Mensen in hun bemep Waarom St. Nicolaas altijd zonder vrouw komt Mei mijter en kromstaf ERDAG i DECEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Roomsigheden TTEN TIJDE, DAT WE NOG IN 1 SINT NICOLAAS GELOOFDEN, is het gebeurd, dat de goed heilig man ons ouderlijk huis de eer aan deed van een bezoek. In volle staatsie was hij met zijn valse baard in een leunstoel gezet en wij, de kleine ge lovigen, stonden bedremmeld om hem heen. Onze oudste zuster, die, nogal pienter van aanleg toen al een afvallige was, heeft ons naderhand verhaald, dat midden onder de plechtige receptie onze vader aan de prelaat vrdeg: „En, St. Nicolaas, hoe. gaat het met uw vrouw?" waarop moeder ijlings de kamer verliet en St. Nicolaas bijna is gestikt, omdat hij de watten van zijn baard in slikte. Nu had St. Nicolaas een vrouw ten minste de St. Nicolaas, die bij oris op bezoek kwam. De echte St. Nico laas die bisschop was van Myra (ill Klein-Azië) had geen vrouw. Het wordt in de lessen van het brevier op deze, zijn feestdag, extra vermeld. Wiedes! zult ge denken, dat St. Nicolaas ongetrouwd was, aange zien hij als bisschop in Myra was aangesteld Maar zo wiedes is net niet. In de tijd, dat St. Nicolaas nog geen Sint was (hij is gestorven rond het jaar 340) en er niet van droomde, in het verre Hollana over de daken te gaan ruiteren, kwam het wel voor als was het niet de gewoonte dat een bisschop getrouwd was. (Tussen haakjes dat paardrij den over daken van een man met een lange baard en onze huiselijke Sint Nicolaas-viering is niet anders dan een kerstening, een verchristelij- king van liet geloof onzer heidense voorouders dat in de voorwinter god Wodan op ziin ros Sleipnir door de luchten raasde. De Kerk heeft zejf de eerste surprise uitgedacht en Wo dan stiekum vervangen door bis schop Nicolaas. Iedereen is er m ge vlogen; na verloop van jaren was Wodan in het vergeetboek geraakt). Maar nu het ongetrouwd- zijn der geestelijkheid. Wij, Ka tholieken, vinden het dé natuurlijk ste zaak ter wereld, ofschoon het eigenlijk een zeer boven-natuurlijke zaak is, en door buitenstaanders als een on-natuurlijke zaak wordt be schouwd. Deze buitenstaanders kan men, van hun standpunt bekeken, geen on gelijk geven. Zij zijn doof voor de goddelijke roeping, wat niet weg neemt dat zij een onbewuste eerbied hebben voor de heldhaftige verster ving van zoveel mannen en vrouwen. Chesterton heeft dat ergens Ches- tertoniaans gezegd: een niet-Katho- iiek vindt „een kuise monnik eeh dwaas, maar een onkuise monnik een schurk". De Katholieken weten heel goed, dat het ongetrouwd zijn der geeste lijkheid tot de „evangelische raden" behoort en dat niet iedereen tot op- volging van deze raad geroepen is. Zij voelen er voor zich persoonlijk niets voor, zoa's een oud Vlaams boe- ren-liedje zingt: Nog liever ben ik enen boer, al lij ik somtijds kou Als preken en studeren zo en leven zonder vrouw. Toch zouden al die kou-lijdende Katholieken op hun kop gaan staan, als de kerkelijke wet. waarbij de geestelijkheid tot onthouding werd verplicht, zou worden opgeheven. Er zou een storm van protest opgaan! Deze kerkelijk wet is voor het eerst uitgevaardigd op de synode van Elvira in het jaar 3.0ö en, aanvanke lijk alleen voor Spanje bestemd, spoedig over de gehele Westerse Kerk uitgebreid. De Oosterse Kerk volgde een enigszins andere gedrags lijn, waarover straks. DEZE WET was in 306 natuurlijk geen nieuwigheid. De gewoonte, dat de priesterschap ongehuwd bleef was algemeen in zwang. Toen de Kerk echter meer vrijheid van be wegen kreeg en brede scharen hei denen intraden, zodat het Christen dom van een kern-beweging tot een massa-beweging uitgroeide^ was het nodig het z.g. celibaat (afgeleid van „coelebs" ongehuwd) in te scher pen. Hoe was die gewoonte, waarvan de wet slechts de bevestiging bete kende, ontstaan? Omdat het huwe lijk als iets minderwaardigs werd opgevat? Verre van dat! Het Chris telijk huwelijk is in de Kerk altijd als een heilige staat beschouwd en krachtig aanbevolen. Zelfs heeft de Kerk zich genoodzaakt gezien de mening van sommige vroege dwaal leraars, die het huwelijk smadelijk bejegenden, op de toen reeds lange lijst van ketterijen te plaatsen! Het is immers volgens de door God ge schapen natuur van het menselijk geslacht dal man en vrouw tot een gelukkige verbintenis worden ver eend. Maar nog hoger dan de ge huwden heeft de Kerk hen geprezen, die van de geoorloofde echtverbin tenis afzagen, om zich nauwer te ver binden met God. Zij deed, dat in navolging van Christus haar Heer, die gezegd heeft: Er zijn onhuwbaren, die zo ge boren zijn van de moederschoot af; er zijn onhuwbaren, die door de mensen onhuwbaar gemaakt zijn; en er zijn onhuwbaren, die zichzelf onhuwbaar hebben ge maakt voor het Rijk der Heme len. Wie het vatten kan, die vatte het. (Evangelie van Mattheus 19, 12). De voorloper, de heraut van Chris tus, Johannes de Doper, is levenslang maagdelijk gebleven. Evenzo Johan nes de Evangelist. Van de andere cpostelen was Petrus zéker gehuwd de overige waarschijnlijk, maar niet temin: „zij verlieten alles en volg den Hem." De reden van voorkeur r de ongehuwde staat, geeft de apostel Paulus aan: De ongehuwde is bezorgd over de dingen des Heren hoe hij be hagen zal aan de Heer, maar de gehuwde is bezorgd over de dingen der wereld, hoe hij beha gen zal aan de vrouw; en hij is verdeeld. Eveneens zijn ook de ongehuwde vrouw en de maagd bezorgd over de dingen des He ren om heilig te zijn naar lichaam en ziel, terwijl de ge huwd oud worden in de hoop hierdoor nauwer met God ver bonden te zijn. (Eerste brief aan de Korinthiërs 7, 32-36). Wel is het volgens de, zelf onge- huwd-gebleven apostel „beter te trouwen dan te branden" (van harts tocht), maar hij zou willen: „dat alle mensen waren zoals ikzelf; maar iedereen heeft van God een persoon lijke gave, de één deze, gene weer een andere". Deze evangelische raadgeving is van de beginne af door talloze Chris tenen, zowel mannen als vrouwen ter harte genomen, begerig als ze wa ren zich geheel en al te geven aan Christus, en te behoren tot die uit verkoren schare van hemelingen, van wie de apostel Johannes in het Boek der Openbaring aantekent: Niemand kan dat lied leren zingen, dan de honderd-vier-en- veertig-duizend (d. w. z. een reusachtig aantal), die van de aarde zijn vrijgekocht. Zij zijn het, die zich met vrouwen niet hebben afgegeven. Maagden zijn zij. Zij volgen het Lam waar Het ook gaat. (Openbaring 14, 34). Zo ook kon de Atheense wijsgeer Athenagoras (ongeveer uit jaar 180) schrijven: Gij zoudt zelfs velen van de onzen kunnen vinden zowel mannen als vrouwen, die onge huwd oud worden in hoop hier door nauwer met God verbonden te zijn. (Supplicatio pro Christianis, 30). Deze huwelijks-onthouding was vanzelfsprekend bizonder in trek bij de priesters, die trouwens, zodra zij gewijd, waren, niet meer mochten huwen. De kerkvergadering van Nicia in -325 noemde dit: ,.de oude overlevering der Kerk". Aan een weduwnaar, die wilde hertrouwen schreef Tertullianus omstreeks het jaar 200: Hoevelen zien we niet in de gewijde stand, die de onthou ding hebben omhelsd, die er de voorkeur aan hebben gegeven ie trouwen met God, die de eer van hun vlees hebben bevestigd, en, kinderen, des tijds, zich voor de eeuwigheid hebben toegewijd door afstand te doen van de be geerlijkheid (De exhortatione castitatis). Ontelbaar zijn de getuigenissen daaromtrent, waarvan we uitkiezen de laatste woorden van Felix, bis schop van Thibiuca (Afrika), die in 303 te Karthago de marteldood on derging: Bisschop Felix richtte zijn ogen ten hemel en bad met luide stem: „God. ik dank U. Zes en vijftig jaar heb ik op deze wereld ge- Flores is een prachtig land Dat is iedereen bekend. Niet iedereen echter kent de realiteit van het le ven op dit paradijselijke eiland. Ziehier een „medisch geval": een nuchter feit, waarvan de vermelding tevens de bedoeling van dit artikel duidelijk maakt: Sinds December '46 werkt op Flo res een oud-praeses van de R.K. S.V. St. Augustinus en wel Huuk Niemer die als arts verbonden is aan het R.K. ziekenhuis te Lela. Het Maoemere- gebied dat hem is toegewezen strekt zich uit over een lengte van 130 km en een breedte van 60 km. Honderd dertigduizend patiënten zijn over dit gebied verspreid. Werk genoeg dus! Maarniet alleen de allernoodza kelijkste verband- en geneesmidde len ontbreken, er is zelfs geen enkel vervoermiddel. Zo ergens dan zou hier een ambulancewagen uitkomst brengen. Het Rode Kruis heeft bovenstaan de wagen voor ons ter beschikking: een Austinlegerambulance, uiterst geschikt voor dit terreinwerk. Dank zij de grote steun van de „SIMAVI" was het ons mogelijk deze wagen reeds aan te kopen. Alvorens de wa gen echter naar Flores verscheept kan worden, is er nog heel wat geld nodig. Helpt u ook mede om dat ding zo spoedig mogelijk op Flores te krij gen? Stort dan uw bijdrage op Giro 132074 t. n. v. H. J. J. A. Smeets te Zoeterwoude. Al vast bedankt namens dr. Nie mer! leefd, ik hem de maagdelijkheid bewaard, het Evangelie nage streefd geloof en waarheid ge predikt. Heer Jesus Christus, God van hemel en aarde, die eeuwig leeft, in Uw naam buig ik mijn hoofd voor het offer." Na dat gebed werd hij door de soldaten naar de strafplaats ge leid en onthoofd. Zijn lichaam werd begravsn in de Faustus-ba- siliek op de Scilitaanse weg. Er werd dus niets nieuws in de Westerse Kerk binnengevoerd, toen de maagdelijke staat voor de geeste lij kfieid werd voorgeschreven. Even min als de Oosterse Kerk iets nieuws voorschreef, toen bepaald werd, dat althans de bisschoppen ongehuwd moesten zijn, ofschoon in de Oosterse Kerk iemand vóór zijn wijding hu wen mag, echter niet meer daarna. Deze regeling is voor het Oosten door de Paus bevestigd. Niemand zal ech ter beweren dat deze gemakkelijker regeling in het algemeen bijgedra gen heeft tot verheffing van de Oos terse priesterschap! Vandaar dat er ook in de Oosterse Kerk van onze eeuw stemmen opgingen, om te ko men tot een strengere beleving. Hieronymus, de grote Kerkleraar, (342420) schreef reeds: ,,de kuis heid is eigen aan de priesters". Dat is het verlangen van de Christenheid, gegrond op de H. Schrift. NU HOORT MEN BUITEN STAANDERS WEL EENS jere- niëren, dat het zo verschrikkelijk is iemand voor zijn leven te binden aan de ongehuwde staat en dat er tijdper ken in de geschiedenis zijn dat deze verbintenis hier en daar slordig wordt nageleefd (hetgeen we niet ontkennen). Maar hetzelfde geldt voor de gehuwde staat, welke immers ook een verbintenis voor het leven is, welke verbintenis ook niet altijd een wit-zijden strikje is. „En was ik maar nooit getrouwd., enz!" Verkoudheid van neus, keel of borst, snuift en wrijft U weg met De Kerk laat iedereen vrij in zijn keuze tot op de dag van de wijding van het sub-diakonaat, als de bis schop zich op zyn zetel neerzet, en, nadat de candidaten één voor één voor hem zijn opgeroepen, de volgen de vermaning uitspreekt: Zeer geliefde zonen die tot het sub-diakonaat verheven zult worden, overweegt ernstig en zorgvuldig, welke last gij heden uit eigen wil verlangt op u te nemen. Want tot nog toe zijt gij vrij en moogt desverkiezende tot de wereld terugkeren, doch na het ontvangen van deze wijding, moogt ge niet meer van uw voor nemen afzien, maar zult ge voor altijd tot de dienst van God (Wien te dienen regeren is) ge heiligd blijven. Ge zult ook, met Zijn hulp de kuisheid moeten bewaren en altijd verbonden we zen tot de kerkelijke bedieningen. Bedenkt u daarom, terwijl het nog tijd is en zo ge in uw heilig besluit wilt volharden, treedt dan nader in de naam des Heren. Na deze toespraak van de bisschop doen alles wijdelingen tegelijkertijd1 één stap voorwaarts. Het is „de grote stap", waarmee zij zich voor altijd binden aan de Heer. Het is een genaden-rijke uitverkie zing, waarbij medelijden ons enigs zins belachelijk toeschijnt. La uren- tius Justianus meende zelfs, dat God met opzet het geluk van het religieu ze leven verborgen heeft gehouden: „omdat als het bekend zou zijn allen de wereld zouden verlaten...." v. P. Mijndetector bracht uitkomst In het jaar 1942 liet een inwoner an Rotterdam, die als gevolg van e maatregelen van de bezetter noest onderduiken, een waardevolle joeveelheid tafelzilver begraven in iet Indense bos te Doorn. Doordat een merkteken in de loop ier jaren verdween, gelukte het na ie bevrijding niet de verborgen .'oorwerpen terug te vinden. Ten .nde raad riep de eigenaar de hu p n van de commandant van de mij- Lenschool te Amersfoort. Deze heeft dezer dagen de plaats, aar de verborgen schat zich moest >evinden, met behulp van een mijn- .tetector doen afzoeken, met het re sultaat, dat reeds na 20 minuten het tafelzilver werd opgespoord. Het bleek in enige conservenblik ken begraven e zijn op een diepte van 35 centimeter en het bevond zich nog in goede conditie. OOK ZIJ MOETEN BIJSLAG HEBBEN Naar wij vernemen heeft de Stich ting van de Arbeid een adres aan de minister van Sociale Zaken gericht, waarin zij dringend verzoekt de 'oon- grens voor de bijslag van een gulden van 3700 tot 5000 gulden te verho gen. Voorts dringt de Stichting er op aan de gehuwden beneden 23 jaar de bijslag te verstrekken. Met be trekking tot de ouden van dagen verzoekt de Stichting om een bij slag van 30 cent voor ongehuwden en 60 cent voor gehuwden, mits zij onder de noodwet-Drees vallen. REGELING VAN LONEN IN DE LANDBOUW. De staatscourant van gisteren be vat o.m. regelingen van lonen en andere arbeidsvoorwaarden voor de akker- en weidebouw en de vee houderij in de provincies Gronin gen, Friesland, Drenthe. Zuid-Hol land, Noord-Brabant en Limburg en een regeling van lonen en andere arbeidsvoorwaarden voor zand- en grindgroeven in Zuid-Limburg. BUITEN GEBRUIK GESTELDE POSTZEGELS. De directeur-generaal der P.T. en T. brengt in herinnering, dat de volgende postzegels met ingang van 1 Januari 1949 buiten gebruik wor den gesteld en voor de frankering waardeloos worden: a. de zomerpostzegels, uitgegeven in 1947, frankeerwaarden 2, 4, ly, 10 en 20 cent: b. de weldadigheidspostzegels (kinderzegels), uitgegeven in 1947, frankeerwaarden 2, 4, Ty, 10 en 20 cent. SINT NICOLAAS VOOR DE TELE VISIE. Sinteklaas, wiens verjaar dag nu met rasse schreden nadert, heeft het verschrikkelijk druk met het bezoeken van alle zoete kinderen irj ons land. In Eindhoven gunde de bisschop zijn schimmel even rust om voor de televisie-camera te poseren Als de dagen beginnen te korten, de zon nog slechts een mistig glimmend bol letje is in 'een waterig luchtje en een kille wind waait over de kale vlakten; als in de natuur alles gestorven lijkt, de bladeren zijn gevallen en de winter zijn eerste greep doet naar het haastig haardwaarts vluchtende mens dom dan bloeit een nieuw beroep op, een be roep,. dat leeft bij de gratie van de kinder fantasie. Dat is de tijd, dat de maan door de bomen schijnt en de bladerloze takken een wild geraas maken. De tijd, dat er iets ritselt in de schoor steen, dat er duistere vermoedens zijn van schimmen op de hoge daken. Dat is ook de tijd- van hoopvolle verwachtingen en bange voor gevoelens, van schuchter neergezette schoentjes. De tijd van Sinterklaas. Dan komen eerst hier en dan daar de levende „echte" Sinterklazen te voorschijn. Zij vormen een gilde apart. Voor hen geen vakverenigingen en geen contributie aan Vak groep zus en Vakgroep zó; voor hen geen Ves tigingswet met haar eisen van vakbekwaam heid, handelskennis en credietwaardigheid. Zij storen zich aan geen Omzetbelasting en vor men geen Onderneming in de zin der Wet, hoe wel hun oogmerk wel degelijk op het maken van winst is gericht. Zij zijn ongrijpbaar voor de fiscus, want hun bedrijf is zo geheimzinnig als Sinterklaas zelf. Zij zijn onder en boven de wet en laten zich niet indelen in het systeem van onze welgeordende maatschappij. Of schoon zij hard werken en vooral tegen 6 De cember soms bek-af zijn, kunnen zij moeilijk gerekend worden tot de werkende stand. Soms zijn ze in loondienst, dat is waar. Maar meestal zijn ze kleine zelfstandigen. Middenstanders dus? Maar hoe kan iemand een middenstander zijn, als hij niet door de fiscus wordt uitgekne pen? Hij behoort tot de hogere standen, want hij wordt verondersteld op de daken te rijden en wel hoog gezeten op een paard. Maar eens deels is dat slechts een veronderstelling Godfried Bomans zou zeggen: dat is een geheim, dat wij moeten geloven en anderdeels (dat van dat paard) is een voorrecht, wat slechts de prominenten in het vak zich kunnen veroorlo ven. Dat zijn de Sinterklazen, die door burge meesters worden toegesproken en als frère et compagnon kunnen omgaan met wethouders en zo. Dat is niet iedereen gegeven. De mees sten, de z.g. „mindere" Sinterklazen, van ge wone kom-af, mogen blij zijn, als zij hun ritjes in rijtuigen of taxi's kunnen maken. Sommigen behoeven niet eens over straat te gaan; zij worden geboren en verdwijnen weer tot niets op de plaats zelf. Eigenlijk zielige ge vallen zulke Sinterklazen, wier leven- geheel afhankelijk is van hun broodheer. Zij hebben niets in te brengen en kunnen hun gaven niet brengen, waar zij ze graag zouden geven. Maar zij leven van de andere kant ook zon der zorgen; de kwellende zorgen, die het leven van de „vrije Sinterklaas", zo gezegd, vergal len. Geen textielpunten, want op de broodheer rust de taak om de stof voor een rode mantel op te duikelen en voor een witte albe. Nog af gezien van mijter en schoeisel. U moet daar niet zo gering over denken, want als je geen compleet Sinterklaaspak wilt huren en je hebt toevallig geen bruikbaar vóór-oorlogs meer wat doe je dan? Bovendien krijg je dan ook een handige Zwarte Piet naast je die de fooien in ontvangst neemt. Dat kun je als Sinterklaas zijnde zelf niet zo gemakkelijk doen, ofschoon het een essentieel onderdeel van het Sinterklazenleven is. Zelfs een zo goed-heilig man kan niet van de wind leven. Ook heb je recht op enkele pauzen, ofschoon dat in geen Werktijdenbesluit is geregeld. Maar het menselijke in de Sinterklaasfiguur laat zich nu eenmaal gelden. Een Sint is, zolang hij op aarde rondwandelt of rond-zit al naar ge lang van de omstandigheden onderworpen aan de wetten der natuur. Maar voor een Sint geldt nog veel meer dan de wet der natuur; ook de wet der bovenna tuur moet hij opvolgen. Hoe onmenselijk het ook is, hij moet een hele dag lang glimlachen en lievig doen tegen nazaten van allerlei va ders en moeders. Als u eerlijk bent, zult u moe ten toegeven, dat u daartoe niet in staat bent. Hij moet paedagogisch zijn, maar als een flink pak slaag met een eindje hout het enige op voedkundige middel is, mag hij zó paedagogisch weer niet zijn. Hij mag zachtjes knorren en zoe tig prijzen, maar nooit of te nimmer mag hij uit zijn rol vallen, hoe onbarmhartig zijn baard ook, kriebelt. Eens heb ik de goede Sint uit zijn rol zien vallen. St. Nicolaas, de enige ware bedoel ik, moge het mij vergeven, dat ik het zo maar ver tel. Maar deze heilige man had last van ekster ogen; helse dingen, die met h°mels geduld ge dragen dienen te worden. En omdat Sinter klaas kapoentje maat 48 had voor zijn schoentje, een maat waar hij onder een bisschopsge waad moeilijk mee voor de dag kon komen had hij kameelharen pantoffels aangetrokken. Met een papieren kruisje er op, dat natuurlijk niet plakken wou. In de rechtervuist had hij de bisschopsstaf geklemd, zwaar verguld met een pracht krul van papier. Deze staf hanteerde hij als een voorzittershamer, om stilte te ver zoeken of om zijn imponerende gestalte nog meer indrukwekkend te maken. Deze keer wil de hem noch het één noch het ander lukken vanwege het getier van een wilde bende ben gels, die Piet in zijn eigen zak probeerden te stoppen. Met een geweldige stoot van zijn krom staf wilde hij zich stilte verschaffen en daar plaatste de eksteroog in de kamelharen pan toffel zich juist onder de staf. De rauwe kreet van de goed-heilig man was zó doordringend, dat het effect niet beter had kunnen zijn. Maar de sappige monoloog, die daarop volgde, heeft zijn carrière wel eenigszins geschaad, vrees ik. Sinterklaas zijn is nu éénmaal een vak, dat je verstaat of dat je niet verstaat. En het ge bruik van je outillage moet je kennen. Ieder in zijn vak, zeg ik maar. G. TROEPENSCHIP „WATERMAN" NAAR INDONESIë. Het troepenschip „Waterman" waaromtrent thans definitief besloten is, dat het in beheer blijft bü de Kon. Rotterdamse Lolyd zal van daag met ongeveer 600 militairen o.w. detachementen van de Kon. Ma rine, Kon. Landmacht en het KNIL naar Batavia vertrekken. Bij de in scheping aan de kade deed de Kon. Militaire kapel vrolijke muziek ho ren. Gezagvoerder van de „Waterman" is thans geworden kapitein J. J. Voelvoye, die tot nu toe het bevel voerde op het pelgrimschip „Kota Agoeng" van dezelfde maatschappij. HR. MS. „VAN SPEYK" THUIS. Na een zeer voorspoedige thuisreis is Hr. Ms' kannonneerboot „Van Speyk" gistermorgen onder comman do van luitenant ter zee eerste klasse M. J. M. de Gorter, de haven van Nieuwediep binnengelopen. De „Van Speyk" verbleef van 19 Maart 1947 tot 15 November j.l. in Curasao als stationsschip. Aan boord van de .,Van Speyk" bevonden zich 110 op varenden, voor het merendeel O. V. W.'ers, die binnenkort zullen af zwaaien. Het schip werd aanvankelijk pas heden verwacht, maar dank zij gun stige weersomstandigheden konden de familieleden de opvarenden reeds gistermorgen verwelkomen. Bij aankomst in de haven was de befaamde „loden verrader" op de voorsteven bevestigd. Dit nouten Schegbeeld, waarvan het eigendoms recht, sinds onheugelijke tijden door de Koninklijke Marine aan de Cura- gaose bankiersfamilie Maduro wordt betwist, is steeds de inzet geweest van een sportieve strijd. Telkenmale wanneer de bemanning van een thuisvarend oorlogsschip de „loden verrader" heeft weten te bemachti gen, wordt het beeld bewaard om na de eerstvolgende uitreis met het no dige ceremonieel weer aan de fami lie Maduro te worden overhandigd. REQUESTRERENDE SLAGERS. De R.K. slagersvereniging kring Vught heeft aan de gemeenteraden in Vught, St. Michielsgestel, Den Dungen, Berlicum, Rosmalen, Vlij men, Helvoirt, Empel en Engelen, welke gemeenten samen de keu ringskring Vught vormen, een re quest gezonden, houdende verzoek om niet te anvaarden de gemeen schappelijke regeling, waaraan de verplichting is verbonden om in het openbaar slachthuis te 's-Hertogen- bosch te slachten. Het request weer spreekt de opvatting van de inspec teur van de volksgezondheid, dat geen enkele slachtplaats in de keu ringsdienst Vught aan de eisen van de vleeskeuringswet voldoet. DE BURGEMEESTER VAN DUIVEN ERNSTIG GEWOND BIJ AUTO ONGEVAL. De burgemeester van de gemeen te Duiven, de heer W. J. A. F .R. van den Clooster baron Sloet tot Everlo, heeft te Leersum een ernstig auto ongeval gehad, vermoedelijk door dat zijn auto slipte. De burgemees ter chauffeerde zelf. De auto kwam tegen een ijzeren paal langs de weg terecht. De burgemeester werd uit de auto geslingerd en is in zorgwek kende toestand opgenomen in het ziekenhuis te Amerongen. GROSSIER IIIELD PORCELEIN EN AARDEWERK ACHTER. De grossier in keramische artike len uit Haren (Gr.) M. D., stond te recht voor de tuchtrechter van de prijzen inzake het achterhouden van grote partijen porcelein en aarde werk. Voorts heeft verdachte zien schuldig gemaakt aan koppelverkoop en prijsverhoging. Een voorraad steengoed ter waarde van 94.990. werd aanvankelijk in beslag geno men. Verdachte werd veroordee'd tot een geldboete van ip.000.op een deel der voorraad ter waarde van 42.000.werd gerechtelijk be slag gelegd. POLITIE-AGENTEN BETROKKEN BIJ SMOKKEL. De hoofdstedelijke politie heeft een 28-jarige Nederlandse matroos aan gehouden, toen zijn schip de haven van Amsterdam binnenvoer, wegens smokkel van sigaretten. Hij werkte daarbij samen met twee agenten van politie, die hem hielpen de smokkel waar aan land te brengen. Het was opgevallen dat deze agen ten, die iri een ander wijk dienst doen, herhaalde malen in het haven gebied werden aangetroffen. De interne controle van het poli tiecorps had hen reeds op 24 Novem ber gearresteerd, waarna deze zaak aan het licht is gekomen. GEEN ANIMO OP DE BEURS De omzetten op de Amsterdamse effectenbeurs zijn de laatste *dagen weer beneden f 1.000.000 geweest. Wanneer in aanmerking wordt ge nomen, dat HVA's verhoudingsge wijze wat affaire heben te zien ge geven, dan is het duidelijk dat de handel maar heel weinig te beteke nen heeft gelhad. Gisteren was het niet veel beter gesteld. In de meeste rubrieken ging bijna helemaal niets om, en' waar nog wat te doen was, was het slechts mondjesmaat. De grootste belangstelling werd weer aan de dag gelegd voor de aande'en en recepissen HVA's en voor de Scrips. De beleggingsmarkt was stil. Ne derlandse staatspapieren waren prijs houdend maar zo gqed als onver anderd. Amerikanen stonden in het vergeetboek. Prolongatie 2 yx pro cent. Nam iedereen in 't zwemmen les, De L.R.B. ging op de fles! Leidse Reddingsbrigade

Leidse Courant | 1948 | | pagina 5