S)e £ei<ióe(Boti/fccmt OPERA- POLITIEK Eigen Kommandantura voor West-Berlijn Federale Interimregering vóór 1 Januari Liquidatie van politieke partijen tijdens de bezetting Tsjang Kai Sjek's positie is hachelijk Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. VVILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSIREKEN ZATERDAG 4 DECEMBER 1948 40ste JAARGANG No. 11559 WAT BRENGT SINTERKLAAS VOOR BERLIJN? WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Bur. Papengracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs f0.32 p. w., 11.40 p. mnd., 14.15 p. kwart. Franco p. p. I 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 l^ADAT WIJ VORIGE week ge- schreven hadden, dat in Sovjet kringen te Parijs de indruk geves tigd werd, alsof men in Moskou een geruisloze liquidatie van het Berlijn- se avontuur wel zou willen bevorde ren, is de logenstraffing al spoedig gevolgd. Die indruk is totaal wegge vaagd door de operette-putsch, wel ke de Russen in Oost-Berlijn op touw hebben gezet, de z.g. stadsgreep in de Staatsopera. Zelfs als men aanneemt, dat schijn-manoeuvres tot de gewone zenuwen-tactiek van de Russen be horen, dan nog is het in het gegeven geval duidelijk, dat het psychologi sche moment om tot een overeen stemming te komen op de basis, welke Bramuglia zou kunnen uitden ken, voorbij is. De situatie is weer grondig vertroebeld voor een gerui me tijd. De geschiedenis heeft dikwijls wrange grapjes en één van die grap jes is de omstandigheid, dat de in stelling van een nieuw gemeentebe stuur in de Sovjet-zóne van Berlijn plaats greep in de Staatsopera. Ko medie, komedie en nog eens kome die! Net als in die andere opera te Berlijn, de Kroll-opera, waar jaren geleden een stel „Kroll"-se katers hysterisch placht te juichen en een kwartier lang „Sieg Heil" placht te schreeuwen bij elk voorstel, dat men aan hun gejuich wenste te onderwer pen. Toen meende de wereld, dat de Russische legers Duitsland en de we reld kwamen bevrijden van het sys teem. dat aan dat Kroll-se slaven- gejuich ten grondslag lag. Nu, na jaren van bevrijding is er weer een Slavisch gejuich, even slaafs als. on der de Nazi's en weer in een opera. Er is weinig veranderd in Berlijn. In elk geval een stelletje opge trommelde communisten heeft met „algemene" stemmen een nieuwe ge meenteraad aangesteld en Friedrich Ebert, een zoon van de vroegere pre sident van de Weimar-republiek, benoemd tot burgemeester. Natuur lijk heeft Ebert gezegd, dat hij de grenzen tussen de diverse sectoren zou uitwissen, want dat Berlijn in de Russische zóne thuis hoorde, en dat hij zich beschouwde als de enige rechtmatige burgemeester van geheel Berlijn. Dwaasheid natuurlijk, want de Westelijke geallieerden zijn niet van plan hem te erkennen en zij zijn ook niet van plan om uit de Westelijke sectoren van Berlijn weg te trekken. Zodat Eberts macht niet verder strekt dan ten Oosten van de Brandenburger Tor. En het is de vraag, of hij zelfs daar veel in te brengen zal hebben, want nagenoeg alle ambtenaren hebben zich in de Westerse sectoren teruggetrokken en laten Ebert het zaakje alleen opknap pen. Berlijn ligt dus nu in tweeën en beide helften gaan hun eigen weg. Niemand weet, hoe dit schip zal stranden. Volgens een onbevestigd bericht, zouden de Russen van plan zijn, om zeer binnenkort nog deze maand Berlijn te ontruimen, in de hoop, daarmee de Westerse geallieer den eveneens te kunnen dwingen om de stad prijs te geven. Wie weet? De Russische tactiek is onbereken baar. AAN DE MOGELIJKHEID van *^een eventuele ontruiming van de Oostelijke zóne van Duitsland door de Russen is reeds geruime tijd gele den gedacht. Men zal zich herinneren, dat de Russen reeds verschillende maatre gelen hebben genomen, welke in die richting wijzen. Zoals bijv. de instel ling van een nieuwe gewapende po litie. Natuurlijk een zo goed moge lijk gezuiverde Duitse politie, die de taak van het Russische bezettingsle ger kan overnemen, en die een even willoos werktuig is in de hand van Moskou. Mannetjes van de Socialisti sche Eenheidspartij (communisten) zouden dan de sleutelposities moeten innemen en zó een betrouwbaar ap paraat vormen voor de Sovjettisering van geheel Oost-Duitschland. De Rus sische bezettingslegers zouden dan kunnen afmarscheren en de vijfde colonne kon hun taak, wellicht met meer succes, voltooien. Daarbij is de speculatie, dat de Amerikanen, Engelsen en Fransen op de duur eveneens zullen moeten af trekken, waardoor Duitsland aan zichzelf zou worden overgelaten en gemakkelijker in communistische handen zou vallen dan nu het geval is. Waarbij dan niet vergeten moet worden, dat eventueel teruggetrok ken Russische legers altijd weer snel bij de hand zijn, terwijl de Amerika nen en Engelsen ver weg zitten en niet direct zouden kunnen ingrijpen. Natuurlijk zien de Westerse geal lieerden de nadelige gevolgen van een dergelijke aftocht zeer goed in, zo dat zij zeker niet uit volkomen vrije wil daartoe zullen overgaan, hoe aan lokkelijk een verlichting van hun lasten op zichzelf ook moet zijn. Maar het psychologische effect van een Russische ontruiming kan op de duur wel eens zó groot worden, dat de wereldopinie een langere bezetting van Duitsland door de Westerse mo gendheden alleen niet langer ver dragen zou. Korea is nu reeds een voorbeeld van deze Russische tactiek. Dat land was, zoals bekend, voor de helft door Sovjet-Rusland en voor de andere helft door Amerika bezet. De Russen hebben in hun helft een communis tisch bestuursapparaat neergezet en hebben zich vervolgens teruggetrok ken, de Amerikanen uitdagend om hun voorbeeld te volgen. Het resultaat BEDRIJVIGHEID IN DE TWENTSE TEXTIELINDUSTRIE. Terwijl de Belgische textielindustrie met werk loosheid te kampen heeft, hebben de Nederlandse textielfabrieken een schreeuwend tekort aan arbeidskrach ten. Van ver in de omtrek worden de arbeiders en arbeidsters naar de in dustriecentra gehaald. Tegelijkertijd worden in Twente nieuwe spinnerijen en weverijen gebouwd. De in aanbouw zijnde spinnerij van Van Heek en Co. te Enschede is, dat de Amerikanen nu meer last met de Koreanen hebben dan tijdens de Russische bezetting. Het is dus best mogelijk, dat de volgende phase in de strijd om Ber lijn de terugtrekking der rode legers zal zijn. Het klinkt paradoxaal, maar hier zou het inderdaad een offensieve te rugtocht kunnen zijn. Het Atlantisch Pact DE BASIS REEDS AANVAARD. Volgens officiële woordvoerders in Washington zijn de vijf landen van de Westeuropese Unie, Canada en de Verenigde Staten het reeds eens over een aantal punten die de basis zullen vormen van het nog te sluiten Pact van de Atlantische Unie. 1. De deel nemende landen zien af van oorlog en geweld als middelen om kracht bij te zetten bij hun politiek. Zij zul len hiervan slechts gebruik maken volgens het Handvest van de UNO. 2. Zolang de Veiligheidsraad nog geen bepaalde actie heeft geboden, zullen de deelnemers aan het pact hun veiligheid collectief garanderen. 3 Een gewapende aanval op een van de partners zal worden beschouwd als een aanval op hen allen. 4. Elk der partners zal zelf kunnen uitma ken of een aanval van buiten be schouwd moet worden als vallende onder de clausule van het pact of piet. 5. Niettegenstaande de bepalin gen van collectieve veiligheid kan geen der partners kunnen worden ge dwongen zijn strijdkrachten in te zetten tegen zijn wil. 6. Er zal een permanent*" consultatieve raad van vertegenwoordigers worden gevormd Spanning voor de verkiezingen DE VOORAVOND van de Berlijnse gemeenteraadsverkiezingen hebben de bezettingsautoriteiten van de Westerse landen een verga dering gehouden in het "hoof dk war lier van de Kommandantura in'de Amerikaanse sector. Men neemt in welingelichte kringen aan, dat dit een antwoord is op de Russische „Putsch"- in de Oostelijke sector. Waar schijnlijk zullen de Westerse mogendheden haar eigen Kommandantura vestigen. Dit zou van grote betekenis zijn voor de versterking van het moreel van de Berlijnse bevolking en bovendien zou hierdoor het be stuur van de geblokkeerde stad gemakkelijker worden. WAT BRENGT DE DAG VAN MORGEN? In spanning wacht Berlijn op de verkiezingen, epn demonstratie, die van het grootste belang kan worden voor de toekomst van de stad. Er heerst een zekere opgewonden vreug de, ontstaan door het besef, dat het mogelijk is aan de eisen van de Rus sen weerstand te bieden. Tien dui zend politie-agenten zuMen in de Westelijke sectoren de orde handha ven. Voor elk stemlokaal zullen twee gewapende agenten geposteerd wor den. „Geloof niet, dat de communisten niet deelnemen aan de verkiezingen van Zondag 5 December", zegt men in Berlijn. Zij hebben inderdaad ver boden de verkiezingen te houden in hun sector. Zij hebben alles in het werk gesteld om de verkiezingen in de Westelijke sectoren te doen mis lukken. De arbeiders zijn bedreigd met ontslag als zij zullen stemmen. Gisteren trachtten communistische demonstranten een grote socialisti sche verkiezingsvergadering in de Britse sector in de war te sturen Het was rustig op de vergadering tot professor Reuter, dé burgemees ter, die door de Russen, niet wordt erkend, begon te spreken. Een com munist stond op en begon te schreeu wen. De mannen, die naast hem za ten, vielen hem aan. In enkele ogen blikken werd een grote zaal het to neel van verwoede vechtpartijen. Twintig communisten waren min of meer ernstig gewond na afl'oop. De communisten vechten tegen deze verkiezingen. Het is van weinig belang, welke van de partijen in de Westelijke sectoren de overwinning behaalt. Deze verkiezingen worden door iedereen beschouwd als een volksstemming vóór of tegen het communisme, vóór of tegen de Sov jet-Unie. Als de kiezers in grote ge tale opkomen, betekent het, dat Ber lijn vertrouwt op de Westerse mo gendheden. De Westelijke plaatsvervangende commandanten hebben besloten poli tiële maatregelen te nemen tijdens de verkiezingen van Zondag. In het algemeen verwacht men nogal wat ongeregeldheden. Voor de leden van de gehele poli tiemacht in de Westelijke sectoren van Berlijn zal Zondag a.s. de „nood toestand nr. 1" van kracht zijn. Naar schatting zullen 10.000 politie-man- nen en 80 met radio uitgeruste poli- tie-auto's dienst doen, teneinde elke poging om een ordelijk verloop van de gemeenteraadsverkiezingen te be letten, te verijdelen. Frankrijk en het Ruhrgebied FRAN SF NOTA AAN AMERIKA. De Franse ambassadeur in Wash ington, Henri Bonnet, heeft Vrijdag op het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken een nota over handigd, waarin verklaard wordt, dat Frankrijk „zeer sterk blijft staan op zi.'u standpunt ten aanzien van de controle over het Ruhrgebied". Bonnet verklaarde, na een onder houd van eer uur met Robert Lo- vett, dat deze nota „een zeer ernstige stap" betekende. In de nota wordt verwezen naar de Donderdag door de Franse Nationale Vergadering aan vaarde resolutie. De nota critiseert het Brits-Amerikaanse plan slechts op de distributie van de productie van het Ruhrgebied controle uit te oefenen. Frankrijk wil, dat het in ternationaal lichaam, wanneer de bezetting beëindigd is, controle zal kunnen uitoefenen op aangelegenhe den als dekartellisering, zuivering, oriëntering van de fabrieksproductie en distributie van investeringen. Bevestiging door dr. Beel r\E HOGE VERTEGENWOORDIGER van de Kroon in Indonesië, dr. Beel, heeft Vrijdag in zijn rede bij de beëdiging van het staatshoofd van Oost-Java in Bondowoso verklaard, dat de Nederlandse regering vast van plan is de maatregelen van een federale interim-regering in Indonesië vóór 1 Januari in werking te doen treden. Waarnemers in Batavia hechten aan deze verklaring van dr. Beel groot gewicht in verband met de recente onderhandelingen met de Republiek. Na zijn terugkeer uit Bondowoso zal dr. Beel deelnemen aan een be langrijke bespreking van de minis ters Stikker en Sassen met d$ verte genwoordigers der deelstaten. Dit heeft een Nederlandse woordvoerder in Batavia Vrijdag meegedeeld. Hij verklaarde verder, dat het niet uit gesloten was, dat de ministers na een verblijf in Nederland weer naar In donesië zouden terugkeren. In politieke kringen in Batavia ziet men het vertrek van de regeringsmis sie naar Nederland op aanstaande Zondag algemeen als een verrassing. Men was van mening, dat de minis ters Stikker en Sassen naar Ka- lioerang zouden terugkeren om de be sprekingen met Hatta voort te zetten. Ook een Republikeinse woordvoerder heeft zijn „levendige verwondering" over het aanstaande vertrek der mi nisters uitgesproken. C. v. G. D. BLIJFT OOK IN 1949 BESTAAN. De secretaris-generaal van* de Ver enigde Naties, Trygve Lie, heeft in de algemene vergadering medegedeeld, dat het thans zeker lijkt, dat de Com missie voor Goede Diensten in Indo nesië gedurende 1949 haar werkzaam- haden zal voortzetten. Aangezien er in de begroting der Verenigde Na ties voor 1949 geen voorzieningen zijn getroffen voor uitgaven ten behoeve der commissie, heeft Trygve Lie voor deze uitgaven een bedrag van 229.800 dollar aangevraagd. COCHRAN NAAR D JOG JAKARTA. Merle Cochran, het Amerikaanse lid van de Commissie voor Goede Diensten, is heden naar Djogjakarta gevlogen er. heeft besprekingen ge voerd met dr. Mohammed Hatta, de republikeinse premier, aldus meldt het republikeinse nieuwsbureau An- tara. Volgens gewoonlijk betrouwbare bron te Batavia doet Cochran, die reeds verscheidene voorstellen heeft gedaan om het geschil in Indonesië tot een oplossing te brengen, ter elf der ure een poging licht te brengen in de geschillen tussen Nederland en de Republiek, voordat de Neder landse delegatie morgen naar Ne derland terugkeert. Kleine Assembleé blijft De UNO-Assemblée besloot giste ren met 40 tegen zes stemmen de „Kleine Assemblée" nog een jaar te handhaven. De „Kleine Assemblée" werd vorig jaar gevormd om in de tijd, dat de Assemblée niet letelt, de behandeling van bepaalde nroblemep voor te bereiden. Rusland en de an dere landen van het Oosteuropese blok hebben, evenals vorig jaar, te gen de vorming en de handhaving van deze „Kleine Assemblée" ge stemd. GENERAAL LUCIUS CLAY ONTSLAGEN? Uit „welingelichte kringen te Pa rijs" verneemt radio Leipzig, dat generaal Lucius Clay, Amerikaans militair gouverneur van Duitsland, door de Amerikaanse regering van zijn functie is ontheven". Dit zal niet eerder bekend gemaakt worden, voordat de verkiezing te Berlijn heeft plaats gehad", aldus radio Leipzig. Abdoellah koning van Palestina? Het te Cairo verschijnende Arabi sche weekblad „Akbar el Yom" meldt met grote koppen, dat koning Abdoellah van Trans-Jordanië zich tot koning van Palestina heeft laten uitroepen en dat de Arabische landen deze stap veroordelen. Volgens '.iet blad, dat geen bron vermeldt, heeft het hoofdkwartier der V.N. te Haifa officieel bericht ont vangen, dat door enige van koning Abdoellah's mannen en agenten te Jericho een congres is gehouden, dat besloten zou hebben koning Abdoel lah tot „koning van Trans-Jordanie en Palestina" uit te roepen en hem de taak op te dragen, een oplossing te vinden voor het Palestijnse vraag stuk, hetzij door strijd hetzij met vreedzame middelen, bekend te ma ken, dat het congres de Arabische Hoge Commissie, waar de Moefti van Jeruzalem voorzitter van is, niet ver trouwt „daar zij de bevolking van Palestina niet vertegenwoordigt"; de Arabische regeringen er van in ken nis te stellen, dat de regering te Ga za een „valse regering" is. een nieuw vertegenwoordigend lichaam in te stellen ter vervanging van de Arabi sche Hoge Commissie. Het blad voegt er aan toe, dat het congres verder besloten heeft, d?t ko ning Abdoellah tot koning moet wor den uitgeroepen van geheel Palestina en niet van een deel. Enkele deelne mers aan het congres stelden voor. het nieuwe koninkrijk „Koninkrijk van Zuid-Syrie" te noemen. Volgens het blad zou een dergelijke naamge ving de eerste stap vormen tot de verwerkeling van het plan Groot- Syrië. DE BEELDBOUWKUNST IN NEDERLAND. Prof. dr. J. J. Timmerse door de Sint Radboudstichting benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de kunst geschiedenis der nieuwere tijden aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, aanvaardde gisteren zyn ambt met een rede over „de beeldhouwkunst van het Neder- en Middenmaasdal tijds de 16e eeuw". Hoe was de houding van de liquidateur? De Rotterdamse Kamer van het Haagse Bijzondere Gerechtshof heeft zich gisteren de gehele dag bezig ge houden met de behandeling van de zaak tegen de 45-jarige advocaat-pro cureur mr. dr. M. H. H. Franssen uit den Haag, die zich wegens hulpver lening aan de vijand tijdens de be zetting had te verantwoorden. Hij zou zijn opgetreden als liquidateur van een aantal organisaties en vereni gingen, o.a. de R.K. Staatspartij, de Staatk. Geref. partij, de Vrijz. Dem. Bond, de Chr.-Dem. Unie, de Ned. Beweging voor Eenheid en Democra tie, de Ned. Militaire Bond en de R.K. Jeugdverenigingen, waaronder de St. Joseph-Vereniging en de Graal. De eerste getuige, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, burgemeester van Eind hoven, was in 1940 directeur van het bureau der R.K. Staatspartij te Am sterdam en tweede secretaris van het partijbestuur. Deze deelde mee, dat alle periodieken werden stopgezet en de geldmiddelen en papieren van waarde in beslag werden genomen en i'i .de liquidatiekas gestort. Volgens de heer Kolfschoten is verd. bij de liquidatie correct opgetreden De li quidatie begon in Juli '41 en had ge makkelijk in twee maanden gereed kunnen zijn, maar zij duurde tot Oc tober '42, zodat hier eigenlijk van een zekere medewerking van de zij de van verdachte kon gesproken wor den. Bij de liquidatie is door ver dachte rekening gehouden met de be langen van het personeel, da+ een ze kere schadevergoeding werd uitbe taald. Volgens deze getuige heeft de verdachte door zijn passieve mede werking schade veroorzaakt aan de belangen van de vijand. Een getuige a décharge, de 47-jari. ge accountant van Laar, verklaarde, dat verdachte zich af en toe in mis prijzende zin had uitgelaten over het nationaal-socialisme en de N.S.B. Dit was zeer typerend, daar verdachte zelf lid van de N.S.B. was gewor den omdat hij moeilijkheden vrees de, aldus getuige, daar hij wel eens Joden had geholpen naar het bui tenland te komen. Op advies van graaf d'Ansembourg was hij toen toe. getreden tot de N.S.B. om een even- EEN VERLIES VOOR DE WETENSCHAP. Francis Henry Curd, de 39-jarige wetenschappelijke onderzoeker die betrokken was bij de vinding van paludrine, een vervangingsmiddel voor kinine, dat op grote schaal wordt gebruikt bij de behandeling van malaria en waarvan de ontdek king wordt beschreven als een van de grootste ontdekkingen op medisch gebied van de laatste 100 jaar, is he den overleden tengevolge van ver wondingen, welke veroorzaakt wa ren door de treinbotsing, die in de nacht van Dinsdag op Woensdag j.l. nabij Stockholm plaats had. Zijn hoofdstad Nanking bedreigd DIJ DUIZENDEN tegelijk verlaten de burgers het bedreigde Nanking, de hoofdstad van het nationalistische China. De regering heeft gis teren, voor de tweede maal in deze week, bekend gemaakt, dat zij tot het laatste ogenblik in de stad zal blijven, maar tegelijkertijd is er aan gekondigd, dat, wanneer Nanking valt, de strijd zal worden voortgezet tot in de bergen van Zuid-China. Er wordt dus ernstig rekening gehouden met de mogelijkheid, dat de rode legers de hoofdstad in handen krijgen. ZAL MEVR. TSJANG IETS BEREIKEN? Alle optimistische berichten van de fronten ten spijt, heeft de regering gisteren moeten toegeven, dat haar troepen zich in een moeilijke situatie bevinden. Het kwart millioen solda ten dat ordelijk uit Soetsjou is terug getrokken, moet,, om zich met an dere troepen van Tsjang Kai-Sjek te kunnen verenigen, door een 45 km. diepe ring van communistische troe pen heenbreken. Te Sjanghai meent men te weten dat de nieuwe premier Soen Fo met de communisten zal gaan onderhan delen, wanneer mevrouw Tsjang Kai- Sjek te Washington geen resultaten bereikt. Zij heeft gisteren een be zoek gebracht aan minister Marshall, die nog steeds in het ziekenhuis ligt. President Truman heeft verklaard, dat hij bereid is om mevrouw Tsjang Kai-Sjek te ontvangen. Volgens berichten uit Sjanghai, al dus radio-uitzendingen uit New-Yorl- is een scifap met vluchtelingen in d mond van de Yangtse na een explo sie gezonken. 3.000 mensen zoudei gedood of gewond zijn. tuële arrestatie te ontgaan. De getuige Hutter, accountant, ver klaarde o.a. nog, dat verdachte cor rect was opgetreden jegens het per soneel van de R.K. Staatspartij en dat hij van een nastreven van na tionaal-socialistische beginselen bij verdachte nooit iets had bemerkt. Hij had niet aangedrongen op snelle li quidatie en niet meer dan nodig was goederen afgegeven aan de N.S.B. Uit de behandeling van de zaak bleek verder nog, dat verdachte in 1940 als officier in het Nederlandse leger aan de Grebbelinie had ge vochten en daar gewond was geraakt. Toen hij zich aansloot bij de N.S.B. was hij ook lid geworden van het rechtsfront en had versehillende rei zen naar Duitsland gemaakt. Toen de pres. mr. J. van Vollen- hove hem vroeg, of hij het nodig vond, dat een Nederlander zich met de liquidatie van door de Duitsers verboden verenigingen had moeten bemoeien, antwoordde verdachte. „Ja, anders was er van de betaling van de schulden eri het geven van vergoedingen aan het gedupeerde personeel niets terecht gekomen! Hiermee was de behandeling van df dagvaarding afgelopen en werd de zitting geschorst tot a.s. Woensdag middag half twee. Ned. verliezen in Indonesië De regering maakt bekend, dat in de afgelopen week tot haar leedwezen de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: sold. J. M. Emonts, afkomstig uit Leer (L.), gesneuveld 27 November 1948. Sold. Ie kl. E. W. Molenaar, afkomstig uit 's-Gravenhage, gesneuveld 27 November 1948. Sold. G. Rijsdijk, afkomstig uit Heerjansdam B 46, gesneu veld 24 November 1948. Koninklijk Ned. Ind. leger: man. sold. 2e kl. IndiëA. Lan- tang, afkomstig uit Indonesië, gesneuveld 16 November 1948. man. sergt. 2e kl. Indië A. W. Kilapong, afkomstig uit Indo nesië, ovèrleden op 18 Novem ber 1948 ten gevolge van oor logsverwonding. Koninklijke Marine: geen verliezen. 100 GRAM EXTRA KAAS. In verband met de goede melk- gift van het vee en de daaruit voort vloeiende ruimere kaasproductie in de afgelopen periode zal het moge lijk zijn aan alle leeftijdsgroepen 100 gram kaas extra ter beschikking te stellen, waarvoor in de bonnen- lijst van 16 December een extra bon wordt opgenomen. Desgewenst kan rr?en op deze bon 125 gram korstloze kaas betrekken. £e.n fcoM&Vtje... Eerder dan te tobben over de af braak van het kwaad, kunnen de christenen zich verheugen over de standhouding en de opbouw van goed, die hun zijn toevertrouwd, _n die de zaak Gods zijn. En daar- oij bedenken, welk een opgaaf dat is en welk een verantwoordelijkheid Dr. F. van der V" r

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1