FREDERIK Morgen op het voetbalveld Roozenburg gaat onver- verstoord verder Het eindspel ZATERDAG 4 DECEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 HET VOETBALPROGRAMMA voor Leiden en Omgeving is wat de K.N.V.B. betreftal zeer sch aars. Er is n.l weer een inhaalpro gramma vastgesteld om de eerste helft der competitie af te sluiten, 't Is te hopen, dat het inderdaad ook tot afwerking komt, anders wordt het een geheel verloren Zondag. Sinterklaasverrassingen of regen? Met belangstelling zal ongetwijfeld de strijd in Afdeling I gevolgd wor den. Blauw Wit en Xerxes staan nu precies gelijk, zelfs in het aantal doelpunten. En menigeen zal zich af vragen of die eerste nederlaag van Xerxes een inleiding is van meer dere dan wel, dat de Rotterdammers krachtig genoeg zijn om zich zon der de steun van Wilkes te her stellen. Morgen komt Ajax op bezoek en dat zal ongetwijfeld een moeilijke opgave zijn Voor Xerxes. Meer nog dan voor Blauw Wit, die de Volèwijc- kers wel kan hebben, Ook S.V.V. staat in de uitwedstrijd tegen Stormvogels voor 'n lastige op gave, want Kraak c.s. zullen wel al les in het werk stellen om nog niet meer punten te verliezen. HaarlemA.D.O. kan door de Roodbroeken gewonnen worden en D.O.S. heeft 'n goede kans tegen 't Gooi. In District II gaat V.S.V. op bezoek bij Hermes-D.V.S. De Schiedammers zijn zeer lastige tegenstanders en het laat zich aanzien, dat zij de overwin ning aan V.S.V. evenmin cadeau zul len geven. Feijenoo'rd ondervond vo rige Zondag evenzeer de kracht van de Schiedammers. E.D.O. gaat op bezoek bij D.W.S. Beide clubs hebben evenveel punten (11) tot heden behaald, de Haar lemmers uit negen, de Amsterdam mers uit tien Wedstrijden. En er zijn nog drie clubs met een gelijk aantal punten. Een winst- of verliespartij kan daarom -direct grote veranderin gen in de stand geven. In dit ver band is ook de wedstrijd Zeeburgia Feijenoord van groot belang. H.B.S. zal D.H.C. wel niet veel kans geven op 'n gunstig resultaat, ter wijl D.F.C. zich wel twee punten zal verrijken ten koste van K.F.C. In de 2e klasse A heeft R.C.H. mor gen rust en dus zullen we zien, of "U.V.S. de kans om de achterstand tot twee punten te reduceren zal benut ten. Daartoe moet van Velsen ge wonnen wórden. De eerste ontmoe ting in Leiden eindigde in een punt loos gelijk spel...., maar dat was het begin van het seizoen! R.'F.C.Quick levert een strijd tussen gelijkwaardige partijen, Cöal- Ëmma al evenzeer, C.V.V-D.C.V. dito en tenslotte ook Scheveningen Förtuna. We zijn werkelijk benieuwd naar de resultaten. Het programma in de lagere klas sen beperkt zich slechts tot vier ont moetingen voör clubs uit Leiden en omgeving. In de 3e klasse A gaat S.J.C. Op bezoek bij Tonegido. De Noordwij - kers staan slechts twee punten lager dan de Voorburgers. We zouden zeg gen: dus 'n goede kans voor S.J.C. om gelijk te komen. R.K.A.V.V. ontvangt Rodenburg. Als de Dambewoners in vorm zijn als de laatste weken, hebben zij o.i. wel een kans. In de 4e klasse C tenslotte gaat D.Ö.S.R. op bezoek bij Spoorwegen. De Veense club behaalde tot heden TAFELTENNIS Leidsc Tafeltennis Club. Mej. Margot van Wijk, nationaal-kam pioen van Nederland, en de hoofd klasser, de heer F. Brouwer, beide van de vereniging Batswingers in Den Haag, komen Maandag 6 Decem ber a.s. naar Leiden om een wedstrijd te spelen tegen het sterkte gemeng de team van de Algemene Leidse Ta feltennis Club. Onze Leidse spelers wordt hiermede een eervolle doch zware taak opgelegd. Over de uit slag van deze strijd valt niets te voorspellen. Als men echter bedenkt, dat mej. Van Wijk, tengevolge van te weinig tegenstand van do dames, in de böndscompetitie uitkomt in de Hoofdklasse heren, beloven dê wed strijden a.s. Maandagavond in het speellokaal van A.L.T.C., Noordein de No. 40 zeer Spannend tè worden en zullen deze door het hoge spel peil het aanschouwen zéker waard zijn. Allen die belangstelling hebben voor deze wedstrijd en voor de ta fel tennissport in het algemeen, zijn óm 8 uur welkom en hebben vrij toegang slechts 4 punten in de eerste helft der competitie. Dat is veel te weinig en we hopen voor de Veenders, dat het in de tweede helft beter zal gaan. Tenslotte is nog ingelast de wed strijd Alphense BoysV.V.S.B. voor de 4e klasse A. De Boys Zullen zich danig moeten inspannen om een goed resultaat te behalen, doch wie weet: nu de laatste plaats eenmaal is verlaten, keert de moed volledig terug! FRED WAR BURTON OVERLEDEN. Naar wij vernemen is de oud-trai ner van HVV, de Engelsman Fred Warburton, op 66-jarige leeftijd, in Engeland overdeden. Warburton, die in de jaren omstreeks 1920 ook wel als verzorger van het Nederlands elf- is opgetreden, heeft tevens als pionier op cricket-gebied veel voor de Nederlandse sport, in het bijzon- :ler voor de Haagse sport, betekend. L.F.C. Morgen speelt L.F.C. vriendschappelijk tegen de 3e klas- ser Westerkwartier uit Den Haag. HEEFT L.D.V. TOCH KAMPIOENS ASPIRATIES? De competitie van de le klasse B. werd deze week voortgezet met de belangrijke ontmoeting voor de bo venste plaats tussen L.D.V. 2 en Bo degraven 1. Door onverwachte neder lagen van A.D.C. 1 en K.W.Z. 1 is L. D.V. 2 weer in de running gekomen voor het kampioenschap van deze af deling. Dat Bodegraven op felle te genstand kon rekenen stond bij voor baat vast, doch dat het de Leidenaars zou lukken, met een mooie 11—9 overwinning Bodegraven zijn eerste nederlaag in deze competitie tóe te brengen, is een alleszins vroege St. Nicolaas-surprise. Door deze uitslag i? mede door de vermelde nederla gen van A.D.C. en K.W.Z., is L.D.V. 2 tot aan de top van de ranglijst ge stegen met 1 punt voorsprong op Bo degraven en A.D.C., echter met een wedstrijd meer gespeeld, alles is dus nu weer mogelijk. Dinsdag a.s. speelt L.D.V. 2 in Rijnsburg tegen R.D.C, 1 zijn laatste wedstrijd waar geen punt verspeeld BATAVEN Handbal dames Zondag a.s. zal de return-match plaats vinden tussen Bataven I en Rooda I, Bataven II en Rooda II. De dames worden dringend verzocht alle te komen, want deze keer zijn wij niet met gelijk spel te vreden. Willen zij, die om gelige reden verliindeflü zijn, dit even be richten aan mej G. Zandvliet, Haar lemmerstraat 117, tel. 20421. Ver trek per fiets of per tram om 12.30 uur vanaf de Korevaerstraat (tram halte). Handbal Heren De ^junioren hebben a.s. Zondag om 2 uur en de Senioren om 3 uur een wedstrijd aan de Da Costastraat, alhier. Op een goede opkomst wordt gerekend. CURSUSSEN voor beginners, zowel als gevorderden, o.l.v. Dr. MAX KUWE en H. v. d. NAT. Gratis prospectus. De Leidsche Onderwijsinstellingen erkend door de Insp. v. li. Schrilt. Onderw. Johan de Wlttstraat 1c - Leiden mag worden, ook R.D.C. is nog niet geheel uitgeschakeld. De volledige uitslagen waren: Th. Uijttenbogaard (LDV )2J. Boef (Bodegraven) 20, J. W. Free- ke (res.)C. Beyeman 0—2, J. v. d. MeyC. Scheer 20, H. de Water M. Bekker 02, E. Klinkenberg—J. v. Dam 20, J. VermeulenA. Sterk 11, J. MolenaarT. Kooi- stra 20, W. de RoodeW. Anker 0—2. J. Dreef—A. Wierman 0—2, C. KlinkenbergA. Blok 20. Hazerswoude won van Leiderdorp. Woendagavond werd de belangrij ke wedstrijd gespeeld te Leiderdorp tussen Hazerswoude en LDC 1 uit Leiderdorp. Na een sportieve kamp, waarin de spanning tot een hoogte punt steeg, wist Hazerswoude met 119 de overwinning uit het vuur te slepen, zodat er nog steeds één punt verschil tussen Hazerswoude en Lis- se is. Pas als de uitslag van de laat ste wedstrijd bekend is, weten we wie zich kampioen kan noemen. Het begon voor Hazerswoude slecht toen A. Brobbel Dorsman aan bord 2 een blunder maakte en van N. Höger- vorst verloor. Ook J. C. Windhorst, evenals Dorsman een bekwaam spe ler, die zeer moeilijk is te verslaan, blunderde en kwam hopeloos te staan. Maar ook Leiderdorp had pech, want C. Melnema, die een prachtige stelling had tegen L. Mat- ze, wikkelde niet goed af, waarna Matze zeer listig de partij remise schoof. De uitslagen zijn: J. v. San- dijk—D. Hassefras 11; N. Hoger- vorstA. B. Dorsman 20; R. Mar- burK. J. Matze 11; C. Meinema L. Matze 1—1; W. Wolff—J. C. Wind- horst 2—0; C. de KoningJ. J. Has sefras 11; J. v. d. ZwanJ. de Gelder 02; L. v. Egmond—A. J. van Tol 02; W. van HeusdenG. Ruys res.) 02; J Wortman (res.) L. J. Hoogeveen 11. OM DE WERELDDAMTITEL Nieuwe zege op Chiland De uitslagen van de 21e ronde Van het tournooi om het wereldkam pioenschap dammen zijn: Perot—Demesmaecker 20; Kei lerRostan 2—0; RoozenburgChi land 2—0; LarosGhestem 02; v. d. Staay—Post 20. De stand luidt thans: 1. Roozen burg 35 punten (uit 19 partijen); 2. Keiler 28 p. uit 19; 3. Ghestem 26 uit 19; 4. Verpoest 23 uit 19; 5. Van der Staay 21 uit 19; 6. Larós 20 uit 19; 7. Post 19 uit 19; 8. Perot 18 uit 19; 9. Chiland 13 uit 19; 10. Demes maecker 4 uit 19; 11. Rostan 3 uit 20. De partij van de Parij zenaar Pe rot tegen de Belgische kampioen Demesmaecker had een 32-28 ope ning waarop door zwart met 18-23 werd geantwoord. Later wérd de partij zeer onregelmatig. Perot liet zich aan zijn lange vleugel opslui ten, maar wist die in het gevorder de middenspel rtfêt voordeel te ver breken. In een stand van zeven o;n zeven stukken stond Demesmaecker in alle varianten verloren. Perot speelde het eindspel goed en won gemakkelijk. De ohtmoeting van onze oud-kam pioen Keiler tegen de Zwitser Ros tan werd aangevangen met de Fran se opening, waarop de Zwitser 20-25 tegenspeelde. Keiler ruilde daarop uit met 30-24 en wist deze variant, die mén in internationale töurnooien tegenwoordig vaak ziet. eêh theore tisch voordeel te behalen. In hèt rttiddehspel verdédigde dê Zwitser zich Wél, maar hij bleek niét opge wassen tegen het zeêtr stérke spel van Keiler. Na 61 zetten was zwart overspeeld en gaf deze de partij op. De nieuwe wereMkampioen Roo zenburg speelde in zijn partij tegen de Fransman Chiland de 33-29 ope ning, waarna een ouderwetse hekstel- lingpartij ontstond. Chiland behan delde de partij zeer goed, doch kón niet verhinderen, dat Roozenburg de stelling m h°t middenspel mét enig voordeel verbrak. Hij wist dit voor- dée'tje te vergroten en na een fraai gespeeld eindspel in winst om tp zet ten. De Rotterdammer van der Staay koos in zijii ontmoeting tegen de Afrikaanse kampioen Post de 32-28 opening, waarop zwart door 19-23 te spelen direct het centrum ging be zetten. Van der Staay trok ten aan val en ontwikkelde een zeer sterk centrum, waarbij Post enige nadelige randschijven kreeg. Geleidelijk aan en in het vergevorderde middenspel kwam van der Staay in het voordeel kreeg zijn tegenstander enige ge dwongen zetten te doen. Post tracht te we1, door enige ruilen dit te com penseren, doch van der Staay was op zijn hoede en wist een 4-4 eindspel op fraaie wijze tot winst te brengen. De Poolse opening werd gespeeld in de partij van Laros tegen de óud- weréldkampioen Ghestem, dié 17-21 als têgènzet gaf. In de vérdere Op ening werd de partij Zeer onregel matig, waarbij beide spelers scherp op winst speelden. In het Zeer inge wikkelde middenspel kwam Ghestem enigszins in het voordee1 en forceerde daarbij schijfwinst, Ofschoon Laros ijverig speurde, kon hij geen remise variant vinden én Ghestem wist met een zeer juiste voortzetting het eind spel in zijn voordeel te beslissen. SCHAKEN Het is algemeen bekend, dat hat eindspel voor vele schakers het struikelblok is op de weg naar de winst. Men is behoorlijk uit de ope ning gekomen, het middenspel heeft enig voordeel opgeleverd en dit voordeel gaat dan in het volgend eindspel te loor, ja zelfs is het niet ondenkbaar dat de partij hier door de sterkere uit het middenspel nog verloren gaat. Herhaaldelijk ziet men het op wedstrijden gebeuren, dat ge wonnen eindspel-stellingen nog rus tig remise worden geschoven of er ger. Alles door een tekort aan vaak de meest elementaire eindspelken - s. Dat is erg jammer, èn voor de par tijen, die aldus v/aardeloos worden, èn voor de spelers, die het genot van een mooi gespeeld eindspel onthou den blijft. We zouden bijna durven beweren, dat het bolangrijker is de eindspel theorie te bestuderen dan die der openingen. In een onlangs gespeelde partij voor het Leids Schaakk'ampioen- :chap kwam het tot de volgende stelling: Wit: Kg2 Ta8, pi. a7, g5, h4; Zwart: Kh7, Ta5, pi. g6. Wit speelde Kg2f3 en zwartgaf op. Hij was van mening dat het spel onhoudbaar was: 3 pionnen tegon één. De witte koning marcheert naar b7 en be vrijdt de witte toren en de rest is kinderspel. Enige kennis van het eindspel zou zwart hebben doen we ten, dat er geen winst voor wit te behalen viel. Immers, de zwarte to ren blijft op de a-lijn, en zodra wit met zijn koning op b7 komt, clan ■geeft Tal (of a2, a3) op de b-lijn schaak. Verwijdert de witte koning zich weer van b7 naar de 5e rij, dan keert de zwarte toren naar de a-lijn terug. Even opgelet: naar de 5e rij! Want Stel de stand: Wit: Kb7. Ta8, pi a7, g5, h4. Zwart: Kh7. Tb2t, pi. g6. Nu: 1. Kc6, Ta2?? (er moest Tc2>) dan 2. ThS!, Txa7; 3. Tb7f, Txb7: 4. Kxb7, Kg7; 5. Kc7, Kf7; 6. Kd7. Kf3; 7 Ke8, Kg7; 8. Ke7 enz. en wit wint! Een der lessen van de schriftelijke schaakcursus Euwe—van der Nat be handelt o.a. enige elementaire eind spelen, die ieder schaker kent maar die nog zo menigvuldig ver knoeid worden in de praktijk. Bijv. Wit: Kd4, pi. g3, h4; Zwart: K f8 pi. g4, h5. Zwart aan zet. ver liest: 1Kf8—gT; 2. Kd4—e5. Kg7g6; 3. Ke5—e6. Kg6—g7; 4. KeG —f5. Kg7h6; 5. Kf5—f6, Kh8—h7; 6. Kf6—g5 énz. Zeer eenvoudig. En dan bijv. het volgende. Wit: Kh7, pi. g3. h5; zwart: KI6, pl g4. Wit staat gewonnen, maar.... een ogenblik van onbedachtzaamheid, kan maken dathet remise is: 1. h5h6??, Kf6—f7! en de witte ko ning blijft op h7h8 gevangen. D.w.z. als Zwart eveneens op zijn tellen past: men zie: 2. Kh7h8, Kf7g6?? en de partij wordt nodeloos gerekt: 3. Kh8—g8, Kxh64. Kf7 enz. Na 2 Kh7h8 is K f7—f8 direct remise. Eenvoudige winst leverde 1. Kh7 h6 en na Kf7; 2. Kg5 of na Kf5, 2. Kg7. De volgende stelling is bijna iden tiek met de eerste: Wit: Kd4, pi. g3, h4; zwart: Ke8, pi g4, h5. Maar dat bijna doet het'hem. Hier maakt zwart remise: 1Ke8d7, 2. Kd4e5, Kd7c6! 3. Ke5—f5. Kc6— d5; 4. Kf5—g5, Kd5—e4; (niet Kc5, want dan: 5. Kxh5; Kf5; 6. Kh6, Kf6; 7. h6 enz.); 5. Kg5—h5, Ke4—f3 en zwart haalt gelijk dame dus rémise. Aan het eind van de laatste serie lezingen het vorig seizoen door de heer Mühring gehouden heeft het bestuur van de Leidse Schaakbond medegedeeld, dat een Leids Schaak studie Centrum zou worden opge richt. Helaas is van de uitvoering van deze plannen tot dusverre nietss gebleken. „Het Eindspel" zou een pracht studiê-oftdérwerp zijn. KAMPIOENSCHAP L. S. B. In de derde ronde werd in de 1ste klasse de volgende partij gespeeld: Wit: W. II. van der Nat; Zwart:* A. Barkema. 1. e2e4, c7—c3; 2. b2—b3 (stellig niet de beste zet in het Siciliaans, maar het onbekende geeft kansen) Pb8c6 (de eerste leans is er zwart had veel beter Pg8-f6 kunnen spe len). 3. Lel—b2, e7e6; 4. g2—g3, b7b6; 5. Lfl—g2. Lc8—b7; (Tegen de regel van Lasker in heeft wit eerst de raadsheren voor de paar den ontwikkeld) 6. Pgl—e2. Pg8e? (zwart heeft zich door wit's afwij kende opstelling enigszins in de war laten brengen. Hier was Pf6 nog steeds beter). 7. 0—0. d7d5; (Te vroeg. Het spel gaat open terwijl wit beter ontwikkeld is dan zwart). 8. e4xd5, Pe7xd5 (e6xd5 had ook be zwaren gezien de stand van Kc8 op de open lijn). 9. c2c4, Pd5b4 (c2 c4 is hier alleen goed, wanneer d2— d4 kan voegen. En dit is hier moge lijk) 10. d2'd4, Pc6—a5 (cend4. Pxd4; Pxd4, Lxb7; Tb8 Le4 wag niet verkieselijk) 11. Lg2enb7, Pa5xb7; 12. a2a3, Pb4—a6; 13. d4—d5; e6x dS; 14. c4xd5 (deze pion is geïso leerd en zwak, Maar eer de zwakte van deze pion tot zijn verlies lijdr, overheersen wit's aanvalskansen. De tactische mogelijkheden wegen zwaarder dan de positionele zwakte van d5). Dd8g5; 15. Pe2—f4 (met de dveiging De2+ en Dxa6. Een an dere mogelijkheid was 15. Dd3, Pc7; 16. De4t) Lf8d6?"(een ernstige fout Veel beter was 000 ofschoon wit c'.an met Pc3 en b3b4 wederom tot sterke aanval komt) 16. Ddle2t, Ke8—d7; 17. De2xa6. Kd7—c7; 18. Da6c4 (er dreigde*Lxf4 en wit spe culeerde op de volgende foutieve combinatie van zwart) Pb7a5; 19. Dc4e4, Pa5xb3? 20. De4— e-3! (dreigt Pe6f met dame winst) Ld6xf4 ,Het enigste. Wit blijft het stuk voor en behoudt aanval) 21. De3xb3, Th3 d6; 22. Pblc3 (na 21 zetten wordt pas het paard ontwikkeld en die grijp direct beslissend in) Dg5g6; 23. Pc3b5t, Kc7—b7; 24. Db3—f3, Lf4 d6 (Er is niet veel beters) 25. Pb5x d6, TdScndö; 26. Lb2—e5 kost de kwaliteit ofzoals in de partij geschiedde: Td6—d7! 27. d5—d«t, Xb7b3 (op afl valt Ta8) 28. Df3 c6, Dg6e5; 29. Tfl—el. f7—f6 en zwart gaf tegelijk op. Zowel na LxfS als na Lf4 is het uit. Bijv. Lf4 Df7; Txel; dxe7 mat. Competitie L. S. B. Katwijk I Philior I 2Vj714; Noord wijk III Ons Genoegen I 55; Alphen UI Roelofarendsveen 55; Zoeterwoude IVriendenschaar I 5 y,4!4; V.T.L. IILisse I 2xx6xx; L.S.G. III V.T.L, I ly,~2'A. IWIELRENNEN Debacle van Zesdaagse te Washington Reeds nu 'hoewel vrij zeker is, dat zij uitgereden zal worden staat het vast, dat de Zesdaagse van Washington een volledig faillure is en een einde tegemoet gaat, als tot nu toe slechts Brussel er voor de oorlog een gekend heeft, meldt het „Alg. Dagblad". Het bezoek is niet daverend en hoe wel het aantal hoge gasten bedui dend hoger is, dan bij welke Zes daagse dan ook, schijnen de prijzen boven de beurs van de gemiddelde burger te liggen, zodat zich hier het wonderlijke verschijnsel voordoet, dat de dure plaatsen wel, maar de goedkope rangen niet bezet zijn. En de renners zijn nu bang ge worden voor hun geld. Zij hadden een garantie van 65 dollar per dag gekregen, maar een aantal van hen heeft gedurende de eerste drie dagen niet meer dan6 dollar per dag ontvangen. De ongerustheid die'zich vooral onder de Europese renners openbaarde, ^idde nadat zij reeds op de tweede dag met staking ge dreigd hadden tot een massa vlucht van de baan en de jury kon weinig anders doen, dan de wedstrij den stil leggen. Het hoofdmotief van de onderhan delingen met de promotor Proscia was natuurlijk: Wij willen geld zien. Op alle mogeHjke voorstellen van de promotor werd eensgezind neen ge schud, totdat hij aan zijn laatste voorstel, dat aller renners aan het einde van de zesdaagse zouden wor den uitbetaald, verbond de goed keuring van het voorstel van de ren ners om in ieder geval vijftig procent van ontvangsten te betalen. Eenmaal zover waren een aantal renners be reid de lijdensweg voort te zetten, w.o. de Nederlandei*s v. Gent en Rem- kes, die aan de leiding stonden, maar de meesten bleven in staking. Hieronder bevonden zich alle Euro peanen met uitzondering van de ge noemde Nederlanders en de Denen Pedersen en Koblauch. BehaWe Voo- ren en van Beek staakten de Fransen Lenizerhy, Goujon. Mignat, en Cuil- lier, de Italianen Bergoni, Rigoni en Georgetti. de Belg Saen, de Luxem burger Kilian en nog enkele Ameri kanen.. Deze laatsten ondanks de mededehng van de Amerikaanse Wie lerbond, dat al deze renners voor goed uitgeesloten zouden worden van wielerwedstrijden in Amerika. De Nederlandse ambassadeur, mr. E, van Kleffens heeft Vooren en v. Beek verzekerd, dat hij hun de mid delen zou verschaffen om te kunnen leven, totdat zij naar Nederland kunnen terugkeren. Dit zal hoogst- waarschijnbjk on 9 December zijn met de Queen Elizabeth, „zodat ik dan tenminste voor Kerstmis terug ben", zei Vooren. Er rijden nu nog slechts vijf ploe gen in deze Zesdaagse, van wie de BelgischDeense combinatie, Bru- neau-Pedersen Koblauch heeft er intussen ook genoeg van gekregen de leiding heeft. Het dagelijks tekort van deze Zes daagse zou ongeveer 25 duizend dollar bedragen. Swift-Combinatie. Morgen zul len de traditionele Sint Nicolaas- wedstrijden op hometrainers orrf banket, speculaas, borstplaat e.d. gereden worden. Hieraan kunnen renners en toeristen deelnemen daar het niet een zuivere snelheidswed strijd is, maar één waar het geluk ook een woordje meespreekt. en het avontuur met Kobus Kluif been verteld door Huibert Vet „U 36 .■jUjeren!" begon de waard „ik heb nog nooit de bedoeling gehad, om te stelen. Heus, meest al ben ik eerlijk, daar kunt U van op aan! Wer kelijk. U kunt me geloven, het kómt bijna niet.../' „Ga gerust verder", zei Ko Kraauw geduldig. „Ik weet niet waarom ik U dit alles verteld", ver volgde de waard wat kalmer, bent zoveel vriendelijker dan ge woonlijkNou, toen. Frederik mij die wensring liet zien dacht ik zo bij mezelf: Cornelis! zei ik tegen mezelf, Cornells! je bent nu al zo lang eer lijk geweest dat je best eens óneer- lijk mag zijn, en bovendien kan je er heel wat mee verdienen. Stel je eens voor hoe makkelijk zo'n ring is, a acht ik zo bij mezelf je kunt er alles mee krijgen wat je wilt. Ik dacht: Je bent nu al zó lang eerlek geweest dat je best eens óneerlijk mag zijn, en bovendien kan je er héél wat mee verdienen, dacht ik. Ik dacht Frederik zuchtte; Ko Krauw onder drukte met moeite een geeuw. De waard vertelde nog wel een kwartier lang'wat hij allemaal ge dacht had en eindigde tenslotte: „En toen dacht ik: als je die ring nou stiekum verwisselt met een ander dan kan je héél wat verdienen, dacht ik. En toen heb ik de ring stiekum verwisseld.... ik dacht Opeens schrok Frederik overeind; Ko Krauw schoot wakker. ,,En waar is mijn ring nu?" schreeuwde Frederik bijna. De v/aard wees naar de lage deur ifl de hoek van de gelagkamer. HET GEHEIM VAN DE DÓÓR AGATHA CHRISTIE 68) Om een grote ronde tafel zaten zes mannen in allerlei fantastische hou dingen. Vier .van de zes waren for se zwaargebouwde kerels met ty pische Magyaarse gezichten: hoge jukbeenderen en schuin-oplopende ogen. De andere twéé heren waren klein on mager eli hadden smalle konijnen gezicht. Er werd Frans gesproken, maar het zwaargebouwde contigent drukte zich in die taal onhandig uit en dikte al'e consonanten potsierlijk aan. „De chef?" bromde een van de vier. „Wanneer komt hij hier?" Een van de twee kleine, magere mannen haalde de schouders op. „Kan elk ogenblik komen." „Het wordt tijd," bromde degeen, die het èerst gesproken had. „Ik heb hem nog niet gezien, die chef van jullie, maar o Wat 'n pracht werk zouden wij in deze tijd van on vruchtbaar wachten hebben kunnen doen!" „Idioot," beet de andere kleine man hem toe. „Je nétjes laten in rekenen door de politie, dat is a! het werk, dat je in deze tijd van vruchteloos wachten gedaan zoudt hebben. Vier onhandige hersenloze aapmensen." „Aha!" baste nummer twéé van de vier de kleine man aan. „Je durft de Broederschap te beledigen? Nog enkele uren en hét teken van de Rode Hand is Op jé strot afge drukt." Hij stond half van zijn stoel op en keek zijn tegenstander met drei gend-glinsterende Ogen aan. Een van zijn metgezellen trok hem terug. „Geen ruzie," bevat -deze brom mend. „We zijn hi et om samen te werken. Konihg Victor duldt geen in subordinatie." Anthony hoorde de voetstappen van de schildwacht naderbij komen. Hij verschool zich achter een groep struiken. „Wat is dat?" vroeg een van de mannen om dè tafel. „Carlo op z'n föndè." „O... Hoe rnoet het met de ge vangene?" „Stil laten liggen. Hij begint bij te uömen. Die slag op zijn hoofd is niet zo hard aangekomen als ik eerst dacht." Anthony verwijderde zich behoed zaam. „Verdorie, wat een stel!" mompel de hij. „Die bepraten hun aangele genheden mét een van de ramêri open en vriend Carlo doet ronde op ronde met de sluipende, tred van èen extra dik nijlpaard. En, wat nog erger is, tenminste voör hen. de Herzo-Slo- w'akeii én de Fransen staan op het punt van ruzie te krijgen. Het begint le gisten in het hoofdkwartier van Konihg Victor. Wat zou ik zé graag, wat zou ik ze buitengewoon graag een iesje geven!" Hij bleef een paar ogenblikken besluitenloös staan... Opeens schrok hij. Van ergens boven zijn hoofd k1onk zwak kreunen. Anthony keek op. Daar' had je het geluid weer! Vlug keek hij om zich heen. Car lo Was pas voorbijWat die betrof Was het terrein veilig. Hij greep de zware stam van de wilde wingerd èn werkte zich, vlug en lénig, omhoog tot bij het kozijn van het raam. Hét raam lil kwestie was dicht, maar mét een voorwerp uit zijn zak lukte het hem; practisch' gesproken zonder moeite, het open te wrikken. Met zijn arm ohi 'het kozijn bleef hij nog een paar minuten luisteren, dan trok hij zich op en zette zich be hendig over het.kozijn heen. In de verste hoek van de kamer bevond zich een bed en op) dat bed lag, nau we1 ij ks zichtbaar in het onzekere licht eên man. Anthony ging naar het bed. knipte zijn zaklantaarn aan en liet de licht bundel op het gezicht van de man vallen. Het was eëh typische-buiten- landse kop, een beschaafd en intel ligent gezicht mët èeii fijne neus en een hoog voorhoofdt dat echter ge deelte1 ijk door vetbandzWachtèls be dekt was. De man was aan handen en voeten gebonden» Hij staarde in het felle licht van de lantaarn met ogen, die niets zagen. Anthony boog zich over hem heen» Terwijl hij dat deed, hoofde hij ach ter zich een geluid. Hij keerde zich bliksemsnel om... zijn hand ging naar zyn jaszak... Een kort bevel maakte echter 'n einde aan die manoeuvre. „Handen op, vriend! Je dacht ze ker niet, dat je me hier zou zien, hè? Maar toeVaPig heb ik op hèt Victo ria dezelfde trein als jij kunnen pak ken." In de deuropening stond een man: mr. Hifam Fish. Hij lachte sarcas tisch eil in zijn rechterhand hiéld hij een grote, automatische revolver. HOOFDSTUK XXV. Dinsdagavond op „ï>e Schoorstenen". Lord Caterham zat mét Virginia en Bundle in de bibliotheek. Het was Dinsdagavond. Sinds het lich telijk dramatisch vei'trek V&rt An thony waren er nu dertig uren ver streken. Voor de zesde, en zevende keer hei'haaide Bund1e de woorden, die Anthony bij hun afscheid Op Hyde Park Corner gezegd had. „Ik zal wel zien. Denkelijk mèt de trein," herhaalde Virginia naden kend. „Dat klinkt niet, of hij van plan was, lang weg te blijven. En al zijn boel bagage èn zo staat nog hier. „Heeft hij niet Vèrte1d, waar hij heen ging?" „Neen, zei Bundle met haar ogen récht vóór zich Uit. „Hij heeft me niets hoegenaamd ttiêts verteld." Een paar minuten lang zwegen re alle drie. Lord Caterham verbrak dc stilte met een voör hem karakteri stieke opmerking. „Als :t goed nagaat," zei hij, „kun je eigenlijk beter een hotel exploi teren dan er een landhuis op na houden." „Waaróm?" vroeg Virginia. „Je weet we!, dat bordje, dat ze bij je do de deur hangen: Kennis geving van vertrek moet voor twaalf uur 's morgens geschieden." Virginia begon te lachen. „Tja," ging de eigenaar van „De Schoorstenen' voort, „nu zul je me Wél erg ouderwets en zo vinden. Ik weet ook wel, dat het tegenwoordige usanco_ is, om zonder behoorlijke ken nisgeving vooraf binnen Le komen vallen. Het zelfde idee als in een hotel, deze'fde vrijheid enz.möt dit verschil, dat je na afloop niet be hoeft te betalen." „Je bent een oude mopperpot," zei Bundie „Je hebt Virginia en mij toch! Nu, wat wil je dan nog meer?" „Niets meer.absoluut niets meer," verzekerde Lord Caterham haar haastig. „Maar daar gaat het niet om. Het is een kwestie van prin cipe. Het geeft je zo'n onrustig ge voel. Ofschoon, dat moet ik zeggen. de laatste vier-en-twintig uur zijn een lange zaligheid geweest. Rust, niets dan rust. Geen inbraken, geen andere misdaden, geen de'.ectives, geen Amerikanen. Maar wat ik be togen wl! is dit: ik zou er véél meer var» genoten hebben als ik me echt veilig gevoeld had. Zoals de toestand nu is, moet ik aldoor bij mezelf den ken: Elk ogenblik kan er een van dc drie boven water komen. En dat bederft alles." (Wn - *"olgd)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 7