ONZE WEEK-P Aetherklanken De vergulde Boskoopse tuinbouwschool UIT DE OMGEVING ZATERDAG 4 DECEMBER 1948 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 VOORLICHTING AAN EMIGRANTEN NOODZAKELIJK Het werk der Emigratie stichting van de K.N.B.T.B. Een jonge boer, die sedert enige tijd in Canada verblijft, schrijft: „Voorlichting, ja opleiding van de candidaat-emigranten is m.i. abso luut noodzakelijk. Ik lees in „Boer en Tuinder" met genoegen de maat regelen, die door de Emigratie-Stich ting van de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond in Neder land genomen werden en nog wor den genomen. Ik zou zelfs verder willen gaan en dit willen suggereren: geen Katholiek naar Canada zonder het volgen van een emigratiecursus. Meer en meer groeit'bij mij de over tuiging, dat men geruime tijd in Ca nada geweest moet zijn om dit land te kennen". Moge hiermede bevestigd zijn het geen ik reeds eerder schreef: Cana da! De naam van een land, waarvan men weet, dat het ergens aan de overkant van de Oceaan ligt dat het wel erg groot moet zijn en dat er naar men zegt nog wel plaats is voor Nederlandse boeren en tuinders, die in hun eigen land niet meer aan de slag kunnen. Dit onbekende land is vooral na de oorlog een grote rol gaan spelen in de fantasiewereld van vele Neder landers. Men droomde van de rijke korenvelden bij Alberta en Saskats- hewan, van de duizenden tractoren en combines, die daar gebruikt wer den en van de uitgestrekte tabaks velden in Zuid-Ontario. Het zou zijn een land van beloften, waar men al slapende rijk zou worden en men waande zich reeds te wonen in grote „farmers-houses". Nederland werd te klein voor velen. Toch voelden de ernstige emigran ten wel. dat de vluchtige kennis die men verzameld had uit krantenbe richten of brochures en verder om weven werd door de fantasiebeelden, geen solide basis was om daarop, hetzij alleen, hetzij met vrouw en kinderen, een nieuwe, maar inder daad onzekere toekomst tegemoet te treden. De Emigratie-Stichting van de Ka tholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond, die altijd in dienst staat der emigranten, voelde de be hoefte aan, die er bestond, en bood daarom de gelegenheid, zich nader te oriënteren omtrent dat grote land. Canada, waarover nog zo'n grote on zekerheid en onbekendheid bestond. In de tweede helft van het vorig jaar werd reeds een reeks cursussen ge geven voor de vrouwelijke emigran ten en op het eind van het vorig en het begin van dit jaar werden cur sussen gegeven voor de mannelijke emigranten op „Ons Erf" in De Steeg, terwijl in het Zuiden des lands nog plaatselijke cursussen werden georganiseerd. ZONDAG HILVERSUM II (415 M.) 8.00 Nieuws; 9.30 Nieuws; 9.45 Walter Gieseking, 9.55 Inleiding Hoogmis; 10.00 Hoogmis in de Abdij van Berne te Heeswijk; 11.30 Tibor Vargas; 11.40 Pianoconcerten van Mozart, 12.15 Apologie, 12.40 Boe- renkapel, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws met aansluitend Katholiek Nieuws. 13.25 Lunchconcert door Orkest Zonder Naam. 13.50 Buffalo Bill, 14.05 Requiem van Bruckner, 14.55 Keerpunt in de organisatie, 15.05 Radio Philh. Orkest. 15.50 Hoor ik daar geen paardenvoetjes? 16.10 Sportreportage. 16.25 Eerste Vespers. 19.45 Sinterklaasliedjes. 19.50 In het boeckhuijs. 20.05 De ge wone ir/an, 20.12 Uit en thuis, 22.37 Actualiteiten, 23.00 Nieuws, 23.15 Werken van Grieg. HILVERSUM I (301 M.) 8.00 Nieuws, 8.30 Voor het platte land. 8.40 Barcarolle, 9.12 Sportme- dedelingen, 9.15 Men vraagt. wij draaien. 10.00 Zondagshalfuur, 12.00 Aan boord van s.s. Bonaventura, 12.30 De Zondagclub, 13.00 Nieuws. 13.20 Les gars de Paris. 14.00 Gram. muziek, 14.05 Boekenhalfuur, 14.30 Uit de grabbelzak; 15.45 Filmpraat je. 16.00 Skymasters. 16.30 Sportre- vue. 17.30 Ome Keesje, 17.50 Voet bal, 18.00 Nieuws, 18.30 Progr. Ned. Strijdkrachten, 20.00 Nieuws, 20.05 Reportagedienst. 20.15 Meesters der melodie, 21.15 Surprises, 21.55 St. Nicolaas philosofie van Cringe Doo- renbos, 22.15 Pierre Palla, 22.30 Me lodie uit het Noorden, 23.00 Nieuws, 23.15 Gram.muziek. MAANDAG HILVERSUM II (415 M.) 7.00 Nieuws, 7.45 Woord voor de dag, 8.00 Nieuws, 8.15 En nu aan het werk, 9.15 Ochtendbezoek bij jonge zieken, 10.05 Lieder ohne Worte, 11.20 Van oude en nieuwe schrijvers, 12.00 Lunchklanken, 12.33 Dolf van der Linden en zijn Metropole orkest, 13.00 Nieuws, 13.15 Mandolinata, 14.00 Schoolradio, 14.35 Bekende or kestwerken, 15.30 Zang, 16.45 Ouver ture Semiramis. 17.00 Kleuterklokje, 17.30 Aanwinsten Discotheek, 18.15 Sport, 18.30 Met band en plaat, 19.00 Nieuws, 19.15 Boekbespreking, 19.45 Orgelconcert, 20.00 Nieuws, 21.15 Sinterklaas surprises, 22.05 Disco surprise, 23.00 Nieuws, 23.15 Operet te selecties, 23.45 Zang met orkest begeleiding. HILVERSUM I (301 M.) 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn. 8.00 Nieuws, 8.15 Ochtend varia, 9.00 Gram.muziek, 10.15 Arbeidsvitami nen, 11.00 Op de uitkijk, 11.15 Or gelconcert, 12.00 Lyra Trio, 13.00 Nieuws, 13.20 Lunchmuziek, 14.00 Wat gaat er om in de wereld? 14.15 Solistenconcert, 15.45 Bonbonnière. 16.45 Musickalender, 18.00 Nieuws, 18.30 Progr. Ned. Strijdkrachten, 19.00 Radio Filmkrant. 20.05 Uitslag St. Nicolaasprijsvraag t.b.v. de kin- derzegel-actie, 20.15 Radioscoop, 23.00 Nieuws. Of deze cursussen nut hebben ge had? Tientallen briefschrijvers uit Canada geven daarop het antwoord: ,.De emigratiecursussen voorkomen vele teleurstellingen en men is beter in staat de moeilijkheden op te van gen". En toch moeten wij constateren, dat er nog steeds vele adspirant-emi- granten zijn. die geheel in de droom der fantasieën willen vertrekken. Dat zij todh verstandiger zijn en zich stel len op de bodem der werkelijkheid, want de overgang, die men moet doorstaan, is toch al zo groot. Een overgang n.l. op religieus, sociaal, cultureel, economisch en landbouw- technisch gebied. Dit is niet erg wan neer men zich daarop maar tijdig weet voor te bereiden. De grondslag voor deze voorbre- reiding nu wordt gegeven door mid del van cursussen. Het spreekt van zelf dat de voorbereiding in haar ge heel niet geboden kan worden. Dit vereist een vrij lange tijd, maar al thans richtlijnen, volgens welke men moet handelen, kunnen wel aange geven worden. Houdt men zich aan deze richtlijnen en bouwt men daar verder op voort, dan wordt voorko men, dat aan de overkant van de Oceaan in het nieuwe vaderland op religieus of maatschappelijk gebied schipbreuk geleden zal worden. Zo zal b.v. de godsdienst en de be leving daarvan een heel ander cachet krijgen. De katholieke Nederlanders zijn zodanig in de Parochie-gemeen schap opgenomen, terwijl het gods dienstonderricht zowel door de gees telijkheid, de school als de jeugdbe weging wordt verzorgd, dat men niet gauw uit het spoor geraakt. Men is op dit gebied lichtelijk verwend. Staat men echter straks niet meer in dit Katholiek milieu en wordt het godsdienstonderricht niet meer ver zorgd zoals dat gebruikelijk is, dan zal het aankomen op de persoonlijke overtuiging en op het bewustzijn van de grote betekenis, die het geloof heeft voor de mens. De offers, die voor de beleving van het Geloof ge vraagd zullen worden, zullen in het buitenland heel wat groter zijn dan in ons eigen land. De bezinning op deze overgang en het bevestigend antwoord geven op de vraag of men de overgang aandurft, moet aan de verdere beschouwingen over de emi gratie ten grondslag liggen. Ook op sociaal-maatschappelijk terrein zal men verandering doorma ken. Het merendeel der emigranten bestaat uit zelfstandigen, die tot nu toe binnen de sfeer van de familie huishouding gewerkt hebben op boer derij of tuinderij en daarbij be schermd werden door alle in Neder land en plaatselijk geldende maat regelen, gebruiken en tradities. Bin nen het complex van factoren voelt men zich „thuis". De psyche van de mens is vergroeid met de samenle ving zoals de tak van een boom ver groeid is met. de stam. Bij emigratie wordt het anders. Uit het cude vertrouwde milieu wordt men losgerukt, zowel de man als de vrouw, de zoon en de dochter, en er moet een nieuwe toekomst opge bouwd worden in heel nieuwe om standigheden. Is het misschien reed? rnoeiJiik voor een Nederlander om van Noord naar ,Zuid te verhuizen of cmgekeerdd, nog veel moeilijker wordt het wanneer men het land moet verlaten, waar men opgegroeid is. Dan zal de persoonlijkheid van de mens dusdanig moeten zijn gevormd, dat hij in staat is in de vreemde een nieuwe toekomst op te bouwen, zo wel materieel als geestelijk. Het goe de dat men reeds heeft zal men moe- ttn behouden en het goede uit het vreemde land overnemen. De erva ring echter is, dat de emigrant niet wegt hoeveel goeds hij in zich draagt en uit de aard der zaak onbekend is t.a.v. wat het vreemde land hem kan bieden. De enting van deze twee ele menten op elkaar om uiteindelijk te komen tot een gezond geheel, ver eist kennis, die men alleen kan krij gen door middel van voorlichting, die op uitnemende wijze gegeven wordt tijdens de emigratiecursussen. Heeft men deze kennis niet en weet men niet, welke wegen men moet bewan delen om tot een succes te komen, dan weet men van te voren, dat er een mislukking op het spel staat, hetgeen niet alleen betreurenswaar dig is voor de betrokkenen, maar eveneens voor de maatschappij in haar geheel. Moge uit dit alles dan één advies volgen en dit is, dat al degenen, die voornemens zijn te. emigreren naar Canada, een cursus meemaken op het Boerencentrum van de Katho lieke Nederlandse Boeren- en Tuin dersbond ,Ons Erf" in De Steeg bij Arnhem. De cursussen voor mannelijke emi granten worden gehouden op 1317 December 1948, 7—11 Februari en •25 Maart 1949. Voor vrouwelijke emigranten wordt er een cursus ge geven op 2428 Januari 1949. Aanbieding van een spijkervast gedenkraam Ter gelegenheid van het 50-jarig i school zijn aangebracht, waarvan die, bestaan van d R.T.S. bood de ver- aangeboden aan de heer Vijgen, ter- eniging van leerlingen en oud-leer- stond na de bevrijding, voor zijn vele lingen Arboricultura kortweg „Ar-1 werk voor de zogenaamde leerlingen, bori", deze feestavond aan, als dank 1 om deze te vrijwaren van de arbeids voor de tijd door de oud-leerlingen in Boskoop doorgebracht. Na de fak keloptocht waaraan zeer velen deel namen en waarbij Excelsior weer niet ontbrak, vertrok het gehele gezel schap, bestaande uit plm. 700 perso- met de Arbori-Citosabussentrein naar Gouda, alwaar het welkomst woord werd gesproken door de voor zitter van Arbori, de heer Th. Brans. Spr. betreurde het dat in Boskoop geen geschikte gelegenheid is voor een dergelijke avond, want dit Bos koopse feest had in Boskoop moeten plaats hebben. Helaas, was dit niet mogelijk, doch spr. hoopte hier met allemaal Boskopers, dat toch de Bos koopse sfeer er zou zijn. De leiding van deze avond was in handen van Jaap Kempen, die te za- men met Frans v. d. Vegte deze ju bileum-revue „Boomteelt is. heeft geschreven. De geit. In een 12 tal leuke schetsen werd 'het doen en laten der leerlingen op school, bij de „baas" en „thuis" ten tonele gebracht. Enkele waren wel zeer raak getekend. Vooral het niet vermelde nummer van en door de heren J. Hage en J. Nieuwesteeg, even na 12 uur, toen Arbori precies 40 jaar werd en waarbij eerstgenoem de een „echte heuse" geit „het sym bool van de tuinbouwschool" ten to nele voerde, sloeg geweldig in bij de in de zaal aanwezige R.T.S.-geiten. Jammer, dat de onderbrekingen tus sen de nummers iets te lang duurden. Een geanimeerd bal was het slot van deze geslaagde eerste feestdag, hoe wel de tweede reeds was aangebro ken. Deze werd begonnen of ver volgd? door een bezoek aan de ten toonstelling van oude gebruiksvoor werpen uit de omgeving van Bos koop, verzameld door de museum commissie van Arbori in het Ver enigingsgebouw. Aanbieding gedenkraam. 's Middags om 2 uur vond de aan bieding plaats van het gedenkraam. Dit fraaie raam is aangebracht aan de voorzijde van de school op de le verdieping en is ontworpen en ver vaardigd door het glazeniersbedrijf Gravesteyn te Gouda. In de linker bovenhoek zien wij de teken- en in de rechter- de leerattributen. Daaron der links de Indonesische culturen en rechts de Nederlandse, midden onder het embleem van „Arboricultura". Het geheel bekroond door het Neder landse wapen en Rijkstuinbouwschool Boskoop 18981948. Dr. E. F. Jacobi, directeur der school, heette de aanwezigen, onder wie weer vele vooraanstaande Bos koopse ingezetenen, hartelijk wel kom en dankte Arbori voor de per fecte organisatie en daardoor het vlotte verloop der feestelijkheden, waarna hij het woord gaf aan de heer Th. Brans, voorzitter hoofdbestuur Arbori, die opmerkt, dat reeds meer dere tegels en marmerplaten in de inzet, wel de belangrijkste is. En thans een gedenkraam als blijk van de band die ons allen bindt. Spr. ver zocht de jongste leerling en de oudste leerling het raam te onthullen en verzocht vervolgens de burgemeester, het wel -e willen aanvaarden, aange zien de gemeente eigenaar van het gebouw is, en het raam spijkervast, waarna hij het opdroeg aan de direc tie der school. In een geestig en vlotte toespraak aanvaardde de burgemeester namens de gemeente als „maar" eigenaar dit fraaie gekleurde glas in lood raam en dankte Arbori hiervoor. De heer Ja cobi wederom het woord nemend, dankte eveneens Arbori voor dit bui tengewone fraaie raam en meent dat de gebruiker in casu de R.T.S. er meer plezier van zal hebben dan de eigenaar. Spr. hoopt, dat alle aan wezigen er getuigen van mogen zijn, dat dit raam in een nieuw en groter gebouw zal worden overgebracht. Nogmaals dankte spr. allen hartelijk voor dit mooie geschenk. Van deze aanbieding werden door de Ned. Radio Unie gedeelten opge nomen, waarvan de uitzending zal plaats hebben op Maandag 6 Dec. a.s. over de zender Hilversum I 's avonds van 8.058.20 uur. Het intieme slot bestond uit een di ner, waar weer vele oud-leerlingen aan deelnamen. En zo is Boskoop dan weer gewor den het rustige en naarstig werkende kwekersdorp, hetwelk door de feesten even een ander aanzien had gekregen. Geboren: Maria J., d. van M. Guldemond en S. C. v. d. Spek; Geer- truida M. J., d. van A. T. Straver en H. J. H. van Rihijn; Johanna S. d. v. C. Groenendijk en M. S. M. Thi'essen; Hendrika A. M., d. van C. P. M. Groenendijk en M. C. Janssen; Ar nold C., z. van A. G. van Wilgen en A. Abbema. Huwelijksaangiften: A. van Dam 27 jaar en C. Graatsma 27 jaar. Huwelijken: P. J. Boere oud 23 jaar en W. Groenenwegen 27 jaar. Overleden: D. H. Schouten 1 dag. ALPHEN AAN DEN RIJN Geboren: Elizabeth, d. van J. Westmaas en M. E. van den Berg; Willem Adr., z. van C. Blom en M. Bouthoorn; Cornelis, z. van D. G. de Jong en M. Stougie; Adriaantje A., d. van W. Zeilstra en B. Oskam; Jacobus P. M., z. van H. H. Seijsener en G. C. van Nierop. Huwelijksaangiften: E. J. Goed hart 27 jaar en D. Koren 25 jaar; M. Daalder 35 jaar en N. Verkerk 36 jaar; H. van Veen 24 jaar en D. de Jong 26 jaar. Huwelijken: A. Pijper 30 jaar en H. Koenekcop 23 jaar; Jan J. Bo- gaards 51 jaar en Maria Cammeraat 45 jaar. Overleden: Cornelia Koot geb. 77 jaar; Cornelis van Donk, 5-6 jaar; Gerritje Hendri-kse geb. Hoogendoom 80 jaar. BODEGRAVEN Landjuweel. De Rederijkerska mer „Molière" was de laatste, di£ meedeed in de toneelwedstrijd uit geschreven door het departement van het Nut van het Algemeen, afd. Bodegraven, 't Stuk vinden wij af te keuren. Het geheel s^pelt zich af om de ziekelijke persoon van de gouver nante. Het vertoonde spel was voortreffelijk. De Franse sfeer uit muntend getroffen. Jammer, dat het stuk de energie niet waard was LEIDERDORP Geboren: Andreas M., z. v. H. v. d. Berg en J. M. Matze; Johanna A., d. van J. A. de Dopper en S. Eeijer; Gerardus P., z. van C. J. v. d. Ploeg en M. J. Hoogenboom; Leen öert z. v. F. van Reijn en N. Snel. Getrouwd: J. Wille 29 jaar en J. A. Roelandse 28 jaar; P. van Beest, 22 jaar en H. M. Smit 18 jaar; W. Koole 27 jaar en C. Jansen 30 jaar. Overleden: Hendrika J. v. d. Leek 34 jaar d. v. C. v. d. Leek en B. La- man. ROELOFARENDSVEEN De eerste tulpen. Aan de bloe menveiling te Roelofarendsveen wer den heden de eerste tulpen n.l. Bril liant Star aangevoerd door de kwe ker J- Hoogenboom Mz. Zij brachten ae prijs van 13 cent per stuk op. RIJP WETERING DIAMANTEN JUBILEUM ALS KOORZANGER. Van de heer C. S. Borst, Cz. De heer C. S. Borst, de nestor van het R.K. Zangkoor van de Parochie O.L.Vr. Geboorte te Rijpwetering, hoopt op Donderdag 9 Dec. a.s. zijn 60-jarig jubileum als werkend lid van dit koor te vieren, 's Morgens om 9 uur zal een gezongen H. Mis worden opgedragen om God te danken voor de gaven waarmede Hij de jubilaris heeft bedeeld. En de heer Borst heeft met het hem door God geschonken talent gewoekerd. Hij heeft alléén voor God gezongen en op hoge ouder dom gekomen klinkt nog zijn zuiver tenorgeluid des Zondags in de Hoog mis. Zijn krachten zijn niet meer toe reikend om alle gezongen kerkdien sten bij te wonen, zoals hij tot voor enige jaren gewoon was te doen, maar vijf van zijn zonen zingen mede in dit koor en zo zijn er altijd wel een of meer leden van de familie C. S. Borst present. Vanaf 1915 is de jubilaris bestuurslid en bibliotheca ris van het koor. TER AAR Geboren: Jan W.. z. v. G. de Blanken en J. H. v. Vliet; Ansje, d. van Fr. Balvers en A. M. v. Leeuwen; Aïida d. van C. Mulder en A. C. Kroon; Antonius J. H. M., z. van G. H. Habers en E. M. M. Scholten; Cornelis A., z. van Th. Verlaan en P. J. Bosland; Johannes W. M., z. Van A. Valentijn en H. C. Vroonhof. Huwelijken: J B. van Loo 24 jaar er. J. Bos 25 jaar. Overleden. Th. H. Kempers 24 jaar ongehuwd. LEIDSCHENDAM Geboren: Johanna A., d. van J. Borst en G. Hel doorn; Geertruida M., d. van P. Overdevest en J. Th. v. d. Meer; Wilhelmina S.. d. van A. A. J. van den Akker en M. S. v. d. Poel; Johanna W. M.. d. van Th. Boerse en M. A. Rijsdijk; Jan G., z. van H. den Haan en N. van Roosma len; Maria J., d. van J. Th. Mooijman en S. M. van Veen. z Overleden: Cornelia C. W. Zuid geest 39 j. geh.; Godelive Maria 6 maanden d. van J. G. v. d. Helm en M. A. Hilgersom. Ondertrouwd: J. P. Vieveen en C. A. van Heijningen; J. Verhage en K. Reinders.' NOORD WIJK Personalia. Mej E. Alkémade slaagde aan het Kon. Conservatorium »e 's-Gravenhage voor het examen zang. Geboren: Petrus J. M„ z. van P. A. de RidderWortman; Gooske, d. van M. MulderRoest; Franciscus P. K., z. van W. H. Hoogervorst v. d. Berg; Gerardus H. J. z. van J P. v. d. Zalmde Haas; Johannes, z. van J. SteenvoordenPlug. Ondertrouwd: C. van Duin en J. H. W. v. d. Hoeven. Getrouwd: C. Klinkenberg en J. Plug. z Overleden: Hubertje Plug 82 jaar geh. met C. Barnhoorn. SASSENHEIM Hooi en stro. Als eerste dame in Nederland, die voor een dergelijk examen slaagde, mocht mej. A. Ver does het diploma erkenning klein handel hooi en stro behalen. BIJZ. RAAD VAN CASSATIE. Op 19 November j.l. stond voor het Bijz. Gerechtshof in Den Haag W. A. S. uit Aalsmeer terecht ter zake dat hij te Frankrijk in het eerste kwar taal van 1942 heeft verraden dat op een vliegveld werkzaam zijnde Ne derlandse arbeiders in een nabij dat vliegveld staande woning naar de uitzendingen van de Engelse radio zender had geluisterd en die arbei ders brieven mede gaven met hun met verlof vertrekkende collega's naar Nederland. Hierdoor hebben een aantal arbeiders voor een Duits gerecht terecht moeten staan en zijn na hun veroordeling van hun vrij heid beroofd geweest. In deze zaak waren een twaalftal getuigen opge roepen. Bij uitspraak gistermorgen werd verd. medegedeeld dat hij van het ten laste gelegde feiten werd vrijgesproken. Verdediger in deze zaak was mr. A. A. Eygenraam. Geef geen signaal, Houd liever in! Horizontaal: 1 stap, 5 plantsoen, 9 hoepel, 11de gezamenlijke edelen, 12 boom, 13 traag van begrip, 15 meis jesnaam, 16 kei, 20 danspartij, 22 af zonderlijk, 26. Slordige, achte'oze vrouw, 27 spoedig, 29 Rivier in Zwit serland, 31 potas, 32 echtgenoot, 33 aandienen, 35 dikke boterham, 36 en andere (afk.), 37 Palmmee1, 38 wars van alle laagheid, 39 rivier in N. Brab., 40 aanzienlijke hoogte, 41 landbouwwerktuig, 43 bosgod, 44 weide boven in het hooggebergte, 45 internaat, 46 gem. in N.Holl. 48 af korting voor zekere godsdienst, 50 gem. in Gelderl., 52 gebogen, 53 af korting voor thallium, 55 bewoner van Ierland, 57 het grootste gedeel te, 60 loom, vadsig, 61 kwinkslag, 63 kikkerkuit, 64 telwoord, 65 vrucht, 66 bloem, 68 achting, 70 boosheid, toorn, 71 tegengesteMe van dun, 73 wol vlok je, 74 papagaai, 75 plaats in Engeland met een bekend college, 77 wel, 78 bewoner van Denemarken, 79 rivier in W. Duitsland, Verticaal: 1 meisjesnaam, 2 zuiver, 3 eikenschors, 4 en personne (afk.), 5 familielid, 6 vaarwel, 7 verstand, 8 toon, 10 vinvoetig dier, 14 keer, 16 glyvoertuig, 17 ambtskleed, 18 tijd rekening. 19 rivier in Italië, 21 berg plaats, 23 hoofddeksel, 24 een der profeten, 25 licht paars, 27 dagloner, 28 in het jaar der wereld (afk Lat.), 30 praten over een zaak, 33 als 29 hor., 34 zeekant, 37 munt in Japan, 40 zangstem, 42 boom, 44 oude wijnmaat 45 rivier in Utrecht, 47 woedend, 48 hoofdstad van Letland, 49 als 65 hor., 51 meer op de grens op de Ver. Sta ten en Canada, 52 lichaamsdeel, 53 brandstof, 54 sluw middel, 56 knaag dier, 58 voedsel, 59 lidwoord, 60 kan men op schrijven, 62 bode aan uni versiteit, 65 in elkaar gevlochten ring van bloemen, 67 voorgeschreven kerkgebruik, 69 kledingstuk voor dames, 70 samengedrongen menigte, 72 rund, 74 vlaktemaat, 76 onbekende (afk.), 77 afkorting voor berylium. Oplossingen worden tot en met Woensdag 8 Dec. op ons bureau ver wacht. Op de enveloppe vermelden „Puzzle. Nogmaals wijzen we er op dat men niet de figuur uit de krant moet invullen en opsturen, doch de op'ossingen in rijen onder elkaar ge ven, dus ook geen figuur natekenen. Onder de goede inzenders zullen worden verloot: een verzilverde kan delaar, een portemonnaie en een ver zilverde sigarettendover. OPLOSSING VORIGE -WEEK Horizontaal: 3 linde, 5 evers, 8 oever, 10 genoten, 12 pegel, 14 ko len, 16 snek, 17 Napo, 18 abt, 19 rein, 22 Vere, 24 a'eer, 26 vlieg, 27 Galilea, 30 gages, 31 eigen, 32 etter Verticaal: 1 Veen, 2 reet, 3 leven 4 doel, 6 vrek, 7 sloep, 9 voorbarig, 10 gek, 11 non, 12 p.s., 13 genie, 15 lakei, 19 ra, 20 elite, 21 neg, 22 vla, 23 reder, 25 rage, 26 vest, 28 lans, 29 'eeg. Déze week scheen de opgave nogal moeilijk te zijn geweest. Van vele zijden werden we daar tenminste op merkzaam op gemaakt. Het aantal inzendingen was dan ook niet zo groot, als we de laatste weken ge wend waren. Bovendien werden er verschillende fouten gemaakt vooral tegen 17 hor., dat niet „napa", maar „napo" moest zijn. Onder de goede inzenders werden de volgende prijzen ver'oot: le prijs een sigaretten-aansteker, G. van Kin schot, Witte Singel 32, Leiden. 2e prijs een verzilverd jubileumlepeltj0, mevr. J. Seijgn ten Hoorn, Fred Hen driklaan 27 Oegstgëest, 3e prijs, een vulpotlood, C. H. v. d. Star, Zuidweg 21, Rijpwetering. De* prijzen zullen worden toegezonden. BABY-HUIS VOOR BABY-PRINS Op de Quality Fair tentoonstelling in Londen is dit miniatuur-buiten huisje te zien, dat prinses Elisabeth als geschenk voor haar jonggeboren zoon heeft aanvaard. Het is vervaar digd door drie Londense brandweer lieden die tijdens de oorlog in hun vrije tijd speelgoed maakten voor de kinderbewaarp^atsen. HAAGSE BIJZ. GERECHTSHOF. Arresten. Wegens lidmaatschap der landwacht, jacht maken op Jo den enz. heeft de rattenverdelger N. v. d. O. uit Katwijk zich voor het Bijz. Gerechtshof te verantwoorden gehad. Het Hof heeft in deze zaak een nader onderzoek bevolen. De grafische tekenaar L. de Vries uit Leiden, die bij de S S. is geweest en verraad heeft gepleegd, werd na een eis van 12 jaar, veroordeeld tot 8 jaar met aftrek preventief. De tuinder J. Maan uit Leiden, die eveneens bij de S.S. was, kreeg conform de eis 9 jaar met aftrek pre ventief. HAAGSE RECHTBANK. Uitspraken. Wegens het in voor raad hebben van gedistilleerd en een distilleerinrichting was C. J. D. te Noordwijkerhout veroordeeld tot 100 boete en twee weken gevange nisstraf, van welk vonnis1 hij in hoger beroep kwam. Daar werd bevestiging van het vonnis geëist. Het Hof heeft conform die eis uitspraak gedaan. J. de W. uit Noordwijkerhout was vrijgesproken van tenlaste gelegde overtreding der distilleervoorschrif- ten. Van die beslissing kwam de Offi cier in hoger beroep. Het Hof heeft het vrijsprekend vonnis bevestigd. HAAGSE POLITIERECHTER. Het economisch delict. De koop man H. R. te Leiden, die in een clan destiene slachterij betrokken was, werd conform de eis veroordeeld tot 3 mnd. gevangenisstraf en verbeurd verklaring van hetgeen inbeslag was genomen. Twee Boskoopse bakkers, P. J. en J. A. H., die meer loon hadden be taald dan officieel was toegestaan,, zullen daar elk 10 boete voor moe ten betalen. Een bakker in Noordwijk aan Zee, H. H., zal daarvoor ƒ20 boete te be talen krijgen. De Leidse koopman J. F. v. d. B., die in suiker handelde in strijd met de distributiebepalingen, kreeg 15 boete. Zes maanden gevangenisstraf, waarvan 4 voorwaardelijk, werd het vonnis voor de koopman W. - H. te Ter Aar, die clandestien had geslacht, en 6 maanden voor de visser G. van L uit Leiden voor een gelijk feit. Het varkensvlees-, dat de slager J. T uit Alphen aan den Rijn voorhan den had, was van een clandestiene slachterij afkomstig en conform de eis werd daarvoor 3 mnd. gevangenis straf voorwaardelijk opgelegd bene vens ƒ200 boete. SCHEEPSBERICHTEN KAMERLINGH ONNES, 4 Dec. (18 uur) van Aalborg te Hoek van Hol land verw. KOTA INTEN, 3 Dec. (9 uur) van Kaapstad naar R'dam. SIBAJAK, 3 Dec. van Batavia naar R'dam. STAD MAASTRICHT, verm. 6 Dec. v. Genua naar Melilla. STAD MAASTRICHT, 7 Dec. van Bona te R'dam verw. "WATERMAN, 3 Dec. (13.50 van R'dam naar aBtavia. ZEELAND, verm. 4 Dec. (9 uur) van Antwerpen.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 8