H. Kaars Sijpestein te Leiden; doctoraal examen Natuur kunde: de heer J. Ubbink, te Leiden; candidaatsexamen Wis- en Natuur kunde (B.): de heer J. Criens te Lei den; candidaatsexamen Wis- en Na tuurkunde (A.): mevr. M. J. Radsta- keDaansen te Oegstgeest .en r'e heren G. de Leve te Leiden en J. R. Luyten te Leiden; candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde (F.): de heer F. J. Zoelen te Leiden; candidaats examen Wis- en Natuurkunde (L): de heer J. Prins te Leiden; candidaats examen Wis- en Natuurkunde (L.): mej. E. de Zoeten te Den Haag; can didaatsexamen Semietische taal- en letterkunde: de heer J. J. A. van Dijk te Haarlem. HET GEHEIM VAN DE DOOR AGATHA CHRISTIE 77) „U vergist zich, mr Lomax. Deze dame. zover ik weet, heb ik nooit ge zien eerder. Een vreemde zij is voor mij." „Maar Baron Lolopretzjyl nam hem mee naar een hoek van het vertrek en fluisterde hem iets in het oor. Anthony sloeg de uitwerking van die mededeling met heimelijk ver maak gade. Het gezicht van Lomax werd lila-rood zijn ogen puPden uit. z'n uiterlijk vertoonde alle sympto men van 'n op handen zijnde beroer te. En toen ging de mond in dat ge- iicht open en hoorde Anthony de volgende woorden: „Zeker... zéker... natuurijk... resoluut niet nodig.gecompliceerde natie, grootst mogelijke discretie." „Sacré nom!" Lemoine gaf met zijn vuist een slag op tafel „Wat kan mij dat alles schelenl De moordenaar van prins Michael..., van belang natuur lijk, mar niet voor mij. Ik moet ko ning Victor hebben!" Anthony schudde het hoofd. Het spijt me voor jou, Lemoine. Je bent een knappe èn een vindingrijke bol. Maar deze keer verlies je het spel. Ik sta op punt, om mijn hoogste troef uit te spelen." Hij Mep naar de deur en drukte op het schelknopje Na een paar ogen blikken wachten verscheen Tred- well. ,Vanavortd is er een heer met me meegekomen, Tredwell." „Ja meneer, een buitenlander, me neer. „Juist Wil je hem even gaan vra gen. of hij zo gauw mogelijk bene den komt?" Tredwell verdween. „Entrez de chambre van de troef kaart, de geheimzinnige monsieur X", zei Anthony. „Wie is mr X.? Kan iemand het raden?" „Wel volgens de regel van drieën"... zei Herman Isaacstein, „...en die geheimzinnige wenken van vanmorgen zou ik zeggen, dat de oplossing van dat raadsel voor de hand ligt. Op de een of andere ma nier is het y gelukt om prins Nicolas van Herzo-Slowakije te pakken te krijgen." „En u, baron. Denkt u dat ook?" „Ja. of een tweede bedrieger moet ge bereid verkaard daarvoor gevon den hebben. Maar dat te geloven ik weiger. Met mij uw handelingen steeds eerlijk geweest is." „Dank u baron. Die woorden zal ik niet vergeten. Dus over de raadsel oplossing zijn we het eens?" Hij keek de kring van gezichten rond. Lemoine was de enige, die zich af zijdig hield. Met neergeslagen ogen en een koppige trek om zijn mond stond hy af te wachen. Anthony's scherpe oren vingen het geluid van voetstappen in de hall op. „En toch," zei hij met een eigen aardige nerveuse gMmlach, „bent u helemaal er naast..." Hij liep vlug naar de deur en deed haar wijd open. Voor de drempel stond een man met een klein puntbaardje en een lorgnet op waarvan de glazen in het licht van de kroon schitterden, een echte dandy, wiens keurig voorko men echter afbreuk gedaan werd door een verband om zijn hoofd. „Mag ik de aanwezigen even voor ste1 len: Monsieur Lemoine van de Süreté." Jachtige voetstappen op de par ketvloer, het geluid van een lidhte schermutseling bij de terrasdeur en daarna de nasale stem van mr Hiram Fish, die kalm zei: „Dat zit je niet glad, jongetje! Ik heb hier de hele avond gestaan voor het geval dat je iets dergeijks zou proberen. Kalm aan, neem er as jeblieft nota van dat ik hier een re volver heb en dat het in je eigen voordeel dus geraden is geen ver dachte bewegingen te maken. Ik ben hier gekomen voor jou en ik heb je.maar het heeft moeite ge kóst! Die eer geef ik je na." HOOFDSTUK XXIX. Nog meer onthulingen „Ik vind, dat we recht hebben op een behoorlijk gedetailleerd verslag, mr. Cade," zei Herman Isaacstein 'n kwartier later. „Er is niet veel te vertellen," zei Anthony nederig. „Gisteren ben ik naar Dover gegaan on Fish ging me achterna, omdat hij dacht, da ik ko ning Victor was. Maar in Dover von den we in een huis, waarvan we het adres hadden, iemand die daar ge vangen gehouden werd en toen we gehoord hadden, wat die ons te ver tellen had, wisten we, hoe we ston den. Het zelfde idee voor de twee de maal in practijk gebracht, be grijpt "u. De echte acteur van de baan en de doublure ervoor in de plaats. Maar Battle hier heeft blijk baar ook gevoeld, dat er met zijn Franse coPega iets niet in. de haak was, en daarom heeft hij naar Pa rijs om koning Victor's vingeraf drukken en verdere identificatie-be wijzen getelegrafeerd." „A'h!" zei de baron. „De vinger afdrukken! De Bertillon-maten waai de schavuit had het over!" „Dat was buitengewoon knap be dacht," zei Anthony. „Het maakte zo'n indruk op me dat ik me gedwon gen voelde hem waardig ter zijde te staan. En daarbij maakte die houding van mij hem onzeker. Kijk, de kwes tie was zo: dadelijk na die tip van mij over de rijen, had hij nog maar één doel: het nieuws naar zijn hand langster doorgeven en ons een kwar tier of twintig minuten in de ver gaderzaal vast te houden. Dat brief je was voor mademoisePe Brun. Hij zei Tredwell om het dadelijk te be zorgen en Tredwell heeft dat bevel letterlijk ten uitvoeij gebracht door de trap op te wandelen en het in de ^rkamer af te geven. En daarna kwam Lemoine met de beschuldiging, dat ik koning Victor was. Daardoor leidde hij, in de eerste plaats, dc ge- dadhten van de aanwezigen af en in de tweede plaats bereikte hij ermee, dat niemand de kamer uitging. Als alles gelopen was, zoals hij dacht, zou er met aPerlei soorten ophelderin gen minstens een kwartier heenge gaan zijn, en als we dan in de bibliotheek waren gaan kijken, zouden we de diamant niet gevon den hebben." George a-hemde een paar maal gewichtig. „Ik moet zeggen, mr. Cade", zei hij, „dat ik uw manier van doen in ho ge mate onvoorzichtig vind. Een kleine fout in de berekening van het in elkaar grijpen van uw plan en een van de grootste nationale schat ten was voor goed voor ons verloren gegaan. Uw handelwijze is gewaagd, onverantwoordelijk gewaagd ge weest, mr. Cade „Ik begin te merken, dat u de clou van de hele geschiedenis nog niet gesnapt hebt, mr. Lomax", viel dp lijzige stem van mr. Fish hem in en rede. „Die diamant zit niet ergens in de bibliotheek en heeft er ook nooit gezeten." „Nooit?" „Nee, nooit!" (Wordt vervolgd!

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2