De een zijn ilooi is ile ander zijnte Slofte Qa(f\ TROUW AAN KOLPING Hoe het varken zijn weg vindt ZATERDAG 4 DECEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Bioscopen Trianon. In de rij van oorlogs- filn^s neemt „De strijd om de atoom- born" wel een zeer bijzondere plaats in. Niet alleen omdat het gegeven historisch volkomen juist is, maar ook omdat het een onderdeel van de laatste wereldoorlog behandelt, dat mede-beslissend is geweest voor dc eind-overwinning en door velen niet gekend wordt. Voor het splitsen van uranium atomen is „zwaar water" nodig, dat langs electrolitische weg verkregen moet worden. Voor de oorlog was er slechts één fabriek ter wereld, waar dat „zwaar water" gemaakt wérd. Die fabriek stond in Noorwegen en had een voorraad van 200 liter, waar op Duitsland een bod deed, dat echter ondanks bedreiging werd afge wezen. Eenzelfde bod van de Franse regering gedaan op aandringen van de beroewde professor in de chemie Joliot CJurie werd wel ge accepteerd ondanks de Duitse Gehejme Dif»nst, wordt het „zwaar watjgr" naar Frankrijk vervoerd. Toen echter het oorlogsgeweld ook over de Franse grenzen spoelde, moest de kostbare vloeistof in vei ligheid gebracht worden en tenslotte kwam hef. in Londen terecht, waar het gebruikt werd voor verdere on-> derzoekimgen. De Duitsers hadden ondertussen ook Noorwegen bezet en eisten de gehel^ productie van de fabriek voor zich op. Om een spaak in het wiel te steken, werd vanuit Londen een aantal Noorse parachutisten in Noorwegen neergelaten, met de op dracht de fabriek op te blazen, De geschiedenis van dit commando is 'n verhaal op zichzelf. De mannen sla gen er niet in hun opdracht uit te voeren, maar na versterking te heb ben ontvangen, gelukt het hun toch met zeer veel moeite de fabriek in de lucht te laten vliegen. De Duitsers laten de fabriek prompt weer op bouwen en de productie wordt voort gezet, totdat Duitsland het gevaar lijk gaat vinden en de voorraad van 1C.000 liter naar Duitsland wil trans porteren. Van het commando uit Lon den waren twee mannen in Noorwe gen achter gebleven en hadden de meeste moeite uit handen van de S.D. te blijven- Daarom trokken z^j door sneeuw en storm van de ene naar de andere hut en bleven door de aether in contact met Londen, dat hun opdracht gaf het vervoer te tor pederen. Zij slagen er in een tijd bom in het schip te brengen, zodat de boot met de lading „zwaar water" in een der Noorge Fjorden vergaat, waarmede zij voorkomen hebben dat het vreselijkste oorlogswapen dat ooit werd uitgedacht, in handen dev Duitsers kwam. We kunnen gerust de hele inhoud van deze film vertellen, want de manier waarop dit verhaal is uitge werkt, geeft voldoende spanning om deze film met de meeste aandacht te volgen. Technisch knap filmwerk wordt gecompleteerd met enkele boeiende taferelen in de sneeuwstorm die het verhaal niet al te zakelijk maken. Voor geïnteresseerden boven 14 jaar aanbevolen. Luxor. „De slavin van Haroea" is een kleurenfilm van avontuur en romantiek, bewerkt naar een over levering uit het Midden-Oosten, die in de loop der tijden werd opgesierd door de volksfantasie. Wanneer de koning van het land vermoord wordt, bestaat er geen twijfel over de vraag, voor wiens rekening deze misdaad komt, want Haroea de vrijheidstrijder der slaven is de enige, die tot iets dergelijks jn staat is. De jonge koningin trekt er op uit, om haar vader te wreken, maar op het monrent, dat zij de identiteit van Haroea kan vaststellen, blijkt zij reeds enige dagen haar hart aan hem verloren te hebben, Dat is een lastige kwestie, waar de film echter wel raad mee weet. Na gevangenis- avonturen, staatsgrepen en dolle paardenrennen door de woestijn komt de ware dader aan het licht, die een van de vertrouwensmannen was aan het hof. Vanzelfsprekend ontloopt Hij zijn straf niet en wordt het recht hersteld, met w^lk feit de wittebroodsweken van de koningin en Haroea een aanvang nemen. In haar genre een behoorlijke film, die door een paar aardige te kenfilmpjes wordt voorafgegaan. Boven veertien jaar. Casino, heeft deze week een re prise van de bekende film „De Woeste Hoogte", de geschiedenis van twee mensen, die elkaar vinden op de „woeste hoogte", _doch elkan der kwijt raken. Hun liefde is ech ter sterker dan de dood en opnieuw vinden zij elkaar op de „woeste hoogte". De aard en de sfeer van het filmverhaal maakt voorbehoud tot strikt volwassenen noodzakelijk. Rex geeft het vervolg van de spannende fi'm „Captain America" op Zaterdag en Zondag. Daarna is het theater lijdelijk gesloten. Lido is eveneens gesloten en wel wegens? restauratiewerkzaamheden tot aan de Kerstdagen. Heden, 4 December, gedenken de Gezellen de sterfdag van hun grote voorvechter en Stichter van de Ge- zellenvereniging Vader Kolping. Ik meen dat het zeker zin heeft hier te herhalen het opschrift op het graf van Vader Kolping. hetwelk luidt: „Hij vraagt U om de aalmoes van het gebed". Daaraan zullen alle Gezellen^ en ongetwijfeld ook zij, die in enigerlei betrekking tot het Kolpnigsy/erk heb ben gestaan, vandaag zeer bijzonder voldoen. Kolping bracht het eerste devies aan de door hem gestichte St. Joseph's.1 Gezellen-vereniging „de arbeidzaam heid" zelf op voorbeeldig'? wijze in praktijk. Tijdens zijn leven kwamen 400 Gezellen-verenigingen tot stand. Op J3 April 1845 tot Priester ge wijd in de Minoristenkerk te Keulen, werd hij laten Dom-Kapelaan in diezelfde stad. en stierf in het jaar 1865 op zoals gemeld 4 Decem ber, foen Vader Kolping het moede hoqfd voor goed te ruste legde, was hij dus slechts 52 jaar oud. De geschiedschrijvers over Vader Kolping en zijn levenswerk verhalen ens dat de Stichter stierf gebroken door zijn bijna bovenmenselijke ar beid, en dat de Gezellen hem zelf ten grave hebben- gedragen in de kerk, waarin hij eens zijn H. priester wijding mocht ontvangen. Zij tekenen verder aan, dat er onder de Ge zellen grote droefheid en verslagen heid heerste. Het werk van Vader Kolping werd echter door de Gezellen onder aan voering van grote sociale priesters voortgezet. In Nederland kwam de eerste Ge- zellenvereniging tot stand in het jaar 1868. De eerste Centraal-Praeses was Jonkheer van Nispen tot Sevc- r.aer. De Gezellen-Réunie. Op Woensdag 15 Decmber a,s. zul len de Gezellen uit Leiden en omge ving elkaar, voor het eerst na de oorlog, ontmoeten, in het St. Anto- nius-clubhuis aan de Mare'te Leiden. Zij, die er prijs op stellen een per soonlijke uitnodiging voor de Réunie t? ontvangen, gelieven hun naam en adres op te geven aan ondergete kende: Witte Singel 85, te Leiden (telef. 22851), De uitnodigingen zul len nog enige nadere bijzonderheden bevattén. In ieder geval worden alle Gezel len uit Leiden en omgeving hierbij uitgenodigd en verzocht om 15 De cember a.s. vrij te houden of vrij te maken. „God zegene het eerzame hand werk!" P. B. H. OOSTDAM. Sinterklaasfeest van de le Comp. A. A. P. In het R. K. Mil. Tehuis aan de Mare, vierde de le Comp. A. A. P. het Sinterklaasfeest. Luitenant Wilmer verwelkomde de aanwezigen en dankte de militairen, die voor de organisatie van deze avond hadden gezorgd, do heren winkeliers, voor de beschikbaar gestelde prijzen, en de conferehtier Jean van Zijp, die belangloos zijn medewerking aan het programma verleende. Met aar dige praatjes en liedjes wist de laat ste er stemming in te brengen. Tot aller verrassing kwam onverwacht Jan Brouwer met zijn gezelschap uit Schiedam en bracht een reusachtig aardig cabaret-programma. Toen bo vendien Sint Nicolaas en zwarte Piet arriveerden en alle militairen een verrassing kregen, was de avond helemaal een succes. Luitenant Wil- iner kon dan ook oprecht alle mede werkers hartelijk danken. K.A.-Dek. Par. In verband met de lengte van het programma ver zoeken wij de ouders er zorg voor te dragen, dat de kinderen Zondagmid dag beslist vóór 3 uur in de zaal aanwezig zijn! De dames, die zullen assisteren, worden cr aan herinnerd, dat zij om half drie verwacht worden. Om 5 uur is de feestmiddag afgelopen, zodat dan de kinderen eventueel afgehaald kunnen worden. VAN ONZE ADVERTEERDERS. HET SCHOENENPALEIS GEOPEND. Gistermiddag beeft onder grote be langstelling de opening plaats gehad van het schoenenpaleis. Haarlemmer straat 151 tegenover de Janvossen- steeg. Een welgekozen naam inder daad, want de ruime winkel met een oppervlakte van bijna 100 M2. biedt volop gelegenheid het pub'iek naar wens te bedienen. Het schoe nenpaleis heeft reeds enige zaken in Amsterdam en ook het Leidse filiaal stelt zich ten doel iedere week nieu we modellen te bi'engen. Een attractie die door het publiek zeker op prijs zal worden gesteld. Het geheel ziet er welverzorgd uit en het massa- licht geeft kleur en leven. K. L.-DAGKALENDER Correspondentie: Secretariaat Ver. „Katholiek Leiden". Jan Lievens- slraat 2, Leiden, telefoon 22761. Zondag 5 December: Feestdag van Sint Eloy, om 10.15 uur in de Har- tebrugskerk gezongen H. Mis met Alg. H. Communie voor de levende en overleden leden van de Ned. Kath, Metaalbewei'kersbond „St. Eloy". Dinsdag 7 December: 19.30 uur „Dc Harmonie" (bovenzalen) Tech nische avond Kath. Bond van Kap- perspersoneel „St. Cosmas". Demon straties moderne dames- en heren kapsels door 5 leden van Kath. Haagse Techn. Club. Voor belang stellenden toegang vrij. 20 uur „In den Vergulden Turk"' Eiscussie-avond „Sociaal Economi sche Sectie Ver. „Katholiek Leiden", onderwerp: „De Middenstand en wat er mee samenhangt"; inleiders: de heren Pont, Geyer en de Hosson, Uitsluitend toegang voor genodigden en J.eden van de Soc. Econ. Sectie. Donderdag 9 December: 20 uur ge bouw Hooglandse Kerkgracht 48, hoek Moriaansteeg, Ledenvergade ring Kath. Volkspartij (bestuursver kiezing). 20 uur „Den Burcht" St. Nico- laasfeest Ned. Kath, Reisvereniging, gratis voor leden en katholieke in- troducó's. Muziek, attracties en dan sen. Huisartsen. De Zondagsdienst der huisartsen te Leiden zal morgen worden waargenomen door de dok toren: P. van Es, Stoffers, Lahr en Teeuwen. Dienst dej apotheken. De avond nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 4 December 13 uur tot Zaterdag 11 December 2 uur waargenomen door: de Apotheek Herding en B anken, Hogewoerd 171, tel. 20502 en de Apotheek Reijst, Steenstraat 35, te lefoon 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark no. 8, Tel. 28274. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Cornelia Apolonia d. van H, J. Steenbergen en M. C. l'Amie; Renée Estelle d. van F. Vos en E. van den Berg; Gerardus Albertus z. van M. P. Vol water en N. W, Ouwerkerk; Maria Bertha d, van C. Versteegt en M. Smit; Franciscus Salomon Adriaan z. van A. Pison en W. Flamman. Geboren: Jansje Frederika, d. van C. van der Vlist en P. J. Redel; Bas- tiaan Johannes, z. van P. J. Bekooij en F. van Vierzen; Jan Coenraad, z. van F. L. Smit en M. Binnendijk; Hillegonda Hendrika Wilhelmina, d. van D. Millenaar en W. M. van Zan den; Adriana Agatha Jansje, d. van J. Blokker en J. H. Wijstekers; Geer- truida Maria, d. van J. .A. Kivits en G. Schavemaker; Elisabth, d. van J. Pauw en E. van der Vos; Jacobus, z. van D. Heemskerk en J. van der Zeeuw. Overleden: C. C. H. Fraser vr. 73 j. C. L. Bartels zn. 10 mnd.; H. J. Sail man 35 j.. G. van Houten wed. van J. Holswilder 51 j. Overleden: J. Noppe man 60 j; L. van Barneveld man 60 j. Is Uw Radio defect? BEL 24244 De Radio-Technische Dienst l.I.M.C.O. N.V.. Nieuwe Win 32 repareert vlug. betrouwbaar en vak kundig GEM. AANKONDIGING ONTTREKKEN AAN HET OPENBAAR VERKEER. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van be langhebbenden, dat met ingang van 6 December as. gedurende veertien dagen ter gemeentesecretarie, afde ling Openbare Werken, ter inzage zal liggen een besluit van Gedepu teerde Staten dezer provincie d.c. 23 November 1948, no. 79, houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 18 October 1948, tot het onttrekken van een gedeelte van de Zuidsingel, grenzende aan het terrein van de N.V. Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij, aan het openbaar ver keer. Eventueel beroep tegen deze be slissing moet worden gericht aan I',M. de Koningin en worden inge diend bij de Commissaris der Ko- hingin in deze provincie, uiterlijk tot op de dertigste dag na deze aankon diging. Leiden 3 December 1948. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. H. VAN KINSCHOT De Secretaris, J. BOOL. PREMIE-AANVRAGEN VOOR WONINGVERBETERING. Burgemeester en Wethouders van Leiden vestigen er de aandacht van belanghebbenden op, dat aanvragen tot het toekennen van een premie voor het verbeteren van woningen als bedoeld in de Regeling betref fende het toekennen van premiën ten behoeve van het verbeteren en/of splitsen van woningen, nog slechts tot uiterlijk 31 December a.s. kun nen worden ingediend- Inlichtingen omtrent de toepassing van de prerr.ie-regeling kunnen da gelijks (uitgezonderd 's Zaterdags) worden ingewonnen op het Bureau Gemeentewerken, afdeling Bouw- en Woningtoezicht (kamer no. 330), des morgens tussen 11 en 12 uur. Burgemeester en Weth. voornoemd De Burgemeester. F. H. VAN KINSCHOT De Secretaris J. BOOL. Gehuwd: A. J. Abrahams jm. en M. C. Kruk jd.; J. P. M. van Benten jm. en H. G. Houtveen jd.; J. Beij jm. en S. Vermond jd.; W. Biedak wednr. en R. Weinberg wed.; J. Boekkooi jm. en M. C. Oosterhout jd.; G. J. van der Burg wednr. en M. C. van Rheenen gesch.; A. J. Cavé gesch. en H. E. Kneepkens jr.; A. P. Hoenselaar jm. en A. Paauw jd.; G. van der Hoogt jm. en A. van Leeuwen jd.; J. van der Meij gesch. en K. Ciere jd.; E. Ro- mjjn jm. en T. Geerlof jd.; K. van der Vlseh jm. en J. M. C. Dekker jd.; G. Westerink jm. en M. E. van Doese- laar jd.; W. Batelaan jm. en W. M. de Ridder jd. CORRESPONDENTIE. K. Natuurlijk is de uitdrukking „onovertroffen" niet bedoeld in ver gelijking met anderen. Zij betekent niet anders dan heel goed! Enige inzenders. Het is een goede gewoonte in de pers, om niet over te gaan tot plaatsing van ingezonden stukken, als naam en adres van inzender niet aan de re dactie bekend i$. Voorgeschiedenis. Ergens op het eiland Bali aanschouwden zij het le venslicht en genoten zij een zorgeloze jeugd. Zij schar relden her en der, onbe wust van de glanzende praal rondom hen, hun platte snuiten speurend langs de grond. Zij groei den snel en de omvang van hun lijven hield hiermee gelijko tred. De dag, waarop hun gro te reis aan zou vangen, be gon even onschuldig als alle andex-e dagen. De zon kwam op en haar warmte brak zich een weg tussen de laaghangende wolken door. Het water van de plassen werd lauw en de beesten rolden vergenoegd door de modder. Ze waren zich van niets bewust. De vrachtwagen, met de van bil ik gevlochten manden, stopte en de jacht word ingezet. De varkens schreeuwden zoals alleen varkens kunnen schreeu wen, maar het hielp hen niets. t Ze werden getranspor teerd naar een haven en ingescheept. Ze schommel den overzee naar Java, zet ten poot aan wal en wer den opgesplitst. Ze vonden uiteindelijk zichzelf terug op de aanvullingsplaatsen van de K. L. en zo ver zeilde ook een aantal 'van hen via Bandoeng in de varkenslcraal van Poerwa- karta. Het vonnis wordt voltrokken. Regisseur, tevens hoofd- ïolspeler van de drama's, die zich in deze kraal af spelen is Sergeant van de Wek in koelere tijden keur meester aan het abattoir in Den Haag. Hij leidt de zaak èn schiet de' varkens naar hun paradijs. Dit laatste gebeurt 's morgens, zo gauw het licht het toe laat, want gezien het kli maat mag er na achten in de voormiddag niet meer geslacht worden. Om acht uur moet het vlees, schoon aan de haak klaarhangen om door de onderdelen meegenomen te worden. V/e arriveren dus al zoer vroeg om vooral niets te missen en wandelen, de slaap uit de ogen wrijvend, langs de bamboe-omhei ning. waarachter de boes- einde vinden. Het valt waarachtig niet mee de varkens erin en er door heen te drijven, het vereist veel tijd. Want ze stribbe len tegon, op het laatste moment beseffen ze blijk baar instinctief wat er ge beuren gaat. Ze zetten hun poten schrap, drukken hun zware lichamen tegen de zijwand en krijsen oorver dovend. Maar ook ditmaal wil het niet helpen con laatste duw. een schuif valt toe en nummer zoveel zit gevangen. Van de Wel richt zijn revolver en direct, na- NAAR 's MANS MAAG ton met knorrende gelui den de morgen en tevens het vreemde bezoek be groeten. Zij zijn verdeeld over diverse hokken, al naar het aantal dagen dat ze hier reeds verblijven. Want komt er een nieuwe lading, dan is het zaak deze gescheiden te houden van oudere indringers. Onder de seniores in het laatste hok bevindt zich een grijs stokoud beest, dat uitver koren is de lieveling te zijn van zijn bazen. Het is het enige varken, dat kans maakt eer. natuurlijke dood te sterven, want het is té goedig en té aanhan kelijk om het met een ko gel naar het hiernamaals te verwijzen. Eén lange smalle bam boe-gang leidt naar de plek, waar de beesten hun dat het schot gevallen is, wordt het beest opengesne- c'en en bloedt het leeg. Dc dode beesten worden een meter of dertig weggc- sjouwd naar een grote ke tel met warm water, waar ze .gebroeid" worden. Wels uit Hilversum maakt zich hier verdienstelijk en hij wordt bijgestaan door een tweetal Indonesiërs, niet- Mohammedanen. Ze laten dc kabel vieren, het water spettert, de varkens duiken en komen even later weer beven. De combinatie Bec- kers-Pronk neemt over, schrapt het haar van de huid verwijdert de inge wanden en reinigt de var kens van binnen en van buiten. Tenslotte grijpt CV. melissen in, hij heft het lange mes en wrikt en snijdt. Hij werpt dc brok ken vlees op een weeg schaal en noteert het ge wicht. Dit alles moet snel in zijn werk gaan. en het gaat snel in zijn werk, als aan de lopende band. Het vlees volgt zijn bestemming. Aan de achterzijde van cle slachthal ligt het stoffe lijk overschot van een kar bouw. Hoewel karbouwen hun specia'e slachtdagen kregen toegewezen, moet toch op elke dag die voor dc varken* is gereserveerd, tevens een karbouw het te ven laten, v/ant de aanvül- üngaplaats heeft ook oen kleine hoeveelheid KNIL- personeel. in dc voeding. Tussen acht en half ne gen rijden do wagens van de oixderdelon voor en het vlees wordt opgeladen. Straks arriveert het bij de tientallen koks, die er in hun primitieve keukens best raad mee weten. Zij zullen het verwerken en c'.aarna voorzetten aan de mensen yan de detache menten. die het spoorloos laten verdwijnen via mess tin en keelgat. In het slachtcentrum blijft niets achter, be halve het afval. Maar in de loop van de morgen verschijnt er een Chinees, ciie bij alles geïnteresseerd •'S. De keurmeester keurt het afval en ook dit wordt afgeleverd. Het werk ls gedaan en rondom me worden ciga- retten opgestoken. Het werk is gedaan voor van daag maar morgen of overmorgen wordt het voortgezet. Het is een pro ces dat zich steeds her haalt: varkens worden op gekocht. geslacht en afgele verd. Want de soldaat moet eten! DEMONSTRATIEF CONGRES VAN ONDERWIJZERS. Vandaag houdt de Algemene Ne derlandse Onderwijzersfederatie een demonstratieve vergadering te Utrecht. De onderwijzers zijn niet tevreden. Ook niet na de jongste verbetering van hun salarissen? Neen. En het is te verklaren.' Zij willen gelijkstelling met de an dere ambtenaren. Zij willen niet lan ger een achterstand, die zij voelen als een deelassificatie. De onderwijzers willen de twee percent gratificatie (de vacantietoe- slag), de jubileumgratificatie en de verhoging van vijf percent boven het salaris van 3000, die de ambte naren hebben gekregen, ook hebben. Maandag zullen wij mededelen tot welk besluit de vergadering te Utrecht is gekomen. 12 -JARIGE PRIESTERFEESTEN OP ST. NICOLAAS. Maandag, 6 December vieren hun 12 -jarig priesterfeest de weleerw. heren: G. A, Beek, J, J. Botjes, A. F. J. L. van der Boog, professor van het Philosophicum te Warmond, J. Breod- veld, F. A. van der Burg, A. W. A. Danckaarts, Th. G. Drost, B. A. Em- melkamp, C. J. Graaf, F. Grent, H. H. Groeneveld, J. A. M. ten Hengel, J. J. Heten, G. J. Hoogervorst. ka pelaan te Bodegraven, G. Jongkind, H. J. Kooyman, P. J. Kraakman, W. J. F. de Lange, J. G. Louter, pro fessor aan het Theologicum te War mond, P J. M. Matthijsen, W. J. J. M. van Niekerk, kapelaan te Rotter dam, J. de Nijs, kapelaan te Leid- F.ehendam, G. van der Poel, J, M. A. M. van Rek, A. A. A. Rikkers, H. J. A. Roosen, Th. J. M. Ruiter, A. A. M. Sanders, rector tc Wassenaar, J. A. M. Schmidt. C. Stet, S. M- M. Steur, N. Tromp. W. G. Vet, M. J. Wenners. professor aan het Philoso phicum te Warmond, A. A. M. Went- holt, C. P. de Wit, M. J. W. Wuyster. OVER VIJF JAAR GEEN RUNDERHORZELS MEER. De bestrijding van de rundex'horzel heeft zulke goede resultaten opgele verd, dat de Gezondheidsdiensten voor het Vee verwachten het insect in vijf jaar geheel te kunnen uit roeien. Wanneer men de dieren in het voorjaar flink wast met een der- risoplossing, krijgt men een afdoen de vernietiigng van de zich ontwik kelende larven, waardoor ook geen nieuwe volwassen insecten mer kun nen ontstaan. Het aantal behandelde dieren bedroeg in 1948 in Nooi'd-Hol- land 38.000, in Utrecht 29.000, in Gel derland 60.000, in Overijssel 95.000 in Drente 82.000, in Friesland 60.000, in Noord-Brabant 25.000 en in Lim burg 10.000. Het ministerie kon ons geen opgave doen van de juiste aan tallen in Groningen, Zuid-Holland cn Zeeland. Het zijn de Provinciale Ge zondheidsdiensten en de coöperatieve zuivelfabrieken, die deze uitroeiings- acte met zoveel succes leiden. De propaganda zal deze winter nog in tensiever gevoerd wox'den, terwijl in het voorjaar van 1949 een film van de bestrijding zal worden gemaakt, die in de volgende winter overal in het land zal worden vertoond. Als al le boeren meewerken, en dat is hun eigen belang, zal het zeker gelukken in weinige jaren van de horzelplaag af te komen. WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond). Koudere nacht met hier en daar vorming van nevel of mist. Overdag gedeeltelijk bewolkt en overwegend droog weer, maar iets minder zacht dan vandaag. Zwakke tot matige Noord-Wes telijke wind, later veranderlijke wind. In de Lieve Vrouwe abdij der Zusters Benedictinessen tc Ooster hout is tot abdis gekozen Mèx'e Ma rie Therese, in de wereld Anna Ma rie van Rijn. De heer J. H. Malta te 's-Gra- venhage, die in zijn loopbaan een reusachtige hoeveelheid gegevens met betrekking tot jubilea en belangrijke gebeurtenissen, zowe! uit het heden als verleden, heeft verzameld cn sy stematisch heeft gerangschikt, heeft Dinsdag zijn 25-jarig jubileum ge vierd. Op de receptie waren er velen, dié deze verdienstelijke journalist met zijn zilveren jubileum kwamen ge lukwensen. Bij de burgemeester van Rhenen zal binnenkort de mlllioenste kope ren cent binnenkomen voor het to stichten legermonument op de Gx-eb- beberg. Donderdag is het schaatsseizoen in Steen wijk begonnen. Abe de Vries en Klaas Schipper, bekende elfste- denrijders maakten het eerst gebruik van de banen. De officier v. Just, bij de Zwolse rechtbank eiste tegen baron Brantsen die in brochure en courant de bur gemeester van Heino, jhr. v. d. Hey- den, beschuldigde van omgang met bekende NSB-ers tijdens de bezet ting, f 1000 boete. De- treinontsporing bij Doetin chem is te wijten aan railbreuk. Een stuk uit de rails is verdwenen en in de Oude IJssel gevallen. Te Gouda is overleden de heer W. J. Huisman, rijkszuivelconsulent voor de provincie Zuid-Holland. DE ENGELSE TOMATENMARKT. Zoals wij enige maanden geleden berichtten willen dc Engelse torna tc-n kwekers een marktx'egcling in voeren om zichzelf te beschermen tegen prijsdaling. Deze regeling zou vooral betrekking hebben op dc aan voer en daarvoor partijen ophouden, wanneer het aanbod te groot mocht worden. Het eerste jaar zou men echter volstaan met adviezen. Dit plan is vorige week in Londen op last van de Engelse miester van landbouw besproken in een confe rentie, waarbij kwekers en handela- x-en waren uitgenodigd. De handel heeft n.l. grote bezwaren tegen dit plan. Engeland gebruikt per jaar ongeveer 300.000 ton tomaten, waar van 17.000 ton import. De afzet van groenten is op geen enkele wijze ge regeld, terwijl er ook geen veilingen zijn zoals hier, zodat de kwekers geen invloed op de prijzen hebben. De eex'ste bespreking leidde nog niet tot enige overeenstemming. Daar de han del grote belangen heeft bij de in voer en de max'ktregelingsplannen van de kwekers waarschijnlijk ook zouden worden gebruikt om dc in voer to bepei'ken, zal het niet ge makkelijk zijn het plan er door te krijgen. Een van de moeilijkheden voor dc kwekers is, dat het uit de markt nemen van tomaten bij dalen de prijzen op grote bezwaren stuit, omdat de fabireken alleen wensen te contracteren voor regelmatige lc- veringo van flinke partijen. SCHEEPSBERICHTEN ARENDSKERK, 3 Dec. van Genua. HEDEL, 3 Dec. van Carleton naar Rotterdam. LOENERKERK, 3 Dcc. tc Genua. MUIDERKERK, 4 Dcc. van Loanda te Mossamedos. NOORD- WIJK, 5 Dec. v.m. te IJmuiden ver wacht. NIJMEGEN, 4 Dec. van Huil te Genua. PRINS FREDERIK HEN DRIK, pass. 3 Dec. Cape Race. PRINS JOHAN WILLEM FRISO pass. 3 Dec. Cape Race.PRINS MAU- RITS 3 Dec. 581 mijl Oost Cape Rocc. PRINS WILLEM II, 3 Dcc. Scilly's. PRINS WILLEM III 3 Dec. van Mon treal naar Antwerpen. Aan vele vaarten, menig gracht De L.R.B. reeds redding brachtl Leidse Reddingsbrigade LAATSTE BERICHTEN BESPREKINGEN IN BATAVIA VOORTGEZET. Hedenmiddag arriveerde in Bata via met het vliegtuig van de Com missie van Goede Diensten de heer Cochran, in gezelschap van de repu blikeinen Hatta, Natsir en Roem. De dx'ie laatstgenoemden zullen de be sprekingen met de Nederdandse mi nisters voortzetten. Dr. Bunche, waarnemend bemidde laar der V.N., heeft Reuter meege deeld, dit bericht te Athene tc heb ben vernomen, doch er niet officieel van in kennis te zijn gesteld. „Indien dit bericht wordt bevestigd, wijzigt dit de gehele situatie in Palestina", aldus dr. Bunche. Hij voegde er aan toe, dat hij mor gen uit Cairo naar Amman vertrekt voor een onderhoud met koning Ab- doellah. Een Duits zuiveringsgerechtshof heeft dr. Todt, de oprichter van de or ganisatie, die zijn naam droeg en die de Siegfriedlinie en de Autobahnen heeft gebouwd, gerangschikt onder de categorie actieve Nazi's. Van zijn vermogen is een bedrag van 22.000 Mark verbeurd verklaard. Ernst Heinkel, de bekende vlieg- tuigfabrikant, trad als getuige op. Hij vergaarde, dat op orde van Hitier destijds een tijdbom is geplaatst in het persoonlijke vliegtuig van Todt. Men weet, dat Todt inderdaad hij een vliegtuig ongeluk om het leven is gekomen. MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN, 3 Dcc. Groentenveiiing. Bloemkool I 33—34, idem II 1022, breek- peen 5—5.50, waspecn I 8—14, iidem II 5.506.25, boapeen 10 22, Chinese kool 5.806, gele koul 6—8.80, rode kool 78.80, sprui ten 31—53, boerenkool 3.90—9, andijvie 10.10—17.70, knoliolöorin 47, selderie 1—3.80, uien 7."* 7.50, witlof 1836, aardappelen Jroto 4.406.40, i dem bonken 4—4.40. ROELOFARENDSVEEN. 3 Dcc. Groente. Tomaten A 22—65, idem B 39-82. idem C 12-38 Glasalu I 9.80-17, idem II 2.20—8.40. stoofsla 3—18, andijvie f 412. bloemkool 5—18, uien 5.20—7.20. witlof 28—51. Bloemen. Herco 4043 cent. Witte Jozef 2076 cent; Louis Germ 12—26 cent. Lelie White Exc. 16—18 cent, Tulpen Brilliant Star 1013 ct„ Cyclamenbloemen 10—31 cent. Sola- num 36—40 cent, Calla 50—59 cent, Cyclamen 19—61 cent. TER AAR, 3 Dec. Groente. Toma ten 1863 cent, idem afw. 415 cent cr. spruiten 47—60 cant per kg; sel derij 14 cent per bos; prei 69 cent per kg.: knolselderij 48 cent per stuk; witlof I 4347 cent, idem II 2240 cent, idem stek 722 cent, groene kool 43 cent witte kool 5 cent, rode kool 10 cent en savoye kool 8 cent per kg.; boerenkool 4590 cent per bak; andijvie 4—12 cent. Chin, kool 7 cent en sla 20 cent per kilogram.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3