fBaefïeti-diavtflee Grondwetsherziening van 1848 herdacht HUIBERS ZATERDAG 4 DECEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 HOE ONDERSCHEIDT MEN RIJP VAN GROEN? PR KOMT EEN VRIEND VAN- AVOND maar vader wil eerst toch wel eens weten met wie zyn zoon of dochter omgaat! VADER HEEFT IN DE TREIN oen gezellige prater ontmoet en neem hem mee naar huis. Moeder vraagt met het volste recht: wat is het voor een man? MOEDER HEEFT DE ZONDER LINGE GEWOONTE vrouwen „van de straat" in haar huis op de thee te nodigen. Vader zegt, dat niet te dulden! Er is geen" fatsoenlijk mens, die erover denkt, iemand naar zich toe te halen, van wie hij niet weet welk vlees er in dë kuip zit. Zo zal ook niemand, tenzij hij lichtzinnig of eigenwijs is. een boek gaan lezen, zonder tc-voren te we ten, of het goed of dat het s'.echt is. Met een boek haalt men iemand zijn huis binnen de schrijver en een boek kan een goede vriend, maar ook een felle vijand.zijn. Of hat mooi geschreven is, mag geen aan beveling zijn over het bezwaar heen te glijden. Er zijn knappe meisjes: die niet deugen als gezelschap voor een man! Sedert de oorlog zijn er een enorm aantal nieuwe boeken verschenen. Veel te veel zelfs want na twee jaar is 't beroemdste boek ..dat je be slist gelezen moet hebben", al weer verouderd en vergeten. Het is voor man of vrouw, die zijn dagelijks werk heeft op te knappen Volslagen onmogelijk de diarrhee van nieuwe boeken bij te houden en evenmir :s hij of zij bij machte alle boek-bespre- kingen na te pluizen. pen echtpaar, dat met recht en *~J reden wil weten wat er in zijn huls komt. zou dus in wanhoop de handen boven het hoofd in elkaar moeten slaan. Zij zouden tot zulke vanhoops-gebaren moeten overgaan, als er niet te Leiden, en in de meeste andere plaatsen in de omtrek, een soort clubhuis van boeken was opge richt, waarvan men zeker weet. dat wat daaruit komt, als vriend uw huis binnengaat. Zulke clubhuizen van goede boeken zijn do katholieke bibliotheken. Dat zijn instellingen van enorm belang om de goede Christelijke geest te bewaren. Het is onverantwoord, als ouders hun opgroeiende kinderen laten gras duinen in allerhande particuliere bi bliotheekjes. Evenmin als het de ouders onverschillig laat of hun kinderen vergiftigd eten verzwelgen of zonder voldoende kleding de kou in gaan, evenmin mag het hun on verschillig zijn, of hun grote zonen en dochteren de kanker of tering in hun ziel opdoen door het verorberen van ondeugdelijke lectuur. De ouders dragen daarvoor de volle verant woording 1). rykwijls gaat het zo dat de jon- gen piepen, zoals de ouders zon gen, De ouders klagen tegenwoordig steen en been over de geest van hun kinderen, maar de engelen van die kinderen klagen steen en been over de geest van de ouders en die engelen ..staan altijd in Gods Aan schijn". Als vader of moeder het voorbeeld geven en maar te hooi en te gras rijp en groen door elkaar le zen, dan hebben zc tegenover hun grote kinderen het pleit allang ver loren. Zij, de ouders, gaan van het hoge standpunt uit, dat voor hen, alles hooi en alles rjjp is. Zij willen zich niet de les laten lezen, wat ze niet of wel zullen lezen. Een prachtig standpunt! Als je aan zulke ouders een simpe'e vraag zou stellen, over de Christe lijke leer, weten ze van toeten noch blazen. Maar wèl achten zij zich be kwaam, om romans te lezen liefst pikante die boven- of ondergronds een levens-wijsheid uitsiepelen, wel ke in het gunstigste geval on-Chris- telijk, doch vaak gewoonweg anti christelijk is. Niemand verlangt, dat ae ouders zoete boeken of uitslui tend heiligon-levens doornemen (of schoon een goed-geschreven heilige- leven soms razend spannend kan zijn!). Er zijn massa's romans, die katholieke ouders gevoegelijk kun nen lezen, maar die ze hun opgroeien de kinderen toch uit handen moeten slaan! Maar een slecht boek is ook voor de ouders even verderfelijk als sleohte vrienden of vriendinnen. Haal ze nooit in huis, nóch lichame lijk nóch in boek-formaat. Weet van te-voren, wat ge in uw huiskamer krijgt, en dat kan door de boeken te halen aan vertrouwde adressen zo als een Katholieke Bibliotheek! In vrijwel iedere gemeente in de om trek is zulk een bibliotheek. In Leiden is ze gevestigd Steensehuur no. 17. Niet alleen op wetenschap pelijk gebied, maar vooral ook in de lichte en zware romans loopt, neen, draaft die bibliotheek mee met de steeds wassende boeken-stroom. Er wordt ook een druk gebruik van gemaakt (het hoogste aantal: 50.000 uitleningen per jaar), maar er kan nog een veel drukker aanloop zijn. De service is er buitengewoon vrien delijk! Het leesgeld niet hoger dan elders. Het moet voor ieder Leids Katho liek die hei goed met zijn stad meent, een ere-zaak zijn de biblio theek door zijn bezoek uit te laten groeien tot een bibliotheek zó flink en omvangrijk, als er geen tweede op dat gebied in den lande bestaat. Het bestuur heeft daartoe verziende plannen: een ruimere huisvesting, een rustiger leeszaal. Leg er 's aan! Leg er 's aan! Er wordt daar niet alleen anijs-melk geschonken, maar ook pittiger drank. ENGELAND—ZWITSERLAND 6—0. De voetbalontmoeting tussen Enge land en Zwitserland heeft een dave rende revanche voor de gastheren opgeleverd, die liefst met 6—0 in de meerderheid bleven. De match werd Donderdag op Highbury te Londen gespeeld, na in verband met de mist enige dagen te zijn uitgebeld. De Engelse keeper Ditchburn, die in deze wedstrijd zijn debuut maakte, tijdens een schitterende save van een vrije schop. De Zwitsers-» fn id voor Tamini tracht tevergeefs het hem moeilijk te maken. 1) Het gios van de detective- en .Wild-West'' romans en jonge meis jes-boeken is van onschuldiger aard. De ouders doen echter goed, als deze boeken uit een ongecontro leerde bibliotheek komen, een oog in het zeil te houden. inkomen h. k. h. prinses wilhelmina. Verschenen is- een ontwerp van wet „inkomen uit 's rijks kas van H. K. H. Prinses Wilhelmina der Ne derlanden". In de memorie van toe lichting op dit ontwerp wordt o.m. het volgende gezegd: Bij de jongste grondwetsherziening ia aan een artikel van de grondwet een lid toegevoegd, houdende de be paling, dat aan een koning of een koningin, die afstand van de kroon heeft gedaan, bij de wet een jaarlijks inkomen uit 's rijks kas kan worden toegekend. Het wetsontwerp, dat hierbij wordt aangeboden, heeft de strekking een regeling, als in voornoemde bepaling in uitzicht gesteld, te treffen ten op zichte van H. K. H. Prinses Wilhel mina der Nederlanden. De ministers van Binnenlandse Za ken en van Financiën hebben ge meend bij de vaststelling van het be drag van bovenbedoeld jaarlijks in komen aansluiting te moeten zoeken bij het jaarlijks inkomen, hetwelk volgens de grondwet na het overlij den van haar gemaal genoten wordt door de dochter des konings die de vermoedelijke erfgenaam is van de kroon. Amsterdam pakt aan nieuwe woningen gevormd. Volgende zomer zal Amsterdam er, behalve de huizen, die thans ge bouwd worden, nog 150 extra krij gen. Dat zijn woningen welke thans geprojecteerd worden op de zolder verdiepingen van enkele blokken huizen in Zuid en Oost. In de hoofd stad heeft men n.L een bouwwijze, waar een-, twee- en driehoog op de vierde verdieping elk een zolderka mer bezitten. Die drie kamers sa men kunnen een woning vormen. Rijk en gemeente hebben voor dit werk een premieregeling ontworpen en thans gaat de heer A. F. Bruins- ma de zolderverdiepingen van de betreffende huizen tot volwaardige étages, verbouwen. De bewoners der lager gelegen verdiepingen hebben over het algemeen blijk gegeven van sociaal inzicht door tegen een zekere compensatie hun zolderver- trekken voor dit doel af te staan. Wanneer dit initiatief voldoende navolging zou vinden, zouden er naar schatting in enkele jaren tijds vooral in de moderne huizen in Zuid en West, nog enige duizenden van deze woningen gebouwd kun nen worden. ENIGE MAASTRICHTSE BEDRIJVEN GEVEN EXTRA KINDERBIJSLAG VOOR GROTE GEZINNEN. Verschillende grote bedrijven in Maastricht, hebben aan de organisa ties van werknemers, die daartoe strekkende verzoeken hadden daan, bericht, dat zij accoord gaan met het voorstel om met terugwer kende kracht van 1 Juli j.l. af voor hun werknemers met grote gezinnen de extra-kinderbijslagregeling vol gens het plan mr. Van Spaendonck in te voeren. Verschillende andere industrieën hebben zich in principe accoord verklaard met deze extra kinderbijslag, als die door de rijks bemiddelaar wordt toegestaan. REGERINGSPRIJS VOOR AARD APPELEN 6,10. De regering heeft het aan- en verkoopbureau voor akkerbouw producten opdracht gegeven een be langrijk kwantum klei-consumptie- aardappelen van bepaalde sortering en uitsluitend van de rassen eigen heimer, bintje en bevelander bin nenkort rechtstreeks van telers aan te kopen in hoeveelheden van min stens 10 ton pér teler en per ras. Bij aflevering voor 1 Maart 1949 geldt een prijs van f 6,10 per J00 kg., bij levering franco gebruike lijke laadplaats aan spoorwagon of sehip, terwijl voor bij contract te bepalen levering na die datum een hogere prijs zal gelden. GEMEENSCHAPSAVOND VAN DE STICHTING 1940—1945 Op een gemeenschapsavond giste ren in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage ge houden heeft een zekere heer Pieters een volle zaal toegesproken. Deze heer Pieters is niemand minder dan onze minister-president dr W. Drees, die in de iltegaliteit genoemde naam voerde. De gemeenschapsavond waar de minister-president zyn toespraak hield, was belegd door het bestuur van het district 's-Gravenhage en omstreken van dq Stichting 1940 1945 en bedoeld om de saamhorig heid van alle personen, die direct of indirect bij de stichting zijn betrok ken, te versterken. De voorzitter, mr G Heskes kon in zijn openingswoord behalve de minister-president ,de mi nister van Sociale Zaken, mr Joekes, begroeten, zomede drs Bos, vertegen woordiger van de burgemeester van Den Haag en de burgemeesters van Leidschondam en Voorburg, de he ren Banninsr en dr Noteboom en met sen speciaal woord richtte hij zich tot de nagelaten betrekkingen van verzetss7achtoff?rs. Ook wees hij er op, hoe prinses Wilhelmina steeds een lichtend voorbeeld voor de ver zetsstrijd is geweest. De directeur van het districtsbu reau, de heer J, Pasman, heeft m de loop van de avond een inleiding ge houden, waarin hij in het kort uit eenzette hoe de Stichting 19401945 haar sociale taak opvat. Pater Nic Apeldoorn O.P., in het verzet bekend als pater Victor, heeft voorts een hartelijk bemoedigend en indringend woord gesproken uit gaande van deze tekst: „Het is goed onder vrienden te zijn." Theo van der Pas heeft de avond opge1uistPrd met pianospel, dat zeer gewaardeerd were; en daar de voor- drachtskrnstcnares Wanda Reumer op het laatste ogenblik verhinderd bleek, heeft de kunstenaar het pro gramma, dat hij had samengesteld nog met enkele nummers uitgebreid. Bijzondere wijding schonk de zang van het koninklijk mannenkoor „Die Haghe Sanghers" onder leiding van Jos Vranken en met orgelbegeleiding van Jan Schmitz aan deze gemeen schapsavond, we7ke besloten werd met het gezamelijk zingen van twee coupletten van het Wilhelmus. VORDERINGEN IN HET ONDER ZOEK OMTRENT DE MOORD OP I MR. H. DE BOER. Tot oordelen bevoegde autoriteiten achten het niet uitgesloten, dat het onderzoek naar de moord op de be kende Haagse advocaat mr. H. de Boer spoedig resultaten zal hebben. Bij de nasporingen van de rijksre cherche zou zijn gebleken, dat de moordenaars vermoedelijk moeten worden gezocht in kringen van de voormalige B.S., aldus het „Algemeen Dagblad, waaraan wij het volgende ontlenen: Indien dit zo is, dan zullen de da ders voor d^ krijgsraad moeten ver schijnen, daar zij tijdens het plegen van hun daad in militaire dienst wa ren. Behalve de rijksrecherche is ook de Koninklijke Nederlandse Mare- chaussée bezig om te trachten licht te brengen in deze zaak. Het onder zoek zou nu al zover zijn gevorderd, dat men de overtuiging heeft, dat zij, die de moord waarschijnlijk hebben fepleegd, tot de naaste omgeving van e inmiddels ter dood veroordeelde A. Breed, V-man van de S.D.-er Frank, hebben behooi'd. Deze Breed heeft zich, zoals vroe ger al is meegedeeld, in het Haagse verzet weten te dringen en zich tot K.P.-commandant weten op te wer ken. In die kwaliteit moet hij met een aantal illegale werkers uit Den Haag onverantwoordelijke overvallen heb ben gepleegd. Naar aanleiding van een van deze overvallen moet een van zijn commandanten een woor denwisseling hebben gekregen met mr. De Boer, die tegen de gang van zaken ernstige bezwaren had. Mr. De Boer heeft toen zijn bezwa ren op schrift gesteld om na de be vrijding de justitie te kunnen infor meren. Een afschrift van zijn stuk gaf hij aan een bekende Hagenaar die na de bevrijding door een ver zetsgroep is gegrepen en een nacht in een electriciteitshuisje te Voor- burg is gevangen gehouden. Het af- schrift werd hem afgenomen. Volgens verklaringen van deze Ha genaar zou het afschrift bezwarend zijn voor enkele Haagse verzetslie den. Het originele stuk is op de dag I om bevriezen te voorkomen. na de moord op mr. De Boer door een rechercheur van het B.N.V. in genomen en zou sindsdien ook zoek zijn. Door het ontbreken van deze documenten is het onderzoek zeer be moeilijkt. Misschien kan het arrest van de Bijzondere Raad van Cassatie in de zaak Leemhuis-Viëtor, waarin ook een onderzoek is gelast naar het commando-Markgraaf, verhelderend werken. Dit commando is namelijk tijdens de bezetting steeds door de pmgeving van Breed gewaarschuwd als ei overvallen zouden worden gedaan. Men zou dus kunnen aannemen, dat leden van het commando ongetwij feld de nodige inlichtingen zullen kunnen verschaffen. Plet onderzoek in de zaak mr. De Boer is waarschijnlijk ook geremd door personen, die in de oorlog in de mening hebben verkeerd, dat zij het bonafide verzet dienden, maar in werkelijkheid lieden, die misschien dubieus genoemd zouden kunnen worden, hebben geholpen en dit nu (uit prestigeoverwegingen?) niet dur ven toegeven. HUISHOUDSCHOOL TE ROTTER DAM MAG NAAR ZWITSERLAND. Aan de radioluisterwedstryd voor de schooljeugd inzake de actie voor verkoop van kinderpostzegels heb ben in totaal 5500 schoolklassen deelgenomen. De eerste prijs, een reis van veertien dagen voor de hele klas naar Zwitserland, is ge wonnen door de klasse 4a der eer ste Christelijke huishoud- en indu strieschool aan het Ericaplein te Rotterdam. De tweede prijs, een reis van zeven dagen door Nederland, gaat naar de vijfde klasse van de Wieringernvaerschool aan de Kerk straat te Slootdorp. Dc derde en de vierde prijs, beide bestaande uit 'n reisje door Nederland van een dag, gaan naar de derde klasse van de Princesseschool, 2e Pijp aakerstraat te Rotterdam Noord en de tweede klasse van de W. Gertehbachschool aan het Schoolplein te Zandvoort. De vijfde prijs, een radio voor de school, is gewonnen door de vierde klasse van de Jan van der Heyden- school aan de Pieter Bothstraat te Utrecht. beruchte smokkelaar TEGEN DE LAMP GELOPEN. Een beruchte smokkelaar uit de Zuid-Oosthoek van Drente, waar de douane herhaaldelijk tegen moest optreden, is onlangs tegen de lamp gelopen. Het was de arbeider Theo- door B. uit Emmercompascuum, die in zijn woning, in de verboden grens zone, een grote hoeveelheid smok kelwaar als film- en fototoestellen enz. had opgeslagen. Donderdag ver oordeelde de Asser politierechter hem tot een boete van 5.240, te vervan gen door 6 maanden hechtenis. De inbeslaggenomen goederen werden verbeurd verklaard. HOND REDDE DRIE MENSEN LEVENS. Te Kerkrade aan de Nieuwstraat heeft een hond drie mensenlevens gered. In het huis van de familie Z. scheurde Donderdagnacht de schoor steen in, waardoor kolendamp slaapkamers binnen kon stromen. De echtgenote van Z. en het kind waren reeds bewusteloos, toen de heer des huizes door het aanhouden de blaffen van de hond gewekt werd. Het dier rukte trouwens ook de dekens van het bed. Direct trof de heer Z. maatregelen, vrouw kind werden in de frisse lucht bracht en verkeren thans niet meer in levensgevaar. BRIEVEN AAN SINTERKLAAS De Spaanse posterijen zitten een beetje in met de brieven, die Neder- 'andse kinderen aan Sinterklaas stu ren hem cadeautje» te vragen. Ze sturen de epistels maar door naar de Nederlandse legatie, in de hoop dat het adres van de heilige daar bekend IN HET GROOT AUDITORIUM van de Rijksuniversiteit te Leiden werd gistermiddag een ongewone inaugurele oratie gehouden. Prof. dr. L. W. G. Schol ten, vanwege het L-eids Universiteits Fonds benoemd tot bij zonder hoogleraar in de parlementaire geschiedenis, aanvaardde dit ambt met het uitspreken van een rede, welke op verzoek van de academische senaat het karakter droeg van een herdenking van de Grondwetsher ziening van 1848. m Inaugurele rede van prof. dr. I. W. G. Scholten Een opmerkelijk talrijk gehoor woonde deze inauguratie bij. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. de voorzitter van de Eerste Kamer, de vroegere Leidse hoogleraar in het staatsrecht, prof. mr. R. Kranenburg, de minister van binnenlandse zaken mr. J. H. van Maarseveen en wet houder J. C. van Sohaik namens het gemeentebestuur van Leiden Prof. Scholten constateerde, dat na het algemeen waarderende oordeel over de nieuwe staatsregeling tijde van haar tot standkoming, toen men haar beschouwde als de dage raad der volksbevrijding, reeds spoe dig stemmen van critiek uit allerlei richtingen vernomen werden. Thans evenwel beschouwt men deze hen derdjarige grondwet weer als een harmonische constructie, die een po litiek systeem schraagde, de vrijheid van ons volk ten volle waard. Deze grondwet voldeed aan de eisen, die de tijd stelde, en juist daardoor lokte zij kort na haar in werking treding reeds critiek uit. In 1848 immers ont moetten elkaar de strakke lijnon van het staatkundig stelsel van koning Willem I en de constructieve ge- daehtenwereld van de Leidse hoog leraar Thorbecke. Deze twee polen van staatkundig denken en voelen beheersten het politieke leven van die dagen, en het typeert de waarde van de grondwet van Thorbecke, dat gelijkelijk door alle partijen critiek werd uitgeoefendi waartegen zij zo lang bestand is gebleken. Spr. schetste de historische achter- grgnd van de totstandkoming der herziening van 1848, en verdiepte zieh vervolgens in de karakteristieke kenmerken van het werk en de per- van Thorbecke, die zo duidelijk in de grondwet tot uitdrukking zijn gekomen. Deze grondwet bood. ge heel in de lijn van Thorbecke's op vattingen, bescherming zowel tegen despotisme als tegen anarchie als uitersten van het politieke leven dier dagen. Voorts wijdde prof. Scholten nog speciale aandacht aan de merites van deze grondwet voor het onderwijs in ons land, om te besluiten met een woord van hulde aan de nagedachte nis van Thorbecke, eens door diens grote tegenstander Groen van Prin- sterer geuit en daardoor van zo bij zondere waarde. Na de gebruikelijke toespraken volgde een druk bezochte receptie. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaats- examen Nederlands-Indisch recht dc dames Tio Gwat Lie te Leiden en M. H. Schaper te Leiden en de he ren V/. H. Muylwijk te Den Haag; J. D. v. d. Meulen te Delft; H. Metzlau te Leeuwarden; H. de Boer te Hillegersberg en E. Utrecht te Leiden. Geslaagd voor het propaedeutisch examen Godgeleerdheid: de heren M. G. Baldee te Oegstgeest en C-W. Bolle te Leiden. Geslaagd voor het doctoraal exa men Geneeskunde: mej. J. J. van Buuren te Zeist en de heren F. W. Frets te Soesterberg; C. F. M. Kloos ter te Den Haag en E. J. Renaud te Leiden. Geslaagd voor hot arts-examen le gedeelte: de heren H. F. de Nooy te Leiden; J. P. Qfner te Leiden en C. D. W. van Schaick te Den Haag. Geslaagd voor het arts-examen 2e gedeelte: de heren E. C. L. Ranters te Voorburg; M. Knape te Wasse naar en E. J. C. Schipper te Den Haag. Geslaagd voor het Apotheker-as- sistents examen: dc dames M. Hars- ma te Rotterdam; M. van Kesteren te Wassenaar; S. A. Kors te Rotterdam E. M. Timmermans te Hillergersberg en A. J. Vixseboxsc te Gouda. ST. NICOLAAS IN „DE PROFESSORENWIJK" Tijdens zijn veelvuldige bezoeken aan ae Sleutelstad heeft St. Nicolaas gistermiddag zijn „blijde incomstc" gedaan in „De Professoren wijk", waar hem een enthousiaste ontvangst ten deel viel. Ondanks rijn overladen programma vond de goede Sint hier nog gelegenheid om even bjj de zieke kindertjes af te stappen. In aansluiting op deze rondrit ver leende hU in de namiddag in „De Burcht" aan ruim 400 kinderen audiëntie. Het jonge volkje, dat zich hier uitermate amuseerde, genoot van een gevarieerd programma, ter wijl vanzelfsprekend de tractaties onvergetelijke middag! KONINGIN JULIANA BESCHERMVROUWE LEIDSE AMBACHTSSCHOOL. Het Bestuur van de Vereniging „de Ambachtsschool" alhier, mocht boden het bericht ontvangen, dat H. M, Koningin Jyliana als Beschermvrou we van genoemde vereniging wil op treden. „OUD-LEIDEN" Leging van dr. P. Glazema. Voor de eerste maal deze winter werd gisteravond in de Lakenhal een voordracht gehouden voor de vereni ging „Oud-Leiden". Dr. P. Glazema sprak oyer de oudheidkundige opgra vingen in de door de oorlog ver woeste kerken van Nederland. Aan de hand van vele lichtbeelden ver telde spr. van zijn ervaringen, opge daan bij vele opgravingen, waarbij hij zelf werkzaam is geweest. Doordat vele kerken, vooral in Midden- en Zuid-Limburg en in Gelderland in de oorlog verwoest zijn, kon men een grondig ondergoek instellen naar het groeiproces van de verschillende ker ken. Het oudste wat men gevonden heeft is de houten paalfundering van een eenvoudig houten gebouwtje; dit komt echter weinig voor. Meestal vond mep de stenen fundering van een rechthoekig zaaltje, waaraan men later een dito koor bouwde. Bij ver grotingen van later datum werden de oude muren afgebroxen, doch de fundering bleef intact. Reeds vele van deze oude grondplannen zijn bloot gelegd en in kaart gebracht, wat ons zeer veel kan leren over de geschie denis van onze kerken. Dr. Glazema besloot zijn lezing met enkele opmer kingen over gevonden grafzerken en -kelders. De voorzitter van de vereniging, de heer Sevensma, dankte namens al len de heer Glazema voor zijn buiten gewoon interessant en deskundig be? toog. Naar Haarlemmerstraat 123, GEMEENTELIJK WATERLEIDING BEDRIJF ZIT ER WARMPJES IN. In de gemeente Rijsbergen (N.-B.) is men voor de watervoorziening aan gewezen op een drietal pompen in de dorpsstraat. Nu de winter zich doet gevoelen en de eerste nacht vorsten optreden, worden de kost bare waterleveranciers van gemeen- tewege zorgvuldig in stroo gepakt I niet ontbraken. Voor de jeugd een CHARLOTTE KöHLER VOOR AC. KUNSTCENTRUM. De begaafde actrice Charlotte Kohier liet gisteravond de leden van het Leidse Academische Kunstcen trum in de Schouwburg genieten van haar uitstekende voordrachtskunst. Zij bracht de hier ter stede reeds voor K. en O. en nog eerder te Oegst geest ten gehore gebrachte novelle van Henry James „Waan of werke lijkheid", naar men zich herinneren zal, de geschiedenis van een jonge gouvei'nante, die de strijd aanbindt tegen een paar schimmen uit het do denrijk. Kunnen de doden herrijzen of is het waanzien? Char'otte Kohier weet door ontelbare kleine nuance ringen een weergaloze rijkdom van uitdrukkingsmogelijkheden te berei ken, een talent, dat de leden van het Kunstcentrum zeer wel wist te waar deren. r.k. openbare leeszaal en bibliotheek aanwinsten van de bibliotheek Profane onlwikkelingslectuur Bom M„ Het rusteloos heelal, Churchill W. Memoires over de Twee- ereldoorlog. Duinkerken a. van Geschiedenis van SinterKiaas. Dijk* Meyer e. Textiel Dl. 1 Grondstoffen Feber L. J. M. /an Herren en Her- rencu'tuur. Gezellc G. Prozawerken. GJnneken J. van De roman van een kleuter. Janssen a. Leergang van algemene moraalphilosophie. Janssen Leergang va.a bijzondere moraal philosophie." Leferenz-Vavre h. Het leerboek der naaikunst. Lely G en ii. v. d. Graaf Rafflawerk en rlet- vlechten Dl. 1 Morgan a. p. en J. W. Sims. Jongens en elektriciteit. Nes J. G. Th. van Schelpen op ons strand Prooyen L. van Het aquariumboek. Salverda dc Grave J. J. Italië's let terkunde. Slnderham II. W. Handlei ding tot zelfonderricht van Fries hout snijwerk. idem Tarsoarbeid. Naboot sing van inlegwerk. Schrijnen J. Nc- aeriandse volkskunde Dl 1 en 2. Strlj- bos J. P. De blauwe reiger. Veld kamp J. Moderne Engelse literatuur. Wereméus Buning a. Een zeeofficier Oranjeman Wijk N. van Russische letterkunde. Godsdienstige ontwikkelingslectuur Bernard P. R. Het antwoord op de onrust van de moderne geest. De Ka- techismus. Lazarus, de vriend van Jezus. Met de Heiligen het jaar rond Tennien M. Ik moest naar Tsjoen- king. Oud en Nieuw Testament, uitg. „Petrus Canisius". Nederlandse Romans. Soest e. i. H. van Wij weten, wat wij willen. Naslagbibliotheek Knuttel Wzn G., De Nederlandse schilderkunst van Van Eyck tot Van Gogh. Ginniken J. van Handboek der Nederlandse taal Dl. 1 en2.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2