7 Minister van Justitie kan de Kamer niet veel wijzer maken Partijcongres der Katholieke Volkspartij EEN WEEK HEEFT DAGEN ZATERDAG U DECEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Tweede Kamer De Tweede Kamer heeft gistermid dag de behandeling van de begroting van het departement van Justitie voortgezet en tenslotte deze begro ting zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Bij de afdeling „bijzondere rechts, pleging" heeft mej. Tendeloo (Arb.) er haar verwondering over uitgespro ken, dat er nog politieke delinquenten in de kampen zijn, die nog niet zijn gehoord. Het beleid ten aanzien oorlogsmisdadigers vond zij niet door zichtig en zij- vroeg of Wimmer e.a. vervolgd -zullen worden. Ook wilde zij ingelicht worden over het gratie beleid. Jkvr. Wttewaal van Stoetwegen (C.H,) vroeg de aandacht voor de be langen van het voormalig R.A.-perso- neel en zeide dat de bij oneigenlijke tribunaalzaken betrokkenen er beter afkomen dan wanneer zij voor het bijzonder gerechtshof waren geko men. De heer Scheps (Arb.) was van oordeel, dat de overheid een plicht heeft ten opzichte van de P.R.A.-men. sen, voor wie het moeilijk is in het maatschappelijk leven te worden op genomen. De heer van der Feltz (C.H.) keur de het gratiebeleid af en sprak de mening uit, dat daarin wijziging moet worden gebracht. De heer Terpstra (A.R.) vond, dat te veelvuldig gratie wordt verleend. Als in ernstige gevallen de dood straf is opgelegd, moet de regering z.i. niet grijpen naar de gratie. De heer Stokvis (C.P.N.) bleek het ook niet eens te zijn met het gratie beleid. In zijn antwoord deelde de minis ter van Justitie, de heer Wijers, me de, dat hem gebleken is, dat alle door mej. Tendeloo bedoelde gedetineer den een verzoek om voorlopige in vrijheidstelling hebben ingediend, hetwelk is afgewezen. De minister zeide thans niet te kunnen antwoor den op de vraag inzake het beleid ten aanzien van oorlogsmisdadigers. De richtlijnen voor het gratiebeleid zijn bestemd voor intern gebruik. ,Spr. kan deze niet publiceren, maar hij verzekerde, dat de beslissingen met de grootste zorg worden voorbereid. Z.i. is het beleid goed. Naar zijn oor deel moet de doodstraf met zeer grote matiging worden toegepast. Nu er drie jaar lang ten aanzien van de dood straf een bepaald beleid is gevolgd, zou het een onrecht zijn daarvan nu af te wijken. Aan de kwestie van het P.R.A.-personeel zal de minister zijn aandacht wijden. Op het gebied der oneigenlijke tribunaalzaken zeide hij geen toezegging te durven doen. Bij de replieken merkte de heer Burger (Arb.) op, dat niet gepasseerd mag worden het feit, dat enige dui zenden politieke delinquenten onbe recht in kampen vertoeven. Het gaat erom, dat ze niet berecht zijn, ter wijl het berechtingsapparaat is afge broken. De minister wees erop, dat het nagenoeg geen tribunaalzaken zijn. Hij zegde toe ervoor te zullen zorgen, dat de stagnatie zo gering mogelijk zal zijn. Bij de afdeling „herstel réchtsver- keer" wees mej. Tendeloo (Arb.) op de klacht, dat het herstel niet snel genoeg gaat. De effectenregistratié moet eigenlijk nog beginnen. Werkt het beheersinstituut wel loyaal mede? De heer Terpstra (A.R.) vroeg o.m., of wel krachtig genoeg wordt opge treden tegen fouten. Hoe lang zal het instituut nog moeten werken? De heer Bachg (K.V.P.) gaf er de voorkeur aan, dat de voormalige gronden van Duitsers, welke staats eigendom zijn geworden, dit niet blij vend zullen zijn. Tienduizenden Ne derlanders of gewezen Nederlands zijn hun vermogen kwijt, omdat zij als vijandelijk onderdaan zijn aange merkt. De uitleg der betrokken be palingen, welke daartoe heeft geleid, vond hij niet bevredigend. Z.i. is er geen reden, om hen anders te behan delen dan andere politieke delin quenten. die hun vermogen voor een deel hebben teruggekregen. De heer Gortzak (C.P.N.) vond, dat niet moest worden ingegaan op de gedachte van de heer Bachg om een bepaalde groep het verinogen te rug te geven. De minister zeide, dat gestreefd zal worden naar vereenvoudiging. Op de vraag inzake effectenregistratie kon hij geen positief antwoord geven. Met het rechtsherstel zal wel een groot aantal jaren gemoeid zijn. meende hij. Maar spr. vertrouwt, dat aan de ontvijanding met kracht zal gewerkt PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING G. J. M. MOUSSAULT. Chef van de civiele dienst van de Rotterdamse Lloyd. Gistermorgen werd op het kantoor van de Kon. Rotterdamsche Lloyd de pauselijke onderscheiding van rid der in de orde van St. Gregorius uit gereikt aan de chef van de civiele dienst, de heer G. J. M. Moussault. De uitreiking van het kruis geschied de door pater P. G. A. Koevoets S.C.J., directeur-haven aalmoezenier van het Apostolaat ter Zee in het ha vendistrict Rotterdam, in tegenwoor digheid van de directie en van hoof den van dienst. In zijn toespraak me moreerde pater Koevoets, dat de heer Moussault reeds vele jaren de be langen van vertrekkende en repa triërende missionarissen en R.K. pas sagiers aan boord van de grote sche pen van de Lloyd verzorgt. Deze ser vice van de kant van de maatschappij werd zodanig geapprecieerd, dat het Z. H. de Paus hehaagde de Kon. Rot terdamsche Lloyd te eren in de man, die dit in naam van de maatschappij deed. Er waren vele telegrammen van gelukwens, o.a. van kapitein, officie ren en bemanning van de „Willem worden. Alle beheer van landverra- derlijk vermogen zal binnen zes maanden worden opgeheven, behou dens in gevallen, waarin anders wordt bepaald. De begroting is daarna zonder hoofdelijké stemming goedgekeurd. Nog hechtte de Kamer haar goed keuring aan negen naturalisatieont- werpen, waardoor 194 personen de hoedanigheid van Nederlander zul len krijgen. Tenslotte heeft de voorzitter mede gedeeld, dat de begroting van Bui- - de voorgenomen verhoging behoeft tenlandse Zaken aan de orde zal wor- derhalve voor de berekening van de den gesteld in de avondvergadering loonbelasting vooralsnog geen reke- van a.s. Donderdag. 1 ning te worden gehouden. DE ONGESCHOEIDE CARMELIETEN. Pater Joachim der Ongeschoeide Carmelieten te Geleen is benoemd tot generaal-archivaris van deze or- de en zal begin Januari naar Rome vertrekken. GEEN BELASTINGHEFFING OVER DE KINDERBIJSLAG. Zoals bekend, is dezer dagen een wetsontwerp ingediend tot verhoging van de kinderbijslag, te rekenen van het tweede kind, met terugwerkende kracht tot 1 October j.l. Het ministe rie van financiën vestigt er thans de aandacht op, dat de werkgevers voor de heffing van de loonbelasting tot nader order de kinderbijslag kunnen blijven berekenen als tot dusver. Met Vandaag en morgen wordt te Utrecht Ihet partijcongres der KVP gehouden. Vanmorgen om 11 uur werd de eerste plenaire zitting gehouden, welke werd bijgewoond door niet minder dan ongeveer 1600 afgevaar digden. De partijvoorzitter de heer W. J. An driesen opende het congres. Nadat de secretaris der KVP dr. L. A. H. Albering een uitgebreid verslag had uitgebracht hield de Partijvoorzitter de congresrede. Congresrede De voorzitter herinnerde in de aanvang van zijn rede aan de Troons wisseling en sprak daarbij de wens uit, dat Prinses Wilhe^ina een ge zegende levensavond' moge worden geschonken en Koningin Juliana onder Gods onmisbare zegen haar verantwoordelijke taak tot heil van de volkeren, hier en Overzee zal kunnen vervullen, de voetsporen van haar Koninklijke moeder volgend. Vervo^ens wees spr op de be langrijkheid van de onderwernen, die op het Congres zullen worden be handeld. Daarna de verkiezi'ngsuitslagbe- sprekend, constateerde spr., dat deze als bevredigend voor de partij kan worden beschouwd. De partij wist zich. te handhaven; haar stemmen percentage steeg van 30.8 tot 31.04. De jongeren-organisatie doet het aldus de heer Andriessen. Er is verheugende groei, activiteit en be langstelling en aan de ontwikkeling der jeugd wordt methodisch en sy stematisch gewerkt. Wijzend op de gevaren van het Communisme en de afweer daarvan, zeide spr., dat tot afweer van dit godloze ste1sel diepgaande hervor mingen nodig zijn, welke er op zijn gericht, om de arbeidende mens in het middelpunt van deze activiteiten te plaatsen. En hij herinnerde hierbij aan de geest en de conceptie van de middeleeuwen. Hierna ging spr. over tot een prin cipiële uiteenzetting over staats taak en staatsdoel. Wanneer men de staatsgemeenschap ziet vanuit de ge zichtshoek der Katholieke levens- en wereldbeschouwing, dan zal het be stuur ervan gehee1 anders ziin dan wanneer men liberale, marxistische, socialistische of, nationaal-socialis- tische of fascistische beginselen aan hangt. De Europese ontwikkeling werd daarna het onderwerp, dat de voor zitter der Katholieke Volksoartij behandelde. Egoïstisch nationalisme zal moeten verdwijnen; dit past niet meer in de nieuwe constellaties, welke ook Nederland zal moeten helpen verwezenlijken. Daartoe kan ook de Partij het hare bijdragen. Bezit de Partij een dergelijke kracht? Er is geen crisis in de par tij, aldus spr., ook niet omdat de heer Weiter m'eende en meent zelf standig te moeten optreden. Wanneer wij nog niet lang gele den het feit van de grondwetsher ziening van 1848 hebben herdacht, een herziening welke voor ons Ka tholieken de mogelijkheid ontsloot ons te kunnen emanciperen, dan herinneren wij ons daarbij in grote dankbaarheid wat er in de achter ons liggende eeuw mede door de staatkundige eenheid van ons Ka tholieke volksdeel, voor dat zelfde volksdeel is verkregen. En als wij dan objectief het wereldtoneel over zien, dan welt ons de vraag naar de lippen, hoe is de positie der ka tholieken in die landen, waar zij die eenheid niet hebben kunnen of willen opbrengen? Met ingang van 1 Januari 1949 wordt de premie voor, ingevolge het Dodelijk ongeluk op jachtrit Gisteren werd te Angerlo de z._ Hubertusjacht gehouden, waaronder meer aan dee^amen het echtpaar Wentges uit Wassenaar. Tijdens het laatste deel van de hunt nam het paard van mevr. Went- ges-Gelissen een verkeerde sprong over een hek, ten gevolge waarvan de rijdster kwam te vallen, het ge< wicht van het paard kwam op haar hoofd terecht. De dood trad vrijwel onmiddellijk, in. Ontsnapte veroordeelde gegrepen De rijkspolitie is er gisteravond ir geslaagd om D. H.. lid van de co- lonne-Henneicke, die enige tijd gele den uit het interneringskamp te La ren wist te ontvluchten en gisteren door het bijzonder gerechtshof te Amsterdam bij verstek ter dood werd veroordeeld, te arresteren. Bij een wegcontrole op de Rijks straatweg AmsterdamBussum, na bij Diemen, werd de auto, waarmee H. zich uit de voeten trachtte te ma ken, nadat hij kennis had genomen van zijn doodvonnis, aangehouden. PER WEEK 13 ERNSTIGE ONTPLOFFINGEN. Uit het rapport over het derde kwartaal van de Hulpverlenings dienst van het ministerie van Binnen landse Zaken blijkt, dat er in genoem de periode per week gemiddeld 13 ernstige ongevallen door ontploffing van oude munitie zijn voorgekomen. In genoemd kwartaal werden door munitie 73 mensen gedood en 81 zwaar gewond. Zeventig percent van deze slachtoffers waren jongens van 12 tot 18 jaar. Van 1 Januari tot 21 November haalde de hulpverleningsdienst op melding door 5516 burgers, 11.572 stuks munitie op. Van 4 Januari tot 19 September wérden geruimd: 125.687 granaten. 7.143 bommen, 6907 mijnen. 34.474 ontstekers, 1040 pant servuisten en -schrikken, 626 bussen strijdgas, 9.283.65 kg. kruit- en spring stoffen, 164.175 kg. kleine munitie en 912 diverse wapens. TWEE AUTO'S VERBRAND TE DEN HAAG Gisteravond omstreeks kwart voor negen zijn op de Leidse straatweg te Den Haag twee auto's op elkaar Ziekenfondsbesluit, verplicht-verze- gereden en in brand geraakt. kerden verlaagd van 3.8% tot 3,1 Zoals bekend moet de werkgever de helft van die premie op het loon van de werknemer inhouden. Het werknemersaandeel in de zieken- fondspemrie wordt derhalve ver laagd van 1,9% op 1,8%. De maxi- mum-irihouding, die voorheen f 4.96 (voor maand'oon van f260 af), of f 1.14 (voor weekloon van f 60 af), of f9.19 (voor dagloon van f 10 af) bedroeg, wordt in het komende jaar respectievelijk f 4.69, f 1.08 en f 0.18.' ERNSTIG ONGELUK IN STAATS MIJN EMMA. Twee doden. Donderdagavond om kwart voor twaalf is in de ondergrondse werken van de staatsmijn Emma een ernstig ongeluk gebeurd, tengevolge waar van de 28-jarige schiethouwer J. W. M. Smeets uit Brunssum en de 25-ja- rige houwer Th. J. Wesseling uit Heerlerheide onmiddellijk zijn over leden. Bij het onderzoek is gebleken, dat zij zich met de voor het vervoer van materiaal bestemde ton in een in aanleg zijnde opbraak omhoog hebben laten trekken en daarbij door kabelbreuk naar beneden zijn gestort Beide slachtoffers waren gehuwd. Wesseling was vader van 1 kind. Even voorbij de Marlotlaan stond een personenauto van de heer M. P. uit Rotterdam aan de kant van de weg. Hoewel het achterlicht van de ze wagen brandde, reed een perso nenauto bestuurd door de 37-iarige P. B. uit Amsterdam, die uit de richting Den Haag kwam, op de eerste in. Deze raakte door de schok in vlammen en is volledig uitgebrand. Het vuur sloeg over op de tweede wagen, die eveneens grote schade opliep. De bestuurder wist bijtijds de auto te verlaten en heeft geen let sel gekregen. Een aanhangwagentje, dat aan de' tweede auto was beves tigd, is gespaard gebleven. De brand weer heeft het vuur met schuim ge blust. B. die onder invloed van sterke drank verkeerd, werd aangehouden en naar het politiebureau overge bracht. AUTO'S MOGEN RIJDEN OP 2e KERSTDAG EN ZONDAG 2 JAN. De minister van Verkeer en Wa terstaat heeft bepaald, dat het ge bruik van een motorrijtuig, is toe gestaan op Zondag 26 December 1948 en op Zondag 2 Januari 1949. INKOMEN PRINSES WILHELMINA Aan het verslag der commissie van rapporteurs uit de Tweede Ka mer over het wetsontwerp „inkomen uit 's Rijks kas van Hare Konink lijke Hoogheid Prinses Wilhelmina der Nederlanden", is ont'eend, dat sommige leden de vraag stelden, of in de huidige omstandigheden een bedrag van f 400.000 niet te hoog moet worden geacht. Zeer vele an dere leden achtten het genoemde bedrag geenszins te hoog, doch eer der aan de bescheiden kant. KONINGIN SCHENKT GEDENKPLAAT AAN STATEN-EILAND Koningin Juliana zal aan het New Yorkse stadsdeel Staten-efand een bronzen gedenkplaat schenken, ter herinnering aan de eerste Neder landse nederzetting op die plaats. Henry Hudson gaf het eiland naam Staaten-eylandt ter ere van de Staten-Generaal in Nederland. In 1630 vestigden zich de eerste Ne derlanders op deze plek, doch pas in 1661 kwam er een permanente nederzetting. Nu heet het Staten eiland Richmond. De gedenkp^at, die aan de historische vereniging van deze New Yorkse wijk wordt ■aangeboden, zal worden aangebracht in het Voorlezers-huis, de oudste la gere school ter plaatse. COMMUNISTEN IN ZAANDAM MAKEN RUMOER. In verband met het feit, dat het vereiste aantal raadsleden niet aan- wézig was, kon gisteren een door de CPN-fractie aangevraagde gemeen teraadsvergadering te Zaandam niet doorgaan. Tijdens de vorige vergadering wilde de CPN-fractie interpelleren over de loontoeslag. Burgemeester W. Thorns- sen meende, dat deze kwesie beter bij de begroting behandeld kon worden, waartoe toen met meerderheid van stemmen werd besloten. De CPN- fractie richttte daarna het verzoek tot de burgemeester binnen 14 dagen een vergadering uit te schrijven, Hieraan werd voldaan. Deze vergadering was gisteravond vastgesteld. Ver voor het aanvangs- uur schoolde een grote menigte sa men op de stoep van het gemeente huis, wachtend op toelating tot de publieke tribune. De raadsleden daarentegen lieten, voor zover zij geen lid van de CPN waren, verstek gaan. Toen burgemeester Thomassen om tien voor acht inplaats van half acht de vergadering opende, bleek, dat hij niet voornemens w^s publiek toe te laten. Hij las artikel 14 van het reglement van orde voor, voor zover de CPN-leden hem daartoe in de gelegenheid stelden, waarna de secretaris mr. dr. Scholten de namen van de niet aanwezige raadsleden be kend maakte. Met hevig hamergerof- fel trachttte de burgemeester de in terruptie van de CPN-leden te on derdrukken. Nog steeds doorhame- rend, verklaarde hij de zitting voor gesloten en verliet de zaal. In de hal van het stadhuis, waar het publiek ruim drie kwartier had gewacht, om dat het niet in de raadszaal werd toe gelaten, were} toen de CPN-fractie de trap afkwam, de internationale aan geheven. Na het drinken van „gevitamini- seerde" melk op school zijn honder den kinderen te Rotterdam-Zuid ziek geworden. Velen moesten hevig bra ken en sommige leden bovendien aan diarrhee. Het onderzoek, dat de geneeskundige dienst naar de oorzaak van de vergiftigingsverschijnselen instelt, zal zeker nog enige dagen in "ag nemen. Gisteren waren al weer veel kinderen op school terug. Ook een zevenjarig meisje, dat in een ziekenhuis moest worden opge nomen, was weer hersteld. De rat. Een dame hier ter siede heeft de gewoonte, om voor het slapen gaan haar gebit uit de mond te ne men en dit de nacht te la ten doorbrengen in een kopje water op de keuken tafel. De laatste weken placht ze dit roerend goed de.s morgens op de grond terug te vinden, weshalve zij haar man eens duchtig aan de tand voelde (een onroerende). Hij was ech ter onschuldig en Zon dagavond bleek een rat die hiervoor een on smakelijke reden had de daderes te zijn. „Die zullen we effe li quideren", zei de man zakelijk. De volgende avond ging hij de buur man halen, die met een bijl assistentie moest ver lenen. Zij posteerden zich ter weerszijden van het rattenhol. waarvoor op een halve meter afstand het kopje met gebit aïs lokaas was neergezet. De dame had een taak buiten de gevaren-zóne bij net knopje van het licht. Zo dra ér geroepen werd. zou ze licht maken. Tegen half een klonx e<* gerucht onder de vloer. „Daar heb je hem", lis pelde de dame tandenloos. „Hoofden dicht", com mandeerde de buurman strijdvaardig en trok een spierbal met de bijl in de hand. Heel langzaam kwam het getrippel nader tot het plotseling oohield. De rat had vermoedelijk de keuken bereikt en stak voor alle zekerheid even de kop buiten haar wo ning. O. K. moet zij ge dacht hebben, mijn maal- :je staat al klaar, want even later klonk de duik in het kopje. De echtge noot liet met veel energie zijn voet nederdalen en vergat van de spanning dicht op" te roepen. ..Hierdoor ontstond enig lisverstand. De stilte "trde echtey niet lang. Eensklaps galmde een donderende slag, di? ge volgd werd door een rau we kreet. De buurman had met de bijl toeges'agen, maar door de duisternis misleid een voet geraakt in plaats van het knaagdier. Trouwens er blekea neg enige ongeregeldheden te hebben plaats gedonder., want, toen het licht aan flitste, wasi het gebit ze vendelig. Terwijl de heer des huizes kermend over de vloer kronkelde, klon ken ergens in de diepte wegstervende trippeltjcs van iemand, die zich nog net het vege lijf gered had. Een half uur later werd de dokter uit zijn bed ge haald, om vijf gebroken tenen te repareren. Nog meer narigheid. Zo is de wereld nu een maal vol van onverwachte narigheid. Toen wij Zon dagavond door de stille buitenwijken van de stad slenterden, werd ons oor plotseling getroffen door een uitbundige kinder zang. Voor zoiets blijf je staan, vooral als de gor dijnen open zijn. Temid den van de kinderen zat de goede man, die eens per jaar zijn hele bezit uit deelt. De kleinste mocht bij hem op schoot zitten. Ineens gebeurde het. Het kleine jochie gleed van de schoot van de goede man en zwaaide triomphantelijk met een baard. Weg Kin derzang. Een monsterach tig gelach brak los en pa trachtte de situatie mes ter te worden met c'e kreet: „Hij is de échte niet! Hij heeft ons voor de gek gehouden!" Maar niks hoor;' het hek was van de dam. Even la ter stapte een eerbied waardig gekleed man naar buiten. Hij zei een heel lelijk woord tegen de taxi-chauffeur. En de zwarte jammerde. ,.Die kerel wil niet eens meer betalen." Het gesprek. In een café zaten twee heren een gias bier leeg te maken. Zoiets doe je nu eenmaal met onderbre kingen, die met een praat je worden opgeluisterd. Mijnheer A: Dat is ook een geschiedenis met mijn heer Dinges! Mijnheer B.: Ik weet er niets van. Mjjnheer A.: Heb je dat dan gehoord van die doch ter van je overbuurman? Mijnheer B.: Neen, daar heb ik niets van gehoord. Mijnheer A.: Maar man, hoe is dat nu mogelijk. Die lui wonen vlak bij je? Mijnheer B.: Ja zie je. mijn vrouw is al een week met vacantie! Ome Loeks. Natuurlijk weet U, dat het paard van ome Loeks al jaren dood is. Maar her fijne van de zaak weet U misschien niet. Dat paard was zeer kostbaar en fa voriet op elke renbaan. Ome Loeks - kocht het voor 8000 gulden. Toen het dier bij hem bezorgd werd, bleek het echter dood te zijn. Wat nu? Orr.e Loeks maakte tien lootje,-: die per stuk duizend gul den kostten. Liefhebbers waren er genoeg. Na ae trekking stuurde hij het paard naar de winnaar en stak 10.000 gulden in zijn zak. Toen ome Loeks zover gekomen was met zijn ver haal, onderbraken wij hem. „Maar de winnaar zag toch direct, dat hat paar.d dood was?" De oude glimlachte en zei: „Nu, die heb ik ook zijn duizend gulden terug gegeven!" Hij kon het niet helpen. In het begin vap deze week vertoefden wij op een avond ten plattelan- de Eensklaps werd de lan delijke stilte verbroken door een harde klap. Een auto was een kruideniers winkel binnengereden. Niet via qe deur, maar via het raam. Overal erw ten, bonen en mottenbal- len. Ogenblikkelijk was de veldwachter ter plaatse, om de bestuurder, die een Schiedams luchtje ver spreidde, op de bon te zet ten. „Ach mijnheer de Veldwachter", £ei een oud moedertje, „die man kan er toch niets aan doen." „Niets aan doen," vroeg de veldwachter verbaasd. „Nee, zeker niet", her nam het moedertje. 4Hij is t'och dronken!" Gasvlammetjes. In het Amhem's Dag blad stonden enige moti veringen voor meer gas v/elke genomen zijn uit brieven, die bewaard wor- den in het archief van het Gasbedrijf te Arnhem. Wij mogen U deze staaltjes Neaenands niet onthou den: „Meheer. toen ik een kachel had, dee ik vaak een hoop op mijn kachel., maar nu moet ik alles op het gasvorriuis doen". „Ik ben niet iemand, die zo maar gas laat vlie gen." „Wegens ziekte van mijn vrouw heb ik tijdelijk een andere vrouw gehad (als hulp)." „Met dat kleine beet je gas moet ik dus 5 gro ten mensen bewassen, be- lcoken en bestrijken." „Gaarne zou ik in aanmerking willen komen voor gezinsvermeerderéng met een baby". „Door omstandigheden van een kwaal moet ik mij meermalen per week was sen. Daar ik alles in het donker moet doen, zo verzoek ik U vriendelijk of U mij een eindje tege moet wil komen." „Ik heb me laven krabben voor vast rech:. En wilt U meteen zo goet z}j.n mij als lid van vast recht te laten wegvloeien" „Wat koken betreft staan wij op een zeer laag standpuntdaar ik zorg heb voor mijn tweelingen. U zou zeggen: op de ka chel. maar dat doe ik niet uit finanseel oogpunt". „Tot voort kort bereid de mijn vrouw alle spijzen in petroleum." Een nieuwe patroon. De kinderen op school mochten allemaal op de beurt een patroon-heilige noemen. Het ging ih vlot tempo. Jantje was het laatste aan de beurt en zijn keus was dus aanmer kelijk geringer dan bij de kinderen op de eerste ban ken. Toch twijfelde hij geen ogenblik. „Bacchus juffrouw", zei hij, „Van c'.c- cafébazen!" TWENTSE GEHEIME ZENDERS ZIJN EEN GEVAAR VOOR DE LUCHTVAART. Enige maander. geleden waren er herhaaldelijk in Twente geheime zenders in de aether. De P.T.T. heeft in samenwerking met de politie aan deze radio-vrijbuiterij, die bovendien nog gevaren met zich mee bracht voor het luchtverkeer, een snel einde gemaakt. Een opsporings-ambtenaar, als ge tuige gehoord, wees er op, dat deze „liefhebberijen" storingen kunnen veroorzaken bij peilingen op het vliegveld Twente, waardoor voor de luchtvaart groot gevaar kan ontstaan. De officier van jusitie zei, dat er een eind moes- komen aan deze ge vaarlijke „sport". Aanvankelijk had hij volstaan mét waarschuwingen in de vorm van voorwaardelijke straf fen. Hij was thans evenwel van me ning, dat zvaarder straffen moesten volgen om een einde te maken aan de geschiedenis met de Twentse ge heime zenders. Tegen een viertal ver dachten, T. W. H. J. M. J> te Losser, Oldenzaal en Markelo, eiste hij straf fen varierende van een maand gevan genisstraf tot twee weken gevange nisstraf. De Almelose politierechter veroor deelde verdachten tot straffen van drie weken gevangenisstraf tot drie weken voorwaardelijke gevangenis straf en f 30 boete. BRANDSTOFFEN 02 NA 18 DECEMBER ONGELDIG. Het Centraal Distributiekantoor deelt ons mede, dat de bon 02 van de brandstofkaarten na 18 December as. niet meer geldig is voor het ko pen van brandstoffen. Men moet de bon 02 dus uiterlijk op 18 December a.s. bij een brandstoffenhandelaar in leveren. KOPEREN CENTEN UIT STAPHORST. Na het bericht, dat er bijna een millioen koperen centen bij de burge meester van Rhenen is binnengeko men voor het te stichten nationale legermonument op de Grebbeberg, is de muntenstroom weer in omvang toegenomen. Iedere dag komen kleine en grote zendingen binnen. Lo schonk dezer dagen de burgemeester van Staphorst het respectabele aantal van 4576 koperen centen. BEURSOVERZICHT. Op de laatste dag van deze week werd ten opzichte van de effecten beurs een zeer gereserveerde houding aangenomen en de affaire was van bescheiden omvang. Voor enkele spe cialiteiten bestond evenwel nog be langstelling en koninklijke trokken evenals de laatste dagen het grootste deel van de publieke attentie Op de beleggingsafdeling bestond aanvankelijk enige vraag voor de conversielening 1947, die tot 98 op liep, maar tegen het slot weer een fractie achteruit ging. Amerikanen waren in het vergeetboek. Wat lezers schrijven LEIDT EEN MILLIOEN WINST TOT VERLAGING VAN DE STROOMPRIJS? Het viel mij bijzonder op, bij het doornemen van de toelichting op de Leidse Begroting deze week in Uw blad opgenomen, dat de Wet houder van Financiën op zijn in te dienen „Millioenen-Nota" een winst beraamt op de Stedelijke Electrici- teitsfabriek van een millioen gul den. Dit zal waarschijnlijk de netto winst zijn, dus na afschrijving van gebouwen, terreinen, materiaal, in stallaties en reservering voor aan schaffing van nieuw materiaal. Een ieder zal een dergelijk winst bedrag toejuichen, maar nu de be steding. Niemand zal het kwalijk nemen, dat een gemeente poogt haar bedrijven zo te exploiteren, dat' het althans een voordeel op levert mits de sociale voorzienin gen niet in de knel raken, doch dat de gehele winst wordt besteed om tekorten aan te vullen in een Be groting lijkt mij in dit geval niet juist. Opzettelijk schrijf ik „in dit ge il", want de winst van het Elec- triciteitsbedrijf is mede tot stand gekom'en door de omliggende ge meenten, die vanuit Leiden de stroom betrekken. Dat de gemeente Leiden het grootste gedeelte van de winst zou opeisen, is op zakelijke gronden heel goed te verdedigen. Het zou ook billijk zijn de buitenafne mers hiervan te laten profiteren, door b.v. in de vorm van verlaging van de stroomprijs. Uiteraard zou een eventuele ver laging van de stroomprijs niet groot kunnen zijn, maar toch een verlich ting brengen. Allereerst bij de gro gezinnen, die dagelijks veel stroom afnemen en voor welke ca tegorie het momenteel veel moeite kost, om de touwtjes bij elkaar te krijgen. Verder zouden de industrie, boeren en tuinders er gebaat mee zijn, daar door hen jaarlijks een groot kwantum wordt verbruikt, met als gevolg: verlaging der pro ductiekosten. Het aambeeld waarop de Overheid telkens en telkens ha- mert. Indien het uitgesloten is, een ver laging van de prijs te doen ingaan bij de particulieren, misschien is er dan nog een kans voor onze ge meente om de stroomprijs geredu ceerd te krijgen voor de straatver lichting. Uit deze verlaging zou het mogelijk kunnen zijn, om de kosten te dekken voor het laten branden van de straatverlichting des nachts op gevaarlijke punten. B.v. langs het Aarkanaal. Ik hoop, dat, wanneer de Leidse Begroting aan de orde komt, ge dacht zal worden aan de cliënten van buiten. Aan U, mijnheer de redacteur, dank voor de plaatsing. COR HOOGERVORST. Ter Aar, C GSa.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 6