3)e ftzicbeSoti/tei/nt Dr. Bunche stelt ultimatum Felle worsteling in China Verhoging van kinderbijslag Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DONDERDAG 9 DECEMBER 1948 40ste JAARGANG No. 11563 WEER EENS EEN ULTIMATUM IN PALESTINA Bur. Papengracht 32, Tele!. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs f0.32 p. w., f 1.40 p. mnd., 14.15 p. kwart. Franco p. p. i 4.90 - Advert.; 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Anders komt Palestina weer voor de Veiligheidsraad f-VE WAARNEMENDE BEMIDDELAAR der Ver. Naties in Palestina, dr. Bunche, heeft de regeringen van Israël en Egypte 48 yur tijd gege ven om te gehoorzamen aan het bevel van de Veiligheidsraad tot een bestand en een wapenstilstand in Palestina. Wanneer aan het bevel geen gevolg wordt gegeven, zou hij de kwestie voor de Veiligheidsraad bren gen. Bunche had geconstateerd, dat beide partijen hardnekkig op haar standpunt bleven staan en zag nog slechts heil in rechtstreekse bespre kingen tussen de legeraanvoerders. Het struikelblok vormt de ingesloten Egyptische tropenmacht bij Fa'.oeja, in de Nêgeb. Israël weigert zijn troe pen terug te trekken uit de Negeb om redenen van „veiligheid" en de Ara bieren zijn slechts bereid tot wapenstilstand, indien Israels troepen de Negeb ontruimen. Bunche gaf ronduit toe, dat er wei nig schot zat in de uitvoering van de laatste (wapenstilstands)-resolutie van de 'Veiligheidsraad. Hij erkende, dat dit verband hield met zijn onvermo gen om de voorlaatste resolutie, be treffende het terugtrekken uit de Negeb, ten uitvoer te brengen. On misbaar achtte hij een krachtige in vloed der V.N. in de situatie en hij waarschuwde voor de verspreide troepen van beide partijen, die in staat zijn tot een militair offensief. ENGELAND EN TRANSJORDANIë. De Transjordaanse politiek in Pa lestina wordt nauwlettend gadege slagen door diplomatieke waarnemers te Londen, met het oog op mogelijke complicaties voor de Brits-Transjor- daanse alliantie, die in Maart van dit jaar bij overeenkomst tussen de bei de regeringen is herzien. Volgens dit verdrag ;ullen de lan den elkaar helpen, wanneer één van beide in een oorlog wordt betrokken, zudks echter met inachtneming van de verplichtingen der beide landen uit hoofde van het Handvest der V.N. De Britse onderstaatssecretaris voor buitenlandse zaken, Mayhew, heeft vorige week in ihet Lagerhuis Moskou houdt de deur dicht DE TOELATING VAN NIEUWE LEDEN TOT DE V.N. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft zich gister avond officieel uitgesproken voor de toelating tot de Verenigde Naties van zeven nieuwe leden, n.l. Italië, Oos tenrijk, Ierland, Finland, Portugal, Transjordanië en Ceylon. Tegen het lidmaatschap van deze landen heeft de Sowjet-Unie indertijd haar veto uitgesproken, welks veto zij blijft handhaven. De Algemene Vergadering heeft nu eèn beroep gedaan op de Veiligheids raad om de aanvragen voor het lid maatschap van de zeven hiervoor ge noemde landen opnieuw in overwe ging te nemen, zulks in het licht van een uitspraak van het Internationale Hof van Justitie, dat het rechi van veto niet dient te worden gebruikt om daarmede een „politieke koehan del" te drijven bij het toelaten van nieuwe leden. Sowjet-Rusland en zijn aanhangers stemden echter tegen alle voor de toelating van de afzonderlijke landen ingediende' resoluties, zodat er niet veel hoop is, dat Moskou zijn veto zal intrekken. DE POLITIEKE COMMISSIE SCHEIDT ER MEE UIT. De politieke commissie heeft de be handeling van de kwestie der Itali aanse koloniën definitief tot de vol gende zitting uitgesteld en haar werk voor deze zitting beëindigd. duidelijk te kennen gegeven, dat agressie van Israël tegen Transjor- daans gebied als voorb.eeld noem de hij de havenplaats Aquaba door Engeland zou worden beschouwd als te vallen binnen de bepalingen van het Brits-Jordaanse verdrag en dat zonodig Britse troepen zouden wor den gebruikt. Een stoot in de maag Nu weten wij, waarom de As- ï.emblée der Ver. Naties besloten heeft om op 11 Dec. a.s. naar huis te gaan, niettegenstaande de werkzaamheden nog lang niet afgelopen zijn. Zij kunnen het in Parijs niet langer meer uithouden! Eerst was er een brand in het Palais de Chaillot, dan staakten de lift boys, maar wat er nu gebeurd is, doet de deur dicht. Dat is een stoot in de maag. De kellners zijn n.l. in staking gegaan. Juist toen de lunch zou wor den opgediend, namen de kell ners de benen, om zich een ho ger loon en fooien? te ver werven. De provianderingsdienst schraapte in allerijl enige plaats vervangers bij elkaar maar, naar verluidt, wisten deze de weg in de keuken niet goed te vinden en kwamen zij met het dessert voor de dag, toen de soep verwacht werd. Zware verliezen aan beide zijden TEN NOORDEN van Nanking zijn op het ogenblik hevige gevechten aan de gang, waarin beide partij en uiterst zware verliezen lijden. Met steun van de luchtmacht trachten de omsingelde regeringstroepen door de communistische ring heen te breken. In de sector PekingTientsin drij ven de communisten hun ingesloten tegenstanders op een steeds kleiner wordend grondgebied bijeen. De regeringstroepen hebben ten Oosten van Yoentsjeng 60.000 doden en gewonden verloren; dat is practisch het gehele leger van generaal Soen Yoean Liang. Onbevestigde berichten uit Sjang hai melden, dat de communisten weer uit Soetsjao verdreven zouden zijn. In de wetgevende vergadering is een resolutie ingediend, die instelling van de doodstraf vraagt voor hoogge plaatste ambtenaren en officiëren, die hun post verlaten of in hun taak tekort schieten. Hun vermogen zou onder de troepen verdeeld moeten worden. Behalve op het slagveld vallen de communisten. Tsjang Kai Sjek ook aan op economisch gebied. Deze aan val is gericht op de nieuwe munt, de gouden Yoean. Communistische agenten trekken met grote sommen buitgemaakt geld naar het door de regering gecontro leerde gebied en kopen er levens middelen, textiel en medicijnen op te- SCHOOL VOOR HYGIëNE EN PREVENTIEVE GENEESKUNDE Donderdagmiddag wordt het kamp Neerijen (gem. Waardenburg) offi cieel overgedragen aan de Militaire School voor Hygiëne en Preventieve Geneeskunde. Deze school ontstond op 1 Juni door samenvoeging van de school voor Preventieve Geneeskun de, die bestemd was voor cursussen aan officieren van Gezondheid, en de school voor Hygiëne, waar ook aan ander personeel les werd gege ven. Het z.g. museum, waar allerlei praeparaten, insecten en desinfectie- middelen zijn ondergebracht. Incidenten stijgen weer DRIE HONDERD ZEVEN IN ééN WEEK. In de eerste week van December zijn er op federaal Indonesisch ge bied driehonderd zeven incidenten geweest. Dat is negen en zestig meer dan in de laatste week van Novem ber en hoger dan enig ander weèk- totaal sinds de ondertekening van de overeenkomst van de Renville. Tot nu toe was het grootste aantal incidenten in één week 244 geweest. Vijf en negentig incidenten heb ben zich vlak bij de status quo-lijn voorgedaan. Nadat de terroristen hun daden hadden gepleegd, hebben zij zich weer haastig op republikeins ge bied teruggetrokken. Volgens de dienst der legercontac- ten zijn bij de incidenten in de eer ste week van December een en der tig Indonesische bestuursambtenaren en burgers vermoord. In de laatste drie weken zijn in totaal tweehon derd personen het slachtoffer van moordaanslagen en ontvoeringen ge worden. De incidenten kwamen in de voor gaande maanden voornamelijk op West- en.Midden-Java voor. Nu lijkt Oost-Java aan de beurt te zijn, want het aantal overvallen neemt er gèsta- dig toe. Bij de acties van Nederlandse pa trouilles tegen deze wandaden zijn in de eerste week van December tien leden van benden of het republikein se leger gedood. Veertien zijn er ge wond en acht gevangen genomen. gen veel te hoge prijzen. Op deze wijze onttrekken zij enerzijds goederen aan deze gebieden, anderzijds bemoeilij ken zij door hun prijsopdrijving de krampachtige strijd van de Kwomin- tang tegen de steeds verder gaande inflatie. Het is heel moeilijk daarte gen op te treden, daar de Yoean wet tig betaalmiddel is en men niet kan bewijzen, dat de kopers op illegale wijze aan het geld gekomen zijn. Prof. Romme uit Indonesië terug „Strijd der republiek tegen federale gedachte is hopeloos" Gistermiddag omstreeks drie uur, bijna een uur te vroeg, arriveerde op het vliegveld Schiphol de voorzit ter van de Tweede Kamerfractie van de K.V.P., prof. mr. C. P. M. Romme, die met de andere fractievoorzitters enige tijd in Indonesië heeft vertoefd om zich te oriënteren over de toe stand aldaar. Prof. Romme vertelde het volgende aan de talrijke journalisten, die hem in de douaneloods omringden: „Wij zijn naar de Oost gegaan om de te Bandoeng gelegde contacten met de federale deelstaten te ver nieuwen. Wij gingen als waarnemers met een adviserende stem. Het spreekt dus vanzelf, dat ik niets kan zeggen ten aanzien van de aard van mijn adviezen. Wel kan ik verklaren, dat het nuttig is geweest, dat wij als waarnemers naar Indië zijn gegaan, opdat onze fracties zich een oordeel kunnen vorr-en over de toestand al daar. De regering moet nu een na dere beslissing nemen". Prof. Romme vertelde vervolgens, dat hij ook aanwezig was bij de in stallatie van het parlement van Oost- Java-Rimoer te Bondowoso. „Twee jaren geleden", zo zeide hij, „was ik ook aanwezig bij de installatie van het parlement van Oost-Indonesië en als ik terugblik en vergelijkingen maakt, treft mij de enorme ontwik keling, die de deelstaatsgedachte heeft doorgemaakt". Prof. Romme acht het vechten van de republiek tegen het federale be ginsel hopeloos, omdat, naar hij zei- de, ..de deelstaatsgcdachte zich tot in de diepere lagen van de Indonesische bevolking zodanig heeft ontwikkeld, dat men de deelstaten met zomaar meer kan wegdenken". Met hetzelfde vliegtuig arriveerden ook in Nederland de vier regerings adviseurs dr. W. Hoven drs. H. J. Manschot, mr. P. A. Ursone en mr. J. H. de Pont, die een oriëntateireis naar Indonesië hebben gemaakt. Zij wensten zich nog niet uit te laten over hun bevindingen. Heden of norgen zullen dc andere fractievoorzitters uit Indonesië te rugkeren. HET POSTVERKEER IN BERLIJN Als gevo'g van nieuwe instructies, uitgevaardigd door de leiding der posterijen in Oost-Berlijn, zijn -gis teren in West-Berlijn geen brieven uit het door de Russen bezette ge bied ontvangen. De inwoners van West-Berlijn konden wel via de luchtbrug brieven naar West-Duitsland en naar het buitenland verzenden maar als zij een brief naar de Oostelijke sector van Berbjn of naar de Sowjet-Rus- sische zone wilden zenden, moesten zij zich per tram of per ondergrondse spoorweg naar Oost-Berlijn begeven om daar de brief te posten. Pater Titus Brandsma O. Carm. Op verzoek van vele vereerders van prof. dr. Titus Brandsma O.Carm. die gestorven is in een Duits concen tratiekamp, heeft de Provinciaal van de Nederlandse provincie der Car- melietèn besloten tot het instellen van een onderzoek naar de mogelijk heid, om pater Brandsma voor een canoniek proces voor te dragen. z UITKERING AAN RIJKS AMBTENAREN. Volgens de samenwerkende cen trales van overheidspersoneel wor den van regeringswege maatregelen voorbereid om nog vóór Kerstmis aan de daarvoor in aanmerking ko-1 mende ambtenaren zo nodig bij wij ze van voorschot een uitkering te doen in verband met de herziening van het bezoldigingsbesluit burger lijke rijksambtenaren 1934 ingaande 1 Januari 1948. De verhoging van de kindertoelage met 25 cent per week, te beginnen bij het tweede kind, zal hierbij inbegrepen zijn. i Tweede Kamer Nadat de Tweede Kamer gister middag een aantal kleinere wetsont werpen zonder beraadslaging of stemming had goedgekeurd is de be handeling van het wetsontwerp tot afwikkeling van de geldzuivering voortgezet. Inmiddels was nog een nota van wijziging verschenen. Daarin had de minister een nieuw artikel inge voegd, beogende tegemoet te komen aan de positie der bedrijven, die cre- dieten bij een bank hebben opgeno men, terwijl zij tegelijkertijd geblok keerde tegoeden bij die bank had den uitstaan. Een andere wijziging schenkt aan hen, die hun geblok keerd geld reeds hebben omgezet in 3 pet. mvesteringscertificaten of 3K pet. beleggingscertificaten en daarna alsnog een aanslag in belas tingen hebben te voldoen, de moge lijkheid een dergelijke aanslag te be talen met de bedoelde certificaten. Een derde wijziging komt tegemoet aan het verlangen der Kamer om de termijnen van onverhandelbaar heid der hiervoor bedoelde certifica ten te verkorten. De termijn van vijf jaar wordt namelijk vervangen door een termijn van ten hoogste vier ja ren. De heer C. van den Heuvel (A.-R.) hal een viertal amendementen inge diend, waarvan hij er drie weer in trok, nadat de minister ze had bestre den of onaannemelijk had verklaard. Ondanks de bezwaren van technische aard handhaafde de heer Van der Heuvel (A.R.) zijn vierde amende ment, dat bedoelt te voorkomen, dat over inkomsten, ontvangen in geblok keerd geld, met vrij geld belasting jnoet worden betaald. De Kamer heeft dit amendement met 39 tegen 21 stemmen aanvaard. De hger Lucas (K.V.P.) trok de drie amendementen, welke hij had ingediend, nadat de minister hem op enkele punten was tegemoet geko men, in, o.a. dat tot verhoging der rente van de beleggingscertifi tot pet. Het wetsontwerp is daarom zonder hoofdelijke stemming aange nomen. De Kamer heeft eveneens zonder hoofdelijke stemming aanvaard het wetsontwerp tot wijziging van de kinderbijslagwet. Daardoor komt de kinderbijslag te bedragen: voor het eerste kind, voor hetwelk recht op een kinderbijslag bestaat, 0.40. Voor het tweede en derde kind 0.44 per kind en te rekenen van het vier de kind 0.54 per kind. Deze wordt geacht te zijn in werking getreden op 1 October 1948. Ze vervalt uiter lijk met ingang van 1 Jan. 1950. Vooraf had de minister van Socia le Zaken, de heer Joekes, enige op merkingen, in het verslag gemaakt, beantwoord. Hij wees er daarbij o.a. op, dat het ontwerp een aanvullend karakter heeft in verband met de loonbijslag van een gulden. Over de loonbijslag en de kinderbijslag als zo danig zal spoedig van gedachten ge wisseld kunnen worden, bij de be handeling van de begroting van so ciale zaken namelijk. Bij de beraedslaingen heeft de heer Gortzak (C.P.N.) o.m. als zijn mening te kennen gegeven, dat de lonen ge baseerd dienen te zijn op een gezin met drie of vier kinderen. De toeslag achtte hij te laag, maar hij zou niet tegen het ontwerp stemmen. De heer Stapelkamp (A.-R.) vond, dat het vraagstuk van de kinderbij slag eens rustig moest worden beke ken. Tegen het ontwerp, dat hij bezag VLIEGTUIG DOOR BLIKSEM GETROFFEN Even voor zijn aankomst op het vliegveld te Londen is een uit New York komende „constellation" een transportvliegtuig, door de bliksem getroffen. Het toestel is op normale wijze gedaaM, hoewel de bliksem het voorste deel en de staart van het toestel heeft beschadigd. De inzit tenden van het toestel bleven onge deerd. als een noodverband, had hij geen enkel bezwaar. De heer Van der Born (Arb.) wilde onrust voortaan voorkomen door be richten over prijsstijging tegelijk te laten verschijnen met mededelingen over looncorrecties in verband daarmee. De heer Andriessen (K.V.P.) sloot zich aan bij de opmerkingen van de heer Stapelkamp. De minister van Sociale Zaken, de heer Joekes, zeide het duidelijk te vinden, dat dit wetsontwerp niet de basis kon zijn voor een vruchtbare gedachtenwisseling over een complex van vraagstukken als de heer Gort zak had aangeroerd. Verhoging van de kinderbijslag was z.i. gewenst en redelijk. Hij was het eens met de heer Stapelkamp, dat het vraagstuk van de kinderbijslag nader onder het oog moet worden gezien. Z.i. zal het niet altijd mogelijk zijn aan de wens van de heer Van den Born gevolg te geven. PRODUCTIE-RECORD. Index van 116 OP 121. De door de C.B.S. samengestelde algemene productie-index van de Nederlandse industrie is, op basis van 1938 is 100, in October gestegen tot een nieuwe hoogtepunt van 121 bij 23 1/4 arbeidsdagen tegen 116 bij 24 arbeidsdagen in September 1948. De productie-indexcijfers voor de afzonderlijke bedrijfstakken geven vrijwel algemeen in Octover in ver gelijking met September een stijging te zien. Zo steeg het indexcijfer voor steenkolen van 80 in September tot 83 in October. Wat de bouwmateria len betreft, steeg het indixcijfer voor metselsteen van 96 tot 102, voor dak pannen bleef het onveranderd op 107. Het indexcijfer voor stalen ramen en deuren steeg van 71 tot 90, voor haar den en fornuizen van 168 tot 194, voor rijwielen van 128 tt 14l. In de textiel was eveneens verbe tering: de productie van katoenspin nerijen steeg van 76 tot 80, voor de katoenweverijen van 70 tot 74, trico tage-industrie 110 tot 119, kousen- en sokken-industrie van 129 tot 136. Ook de productie van sigaren, si garetten en tabak is aanzienlijk ge stegen. Blijkens cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de totale waarde van de land- en tuin- bouwproductie in het oogstjaar 1947 1948 (Juli 1947Juli 1948) circa twee milliard gulden en in het hier aan voorafgaande oogstjaar 1946 1947 ongeveer 1900 mullioen gulden. De totale waarde van de lanbouw- productie bedroeg in eerstgenoemd oogstjaar rond 1600 millioen gulden. Hiervan leverde de dierlijke produc tie met circa 1140 millioen gulden de grootste bijdrage, terwijl de waarde van de akkerproductie ongeveer 470 millioen gulden bedroeg. De stren ge winter van 19461947 en de daarop volgende landgdurige droge zomer hadden over het algemeen een nedelige invloed op de productie in 1947. Slechts de opbrengstwaarde van de aardappelen nam ten opzich te van het oogstjaar 19461947 aanzienlijk toe, in tegenstelling met die van de meeste overige gewassen. ZESDUIZEND BANKETBAKKERS KRIJGEN EXTRA BOTER. Aan 6000 banketbakkers en bak kers die naast brood ook banket e.d. bereiden zal ter gelegenheid van het Kerstfeest extra 130.000 k.g. boter van afwijkende kwaliteit worden verstrekt. Elke bakker krijgt naar verhouding van z'n omzet boter toe gewezen met een minimum voor elk bedrijf van 25 k.g. Deze boter is we gens afwijkende kwaliteit niet door de controleurs geschikt bevonden om van een rijkscontrolemerk te wor den voorzien. Daar de partij te klein is om alle banket- en gemengde bak kers ervan te laten prifiteren komen alleen die uit de grote en de provin ciale steden voor een toewijzing in aanmerking. „.Nieuwe Courant". NEDERLANDSE DELEGATIE TE RUG UIT INDONESIë Dinsdag avond zijn per KLM-ConstePation .„Franeker" de ministers Sassen en Stikker en de gedelegeerde van het Opperbestuur ir. L. Neher uit Bata via op Schiphol aangekomen om rapport uit te brengen aan de Ne derlandse regering over hun bespre kingen in Indonesië. Ter begroeting waren de minister-president dr W. Drees en minister L. Götzen op het vliegveld aanwezig. V.l.n.r.: dr W. Drees, mr. D. U. Stikker, mr E. M. J. A. Sassen, de heer L. Götzen en ir. L. Neher. De aardappelmoeheid Aan het voorlopig verslag der Commissie voor de Landbouw uit de Tweede Kamer in wier handen het wetsontwerp: regeling ter bestrijding van de aardappelmoeheid (Wet be strijding aardappelmoeheid) is ge steld, is ontleend, dat de commissie voorshands van oordeel is, dat de zg. aardappelmoeheid in ons land niet een zp ernstig karkter draagt, dat zonder meer moet worden aangeno men, dat zo diep ingrijpende maat regelen, als in dit wetsontwerp wor den voorgesteld, noodzakelijk zijn. Gezien het bovenstaande acht de commissie het intitule ook minder juist. Beter ware te spreken van voorkoming der aardappelmoeheid. De commissie betwijfelt, of het al gemeen voorschrijven van verplichte wisselbouw om de drie jaren niet te ver gaat. In het wetsonwerp ontbreekt een schadevergoedingsregeling. Enige leden waren van oordeel, dat voor de getroffen gebieden bijzonde re tuinbouwteeltvergunningen be schikbaar gesteld zullen moeten wor den. Andere leden waren daarentegen van mening, dat het tuinbouwareaal niet moet worden uitgebreid, gezien de beperkte exportmogelijkheden. Door enige leden werd gevraagd, of het niet mogelijk is in de wet zelf vast te leggen, dat de uitvoering daar van door het bedrijfsleven ter hand zal worden genomen, zoals in de Me morie van Toelichting is toegezegd. Weer andere leden vestigden*de aandacht op de z.g. gardeniers in Friesland, die geheel zijn ingesteld op een intensieve pootaardappelteelt. Hun land is destijds te duur gekocht om daarop slechts zg. ruwgewassen te telen: hier zal ontheffing moeten worden verleend dan wel een scha deloosstelling. Ten slotte maakten enkele leden bezwaar tegen de wel zeer vergaande delegatie. Op grond van een bepaling in het ontwerp, zou de minister prac tisch het telen van alle gewassen kun nen verbieden. C.A.O. IN TEXTIELINDUSTRIE BLIJFT VAN KRACHT. De Collectieve Arbeidsovereen komst voor de textiel-industrie 1947 —1948 is verlengd tot en met 31 De cember 1949. Het ligt in het voorne men, de algemene verbindendverkla ring van een aantal bepalingen, uit gesproken voor het tijdvak Augustus tot en met December 1948, ongewij zigd te verlengen tót en met Decem ber 1949. Bezwaren hiertegen kun nen uiterlijk tot 27 December 1943 schriftelijk bij het College van Rijks bemiddelaars worden ingediend. KOLEN IN PAPIEREN ZAKKEN. Van heden af zal het de kolenhan delaren zijn toegestaan, voor het le veren van brandstof in papieren zak ken een toeslag op de kolenprijs in rekening te brengen groot 1,— per hl. De hoogst geoorloofde toeslag be droeg voorheen 0.70. £en koJiAzitj,e.... Heb geduld met hen, die lijden en vergeef hun veel. Van u, die geluk kig, gezond en in evenwicht zijt moet de kracht en zelfbeheersching ko men en dikwijls staat men be schaamd tegenover hun geestkracht.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1