Valse dollars, uit Duitsland afkomstig %>*te TROUW AAN KOLPING ZATERDAG 11 DECEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Meer montagebouw en duplex-woningen Tijdens een rondgang door zes nieuwe montagewoningen in Zaan dam. deelde de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting, nr. J. in 't Veld, mede, dat hij over het ge hele land <le me ntagebouw wil stimu leren en het bouwen van duplex wo ningen bevorderen. Noord-Hc lland, behalve Amsterdam en Urk, krijgt voor :949 drie duizend woningen toe gewezen. Het plan van pater Piet Wesseling noemde de minister goed bedoeld, maai in de practijk niet houdbaar. „Bovendien, speelt pater Wesseling nog verstoppertje, dus kunnen we nog verrassingen ver wachten". Mr. In 't Veld, die als burgemeester van Zaandam destijds" een lans er voor brak om grote huizen in tweeën te splitsen, antwoordde op een des betreffende vraag, dat op de begro ting 1948 zes millioen en op de begro ting 1949 acht millioen gulden door het rijk waren uitgetrokken voor wo ningsplitsing. In 1948 werd echter slechts in 1500 gevallen de voor de re- 1 kening van het rijk komende zestig percent der verbouwingskosten be taald, zodat er dus nog genoeg over is van het toegestane bedrag. De aan- vraagtermijn werd dan ook verlengd tot 31 December van dit jaar. D> mi nister noemde de bouwcampagne van Philips in Eindhoven en die van de AKU in Ede een goede stap in de richting van een oplossing van het woningprotleem, al zullen de arbei ders, die later in deze huizen trekken, zich van de consequenties ten over staan van hun werkgever bewust moeten zijn. „Volkskr." NIEUWE KATHOLIKE CENTRALE VOOR BEROEPSKEUZE. Op initiatief van de landelijke lei ding der Katholieke Actie is de grondslag gelegd voor een Katholieke Centrale Vereniging voor Beroeps keuze Voorlichting. Alle jij de Ka tholieke Raad van Overleg aangeslo- tenstandsorganisaties, de in de Katho lieke Jeugdraad verenigde jeugdbe weging en het R.K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Oovoeding zijn hierin betrokken. De reeds bestaande centrale van katholieke bureaux heeft besloten, ter wille van het algemeen welzijn in deze nieuwe centrale ver eniging over te gaan. Een door een commissie van voorbereiding opge stelde beginselverklaring werd met algemene stemmen aanvaard. CRITIEK OP DE HOOFD COMMISSARIS VAN POLITIE TE AMSTERDAM. Een aantal leden van de Amster damse gemeenteraad heeft blijkens de algemene beschouwingen over de begroting dier stad, vrij veel critiek op de hoofdstedelijke politie. Naar aanleiding van de processen verbaal actie tegen verkeersovertreders die thans gelukkig wordt gevolgd door een meer paedagogische actie is de vraag opgeworpen, of de hoofd commissaris wel avoldoende begrip heeft voor de Amsterdamse menta liteit. Reeds enige malen is het voor gekomen, dat van de zijde van de hoofdcommissaris acties zijn bevo len, die een averechtse uitwerking hadden. Sommige leden meenden, dat ruim 25 mille voor de aanschaffing en het onderhoud van politiehonden niet verantwoord is en maakten de op merking, dat het doel waarvoor deze honden worden gebruikt, strijdig is met de waardigheid van de stad. ("Hiermede werd bedoeld het gebruik van depe viervoeters bij razzia's op zwarte handelaren in de binnen stad). KIPPEN ZIJN AAN DE LEG De kippenhouderij te Neerkant (gem. Deurne) is een belangrijke eier-producent geworden. Tengevol ge van het zachte weer der laatste weken neemt de eierproductie gesta dig toe. De jonge kippen zijn vrij wel alle* aan de leg terwijl ook de overjarige kippen weer heel wat ei eren leveren. Op het ogenblik wor den weer 15.000 eieren per week naar de veiling te Venlo verzonden. Per jaar bedraagt de productie ruim een miPioen eieren. BINNENLAND. Een Haarlemse huisvrouw ging het vuur van een in brand geraakt tapijt met een stofzuiger te lijf. De stofzuiger zoog de brandende vezels op, waardoor het vuur bedwongen werd. Dr. J. C. G. Burkens uit Mep- pel is benoemd tot geneesheer-di recteur van het Oude- en Nieuwe Gasthuis te Delft. Het Bijz. Ger. te A'dam ver oordeelde conform de eis drie leden van de colonne Henneicke tot de doodstraf. Het waren B. M. van Eg- mond, A. D. Hogguer (bij verstek) en A. Schmidt. Sem Dresden heeft wegens het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd afscheid genomen als di recteur van het Kon. conservato rium voor muziek te 's-Gravenhage. Volgend jaar zal er veel cement uit Bizonië naar ons land komen. Door bemiddeling van de Nederland se Cement Maatschappij zijn n.l. gro te contracten afgesloten voor de le vering van dit veelbegeerdé bouwma teriaal met fabrieken aan de Rijn, aan de Main en in Westfalen. Wegens moord met roof, ander half jaar geleden te Roosendaal ge pleegd op een vrouw, is de 43-jarige P de J. uit Roosendaal in hoger be roep door het Gerechtshof in Den Bosch tot levenslang veroordeeld. De Rechtbank te Breda had de man de zelfde straf opgelegd. Een 15-jarg meisje is in een ate- tier te Amsterdam, waar zij met cel lulose werkte, in brand gevlogen en zeer zwaar gewond. Op een onbewaakte overweg na bij Borne is de 57-jarige koopman A. S. uit Enschede, die hardhorend was, door een trein gegrepen en vrijwel op slag gedood. Daar het wegens plaatsgebrek in de kerken vaak moeilijk is, willen wij ook dit jaar weer belangstellende niet-katholieken in de gelegenheid stellen om de Nachtmis bij te wonen. Inlichtingen hieromtrent vóór 19 December bij „Verbum Dei", Plan tage 16. Tel. 21988. KATH. REISVERENIGING We moeten hier even ons excuus maken voor een lelijke omissie in het verslag van de feestavond der Kath. Reisvereniging op Donderdag avond. Immers, we vermeldden niet het optreden van de Gibaba's, Lei- dens beste Krontjong-band, zoals het programma vermeldde. Nu behoeft men een programma niet altijd te geloven, maar hier was het toch zeer juist gezegd. De aanwezigen hebben genoten van de prestaties van deze band uit de parochie Herensingel. Wat zij boden aan zang en muziek, was in één woord: af! Dat de aanwe zigen het hiermede eens waren, bleek uit het herhaaldelijk opklaterende applaus. Het optreden van deze band was zeker een der best geslaagde nummers van het aantrekkelijke pro gramma. HET NIEUWE STATION. Door de Nederlandsche Spoorwe gen te Utrecht is aan de heer J. M. Samson, aannemers-, wegenbouw en transportbedrijf hier ter stede, opge dragen, het eerste voorbereidend werk nabij het N.S. station te Lei den, n.l. het dempen van de Spoor- haven en het verbreden van de spoor baan met bijkomende werken voor de som van 184.750. Met het werk is reeds een aanvang gemaakt. HET PROBLEEM VAN HET AFBETALINGSSTELSEL. Comité uit de Middenstand gevormd. Nu langzamerhand het bedrijfsle ven zich aan het herstellen is en steeds .neer goederen beschikbaar komen, zal binnenkort het probleem van het afbetalingsstelsel wederom op de voorgrond treden. Immers, de grote achterstand in de gezinnen, ontstaan door de oorlogs omstandigheden, gepaard gaande aan de nog -teeds heersende spanning tus sen lonen en prijzen, zal voor velen aanleiding ziju, zij het noodgedwon gen, de benodigde goederen op afbe taling te gaan betrekken. Het is vanzelfsprekend, dat niet al leen de consument, doch ook de mid denstand groot belang bij een goede regeling van het afbetalingsstelsel heeft. Om dit noodzakelijke volkscrediet in goede banen te leiden en te voor komen, dat de bonafide koper in han den van minder scupuleuze zaken lieden valt is het gewenst, dat er een orgaan in het leven wordt geroepen, dat in deze regelend optreedt. Om hierin te voorzien is te Ensche de, met medewerking van he Ge meentebestuur en de Kamer van Koophandel, opgericht het „Twentsch Financieringsinstituut Detailhandel". Hier ter stede hebben de heren H. Simonis Sr. en J. A. van Zanten, resp. voorzitter van de Afd. Kleinbedrijf van de Kamer van Koophandel en Directeur der Gemeentelijke Volks- credietbank, het initiatief genomen om ook in Leider, te komen tot op richting van een dergelijk instituut Een voorlopig comité, waarin be halve genoemden ook zitting hebben de heer W. Zwart, voorzitter der Neu trale Middenstands vereniging (plaats vervanger de heer A. J. F. Eichhorn), de heer L. Questroo, lijstenfabrikant e" winkelier te Leiden en de heer Vreeswijk, rijwielhandelaar te Al phen a. d. Rijn, heeft deze zaak nader bestudeerd en is tot de conclusie ge komen, dat het zeer gewenst is dat de middenstand zich over deze zaak beraad. Voornoemd comité heeft daartoe een vergadering belegd op Woensdag 15 December 1948 der namiddags te 3 uur, in de bovenzaal van het café restaurant „In den Vergulden Turk", Breestraa 84 te Leiden. De heer H. Simonis jr., secretaris penningmeester van het Twentsch Fi- Gemeentelijke Volkscredietbank te nancieringsinstituut en Directeur der Enschede, zal in deze vergadering een inleiding houden over doel en werk wijze van het op te richten instituut. AVOND-MUZIEK HOOGLANDSE KERK. Op Maandag 20 December, 's avonds half 9, zal. indien de weersomstan digheden dit toelaten, in de Hoog landse Kerk een programma van Advents- en Kerstmuziek worden uitgevoerd door de organist Piet Uiterlinden, met medewerking van de sopraanzangeres Helen Pet. Het programma wordt t.z.t in de plaatselijke pers gepubliceerd; de toegang is vrij. Katholieke Jonge Middenstand. De goede Man heeft zijn vertrek naar Spanje nog een week uitgesteld, om zich nog eens echt gezellig, onder aJle Katholieke Jonge Middenstan ders met hun meisjes op te houden. Introducé's en vooral ook de dames zijn zeer by de Sint gezien. Om 8 uur precies arriveert St. Nicolaas in „Liberty", Stationsweg 2. Het pro gramma bestaat uit. muziek, attrac ties, voordracht en declamaties. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Geschiedenis: de heren C. T. de Jong te Den Haag (cum laude) en J. G. Bruggeman te Den Haag; ge slaagd voor het candidaatsexamen Geneeskunde: mej. C. C. Wachter te Ede; geslaagd voor het doctoraal examen Geneeskunde: de heer B. E. de Groot te Voorburg; geslaagd voor het arts examen le gedeelte: mevr. H. Lem-Visser te Leiden; mej. H. de Groot te Oegstgeest en de heer O. Makstenieks te Oegstgeest. Geslaagd voor het arts examen 2e gedeelte: de dames J. R. Koetsier te Den Haag en M. Molenaar te Den Haag en de he ren W. E. 1 angert te Leiden; H. R. Kijlstra te Velp en J. J. de Lange te Den Haag. AMBTSAANVAARDING VAN PROF. DR. C. BRUYN. In het groot auditorium van de rijksuniversiteit aanvaardde gisteren prof. dr. J. C. Bruyn, benoemd tot bijzonder hoogleraar vanwege de Bollandstichting om onderwijs te ven in de philosphie in de geest van Hegel, zijn ambt met het uitspreken van een inaugurele oratie, getiteld „Philosophia perennis". Het ligt in het voornemen van de Directrice en haar medewerksters van het Kleuterhuis der Leidse Bui tenschool, om op 14 December a.s. in het gebouw van het Kleuterhuis te Katwijk aan Zee een Kerstmarkt te organiseren teneinde een ver- pleegfonds te stichten ten behoeve van een gratis-bed. Het doel hiervan is om een gratis verpleging te verschaffen aan kinde ren van 16 jaar, wier ouders door financiële omstandigheden niet in staat zijn zo'n verpleging te bekos tigen. De praktijk bewijst, dat voor deze kinderen niet genoeg gedaan km worden, zodat een druk bezoek wordt verwacht. Deze Kerstmarkt wordt zowel in Katwijk als in Lei den gehouden te Katwijk is deze markt op 14 Dec. geopend van 15-17 uur en van 19.30 tot 21 uur, en te Leiden in het Federatïehuis, Ge recht 10 od Donderdag 16 en Vrijdag 17 December telkens van 14.30 tot 17.30 en van 19 30 tot 22 uur De toegang is gratis. Vele attracties zul len de gezelligheid verhogen, ter wijl textielgoederen en ve^e nut tige voorwerpen tegen gewone prij zen zullen worden aangeboden. Met bet oog op het goede en on baatzuchtige doel bevelen wij een bezoek aan deze Kerstmarkt van harte aan. Naar de „Volkskrant" verneemt, heeft het ministerie van Sociale Za ken geweigerd de dirigent Paul van Kempen, die tijdens de afwezigheid van Eduard Flipse enkele concerten van het Rotterdams Philharmonisch Orkest zou leiden, een werkvergun ning te verlenen. Deze weigering zou betekenen, dat Paul van Kempen ook het concert van K. en O. op Woens dag 15 Dec. a.s. in de Stadsgehoor zaal niet zou kunnen dirigeren. K. en O. heeft zich in verbinding gesteld met Den Haag, doch het resultaat van haar pogingen zal eerst Maandag be kend gemaakt kunnen worden. Paul van Kempen is zoals men weet Nederlander van geboorte. Hij nam in 1932 de Duitse nationaliteit aan, doch is sinds 1945 doende de Ne derlandse nationaliteit terug te krij gen. DISTRIBUTIEKRING LEIDEN. Maandag te Leiden uitreiking van bonkaarten 901. Maandag en Dinsdag uitreiking van toeslagkaarten bijz. arbeid te Rijnsburg. Alg. Ned. Invalidenbond. Lou Bandy zal op de feestavond van de Alg. Ned. Invalidenbond, afd. Lei den en omstr., op 22 Dec. a.s. in de Stadsgehoorzaal, belangeloos z'n me dewerking verlenen. Himmler was de grootste valse munter Nu onlangs op grote schaal valse dollars blijken „aan gemaakt", is daarbij door de politie voorzichtig opge merkt, dat het zeer wel mogelijk was, dat dit geld uit Duitsland afkomstig kon zijn. Over de valsgeld-affaire van Himmler geven we hierbij een uitvoerige beschou wing. Dc Himmlcr-centrale. Het is een onmiskenbaar feit, dat een oorlog verval singen stimuleert. Het wordt zelfs min of meer een overheids-kwestie, wanneer spionne'n van val se papieren moeten wor den voorzien. Hoeveel Ne derlanders hebben niet tijdens de laatste oorlog met valse persoonsbewij zen en „Ausweisen" in de za gelopen en levensmid delen gekregen op valse bonnen? Het werd een soort sport en op de duur werd er zoveel virtuosi teit 'gedemonstreerd, dat men moest gaan vrezen voor de na-oorlogse tijd. Merkwaardig is echter, dat de Nederlandse mentaliteit zegevierde en toen bleek, dot vervalsingen niet meer nodig waren, zijn er prac- tisch geen daden mis daden toen geconsta teerd Iloe de oorlog op de Duit se vervalsers had gewerkt, bleek pas na de bevrijding, toen de werkzaamheden van de beruchte Himmler- centrale werd ontdekt. Op eei. goede dag kwam er in Den Haag een man aan de Raamweg, die een verhaal deed, dat we nog eens uit voerig zullen weergeven, omdat het, dank zy de ac tiviteit van de Nederland se valsgeld-centrale, tot de ontknoping van de groot ste vals-geld-affaire aller tijd' i heeft geleid. Deze Hollander was in Neder land opgepikt en werd na' Saxcnhausen getrans porteerd. Na enkele weken kwam hy met 140 man in een geïsoleerd gedeelte, waar men werd opgeleid voor het vervaardigen van Engels geld. Duitsland was n.l. van plan 200 millioen Pond-Sterling te fabriceren en dit aanvankelijk bij de invasie te gebruiken er. la ter met vliegtuigen boven Londen uit te gooien. Men begrijpt, dat dit een ramp geweest zou zyn voor het Engelse economische leven. De mannen kwamen in de „fabriek" ergens on- der de grond in Duitsland. Daar was een archief van 68000 rubber-stempels uit heel Europa. Er stonden snelpersen en er was een cliché-inrichting en een graveerinrichting. Van al les werd er nagemaakt: leges-zegels, intentificatie- papieren, bankbiljetten. Het zwaartepunt zou ech ter komen te liggen op de productie van Engels geld. De saamhorigheid van de gedetineerden was verba zingwekkend. Ze wisten, dat ze na hun werktijd zouden worden vergast, omdat dit geheim mee het graf in moest en ze noem den zich dan ook „de do den met vacantie". 't Geld zou voor drie doel einden worden gedrukt: in de eerste plaats om er in de neutrale landen bui tenlandse betalingen mee te verrichten, in de tweede plaats om er de spionnen en de agenten mee te beta len en in de derde plaats om er na een luchtactie het Engelse economische leven mee te ontwrichten. De arbeiders traineerden het werk zoveel mogelijk, omdat ze wisten aan v/elke ramp ze zouden meewer ken. Ze vertraagden het werk zo zeer, dat dc cen trale moest verhuizen om nie. door de geallieerden te worden veroverd. In zestien spoorwegwagons werd de hele outillage in gepakt met bestemming een berggrot in de Retel- Zipf in Oostenrijk. De mannen voelden, dat hun laats, j uren waren aange broken. Tenslotte kregen ze opdracht het Engelse geld te verbranden omdat de Amerikanen zeer ver waren opgedrongen. Circa 180 millioen is toen in derdaad door het vuur ver slonden. Van de andere 20 millioen was al naar schatting 10 millioen be steed aan buitenlandse be talingen, terwijl de overige 10 millioen op het laat st moment in de reeds in gepakte kisten moest wor den gestopt. Daartoe kreeg een van die 140, een Frans ingenieur opdracht de kisten weer open te breken en de bil jetten tussen de voorwer pen te deponeren. Vervol gens moest hij de vracht auto met kisten wegrijden en de ingenieur kweet zich voortreffelijk van zijn taak door de auto in een berg meer te rijden. Door de val werden de kisten versplin terd en dreef overal het Engelse geld op het water, zodat de inmiddels gearri veerde Amerikanen aan een wonder gingen gelo ven en ijverig de ponden uit de goudkreek opvisten. De Nederlander moest on dertussen met de derde groep van de 140 man naar 't concentratiekamp Eben- see lopen, om te worden vergast. Twee groepen wa ren inmiddels al vertrok ken. De derde groep draal de echter zo lang, dat ze voor het bereiken van het kamp werden bevrijd door de Amerikanen. Zo ontkwam hij aan een wisse dood en bracht bo vendien naar Nederland een In zijn schoenzool ge naaid bankbiljet mee terug, dat le Centrale inzake fal- sificaten naarstig gebruikte om New Scotland Yard van Himmler's „geheime wapen" op de hoogte te brengen. Direct zijn toen de detectives naar Duits land en Oostenrijk ver trokken om de outillage in beslag te nemen en het valse geld te achterhalen. Het is evenwel mogelijk, dat veel van het geld door de Amerikanen is „opge vist" en in omloop ge bracht in de leave-centers zoals België. Dat zal bin nenkort moeten blijken. Bioscopen Luxor. Voor hen, die „De re gen kwam" in 1939 reeds zagen, zal het moeilijk vallen, dc waardering op te brengen, die wij toen deze film toekenden. De opvattingen, die tien jaar geleden gehuldigd werden omtrent het begrip film, verschillen nogal met de tegenwoordige. Zij is voor de huidige smaak te lauw, te weinig „gevoelig", te weinig kunst zinnig gemaakt. De camera-instel lingen zijn te ouderwets, dc film „leeft" niet voldoende, er gaat geen ontroering uit van het toch zeer dramatische verhaal. „De regen kwam" is geen film, die de critiek van heden kan doorstaan. De scènes, die toentertijd imponeerden door inlassing van technische snufjes, zo als een aardbeving en een fikse regenbui, kunnen ons niet meer be koren omdat zij geen wezenlijk deel uitmaken van de film. Tyrone Power en George Brent zijn brave jongens, waar geen cent kwaad bij zit en Myrna Loy een ac trice, die in 1939 misschien ons hart gestolen heeft. We weten het niet meer. Nu doet zij het in geen geval. De K.F.C. oordeelde deze film toe laatbaar voor volwassenen. Trianon. Als men de verdien sten van Charles Dickens kan afme ten naar de verfilming van zijn „Oli ver Twist", dan mag het geen ver wondering wekken, dat hij tijdens zijn leven reeds veel gelezen werd. In al zijn werken legde hij een rea liteit, die soms te cru is, wanneer het ging om bepaalde toeestanden te he kelen, maar dit realisme ging toch ook gepaard met een heilig idealis me, dat beoogde door de reealiteit der uitbeelding te bereiken wat langs normale weg niet verkregen kon worden. Dat zien we ook in „Oliver Twist", waarbij de bedoeling voorzat de vin ger te leggen op de wantoestanden in de armverzorging in die jaren. Charles Dickens leefde in de jaren 18121870 en niemand zal ontken nen, dat er in die jaren het ver haal verscheen in 18371839 in afle veringen van Bentley's Miscellany niets op te knappen viel in een we reldstad als Londen. Het leven in de laagste kringen der Londense sa menleving werd in dit verhaal wel zeer scherp getekend en de film beeldt de realiteit nog sterker uit. „Oliver Twist" geeft het leven weer van een weesjongen, in 1830 geboren in een van de zo beruchte Londense „werkhuizen". Na een zeer moeilijke tijd in deze hel voor de jongens, waarbij zij geregeerd worden door zich uitstekend verzadigende regenten, vlucht hij naar Londen en komt terecht in een bende zakken rollers en dieven, die onder leiding staat van een monsterlijke vrek, Fa- gin genaamd. Bij een van die stroop tochten was de jonge Oliver betrok ken en hij wordt gegrepen en voor de rechter gesleept, maar de bena deelde, de vriendelijke en rijke mr, Brownlow trekt zich zijn lot aan en voedt hem op. Het kind voelt zich dan gelukkig, maar wanneer de jon gen voor het eerst weer alleen op straat komt, valt hij in handen van Bill Sikes, een lid van de dieven bende. Hij sleurt hem weer mee en het leventje gaat onnieuw beginnen. Een vrouw uit de sloppen, die intus sen Oliver's afkomst te weten is ge komen, en begaan is met het lot van de jongen, wil hem bij mr. Brown- De „Gezellen-Réunic op Woensdag 15 December a.s. Vader Kolping's geboortedag is op 8 December j.l. op bescheiden wijze door de Kolpingszonen herdacht. „De „Oud-Gezellen maken zich thans op voor de Réunle, op Woens dag 15 December a.s., in het ,J5int Antonius-clubhuis aan de Mare No. 45, te Leiden. Op de Réunie worden verwacht aFe oud-Gezellen uit Lei den en omgeving. De uitnodigingen zijn bereids verzonden. Zij, die als nog gaarne een persoonlijke uitno diging ontvangen, gelieven dit even te melden aan het adres van onder getekende: Witte Singel 85 te Leiden, tel. 22851. Omtrent de Réunie zij nog meder gedeeld, dat Jan Koot. uit Amster dam, een korte inlpiding zal houden over „De persoon van Adolf Kol- ping". De „Oud-GezeRen" uit Leiden en Omgeving ontmoeten elkaar dus a.s. Woensdag, 15 Dec, in het „Sint*An tonius-clubhuis", te Leiden. „God zegene het eerzame hand werk!" P. B. H. Oostdam. low terugbrengen, die tevens dc grootvader, van de jongen blijkt te zijn. Haar plan wordt echter verra den en Bill Sikes vermoordt haar. Evenwel, dat betekent tevens het begin van het einde, want èn politie èn volk beginnen een jacht op de bende, die o.m. de dood van Sikes tot gevolg heeft, hetgeen in een dra matische scene wordt uitgebeeld. Zo goed als het verhaal van Dic kens. is de verfilming ervan door David Lan. In meesterlijke uitbeel ding worden de verschillende hoofd personen in deze film weergegeven. Oliver Twist als het vriendelijke, weerloze joch, helemaal niet passend in het misdadigersmilieu; Brown'ow als de goedmoedige oude heer, vriend en beschermer der armen, Fagin als een achterdochtig wangedrocht, voor wie de naam vrek nog te zachtaar dig is, Bill Sikes als de volleerde misdadiger, ruw, onbekookt en on beheerstWe zouden zo nog door kunnen gaan. Dé hoofdrolvertolkers zijn Robert Newton, Francis L. Sul livan, Kay "Walsh en John Howard Davies. De film, die boven de 18 jaar is gekeurd, zal ongetwijfeld veel be langstelling trekken. Casino vertoont deze week „New Orleans", een film, waarin een stukje geschiedenis over de jazz muziek wordt gegeven. De wieg van de jazz, welke in het begin uitslui tend door negers werd beoefend, heeft in de grootste achterbuurt van New Orleans gestaan. Toen de ach terbuurt ontruimd -werd, is deze soort muziek over heel Amerika verspreid en vond later ook in Europa de nodige aftrek. Een lief desgeschiedenis brengt wat variatie in de film, die voor het grootste ge deelte uit knetterende trompet-soli van Louis Armstrong bestaat. Het geheel is erg hotterig en dus spe ciaal voor de liefhebbers bestemd, waartoe wij niet behoren. De K.F.C.-keuring luidt: Voor 14 jaar. PROF. DR. T. H. MILO OVER DE ZEESLAG BIJ LEYTE. Lezing voor „Onze Vloot." Voor de Kon. Ned. Vereniging „Onze Vloot'' sprak in „In den Ver gulden Turk" prof. dr. T. H. Milo over de zeeslag bij Leyte, een van de eilanden van de Philippijnen, waar Amerika de aanval opende op dit knooppunt der Japanse verbindings wegen tussen moederland en de olie- gebieden van Indonesië. Spr. schetste eerst de voorgeschie denis van deze grootste zeeslag van de jongste oorlog, het eerste Japanse opdringen, de voor Amerika succes volle operaties bij de Koraaleilanden en bij Midway tot het stuiten van de Japanse opmars en het begin van de Amerikaanse tegenaanval bij de Salo mons eilanden. De aanval op de Phi lippijnen achtte spreker belangrijk zowel ten aanzien van het Japanse moreel als ten aanzien van de Ja panse mogelijkheden om de oorlog vol te houden. Toen de Philippijnen eenmaal voor Japan waren verloren, was iedere kans voor Japan verke ken, om de oorlog tot een zegevierend einde te brengen,, of zelfs maar lang vol te houder. Het eiland Leyte werd uitgekozen voor de eerste aanval in 1944, omdat het de poort opende tot de twee be langrijkste eilanend Mindanao er Lu- zon. De Japanners verwachtten de aanval omstreeks December, e*. dit zou in zeker opzicht gunstig voor hen zijn geweest. Zij hadden geen piloten meer, die ervaring hadden met vlieg dekschepen als basis, en eerst in De cember zouden de eerste nieuw-op- geleide groepen weer beschikbaar zijn. De vliegdekschepen vertoefden ten tijde van de aanval dan ook in Japan. De aanval werd van Amerikaanse zyde geopend door een omvangrijk luchtoffensief tegen de Japanse lucht- bases op Formosa, die zo goed als ge heel werden uitgeschakeld. Op 20 October volgde daarop de eerste lan ding op Ley die, uitgevoerd onder di recte dekking van de Amerikaanse zevende vloot, terwijl ten Oosten van de Philippijnen de derde vloot voor dekking var de gehele operatie zorg de. In het geheel namen 738 schepen deel, met een tonnage van 2 ys mil lioen, ongeveer de omvang van de Nederlandse koopvaardijvloot. Ten Westen van de Philippijnen was voorts een gordel van Amerikaanse duikboten gestationneerd, die het eerste contac met de vijand kregen, n.l. op 23 October. Op diezelfde dag vatten echter vliegdekschepen. Deze werden (zoals later bleek met onge oefende piloten aan boord) gebruikt als „lokvloobwaardoor de Ameri kaanse vloot zich inderdaad korte tijd heeft laten misleiden. Op dat mo ment waren echter de beide andere vloten reeds zo goed als geheel on schadelijk gemaakt, vooral door een onderlinge rivaliteit der bevelvoeren de Japanse vlootcommandanten. De zeeslag, die de beslissing over het sla gen van de Amerikaanse operaties op de Philippijnen afdwong, was daar mede in het voordeel van de Ameri kanen verlopen. Zwaar waren de Ja panse verliezen geweest, waartegen over natuurlijk gevoelige, doch in verhouding lichte Amerikaanse ver liezen stonden. De lezing werd geïllustreerd met talrijke lichtbeelden, die een uitne mend inzicht gaven in de aard en omvang van de strijd, die zo belang rijk is geweest voor de uiteindelijke overwinning op Japan. K.L.-DAGKALENDER, Correspondentie: Secretariaat Ver. „Katholiek-Leiden", Jan Lievens- straat 2, Leiden, tel. 22761. Zondag 12 December. 20 uur, Boven zaal „Amicitia" (Steenstraat): St. Ni- colaasavond Kath. Jonge Midden stands-Ver. Woensdag 15 December, 20 uur, „Liberty" (Stationsweg), de heer Herman Geyer spreekt voor de Kath. jonge middenstanders over het on derwerp: „De Vestigingswet Kleinbe drijf". Donderdag 16 December, St. Anto- nius Clubhuis: 3e Culturele Ontwik- kelingaavond K.A.B.: „De christen in het arbeidsleven". Spreker: de heer Dré de Wolf, Verbondssecreta- ris; onderwerp. „De arbeider in de nieuwe maatschappij". Schimmenspel en declamatie door Joop Koevoets, muzikale omlijsting door de K.A.B.- Symphonie. Vrijdag 17 December, 20 uur, Stad huis: Alg. vergadering Leids Jeugd- pplement slotzitting 1948 Ge discussieerd zal worden over „De werkmethode van het Jeugdparle- ment. Alle „oude" en nieuwe frac tieleden worden verwacht. 20.15 uur „Den Burcht": H.K. W. „Sint Franciscus van Assisië", pro testvergadering inzake de Winkelslui ting; spreker: de heer G. J. H. Kriek, bondsbestuurder. Zaterdag 18 December, Ned. Kath. Reisvereniging, bezoek aan de Ster- rewacht, alleen voor leden, kosten 25 werd in de Soeloezee een Japanse ct. per persoon; opgave: Boekhandel vloot gesignaleerd, die naar het Noor- De Sleutelstad, Breestraat 123, be den opstoomde. Geen van zloter. om- I perkte deelname.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2