FREDERIK Belastingen, die geen rekening houden met draagkracht DONDERDAG 9 DECEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT CAGINA 2 De Herv. Kerk in Zevenhoven wil haar eigendommen afstaan Bij de behandeling der begroting van financiën in de Tweede Kamer op 30 Nov. j.l. heeft de heer v. d. Weijden een critische beschouwing gegeven over enige vormen van be lasting-heffing. Wij laten hier een passage uit die beschouwing volgen: Zie ik het goéd, dan is zowel de grondbelasting als de ondernemings belasting een zakelijke belasting, welke niet of althans zeer onvoldoen de rekening houdt met het inkomen van de betrokkene, nl. van de belas tingplichtige, zoals ook een derde belasting, de straatbelasting, in geen enkel opzicht rekening houdt met de draagkracht. GRONDBEL A STING. Tegen de grondbelasting zijn ook vóór de oorlog, als zijnde een uitzon deringsbelasting, bezwaren inge bracht. Tijdens de oorlog hebben de Duitsers de grondbelasting verdub beld en de Minister heeft helaas ver geten deze verdubbeling te gelijk met zoveel andere Duitse maatregelen op te heffen. Op grond echter van de verdubbelde grondbelasting heeft de bezettende macht de landbouw vrij gelaten van de ondememingsbelas- ting. Verleden jaar is deze belasting ook voor de landbouw ingevoerd, zij het, dat er toen een beperking is ge komen en de minimumgrens op 3000 is gesteld. De landbouw heeft op de ze wijze te maken met drie belastin gen, welke geen rekening houden met de draagkracht: de grondbelasting, welke onder alle omstandigheden moet worden betaald, de onderne mingsbelasting en de straatbelasting. Hierbij laat ik de waterschapslasten buiten beschouwing, waarbij door de landbouwers zeker f 10 per ha. moet worden betaald ten behoeve van het interlocaie verkeer. Al is een land bouwer schijn-eigenaar ik zeg niet: schijnheilig en heeft hij zijn bezit tot de volle waarde met hypotheek belast, toch moet hij deze belastin gen betalen. Voor 30 ha. kan men de grondbelasting veilig sfellen op 300, de ondernemingsbelasting op f 300, de straatbelasting op 100, terwijl hij zeker ƒ300 aan wegenonderhoud ten behoeve van het interlocaie verkeer moet betalen. Het komt mij voor, dat deze accumulatie van belastingen, welke geen verband houdt met het inkomen, moeilijk met het krachtbeginsel is overeen te brengen. Mijn conclusie is dus, dat de grond belasting, nadat deze tijdens de oor log is verdubbeld en ook de provin ciën daarop noodgedwongen weer heffingen toepassen, zelfs tot 69 pet. van de opcenten, naast de onderne mingsbelasting een niet te rechtvaar digen druk oplegt. ONDERNEMINGSBELASTING PAST NIET IN ONS BELASTING STELSEL. Ik ben van oordeel, dat met name de ondernemingsbelasting niet past in ons huidige belastingstelsel. De Minister blijft echter blijkens de mededeling in de Memorie van Antwoord v: ~i een andere gedachte en meent, dat wij het verkeerd zien. Heeft de Minister er wel eens over nagedacht, hoe het een zelfstandige ondernemer te moede is, b.v. een wagenmaker, een meubelmaker, een schoenmaker, een tuinder of midden stander, als hij weet, dat hij vele honderden guldens meer moet beta len dan een naast hem wonende dok ter, advocaat, veearts.1, onderwijzer of ambtenaren met een zelfde inkomen, afgezien nog wan het feit. dat hij geen kinderbijslag ontvangt? Waarom, Mijnheer de Voorzitter. Omdat de man een onderneming heeft? Wan neer een advocaat 6 man personeel heeft, heeft hij geen onderneming. Wtonneer een meubelmaker met 2 man werkt, heeft hij wel een onder neming. Maar, Mijnheer de Voorzit ter, dat opent dan wijde perspectie ven. Want, op grond van soortgelijke motieven zijn nog heel wat andere belastingen te heffen. Van deze stelling uit redenerend, zou b.v. het voorstel kunnen komen om alleen personen, die een graad of titel hebben behaald, een aparte be lasting op te leggen. Als argument zou dan nog kunnen dienen, dat hun universitaire opleiding de Staat be langrijke bedragen heeft gekost. Zij betaalden namelijk met hun college geld in de meeste gevallen op geen stukken na de kosten. In deze trant verder redenerend, zou men perso nen boven bepaalde lengte of gewicht aan een aparte belasting kunnen on derwerpen. Ik wil er dus de Mirfister maar op wijzen, dat er nog heel wat belasting- mogelijkheden openstaan, als men deze weg op gaat. Vanzelfsprekend wil ik de Minis ter niet animeren om nog meer be lastingen in te voeren, maar het wil mij toch in alle bescheidenheid voor komen, dat er voor de ondememings- belasting niet veel andere en betere motieven zijn te construeeren dan by de door mij zojuist genoemde belas tingmogelijkheden. Ik blijf dus van oordeel, dat de ondernemingsbelas ting spoedig dient te worden opge heven; althans zo spoedig mogelijk het belastingvrije minimum belang rijk zal moeten worden verhoogd. Het wil mij voorkomen, dat in het algemeen gesteld moet worden, dat de belastingen op vaste eigendommen de grens van het redelijke overschre den hebben, nu zowel de pacht als de huur door de Overheid aan een bepaalde vóóroorlogse limiet gebon den zijn. Het is wel opmerkelijk, dat wij de ze middag hebben horen beredeneren, dat, wanneer de Staat eigenaar van bepaalde objecten is, een geheel an dere grondslag wordt genomen. Wij hebben horen beredeneren, dat, wan neer de domeinen het eigendom van de Staat zijn, men pachten voorstelt tot 240. f 244 en 245 per ha., af gezien vr het feit, dat deze pach ters ook zullen moeten betalen voor bedrijfsgebouwen, terwijl anderzijds door de Overheid, wanneer het par. ticuliere ondernemers betreft, d( pachten en huren worden vastge steld. „STILLE ONTEIGENING". Men moet hier spreken van een stille onteigening van mens-en die van de opbrengst van dit bezit op hun oude dag dachten te leven en nu door een samenstel van Overheids maatregelen gebrek moeten lijden, Wel zal nu de verkoopprijs van ge bouwde eigendommen worden vrij gelaten, maar de rendabiliteit veran dert daarmede niet. De huren mo gen niet worden verhoogd en de las ten gaan maar steeds omhoog, om maar niet te spreken van het bui tengewoon dure onderhoud en de ho ge reparatiekosten. Het moest de Overheid toch iets zeggen, dat het bezit zo aan lasten onderhevig is, dat bijv. de Hervormde Kerk in de gemeente, waar ik burgemeester ben, al haar huizen met de bijbehorende grond aan de gemeente voor niets in eigendom wilde overdoen, wanneer het gemeentebestuur nu maar de zor gen voor dit bezit op zich wilde ne men. Onze gemeente heeft bedankt, maar de Staat kan, als de Minister er voor voelt, van dit aanbod gebruik maken. Het tekent toch de toestand, als ook andere eigenaren van huizen deze eenvoudig voor niets aan de bewo ners overdoen, alleen om maar van de lasten af te komen. Het betreft hier geen onbewoonbaar verklaarde woningen en ook geen onverklaar baar bewoonde woningen, maar nor male huizen. Door de Overheidsmaat regelen wordt een zodanige druk op het bezit gelegd, dat mensen, die dachten van dit bezit op hun oude dag te kunnen leven, dit bezit aan anderen afstaan om van de lasten af te komen. Veelal is de toestand zo, dat soms welgestelde huurders als het ware aalmoezen ontvangen, door een veel te laag gehouden vóóroorlogse huur van in armoede verkerende eigenaren van deze huizen. De Regering zegt nu in de Stuk ken, dat in 1949 het probleem der huren tot een oplossing gebracht zal worden. Mijnbeer de Voorzitter! Ik geloof, dat dit ten hoogste tijd is, ook om te voorkomen, dat de bestaande woningvoorraad vooral ten plattelan- de in niet nog verdere staat van ver waarlozing geraakt. Maar verlaging der Overheidslasten op dit bezit is daartoe een eerste dringende eis. SMOKKELAARSBENDE OPGEROLD. Een grote smokkelaarsbende, die aan de Duits-Nederlandse grens ope reerde, is1 opgerold. Tien personen zijn gearresteerd. Gedurende de laat ste maanden moet deze bende ver scheidene honderdduizenden sigaret ten, duizenden chocoladerepen en een groot aantal damesschoenen van Ne derlands fabrikaat naar Duitsland hebben gesmokkeld. De goederen werden op de zwarte markt tegen hoge prijzen verkocht. Uit Batavia arriveerde gisteravond per KL.M.-vlieguig de Haagse ballon vaarder de heer J. Boesman, verge zeld van zijn vrouw, die in Indone sië een aantal ballondemonstraties heeft gegeven ten bate van het Rode Kruis. De heer Boesman noemde zijn reis een groot succes en een uiterst pret tige ervaring. Hij heeft een groot aantal vaarten gemaakt in de om geving van Batavia en andere ste den op Java, die vooral van de zijde van de inlandse bevolking grote be langstelling trokken. Dat de op brengst groot moet zijn geweest, leidt de heer Boesman onder meer af uit het feit, dat het Rocje Kruis alle onkosten heeft betaald, onder andere de aanvoer van het gas dat speciaal uit Pladjoe, op Sumatra, moest wor den verscheepti Dit gas, dat van nage noeg dezelfde samenstelling was a's het gas dat in Nederland voor bal lons wordt gebruikt, voldeed uitste kend, ofschoon de atmosferische toe stand en de thermiek in het tropische klimaat wel eens voor verrassingen zorgden. De heer Boesman vertelde voorts, dat hij van militaire zijde grote medewerking heeft ondervon den. Vooral in die gebieden waar voor afdrijving naar de demarcatie lijn gevaar bestond. In zulke geval- Sanering van bloembollenvak Mening van andere iuinbou w-organisaties De bestuursleden van de L,T,B„ C.B.T.B. en de Holl. Mij. hebben gis teren een gecombineerde vergade ring belegd, ten einde te geraken tot een gezamelijk standpunt, t.a.v. de maatregelen in het bollenvak, zulks naar aan'eiding van het door het hoofdbestuur van „Bloembollencul tuur" uitgebrachte prae-advies be treffende opheffing van alle maat regelen in het bollenvak. De bestuursleden waren eenstem mig in hun conc'usies, dat, gezien de afzetmogelijkheden enerzijds en de prijsregeling der regering in ver band mét de deviezen-positie van ons land anderzijds, het noodzakelijk is: 1. Dat maatregelen gehandhaafd blijven. 2. dat deze maatregelen zeer eenvoudig zullen zijn. In grote lijnen werden ter berei king van genoemde doe'einden- de volgende voorwaarden als noodza kelijk gezien: a. handhaving van een areaal, h. handhaving van Sumlusfonds c. een agressieve buitenlandse prijspolitiek, waarop ook de binnenl. prijs zal worden afgestemd. De meerderheid van bestuursle den heeft zich voorts een tegen standster verk'aart van de vrijwilli ge inkrimp. Nedere uitwerking van vorenge noemde principes zal t.z.t. moeten geschieden, doch de bestuursleden waren unaniem van mening, dat deze nadere regeling slechts de genoemde principes tot grondslag zal kunnen hebben. len werd de ballon geescorteerd door een „piperclub". „Op onze reis per vliegtuig hebben wij zowel onze ballon a's de mand met ons meegenomen. Dat is op het gebied van ballontransport iets ge heel nieuws", zo vertelde de heer Boesman tenslotte. UITSPRAAK RAUTER UITGESTELD. Op 15 Dec. a.s. zou de Bijzondere Raad van Cassatie uitspraak doen in de zaak van de gewezen commissaris- generaal Rauter. Naar wij vernemen, zal deze uitspraak worden uitgesteld tot een nader te bepalen datum. VA JAAR GEëlST TEGEN MR. FRANSSEN. Correct in financieel beleid, maar volkomen fout in geest achtte de ad vocaat-fiscaal, mr. Hollander in zijn requisitoir de Haagse advocaat mr. Franssen, wien o.a. liquidatie van de staatdundige partijen (R.K.S.P.) ten laste is gelegd. Na een scherp re quisitoir vroeg mr. Hollander vier en een half jaar gevangenisstraf met af trek, ontzetting uit de kiesrechten en ontzetting uit het recht om het ambt van advocaat en procureur te bekle den. Mr. Franssen is van 5 Mei 1945 tot 29 Mei 1948 geïnterneerd ge weest. BEURSOVERZICHT De handel op de effectenbeurs te Amsterdam vertoonde gisteren niet de minste tekenen van expansie. De stemming was lusteloos en de koer sen van de meeste toonaangevende aandelen waren bij de opening iets beneden het slot van de vorige dag. Voor Koninklijken werd echter goe de belangstelling aan de dag gelegd en deze waren bepaald goed gedispo neerd. Er openbaarde zich behoorlij ke vraag en de koers liep in een snel tempo op van 215 tot 319^- Staats papieren waren zo goed als onver anderd. De conversielening 1947 werd afgedaan tegen prijzen lopende van 97 3/4 tot 97 7/8. WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond). Aan de kust tijdelijk krachti ge overigens meest matige wind tussen Zuidwest en Zuid. Zwaar bewolkt later met opklaringen. Slechts op enkele plaatsen wat lichte regen. Iets minder zacht. BIOSCOPEN. De films van de volgende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „New Orleans", 14 jaar. Luxor: „De regen kwam", volwas senen. Trianon: „Oliver Twist", 18 jaar. LEIDEN INVITATIECONCERT VAN SEMPRE CRESCENDO. Om, negen uur ving gisteravond het „tegen acht uur" aangekondigde con cert aan. Louis Stotijn was ditmaal de dirigent in de plaats van Jaap Sto tijn, die door ziekte verhinderd was. Na twee klassieke werken heeft Sem- pre die eigentijdse orkeststukken ten gehore gebracht. Aangevangen werd met J. S. Bach de zevendelige „Suite G gr. t."; dankbaar geschreven mu ziek, maar niet gemakkelijk om mede te beginnen. Het geheel deed dan ook wat slap en voorzichtig aan, niet tegenstaande de dririgent de teugel strak aan hield. Een nog veel moei lijker opgaaf is het een cellist als Tibor de Machula te begeleiden. Een orkest van goed willende en met veel ambitie studerende dilettanten (waarvan een deel nog jaarlijks wis selt) is geen evenwaardige partner met een virtuoos, bovendien geladen van energie. Onlangs op de sonaten- avond met Theo van der Pas voor de Kunstkring hebben wij de Machu- la's spel bewonderd. Zijn toon was als altijd krachtig vol en warm, maar op dreef was hij niet. 't Orkest bleef aan de bescheiden en voorzich tige kant, wat de Machula blijkbaar aanleiding gaf te chargeren, en deze cverladenheid is niet eigen aan Haydn. Niettemin wist men te waar deren wat mooi was in zijn weder gave, en men gaf hiervan blijk door de solist onder aplaus meermalen te rug te roepen. Na de pauze de Suite over „Catalaanse Motieven" van Hanna Beekhuis, een stuk met fris en vlot karakter, afwisselend rhythme en rhapsodisch element. Het orkest was toen aanmerkelijk beter op dreef, maar vertrouwd met de moei lijkheden van het podium. De compo niste werd op 't podium geroepen en toegejuicht, 't Ging in stijgende lijn. en het avontuur met Kobus Kluif been verteld door Huibert Vet 40 „^iezo!" zei Ko Krauw „het is precies wat ik dacht. Toen ik Kobus Kluifbeen voor het eerst zag in zijn hondenhok, kreeg ik direct al een ver moeden, dat er met hem iets niet in orde was. Ik denk dat de waard de rest van de geschiedenis wel vertellen kan." De waard knikte ge wichtig. „Ik dacht...." begon hij, „ik dacht zo, toen ik., eh.. hum., ik dacht. Frederik en Ko Krauw schoten in de lach. „De bakker had vroeger een hond", vervolgde de waard „die al lerlei rare dingen deed. Hij at met en vork, leerde praten en begon een bolhoed te dragen. Ik dacht, het lijkt wel alsof die hond zich ver beeldt een mens te zijn! Op een goede dag was hij verdwenen en vlak daarop kreeg Notaris Zwingelhout bezoek van een zekere Kobus Kluif been, die hem allerlei gemene din gen voorstelde. Samen begonnen ze ons te bestelen en op het eind durfde niemand van de dorpelingen meer een stap buiten de deur te doen. Nou, de rest weet U zelf! Ik dacht: Cor nells; dacht ikeh...." „Hoogmoed komt voor de val," zei Ko Krauw „laat dit voor ons allen een les zijn..' Kobus Kluifbeen, die weer een ge wone hond geworden was, likte zijn lippen af. „Ds\nk U wel!" zei Frede rik, omdat hij anders niets wist te zeggen, en de waard knikte bedacht zaam. „Ja", zei hij, „ik probeerde met een wensring te koken om zon der werken geld te verdienen. Ik dacht: Correlis! dacht ik, als je nou zo'n ring hebt dan eh.eh.ik dacht heh. Opeens holde hij de gelagkamer uit, naar de keuken. „Gaat u zitten!" riep hij tegen Frederik en Ko Krauw, „ik zal wat heerlijks voor u klaar maken! Ik dacht Toen verdween hij in de keuken en niemand heeft ooit geweten wat de waard gedacht heeft Van Hendrik Andriessen „Variaties over een thema van Francois Coupe- rin" voor fluit, harp en strijkorkest, waarin mevrouw NicasieStotijn harp en de heer H. Muller (werkend lid van Sempre) fluitist, voortreffe lijk solieerden. Opgetogen was men over de muzikale wedergave van deze gewetensvolle compositie. Ten slotte „Simple Symphonie" van Britten, muziek, die haar uitwerking niet mist, opgewekt aandoet, niet diep zinnig is maar transparante kleur combinaties geeft, zang en rhythme inhoudt en charme heeft. Benjamin Britten zou zelf zijn Symphonie ge dirigeerd hebben, maar ongesteld heid verhinderde, hem dit voorne men te verwezenlijken. Stotijn gaf een uitvoering, die beschaafd en slag vaardig aandeed en boeiend was. Ovationeel applaus voor dirigent en orkest. De traditionele huldiging aan het slot hebben wij wegens het ge vorderde uur niet meer kunnen bij wonen. J. Kortmann. TENTOONSTELLING TIBETAANSE KUNST. „Goden en Demonen van Tibet". Op 18 December a.s. zal in het Rijksmuseum voor Volkenkunde een tentoonstelling worden geopend van Tibetaanse Kunst: „Goden en Demo nen van Tibet''. Een onderwerp, dat door de mystieke achtergrond zonder twijfel in bepaalde kringen grote be langstelling zal trekken, daarnaast echter uit zuiver aesthetisch oogpunt ook voor het „gewone" publiek van belang is. Het betreft hier in hoofd zaak eigen bezit (hetwelk kortge leden belangrijk kon worden uitge breid) met aanvullingen uit en kele belangrijke particuliere verzame lingen. De expositie wordt ingericht onder leiding van Dr. P. H. Pott, con servator aan het museum. BURGEMEESTER VAN KINSCHOT COMMISSARIES DER N.Z.H. In de op 30 November 1948 gehou den buitengewone algemene verga dering van aandeelhouders der Noord-Zuid.-Hollandsche Vervoer Maatschappij N.V., gevestigd te Haarlem, werden ter voorziening in de vacatures, ontstaan door het be danken van de heren ir. A. G. A. van Eelde en dr. ir. W. Hupkes, gekozen de heren jhr. mr. F. H. van Kinschot en mr. P. O. F. M. Cremers, resp. burgemeester van de gemeente Lei den en Haarlem. KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ. Wij herinneren aan de geconvoceer de bijeenkomst van de afd. Leiden der K.V.P. hedenavond om 8 uur, Hooglandse Kerkgracht 48. ST. LEONARD US-PAROCHIE Wij herinneren de leden van het Dameskoor ,,'t Zonne'ied" en van 't Kerkkoor aan de receptie van heden avond, onmiddellijk na 't Lof, dus om 8 uur, in de pastorie. Wij ver wachten a'len! Om half acht, Maria-Lof met ro zenkrans voor de wereldvrede Zo zullen wij het Lof houden geduren de heel het Octaaf van Maria Onbe vlekt Ontvangen, 'n Mooie voorber reiding op 't Kerstfeest, 't feest van de Vrede-lconing. Band NederlandIndië. De af deling Leiden van de Band Neder- land-Indië zal op Woensdag 15 De cember a.s. te 8 uur in „De Burcht" wederom haar leden, en een 25-tal gedemobiliseerden een avond aan bieden. Medewerking zal geven Cia van Boord met haar poppenspel. Ge geven zal worden het spel „Floris ende Blanchefloor". Voor Leiden is dit de eerste uitvoering. fHET GEHEIM VAN DE DOOR AGATHA CHRISTIE 72) „O!" zei hij aarzelend. „Dan zal ik eens even gaan vragen." „Zegt u maar, dat het belangrijk is," zei Anthony. „Een Boodschap van Lord Cater- ham?" polste het jongmens. „Iets dergelijks," zei Anthony. „Maar het is werkelijk nodig, dat ik mr. Isaacstein zelf spreek." Een paar .minuten later werd hij het sanctum van de financier binnen gelaten. Het was een groot, weelderig ingericht vertrek, waarvan Anthony zich naderhand speciaal twee din gen herinnerde: het zachte kleed en de diepte en wijdte van de leren club-fauteuils. Toij hy binnenkwam stond mr. Isa"ostein uit zijn stoel voor het bu reau op. ,.T hoop, dat u me dit onceremo- rie'e innendringen niet kwalijk neem., zei Anthony. „Ik weet, dat u het druk heeft en daarom zal ik niet op méér tijd beslag leggen dan ik nodig heb... ik kom met een voorstel... een zakelijk voorstel." Isaacstein monsterde hem een poos lang met zijn kleine, zwarte kraal- ogen, voor hij antwoord gaf. „Steek eerst eens op," zei hij dan opeens, terwijl hij zijn gast een si garenkoker voorhield. „Graag," zei Anthony. „Dat maakt het wat minder officieel." Hij koos uit de rijke voorraad de kleinste en de duurste, die hij vin den kon. „Het is over die Herzo-Slowaakse kwestie," zei hij dan, terwijl hij een lucifer aannam, het v'ammetje onder zijn sigaar hie'd en rok. Over de gele vloed heen zag hij de ogen van de man tegenover zich oplichten. „De moord op prins Michael heeft lelijk roet in het eten gegooid." Mr. Isaacstein trok zyn linker wenkbrauw op, zei met een onschul dig gezicht „Hè?" en keek naar de zo'dering. „Petroleum," zei Anthony onder hqt critisch bekijken van het keurig gewreven bovenvlak van het bureau „Een product waar je wat aan hebt" Hij voelde de schok van verbazing, die Isaacstein bij die opmerking van hem kreeg. „Zoudt u meteen ter zake willen komen, mr. Cade..." „Met alle soorten van genoegen. Ik verbeeld me dit, mr. Isaacstein: dat u niet bepaald vriendelijk zou kij- xen als die peti oleumconcessies aan de andere maatschappij werden ge geven." „Wat kwam u me voorstellen?" vroeg de financier met zijn kraal- ogen strak in de ogen van Anthony. „Een behoorlijke pro-Engelse pre tendent voor de troon." „Maar heeft u die?" „Dat is mijn zaak." Isaacstein glimlachte even maar in zijn ogen was een eigenaardig-har- de, koude uitdrukking gekomen. „Een echt exemplaar? Ik kan m'n naam niet lenen voor een zaak waar een luchtje aan is." „Het exemp'aar, zoals u het noemt, is absoluut echt." „Erewoord?" „Erewoord." „Goede dan kunt u op mij reke nen." „U bent niet zo moeilijk te over tuigen, als ik gedacht had," zei An thony met een nieuwsgierige blik op het brede gele gezicht. Isaacstein glimlachte even. „Ik zou niet de man zijn die ik ben, als ik niet geleerd had te be oordelen, of iemand me wel of niet de waarheid staat te vertellen," zei hij eenvoudig. „En nu, wat zijn uw voorwaarden?" „Dezelfde lening, onder dezelfde condities, die u prins Michael toege zegd had." „En u? Wat verlangt u voor uzelf?" „Voor op het ogenblik niets, Alleen uw belofte, om vanavond op „De Schoorstenen" te komen. „Nee," zei Isaacstein gedecideerd, „dat kan ik niet doen." „Waarom niet?" „Moet uit eten. Een diner, waar het nogal op aankomt.' uToch zult u moeten komen. In uw eigen belang!" „Wat bedoelt u daarmee?" Anthony keek hem een halve mi nuut strak aan, vóór hij langzaam, antwoord gaf. „Weet u dat ze de revolver hebben gevonden? De revolver waarmee Mi chael doodgeschoten is? En weet u ook, waar zij ze gevonden hebben? Nee?... In uw valies!" „Wat!" Isaacstein sprong van zijn stoel op. Zijn gezicht tv as een masker van ont zetting. „Wat zegt u daar! Wat bedoelt u daarmee?" „Dat zal ik u vertellen." Anthony ging erop zijn gemak bij zitten en bracht verslag uit van het sensationele vinden van de revolver. Terwijl hij zat te vertel'en, werd het gezicht van Isaacstein al grauwer en grauwer. „Maar dat is schandelijk!" barstte hij uit, toen Anthony zweeg. „Ik heo ze er niet in gestopt. Ik weet er niets van! Het is een truc... een truc, om de schuld op mij te gooien." „Wind u niet zo op," zei Anthony sussend. „Als het een truc is, kunt u dat makkelijk genoeg bewijzen." „Bewijzen! Hoe kan ik dat bewij zen?" „Als ik u was,' zei Anthony kalmp jes, „zou ik beginnen met vanavond op „De Schoorstenen" te komen." Isaacstein keek hem weifelend aan. „Dat lijkt u het beste?" „Ja." Anthony boog zich naar hem toe en Puisterde hem Iets in het oor Isaacstein liet zich achterover zak ken en staarde hem aan. „Denkt u werkelijk. „Kom, hoor en zie," zei Anthony. HOOFDSTUK XXVII. De dertiende October (vervolg) De grote klok in de vergaderzaal liet negen slagen horen. „Wel," zei Lord Caterham met een diepe zucht, „het gehele gezelschap is weer ongeveer compleet. En ik zit er voor de eerste vier en twintig* uur weer aan vast." Hij keek met melancholieke ogen de kamer rond. „Orgeldraaier met aap compleet, ging hij bij het zien van baron Lolo- pretzjyl fluisterend voort. „De man met de neus uit het wassenbeelden spel. „Je bent niet bepaald complimen teus," verdedigde Bund'e, tegen wie de sotto-voce opmerkingen gericht waren, de gasten. „En de baron heeft zo'n goede indruk van jou! Hij heeft me zoeven nog gezegd, dat hij jou een volmaakt voorbeeld van de gast vrijheid onder de haute noblesse vond." „Kan wel," zei Lord Caterham. „Hij zegt aldoor zulke dingen. Dat maakt het praten met hem juist zo ver moeiend. Maar dit zeg ik je, een vol maakt voorbeeld of niet, zo gauw ik er kans toe zie verhuur ik „De Schoorstenen" aan de een of andere eerzuchtige Amerikaan en ga ik in een hotel wonen. Als de mensen in je omgeving je dan niet beval'en, kun je je rekening betalen en verdwij nen." „Kom, niet zo neerslachtig," troostte Bundie. „U bent in elk geval van mr. Fish af." „Hm! Dat was de kwaadste nog niet," zei Lord Caterham, die in een obstinate stemming was. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2