NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK NIEUWS UIT DE OMGEVING Wilt U iets weten? DONDERDAG 9 DECEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 ALPHEN AAN DEN RIJN OUD-KAPELAAN FRED. GRENT JUBILEERDE. De oud-kapelaan van de St. Bonifa- ciuskerk te Alphen aan de Rijn., thans godsdienstleraar aan het R.K. Ly ceum voor Meisjes in Den Haag, die op 6 Dec. j.l. zijn l2K-jarig priester feest herdacht, heeft dit gisteren op de feestdag van Maria Onbevlekt Ontvangen, gevierd met een plechtige hoogmis in de St. Jacobuskerk aan de Parkstraat. De jubilaris werd daar bij geassisteerd door rector C. Broers, directeur van de K.A. voor vrouwen in het Bisdom Haarlem en de Wel- eerw. heer Th. van Vugt, moderator van het Meisjeslyceum. In een toe spraak naar aanleiding van Hebr. V. I. „Elke Hogepriester wordt uit de mensen genomen en voor de mensen aangesteld in de betrekkingen met God," heeft rector Broers taak en roeping van de priester geschetst. Het sqhoolkoor voerde o.l. van de rec tor wan het Lyceum, dr. R. L-igras, de wisselende gezangen van het feest der Onbevlekte Ontvangenis, alsme de een Mis van Karei Luyton voor driestemmig koor uit. In de aula van het Lyceum is de jubilerende priester daarna toege sproken door Kan.-Deken W. J. Pompe, als voorzitter van het school bestuur, waarna de moderator, de weleerw. heer Th. van Vugt in een felicitatietoespraak herinnerd heeft aan de vroegere werkzaamheid van de jubilaris als kapelaan te Alphen a. d. Rijn. Spr. memoreerde o.m. hoe kapelaan Grent na de wegvoering van wijlen deken Z. de Korte, als oudste kapelaan, te samen met de Deken Homulle uit Leiden, de belan gen van de parochie heeft behartigd. Het was ook voornamelijk de zorg voor degenen, die door de bisschoppe lijke hulpactie toenmaals ondersteund moesten worden, waarmede kap. Grent was belast. Een schilderij, voorstellende de H. Fredericus, de patroon van kap. Grent, dat zijn ka mer siert, getuigt van de dankbaar heid van deken Homule voor de wij ze waarop kap. Grent hem als een uiterst betrouwbaar en nauwgezet medehelper in die moeilijke jaren heeft ter zijde gestaan. Vervolgens is de jubilaris nog door de rector van "het Lycieum en een der leerlingen toegesproken, waarna de feesteling zijn dank heeft betuigd voor de tot hem gerichte woorden en de hem aangeboden geschenken. Dat de Alphenaren hun oud-kape laan nog geenszins vergeten waren is o.a. Maandag j.l. de eigenlijke ju bileumdag, toen deze in de Maria- stichting aan de Toussaintkade zijn eerste priesterjubile herdacht door talrijke bewijzen van belangstelling in velerlei vorm overduidelijk tot uit drukking gekomen. Ned. Kath. Reisvereniging. De afdeling Leiden van de Ned. R.K. Reisvereniging hield Woensdagavond in de St. Josephzaal te Alphen aan den Rijn een interessante propagan- da-avond. De heer C. Schinck, voor ster, hield een korte inleiding waar in hij de materiële voordelen en ge makken van het lidmaatschap dezer vereniging naar voren bracht en de plichten daartegenover stelde, waarna pastoor P. J. Aarts van de Nicolaas- parochie te Amsterdam, eertijds ka pelaan van de Alphense parochie, wees op de geestelijke voordelen en verzekerdheid van een principiële kath. reisvereniging. Voor de pauze werd vertoond de film van het Ma- ria-congres in Maastricht. Na de pauze werden een groot aantal foto's vertoond van Zwitserland en onder wijl expliceerde de heer J. Rooij- mans een van de vele reizen naar het Alpenland, welke spr. als reisleider van de N.R.K.V. heeft meegemaakt. Kapelaan Chr. Vriesekoop sprak nog een opwekking tot toetreding als lid. Men kan zich als lid opgeven bij mej. De Hollander, Middelweg 11', Leiden en bij de heer J. Rooijmans, Conrad- straat 17, Alphen aan den Rijn. ROELOFARENDSVEEN ST. Het was op 8 Nov. 1883, dat de eerhte twee en dertig jongemannen in Roelof arendsveen hun opdracht de den, en als lid van de St. Pancratius- congregatie werden ingeschreven. In de 65 jaren van haar bestaan heeft de St. Pancratius-congregatie wel bijna alle jongemannen in haar bescher ming gehad. De feestelijke viering werd vooraf gegaan door een triduum, geleid door kap. J. B. Karskens uit Amster dam, hetwelk een mooie voorberei ding is geworden voor het feest van Maria Onb. Ontvangen, patrones der congregatie. De feestdag der Congre gatie werd ingezet met 's morgens te 9 uur een plechtige H. Mis, opgedra gen door kap. Groen met assistentie van kap. Hartog en pater van Dijk. Het congregatiekoor o.l.v. Jos. v. d. Meer voerde de gezangen uit. Na de H. Mis gezamenlijk ontbijt in de St. Pancratiuszaal, waaraan door 92 le de werd deelgenomen, 's Middags te 4 uur Veni Creator, waarna predika tie tot sluiting van het triduum door kap. Karskens. Na de wijding der medailles deden 36 nieuwe leden hun plechtige opdracht en beloofden trouw aan Maria. Met een kort Lof door de directeur, kap. Groen, werd de kerkelijke viering van het 65-ja rig bestaan besloten. De officiële feestavond is tot een nader te bepa len datum uitgesteld, maar voor de congreganisten zelf was het feest in de St. Pancratiuszaal. Onder enkele tractaties, waardoor een geanimeer de stemming ontstond, werden kaart- wedstrijden gehouden om speculaas poppen. De prijswinnaars werden: H. v. d. Meer, C. Hogenboom, H. Verdel, P. v. Hameren, D. v. Ruiten, Jan Bak ker, N. Huigsloot, J. v. Ruiten, A. v. Klink. In de verliezers: J. Wessel- man, G. v. 't Hart, P. v. d. Meer, B. v. d. Meer, Th. v. Haastregt, C. Bakker, N. Koek. Raadsvergadering. De eerstvol gende openbare raadsvergadering zal gehouden worden op Donderdag 30 December. Het ligt in het voornemen van B. en W. alsdan de begroting voor het jaar 1949 de raad aan te bieden. AARLANDERVEEN K.A.B. Op een feestelijke bijeen komst van de K.A.B. heeft pater En- gelbertus gesproken over de waarde ring van de arbeid. De voorz. deelde mede, dat voor de leden een retraite wordt gegeven van 2225 Januari. In de pauze werden de aanwezigen onthaald op chocolademelk en ver snaperingen. Door Kaj otters en enige dames werden ter opluistering liedjes gezongen, o.l.v. de heer C. v. d. Berg. BOSKOOP BESHULST NIET ZO DUUR ALS VERLEDEN JAAR. De eerste beshulstveilying werd 8 December gehouden. De belangstelling was goed te noemen, doch de prijzen maar ma tig en vergeleken bij vorig jaar slecht. Zo noteerde le soort beshulst met rode bessen ƒ0.751.10 per k.g. (vorig jaar gemiddeld ƒ5.), 2e soort 0.400.55 (vorig jaar gemiddeld ƒ3.) per k.g. Beshulst met gele bes 1552.80 per k.g. (vorig jaar gemiddelds f3 per k.g.). Goudbonte hulst met rode bes'ƒ.403.10 per k.g. (vorig jaar gemiddeld ƒ6). Idem zonder bes 1.90—2.10. Het is mogelijk, dat de prijs tegen Kerstmis nog iets oploopt, doch de prijzen van vorig jaar zullen wel niet benaderd worden. HOOGMADE „St. Deus Dedit". De leden, die een regenpak wensen, gelieven zich uiterlijk 11 December a.s. op te ge ven aan L. J. Elsgeest, Kerkstraat 8. HILLEGOM ONENIGHEID IN KATHOLIEKE MIDDENSTANDS VERENIGING. Vóór de bestuursvergadering in de Kath. Middenstandsvereniging hield de voorz. een uitvoerige rede. Uit eengezet werd, de samenwerking tus sen de NRKM en de Kon. Midden standsbond ter plaatse, welke wijze van samenwerking niet de goed keuring van het hoofdbestuur mocht erlangen. De desbetreffende cor respondentie werd voorgelezen. Er werden scherpe aantijgingen gericht opzichtens het hoofdbestuur en de heer J. Bakker en de vergade ring beaamde die volledig. Hierop volgde eerst de verkiezing van een voorzitter. Bij tweede stemming werd de heer J. H. Lamers gekozen. Oox moesten nog zes bestuursleden wor den gekozen, daar alleen de heren C. Jonkman en H. J. Wekking alleen bereid waren een bestuursfunctie te aanvaarden. Gekozen werden: de heren J. ïï.-Versteege, F. Out, B. Lans, C. Jonkman, H. J. Wekking en P, Jong. De heer Jonkman dankte de schei dende" voorzitter en de vertrekkende secretaris. De G. A. kap. N. van Paasschen zeide. dat hij ontwaard heeft, dat hier geen eenheid is. We moeten tot hechte samenwerking komen, waardoor het grootmaken van de R. K. Middenstand gewaar borgd wordt. Hierna rondvraag en sluiting. Een telegram werd verzon den aan het hoofdbestuur, waarin de afd. protesteert tegen de verhoging der omzetbelasting. HILLEGOM Industrie. In de gebouwen der Peka-fabrieken aan de Wilhelmina- laan alhier wordt gevestigd het groot bedrijf loodgieter-centrale verwar ming en constructiewerkplaats der firma Kager te Oegstgeest en te Lei den. KATWIJK MUZIEKVERENIGING BOUWDE EIGEN CLUBHUIS Dinsdagavond werd het gebouw of ficieel geopend, dat door de leden van de muziekver. U.N.I. in de vrije- en avonduren was gebouwd. Dat hiervoor grote be1angstelling was, e ligt voor de hand. Behalve B en W waren o.m. tegenwoordig de Direc teur der Gem. Bedrijven, de voorz. van de Bond van Chr. Harmonie- en Fanfare-gezelschappen, de heer Dik te Leiden, het bestuur van Werk- mans Wilskracht te Leiden, afgevaar digden van verschillende organisaties te Katwijk en elders. Het eerst sprak de voorzitter der bouwcommissie, de heer A. v. d. Plas, die na hartelijke bewoordingen aan het adres der bouwers en verdere medewerkenden het gebouw aan de vereniging U.N.I. overdroeg. De voorzitter van U.N.I. de heer K. Hoek, aanvaardde na mens het bestuur het gebouw en dankte evenzo in hartelijke woorden. Dan sprak de burgemeester namens het gemeentebestuur en de gemeente. Behave de voorzitter van de Har monie Katwijk aan den Rijn de heer Joh. Verhart spraken nog verschil lende personen. De heer Goedhart sprak het slotwoord. Gisteravond was het gebouw voor belangstellen den te bezichtigen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Gehuwd: B. Vis en J. J. den Duik; H. van Duyn en M. van den Oever; J. van Rhijn en C. Hasenoot; J. J. Ratté en L. Kouprie; H. Klaassen en M. Grootendorst. LISSE Te waterlating. Dinsdag is op de nieuwe scheepswerf van Akerboom's Scheeps- en Jachtwerf, Grachtweg a. d. Ringvaart te Lisse, de eerste boot te water gelaten. In aanwezig heid van enige autoriteiten van de gemeente, de K.P.M. en van Scheep vaartinspectie verrichttte de burge meester de doop van deze boot, „Maetsuicker", welke bestemd is voor de Kon. Ned. Paketvaart Mij. Alvo rens tot de doop over te gaan sprak de burgemeester enige woorden tot de heren H. P, Akerboom sr. en J. A. Akerboom jr., waarbij hij zijn waar dering uitsprak voor dit nieuwe be drijf, dat op 5 Jan. van dit jaar be gonnen is met één man personeel en momenteel reeds is uitgegroeid tot een bedrijf met 27 man. Na de tewa terlating, welke vlot verliep, maakte het gezelschap een geslaagde proef vaart door de Ringvaart, waarna de overdracht plaats vond. Geboren: Elisabeth Christina Ma ria, d. van A. J. van der Vlugt en M. B. van 't Hooft; Maria Gerarda Pe- tronella, d. van W. Lemmers en W. van Zonneveld; Cornelis Jacobus Ni- colaas, z. van N. J. A. Boekei en M. E. M. Jong; Gijsbert Adrianus, z. van J. Kamerman en G. W. Smits; Cor nelia Gerardina Maria, d. van A. Witteman en C. C. A. Breed. Getrouwd: J. van Honschoten te Zand voort en J. B. Verwer. Overleden: Maria H. Brussée 54 j,. Jozef C. Smakman 1 j.; J. H. Meij- boom 90 j., weduwnaar van J. den Eelgel&man. SASSENHEIM Geboren: Gregorius Nicolaas, z. van G. Onderwater en M. Jansen. Ondertrouwd: J. Overduin 35 j. en H. Aangeenbrug 31 j. Getrouwd: P. Havenaar 33 j. en P. A. Klinkenberg 22 j. VOORSCHOTEN Geboren: Huiberdina. d. van B. Vergunst en A. W. Breukhoven; Eli sabeth C. M., d. van A. P. Valentijn en E. C. Langver; Johannes G. P,. 7- van S. J. van Dijk en Th. Adr. Chr. Spierenburg; Johanness, z. van C. van Veen en R. J. P. Roos. Ondertrouwd: W. Schuitemaker 31 jaar en A. C. Lautnbach 24 jaar. Overleden: J. P. Seel 48 jaar vr., J. F. van Hoeken weduwnaar van A. J. Kwakernaak. Te Leiderdorp: A. J. Kwakernaak 71 jaar en J. F. vcan Hoeken. WARMOND K. V. P. In hotel „De Stad Rome" vergaderde de K. V. P. onder voorz. van de heer Willemsen, die in zijn openingswoord de spreker, prof. Wenners, feliciteerde met zijn 12^- jarig priesterfeest. Prof. Wenners be handelde het onderwerp „De sociale wetten in het huidige tijdsbestek". Na een korte inleiding, waarin de spreker mededeling deed, dat hij in de causerie zou trachten, enig in zicht te geven in de sociale wetge ving, zoals deze zich tot nu toe had ontwikkeld, gaf hij een uiteenzetting van de leuze van de K. V. P.: „Ge zond gezin, gezond volk". Spreker betreurde het dat onze sociale wet geving tot nu toe zo weinig reke ning houdt met de kleine zelfstandi gen van wie er velen in een nood toestand verkeren. Hiertoe zouden, volgens het voor stel, dezelfde maatstaven worden aangelegd als bij de werknemers. De eventuele premie zou worden be taald als volgt: 3 pet. (d. i. de helft van het premiebedrag) moet door de kleine zelfstandigen zelf worden op gebracht, de andere helft zou wor den verkregen door het leggen van opcenten op de weelde- en de in komstenbelasting. Spr. eindigde zijn leerzame cause rie met de wens, dat de K. V. P. er in mocht slagen, de grote stoot te geven, tot verwezenlijking van de ze maatregel, waarmede zij het be ginselprogram ..Een gezond gezin een gezond volk", daadwerkelijk zou uitvoeren. Hierna werden verschil lende vragen gesteld die uitvoerig werden beantwoord. De voorz. dankte de spreker voor zijn leerzaam betoog. Hij deelde nog mede, dat als propagandaleider door het bestuur was aangewezen de heer E. Slingerland. De Pastoor nam hier na het woord, om de spreker met zijn eerste priesterjubileum te feli citeren. Hij besloot met de woorden: van koper tot goud, dat God U be houdt. WASSENAAR Middenstandsbelangen. Op een goedbezochte vergadering van de beide middenstandsorganisaties zijn gisteravond in het R.K. Verenigings gebouw enkele belangrijke onderwer pen behandeld. Een daarvan betrof de instelling van een betalingsregeling-commissie, waarover reeds in vorige vergaderin gen was gesproken. Het is n.l. nodig gebleken, dat de middenstanders el kaar beschermen tegen wanbetalers. Iedere georganiseerde middenstander zal met ingang van 1 Januari a.s. aan het secretariaat van de commissie tegen een kleine vergoeding informa ties kunnen inwinnen betreffende de credietwaardigheid van nieuwe klan ten. De leden werd verzocht klachten over wanbetaling voor de genoemde datum aan de commissie te melden. De leveranties aan de gemeente werd druk besproken. Uit diverse be sprekingen van de besturen met het gemeentebestuur is gebleken, dat B. en W. bereid zijn zoveel mogelijk re kening te houden met de plaatselijke georganiseerde middenstand. De heer J. M. L. Lansberg, voorzitter van de R.K. Middenstandsbond en lid van de Prijzen-commissie, deelde vervolr gens enkele ervaringen mede, die de ze commissie heeft opgedaan. Over het algemeen zijn er weinig klachten over de Wassenaarse Middenstand. Het sturen van gespecificeerde reke ningen zou dat aantal nóg belangrijk kunnen doen verminderen, aldus spr. Voor tien jaar trouwe dienst. Namens het Hoofdbestuur van het Rode Kruis heeft gisteravond jhr. W. E. de Does de Bije, voorzitter van het afdelingsbestuur aan een vijf tal leden de medaille voor tien jaren trouwe dienst uitgereikt. Het waren de dames v. Zoest-v, d. Glas, Lange- rak-v. Keeken, C. Blankespoor en de heren A. C. Duyvesteijn en T. J. v. Veen. Van de leden was het verzoek uitgegaan aan deze avond een feeste lijk tintje te geven. Het bestuur had hierin toegestemd onder de voor waarde, dat het avondje zichzelf be druipen zou. Het feest, dat onder lei ding stond van de Noord wij kee con ferencier Westgeest, bijgestaan door eigen leden, had een intiem en gezel lig karakter. Vinker gesnapt, Op een stuk woeste grond, met houtgewas om zoomd, gelegen onder deze gemeen te werd een vinkenbaan ontdekt.. Te gen de houder W. J. L. is proces-ver baal opgemaakt. HAAGSE BIJZ. GERECHTSHOF. De Leidse Landwachters stonden terecht. Het was gisteren de eerste groep der Leidse landwachters, die voor het Haagse Bijz. Gerechtshof verscheen, na hen zullen nog vier groepen vol gen. De rij werd gisteren geopend door de kantoorbediende H. V/. T., die niet alleen in Leiden, doch ook te Oegstgeest actief was geweest, en in het tijdvak Jan. 1944—-Sept. 1944 in Oegstgeest als landwachter gestatio neerd was. Het bleek dat deze ver dachte geen al te sterke gezondheid bezat, doch niettemin bij de S.S. te recht was gekomen. Tien jaar gevan genisstraf m.a. luidde voor hem de eis. waarna mr. Sprey, reden tot cle mentie aanvoerde. Daarna nam de administrateur P. J. L. H., in de verdachtenbank plaats, die als onder-commandant der land wacht nogal furore had gemaakt. Ver dachte hield de zaken wel wat klein, doch de proc. fiscaal wist meer da den op te sommen, dan verd. zelf. De getuige a décharge Spierenburg, die naast verd. had gewoond, zei nimmer moeilijkheden van hem te hebben on dervoeden, waarop de president con stateerde: hij zocht het zeker wat verder uit de buurt. Na de dolle Dins dag was verd. blijkbaar beangst ge worden, en dook hij onder. Dit wilde de proc. fiscaal hem nog ten gunste doen gelden, omdat hij niet, als zoveel anderen, daarna in het Ooster. van het land zijn werkzaamheden had voortgezet. Gezien echter zijn voor gaand optreden, luidde de eis twaalf jaar m.a. Ook in dit geval pleitte mr. van 't Hoff Stolk, die betoogde dat verd. niet zo kwaad is geweest, en ook terwille va.i het gezin geen lange straf gewenst is. De schoenmaker F. W. E., was er zelfs op eigen initiatief naar radio toestellen gaan zoeken in de v. d. Waalstraat, vergezeld van drie jo chies der Jeugdstorm. Er was bij die gelegenheid nog geschoten ook, om de nieuwsgierige buurtbewoners van de straat te houden. Voorts had verd. des avonds laai enkele personen op Oegstgeesterweg willen aanhouden, en hij zou oj? hen geschoten hebben ware het niet dat er juist Duitsers op de weg liepen, die kans hadden ge raakt te worden. „Voor de Hollanders kwam het er blijkbaar minder op aan", merkte de president op. Tien jaar gevangenisstraf m.a. luidde de eis, waarna ook in dit geval mr. van 't Hoff Stolk clementie pleittte. De winkelier Jac. D. v. R. uit Oegstgeest was van begin 1944 April 1945 actief landwachter, nadat hij tevoren als N.S.B.er reeds z'n hulp aan de vijand had verleend. Hij deed ook bewakingsdiensten bij objecten voor de vijand van belang. Ook voor hem werd tien jaar m.a. geëist. Mr. J. G. de Jong pleitte. Tenslotte was het de boekhouder L. J. G., die ijverig had helpen zoe ken naar onderduikers, radiotoestel len enz. en, aan Elfert als comman dant van een patrouille het bevel had gegeven om op de personen die over de Oegstgeester weg liepen des avonds, te schieten. Volgens verd. moest echter in de lucht geschoten worden. Tier. jaar m.a. eiste de proc. fiscaal, mr. Braun. In dit geval werd door mr. J. J. v. d. Biessen gepleit. Uitspraken op 21 Dec. Volgende week Dinsdag volgt een tweede groep land wachters. HAAGSE POLITIERECHTER. „Vet bult." Dat zei de bakker J. M. S. te Leiden tot iemand, met wie hij ruzie had, en hij zei nog 'n ander lelijk woord, waarvoor de officier f 15 boete eiste wegens belediging. Dat was volgens verd. het gevolg van een procedure tegen de „beledigde partij". De rechter zag het geval zo zwaar niet in, en veroordeelde con form de eis. De vrolijke keuken. Mej. P. te Katwijk aan de Rijn roffelde met een schoffel drie ramen in de keuken van een kennis in. Daarvoor vroeg de of ficier f 25 boete of 5 dagen hechtenis, en voorwaardelijk 1 week gevange nisstraf. De rechter gaf f 20 boete en de voorwaardelijke straf. Ook de lijstenmaker T. de R. uit Leiden had het op de ruiten van een woning voorzien, doch hij werkte meer radicaal, en nadat hij eerst aan de voorzijde de vensters aan diggelen had geslagen, voerde hij dat werkje ook even aan de achterzijde uit. Het was allemaal in dronkenschap ge beurd, waarvoor hij nuchter moet boeten door dc f 20 boete of 10 dagen hechtenis, terwijl een maand gevan genisstraf voorwaardelijk blijft drei gen. En de schade wordt vergoed. In vlees en vet. De slager D. B. te Leiden nam uit de fabriek, waarin hij werkte, vlees en vet mee, hetgeen volgens verdachte de eerste keer al werd ontdekt Een week gevangenis straf luidde de eis, doch de rechter probeerde het met f 20 boete en voor waardelijk 2 mnd. gevangenisstraf. Rare manieren. De machinevor mer J. M. D. uit Kralingen, die rela ties onderhield met een inwoonster van Leiden, op de Oude Rijn onver wachts zulk een klap op zijn gezicht van de Leidse, dat de man twee tan den kwijt raakt. „Hij had mijn bele digd", zei verd. doch daar bleek niets van. De officier vond het een schan delijk gedrag en eiste twee weken gevangenisstraf. Het vonnis werd f 50 boete en voorwaardelijk 1 maand gevangenisstraf. Vraag: In welk land is prof Pic- card geboren en wat betekent de meisjes naam Sylvia. Antwoord: Prof. Piccard is op 28 Jan. 1884 te Basel in Zwitserland ge boren. De naam Sylvia betekent: vrouw of meisje uit het woud, bos meisje. SCHEEPSBERICHTEN ARENDSKERK, pass. 7 Dec. Oues- sant. COLYTTO (op eigen kracht) 11 Dec. van Houston te Rotterdam verwacht. HEELSUM, 7 Dec. Walvis baai naar Dakar. MARPESSA, 7 Dec. van Curasao naar Berre (bij Marseille). VEENDAM, 16 Dec. van Rotterdam te Bermuda verwacht. WATERLAND, 7 Dec. van Bahia. WILLEM RUYS, 8 Dec. 2 uur Fi- nisterre gepass. ZUIDERKRUIS, 8 Dec. van Batavia te Rotterdam. FRIESLAND, JavaRotterdam 8 Dec. 5.40 uur van Suez. KERTOSO- NO, RotterdamJava 8 Dec. 12 uur te Elawan, KLIPFONTEIN 9 Dec. van Las Pa^as te Kaapstad verw. POELAULAUT AmsterdamJava 8 Dec. van Genua. SIBAJAK, Batavia Rotterdam pass. 8 Dec. Point de Galle. WATERMAN. Rotterdam—Ja va pass. 8 Dec. Algiers. WILLEM RUYS, RotterdamBatavia, pass, 9 Dec. Gibraltar. Een brand in een boekbinderij aan de Weesperzijde te Amsterdam liet zich ernstig aanzien, maar was gauw geblust, zodat de schade niet groot is. Veel groter schade is aange richt door een brand in een matras- senfabriek aan de Singel. Het Bijz. Ger. te Leeuwarden veroordeelde de 38-j. D. Bakker te Franeker, districtscommandant van de Landwacht voor Friesland, over eenkomstig de eis bij verstek tot de doodstraf. De Rotterdamse rechtbank heeft de 55-j. bankier-koopman J. H. van H, veroordeeld tot ƒ50.000 boete subs. 5 maanden hechtenis, wegens overtreding van het besluit vijande lijk vermogen. Bij Birkhoven onder Amersfoort is de 40-j. expeditieknecht A. P. D., uit Amersfoort, bij een aanrijding met een andere auto zo ernstig ge wond, dat hij gisternacht aan de ge volgen is overleden. Een behoorlijke vleesvoorziening is mogelijk bij een varkensslapel van 1700000 stuks, aldus verklaarde dr. ir. P. C. Labouchère, rijksveeteeltconsu- lent in een Maandagavond gehouden radio-causerie. Het prijsbeleid van de regering is er op gericht de verhou ding tussen de biggenprijs en de slachtprijs gunstiger te maken ten- eihde de mesterij aan te moedigen. De grote hoeveelheid gestoomde aard appelen maakt dat de voederproble men voorlopig opgelost zijn. Tot gewoon hoogleraar in delf stof- en aardkunde aan de Technische Hogeschool is genoemd ir. H. J. de Wijs te Enschede, De bouw van een nieuwe R.K. kerk met bijbehorende pastorie te Middelburg ter vervanging van de in Mei 1940 verbrande kerk, zal deze maand worden aanbesteed. LAATSTE BERICHTEN GROOT VERLOF AAN DIENST PLICHTIGE SOLDATEN HIER TE LANDE. Aan alle dienstplichtige soldaten en soldaten le klasse, die niet buiten Europa dienen en voor 1 Jan. 1947 voor eerste oefening in werkelijke dienst zijn gekomen en onafgebroken hebben gediend, kan indien de belan gen van de militaire dienst dit toe laten, met ingang van 1 Januari 1949 groot verlof worden verleend. Zij, die op genoemde datum om redenen van dienstbelang van het groot verlof moeten worden uitgezonderd, kunnen er rekening mede houden, dat aan hen het groot verlof uiterlijk om streeks begin April 1949 zal worden verleend. DE „EMMAÜSGANGERS" EEN ECHTE VAN MEEGEREN? Binnenkort rapport van Prof. Coremans. Binnenkort zal van de hand van een der deskundigen in het van Mee geren-proces, prof. dr. P. Coremans uit Brussel, een volledig verslag ver schijnen over het in 1946 voor de justitie verrichte onderzoek. De twij fel, die nog mocht bestaan ten aan zien van een moderniteit van de „Vermeer" van Van Meegeren zal naar de conservator van het Rijks museum te Amsterdam, dr. A. van Schendel vertelde, geheel worden opgeheven. Prof. Coremans zal in dit rapport een groot aantal bewij zen aanvoeren, dat de doeken inder daad door Van Meegeren zijn ge schilderd. De opvatting van de Bel gische kunstexpert de Coen, dat de „Emmaüsgangers" toch een echte .Vermeer" is, berust volgens dr. van Schendel op een onjuist inzicht. OPNIEUW POGING TOT BRANDSTICHTING IN HET KAMP CRAILOO. Opnieuw is een overigens mis lukte poging tot brandstichting ontdekt in een der barakken van het interneringskamp te Laren. Gister nacht hebben enkele gedetineerden tussen de eterniet kachelpijp en de schoorsteen van deze barak een hoe veelheid kapok gestopt, hetgeen ech ter tijdig werd ontdekt. Tijdens het politie-onderzoek be kenden 2 gedetineerden dit gedaan te hebben. Zij voerden aan, dat de schoorsteen toch slecht trok en dat de kapok alleen zou schroeien en niet tot ontbranding zou komen. Beiden zijn in de cellenbarak opgesloten en er is proces-verbaal tegen hen op gemaakt. NONSTOPVLUCHT VAN 'S WERELDS GROOTSTE BOMMENWERPER De Amerikaanse luchtmacht meldt uit Fort Worth (Texas) dat een B36 de grootste bommenwerper ter we reld, een nonstopvlucht van 35 uur van Fort Worth naar Hono^eloe en terug heeft gemaakt. De afstand be droeg naar schatting ruim 12.800 kilometer. Het toestel, dat een be manning telde van 15 koppen, liet buiten de kust van Honoloeloe een bommenlading in zee vallen. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. COMMUNIQUé VAN DE DIENST LEGERCONTACTEN. De dienst legercontacten meldt, dat in de week van 1 tot en met 7 De cember in federaal gebied 307 inci denten zijn 'gemeld, dat is 69 meer dan in de voorgaande week. Dit weekgetal is het hoogste sedert de ondertekening van de Renvilleover- eenkomst. Het hoogste totaal was tot nog toe 244. Het totaal van 307 om vat 95 incidenten, welke veroorzaakt werden door geinfiltreerden TNI- en andere benden in „hit and run" ac ties. (D.w.z. acties, waarbij de ben den zich, na infiltratie en geweldda den, onmiddellijk achter de Status- quolijn terugtrekken, om aan de achtervolging door Nederdandse pa trouilles te ontkomen). Tien T.N.I.-leden en bendeleden werden gedood, 14 gewond en 8 ge vangen genomen. In totaal werden voorts 216 gewelddaden tegen de be volking gepleegd, waarvan 31 moor den op Indonesische bestuursambte naren en burgers. In de laatste drie weken vielen er 200 slachtoffers van moordaanslagen en ontvoeringen. Het communiqué zegt: „Nadat de in cidenten voornamelijk in Midden- en West-Java geconcentreerd waren, schijnt thans de beurt te zijn aan Oost-Ja va, waar het aantal inciden ten gestadig toeneemt." MINISTER VAN SCHAIK BINNENKORT NAAR DE WEST. Van bevoegde zijde wordt ons het volgende medegedeeld: „Aangezien het niet mogelijk blijkt, op korten termijn te geraken tot een definitieve wettelijke regeling van de nieuwe door de grondwet voorge schreven staatsrechtelijke vorm van het Koninkrijk (Nederland, Surina me en de Nederlandse Antillen), overweegt de regering de invoering van een voorlopige voorziening, in welke enige belangrijke onderdelen van de voorgenomen regeling reeds zullen worden verwezenlijkt. Alvorens hiertoe definitieve stap pen te doen, zal een der leden van het kabinet zich in de loop dezer maand naar Suriname en de Antillen begeven, teneinde met de daarvoor in aanmerking komende personen en instanties vooroverleg te plegen. De regering stelt zich voor daarna de zeer spoedige indiening van een desbetreffende wetsontwerp bij de Staten-Generaal te bevorderen." Het A.N.P. voegt hieraan toe: Naar wij menen te mogen veronderstellen, zal het de minister zonder porte feuille, mr. Van Schaik zijn, die als lid van het kabinet met het boven omschreven doel naar de West zal vertrekken. MOORDEN OP INDONESISCHE BESTUURSAMBTENAREN. In de omgeving van Semarang zijn in de afgelopen week drie Indo nesische bestuursambtenaren ont voerd. Van twee van hen zijn de stoffelijke resten teruggevonden; de derde wordt nog vermist. Nabij Sa- latiga is dezer dagen eveneens een Indonesisch bestuursambtenaar ver moord. MARKTBERICHTEN TER AAR, 8 Dec. Groente. Groe ne kool 0.070.09; witte kool 0.05 0.06; rode kool 0.070.10; Sav. kool 0.10; spruiten 0.390.44; idem stek 0.07; witlof 0.35—0.41; idem 2 0.21 0.32; idem stek 0.130.19; spinazie 0.400.41; waspeen 0.080.11; bos- peen 0.0170.11 alles per kg. Knol selderij 0.030.08 per stuk. schorse neren stek 0.010.05; andijvie 0.16 0.29 alles per kg. Boerenkool 0.45 0.80 per kist. Tomaten 0.180.63, idem afw. 0.030.13. Uien 0.06, idem stek 0.03. Slavellen 1.00 per bak. Selderij 0.11 per bos. Prei 0.11. Kroten 0.06 alles per kg. R'VEEN, 8 Dec. Bloemen. Nar cissen Early Glory 0.490.52; Magni- ficience- 0.480.10; Chrysant Monu ment 0.300.70; Witte Jozef 0.26 0.69; Herco 0.290.47; Tulpen Bril- lant Star 0.51—1.10. Groenten. - Tomaten 33.00 68.00; id. afw. 5.00—22.00; Glassla I 7.00—18.00; id. II 2.50—6.80; Andij vie 7.0024.00; Rode kool 4.60—7.00; Uien 5.407.40; Bloemkool 5.00- 28.00; Witlof 28.00. WOERDEN, 8 Dec 1948, Kaas Op de kaasmarkt te Woerden wa ren heden aangevoerd 157 partijen, le soort 170172, zware 174.. Handel matig. GOUDA, 9 Dec. Kaas. Aanvoer 162 partijen Prijzen: le kwal. 1.70— 1.74, 2e ie wal. 1.671.69, extra kwa liteit tot 1.78 per kg. Handel fla-uv

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3