7 SCKOQRSIENEN Samenwerking van omroep verenigingen Woudenberg voor het Hof STUVE NEK^s trjts KLOOSTERBALSEIi VRIJDAG 3 DECEMBER 1948 Dfc LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 RICHTLIJNEN VOOR NIEUW RADIOBESTEL Het R.K. Centrum voor Staatkiin- dige Vorming heeft na uitvoerige studie een brochure met door dit centrum aanbevelenswaard geachte richtlijnen voor een nieuwe radiobe- stel gepubliceerd. In deze voorgestelde regeling van het radiobestel wordt gepoogd, aan sluitend bij de ontwikkeling van de omroep in het verleden, recht te doen wedervaren aan het verlangen naar krachtiger volkseenheid en als gevolg hiervan een niet te misken nen streven naar nauwere samen werking tussen de verschillende be volkingsgroepen. Het Centrum spreekt zich met de eenstemmige commissie uit voor een federatieve samenwer king van autonome omroepver enigingen. Een federatief ver band bevordert een zo hecht mo gelijke samenwerking. De autonomie der omroepver enigingen waarborgt de moge lijkheid, dat de onderscheiden geestelijke en maatschappelijke stromingen zich onder eigen ver antwoordelijkheid kunnen uiten. Tegen een monopolistische struc tuur en het stelsel van een „nationale omroep", zoals dat van bepaalde zij den wordt gepropageerd, werden be zwaren ontwikkeld, op grond waar van deze mogelijkheden voor een oplossing van het radiovraagstuk van de hand worden gewezen. Ver volgens worden de hoofdlijnen ge schetst van de regeling, welke het Centrum voor verwezenlijking vat baar acht Naar het inzicht van het Centrum moet de omroep eerst en vooral het werk van zelfstandige omroepver enigingen zijn. Beperking van haar aantal is geboden. Minstens 10 pet. van hen, die een luisterbijdrage be talen, moet de wens te kennen ge ven, dat een bepaalde vereniging ra dioprogramma's zal verzorgen. Bo vendien mogen de omroepvereni gingen naar het oordeel van de fni- nister, de radioraad gehoord, geen gevaar betekenen voor het algemeen welzijn, de veiligheid van de Staat, de openbare orde en de goede ze den. Als doel staat het Centrum een omroepbestel voor ogen, dat met recht aanspraak mag maken op de kwalificatie „nationaal". Daartoe is daadwerkelijke samenwerking van de zelfstandige omroepverenigingen noodzakelijk. Te dien einde wordt de instelling aanbevolen van een „Ne derlandse Radio Unie". Deze unie wordt gevormd door de omroepver enigingen. Naar het Centrum hoopt en verwacht zal de Nederlandse Ra- dia Unie het orgaan zijn, waarin de samenwerking der omroepverenigin gen een harmonische vorm krijgt. AetherW^nken ZATERDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ocht.gymn. 8.00 Nieuws. 8.18 Gr.pl. 10.00 Morgenwij ding, ds. J. A. van Nieuwenhuyzen te Rotterdam. 10.35 Arbeiders in de con tinubedrijven. 11.35 Composities van beroemde 'pianisten. 12.30 Weer- praatje. 13.00 Strijdkr. 14.00 Het Ne derlandse lied, 15.00 Dit was eens het millioenenparadijs.16.00 Veilig heidskwartiertje. 17.00 Schijven- schouw. 17.30 Om en nabij de twin tig. 18.00 Nieuws. 20.15 Vol verwach ting klopt ons hart. 21.15 A.B.C.-ca- baret „Vol verwachting,...". 22.40 The Ramblers. 23.00 Nieuws. 23.35 Piano- en orgelspel. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gr.pl. 8.00 Nieuws 9.00 Voor de vrouw. Klein, klein kleutertje.... 10.45 „De Zonne bloem" 11.45 Schoolradio. 12.30 Weeroverzicht. 13.00 Nieuws. 14.10 Paul Robeson zingt. 15.10 „Naar het wonderland der muziek". 17.00 „De Wigwam". 18.45 „Wie weet hoe deze plaat heet?" 19.00 Nieuws. 19.50 „Zie ginds komt de stoomboot". 20.00 Nieuws. 20.20 Lichtbaken, Z.E. Heer Henri de Greeve. 21.00 „Negen heit de klok", 21.45 „Wie neemt de hand schoen op?" 22.00 „De drie Muske tiers". 23.00 Nieuws. 23.15 Gr.pl. Als object van samenwerking worden genoemd coördinatie van de programma's, voorbereiding en uitvoering van nationale pro gramma's en gezamenlijke pro gramma's. De „Nederlandse Om roep" is gedacht als orgaan van samenwerking op technisch ge bied. Een zeker overwicht van de Staat in dit orgaan wordt verantwoord geacht. Ten aanzien van de Gewestelijke Omroep concludeert het Centrum tot afwijzing hiervan. Wel zouden Ge westelijke Radio-commissies het ha re tot de algemene omroep kunnen bijdragen. Het voorlopige standpunt van het Centrum ten aanzien van Radiodis tributie is, dat hij onderbrenging hiervan bij het staatsbedrijf der P. T.T. wenselijk acht. (Dit standpunt schijnt af te wijken van hetgeen on langs door de fractie der K.V.P. in de Tweede Kamer is ingenomen. Red.). Aan enkelingen dient de microfoon naar zijn oordeel onthouden te wor den. Nederland schenkt dekens Na de schenking van 50 ton erw ten en een gelijke hoeveelheid bo nen van de Nederlandse regering aan de waarnemende bemiddelaar van de Verenigde Naties te Palestina, ten behoeve van de Arabische vluchtelin gen, welke zending inmiddels te be stemder plaatse aangekomen is, heeft de regering thans 5000 dekens voor hetzelfde doel ter beschikking ge steld. De dekens zijn 26 November j.l. per stoomschip „Maas" van de K. N.S.M. naar Palestina verscheept. Horen in huis! Als een kou of griep U overvalt of plotseling hoofd- of kiespijn komt opdagen, is het een uitkomst Mijnhardt poeders bij de hand te hebben. Doos 45 ct ONDERZOEK NAAR VALSE DOLLARBILJETTEN. Naar aanleiding van een door een Deens persbureau verspreid bericht over de ontmaskering van een v^1-* muntersbende, verneemt het A.N.P. nog het volgende. In Kopenhagen opgespoorde valse 50-dollarbiljetten waren handig na gemaakt, maar toch nog goed als ver valsingen te herkennen. Naar wij vernamen, heeft de Ko- penhaagse politie niet de „primeur" van de ontdekking van het bestaan van deze valse 50-dollarbiljetten. Op 5 December 1947 kwam uit Stock holm het bericht, dat aldaar twee valse dollarbiljetten ontdekt waren. Het bureau, dat volgens internationa le afspraak dergelijke zaken onder zoekt (de dienst ter bestrijding van falsificaten in Den Haag) bestudeer de de vervalste biljetten zeer nauw keurig en gaf in zijn orgaan „Coun terfeits and Forgeries" dat in Neder land wordt uitgegeven, in de afleve ring van Mei 1948 een gedetailleerde beschrijving van de biljetten. Dit or gaan, bestemd voor de politie van alle landen, alarmeerde dus in de ge hele wereld de politie en ook banken en reisbureaux. Hetzelfde soort bankbiljetten werd later nog ontdekt in Bern, Washing ton, Den Haag, Amsterdam, Nijme gen, Batavia (11 stuks), Brussel, Zue- rich en Luzern. In Frankrijk zijn er reeds duizenden in beslag genomen. Onlangs werden te Parijs weer ver schillende pedsonen gearresteerd, die de biljetten hadden verspreid. De Nederlandse politie-ambtenaren van de dienst ter bestrijding van fal sificaten zijn reeds maandenlang be zig met het onderzoek naar de oor sprong van deze valse dollarbiljetten. De drukkerij bevindt zich waar schijnlijk, ergens in een Zuid-Euro- pese staat. Over de resultaten van dit onder zoek, dat nog geruime tijd kan du ren, konden geen nadere mededelin gen worden gedaan. NIEUWE JOODSE NEDERZET TINGEN IN GALILEA Ondanks de steeds voortgaande strijd in Pa lestina gaan de Joden voort nieuwe nederzettingen te stichten en oude uit te breiden. In Galilea, dat thans geheel in Joodse handen is, verrees Yechaim naast een oude sterkte van de Kruisvaarders. In de eerste fase van de strijd werd deze kolonie af gesneden van de rest van het land en het beleg werd eerst opgeheven, toen de Joden de weg van Haifa naar Naharia veroverden. Een overzicht van het kamp met de materialen en machines voor de opbouw, omringd door een verdedigingswal van 'osse stenen, die ondergrondse onderko mens verbergen. Schieveen of Ypenburg? Minister Spitzen heeft aan de pers medegedeeld, dat er inzake het on langs gerezen probleem Schieveen Ypenburg een commissie v i deskun digen en daarbij betrokkenen zal worden ingesteld, die een nader on derzoek zal instellen in het probleem der tweede westelijke luchthaven in ons land. Daarvoor is dezer dagen reeds een brief uitgegaan. In die commissie zul len de betrokken departementen, Verkeer en Waterstaat, Economische Zaken, Financiën, Binnenlandse Za ken, Wederopbouw en Volkshuisves ting en Oorlog en Marine vertegen woordigd zijn. Daarnaast zullen er ook vertegenwoordigers zijn van de gemeenten Rotterdam, 's-Gravenhage en Rijswijk. Deze commissie zal zich kunnen doen voorlichten door een ieder, welke de commissie wenst. Hij hoopt, dat deze commissie binnen kort advies zal uitbrengen. ZEE- EN LUCHTVAART VERZEKERING. Binnenkort zal, aldus een medede- ling van minister Spitzen, een ont werp voor een Zee- en Luchtvaart verzekering op tafel komen, welke 59 millioen vraagt. De minister gaf als zijn mening, dat de opbrengst van de motorvoer tuigenbelasting in 1949 wel zal uit gaan boven het bedrag, dat in het zelfde jaar voor wegenverbetering zal worden uitgegeven. Het bestemmingsfonds geldt tot 1951. De regering heeft thans de plicht om zich te beramen over het herstel van de oude toestand we derinvoering van het wegenverkeer- fonds of vorming van een ander fonds. Op welke wijze zulks' zal ge schieden hangt ook af van het mi nisterie van Financiën. MENINGSPEILING K.V.P. Eerste formulier in zee gegaan. De voorzitter der K.V.P., de heer W. J. Andriessen, heeft on'angs op de partijraadsvergadering aangekondigd dat de K.V.P. het instituut der me ningspeiling gaat invoeren. Dezer dagen is het eerste formulier in zee gegaan. Het behelst behalve de vra gen aangaande de personalia twee vragen, die oo de meningspeiling be trekking hebben: I Welk onderdeel der gezinspoli tiek moet naar uw mening de K.V.P. op het ogenblik het sterkst beklem tonen? II. Op welke gebieden der politiek moet naar uw mening de K.V.P. het meest haar aandacht richten naast de gezinspolitiek? De vragen worden gezonden aan de afdelingen, die in een vergadering de antwoorden vaststellen. Leden, die een af -vijkende mening zijn toe gedaan, kunnen dit te kennen geven op een afzonderlijk formulier, dat voor het persoonlijk opinie-onderzoek bestemd is. BEZINNINSDAGEN OP „DRAKENBURGH". Traditiegetrouw zullen van 21 tot 24 Decmeber a.s. op het Katholiek Gemeenschapsocrd „Drakenburgh" en kele dagen van geestelijke bezinning en culturele verdieping worden houden ter voorbereiding van Kerst mis. Het programma bevat een reeks beschouwingen over het myste rie van Christus' komst op aarde. Het hoofdthema wordt omgeven door voordracht en over verwante onder werpen, zoals de Oosterse Iconogra fie, de Kerstliteratuur etc. Instru mentale muziek, koorzang en decla matie completeren het veelzijdige Kerstprogramma. De dee'nemers (sters) vertoeven gedurende deze dagen als interne gasten op het land goed van de Stichting. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot het secretariaat van de Stichting Ge meenschapsoord „Drakenburgh" te Baarn. SLAGROOM. Naar „De Kruidenier" verneemt, zal omstreeks Kerstmis room gele verd kunnen worden. Er komt huis- houdroom met 9 pet. vet, koffieroom met 20 pet. vet en slagroom met 40 pet. vet. De prijzen zijn nog niet be kend, maar aangenomen moet wor den, dat in de prijs geen enkele sub sidie van de overheid opgenomen zal worden. SLAOLIE WORDT DUURDER. In Januari op keuzebon. Naar het vakblad „De Kruidenier" verneemt, zal in Januari a.s. het over heidssubsidie op slaolie worden in getrokken. Dit zal voor de consument ten gevolge hebben, dat de prijs van grote fles zal stijgen met 0.80 en van een kleine fles met 0.40. De prijs voor de consument wordt der halve ongeveer ƒ2.19 per grote fles en 1.09 per kleine fles. Tevens ligt het in de bedoeling de slaolie te brengen op een keuzebon voor margarine, boter of vet. In ver band hiermee verwacht het blad een verdere belangrijke toeneming van het margarineverbruik. De moeilijkheden, waarmede de varkensmesterij in ons land thans te kampen heeft, liggen in hoofdzaak bij de voedervoorziening. Was het voor de oorlog het product, dat zor gen baarde, thans ziet men zich ge plaatst voor het probleem om te ko men tot een evenwichtige verhou ding tussen de omvang van de var kensstapel en de beschikbare hoe veelheid voeder. Ook andere belang rijke factoren spelen hierbij een rol, o a. onze binnenlandse vleesvoorzie ning en het handhaven van onze po sitie op de buitenlandse markt. In een op Maandag 6 December a.s. van 19.4520.00 uur tc houden ra- diocauserié zal dr. ir. P. C. Labou- chèrc. rijksveeteeltconsulent, via de zender Hilversum I een overzicht ge ven van de huidige stand van zaken met betrekking tot de varkensmeste rij in ons land. De titel van deze cau serie luidt: „De varkensmesterij in Nederland". De uitzending is voorbereid in sa menwerking met de afdeling voor lichting van het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning. GEEN ANIMO OP DE BEURS Het publiek legde gisteren voor de effectenbeurs niet de minste belang stelling aan de dag en de handel was dan ook wederom van zeer be perkte omvang. Ook thans werd de aandacht voornamelijk in bes'ag ge nomen door HVA's en de Scrips waarvoor enig aanbod viel te ver werken. Voor cultuurfondsen bestond in het geheel geen attentie. Zowe1 voor de rubber aandelen als voor de tabaks waarden werden, voor zover dit mo gelijk was, eerst tegen het slot no teringen vastgesteM, waarbij ten op zichte van Woensdag geen grote mu taties vielen te constateren. Indo nesische fondsen waren bijna geheel verontachtzaamd. In enkele gevallen waren de noteringen iets lager. De beleggingsmarKt was stil. De staats fondsen werden op ongeveer het vo rige peil genoteerd. De Amerikaanse markt lag verlaten. Vijftien millioen verdwenen H. Woudenberg, die op 15 Juli 1940 opdracht kreeg de Nederlandse vakbeweging te nazificeren, hetgeen op een volkomen debacle uitliep, moest zich voor het Bz. erechtshof te Amsterdam verantwoorden. Hem was niet alleen ten laste gelegd dat hij het N.V.V. heeft geliquideerd, de Kath. Vakbeweging en het Christe lijk Vakverbond, maar ook op 1 Oc tober 1942 zijn benoeming tot leider van het N.A.F. heeft aanvaard om de oogmerken van de vijand te die nen. Woudenberg, die voor het Hof nog slechts zijn oorspronkelijk beroep van boekhouder opgaf, erkende dat de „feitelijkheden in de dagvaar ding grotendeels" juist zijn. Hij had echter bezwaar tegen het detail, dat hij de uitvoering van de bepalin gen van de „arbeidsinzet" der Neder landse arbeiders zou hebben bevor derd. En ook dat hij opzettelijk de Duitsers bevoordeeld zou hebben. Uit het getuigenverhoor kwam vast te staan, dat er tijdens het beheer van Woudenberg 15 millioen gld. van het vermogen van de vakbeweging is verdwenen. Het Tweede Kamerlid, de heer Kupers, als getuige ge hoord, weet dit aan de „krankzinni ge wijze waarp met geld is gesme ten". „Vreugde en Arbeid'' b.v. moet enige millioenen hebben gekost en het N.A.F. was topzwaar. Verdachte gaf toe dat er met geld smeten is geld speelde geen rol en bovendien liep het ledental zeer sterk achter uit. De president wees er op dat ver dachte al gemerkt kon hebben dat de arbeiders hem niet wilden, toen de Kath. en Chr. arbeiders allemaal wegliepen. „U hebt er goed van ge leefd", aldus de president „U had 17.000 salaris van het N.V.V., ter wijl de heer Kupers slechts 4600 sa laris genoot." „Als ik in zaken was geweest had ik net zooveel verdiend", aldus ver dachte. „Dan was u als prifiteur voor 't Hof gekomen", riposteerde de president. De procureur-fiscaal verweet Wou denberg, dat hij geen sociaal gevoel had, want hij accepteerde extra ko len en -levensmiddelen, die de gewo ne arbeiders ook niet kregen. Het hoofdbestuurslid A. Vermeu len moest als getuige erkennen, dat enkele bestuursleden en een zeker aantal leden van het N.V.V. zijn ge bleven toen Woudenberg commissa ris werd, in tegenstelling tot die van de R.K. en Chr. vakbeweging, die allen wegliepen. De voorzitter van de Katholieke Arbeidersbeweging, de heer A. C. de Bruijn, schatte het verlies van zijn bond op 4 a 5 millioen gulden, over eenkomende met 30 a 35 pet. van het vermogen. De heer De Bruijn zeide, dat dit betrekkelijk „geringe verlies" te danken is aan het feit, dat een groot deel van dat vermogen in on roerende goederen was belegd. Bij de liquidatie gunde Woudenberg getui ge nauwelijks tijd zijn persoonlijke bezittingen uit zijn kantoor weg te halen. De heer Stapelkamp, tijdens de oorlog voorzitter van het Christelijk Vakverbond, had dezelfde ervaring gehad als de vorige getuige. Nog andere getuigen worden ge hoord. De behandeling wordt 13 De cember voortgezet. lnwri(ven. De geneeskrachtige bestanddelen dringen diep in de weelsels door en bestri)- c V den daar de gillige stoHen. Als wrijlmJddel \Jy bij spierpijn, rheumatiek. stramheid en spit Atoom-energie en landbouw In een onlangs verschenen rapport van de Amerikaanse Commissie tot Bestudering van Atoom-energie wor den ook enkele toepassingen ver meld op het gebied van de landbouw. Door gebruik te maken van stoffén, die door atoomsplitsing radio-actief waren gemaakt, kon men waarne- i„ hoe de verschillende planten- voedende stoffen door de planten worden verwerkt. Dit betrof in het bijzonder de stoffen, die in zeer klei ne hoeveelheden voor de pinten- voeding nodig zijn, zoals zink, koper en mangaan. Op dezelfde wijze heeft men ook ontdekt in welke groeipe riode fosfor wordt vastgelegd in jon ge maïskorrels en zwavel in de za den van tomaten. Men kan nu pre cies nagaan in welk stadium van de groei en in welke delen van de plant de verschalende stoffen worden ge bruikt. Men verwacht van deze nieu we kennis een grote invloed op de samenstelling en de aanwending van kunstmeststoffen. Intussen zegt het rapport, dat het eerste jaar der onderzoekingen meer vragen heeft doen rijzen, dan er ant woorden konden worden gegeven. Spoedige resultaten moet men dus niet verwachten. Een van de merk waardigste ontdekkingen was, dat de vorming van nieuwe bouwstoffen in de planten onder invloed van het zonlicht, niet altijd rechtstreeks ge beurt, doch dat daarbij een nog on bekende tussenstof wordt gevormd. Wat de aard van deze stof is, heeft men nog niet kunnen benalen. Is het geheim eenmaal onsluierd, zo zegt het rapport, dan is het niet onmoge'ijk, dat de mens de planten tot op zeke re hoogte zal kunnen dwingen meer vet, meer eiwit of meer suikers en koolhydraten te laten vormen. In de komende jaren zijn dus tal van verrassingen mogelijk. HET GEHEIM VAN DE DOOR AGATHA CHRISTIE 67) „Waarom vertelt u me dat alles?" vroeg Anthony langzaam. „Wel het is wel interessant om van die dingen van mensen te weten, dat wil zeggen van sommige men sen." „Ik wou het heel graag weten," gaf Anthony toe. „En u zou het nooit van Virgi nia gehoord hebben. Maar zo ben ik nu. Ans ik iemand een tip kan geven, ben ik altijd klaar. Virginia is een schat. Zelfs vrouwen houden van haar, omdat ze zo helemaal niet kat tig is. En daarbij," Bundle keek met heroische kalmte recht voor zich uit, „moet je altijd sportief zijn, vindt u niet?" „Ja, natuurlijk," zei Anthony zon der een flauw vermoeden van wat ~0 met die laatste bewering bedoeMe. Hij zat te bedenken wat Bundie ge noopt kon hebben, om hem dat al les te vertellen. Niet, dat hij er haar niet dankbaar voor was, maar. „Daar heb je de trams," zei Bund ie met een zucht. „Nu zal ik wat voo--'ehtiger moeten rijden!" dat is wel zaak," stemde An thony in. Zijn opvatting van voorzichtig rij den en haar opvatting verschilden nogal, dat b'eek in de volgende tien minuten. In die tjjd lieten ze een verontwaardigde voorstad achter zich en reden Oxford Street in. „Niet slecht gedaan hè?" zei Bund ie met een blik op haar armband horloge. Anthony stemde volmondig toe. „Waar zal ik u afzetten?" „Hindert niet. Waar u naar toe moet." „De kant van Knightsbridge uit." „O, dat is uitstekend. Zet u me dan maar bij Hyde Park Corner af." „Adieu," zei Bundie, toen ze op de afgesproken plaats stilhieM. „Hoe moet het met teruggaan?" „O, ik zal wel zien. Denkelijk met de trein." „De man is toch bang!" constateer de Bundie. „Dat is dwaasheid! Ik zou tuffen met u niet bepaald als een zenuw- stillend middel voor nerveuse oude dames aanraden. Maar persoonlijk heb ik het heel prettig gevonden. De laatste keer, dat ik een dergelijke sensatie gehad heb, was, toen een kudde wilde olifanten me op de hie len zat" „Ik vind u heel onaardig," zei Bund ie „We hebben niet eens een aan rijding gehad." „Het spijt mij, dat u zich zo voor mij hebt moeten inhouden," gaf An thony ten antwoord. „Ik geloof niet, dat mannen echt moedig zijn,' zei Bundie. „Dat is een schandelijke aantij ging," zei Anthony. „Ik verdwijn vernederd en verontwaardigd." Bund- 'e knikte hem toe en reed weg. An thony riep een taxi aan: zei „Vic toria Station'' en stapte in. Bij aankomst aan het station be taalde hij de chauffeur en infor meerde aan het loket naar de trei nen naar Dover. Tot zijn groté spijt kreeg hij te horen, dat er juist een vertrokken was. Er zat niets anders op, dan gedul dig op de volgende te wachten. Een uur lang liep Anthony met gefronste wenkbrauwen diep in gedachten het perron op en neer. En een keer of drie vier schudde hij ongeduldig het hoofd. Gedurende de reis naar Dover ge beurde niets dat het vermelden waard was. In Dover stapte hy uit, liep met vlugge passen naar de uitgang, b'eef daar staan, of hij zich bedacht, ging terug en vroeg aan een kruier de weg naar: „Hurstmere, Langly Road." Langly Road bleek een lange weg te zijn, die in een van de buitenwij ken begon en vandaar het land in liep. Volgens de kruier was Hurst mere het laatste huis. Anthony be gaf zich met flinke pas op weg. Zijn loop was veerkrachtig, zijn ogen ston den he'der en kloek. Zoals altijd, wanneer hij iets, waaraan gevaar ver bonden, ging doen, voelde hij zich opgewekt, opgewonden bijna. De bewering van de kruier, dat Hurstmere het laatste huis was, bleek op waarheid te berusten. Hurstmere was een groot vierkant huis, dat een meter of twintig van de weg op eigen terrein stond. Dat terrein was vroeger een mooi aangelegde tuin geweest maar was nu een wildernis. Het gras sproot welig tussen het kiezel van de oprit, de struiken hin gen over de paden. Het buiten moest al jaren lang hebben leeggestaan. Het grote ijzeren hek draaide ^ngzaam op roestige scharnieren heen en weer; de naam op de hek-pilaren was half uitgewist. „Een verlaten oord,** zei Anthony in zichzelf. „Goed gekozen." Hy bleef voor het hek staan, ver kende de weg door een even vlug naar links en rechts te kijken, slip te het knerpende hek door en sloop, in voorovergebogen houding de ver waarloosde oprit op. Na een meter of vijf b'eef hij staan en luisterde. Hij was nog een flink eind van het huis, om hem heen was alles stil, doodstil. Een paar geelbruine bla ren kwamen van de takken boven hem naar beneden dwarrelden en voegden zich, met een geritsel, dat in die volkomen stilte iets onhei1- spellends had, bij het bladertapijt op de grond. Anthony schrok en begon dadelijk daarop te lachen. „Zenuwen," mompelde hij. „Ik wist niet, dat ik die had. Voorzichtig sloop hij verder. Bij een bocht in de oprit dook hij weg in het stnaikgewas en zette zo, ver borgen achter een dichte haag ever green, zijn tocht voort. Opeens bleef hij stil staan en g'uurde door het groen. Ergens in de buurt was een hond aan het blaffen, maar dat was het niet, dat zijn aandacht getrokken had. Een ander geluid, dichterbij Zijn scherp gehoor had hem niet bedrogen. Om de hoek van het huis verscheen opeens een man, een ge zette, zwaargebouwde man met een zuidelijk type. In een overdreven snel tempo zonder naar links of I rechts te kijken, liep hij de voor kant langs en verdween om de lin kerhoek. Anthony knikte tevreden. „Een soort schildwacht," stelde hij bij zichze'fvast. „Ze doen het, wat je noemt, in optima forma." Dadelijk, toen de man verdwenen was, liep hij behoedzaam verder. De vochtige natte aarde maakte zijn voetstappen onhoorbaar. Het huis be vond zich rechts vaii hem en het gedeelte van de struiken-border, dat hem tot dekking diende, liep hier pa rallel met het huis. Op een gegeven ogenblik kwam hij aan een plek, waar een brede lichtstreeo over het grint van de op rit lag. Hij b'eef staan en luisterde. Het geluid van opgewonden dooreen pratende mannenstemmen was op de plaats, waar hij zich bevond, duide lijk te horen. „Genade, wat een uilskuikens," mompelde Anthony in zichzelf. „Dat stel verdient nu, dat je ze aan het schrikken maakt." Hij sloop, voorovergebogen, om niet 'ien te worden, naar het raam, "rdoor het licht naar buiten viel. vch wachten richtte hij zich voor- htig tot op geMjke hoogte met de vensterbank op en keek naar bin nen. (Wordt vervolgd!

Leidse Courant | 1948 | | pagina 5