7 SCHOORSTENEN Gelijke behandeling als de ambtenaren Een spcorwegdievenbende onschadelijk gemaakt De eerste pastoor van de Haagse Schouw Bevestigd door de deken van Leiden \3l avte Qott\ i.9 enify MAANDAG 6 DECEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 ONDERWIJZERS PROTESTEREN UTRECHT, 4 Dec. Drommen onderwijzers, die met trein en bus waren aangekomen, na men als het ware bezit van het Ti- voli-gebouw. Niet slechts vulden zij beide grote zalen, maar zij stonden in de gangen of zaten op de grond, geleund tegen de bestuurstafel op het podium. En nóg stonden rond twee duizend mensen buiten de deur, die vroegen, om te worden binnengela ten. Toen heeft men geen halve maatregelen genomen en bovendien de nabij gelegen Schouwburg afge huurd. Een en ander vergde tijd, zodat de protest-vergadering van de Nederlandse Onderwijzers-federatie een half uur te laat moest beginnen. Welk was nu het verlangen, dat duizenden en duizenden onderwij zers en onderwijzeressen uit alle landsdelen en van zo verschillende gezindheid in de namiddag vlak voor het Sint Niclaasfeest had samen ge bracht? Zij waren er namelijk aller minst zeker van, dat de Regering hun zou recht doen; hun besturen vreesden, dat zij opnieuw bij de ambtenaren zouden worden achter gesteld, dat de 2 procent gratificatie, de jubileum-gratificatie en de vijf procent verhoging boven het salaris van 3000 hun zouden ontgaan. In verband met 6 Dec. maakte de voorz. W. Wiltschut, 'de opmerking, dat het voor de onderwijzers heus niet de eerste keer is, dat voor hen op Sint Nicolaasdag iets onaan genaams aan de orde is. Men moest nu wel bijeen komen en zijn stem la ten horen in het licht van de ko mende behandeling der Rijksbegro ting van Onderwijs! Er kwam protest uit de zaal, toen de voorzitter meedeelde, dat het on derwijzend personeel uit Groningen en Leeuwarden te laat moest kómen, wijl de inspecteur hun geen verlof had gegeven, vroegtijdig af te rei zen. De drie uitgenodigde ministers hadden bericht, niet te kunnen aan wezig zijn. Op de bestuurstafel lagen inmiddels stapels telegrammen en brieven van hen, meestal- ver-wo nenden, die bij voorbaat adhaesie wilden betuigen. Als inleider trad nu op de heer D. P. Bothof, secretaris van de Onder wijzers-federatie. Zijn betoog was rustig gesteld, nochtans voldoende krachtig en kernachtig, om de ver gadering te kunnen bewegen. Hij constateerde vooraf, dat de mond nu eenmaal gemakkelijker pleegt open te gaan dan de portemonnaie. En toen hij de ministers op de korrel nam, omdat beloften niet zouden zijn nagekomen, kwamen er betuigingen van bijval. Spr. zeide: „Wij vragen ons recht; eventuele tussenvoorstellen zijn niet te aanvaarden. Als de Regei'ing zui nig wil doen, goed aldus de spre ker, maar dan allemaal. De strijd is nu beslissend: gewonnen of ver loren; alle gezeur zijn we nu beu". Zowel de heer Bothof, als na hem de heer A. C. Zevenbergen, stelde de eis, dat de Regering het onderwij zend personeel thans tot de laatste cent zou uitbetalen. Ofschoon de mi nister in de Tweede Kamer en ter audiëntie enige toezegging aan de commissie-Wesselings heeft ontkend, konden de sprekers aan de hand van de stukken hun recht aantonen. Het onrecht, dat de onderwijzers ander maal zal worden aangedaan, aldus de heer Zevenbergen, mag men niet dulden. De bewogenheid op deze massale bijeenkomst condenseerde zich in een motie, waarin men besloot, met de meeste klem bij de Regering er op aan te dringen, dat bovenbedoel de gratificatie-besluiten ambtenaren ook voor de onderwijzers geldig zul len worden verklaard, dat de vijf pro cent verhoging van salarissen boven de 3000 eveneens voor de onder wijzers van toepassing zal zijn en dat voortaan de maatregelen, die wijzi gingen brengen in de financiële po sitie van de ambtenaren, gelijktijdig en evenredig voor de onderwijzers zullen gelden. Regering en Parlement zullen van deze motie op de hoogte worden ge bracht. Aetherklanken DINSDAG HILVERSUM I, 301 mtr. 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymn. 7.50 Dag opening. 8.00 Nieuws. 8.55 Van vrouw tot vrouw. 9.30 Gr.pl. 10.00 Morgen wijding, prof. dr. P. Boendermaker tc Amsterdam. 10.50 Kleutertje luis ter! 11.30 „De Wekker". 12.30 Weer- praatje. 13.00 Nieuws. 13.20 „The Skvrnasters'. 14.00 Met naald en schaar. 14.30 Radio matinée. 16.40 „De schoolbel". 17.00 Kinderkoor „Jacob Hamel". 17.30 Orgelspel. 18.00 Nieuws. 18.30 Strijdkr.' 19.00 Kobus Kwint. 19.10 Gr.pl. 19.45 Niwinklan- ken. 20.00 Nieuws. 20.15 Bonte Dins- Gagavonötrein. 21.30 ,Ik zou zo graag22.30 Zang en samenspel. 3e concert. 23.00 Nieuws. 23.15 Gr.pl. HILVERSUM II, 415 mtr. 7.00 Nieuws. 7.15 Gr.pl. 8.00 Nieuws. 8.15 „Pluk de dag". 9.00 Lichtbaken Z.E. heer Henri de Greeve. 9.35 Gr.pl. 10.00 ,Wie komt er in mijn hokje?" 10.30 Schoolradio. 12.30 Weerover- zicht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws 14.30 „Onder ons". 15.00 Schoolradio. 16.00 ,De Zonnebloem". 17.00 Na schooltijd. 17.30 ,Lang zullen ze le ven!" 18.20 Gr.pl. 18.30 Dierenleven. 19.00 Nieuws. 19.30 Dit is leven. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 „Tartuffe van Molière. In een Neder landse vertaling van Bertus Aafjes. 23.00 Nieuws. 23.15 Het Concertge bouworkest. HOGER BOTERANTSOEN IN 1949. Spijsolie op boterbon. Zoals in de maand December een extra boterrantsoen werd verstrekt, zo zal er in het nieuwe jaar elke vier weken een extra rantsoen van 250 gram boter worden verstrekt voor houders van A, B. en C-kaarten en 125 gram per vier weken voor D en E-kaarten. Verder zal dan op de bo terbonnen, behalve boter, margari ne en bak- en braadvet naar keuze ook spijsolie kunnen worden ge kocht. De ongeregelde spijsoliebon nen zullen dan niet meer in de bon- nenlijst voorkomen. Door de vermindering van de sub sidies op vetten zal ook de spijsolie in prijs stijgen. Verwacht wordt een verhoging van 60 a 80 cent per fles. Er is nog een kans, dat een deel der subsidie op vetten zal worden ge handhaafd. Verwacht wordt, dat met ingang van 1 Januari ook de thee in vrije distributie gebracht zal kunnen wor den. Dit hangt echter geheel af van de aanvoer uit Indonesië gedurende Besmettelijke ziekte onder het rundvee Nu het mond- en klauwzeer weer de kop opsteekt, terwijl ook andere besmettelijke veeziekten een gevaar blijven vormen voor de gezondheids toestand van onze veestapel, staat de bestrijding van deze ziekten opnieuw in het middelpunt van de belang stelling, uiteraard speciaal van de zijde der veehouders. Echter niet al leen de veehouder, maar het gehele Nederlandse volk heeft belang bij een gezonde veestapel, die van zo'n grote betekenis is voor de economie van ons land. Bovendien is ook de mens niet van gevaar voor besmet ting van de zijde der dieren gevrij waard, zo schrijft de afd. voorlich ting van het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning. In het belang van de bestrijding dezer ziekte zal de heer E. J. A. A. Quaedvlieg, directeur van de vee- artsenijkundige dienst, persoonlijk een radio-causerie hieraan wijden. De causerie zal worden uitgezon den op Maandag 13 December a.s. 's avonds te kwart voor acht over de zender Hilversum 1 en draagt als ti tel: „De bestrijding van besmette lijke ziekten onder het rundvee". de maand December. Deviezen- schaarste laat voorlopig verhoging van de import van koffie niet toe, zodat het nog wel enige tijd zal du ren voor we van bonvrije koffie kun nen spreken. OVERNEMINGSPRIJZEN VAN BEST SLACHTVEE VERHOOGD. In het Voedselvoorzieningblad van 4 December zijn overnemingsprijzen voor slachtvee, t.w. runderen, gras kalveren en nuchtere kalveren opge nomen, welke gedurende de periode van 19 December 1948 t.m. 7 Mei 1949 zullen gelden. Deze prijzen zijn voor de runderen van klasse AA, A B en C. hoger dan die welke in de overeenkomende perioden van dit jaar golden, voor de CC en D klas sen lager. Door de verhoging van deze prij zen voor runderen van de beste kwa liteitsklasse beoogt het bedrijfschap de aanvoer van dit vee te stimuleren. Voor graskalveren en nuchtere kal veren zullen in genoemd tijdvak de zelfde overnemingsprijzen als tot nu toe gelden. De verhoogde overnemingsprijzen hebben geen invloed op de consu mentenprijs van rundvlees. QAMENWERKING tussen rijkspolitie te Diemen, de politie te Amster dam en de zogenaamde spoorwegrecherche van de Nederl. Spoorwegen heeft een eind gemaakt aan de werkzaamheden van een bende spoorweg- dieven, die voor duizenden guldens textiel uit goederentreinen heeft ge stolen. J)E BEVESTIGING VAN EEN ONBEKENDE PASTOOR in een be staande parochie in dit geval de bevestiging van een alombekende pastoor, pater Jos. M. Bonsel, in de nieuwe parochie van O. L. Vrouw Middelares van alle Genaden, aan het Haagse Schouw is, strikt geno men, een juridische plechtigheid. In 'z werelds beloop kan men juridische plechtigheden rekenen tot de meest droge en dorre ambtelijkheden. De H. Kerk is echter, we kunnen gerust zeggen, van nature een tegenstand ster van alles wat droog en dor en ambtelijk is, en zo heeft zij, in der eeuwen trage gang, ook de installatie van een nieuwe pastoor een schilder achtige en tevens zinrijke omkleding gegeven. Om iedere vergissing uit te sluiten het bezit van deze parochie in Voor- en te voorkomen, dat een onwaardi ge als herder de schaapstal binnen dringt, moet de nieuwe pastoor do bisschoppelijke benoemingsbrief over handigen aan de deken en het is de deken die ten aanhoren van de paro chianen, het document voorleest. Er is dus „geen twijfel mogelijk c'eze priester is aangesteld als pas toor over de parochie aan het Haagse Schouw. Maar de bevestiging heeft nog niet plaats gehad, want het is de deken, die het H .Sacrament ter aanbidding uitstelt; het zijn de ge lovigen, die over de nieuw-benoem de herder de bijstand van de H. Geest afsmeken. Dan knielt de pastoor neer cn bezwe'ert ten overstaan van Ons lieer, met de hand op het Evangelie, zijn herderlijke plichten naar beho ren te zullen vervullen. Daarna wor den hem, „ten teken van het zake lijk en werkelijk bezit" van deze pa rochie in Voorschoten, de sleutels van de kerk, kelk, missaal en priester gewaden overhandigd, en hem, rond geleid door de kerk, machtiging ver leend tot. preken, zonden vergeven en dopen waarna de deken, na aldus ;n bizonderheden daartoe te zijn overgegaan, de nieuwe pastoor ten slotte in algemene zin bevestigt TIJDELIJKE LOONTOESLAG AAN RIJKSPERSONEEL. Dezer dagen is het Koninklijk Be sluit te verwachten, waarbij de toe kenning van de tijdelijke loonbijslag aan rijkspersoneel zal worden gere geld en waarin ook bepalingen ten aanzien van de loontoelage zullen worden opgenomen. De in dit be sluit vervatte bepalingen zullen vrij wel parallel lopen met die van de jongste bijslagregeling in het parti culiere bedrijf. Reeds maanden lang waren dief stallen uit de goederentreinen, die 's nachts van Twente naar Amster dam rijden, geconstateerd. Deze trei nen bevatten soms dertig tot vijtig pakken textiel, welke tezamen een waarde van tienduizenden guldens vertegenwoordigen. Het zijn textiel- goederen bestemd voor binnenlands gebruik en uiteraard een welkome buit voor de grijpgrage vingers. In het begin van dit jaar vond de politie enkele van deze vermiste pak ken langs de spoorbaan nabij de z.g. rietlanden een groot spoorwegem placement voor goederentreinen nabij Amsterdam. Dit wees er op, dat een bende dit terrein voor zijn operaties had ge kozen. Een uitgebreid onderzoek bracht aan het licht dat de dieven zeer ge raffineerd te werk gingen. Een of meer leden van de bende sprongen reeds in Amersfoort of Hilversum, waar de treinen korte tijd opgehou den worden op de wagons, en, daar zij zoals later bleek beschikten over sleutels die op de deuren pas ten, lukte het hun in de wagons door te dringen. Terwijl de trein dan naar de hoofdstad reed hadden zij de tijd bij het licht van een zaklantaarn uit te zoeken wat van hun gading was. Nabij Diemen verlaten de goederen treinen het hoofdspoor om via een kleine helling de rietlanden op te rij den. Op deze helling verrpinderd de zware trein aanmerkelijk in snelheid en hiervan maakten de „reizigers" gebruik de goederen uit de wagons te gooien en zelf eveneens er uit te springen. Samen met de daar opge stelde handlangers werden dan snel de pakketten verzameld en vervoerd. Weken lang heeft de politie ter plaatse in een hinderlaag gelegen, doch dit leverde aanvankelijk geen succes optot eergisteravond op de Overdiemerweg door twee sur veillerende politiemannen, die een hond bij zich hadden, 'n viertal man nen opgemerkt, die daar niets te ma ken hadden. Bij de poging deze man nen aan te houden wist één te ont snappen, doch de andere drie konden worden gearresteerd. Een van deze wierp op het ogenblik, dat de politie hem greep een klein voorwerp in het gras, dat later door de hond werd teruggevonden en een sleutel bleek te zijn, zoals die gebruikt wor den bij de Spoorwegen voor de ge sloten goederenwagons te openen. Uit het verhoor bleek, dat de po litie een goede slag had geslagen, die nog beter werd toen men er in slaag de de volgende morgen een man met een bakfiets aan te houden, kennelijk er op uit de buit af te halen. Vermoedelijk zijn nog enkele an dere mannen in deze zaak betrokken, doch de politie is er van overtuigd een einde te hebben gemaakt aan de activiteit van 'n bende, die reeds heel wat diefstallen op haar geweten heeft. BUITENLAND. Een Weens advocaat wil een J nieuwe politieke partij stichten, welker voornaamste programma punt bestaat in het streven naar een wettelijke verplichting van alle vrijgezellen tussen de 30 en 65 jaar om te trouwen. De advocaat, dr. Ju lius Leddika genaamd, is zelf 75. Hij meent op de stemmen van de vrouwen te kunnen rekenen en minstens 7 of 8 zetels in het Oosten rijkse parlement te kunnen halen. Een zwaar ongeluk trof dr. Gx-egox-, de Tsjechoslowaakse minis ter van Buitenlandse Handel. Bij een autobotsing werden zijn beide ouders, zijn jongste zoon en zijn schoonzuster gedood. Zijn vrouw en een andere zoon werden ernstig ge wond. Te Cairo werd Zaterdag na een sluiting van 4 dagen de universiteit heropend, doch de studenten wei gerden hun colleges te hervatten. Zij gingen demonstreren en wierpen een handgranaat in de auto van de commissaris van politie. Deze is in het ziekenhuis aan de bekomen verwondingen overleden. Oostenrijk zal een speciale postzegel in om'loop brengen ter ere van Jozef Mohr en Franz Grubler, de dichter en componist van „Stille Nacht". Te Milaan zijn drie personen van koude gestoi'ven. Het vroor 9 gx*aden. schoten. „Als het hem nuttig toeschijnt" zegt het rituale richt de deken enige heilzame vexinaningen tot geïnstalleerde en tot het verzamelde volk". Van deze gelegenheid maakte deken van Leiden, de hoogeerw. heer A, H. M. J. Homulle, gebruik hield een toespraak, uitgaande van de tekst Joan. 10. 11: „Ik ben de goede Herder." De zonen van de H. Grignon Montfort aldus de deken zijn hier geen vreemden. Reeds vele ja- xen hebben zij hier gearbeid aan het zielenheil met al de apostolische ijver, die de stichter van de congregatie hun heeft medegegeven, met de gro te gaven van geest en hart, hun door God geschonken tot uw geluk, is een band gelegd, die, nu het rec toraat tot parochie is verheven, nog veel nauwer en hechter zal worden. Een parochie is dat deel van Jezus' schaapstal, waarover een pastoor als herder is aangesteld, één groot huis gezin waarin de pastoor, naar Jezus' voorbeeld, de vader is en de vriend cn de raadgever. Voorstellen niet nodig. De nieuwe pastoor aldus de de ken behoef ik niet voor te stellen. Gij kent hem, wellicht beter dan ik. Gij waardeert hem, maar niet méér can ik. In de 17 jaar, dat. ik hem ken, heeft het me altijd getroffen, hoe hij, bezie!d door het voorbeeld van Grignon de Montfort met alie middelen ex-naar heeft gestreefd de hem toevertrouwden te voeren tot iiefde voor Jezus Christus en tot liefde voor Maria. Tot Jezus in Zijn H. Sacrament heeft de liefde doen oplaaien en de zegen van die liefde ontvangt ge in uw ziel. Als erfenis van de heilige stichter der congregatie heeft hij ook de Maria-liefde inge- hamerd in uw harten tot zegen van u, uw huisgezinnen en van de nieuwe pai-ochie. Nu komt hij vandaag als pastoor tot u, met vreze, maar ook met ver trouwen, Met vreze, omdat hij meer dan vroeger het licht op uw levensweg moet zijn op uw reis naar de eeuwig heid; omdat hij als herder een af straling moet zijn van de Goede Hei-- der, die zijn schapen leidt naar gra- VOORSCHOTEN Honden achter de schapen. De honden zijn de laatste tijd weer zeer actief. Vrijdagmorgen vonden ver schillende veehouders uit de Steven- hofjespolder niet minder dan 18 doodgebeten schapen in het weiland. Ook in de afgelopen nacht zijn de honden weer bezig geweest, onder de schapen van de veehoudei's J. H. K., aan de Leidseweg, A. C. v. W. en H. B., beide aan de Rijndijk. Verschil lende schapen zaten in de sloten, liepen op de spoorbaan, of waren ge wond door hondenbeten. Het aantal dode schapen van de afgelopen nacht is nog niet bekend. WARMOND Sinterklaas bij de Padox. Za terdagmiddag kwam de Sint in „De Stad Rome op bezoek bij de kinde ren van het personeel van de Padox met hun moedei-s. De heer Bekke ring verwelkomde de Sint, die zich tot de kinderen richtte met een har- i teiijk woord. Er waren versnaperin gen, cadeautjes en surprises en voor 1 de moeders grote speculaaspoppen. zige weiden; omdat hij aller steun en hulp moet zijn van de wieg tot het graf. Maar ook met vertrouwen ver trouwen op den God, die koning David, de profeet Jeremias, de apos tel Paulus en de martelaren steunde in de moeilijke tijden van hun leven. Vertrouwen ook op Maria omdat geen kind bang is, als Moeder bij hem is. Vertx-ouwen ook op uw ge bed en medewerking. Er woi'dt veal te weinig gebeden voor de priesters! riep de predikant uit. Hun arbeid moet bedauwd worden met de hemel dauw van het gebed, wil hun arbeid vruchtbaar zijn. „Tevergeefs bouwen de bouwlieden, als de Heer het huis niet bouwt." Bidt, daarom iedere avond ten minste één Wees-Gegroet voor uw pastoor. Moge bij het Oor- ceel ontzaglijk velen God danken, omdat Hij hun hier op aai'de een pastoor als goede leidsman heeft ge geven. De plechtigheid werd besloten met de Sacramentszegen door de nieuwe pastoor. LEIDSCHENDAM De openbare lagere school Wordt ze opgeheven, ja of neen De openbare lagere school aan de Westvlietweg vex-toonde de laatste jaren een gestadige achteruitgang. Bedroeg in 1941 het gemiddeld aan tal leex-lingen 34, in 1942 tot en met 1947 bedroeg het gemiddeld aantal nog resp. 63, 55, 49, 47, 42 en 39 ter wijl in Mei j.l. het aantal was ge daald tot 29. ïn dit verband kan wor den opgemerkt dat de raad volgens art. 22bis der 1. o. wet tot opheffing van een openbare school moet be slissen indien het gemiddeld aantal leerlingen minder dan 50 bedraagt, tenzij de instandhouding der school ingevolge art- 19 van genoemde wet wordt gevorderd. In de raadsvergadering is nu be sloten de school aan de Westvlietweg te verplaatsen naar de te restaureren voormalige school aan de Kon. Ju- lianaweg. Tevens beslooi de raad de te ontruimen school Westvlietweg te verkopen. Het verplaatsingsbesluit was genomen uit overweging dat de school zou komen te liggen in het centrum van het dox-p in de ver wachting dat dan het aantal leerlin gen zou toenemen. Hieruit blijkt, dat het gemeentebestuur alles heeft ge daan om de openbare school te red den. De voorstanders van het o. 1. on derwijs hebben evenwel verklaard dat zij niet voornemens zijn hun kin deren naar de school Kon. Julianaweg te sturen. Waar het aantal leerlingen inmiddels was geslonken tot 26 en blijkens de verklaring van de voor standers van o. 1. onderwijs de open bare school niet was te redden nam de raad in zijn vei-gadering van 13 Oct. j.l. in verband met het bepaalde in art. 22bis van genoemde wet het besluit om over te gaan tot opheffing van het openbaar onderwijs. Met 13 tegen 1 stem ging de raad accoord met het voorstel van B. en W. Ged. Staten moesten nu uiterlijk 28 Oct. j.l. beslissen over het eerste besluit van de raad (verkoop van de school) en wel op grond van art. 231 van de gemeentewet. Omdat inmiddels het verplaatsings besluit was ingetrokken en de raad in beginsel besloot tot opheffing van de school, bestond er naar de inening van Ged, Staten nog geen zekerheid omtrent het al dan niet voortbestaan van de school en op grond van deze overwegingen hebben Ged. Staten medegedeeld, dat in deze omstandig heden geen goedkeuring wordt ver leend aan het besluit toe verkoop van de school Westvlietweg. Dit wil nu nog niet zeggen (zoals sommigen menen) dat de o. school niet zal worden opgeheven cn dat de verkoop van de school geen doorgang zal hebben. Afgewacht moet worden of Ged. Staten aan het raadsbesluit, waarin in principe besloten is de school voor openbaar onderwijs op te heffen, hun goedkeuring zullen verlenen. Daar deze zaak in alle opzichten grondig onderzocht moet worden, zal de uiteindelijke beslissing nog wel enige maanden op zich laten wach ten. Prijs 22ct. HET GEHEIM VAN DE DOOR AGATHA CHRISTIE 69) „Wel, er is niemand boven water gekomen,zei Bund'e. „Ze hebben ons met rust gelaten. Gek.die ma nier, waarop Fish verdwenen is^ Heeft hij niets, heus niets gezegd?* „Geen woord," zei Lord Cater- ham. „Zeker geschaakt," zei Bundie hoopvol. „En natuurlijk krijgen we nu, morgen of overmorgen. Scotlan4 Yard hier om in het meertje naar zijn lijk te dreggen," ging Lord Ca- terham pessimistisch voort. ..Mijn verdiende loon. Op mijn leeftijd had ik wijzer moeten zijn..', mijn plan om naar het buitenland te gaan moe ten doorzetten... me niet in een van ce waanzinnige plannen, die Lomax uitvindt, laten betrekken. Ik..." ..Wel?" vroeg Lord Caterham geir- riteerd. „Wat is er nu weer?" „De Franse detective laat vragen of hij u even kan spreken mylord." „Nu, wat heb ik jul'ie gezegd," zei Lord Caterham bijna triomfan telijk. „Ik wist wel, dat er een kink in de kabel zou komen. Zoiets duurt nooit lang. Je zult zien, dat ze het lichaam van Fish in de goudvissen- vijver gevonden hebben." Tredwell had met een effen ge zicht die ontboezeming aangehoord. Toen Lord Caterham zweeg, stuurde hü hem handig naar de kwestie, die aan de orde was, terug. „Moet ik zeggen, dat u hem kunt ontvangen, mylord?" „Ja, zeg dat maar... Er zit toch niets anders op." Tredwell verdween. Na een paar minuten kwam hij terug en diende met een begx-afenisstem aan: „Monsieur Lemoine." De Fransman kwam met lichte, vlugge schreden binnen. Die loop verried, dat hij opgewonden over iets was. „Goede avond, Lemoine," zei Lord Caterham. „Ga zitten... en wat wil je drinken?" „Niets, dank u wel!" Hij boog be leefd voor Bundle en Virginia. „Ein delijk begin ik resultaten te zien. En daarom, omdat het toneel, waar zich a'les afspeelt, uw huis is, vind ik, dat u op"" de hoogte gebracht moet worden van de ontdekkingen, de zeer ernstige ontdekkingen, die ik de laat ste vier en twintig uur gedaan heb." „Ik dadht wel, dat er ergens iets belangrijks gebeurde," zei Lord Ca terham. „Mylord gisteren heeft een van uw gasten dit huis op een zeer ge heimzinnige manier verlaten. Van het begin af heb ik me niet zeker van die man gevoeld. Hij is iemand, die uit het donkerste gedeelte van een ongeciviliseerd werelddeel komt. Twee maanden geleden was hij in Zuid-Afrika. Maar daarvóór. Waar is hij daarvoor geweest?" Virginia haa'de onrustig adem. Lemoine keek haar een ogenblik scherp aan; dan ging hij voort: „Waar is hij daarvoor geweest? Dat weet niemand. En hij is in alles het evenbeeld van de man, die ik zoek; hij is vrolijk, moedig, roeke loos; hij is een, die alles durft. Ik stuur telegram na telegram weg, maar ik krijg geen inlichtingen de mensen weten niets over zijn ver leden. Tien jaar ge'eden is hij in Ca nada geweest, maar daarna... niets, r:en du tout! Mijn verdenkingen wor den sterker. Dan vind ik op een dag stukje papier, op een plaats, waar hij juist langs gegaan is. Er op staat een adres, een adres in Dover. Een poos later laat ik of het bij on geluk gebeurt dat stukje papier weer vallen. Ik stel me verdekt op en zie dat Boris, de Hei'zo-Slowaak, het opraapt en aan zijn meester brengt. En ik weet, positief, dat Bo- ris een van de Bx-oederschap van De Rode Hand is. En we weten, even eens positief, dat geioemde Broeder schap in deze met Koning Victor samenwerkt. Als Box-is in mr. An thony Cade zijn chef herkend, heeft, zou hij dan niet doen, zoa's hij op het ogenblik doet? Zijn gehechtheid op hem overbi-engen? Wat voor i*e- den zou hij kunnen hebben, cm iemand, die hem volkomen vreemd was te gaan dienen? Het is verdacht, het is zèèr verdacht! „Maar een uur later wordt deze vex-denking bijna ontzenuwd, door- dat Anthony Cade mij het stukje pa pier komt brengen en mij vraagt of ik het verloren heb. Zoals ik zeg, die verdenking wordt bijna ontze nuwd. Maar niet geheel! Want nu kan het zijn,, dat hij onschuldig is, maar het kan ook zijn, dat hij knap of beter, glad is. Ik ontken natuur lijk dat het papiertje van mij is, of dat ik het heb 7aten vallen .Maar ondertusen laat ik overal informaties nemen. En vandaag krijg ik ant woord. Het huis in Dover is over haast ontruimd; nu is het leeg. maar gisteren was het nog vol vrienden. Het staat vast dat het het hoofd kwartier van koning Victor geweest is. En bekijk nu al deze feiten in verband met het ovei-haaste vertrek van monsieur Cade. Sedert het ver liezen van het papiertje moet hij ge weten hebben, dat hij zijn laatste kans op succes verspeeld had. Hij gaat naar Dover en onmiddellijk wordt de bende in het huis daar ont bonden. Ik weet niet wat zijn vol gende zet zal zijn. Maar zeker is het, dat monsieur Cade niet meer hier terugkomt. En even zeker is het juist omdat ik koning Victor zo goed ken dat hij zijn plan niet maar zo zal opgeven, dat li ij in elk geval nog één poging zal doen, om de dia mant te bemachtigen. En dat is de gelegenheid waarvan ik moet profi teren." Virginia stond bruusk op en ging naar de open haard. Daar ging ze zitten op de houten bank, die er naast stond en keerde zich tot de Franse detective. „U vergeet één ding, monsieur Le moine," zei ze, met een harde ver beten stem. „Mr Cade is niet de enige gast, die gisteren op een verdachte manier van hier vertrokken is." „U wilt zeggen, madame „Dat alles, wat u ons verteld heeft ook op een ander van toepassing is, Mr. Hirom Fish, bijvoorbeeld." „O, mr. Fish!" „Ja, mr. Fish. Heeft u ons niet verte1 d, dat koning Victor pas uit Amerika was teruggekomen? Nu, datzelfde kan van mr. Fish gezegd worden. Het is waai-, dat hij een aanbevelingsbrief van een bekend persoon bij zich had, maar zoiets is voor iemand als koning Victor toch een klein kunstje, niet? En h;i is niet degeen, die hij voorgeeft te zijn Lord Caterham heeft al een paar maal als iets, dat hem opviel gezegd, dat, als het gesprek over eei-ste uit gaven liep (en dat, terwijl mr. Fish hier op „De Schoorstenen" is geko men om de coRectie eex-ste uitgaven te zien) dat hij zich dan elke keer weer tevreden stelde met luisteren, dat hij niets te vertellen had. En dan zijn er een paar feiten, die ook, op z'n zachtst gesproken, veel te denken geven. Om te beginnen, dat er op de avond van de moord op zijn kamer licht ge weest is. Dan, dat hij die ene avond, toen met die schermutseling in de vergaderzaal, van top tot teen ge kleed was, toen ik op het terras te gen hem opbotste. En dan. hij kan dat stukje papier wel hebben laten vallen. U heeft toch niet gezien, dat mr. Cade het deed. 't Kan waar zijn, dat mr. Cade naar Dover gegaan is. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2