S)e CoidóeSou/fca/nt Wending in de situatie met Djokja? Karditza overvallen door rebellen Rode vloed omspoelt Peiping Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. W1LMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" WOENSDAG 15 DECEMBER 1948 40ste JAAkGANG No. 11568 Wil Djokja onderhandelen Bur. Papengracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs f 0.32 p. w., f 1.40 p. mnd., 14.15 p. kwart. Franco p. p. i 4.90 - Advert.; 15 ct. p. m.m. Telefoontjes i 1.50 Voor een geeste lijk-gezond volk LIET Nederlandse volk kan er zich niet diep genoeg van doordrin gen, dat het arm is. Ieder onzer moet, zowel in zijn pri vate leven als bij zijn wensen op po litiek gebied, tonen, zich van deze werkelijkheid bewust te zijn. Arm-zijn is geen schande! Natuur lijk niet. Een fier zelfbewustzijn, een ongebroken besef van zelfstandig heid en vrijheid kunnen héél goed samengaan met armoede. De redelijke consequentie, die wij uit armoede moeten trekken, is: dat wij genood zaakt zijn, ons in onze behoeften en verlangens te beperken. Dat geldt in sterke mate voor ieder, die zich beweegt op het terrein van de politiek. Dat geldt in sterke mate voor de Overheid. Beperking ook in uitgaven, die in een andere tijd verantwoord zou den zijn is gebiedende eis van een moreel-goed. een wijs beleid. En nu willen wij hier wijzen op twee vormen van Overheidszorg, die voor de bedoelde, financiële beper king op de allerlaatste plaats- of in het geheel niet in aanmerking komen. Beide vormen van Overheidszorg betreffen de geestelijke volksgezond heid. Elders in dit nummer drukken wij af de resoluties van de Sectie Jeugd- politiek op het jongste congres der K.V.P. In een van die resoluties worden zeer nadrukkelijk gevraagd „maatre gelen voor een gezonde ontplooiing \-an het gezin, met name bij woning bouw". Zonder voldoende woningen; zon der voldoende woningen, waarin het gezin zich kan ontplooien, wordt ons volk geestelijk ziek en, na langere of kortere tijd, in dodelijke mate. Wij moeten helaas het feit constate ren, dat het met de woningbouw nog erg langzaam gaat. En daarom moet de meest intensieve krachtsinspan ning van allen, die op het tempo van de woningbouw een gunstige invloed kunnen uitoefenen hoe dan ook op dat doel dagelijks gericht zijn in land en stad en dorp. In enkele andere resoluties van de bedoelde sectie-vergadering van het K.V.P.-congres wordt vastgesteld, dat de Overheid instellingen en orga nisaties ten behoeve van de jeugd krachtdadig moet steunen. Ook krachtdadig geldelijk steunen. Als op dit terrein aan de uitgaven beperking wordt opgelegd zó, dat die instellingen en organisaties niet kun nen doen wat in het belang van de jeugd noodzakelijk is, dan wordt on dermijnd de grond, waarop de toe komst van een geestelijk-gezond volk moet worden gebouwd. In bedoelde jeugd-sectie zijn ook resultaten aangenomen, welker verwezenlijking geen geld kost! Wij wijzen op de resolutie, waarin wordt vastgesteld de plicht van de Over heid, om maatregelen te nemen te gen de schadelijke invloed op de jeugd van bioscoop, dansgelegenhe den, uitstallingen, uitleenbibliothe ken, kiosken, enz. Als de Overheid hier als onmach tig toeziet, dan moet het ergste v den gevreesd voor de toekomst van ons volk. Allen, die daartoe zijn geroepen, en wie is er niet op de een of andere wijze toe geroepen? moeten er naar streven en zich er voor inspan nen, dat ons volk, hoewel arm, gees telijk gezond deze tijd kan doorleven. Een nieuwe nota van Hatta ontvangen Nederland heeft een nieuwe nota van Hatta ontvangen. Deze is het on derwerp geweest van besprekingen van het kabinet, welke gisteren de gehele dag hebben geduurd. Minister Sassen erkende, dat de nota was binnengekomen, maar hij deelde niet mede, wat de inhoud ervan was. Volgens een Frans persbureau zou Hatta hebben laten weten, dat de Republiek bereid is zonder voorbeh oud de Neder'andse souvereinite.t voor de duur van de interim-regering te erkennen. Men had volgens het persbureau Associated Press verwachtdat de Nederlandse regering giste ren haar decreet tot vorming van een federale interim-regering zonder medewerking van de Republiek zoa hebben uitgevaardigd. Hatta's nota betekende klaarblijkelijk een nieuwe ontwikkeling. Het decreet inzake de federale interim-regering is in elk geval gisteren niet afgekondigd. in India een regering in baTingschap te vormen. Ook wilde hij niet ver klaren of deze mededelingen juist waren weergegeven. Verklaring van dr. Soemitro Dr. Soemitro, republikeins verte genwoordiger te Washington, heeft tegenover de pers verklaard, dat hij zojuist van zijn legering instructies had ontvangen, v/aarin hem werd medegedeeld, dat zij gereed was de onderhandelingen met de Nederland se regering tot vrèeazame regeling van het geschil, t. a. v. Indoneeië te hervatten. Hij verklaarde, dat hervatting van deze onderhandelingen thans afhing van de Nederlandse regering zelf en gaf uitdruking aan de hoop, dat de Nederlandse regering haar vroegere houding zou veranderen. Volgens hem zou de Commissi! van Goede Diensten zeer verheugd zijn over de nieuwe ontwikkeling Ook het departement van buitenland se zaken te Washington, dat hij per soonlijk de mededelingen van de re publikeinse regering over de laatste ontwikkeling had overhandigd, had zich volgens hem zeer voldaan over het nieuws getoond. Tegenover een correspondent van Aneta zeide Soemitro: „Wij hebben opheldering gegeven over enkele fac toren, welke bij pnige Nederlandse autoriteiten misschien misverstand hebben veroorzaakt." Volgens Reuter verklaarde hij nog, dat het besluit van de Republikeinse regering om Nederland nog een „laatste kans" te geven, de „kritieke situatie" van Maandagavond had gewijzigd. Nederland zou nu de vol gende stap moeten doen. Indien het bij zijn oude standpunt zou blijven, zouden de Republikeinen verdedigen wat zij hebben bereikt en dat zou de strijd in het gehele gebied kunnen doen ontbranden. Soemitro weigerde commentaar te geven op een bericht van de New York Times, dat volgens hem Nehroe de Republikeinse autoriteiten zou heb ben aangeboden als het nodig was EEN TEGENSPRAAK? Een woordvoerder der Republi keinse Regering heeft te Batavia aan een vertegenwoordiger van Aneta, naar aanleiding van de uitlating van de heer Soemitro verklaard, dat er in het geheel geen sprake is van een op schrift gestelde verduidelijking van republikeinse zijde. Van Neder landse zijde waren over de medede lingen van Soemitro geen inlichtingen te verkrijgen. VOLDOENING TE WASHINGTON. Van de door de heer Soemitro Dinsdag afgelefde verklaring is te Washington met voldoening kennis genomen. In officiële kringen in de Ver enigde Staten wordt aan deze stap van de Republiek veel betekenis ge hechte en men ziet er nu de situatie ietwat hoopvoller in na het sombere uitzicht, gedurende het weekeinde veroorzaakt door de Nederlahdse aankondiging van het afbreken der besprekingen. Ofschoon men voor het ogenblik in officiële kringen te Washington begrijpelijkerwijze een zekere terughoudendheid in acht neemt voor wat betreft de beoorde ling der situatie, meende de corres pondent van Aneta in Washington in gezaghebbende Amerikaanse krin gen niettemin de indruk te hebben kunnen onderkennen, dat er door de thans geschapen toestand een moge lijkheid is geopend om over de hui dige impasse heen te komen, ofschoon uiteraard veel zal afhangen van de reactie van officiële Nederlandse zijde op deze stap van de Repu bliek. Naar in deze kringen wordt gehoopt, zal deze impasse zijn over wonnen alvorens de zaak opnieuw voor de Veiligheidsraad gebracht wordt, omdat een openbare behan deling in de Veiligheidsraad in dit stadium wel eens niet bevorderlijk kan zijn om rondom een situatie van zulk een precaire aard een rustige sfeer te scheppen. MINDER OPTIMISTISCH. Een heel ander geluid laat „Het Dagblad" (Batavia) horen. Het blad schrijft, dat de verklaring voor de merkwaardige verklaring van Soemi tro gevonden moet worden in het feit, dat het Amerikaanse lid van de C. v. G. D. in het afgelopen week einde voor de zoveelste maal een be zoek heeft gebracht aan Djokja. Moh. Hatta heeft toen hetgeen Soemitro noemt „bepaalde factoren" nader toe gelicht, „welke factoren verkeerd zouden zijn begrepen". „Deze nadere toelichting aan Cochran is nu door Soemitro uitgebuit in een poging, om de wereld te overtigen van Djokfa's uitstekende bedoelingen". Het blad schrijft verder: „Wij zien hier dus hetgeen wij al zo vaak hebben beleefd, dat op bet critieke ogenblik ergens een woord voerder van de Republiek opduikt, die terugkomt op een „allerlaatst de finitief standpunt" en een proefbal lon oplaat om te zien hoe de sle pende zaken verder kunnen worden gerekt." Anderhalve dag in handen van Markos GRIEKSE regeringstroepen, gesteund door tanks en vliegtuigen, heb ben de stad Karditza in Midden-Griekenland heroverd, nadat de plaats 36 uur in handen van de guerilla's was geweest. Karditza, een stad, die thans 50.000 mensen herbergt, werd in de nacht van Zaterdag op Zondag overrompeld door ruim 2500 rebellen, georganiseerd in vier brigades. De zwaar gewapende rebellen richtten in de stad grote scha de aan. TELEVISIE-UITZENDING VAN MIDDERNACHTMIS IN DE NOTRE DAME. De Middernachtmis, die op Kerst mis in de Notre Dame te Parijs door Kardinaal Suhard zal worden opge dragen, zal per televisie worden uit gezonden. FILM BETREFFENDE DE H. IGNATIUS VAN LOYOLA. Naar Radio Vaticana bericht, is men gereed gekomen met de opna me van de film over het leven en de werken van de H. Ignatius, stichter van de Sociëteit van Jezus. De film is getiteld „De kapitein van Loyo la". Bij de tot standkoming van deze film heeft pater Marti S.J. de nodige aanwijzingen gegeven. De opnamen zijn gemaakt op de plaatsen, waar de ordeestichter heeft geleefd en gear beid. Het slot van de film speelt in de oude Spaanse stad Toledo. Naar vrede in Palestina? CONTACT TUSSEN iSRAëL EN TRANSJORDANIë. Na een Joods verzoek om vredes- onderhandelinen te beginnen, is er j tussen Israël en Transpordanië con- tact tot stand gekomen, aldus ver- neemt Reuters correhpondent te Tel Aviv. Het is niet bekend, of het con tact tussen de regeringen of tussen militairen aan de fronten is tot stand gekomen. Het is voor het eerst, dat derge lijke berichten worden gelanceerd. Tot dusverre zijn zij alle tegengespro ken. Men meent nu echter te weten, dat ook Transjordanië vrede wenst, maar bezorgd is over de reactie van de Arabische Liga op eventuele vre desonderhandelingen met Israël. Een Joodse woordvoerder weigerder een bericht te bevestigen, volgens het welk een afgezant van de bevelheb ber van het Arabische legioen Dins dag in Jeruzalem een ontmoeting had gehad met een Joodse kolonel. Installaties van het leger en de po litie werden bestormd. De regerings troepen boden fel verzet. Afdelingen gueriFa's bliezen de electrische cen trale en vele openbare gebouwen op. Plaatselijke autoriteiten werden gearresteerd, vele winkels en huizen geplunderd. Tientallen personen werden neergeschoten en een lange aFonne mannelijke gijzelaars werd weggevoerd. Zondag stegen Griekse vliegtui gen van Larissa op en bestookten rebellen .die buiten de stad gelegerd waren. Karditza kon niet worden ge bombardeerd, omdat dit voor de Costa .Rica wordi overvallen DE ZITTING DER VERENIGDE NATIES GESLOTEN De zitting van de Verenigde Natis in Parijs is geëindigd. De deuren en hekken van Palais de Chaillot zijn gesloten. De vlaggen der Verenigde Volken zijn neergehaald. UITBREIDINGSPLAN SLOTER- MEER IN UITVOERING Ten Zui den van ae Haarlemmerweg, buiten de ringspoorbaan is men bezig met de uitvoering van een uitbreidings plan voor Amsterdam, waar op een gebied van ong. 6 km2 11.000 wo ningen zullen worden gebouwd, ter wijl tevens een ontspanningsgebied met een kunstmatige plas van 90 ha en omliggende parkstroken wordt gelegd. Men is thans bezig met het graven van de cunetten (geu len, we'ke later met zand worden gevuld voor de aanleg van verkeers wegen), waarvoor men gebruik maakt van de grootste demontabele electrische cutterzuiger ter wereld. Deze is geheel van Nederlandse ma kelij en kan per dag een stuk ka naal van 100 m lengte, 40 m breedte en 2.80 m diepte uitgraven. Het uit gebaggerde veen wordt gebruikt voor het ophogen van de p'antsoen- stroken. Een zijaanzicht van de in werking zijnde zuiger. PRINS CHARLES VAN EDINBURGH. De zoon van prinses Elizabeth van Engeland zal de namen Charles Phi lip Arthur George ontvangen. Hij zal prins Charles van Edinburgh wor den genoemd. De doop van prins Charles heeft vandaag plaats door de aartsbisschop van Canterburuy. De laatste koning van Engeland, die de naam „Char les" droeg, was koning Karei II, die van 1649 tot 1685 regeerde. NEDERLANDERS WACHTEN OP TERUGKEER. Sowjet-Unie werkt niet mee. Er zijn aanwijzingen, dat zich in de Sowjet-Unie nog enige honderden Nederlanders bevinden, die naar ons land wensen terug te keren, aldus de weners gevaarlijker zou zijn geweest!^emorie van antwoord op de begro- dan voor de guerilla's. Kone lijd i van Buitenlandse Zaken, later bereikte Griekse infanterie metD°or tussenkomst van de Neder- pantserwagens de stad. Karditza i JanuSe ambassadeur te Moskou en de moest huis voor huis worden her- Sow jet-ambassade te 's-Gravenhage overd. In de stad werd opnieuw 2:jn fclj voortduring besprekingen ge mote schade aangericht. j voerct over deze kwestie. De Sow jet-autoriteiten hebben ir Karditza is de grootste stad, die j Juni van dit jaar de repatriëring toe tot nu toe door de guerilla's is aan- gezegd van ongeveer 200 Nederlan geval'en. ders, zonder vermelding van hun De Griekse onder-minister van personalia. Met de uitvoering daar- oorlog Rodopoulus verklaarde Dins- van is echter nog geen aanvang ge- dagavond, dat de Griekse guerilla- maakt. Voorts hebben de Nederland- troepen 500 burgers „ontvoerden", se autoriteiten er herhaaldelijk, maar toen zij zich na een strijd van 36 uur met de regeringstroepen uit Karditza terugtrokken. Hij voegde hieraan toe dat 50 andere burgers tijdens de zender succes, bij de Sow jet-rege ring op aangedrongen de Nederlan ders in Rusland in de gelegenheid te stellen tot geregelde corresponded vechten om de stad werden gedood j tie met hun familie in Nederland of en 25 gebouwen door de rebellen j met de Nederlandse ambasade te werden verbrand. 1 Moskou. De raad van organisatie van Ame rikaanse staten heeft een vergadering van ministers van buitenlandse za ken bijeengeroepen en een commis- hie van onderzoek aangewezen in een poging het conflict tussen Costa Rica en Nicaragua te regelen. Te Washington gelooft men niet, dat de Panamerikaanse republieken wapens en troepen zullen zenden om in dit stadium in de strijd in Costa Rica tussen beide te komen. De toestand schijnt op het ogen blik zó te zijn, dat een kleine inva siemacht blijkbaar uit Nicaragua de grens van Costa Rica heeft Over schreden, doch niet ver is doorge drongen. Regeringsstrijdkrachten van Costa Rica schijnen de strijd met de invallers aangebonden te hebben. OOK ONGEREGELDHEDEN IN SAN SALVADOR. Tengevolge van een dispuut over de lengte van de ambtsperiode van de president zijn in Guatamala gis teren gevechten uitgebroken De Na tionale Vergadering eiste deze week het kiezen van een Constituerende Vergadering, teneinde de lengte van de ambtsperiode uit te maken. De vérkiezing was op 16 en 17 Decem ber gesteld. Naar men meent zijn de gevechten uitgebroken omdat men vreesde, dat de president na de ver- kezing toch niet zou aftreden. Nader wordt gemeld, dat het leger de macht in handen heeft en dat de president, I Castaneda Castro, afgetreden is. Val van de stad spoedig verwacht pEIPING is thans geheel door de communisten omsingeld. De twee vliegvelden van de stad liggen onder zwaar artillerievuur van de aanvallers. De vier legers, van generaal Foe Tso Ji, die tot voor kort nog in de buitenste verdedigingslinies van de stad stonden, zijn nu in Peiping teruggetrokken. Vliegtuigen, die uit het Zuiden komen, kunnen niet meer in de stad landen; zij worden naar Tientsin gedirigeerd. Er hebben reeds schermutselingen plaats in de voorsteden van de stad. Men gelooft niet, dat de stad lang weerstand zal bieden. de provincie Kwangsi. Hij staat be kend als iemand, die waarschijnlijk zou proberen, met de communisten tot een vergelijk te komen. IS TSJANG KAI SJEK AF GETREDEN? De hardnekkige geruchten, als zou Tsjang Kai Sjek zijn afgetreden als president van de Chinese republiek, worden te Nanking rr/et klem tegen gesproken, doch het is niet gelukt, hen geheel en al uit de wereld te helpen. De markt van Honkong heeft er zeer scherp op gereageerd met verkoop op grote schaal van baren goud. Vroeger hebben dergelijke ge ruchten nooit invloed op de markt uitgeoefend. Als Tsjangs opvolger werd genoemd Li Tsoeng-Jen, vice- president en opperbevelhebber in TERUGKEER DUITSE KRIJGS GEVANGENEN UIT FRANKRIJK. Door het Franse militaire bestuur te Baden is Dinsdag bekend ge maakt, dat alle Duitse krijgsgevan genen, die zich nog in Franrrijk be vinden, vóór Kerstmis naar Duits land zullen terugkeren. KAPELAAN P. J. JONG t Te Beverwijk is hedennacht plotse ling overleden de Weleerw. heer P. J. Jong, kapelaan aan de St. Agatha- kerk. Kapelaan Jong was 51 jaar oud en, priester gewijd in 1928 en achter eenvolgens kapelaan te Hoek van Holland, Alphen aan de Rijn en Be verwijk. MR. A. J. ROSMAN SECR.-GEN. VAN VERKEER. Mr. A. J. Rosman, administrateur bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat, is, te rekenen van 1 No vember af, benoemd tot secretaris generaal van genoemd ministerie Deze benoeming geldt voor de duur, dat mr. D. G. W. Spitzen het ambt van minister van Verkeer en Waterstaat bekleedt. Vereenvoudiging in de distributie In de periode van 20 December 1948 lm. 12 Februari 1949 zullen de diilri- butiediensten nieuwe bonkaarten voor voedingsmiddelen uitreiken, t.w. een bonkaart KA of LA 903 aan de genen die geboren zijn in de jaren 1929 t.m. 1944 en een bonkaart KD 903 aan degenen die geboren zijn in 1945 of later. Deze bonkaarten wor den uitgereikt tegen inlevering van de inwisselingsbon van de bonkaar ten, welke op 17 December a.s. in ge bruik worden genomen en wel een bonkaart KA of LA 903 tegen de in wisselingsbon van de kaarten KA of LA 901, een bonkaart KB of LB 903 tegen de inwisselingsbon van de kaarten KB, L, KC of LC 9B01; een bonkaart KD 903 tegen de inwisse lingsbon van de kaarten KD of KE 901. Hieruit blijkt, dat de tegenwoor dige leeftijdsgroepen B en C worden samengevoegd tot een groep (nieu we B-groep) met de rantsoenen van de tegenwoordige B-groep. Hetzelfde geldt voor de bestaande D en E-groe- pen, welke gecombineerd worden tot een nieuwe D-groep. Nieuwe tabakskaarten. Tegelijk met de uitreiking van de nieuwe bonkaarten voor levensmid delen zullen nieuwe tabakskaarten worden uitgereikt. Deze uitreiking zal uitsluitend geschieden tegen inleve ring van een bon van de tabaks- en diversenkaarten QA en QC 901, wel ke op 17 December a.s. in gebruik worden genomen. Tegen inlevering van bon „Tabak 07" van de tabaks- kaart QA 901 wordt een tabakskaart QA 903 voor mannen uitgereikt, te gen inlevering van de bon „Diver sen 10" van de diversenkaart QC 901 een tabakskaart QC 903 voor vrou wen. PRIJZEN VAN KERST- EN ANDERE KAARSEN GEREGELD. De hoogst geoorloofde kleinhan delsprijzen van stearine-, Kerst- en huishoudkaarsen zijn: per pak van ca. 300 gram netto 1.10, per pak van ca. 200 gram netto 0.80. Stearine- parafinnekaarsen mogen kosten:: per pak van ca. 300 gram netto 0.85, per pak van ca. 200 gram netto f 0.65 en gothische kaarsen per doos van ca. 400 gram netto 1.70. De beschikking van de secretaris generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart van 14 April 1944, houdende het ver bod tot het vervaardigen, enz. van serviesgoed van ander materiaal dan aardewerk, porselein en glas, is in een beschikking van de minister van Economische Zaken vervallen ver klaard. Opruiming in textiel zaken Gedurende de maand Januari zul len de textielzaken wederom een op ruiming mogen houden, zoals dat ook in de afgelopen zomer het geval is geweest. En ook nu zal weèr een aantal goederen, naar keuze van de winkelier, zonder punten mogen worden verkocht. Waarbij intussen overwegingen van punten kapitaal- politiek een zeer belangrijke rol spe len. Want niet alleen het publiek, ook de winkelier heeft punten no dig om bij zijn leverancier textiel te kunnen kopen, zodat een op peil houden van het „puntenkapitaal" een dwingende eis is. Naar de „Maasbode" verneemt, is het niet onwaarschijnlijk, dat deze puntenvrije goederen reeds in de eerste helft van de maand zullen mo gen worden verkocht. De vorige keer mocht dit pas in de tweede helft van de opruimingsperiode. £en (cuAAe.itie.... De plicht van het ogenblik be staat niet in klagen, maar in hande len; geen klachten over wat is of ge weest is, maar opbouw van wat zal verrijzen en moet verrijzen voor het welzijn van de maatschappij. Paus Pius XII in 7.' :t- boodschap 1942.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1